<D <D 3 <D (5 3 CD C a> o> VOORKOMEN ONGELUKKEN VUURWERK DEELS IN EIGEN HAND l| o 3 mn o3 S5" 52 OPENBARE VER GADERINGEN IN JANUARI 28 dec. - 4 jan. week O CL O DE FAAM MENU 'TAFELTJEDEKJE' week 2-7 jan. VOORBEREIDINGS- BESLUIT RAMSBURG BESTEMMINGSPLAN KOUSTEENSEDIJK E.O. Voorrangskruising Plein 1940 Herinrichting Markl O. <D <D O «B* Ook dit seizoen is een witte winter niet ondenk baar (alhoewel het er niet naar uitziet tijdens het schrijven van deze regels) Toch willen we erop wij zen dat u uw "eigen" stoepje en de brand- en rioolputten vrij moet houden van sneeuw. Voor advies over huisvesting, aanvragen huursubsidie, verhuis kostentegemoetkoming voor bejaarden e.d. kan men in het nieuwe jaar van maandag t/m vrijdag terecht tussen acht en half één aan de Stadhuisstraat 2. Twee januari start men echter om 10.00 uur - net als de overige kantoren - i.v.m. de interne nieuwjaarsreceptie. Op de balie in de voorlichtingswinkel Stadhuisstraat 2, vindt u aan (nieuwe) gratis af te halen folders/brochures" Zeeland Rekreatie-Info winter 1983/1984 Verbetering van particuliere woningen Fietsregistratiekaart Kies na lbo en mavo Vuurwerk en veiligheid O V Inwoners van onze stad kunnen elkaar op maandag 2 januari in het stadhuis ontmoeten tijdens de gemeentelijke Nieuwjaars-receptie. Naast een drankje worden er soep, koffie en broodjes geserveerd. Nog niet aange meld? Bel dan - uiterlijk - donderdag 29 december het bureau Voorlichting telefoon 26251. Woensdag 28 december 1983 Een Gelukkig Nieuwjaareen wens die ook geldt voor al degenen die zich tijdens de komende jaarwisseling gaan uitleven met het afsteken van vuurwerk. Onzorgvuldigheid hierbij zou wel eens voor een minder prettig 1984 kunnen zorgen. Het hoofdartikel deze week besteedt aandacht aan dit lawaaierige onderwerp. De tekst werd voor een groot deel ontleend aan de folder "Vuurwerk" van de Stichting Consument en Veiligheid. Een nieuw jaar brengt ook nieuwe vergaderingen met zich mee. Het schema voor de maand januari vindt u op deze pagina. We gaan door met het maandelijks publiceren hiervan, zodat u tijdig op de hoogte bent van de data. Op de valreep wijzen wij u nogmaals op de nieuwjaarsreceptie van de gemeente Middelburg. Ook u kunt deze "Open Tafel" bezoeken. U moet zich dan wel snel aanmelden. Zie het rubriekje "In Woord en Beeld". A Is bijdrage in de kosten wordt vijf gulden pet- persoon gevraagd. Wanneer u een bepaald gemeentelijk onderwerp in deze rubriek behandeld wilt zien, dan kunt u dat laten weten aan het bureau Voorlichting, Stadhuisstraat 2. Het bureau staat ook altijd open voor uw vragen. E t "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de Unie Van Vrijwilligers voor ouderen en zieken die zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maandag en donderdag tussen 8.45 en 9.15 uur besteld worden. Tel. (01180) 27537. Het bezorgen doet men ook op deze dagen. maandag stampot zuurkool dinsdag gehakt, andijvie en aardappelen woensdag hamburger, sperziebonen en aardappelen donderdag Boeuf Stroganoff, rijst vrijdag karbonade, spinazie en aardappelen zaterdag spaghetti - Commissie Gemeentewerken, maandag 9 om 19.30 uur. - Secr. de heer P. Meeusen (spreekrecht) - Commissie Bezwaar- en Beroepschriften, dinsdag 10 om 15.00 uur - Secr. de heer J.J. v/d Meijden (spreekrecht voor belanghebbenden) - Commissie Volksgezondheid en Milieube heer, donderdag 12 om 16.15 uur. - Secr. de heer M.C. Westveer (spreekrecht) Commissie Sociale Zaken, vrijdag 13 om 16.00 uur. - Secr. de heer J.W. de Wolf (spreekrecht) - Commissie Onderwijs, maandag 16 om 16.00 uur. - Secr. de heer H. Groesser (spreekrecht) - Commissie Financiën, dinsdag 17 om 16.00 uur. - Secr. de heer N.A. Meijer (spreekrecht) - Commissie Openbare Orde en Veiligheid, dinsdag 17 om 16.00 uur. - Secr. de heer J.J. v/d Meijden (spreekrecht). In Middelburg mag vuurwerk alleen maar worden verkocht op de laatste twee dagen van het jaar. Het afsteken daarvan mag in de nacht van Oud op Nieuw. En wel tussen acht uur in de avond en half twee 's-morgens. Op andere dagen en tijden is dat dus beslist uit den boze. Dat is maar goed ook, want tijdens de jaarwisseling gebeuren er met vuurwerk al ongelukken genoeg. Het aantal gevallen waarbij een dokter te pas moet komen is niet te tellen. Gemiddeld komen er jaarlijks rond de vijftig mensen voor korte of langere termijn in het ziekenhuis terecht. Om er vaak met blijvende verminkingen uit te komen. Redenen voldoende dachten wij zo-om de risico's van vuurwerk en het voorkomen van narigheid hier eens uit de doeken te doen. Jeugdige slachtoffers Ongelukken met vuurwerk wor den veroorzaakt doordat de lading op de verkeerde plaats of op het verkeerde moment explodeert. Dat kan gebeuren omdat er aan het vuurwerk zelf iets mankeert. Maar in verreweg de meeste ge vallen ontstaat er narigheid door het experimenteren of onvoor zichtig omgaan met het materiaal. Het zijn doorgaans de ogen die het moeten ontgelden. Zestig procent van alle ongelukken met vuur werk, die in een ziekenhuis wor den behandeld, hebben te maken met meer of minder ernstig oog letsel. In de helft van deze gevallen blijft men visueel gehandicapt. Voornaamste slachtoffer is de jeugd. Ook al weer zestig procent van de ziekenhuisgevallen is tus sen de vijf en negentien jaar oud. Daarvan is de leeftijdsgroep van 10 tot 15 jaar het grootst. En dat terwijl vuurwerk niet aan kinde ren onder de 15 mag worden ver kocht. Hieruit volgt dus dat er toch vuurwerk in hun handen komt. Voor zover dat met toestemming van de ouders gebeurt, is het voor hen zaak om zelf uit te maken of hun kind verstandig genoeg is om met de vuurpijlen, voetzoekers, e.d. om te gaan. Is dat het geval dan ontslaat hen dat niet van de plicht om toezicht te houden. Hoe dan ook, het is goed dat kinderen de gevaren van vuurwerk kennen. Onbelangrijk daarbij is of ze het De gemeenteraad heeft vorige week maandag besloten te verklaren, dat voor een gedeelte van het industrieterrein Ramsburg een bestemmingsplan wordt voorbereid. Dit besluit en de daarbij behorende tekening liggen ter inzage op de afd. Algemene Zaken in het stadhuis. Het ontwerp-bestemmingsplan Kousteensedijk dat betrekking heeft op het gebied tussen Blauwedijk, Stationsstraat en Turfkaai ligt tot 30 januari ter inzage op de afd. Algemene Zaken in Het stadhuis. Tot dezelfde datum kan tegen dit plan schriftelijk bezwaar worden ingediend bij de gemeenteraad. met of zonder toestemming van de ouders afsteken. Onvoorspelbaar Vuurwerk wordt vaak in de hand aangestoken en dan weggegooid. Dat lijkt stoer. Maar intussen is het wel zo dat nooit met zekerheid te voorspellen valt wanneer het zal ontploffen en waar het precies te recht zal komen. Ook is het een slechte gewoonte om "weigeraars" opnieuw aan te steken. De lont kan al zover zijn opgebrand dat de zaak bij een hernieuwde poging explodeert. Vuurwerk dat de lucht inschiet (vuurpijlen bijvoorbeeld) veroorzaakt ongelukken omdat het een andere koers volgt dan de bedoeling was. Neerkomend vuurwerk levert brandgevaar op. Het lijkt wel een voorkeur te heb ben voor rieten daken en opslag plaatsen met brandbaar mate riaal. Van vuurwerk dat zichzelf voortbeweegt en daarbij met opzet een grillige baan volgt is al hele maal niet te voorspellen waar het terecht zal komen. We doelen hierbij op voetzoekers en gillende keukenmeiden). De paniek die het veroorzaakt, is dus gerechtvaar digd. De knal Veel vuurwerk veroorzaakt een knal. Deze mag nooit harder zijn dan 150 decibel. De fabrikanten gaan wat dat betreft vrijwel tot de grens. Minstens de helft van alle vuurwerk produceert een knal van 145 decibel. Op 30 cm van het oor levert zo'n hard geluid gega randeerd een gehoorbeschadiging op. Op één meter van het oor is dat vrijwel zeker 1 op de 20 gevallen. Denk verder aan de huisdieren. Hun oren zijn veel gevoeliger voor knallen dan de onze. Houd ze bin nen, daar zelfs hebben ze het al moeilijk genoeg. Visueel gehandi capten ontkomen er in een aantal gevallen niet aan om tijdens de jaarwisseling met hun geleide hond over straat te gaan. Voorkom zeker dat deze dieren schrikken door vuurwerk en daardoor aan de haal gaan. Welke gevolgen dat kan hebben hoeven wij u hier niet duidelijk te rpaken. Er zijn ook nog steeds mensen die graag zelf met vuurwerk experimenteren. Le vensgevaarlijk is dat. Over het al gemeen explodeert zelfgemaakt vuurwerk te vroeg. Laat daarom het maken daarvan over aan ex perts. Wetten Zowel de Hinderwet, als de Wa renwet Gevaarlijke Stoffen be moeien zich met vuurwerk. Laatstgenoemde wet legt vast: oe de lading en de huls samenges teld moeten zijn - hoe het vuurwerk verpakt moet zijn - welke opschriften op de ver pakking en het vuurwerk zelf verplicht zijn - dat er altijd een Nederlands talige gebruiksaanwijzing bijge leverd moet worden. - welke soorten vuurwerk aan het publiek verkocht mogen wor den. De Warenwet stelt onder meer dat de knallen niet harder dan 150 de cibel mogen zijn. En de Hinderwet regelt het vergunningenstelsel voor winkeliers die vuurwerk willen verkopen. Daarnaast gel den per gemeente nog een aantal voorschriften. Winkels met een vergunning kunt u herkennen aan een biljet met de tekst: Verkoop vuurwerk, roken en open vuur verboden. Koop daar om u te ver zekeren van materiaal dat aan de voorwaarden voldoet. Het voorkomen van ongelukken hebt u voor een groot deel in eigen hand als u de regels in acht neemt voor het kopen, het bewaren en afsteken van vuurwerk. U vindt deze in de folder "Vuurwerk" uit de serie "Kijk op Veilig" van de Stichting Consument en Veilig heid. Zolang de voorraad strekt gratis verkrijgbaar in de voor- lichtingswinkel. Burgemeester en wethouders hebben besloten de kruising Gort straat/westelijke rijweg Plein 1940-Korte Geere/zuidelijke rij weg Plein 1940 aan te wijzen als voorrangskruising. Het verkeer dat over de Gortstraat/westelijke rijweg Plein 1940 rijdt heeft in de nieuwe situatie dan voorrang. Men kwam tot deze maatregel omdat men dit punt van deze druk bere den ontsluitingsroute geneigd is voorrang te nemen op het verkeer dat van rechts komt. Verkeersge- vaarlijke situaties kwamen dan ook regelmatig voor. Het is boven dien zo dat het verkeer op dit kruispunt belemmerd wordt in het uitzicht door de bebouwing op de hoek Gortstraat/Plein 1940. De kruising is overigens kort geleden aangepast, zodat het verkeer al beter wordt geleid. Iedere belanghebbende kan tegen dit besluit een beroep instellen bij de Kroon. Dat moet wel voor 21 januari 1984. Tot deze datum ligt het volledige verkeersbesluit ter inzage in de voorlichtingswinkel aan de Stadhuisstraat 2. Een be roepschrift moet men richten aan Hare Majesteit de Koningin, maar indienen bij de Commissaris van de Koningin, in Zeeland. Het adres daarvan is Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg. De insprekers over het plan voor de herinrichting van de Markt kwamen maandag 12 december weer in het stadhuis bijeen. Onder meer vroeg men te mogen inzien: het Parkeerplan Binnenstad, de raadsnotulen 24 mei 1982, het par- keeronderzoek '77 en evt. verdere gegevens. De stukken liggen voor belangstellenden om te lezen in de voorlichtingswinkel. AANVRAGEN DERWET VERGUNNING HIN- Om mondelingen bezwaren te kunnen maken tegen het verlenen van onder staande hinderwetvergunning moet men de gemeente (tel. 01180-26251, tst. 324) verzoeken een openbare zitting te houden. Bij de aanvraag vermelden wij voor welke datum dat moet gebeu ren. Tevens wordt aangegeven tot wanneer gemotiveerde schriftelijke bezwaren uiterlijk bij burgemeester en wethouders kunnen worden ingediend. - Fa. Schipper Kriekaard Staal bouw B.V. voor een machinecon- structiewerkplaats aan de Klevers- kerkseweg 69. Hoorzitting-op verzoek-mogelijk tot 15 januari 1983. Schriftelijke be zwaren tot 22 januari a.s. mogelijk. Tijdens de openbare zittingen kan men van gedachten wisselen met aanvra ger, bevoegd gezag en verdere aanwe zigen. Persoonlijke gegevens worden op verzoek niet kenbaar gemaakt. - Commissie Ruimtelijke Ordening, woens dag 18 om 19.30 uur. - Secr. de heer M.C. Harinck (spreekrecht) - Bestuurscommissie Culturele Zaken, don derdag 19 om 15.45 uur - Secr. mej. J.J. Karstanje (spreekrecht) - Gemeenteraad, maandag 23 om 14.00 uur - Bestuurscommissie Welzijnsaccommoda- ties, dinsdag 31 om 19.30 uur. - Secr. mej. C. Manuputty (spreekrecht) Voor het gebruik maken van het spreekrecht moet een afspraak worden gemaakt met de commissiesecretar(is)esse op het stadhuis, tel: 26251. De meeste vergaderingen vinden plaats in het stadhuis (een enkele in het pand Stad huisstraat 2). PLAATS EN AARD VAN VERKEERSMAATREGEL HET WERK 1. Abelenlaan Herbestra- Afgesloten voor ting alle verkeer 2. Baarjesstraat Herbestra- Gedeelte tussen ting Langevieleweg en Poelendaeleweg af gesloten voor alle verkeer 3. Bleek, Haringplaats Herbestra- Afgesloten voor alle ting verkeer 4. Burgerweidestraat Herbestra- Gedeelte tussen Poelendaeleweg ting AANVANGS DATUM In uitvoering In uitvoering In uitvoering In uitvoering en Uuoe is.oudekerkseweg Afgesloten voor alle verkeer BESCHIKKINGEN HINDERWET Burgemeester en wethouders hebben een hinderwetvergunning verleend aan: - Hermans Groep B.V. voor een su permarkt aan de Kousteensedijk - Mavo Maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen B.V. voor een warenhuis met restaurant aan de Pottenbakkerssingel 2 - de directeur van de hoofdafdeling bouw van de Rijksgebouwendienst voor het Huis van Bewaring aan de Kousteensedijk 2. Een beroepschrift kan worden inge diend door de aanvrager, de betrokken adviseur(s), degenen die eerder be zwaar indienden tegen de aanvraag en door hen die kunnen aantonen daartoe niet in staat te zijn geweest. Een be roepschrift moet voor 9 januari a.s. worden gezonden aan de Raad van State, afd. Geschillen van Bestuur, Kneuterdijk 22, 2514 EN Den Haag. Het dient echter gericht te worden aan Ha re Majesteit de Koningin. Een verzoek tot schorsing of een voorlopige voor ziening gaat naar hetzelfde adres, maar moet u richten aan de voorzitter van de afd. Geschillen van Bestuur van de Raad van State. Beschikkingen worden van kracht na afloop van de beroepstermijn, tenzij voor die tijd be roep is ingesteld en tevens een verzoek werd gedaan de beschikking te schor sen of een voorlopige voorziening te treffen. Aanvragen, beschikkingen en even tueel bijbehorende stukken liggen tot het einde van iedere beroepstermijn op werkdagen van 8.30- 12.00 uur en" van 14.00-16.00 uur om in te zien. En wel bij de afd. Algemene Zaken in het stadhuis (begane grond). Verder op zaterdag van 10.00-13.00 uur bij de Openbare Biblio theek aan de Molstraat 13. if li Degenen die hun parkeerpas willen laten verlengen hebben nog maar enkele dagen de tijd. Op 1 januari moeten de ontheffinghouders bij hel parkeren namelijk de parkeerpas 1984 zichtbaar (rechtsvoor) achter de voorruit leggen. De nieuwe parkeerpas is af te halen bij de afdeling Bevolking aan de Stadhuisstraat 2. Colofon Deze voorlichtings rubriek van de gemeente Middelburg staat onder redactie van het bureau Voorlichting in het stadhuis. Telefoon: (01180) 26251,toestel 133 of224. Reacties zijn altijd van harte welkom.

de Faam | 1983 | | pagina 5