Natuur en milieu de Faam - de Vlissinger UW WEEKBLAD HET SCHERPSTE BEELD VOOR EEN SCHERPE PRIJS NIEUW IN ONS ASSORTIMENT: MEUBELFABRIEK BIMECO VOORPRET VOOR WINTERSPORTERS: EEN RAAR DAGEN SPIERPIJN. Wacht niet tot het gaat waaien! MAANDAKTIE FotoVerschuren Woensdag 7 september 1983 Provinciale staten hebben vrijdag 1 6 september, 1 0.00 uur, hun eerste vergadering na de vakantie. Vergaderplaats is de statenzaal, Abdij 1 1Middelburg. COM MISSIES Welzijn Voortgezet onderwijs Woononderzoek Terneuzen Prins Hendrikpolder Wegverbetering Grondwater- verordening Zeeuwse inspan Cultuur Zeeuws tijdschrift Beeldende kunst Ramschip Schorpioen Biologisch museum Podiumkunsten Z-Vlaanderen Restauratie monumenten Concertvleugel Jaarstukken bootdiensten IX BE HO 101> Het najaar staat weer voor de deur en dus de tijd van de funboards. Het ruime assortiment bij Roha geeft je nu de gelegenheid met alle winden mee te waaien, lekker ingepakt in één van onze vele aantrekkelijke droogpakken. direkt van de fabriek naar gebruiker. Prachtig zwaar massief Europees EIKEN BANKSTEL bekleed met origineel eerste klas wildleder. Het mooiste van het beste. PRADOVM RA 152 KINDERMANN MOMTOR TL 8010 FotoVerschuren is scherp in beeld, door breekt de prijzen en stelt u zó in staat een klasse projector aan te schaffen tegen een lage prijs. Hak dus nü de knoop door en profiteer van dit tijdelijk aanbod. IJl NIEUWS A B I) Staten vergadering Natuur en milieu, waar hebben we het over? Zo heet de nieuwste brochure die bij de provincie ver krijgbaar is en die is samengesteld door het bureau voorlichting in samenwerking met de provinciaal consulent natuur- en milieu-edu catie. In het boekje wordt duidelijk ge maakt wat allemaal moet worden verstaan onder natuur en milieu. Scholieren die een scriptie of werkstuk moeten maken, krijgen een indruk van de veelheid van onderwerpen die met de term na tuur en milieu word gedekt. Ook vinden zij in de brochure wenken voor de opzet van een werkstuk. Duidelijk wordt, dat als je bij een natuurbeschermingsvereniging, een milieuorganisatie, de provin cie of wie ook vraagt om informa tie over natuur en milieu, die in stanties daar niet zoveel mee kunnen doen. Beter is het gericht te vragen, bijvoorbeeld naar luchtvefiShtreiniging, naar regels voor bescherming van natuurge bieden enz. Voordat met scriptie of werkstuk wordt begonnen, moet dus al een keus worden gemaakt; op die manier krijg je de beste informa tie. Waar die informatie kan wor den gehaald staat overigens ook in het boekje. Natuur en milieu, waar hebben we het over? is vooral bedoeld voor leerlingen van de laatste klassen van het lager onderwijs en de eer ste van het voortgezet onderwijs. De scholen hebben het boekje toegestuurd gekregen. Het is bovendien verkrijgbaar bij bureau voorlichting van de provincie, Sint Pieterstraat 42, Middelburg, tele foon 011 80-31 395. Maandag 12 september, 13.45 uur vergadert de statencommissie voor welzijn. Agendapunten zijn o.a. de begrotingen van de pro vincie en van de Stichting Zeeland over 1984 en een bijdrage voor de on-line catalogus van de Zeeuwse bibliotheek. (Een een malige bijdrage van vijf ton en 75.000,— per jaar voor de ex ploitatiekosten). De commissie bespreekt het deelplan kunst- en cultuurbehoud 1984-1985, en het deelprogramma 1984. Met het deelplan is een bedrag van ruim ƒ3 miljoen gemoeid. Ten- De provinciale planologische dienst is deze week in Terneuzen een woononderzoek begonnen. In de wijk Oudelandse Hoeve/Zuid polder worden vraaggesprekken gehouden met bewoners met als doel aan de weet te komen of de mensen naar tevredenheid in de wijk wonen. Er komen zaken aan de orde als speelmogelijkheden voor kinderen, verkeerszaken, parkeermogelijkheid, aankleding van de straat, de indeling van de woning en of de afscheiding tus sen de woningen voldoet. Medewerking aan de enquête ge beurt op vrijwillige basis; nie mand is verplicht aan het onder zoek mee te doen, maar deelname wordt natuurlijk wel op prijs ge steld. Hoe meer gegevens be schikbaar komen, hoe beter toe komstige wijken kunnen worden opgezet. Doel van het onderzoek is namelijk om bij de ontwikkeling van nieuwe woonwijken rekening te houden met eventuele klachten die nu naar voren komen. De planologische dienst is vorig jaar met het waarderingsonder- zoek voor woonwijken begonnen; er zijn inmiddels enquêtes gehou den in Vlissingen (Bossenburgh), en Zierikzee (Poortambacht). Zoals gezegd is nu Terneuzen aan de beurt. Het onderzoek wordt in de hele maand september gehou den. De resultaten worden in een rapport vastgelegd, zodat verge lijking met soortgelijke onderzoe ken mogelijk is. slotte wordt er gesproken over de (overgang)subsidie instellingen maatschappelijke dienstverlening 1984 en subsidiëring Fiom-Zee- land. Hiervoor is de provinciale bijdrage ten hoogste 9.200,— dit bedrag is afgeleid van de rijks bijdrage 1 74 000,- De afdeling voortgezet onderwijs van de provinciale onderwijsraad vergadert woensdag 14 septem ber, 14.15 uur. Er wordt gespro ken over oprichting van een MTS-MEAO in Oude Tonge (Zee land wordt gevraagd dit initiatief te steunen), opheffing van de werkgroep Regionalisatie en de uitvoering van een inventarisatie van her- en bijscholingsmogelijk heden in het voortgezet onder wijs. Beide vergaderingen zijn open baar. Plaats van samenkomst: provinciehuis. Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. De commissie welzijn begint met spreekrecht voor het publiek. Gedeputeerde staten leggen de vergadering overzichten over van de aan- en verkopen, ruilingen en onteigeningen over het eerste halfjaar van 1 983 en van restau ratie- en onderhoudssubsidies voor monumenten over 1 982. Door de aanleg van het Schelde- Rijnkanaal is de Prins Hendrik polder als het ware in tweeën gesneden. De polder is een wa terschap op het grondgebied van Noord-Brabant en Zeeland. Be doeling is het waterschap op te heffen en het Zeeuwse deel van de polder toe te voegen aan het waterschap Tholen, terwijl het Brabantse deel bij de Heense Pol der wordt gevoegd. De opheffing van het waterschap valt samen met een grenswijziging tussen Zeeland en Noord-Brabant. De definitieve datum hiervan is nog niet bekend; gerekend wordt met 1 januari 1 985. De staten nemen nu de voorbereidende besluiten tot opheffing van de Prins Hen drikpolder en tot wijziging van het bijzonder reglement van het wa terschap Tholen. De staten wordt gevraagd ak koord te gaan met de aanleg van een fietspad langs een deel van de weg Oud-Vossemeer/Sint-Anna- land en voor de daarmee gepaard gaande grondaankopen ruim ƒ185.000,— beschikbaar te stellen. 3.6 miljoen wordt gevraagd voor verharding van de rondweg Biggekerke. Het grondwerk is in 1981 al gereed gekomen en in middels heeft de grond zich vol doende gezet. De plannen wor den volgens de oorspronkelijke opzet uitgevoerd met uitzonde ring van een fiets- en voetgangers tunnel ter hoogte van de Valke- nisseweg. Hierdoor kon een be sparing van 1,4 miljoen worden bereikt. De weg Goes-'s Heer Arendskerke wordt uit een oogpunt van ver keersveiligheid verbeterd. Door dat de weg nu een andere functie heeft gekregen (na de doortrek king van de Deltaweg) kan hij van het secundair naar het tertiair we genplan worden overgebracht Voor de wegen op het tertiaire plan is nog geld aanwezig voor de verbeteringen aan de weg. Volgens de grondwaterwet moet de provincie in een verordening een aantal regels stellen voor het onttrekken van grondwater aan de bodem. De huidige verorde ning vervalt en de staten wordt voorgesteld een nieuwe vast te stellen. De stichting De Zeeuwse inspan kan - als de staten er mee in stemmen - rekenen op een subsi die van ten hoogste 1 0.000,— in de restauratiekosten van oude Zeeuwse rijtuigen. Gs adviseren de staten een aantal subsidies in de culturele sfeer te verhogen. Het gaat om 40.000,— voor evenementen van bovenplaatselijk belang, 30.000,— voor bijzondere evenementen en experimenten en 40.000,— voor grensverleg gende en vernieuwende activitei ten in de kunst. Evenementen die met dit geld gefinancierd worden zijn een project van fanfare Sint Juttemis, concerten van het Rot terdams Philharmonisch Orkest en een project van het Zeeuwse Flup en Ju-bedrijf. In hetzelfde statenvoorstel is vermeld dat de rijksbijdrage kunstuitingen Zee land voor 1 983 met 35.000,— moet worden verlaagd. De stichting Zeeuws tijdschrift heeft om verhoging van de subsi die gevraagd Het voorstel aan de staten is voor 1 983 een bijdrage van maximaal 25 procent te ge ven in het tekort van de goedge keurde exploitatielasten. Boven dien is een plafond van ƒ20.000,— ingebouwd. De stichting Beeldende kunst Zeeland verhuist van Goes naar Middelburg (Kuiperspoort). Voor de verhuizing en de inrichting van het uitleencentrum wordt een eenmalige bijdrage van ten hoog ste 50.000,— aan de staten gevraagd. Voor de restauratie van het ram schip Schorpioen vragen gs de staten een waarderingssubsidie van maximaal 25.000,— te besteden Zowel uit cultureel als uit toeristisch oogpunt vinden gs subsidiëring gerechtvaardigd De stichting Zeeuws biologisch museum is begonnen met de in richting van een educatieve werk ruimte; de werkzaamheden moes ten worden gestaakt toen een provinciale bijdrage in de kosten uitbleef. Het ziet er naar uit, dat binnenkort weer kan worden be gonnen, want gs adviseren de staten een subsidie van maximaal ƒ11.000,te verlenen. De ruimte is bedoeld voor onder an dere biologielessen aan school klassen. Gs doen de staten verslag van de onderhandelingen tussen gede puteerde mr J P. Boersma en de Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten over de organisatie van de po diumkunsten in die regio. Het is niet mogelijk gebleken, dat de Z. Vlaamse gemeenten alsnog toe treden tot het intergemeentelijke theaterbureau Uit in Zeeland of voor de regio een gezamenlijke organisatie te krijgen. De restauratiekosten van de mo len De Hoop m Wemeldinge en de molen De Lelie in Koudekerke zijn duurder uitgevallen dan werd voorzien. Er worden aanvullende subsidies gevraagd van re§p. 10 283,- en 1.555,- Gs vragen de staten voor beheer, onderhoud en gebruik van de provinciale concertvleugel (trans portabele Steinway) een bedrag van 30.000,— beschikbaar te stellen. Uit dit bedrag moeten worden gefinancierd een be heerscommissie, transportkosten, stemkosten, etc. Tegenover de uitgaven staat een inkomstenpost van 10.000,— voor verhuur van de vleugel De staten moeten de jaarstukken van de provinciale stoomboot diensten over 1 982 vaststellen. Uit de stukken blijkt, dat het ver lies op de Westerscheldeveren in 1 982 bijna 35 miljoen bedroeg. De statenvergadering wordt ge houden in de statenzaal. Abdij 11 Middelburg. De bijeenkomst is openbaar. Dinsdag 13 september, 9.30 uur behandelt de tweede kamer uit gedeputeerde staten een beroep- zaak op grond van de algemene bijstandswet. Het gaat om een uitspraak van de gemeente Hulst. De zitting is openbaar en wordt gehouden in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middel burg. Abdijnieuws is de inforrpatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie; bureau voorlichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31391 of 31392 Een geslaagde ski-vakantie staat of valt met 'n goede voorbereiding. Ski-gymnastiek bijvoorbeeld. Dat scheelt straks spierpijn en daaaagen ski-plezier. De prijs voor 18 lessen en 1 buitenles is f 95,- (Niet-ANWB- leden f 110,-). Extra voordeel: deelnemers van de cursussen ski-gymnastiek kunnen gebruik maken van een voordelige ANWB-Unigarant winter sportverzekering. Deze is geldig van 1 november - A/IASOk tot 1 mei en kost slechts f 50,-. U kunt zich nu aan - Xl/V WO ■nelden. Op onctoaand adres. ANWg ANWB-Middelburg, Lange Geere 26 (tegenover Tref center) tel. 01180-15155. m rm Havenweg 2 (Jachthaven Schotsman) r<U Wmdsurfcentrum Kamperland. Tel 01107-1540 Dit prachtige bankstel bestaande uit 1x3 zits en 2 fauteuils kost normaal in de winkel 9.000 thans leveren wij dit onover troffen bankstel in 3-1-1-zits uitvoering tegen de absolute bo demprijsvan g 994 Ook andere kombinaties mogelijk. 12 Jaar schriftelijke garantie op al onze eiken meubelen. Gratis thuisbezorgd door geheel Ze- land. Onovertroffen service. Wij maken een groot skala van zwaar massief Europees eiken meubels, zoals eethoeken, salon tafels, kaaskasten, ledikanten, wandelementen, toogkasten enz. Maalweg 2a - Lewedorp - tel. 01 1 96-1 3445 (Tussen Goes en Middelburg), direkt aan de Provinciale weg). Openingstijden: maandag t/m vrijdag 1 0.00-1 7.00 uur zaterdag van 1 1.00-1 7.00 uur Electronischc scherpsteiling, afstand bediening, makkelijk projecteren van losse dia's en een lamp-spaar- schakeling. De projector werkt met het LKM magazijnsysteem; universeel, beveiligd, compact en ruimte- besparend. Een superieure diaprojector met 6 nieuwe technische hoogstandjes; ingebouwd projectiescherm, lampencaroussel, universeel transportsysteem, autofocus, LKM magazijnsysteem én een aansluiting voor Bij FotoVerschurcn slechts compleet met colorplan 90 mm. lens,1 een van 's werelds beste objectieven. overvloeiprojectie. Bij FotoVerschuren slechts Bergen op Zoom St. Josephstraat 4 tel. 01640-53344. Breda Ridder straat 8 tel. 076-144045. Middel burg Lange Delft 47 tel. 01180- 12603. Oosterheide Zuiderhout 72 tel. 01620-26606. Oosterhout Arcnd.straat 23 tel. 01620-54252. Roosendaal Oude Markt 43 lel. 01650-39088. Rijen Stationsstraat 36A tel. 01621-3220. Steenbergen Kaaistraai4| tel. 01670-63768. A I

de Faam | 1983 | | pagina 13