uit Z> het itiuuSart florado Schoolfoto uit de oude doos De mispel staat in Groencentrum Nieuwland huizenhoog o ver eind K&ïie l^o Bij ons 101 natuurlijke kadoideeën beneden 10.- 12.95 Etosfiliaal geopend in Middelburg DE FAAM Woensdag 30 november 1983 Voetballers S V Walcheren voorzien van nieuwe outfit Rekreatiesportleiders- cursus in Kort gene Ontmoetingsavond alleenstaanden Kerstconcert Basis Opleiding Cursus toneelspelen Leynse bij Miro en Tref center DE KERSTBOOM IN HET NETJE KEURIG INGEPAKT MEEGENOMEN Aardgasprijs Muziekavond MTV '69 Planten- en vissenbeurs Chanson-avond Adventzang Vrouwen keten Studentenorkest Pepernoten-tournooi veilingvers bloemgoed Omroep Zeeland Lut her-bijeenkomst Zeeuwse Kruis vergadert Rommelmarkt Meer Bewegen voor Ouderen Pakjesavond 'Trui' St. Nicolaas-fecst Welkomstdienst Alleenstaand ouderschap Financiële commissie Veere Ilet eerste elftal van SV Walcheren loopt er sinds enige tijd weer op z'n best bij. Groenendijk (Meubel en Tapijt) schonk het 'bes te' van Walcheren een nieuw tenue en deed er en passant nog flonkernieuwe trainingspakken en tassen bij. Ook het tweede, derde en het BI en Cl van de jeugd zette Groenendijk in het nieuw. De spelers van het eerste poseren in hun nieuwe tenue op de foto. Staand: Chris Bossaert. begeleider. Piet Puype trainer. Egbert Kattenbroek. Ferry Neumann. Renee Moens, Aart Groenen dijk. Ad Vermeulen. Erik Moens en Wim de Ridder grensrech ter. Zittend: Adrie Belfroid, Gerard Korlenhof, Jozef Filjadic. Wil- co Lievense. Court Wolf. Frans Oversaauw en Anton Belfroid. Op woensdag 7 december zal in de zaal van het dorpshuis "De Pompweie" in Kortgene een kur- sus Rekreatiesportleidcr A van start gaan. Deze kursus is gericht op het leren leiding geven aan groepen en aktiviteiten op het ge bied van de rekreatiesporl. De kursus is uitsluitend praktijkge richt en omvat 70 lesuren en 23* uur stage. Medio 1984 zal de kur sus worden afgesloten met een eksamen onder Rijkstoezicht. Plaatsing op deze kursus is nog mogelijk. Het bezit van het A.B.O.-bewijs of bezig met de A.B.O.-kursus is een vereiste. In formatie is te verkrijgen bij de Zeeuwse Sportraad. Dam 31 in Middelburg, tel.: 01180-33024. De Interkerkelijke Soos voor Al leenstaanden. die op de eerste en derde woensdagavond van de maand gehouden wordt in het dienstencentrum Schuttershof- straat la. houdt op woensdag avond 7 december e^n Sinter klaasavond. Zaal open om 19.30 uur. Een surprise ter waarde van max. drie gulden meebrengen s.v.p. De entree-prijs bedraagt twee gulden. Woensdagavond 21 december wordt een AdventsT avond gehouden. Zelfde plaats, zelfde tijd. Het Senioren-orkest 'Zeeland' verzorgt zaterdag 10 december een kerstconcert in de N.H. Kerk te Kapelle. Aan het concert wordt tevens medewerking verleend door het Ouderenkoor Kapelle o.l.v. mevrouw C. Enter. Het Se nioren-orkest staat onder leiding van de heer D. Burger. Het kerst concert begint om 14.30 uur. Extra kursus Algemene Inspelend op dc toenemende be langstelling voor kursussen op het gebied van de sport houdt de Zeeuwse Sportraad eenextra kursus Algemene Basis Opleiding. Deze kursus is de verplichte voor opleiding voordat met een tak van sportgerichte kursus kan worden begonnen. Deze extra najaarskur- sus begint op woensdag 30 no vember in het klubhuis van de sportvereniging Walcheren op het sportpark Bonedijke. Aanmelding is nog mogelijk via de Stichting Sportbelangen Vlissingen (01184-60267) of de Zeeuwse Sportraad (01180-33024). Kortgeleden startte in Middel burg een cursus toneelspelen. De cursus omvat 20 lesavonden en wordt gegeven in het gebouw van het Zeeuws Instituut voor Kunst zinnige Vorming aan de Kuiper spoort te Middelburg. Er zijn nog enkele plaatsen beschikbaar. Voor nadere informatie: 01180- 33095/33987. Jakobsen Modes in Souburg heeft de oude kassa ingeruild voor een nieuw computersysteem, waarmee niet alleen alle artikelen van een prijskaartje met de al veel toege paste streepjescode (barcode) worden voorzien, maar met het nieuwe computersysteem kan ook de gehele voorraad met een druk op de knop te voorschijn worden geroepen op het beeldscherm of door middel van een printer op pa pier worden vastgelegd. Bestellingen kunnen nu snel en feilloos worden uitgevoerd. Ook de jeanszaken van Jakobsen in Middelburgen Souburg zijn op de computer aangesloten. Door mid del van de telefoon kunnen de gegevens van dc andere zaken worden opgeroepen. Het compu tersysteem is ondergebracht in het kantoor van de modezaak in de Kanaalstraat 55 in Souburg. Ondernemer Bram Jakobsen is bijzonder blij met de nieuwe ap paratuur. "Vroeger was ik soms avonden bezig met de adminis tratie. Het nieuwe systeem werkt razendsnel waardoor ikzelf meer vrije tijd heb gekregen", zegt Ja kobsen Hij is ruin anderhalf jaar bezig geweest om het juiste sys teem te vinden. "Er is nogal wat apparatuur op de markt, maar wat ik nu heb is gewoon het beste", verzekert hij. Het systeem, "De Com please', heeft een geheugenschijf, een beeldscherm, een printer en een handterminal die naast de kassa is opgesteld en waarmee de barco des op de verkochte goederen via de leespen worden afgestreept Er kan dan 's avonds precies worden bekeken wat er die dag verkocht is.'Voorts wordt er wekelijks een marketingoverzicht van het be drijf gemaakt. De gebruiker van de computer kan voorts direct afleten welk ar tikel het beste 'loopt' of welke kleur het meest gewild is. Alles van groot belang bij het bestellen van nieuwe voorraad. De Lange Delft in Middelburg is een vestiging rijker: Etos. Het is een drogisterijfiliaal, een werkmaatschappij van Ahold nv. Het adres luidt Lange Delft 13, waar voorheen drogisterij De Gaper was ge vestigd. Vandaag (woensdag 30 november) is het bedrijf geopend. De leiding van deze drogiste rij is in handen van de heer M.C. van Loon. die samen met vier medewerkers dc on geveer vierduizend artikelen in optima forma de klant zal presenteren. Wie daar prijs op stelt kan voortaan de kerstboom keurig ingepakt in een netje mee naar huis nemen. Het bedrijf Tonny Leyrtse uit Middelburg is de eerste die met dit nieuwtje op de Zeeuwse markt verschijnt. Het apparaat waarmee de dennen tot een maximum van drie meter kunnen worden ingepakt is qua principe heel eenvoudig. Het is een simpele trechter waardoor de boom met de stam getrokken wordt. Aan het smalle uiteinde wordt een dichtgeknoopt net gespannen, waarin de kerstboom zo plat als mogelijk bij elkaar wordt gebonden. Het voordeel, aldus een woordvoerdster van de kerstbomenfirma, meent dat vooral het vervoer pér auto (op het dak) hiermee wordt verbeterd, omdat er geen takken meer links en rechts uitwaaieren. Na Sinterklaas (6 december) verkoopt de firma Tonny Leynse met deze Duitse uitvinding kerstbomen nabij de Miro in Vlissingen en het Trefcenter in Middelburg. 'Zo rot als een mispel' is een spreekwoord waarvan velen de herkomst niet meer weten. Marian Baas uit Nieuw en Sint Joosland echter wel. Zij verkoopt deze ap pelachtige vrucht die pas eetbaar is, als zij overrijp is. Maar de win kelierster heeft nog meer fruit 'van vroeger', zoals de zoete Armgard (een appel die heel blijft bij het koken) en de stoofpeer 'Gieser Wildeman'. Naast deze producten van weleer staan in de tot Groen- eentrum NIeuwland omgetoverde oude smederij aan de Oude Rijks weg 27 in Nieuw en Sint Joosland keurig gerangschikt groenten, fruit, bloemen en planten en plantjes voor de tuin. Appels en peren en de nostalgische lekker nijen zijn afkomstig uit de boom gaard van Gilles Baas. Half september opende ze het Groencentrum "Nieuwland" offi cieel. "Het is maar stil in de pol der". argumenteert zij. Haar man Gilles Baas is fruitteler. En de woning staat midden in de boom gaarden. "Maar het is ook een liefhebberij van mij. Ik ben bovendien ontzettend graag onder de mensen". De oude smederij is nauwelijks veranderd. Met eenvoudige mid delen heeft het echtpaar Baas er toch een gezellig geheel van kun nen maken. Met 'pallets en op eengestapelde kisten worden ver schillende attributen uiterst voor delig aangeprezen. "Die kisten zijn van mijn fruitbedrijf'. zegt Gilles Baas. De vergelijking met chique zaken waar snuisterijen ook in ongeschaafde kisten wor den uitgesteld, is echter snel ge maakt. Repen papier maken het geheel nog aantrekkelijker. Het plafond is beslagen met witte kunststof, dat Gilles zelf aan bracht. "En die toonbank heb ik meegepikt van de veiling', lacht hij vervolgens. De oppervlakte van het Groen centrum 'Nieuwland' bedraagt tegen de tachtig vierkante meter. Ook het voorterrein, waar vooral tuinplanten en tuinbenodigdhe- den zijn opgesteld, heeft een der gelijke afmeting. De winkelwand wordt gesierd met aquarellen van Bea van Leeuwen, een tentoon stelling. Mevrouw Baas zegt dat ze elke twee maanden iemand an ders wil laten exposeren. De aquarellen hebben voornamelijk als onderwerp de natuur. Verder geeft het Groencentrum service aan mensen die advies willen over de inrichting van hun tuin. Het beroep van een kennis - Liesbeth Hamelink-Weug uit Souburg. - is namelijk tuintekenen. "Als men sen advies willen kan ik ze naar haar verwijzen, benadrukt Marian Baas. Van haar kennis van planten ma ken trouwens ook enkele grote Zeeuwse bedrijven gebruik. Vooral op hel gebied van de hy drocultuur verstaat ze haar 'vrouwtje'. Maandelijks contro leert ze bij Pechiney, Vitrite. hel Havenschap en de WMZ in (iocs de planten die niet met hun wor tels in potgrond, maar in kleikor- rels staan, met er onder water. Ze werkt voor die bedrijven op basis van een jaarcontract. Het Groencentrum ONIeuwland' is geopend van maandag lot en met vrijdag van negen tot twaalf uur en van half twee tot zes uur. Zaterdag van negen tol twaalf uur. Op woensdagmiddag is de zaak gesloten. Marian en Gilles Baas in de nieuwe zaak Foto Ruben Oreel) Inmiddels is duidelijk géworden dat de regering bij haar voorne mens blijft de aardgasprijs met 3 a 4 cent te verhogen. Dit stuit op verzet bij een groot aantal organi saties. waaronder het woonlasten comité Vlissingen. Het comité heeft per brief— een beroep gedaan op het provinciebestuur stelling te nemen tegen de voor genomen verhoging. Het Tamboer trompetter— en majoretlenkorps MTV '69 houdt op zaterdag 10 december een mu ziek- en showavond in de con certzaal aan de Singelstraat te Middelburg. Aanvang 19.30 uur. Het programma vermeldt onder andere een miniconeert en een muzikale rondreis rond de wereld. Ook dc diverse majorettengroe- pen zullen hun beste beentje voorzetten. Aan de avond wordt tevens me dewerking verleend door de afde ling jazz-gymnastiek. Na afloop is er gelegenheid tot dansen. Toe gangsbewijzen zijn verkrijgbaar bij het secretariaat aan de Volke- rakstraat 36 te Middelburg en 's avonds aan de zaal. Voor de vierde keer houdt de Walcherse aquarium vereniging 'Barbus Conchonius' een planten en vissenbeurs in haar vereni gingsgebouw aan de Herengracht 52 te Middelburg, leder die geïn teresseerd is in de aquarium-hob by kan terecht op vrijdag 2 de cember van 19 tot 21 uur. Er is gelegenheid om onderling planten en vissen te ruilen. Tevens wordt er informatie verstrekt over de aquarium- en terrarium-hobby. Op uitnodiging van het comité Walcheren van de Alliance Frangaise verzorgt de Franse chansonnier Antoine Vandelas vrijdag 2 december een optreden in de Middelburgs Ontmoetings- kerk. Candelas begeleidt zichzelf op gitaar. De avond begint om 20.15 uur. De entreeprijs voor niet-lcden bedraagt vijf gulden: houders van CJP-kaarten en 65- plussers betalen een rijksdaalder. In de Zuiderkerk aan de Schout- straat in Middelburg wordt op za terdag 3 december een advent zang- en orgelavond gehouden. Medewerkenden zijn het ge mengd koor Con A more uit Me- liskerke. het gemengd koor Schu- san E'duth uit Middelburgen het kinderkoor Jong Begonnen uit Middelburg-zuid. De koren staan onder leiding van Kees Proos. Aan het orgel nemen plaats Joop de Visser. Jaap Copool'se en Jan Proos. Deze muzikale advent- bijeenkomst begint om half acht zaterdagavond. Vrouwen voor Vrede uit West brabant en Zeeland willen op zondag 11 december een mense lijke keten rond de vliegbasis Woensdrecht vormen, zoals be kend de plaats waar de Neder landse kruisraketten komen. Voor deze vreedzame actie zijn volgens het organiserende comitee 12.000 vrouwen nodig. Voor informatie Els Verhage. Zach. Jansenstra'at 5a in Middelburg, 01180-36162. Zaterdag 21 januari treedt in de Middelburgse Concert- en Ge hoorzaal het Nederlands Studen tenorkest op onder leiding van de dirigent Louis Stolijn. De op brengst van dit concert, waarvan er elders in Nederland nog acht plaatsvinden, is bestemd voor de stichting Handicap en Studie. De schaakclub Souburg houdt zaterdag 3 december haar jaar lijkse Pepernotentoernooi. Plaats van handeling zaal Rehoboth aan de Rehobothstraat. Het Peperno tentoernooi is speciaal bedoeld voor de jeugd tot en met 16 jaar. De deelnemers worden verdeeld in drie leeftijdscategorieën. Het toernooi begint om 10.30 uur. De prijsuitreiking is gepland rond 17 uur. M T Chemicals stelde voor dit toernooi drie bekers beschikbaar. Daarnaast ontvangt iedere deel nemer een herinneringsvaantje en natuurlijk pepernoten. Deze laat ste zijn geschonken door de Miro. De uiterste inschrijfdatum is don derdag 1 december. Voor'nadere informatie: 01 184-61601 Droogbloemen stukjes, ongelooflijke sortering, vanaf Plantenfles. Een verrassend kado. Weinig wa ter dus gemakkelijk in onderhoud van 34.50 voor Voor elke klant een leuke droogbloemenposter van1-95 voor slechts 1 Fraaie witte sierpot, een dankbaar kado. De FLORADO SINTERKLAASWINKEL vindt U: Lange kerkstraat 8. 4461 JH GOES Lange Delft 99. 4331 AM MIDDELBURG De initiatiefgroep Omroep Zee land heeft ondanks de kritiek op de Medianota van WVC-minister Eelco Brinkman de overtuiging dat er een einde komt aan elf jaar onzeker wachten op een jawoord. Volgens de initiatiefgroep bevat deze nota voldoende handvaten om zich op te maken voor een ei gen regionale Zeeuwse omroep. Dit aldus 'des leeuwen forsche stem', de nieuwsbrief van de ini tiatiefgroep. In het Anker. Bonédijkestraat 165. Vlissingen. wordt donderdag I december een thema-avond ge houden. Ds. W.M. Buissing-van Beers en ds. P. Roodenburg evan- gelisch-luthers predikanten, zul len spreken over de betekenis van de leer van Maarten Luther, ook m deze tijd. Er is gelegenheid tot het stellen van vragen. Aanvang 20.00 uur! Iedereen is van harte welkom op deze avond die uitgaat van de werkgroep gemeentetoerusting van de Hervormde Gemeente en de Gereformeerde Kerk van Vlis singen. Het Zeeuwse Kruis houdt zater dag 17 december een algemene vergadering in gemeenschapscen trum Den Dullaert te Hulst. Na het huishoudelijk gedeelte zal mevrouw mr. E. Veder-Smit ex- staatssecretaris van Volksgezond heid en Milieuhygiëne en thans bestuurslid van de Nationale Kruisvereniging een inleiding houden met als titel: 'Kruiswerk in de eerste lijn'. Na de inleiding is er gelegenheid tot het stellen van vragen. De bij eenkomst begint om 10 uur en zal rond 13 uur afgelopen zijn. De vergadering is openbaar. De biljartgrocp 'Dauwendaele' houdt zaterdag 3 december van 9.30-16.30 uur een rommelmarkt in winkelcentrum Dauwendaele. Tevens wordt informatie gegeven over de vereniging. De biljart- groep telt 26 leden. Men biljart op dinsdag- en donderdagavond van 19.30-23 uur in het ontmoetings centrum. Belangstellenden kun nen zich nog steeds aanmelden als lid. Voor nadere informatie: 01180-27330. De Kruisvereniging 'Platteland Walcheren' wil in Vee re en Vrou wenpolder een gymnastiekgroep voor ouderen starten. In beide plaatsen worden volgende week kennismakingslessen gehouden: op dinsdag 6 december van 10.30-11.15 uur in het vereni gingsgebouw te Veere en op woensdag 7 december van 9.30-10.15 uur in het gymnastiek lokaal te Vrouwenpolder. De konsulent Meer Bewegen voor Ouderen Jan Eversdijk zal een korte toelichting geven, waarna er wat oefeningen worden gedaan. Alle ouderen van 60 jaar en ouder zijn welkom. In het Middelburgse vrouwencafé 'Trui'. Kerksteeg 5 wordt donder dag 1 december een pakjes-avond gehouden. Belangstellende Mou wen worden verzocht een surprise t.w.v. drie gulden te maken. De organisatrises stellen hel op prijs dat men zich van tevoren even meldt (01180-29248). De pakjes avond begint om 20 uur. In liet dienstencentrum van de stichting Welzijn voor Oudéren wordt dinsdag 6 december een St. Nicolaasmiddag gehouden. De middag begint om 14 uur. Op het programma staan onder meer di verse oud-hollandse spelletjes. Tevens is er een Rad van Avon tuur. De toegangsprijs bedraagt f2.50. consumpties inbegrepen. Kaarten zijn verkrijgbaar in het dienstencentrum, maandag tot en met vrijdag van 9-12 uur en van 14-16 uur. In de Oostkerk te Middelburg wordt zondag 4 december een welkomstdienst gehouden met als thema 'Meer dan het gewone'. De dienst is speciaal bedoeld voor hen die zelden of nooit in de kerk komen. De dienst wordt geleid door me vrouw luitenant O. Elshorst-van den Berg. Ds. D.W, Dondorp zal een toespraak houden. Het Vlis- sings jongerenkoor verleent voca le medewerking: de samenzang wordt begeleidt door liet Wel- kombo. De dienst begint om 18.45 uur. Dc vrouwe'nkontaktgroep 'Kom uit je huis' houdt in wijkgebouw 'Zuiderbaken' aan de M. de la Palmastraat in Middelburg op woensdag 7 december een koffie- kontaktochtend. Tijdens deze ochtend zal het alleenstaand ou derschap centraal slaan. Mevrouw Rosink van de stichting Fiom zal iets vertellen over de problemen van aleenstaandc ouders. De ochtend begint om 9.30 uur en duurt tot 11.30 uur. De kosten be dragen J' 1Kinderoppas is aanwezig. De financiële commissie komt donderdag I december om 16.30 uur bijeen in dc gemeentesecreta rie aan de Kerkstraat. Aan dc orde komen diverse wijzigingen in de begroting '84. AAP, NOOT, MIES De eerste klas van de Juliana- school in Oost-Souburg poseerde in 1935 zó voor de camera. Me vrouw Van Wallenburg-Cevaal die woont aan de Regentesseslraat 2 in Oost-Souburg stuurde ons deze foto en noemt de volgende namen. Bovenste rij v.l.n.r.: onderwijzer G. de Ru Sr.: Maatje de Visser; J annetje v/d Broeke: Betsie Ce- vaal: Kaatje Hoogesteger: Maatje Marijs: Ina Lasoe; onderwijzeres Mej. v.d. Harst. Middelste rij v.l.n.r.: Jan Roest; Bram de Wijze: Sien Ovaa: Charlotte Kaat (overl.); Annie v.d. Est: Sjaan Labruyere: Frans Baljeu (overl.). Onderste rij v.l.n.r.: Dingeman dc Visser: Louw Lauws: Pielde Bree (overl.); Piet Kruithof; Adrie Jobse: Piet Qrucq; Frans Wiele- maker. Ook deze foto kunt u weer bestel len bij de redactie van dit blad. U zendt dan dit knipsel (wordt te- aan Postbus 5017. 4330 KA in cheque (op naam van onze foto- Munten dienen te worden aange- ruggestuurd) samen met J'7,50 Middelburg. Betalen kunt u per graaf Ruben Oreel) of met geld. tekend van de PTT.

de Faam | 1983 | | pagina 7