Zelf klederdrachten maken Zeeuwse popgroepen voor Aktiehuis Benefietconcert voor meer financiële armslag De Faam HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN Zeeuwen met kerst naar Woensdrecht Wedgwood HELMO r deze week in 1 - Us; S r MODE VOOR JONGE MENSEN! FASHION SERVIEZEN nolaae 20.895 wekeliiks aratis huis aan huis oo aeheel Walcheren in combinatie met de viissinner Intale nnlene 43 20n nitnaue- nm- Rond de vliegbasis Woensdrecht, zoals bekend de plaats waar de kernraketten worden gestationeerd, wordt in het Vredesactie- kamp op zaterdag 24 december een aantal acties op touw gezet in feestelijke sfeer. Het festijn begint om 14 uur met muziek, clowns en theater. Ook worden er bomen - als teken van onverzettelijk heid - geplaatst, hetgeen de organisatie omschrijft als 'planten op een burgerlijke ongehoorzame manier'. De bomen worden vol gehangen met kaarten om het protest 'extra' te onderstrepen. De deelnemers aan het actiekamp houden zich ook bezig met het op een creatieve manier maken van spandoeken. 's Avonds is er een groot feest, zo belooft de organisatie, waarbij muziekgroepen uit de omgeving van Woensdrecht medewerking verlenen. Ook de steungroep vredesactiekamp Middelburg bezoekt het protestfestijn. Voor informatie 01646-5652. De belangstelling voor de Neder landse streekdrachten wordt steeds groter. Niet alleen in ons land, maar ook in het buitenland (met name Nederlandse emigran ten), is er steeds meer vraag naar informatie. Het rijksmuseum voor volkskun de 'Het Nederlands Openlucht museum' in Arnhem heeft nu be sloten om een reeks informatie pakketten samen te stellen over de streekdrachten. Het eerste pakket in deze serie is uit. Vera Moonen. medewerkster van het museum heeft vanuit haar jarenlange ervaring, haar idee om de pakketten samen te stellen, verwezenlijkt. Het eerste pakket bevat een aantal tekeningen en beschrijvingen van de onderdelen en sieraden van de 'zondagse vrouwenkleding op Walcheren' uit de periode 1945-1960. Zij is ervan uitgegaan, dat degenen die deze kleding willen maken in staat zijn de patronen naar eigen be hoefte aan te passen. Zij heeft zich daarom beperkt tot een basispa troon. aangevuld met gegevens die nodig zijn om een verant woord geheel te verkrijgen. Het pakket geeft in een kleure- nomslag eerst een historisch over zicht van de Walchcrsc dracht en beschrijft vervolgens de afzon derlijke delen van die kleding, zoals jak, beuk. rokken, schorl, omslagdoek, mutsen en haar dracht. Ook de bijbehorende sie raden worden besproken. Om het compleet te maken is er ook een lijst van musea en winkels toegevoegd waar óf het kostuum te bezichtigen is óf waar de stoffen ervoor te koop zijn. Het pakket kan worden besteld bij de Vereniging Vrienden van het Nederlands Openluchtmuseum te Arnmhem door storting van ƒ31,10 (incl. porto) op girorek. 881758. onder vermelding 'Kle- dingpakket Walcheren'. In onze autorubriek van Bougie tot Bumper kunt u zich opgeven voor de cur sus Pech Onderweg Uitgebreide informatie over Walcherse zaken op een der binnenpagina's Provincie en gemeente geven weer een schat aan informatie op de voorlich tingspagina's ALLEEN MET DE KERST? Eenzaamheid is een onderwerp dat zich leent om in de periode dat de dagen kort en de avonden lang zijn in een krant te zetten. Zeker met het familiefeest de 'kerst' in het verschiet. Heet het dan niet 'komt allen tesamen'? Alleenstaanden mijden deze woorden onder de dennetakken. Stille nacht heilige nacht in eenzaamheid wacht....Een hoek, de tv en muziek zijn hun gezelschap. En de ouderen dan. Man of vrouw is heengegaan, de dames en heren, dochters en zonen gevlogen, met wintersport of naar een party bij vrienden. Een opmerkelijke generatie, die ouderen heden ten dage. Als kind moesten ze er al op uit om de kost mee te verdienen, keihard werken. 'Maar een gezegend familieleven met een sterke band onderling'. Vaak trouwden ze vroeg, als er een woning was. En het parool luidde als hun kinderen opgroeide: 'Zij moeten het beter hebben dan wij het hadden'. Ze offerden zich. De kinderen hebben het over het algemeen beter, in materieel opzicht: regelmatig vakantie, kleureii tv en een goed huis. Maar de familieband dan? Eenzaamheid is niet zielig "Eenzaamheid is niet zielig", pro testeert Hannah Poortvliet met tien jaar ervaring? Een ander geluid dus. Pieter van Duijne onderstreept de woorden van Hannah en Willem Mook be weert zelfs dal alleen zijn soms rot is, maar dat getrouwd zijn dat va ker kan zijn. Drie mensen in leef tijd van iets boven de vijftig jaar, die hun alleenzijn in tevredenheid doorbrengen. Maar het is niet al tijd zo geweest. Je moet er voor knokken en de hand pakken die een ander uitsteekt, filosofeert Hannah Poortvliet verder. En met droefenis in haar stem neemt ze hel op voor de alleenstaande jon geren. "Zij kunnen geen kant op, zitten om allerlei redenen vast in deze maatschappij. Zelf heb ik nog een aantal leuke huwelijksja ren gehad. De jongeren isoleren zich, zijn niet bereid de boodschap te ontvan gen. Willem Mook hanteerteert de slogan dat je niet moet blijven stilzitten. "Toen ik nog op zee zat, ging ik er al vanaf de eerste dag als we aan wal zaten tegenaan, op Voor een jonger exemplaar ingeruild zoek waar wat te beleven viel. Van anderen merkte je dat ze pas op de laatste dag van hun verblijf in de haven actief werden, en dan was het te laat. Diezelfde redenering gaat op voor alleenstaanden: je moet actief zijn". Niettemin is het contact met an deren belangrijk. Pieter van Duij ne. die zich nogal in stil gepeins op de achtergrond hield gedurende het gesprek, veert op. "Op het ei land Walcheren zijn verschillende mogelijkheden om je als alleen staande te vermaken. Je kunt dan ook contacten leggen". Hij noemt de soos voor alleenstaanden in Koudekerke als het grote voor beeld. Maar hij is er dan ook de oprichter van. Desondanks is hij niet meer actief in die club. 'Schoonheidsfoutjes', waarop hij liever niet wil ingaan, vormden de aanleiding voor hem om zich uit het bestuur van die soos terug te Trouwen uit eenzaamheid breekt je °P trekken. Maar hij bleef niet stil letjes thuiszitten. Hij organiseert nu wekelijks bijeenkomsten in zijn huis voor de ongebonden al leenstaanden. De nieuwe vrijgezel in Walcheren. "Alleenstaanden hebben vaak veel meegemaakt. Ze zijn zich veelal bewust van wat er zich in de samenleving afspeelt. Er zijn er echter ook die thuis blijven zitten kniezen. Hun geliefde is hen ont vallen. of ze zijn voor een jonger exemplaar ingeruild. Mijn slogan is dat je niet bij de pakken moet blijven neerzitten. Je hebt zoveel ervaring opgedaan in dat diepe dal. dat je met le venswijsheid anderen kunt hel pen. Ook als vrijwilliger kun je op een eerlijke manier met anderen omgaan en van dienst zijn". De zogenaamde contactadverten ties wijst het drietal resoluut van de hand. "Trouwen of gaan sa menwonen met iemand uil een zaamheid breekt je later wel weer Zeeuwse popgroepen willen het Middelburgse Aktiehuis steunen. Ze doen dat middels een benefiet concert op donderdag 22 december in The Cavern aan de Beddewijk- straat in Middelburg. Samen met het Aktiehuis hopen EWS (Jazz muziek), MN (swingend Neder landstalig), Sing Sing Movement (zeer persoonlijk karakter en H- verfijnde ta felsfeer" Gang (Molukse band met swin gende protestsongs), meer dan duizend gulden bij elkaar te krij gen. Behalve de muziekgroepen demonstreert de straattheater groep Walg hoe spelers worden geschminkt. Ook bezoekers kun nen hun aangezicht kleurig laten opmaktin. En wie nog eens geïm poneerd wil worden kan naar een video-opname kijken van de vre desdemonstratie op 29 oktober in Den Haag. DJ Bert van Leerdam draait tussen de bedrijven door plaatjes. Informatiekranten zijn ingericht van Vrouwen voor Vrede, Anti Fascistisch Comitee en de Steungroep Woensdrecht. Het Aktiehuis aan de Simpelhuis- straat bestaat sinds maart van dit jaar. De organisatie kan maar moeizaam de eindjes aan elkaar knopen. In die negen maanden is echter wel gebleken dat er be hoefte bestaat aan een ruimte waar actieve (politieke) groepen elkaar kunnen ontmoeten. Het Aktiehuis geeft echter ook infor matie. Energie, Derde Wereld, Milieu. Fascisme en Vredesbewe ging zijn voorbeelden. Veelal ver vullen (vrijwillige) functionaris sen van het Aktiehuis een sccre- tariaatsfunctie. "Het is een plaats geworden waar initiatieven ont slaan en worden uitgevoerd. De coördinatie van de reis naar Den Haag voor de vredesdemonstratie op 29 oktober is daar een voor beeld van", legt een medewerkster uit. Zij noemt verder de Chili- manifestatie en Zuid-Afrika. Behalve groepen kunnen ook personen lid worden van het Ak tiehuis. Op dit moment telt de administratie dertig leden en twintig donateurs. Per maand brengt deze betrekkelijk kleine groep alleen al zevenhonderd gulden op om de vaste kosten te betalen. De vier genoemde bands DE SERVIEZEN SPECIALIST SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE QELFT 50 MIDDELBURG ..li 0 1180-13221 .J Sing Sing Movement nit Vlissingen Leden van Walg Schminken ook in The Cavern werken belangeloos mee aan het benefietconcert. Uitbater Kees Petiet van The Cavern stelt zijn ruimte beschikbaar. Ook staat hij toe dat de medewerkers van het Aktiehuis eten verkopen. Subsidie van een overncid wil de organisatie niet aanvragen. "Wij willen onze onafhankelijkheid houden", aldus die medewerkster. En als het benefietconcert te wei nig oplevert? "Dan gaan we ge woon! op de oude voet door. Er is onder de medewerkers nog vol doende idealisme om het nog een tijdje vol te houden". Ze bena drukt tenslotte: "Vooral mensen die niet partijgebonden zijn. slui ten zich bij ons aan". Het benefietconcert begint don derdag 22 september om vier uur 's middags, (ook de jeugd is welkom). Om vier uur bijt F.WS het spits af. De Middelburgse formatie NN treedt op rond acht uur en Sing Sing Movement is aan de beurt om half tien. H-Gang tenslotte stemt de gitaren en schaapt de kelen voor strijdlustige muziek vanaf elf uur. Kaarten voor dit evenement kunnen worden verkregen bij het \ktiehuis en kosten zes gulden. op", leerde Hannah Poortvliet. De anderen beamen, dat het een lot uit de loterij is, wil iemand reage ren waarmee je de eenzaamheid oplost. Alleenstaanden worden trouwens ook veelvuldig buiten de deuren gehouden van echtparen. Dat is een bekend verschijnsel, waarbij jaloezie een rol speelt. Maar er zijn ook ervaringen met organisa ties waar je het niet verwacht en waar de adder van 'discriminatie' onder het gras ligt verscholen. "Toen ik tien jaar geleden scheid de van mijn man, mocht ik niet meer binnen in de soos van de NVSH". "Zelf iets doen", hamert Pieter van Duijne steeds weer. "Je kun nen vermaken en genieten. Geen moeilijk gedoe. Hoewel een goed gesprek altijd van pas kan kómen. Maar het dient niet het doel te zijn. Er wordt inderdaad wel eens wat spottend gedaan over de op merking 'gooi het maar in de groep'. Let wel. het helpt, maar het moet geen doel op zich vor men". Pieter van Duijne heeft voor de kerst vrienden uitgenodigd om samen te eten. "Dat zal wel uitlo pen en de hele middag en avond in beslag nemen. Ik denk dat het gezellig wordt". Hannah Poort vliet bezoekt tijdens de kerstdagen een vormingscentrum in Harder wijk. "Die bijeenkomst is niet bestemd om onder de pannen te zijn. Ik heb daartoe besloten om me te kunnen bezinnen op alleen Je moet steeds actief zijn zijn". Willem Mook weet het al lemaal nog niet. "Ik kan genieten van het alleen zijn. Ooit heb ik me een week opgesloten. Die week was om voordat ik het wist. Ik zie dus wel". 'ij Lange Delft 61 f, MIDDELBURG Voor alleenstaanden heeft Walcheren enorm veel clubs, waar mensen van allerlei niveau en leeftijd met elkaar kunnen omgaan. Het Fiom: praat- en zelfhulpgroepen, gevestigd in Middelburg. Interkerkelijke groep weduwen en weduwnaars. Voor hén die middelbaar of hoger geschoold zijn is er de Soos Macdaniël Zondagavondgroep van de kerken onder leiding van Sjaan de Witte. Gezelligheid en Frane avonden met stokbrood voor ben die de zondagavonden maar moeilijk in eenzaamheid kunnen doorbrengen. De Sociëteit Alleenstaanden Zeeland (SAZ) bijna wekelijks zijn er op zaterdagavond gezellige avonden. Ook worden er bus reizen georganiseerd. De Nieuwe Vrijgezel in Walcheren, waar wordt ondernomen wat men met elkaar afspreekt. Voor informatie over deze verenigingen: Pieter J. van Duijne Sr. 01180-15547.

de Faam | 1983 | | pagina 1