De Faam Ping-pong onrecht, de streepjespakken en damesleed 'Pechiney dicht, goedkoper dan Ww-uitkeringen' Nota: overheid en PZEM geven geen extra hulp aan Pechiney 25.- BIJOU HELMO Leren dammen op tv met Middelburgse damelnb ZEEUWSE KOMEDIE SPEELT BLIJSPEL VAIM BETER GENRE MODE VOOR JONGE MENSEN! FASHION 10.000, - minder RAAKTU HAAR KWIJT? fetaatsaandelen Fatsoensnormen Onbekendheid Ton Sijbrands, één van Nederlands grootste dammers. De Middelburgse Damclub wil de cursisten uit de omgeving die ge durende de zes achtereenvolgende maandagen de lessen op de t\ wil len volgen gaan begeleiden. De meer dan vijftig jaar oude club stelt daarvoor liet clublokaal in de bovenzaal van de Ontmoetings- kerk aan de Oostersc'heldestraat open vanaf 19 uur. De eerste cur susavond is maandag 24 oktober. De laatste vindt plaats op maan dag 28 november. Aan deelname via de hoofdstedelijke damclub zijn geen verplichtingen ver bonden. Geroutineerde dammers hel pen de nieuwelingen 'geheel vrijblij vend. Aansluitend op de tv-lessen kan er met extra materiaal worden geoe fend. Belangstellenden kunnen na de cursus trouwens gewoon blijven. Maar er is dan wel stilte geboden..omdat de diverse tientallen op maandagavond wedstrijden spelen. Parallel aan de tv-cursus loopt de strijd om het wereldkampioenschap tussen Janis van der Wal (26) en Harm Wiersma (30). Juist omdat dit officiële titelgevecht lussen twee landgenoten gaat. zal het dammen in die periode in Nederland enorm in de belangstelling staan. De Middelburgse Damclub denkt met dit initiatief meteen in te spelen op het feit dat ook de populari teit van het spel met de schijven zal stijgen. Alles verloopt echter geheel vrijblij vend. zo verzekert de damclub. Voor informatie kan men terecht bij onder andere voorzitter M.F. de Jonge in Middelburg. 01180-13679. DEZE WEEK IN Sluit ti altijd stevig uw deurén voor u met de auto de weg oprijdt? Dat is dan goed fout. I.ees meer daar over op onze autopagina. Zin in een (Cultureel) uit je? Onze servicepagina heeft alle evenementen die er in Midden-Zeeland plaatsvinden keurig op een rijtje voor u. Veel informatie krijgt u voorgeschoteld van de ge meente en de provincie in de kolommen die zij vullen. VERDER OP Z'N ZEEUWS De Zeeuwse Komedie speelt zes keer het blijspel 'Stuur me geen bloemen' van Norman Barash en Carrol Moore. Zaterdag 15 okto ber is de première in het Vestzakt heater in Vlissingen. De volgende speeldata in hetzelfde theater zijn 29 oktober. 12 en 26 november en 10 en 17 december. De regie is in handen van Willem Huybreghs. Centraal in het stuk staat Sjors (gespeeld door Cd van Reijmers- dal). een man van 41 jaar die zich inbeeldt ongeneeslijk ziek te zijn. Hij arrangeert van alles om het zijn omgeving na zijn dood zo prettig mogelijk te maken. Sjors regelt een mooi graf voor zichzelf en Judith zijn vrouw (Wil Koele- wijn) is verzekerd van een opvol ger, de Amerikaan Bert (Frans Haverkort). De enige die echter van het naderende onheil op de hoogte wordt gehouden is buur man Arnold (Lex Macs), die als gevolg van de jobsti jding over zijn buurman in permanente staat van dronkenschap verkeert. Het gegeven is een volwaardige basis voor een blijspel, intriges volgen elkaar op. 'Je hebt een an der', constateert Judith vertwijfeld over het plotselinge vreemde ge drag van haar man. Als zij de ware reden achterhaalt, heeft ze begrip, totdat blijkt dat Sjors helemaal niet ziek is en dat alles op een misverstand berust. "Je hebt dit alles gedaan omdat je een ander hebt', volhardt Judith vertwijfeld, troost zoekend bij haar Bert. Regisseur Huybreghs kwalificeert dit stuk als een blijspel van het betere genre. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de kassa of 01184-65624. Ed van Reijmersdal en Lex Maes (foto copyw right Ruben O reel) Zouden de streef ijespakken achter het groentlaken op het hóógste niveau v ari de Nederlandse Taf èltennisbond (NTB) een hekel hebben aan vrouwen? Hel lij kt er wel op. De desinteresse vooiping-pongsters kwam voor het e erst aan het daglicht aan het eind van de jaren zeventig. t< jen Nederlands grootste talent B ettine Vriesekoop pas ma veel gehakketak ind e herencompetitie - mee mocht spelen. Vorig ja; ir brak er een heftige ruzie los toen Sandra de Kruiff, die al ev enzeer in het Nederlandse da messpel op eenzame hoogk vertoefde, zich eveneens met d e heren in competitieverband wilde meten. De tafeltennisv ereniging Armeui- den lijkt de dert de opponent van de hoge heren t< e worden waarbij vrouwen in he t geding zijn. Het eerste meisjes; team uit dit Wal- cherse dorp weegt volgens de bondsheren te licht om in de lan delijke compel titie te spelen. On danks dat het ploegje twaalfjari gen in de voor jaarscompetitie met groots machts vertoon de Zeeuwse titel binnenh aaide. Arnemuiden protesteerde. De streepjespakken bleven onvern> mrwbaar. De meisjes moeten geno( ;gen nemen met een plaats in de provinciale afdeling, waar ze in de vorige competitie al met kop en s( .-houders boven de ri valen uitstaki ?n. Daarmee is l.iet liedje echter niet uit. Arnemui denaren hebben niet voor niets d e naam een hekel te hebben aan onrecht. De vereni ging heeft d; aarbij steun gekregen van de afdeling Zeeland. "En", fluistert we dstrijdsecretaris Leo Goormachti g. "er wordt zelfs overwogen om uit de landelijke bond te stap >pen en verder te gaan op z'n Zeeu- ws". Zover wil afdelingsvoorzitter Wim van c Ie Voorde echter niet gaan. althams op dit moment niet. "Om zoma.ar uit de bond te stap- een talentvolle speelster verloren. Ineke van Belzeh, die deel uit maakte van het kampioensteam. heeft haar batje al stevig wegges topt. Haar teleurstelling na de af wijzing was zo groot dat ze er stomweg-geen zin meer in had. Maar we gaan gewoon door met de opbouw van onze vereniging, zegt voorzitter Baarends. "We hebben enorm gevochten om dit fantastische gebouw te krijgen. Soms vochten we zelfs tegen bergen onbegrip. De instanties geloofden er niet in. maar het staat er en is helemaal voor ons. En geloof maar: Arncmuid'enaars zijn doorzetters. Wat we willen, krijgen we voor elkaar.. Leo Goormachtig (links) en Niek Baarends (foto Ruben O reet). pen is wat rigoureus. Maar we overwegen wel om met de lagere teams, bijvoorbeeld de derdeklas sers, uit de competitie te stappen en ze te laten spelen onder de re creatie. Deze categorie draagt minder contributie af aan het hoofdbestuur". Volgens Van de Voorde scheelt dat rond de 10.000,— per jaar aan inkom- Alle bekende merten «orradig Goede service door eigen technische dienst Vraag ome speciale prijzen ln een tot nu toe nog niet officeel gepubliceerde nota, wordt vast gesteld dat liet voortbestaan van de aluminiumsmelter Pechiney aan een zijden draadje hangt. De nota werd gemaakt in opdracht Gezond haar groeit alleen op een ge zonde hoofdhuid. Bioscalin, ontwik keld aan de Universiteit van Helsinki, reinigt uw hoofdhuid diep en bevordert de vorming van nieuwe cellen. Roos verdwijnt. Haaruitval stopt! En bij langdurige verzorging met Bioscalin Elixer kan zelfs in veel gevallen nieuwe haargroei ontstaan! Bioscalin Elixer en Bioscalin Shampoo. Voor wie Haar wil behouden. Verkrijgbaar bij Apothe kers. Drogisten en Kappers, inl. en fol der: Bioscalin (Nederland) Tel. 070 - 89 77 52 - Postbus 16140 2500 BC Den Haag C verfijnde tafelsfeer" VILLEROY& BOCH ilv Servies: Manoir 48-deiig - 9-persoons f. 853.30 De serviezenspecialist SPECIAALZAAK SERVICE - KWALITEIT - GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 van de Industriebond FNV en cir culeert momenteel onder kaderle den van die bond in het bedrijf in Vlissingen-Oost. De economen E. Kreutzberger en H. Heerings van het Rijn Schelde Instituut in Mid delburg schreven de nota na een uitvoerige studie van de alumi- niumfabricage in Europa. De titel van deze 'voorlopige uitgave' luidt: 'de minister en de smelter'. Bij Pechiney werken meer dan 900 mensen en verdienen ongeveer duizend werknemers van toeleve ringsbedrijven er een salaris. De Zeeuwse smelter - de grootste in West-Europa - wordt bedreigd door een oud zeer: de energie prijs. Deze is volgens de nota voor Pechiney in vergelijking met el ders in Europa veel te hoog. Zelfs de energieprijs die Aldél in Gro ningen betaalt, is de helft van wat Pechiney per kilowatt aan de electriciteits maatschappij moet neertellen, zo weet de verontruste FNV-kadergrocp. Groningen maakt gebruik van het zoge naamde 'potjesgas'. Dit is aardgas dat speciaai wordt aangeboord voor de industrie. De nota ademt een teneur als zou het voor Pechiney Nederland een zaak van buigen of barsten zijn. Gemeend wordt dat de PZEm niets liever zou willen dan dal Pe chiney met zijn energieverslin dend fabricageproces de knop zou omdraaien en stoppen. Dan na melijk zou de kerncentrale, die destijds voor Pechiney is neerge zet. meer winst kunnen maken, omdat elke kilowatt een econo misch rendabele prijs van veertien cent zou opleveren: de prijs die de andere grootverbruikers moeten betalen. De aluminiumsmelter Pechiney Nederland in Tiet Sloegebied. Pechiney betaalt - zoals bekend - aanzienlijk minder. In de nota wordt gesproken van twee-derde van de kostprijs. Dit bedrag is contractureel vastgesteld en af hankelijk van de marktwaarde van nucleaire brandstoffen. In de toekomsten wordt de kostprijs hoger vanwege het duurder wor den van de opwerking, tussenen eindopslag van splijtstoffen. Fei telijk heeft Pechiney zijn eigen graf gegraven - aldus een kaderlid - door zich zo vast te klinken aan kernenergie. Maar ook op het ministerie van economische zaken wordt be houdend gedacht over nog verde re subsidiëring van de alumi- niumfabrikant. De nota van Kreuzberger en Heering stelt dat Pechiney tot op heden 90 miljoen gulden subsidie per jaar kreeg. Wil het bedrijf enige overlevings kansen houden, dan moet de overheid met 140 miljoen over de brug komen. Een theoretische ww-uitkering ligt ver onder de helft gerekend naar 1900 mensen (Pechiney plus toeleveringsbe- (Foto Ruben Oreel). drijvenfi. Economische zaken heeft volgens de nota moeite er mee orn vanuit dat gegeven Pe chiney nog verder tegemoet te komen Hoewel gevreesd wordt dat Pechi ney genoodzaakt is het bedrijf te sluitei als de overheid en de PZE!\ 1 niet meewerken, dragen de beide notaschrijvers enkele sug gestie s aan om de werkgelegen heid an het Pechiney-personeel te redde n. Genoemd wordt de op- riclitiing van een aluminium half- fabriicage-proces (Pechiney maakt nu ti itsluitcnd grondstof). Verder stelt het tweetal voor de openbare subs idies in staatsaandelen om te vorn ïen, waardoor de staat mede- eige naar wordt. Elders in Europa gebuurt dit namelijk ook. "In No( irwegen worden investerings- besl issingen over smelters en de verwerkende industrie in het par- lem ent genomen", schrijven Hee- rinj;en Kreuzberger. Overigens is de problematiek ron d de Vlissingse smelter niet uni ek. Ook elders in Europa wor den aluminiumfabrikantcn be dreigd met sluiting of hebben de deuren reeds gesloten, zoals on langs in Engeland, mede als ge volg van de steeds duurder wor dende kernenergie. In de loop der jaren heeft permanent een ver schuiving plaatsgevonden. In 1965 nog was de aluminium-fa- bricage te vinden in zuid-west- Europa. Anno 1983 is in die streek een aluminiumsmelter slechts niet een loep te vinden. Ze verhuisden in de loop der jaren naar haven gebieden. De aluminium fabrikanten blijven echter onrustig en op zoek naar goedkope energie. Momenteel zijn plaatsen in trek waar electri- citeit wordt gewonnen via water krachtcentrales. Noorwegen blijkt daarbij de voorkeur te genieten met zijn fjorden aan zee. Ook in IJsland is onlangs een smelter neergezet met een capaciteit van tegen de 100.000 ton. Pechiney heeft volgens de samen stellers al evenzeer lak aan waar de electriciteit vandaan komt. terwijl van die zijde toch vroeger regel matig intentieverklaringen naar de kerncentrale in Borssele werden gedaan. Volgens de samenstellers heeft Pechiney aan de overheid onder meer voorgesteld om in ruil voor aardgas kernenergie uit grootschalige buitenlandse cen trales te halen. De kadergroep van de Industrie bond FNV heeft al menige keer vergadert over de inhoud, maar wilde vorige week naar buiten toe nog geen mening geven. Van de zijde van Pechiney was eveneens nog geen commentaar te ver wachten. sten voor de NTB in Zoetermeer. Bij de omschakeling zouden ruw geschat 800 Zeeuwse tafeltennis sers betrokken zijn. "En dan tel ik niet eens de jeugdspelers mee", voegt de voorzitter daaraan toe. Op 29 oktober zullen de Zeeuwse afgevaardigden in de bondsraad in Utrecht hun ongenoegen ken baar maken. Afhankelijk van de antwoorden nemen de Zeeuwen dan maatregelen. Eigenlijk waren we in Arnemuiden om kennis te nemen van de vere niging zelf. Het buitengewoon fraaie gebouw trok onze aandacht, waarin de gehele dag door getafel tennist kan worden. Het gebouw waarmee de leden zo pronken en dat ze zelf in elkaar zetten. Ook de rol die wethouder Van Belzen speelde in de totstandkoming van bet gebouw, toen burgemeester De Jonge (SGP) al was vertrokken en Marktisse (SGP) nog moest wor den geïnstalleerd, was alleszins de moeite waard om nog eens onder de loep te nemen. Het was immers een hele heisa destijds. En daarbij in ogenschouw genomen dat de club bol staat van gezelligheid en desondanks gedegen prestaties worden geleverd. (Voorzitter Niek Baarends: "Spelplezier staat boven prestatie, omdat plezier no dig is om tot prestaties te ko men"). Het hardnekkige nee van de bond en de te nemen stappen door de afdeling Zeeland, over heersten echter bet gesprek. De hevige verontwaardiging is dus vanuit Arnemuiden nu ook over gewaaid naar de afdeling Zeeland. In een zéér boze brief wordt het hoofdbestuur een lesje gelezen. De afdeling schrijft met stomheid te zijn geslagen naar aanleiding van de weigering om de meisjes uit de vissersplaats in de landelijke com petitie te laten spelen. Volgens de brief van eind augustus is er met de Zeeuwen geen enkel overleg ge pleegd ondanks het positieve ad vies dat werd meegegeven bij liet verzoek van Arnemuiden. Het hoofdbestuur krijgt het ver wijt naar het hoofd geslingerd onduidelijkheid te scheppen om dat het ene team ongemoti veerd wèl en het andere team niet mag promoverenEn: "Bij aanmelding van een team voor de landelijke competitie wordt door u advies geëist van de afdelings- compelitieleider. Wat is de waar de van een advies wanneer zonder overleg tegen dat advies in wordt gehandeld? Naar onze mening worden dan de normale fatsoens normen overschreden". Op deze brief is volgens de lande lijke competitieleider Jan van de Berg al een antwoord onderweg. Later herinnert hij zich trouwens die uitspraak niet meer en zegt niets van een antwoord van het hoofdbestuur aan het Zeeuwse adres Ie weten. Wel oordeelt hij dat de brief van de Zeeuwen naar zijn mening nogal agressief was opgesteld. "Deze tegenstelling is kenmerkend voor het spelletje dat de bond met ons speelt", roept Leo Goormachtig bijna vertwijfeld uit. Niettemin kan Van den Berg zich de kritiek van de Zeeuwen voor stellen. "Er moesten zeventien ploegen afvallen. En één van die afvallers was Arnemuiden. En als je dan als afdelingskampioen af valt. is dat inderdaad een bittere pil. Mocht dezelfde ploeg meisjes echter dit najaar kampioen wor den. dan zullen ze zonder meer promoveren". Maa,r de schuld ligt volgens Van den Berg ook bij do vereniging zelf. "Arnemuiden", zegt hij "vergat een lijst van de speelsters als bijlage mee te sturen. En het is niet aan ons om uit te zoeken welk niveau de meisjes hebben". Een argument dat door Leo Goorm achtig met kracht wordt bestre den. "Wc hebben er juist de lijsten bijgedaan om te laten zien hoe hoog het niveau van deze speel sters is. Bovendien kan iedereen die dat wil zo'n lijst overal krijgen en inkijken". Van den Berg geeft vervolgens toe - zij het schoorvoetend - dat de onbekendheid van het clubje uil Zeeland een rol beeft gespeeld bij de afwijzing om landelijk te kun nen spelen. En dat de bond geen hoge pet op heeft van vrouwen- tafeltennis? "Ik word inderdaad nog wel eens aangevallen op dal punt als ik in het land vertoef. Maar ik wil daar verder niet op ingaan, omdat ik slechts deel uit maak van een adviesorgaan van het hoofdbestuur. Het is hun be leid". De balans opmakend heeft de 160 leden tellende vereniging (is dus groot te noemen op 4000 zielen) al Lange Delft 61 MIDDELBURG Melka,méèrdan 'n shirt. Niet zomaar de EERSTE... DE BESTE d\ J BH.;,., mmm mm Soepel en zacht, het kenmerk van de nieuwe tassenmode Prijzen vanaf Lange Delft 44 - Middelburg De zaak op de hoek I

de Faam | 1983 | | pagina 1