Keitz te KARATETRAINER MEKKI KOUBIA: 'Bij karate leer je elke spier in je lichaam te beheersen' ANWB DEMONSTRATIEDAG VOERTUIGBEHEERSING «it C? het zakeÈart Schoolfoto uit de oude doos Als Amsterdamse torens verkopen, verkopen ook de Middelburgse.... DE FAAM Woensdag 13 juli 1983 Vechtsport In Vlissingen AMBACHTELIJKE LANGE JAN OP SCHAAL José en Aarnout Dorleijn (4 Windekes): Dertig jaar Openluchtdienst Recreatief volleybal Bazaar-rommelmarkt Lezers schrijven (Brom)fietschaos Interkerkelijk Zomenverk Badrit Overplaatsing douaneman Wijziging busroute Vitrite zorgvuldig Rondrit paardentram Informatie kampeerders Zomerse wandeltocht Elfde Badronde Vakantiewerk Mosselen eten Jaarmarkt Oostkapelle Stratenloop Internationale basketbalwedstrijd Kunstvergadering Kraampjes Welkomdienst Jaaroverzicht Middelburg Elke zaterdagmiddag en woens dagavond trainen rond de twintig karatesporters in de sportzaal naast het Zuiderbaken in Middel burg-zuid. Het zijn leden van de karatevereniging Moksho. Trai ner en medeoprichter is Mekki Koubia (22). Samen met Klaas Jan van Sluis en Ruud van Dijk zette hij een vereniging op. toen zijn broer de karateschool opdoekte en naar Marokko terug ging. Volgens Mekki Koubia is Moksho (con centratie) de enige karatevereni ging in Zeeland. Andere instituten zijn scholen en worden commer cieel gerund. "De jongens die net als ik bij mijn broer schoolgingen, wilden door gaan. We hebben begin dit jaar een vereniging opgericht. De ve reniging is echter nog niet offi cieel. Er moeten nog enkele for maliteiten worden geregeld", meldt karatetrainer Mekke Kou bia. En niet zonder trots toont hij het eerste clubblad van zijn vere- niging. Karate is een sport waarbij vooral zelfbeheersing en controle over het lichaam belangrijk is. Koubia: "Bij karate leer je elke spier in je lichaam beheersen. Bij een aanval moetje als het ware alle kracht die het lichaam kan produceren op een punt concentreren. In de punt van je voet of je hand. Hetzelfde geldt bij de verdediging". Opvallend afwezig tijdens de trai ning voor een buitenstaander zijn dakpannen en bouwstenen, die moeiteloos doormidden kunnen worden geslagen. Koubia lacht: "Het is inderdaad een wat verte kend beeld dat leken van deze sport hebben". Niettemin hoort het onderdeel planken doorslaan of stenen hal veren tot de karate-beoefening. maar dan als test voor vergevor derden. "Ik doe het soms om mijn snelheid te testen. Want met dommekracht versplinter je alleen maar je hand, en blijft de plank heel. Als je zoiets doet. moetje het gevoel hebben met je hand in een emmer water te verdwijnen. Maar dan helemaal tot op de bo dem. Concentratie, spierbeheer- sing en zelfs meditatie zijn be langrijk voor dit aspect, maar verder ook voor de hele karates- port". Hoewel karate een vechtsport is. mogen tegenstanders elkaar tij dens wedstrijden niet aanraken. En dat zegt toch wel iets over het gevaar van deze sport. "Je kunt inderdaad je tegenstander zwaar letsel toebrengen. Er niag geen contact zijn. De wedstrijden vol trekken zich als een schijngevecht. Daarom is de discipline erg be langrijk. Buiten wedstrijdverband mag een karatebeoefenaar zijn kunde dan ook niet gebruiken, mits hij met een wapen wordt be dreigd". Ondanks deze strenge regel, blijft toch het gevaar dat mensen karate leren om het privé te kunnen ge- Op het parkeerterrein naast gara ge Dijkwel in Vlissingen is don derdag 21 juli een demonstratie dag voertuigbeheersing. Behalve kijken kunnen de toeschouwers ook zelf deelnemen in een auto, scooter of fiets en bromfiets. Voor de organisatie tekent de ANWB, die dit jaar honderd jaar bestaat. Voor tweewielers en helmen wordt gezorgd. De demonstratiedag is bedoeld om de verkeersveiligheid te ver beteren. Daarnaast kunnen de bezoekers kennis maken met de lichtere motorfietsen en scoooters. Bij de voertuigenbeheersing met auto's komen onderwerpen aan de orde als de gevaren van 'dode hoeken', die niet met de achter uitkijkspiegel zijn te overzien, het op de juiste wijze verwisselen van de wielen, remmen en uitwijken en tegelijkertijd een achterwaartse slalom. Voor de bromfietsers is een par cours uitgezet waarin een aantal moeilijkheden is opgenomen. Bromfietsers kunnen die dag vier keer starten. Dit soort demonstraties houdt de ANWB dezer dagen in het hele land. Aan deelname zijn kosten verbon den. bruiken. Als uitsmijter in kroegen bijvoorbeeld. Mekki Koubia geeft dat met enige spijt toe. maar heeft ook het idee dat er slechts mee gedreigd wordt. "Iemand die ka rate heeft geleerd zal het niet zo maar op een willoos iemand toe passen. Ik zou in elk geval de sport nooit misbruiken. Ook niet als uitsmijter, al zou ik er veel geld mee kunnen verdienen. Boven dien beginnen veel mensen aan karate en slechts weinigen houden het vol. Het is een verschrikkelijk zware sport. Vooral in het begin. En als je deze sport niet met be zieling doet, kom je zelden door die beginperiode heen. Echte ka ratesporters raken ervan in de ban: het wordt een onderdeel van je leven. Je staat er mee op en gaat er mee slapen". Net als judo komt karate uit Ja pan. De benaming voor de ver schillende houdingen dragen dan ook voor Nederlandse begrippen moeilijke namen. Het past echter allemaal in de sfeer. Geheel in het wit geklede sporters, die gecon centreerd tot in elke vezel van het lichaam spieren, ademhaling en de geest concentreren op waarmee ze bezig zijn. Het (schijn)gevecht met medesporters is slechts een onderdeel. De meest trainingstijd staan de sporters in rijen van vier om gezamenlijk dezelfde oefe ningen te doen. Soms als de trai ner aangeeft de oefeningen te vertragen, lijkt het wel modern ballet.... De karatevereniging Mokhso oe fent elke woensdagavond van half negen tot half tien en op zaterdag middag van één lot drie uur. Sinds vorige week verkoopt het echtpaar José en Aarnout Dorleijn - uitbaters van De 4 Windekes in Middelburg een op schaal nagemaakte Lange Jan. Het beeld is am bachtelijk vervaardigd op ini tiatief van de Middelburgers. De firma Parastone uit Den Bosch tekende voor de uitvoe ring. Het brabantse bedrijf produceert al sinds jaren vier torens uit Amsterdam op schaal. Deze torens werden ge maakt op initiatief van de Hendrick de Keyser Stichting, die waakt over 's lands monu menten. "We verkochten die Amsterdam se torens en grachtenhuizen suc cesvol in onze zaak. Op gegeven moment dachten we dat de*firma Parastone ook wel te porren zou zijn voor de productie van de Lange Jan", vertelt Jose Dorleijn. Haar man vult aan. "Men had er wel oren naar. Maar we moesten wel zorgen voor een bouwteke ning". Dus klopte het winkeliersechtpaar aan bij het gemeentebestvur. De heer Dorleijn: "Wethouder Gillis sen verleende onmiddellijk mede werking, vandaar dat wij hem maandag officieel het eerste beeldje aanboden. Verder vroeg Parastone foto's van de Lange Jan. Alles bij elkaar heeft de pro cedure een half jaar geduurd". Overigens wordt de Lange Jan uitgebracht in een serie waarin ook de St. Janstoren in Den Bosch, de Grote Kerk in Arnhem en de Nieuwe Toren in Kampen zijn gekopieerd. De schaal waarop de Middelburgse toren is nage bouwd bedraagt 1:500. José Dorleijn verzekert dat de to ren is gemaakt van een materiaal dat een behoorlijk stootje kan hebben. "De Bossche firma geeft de samenstelling niet prijs, want voor je het weet maken de Japan ners hem na. Vaststaat dat er ge malen natuursteen "wordt ge bruikt. die vermengd wordt met lijm. Er ontstaat dan na drogen in de mal een keiharde substantie. Het materiaal is zelfs weerbesten- dig". De 4 Windekes aan de Lange Delft bestaat nu dertig jaar. De ouders van Aarnout Dorleijn be gonnen de zaak op de hoek van de Lange Delft-Nieuwstraat, waar destijds nog huizen voor de kerk stonden. Later verhuisde de win kel richting Dam, waar nu de PZEM een informatiewinkel heeft. Sinds 1962 is de winkel met allerlei snuisterijen gevestigd in het fraai ogende gerestaureerde pand in renaissance-stijl. dat me nig toerist inspireert tot een kiek je- "Ik zou mijn zaak het liefst sim pelweg 'cadeauwinkel' willen noe men. We verkopen voornamelijk producten die onder de noemer van kunstnijverheid zijn te vangen", stelt Aarnout Dorleijn. "Mijn moeder, die eigenlijk het initiatief heeft genomen voor de zaak, was heel idealistisch bezig. Zij wilde uitsluitend hand- en kunstwerk verkopen. Mijn vader maakte zelfs souvenirs. In de hal van de winkel richtten zij een expositieruimte in, waar onder andere Jack Prince en Dirk van Gelder hun werk ten toonstelden. Dat idealisme was natuurlijk wel leuk, maar je moet tenslotte ook zorgen voor brood op de plank". Niettemin is het echtpaar Dorleijn het basisprincipe trouw gebleven. "Rommel willen we niet verko pen". Dat betekent niet dat we persé alle kunststof mijden, maar een glazen bak met een plastic le pel is voor ons taboe. Eigenlijk zou je kunnen stellen dat de winkel steeds verandert en wordt aange past aan de behoefte'die er bestaat aan producten die de kunstnijver heid voortbrengt". José Dorleijn mei hel novum uil haar winkel, (foto John Siwabessy) 'Ontmoeting' is het thema van de openluchtdienst die de Gerefor meerde en hervormde kerken in Oostkapelle houden op het oude voetbalveld aan de Torenstraat. Ook Duitse gelovigen nemen deel •aan de dienst op zondag 17 juli om 9.30 uur. Voorganger zijn domi nee De Ruiter en Pfarrer Klimeck van de Deutsch Evangelische Kirche. Het muziekkorps ON DA en organist Rinus Jobse verlenen muzikale medewerking. Voor de jongeren is er een nevendienst. Bi j slecht weer wordt uitgeweken naar de sporthal. Het is voor de derde keer dat deze interkerke lijke openluchtdienst plaatsvindt. Vorige jaren werd er door onge veer duizend gelovigen aan deel genomen. Op het strand van Dishoek bij paalhoof 15-16 is op maandag 18 juli een recreatief volleybaltoer nooi. Voor de organisatie tekenen voor de vijftiende keer Ome Henk en Tante Sjaan van Boven. De wedstrijden beginnen om tien uur maandagochtend. Opgeven kan zowel individueel als per ploeg bij de VVV te Koudekerke. De commissie '400 jaar hervorm de gemeente Biggekerke' houdt op zaterdag 16 juli een bazaar rommelmarkt op het Kerkplein. De opbrengst wordt gebruikt om het pand aan het Kerkplein 7 op te knappen als gemeenschaps ruimte. Er zijn verschillende de monstraties huisvlijt (kantklossen, glas graveren, volksschilderkunst) en oude ambachten zoals paarden beslaan. Voor de jeugd is er bal gooien. touwtje trekken, een rad van avontuur en een klcurwed- strijd. Ook artikelen van en over de kerk zijn verkrijgbaar. Aan vang van de bazaar-rommelmarkt is negen uur zaterdagochtend. Naar aanleiding van de tekst onder het hoofd 'Consumen tenbond' in het artikel Bromjfietschaos stuur ik u hierbij hel rapport 'Veiligheid wandelaars en fietsers in Mid delburg'. Indien u het rapport leestzal het u duidelijk worden dal wij buiten een aantal op merkingen inzake concrete si tuaties ook komen met oplos singen. Wellicht dat u ter wille van de objectiviteit ook aan dat aspect aandacht wilt besteden. Verder kunt u wellicht aange ven hoe u komt aan de stelling in uw artikel, dat ook auto's van de politie te hard rijden. Naar mijn stellige mening heeft u die zelf verzonnen. Dal vind ik best. maar dan moet u daar bij wel de juiste bron vermel den en niet ons rapport. M.M. Verkleij, secr. werkgr. Middelburg Consumenten bond. NASCHRIFT: Omwille van diezelfde objectiviteit het stukje uit uw rapport: "Vele leden hebben opmerkingen gemaakt van algemene strek king over het gedrag van de diverse verkeersdeelnemers; daarbij werd ook vaak de poli tie genoemd. Deze opmerkin gen zijn: »te hard rijden door auto's enzovoorts. In het kader van het Interkerkelijk Zomenverk van de kerken van Domburg wordt dinsdag 19 juli een Open Avond gehouden. Deze ontmoetingsavond vindt plaats in de Hervormde Kerk van Dom burg en begint om half negen. Naast de orgelmuziek die ges peeld wo^dt is het eveneens mo gelijk de kerk te bezichtigen. Op de bijeenkomst zijn zendings- com rtissies aanwezig en in ge bouw De Poort wordt een dia klankbeeld vertoond. Op dinsdag 26 juli en dinsdag 2 augustus zijn er opnieuw Open Avonden in diezelfde kerk. Aanvangstijd is ook half negen. In plaats van de zendingscommissies en de dia voorstelling is op deze data in ge bouw De Poort een fototentoon stelling te bezichtigen. Deze is verzorgd door de plaatselijke IK V-kern. De Middelburgse Motor- en Au toclub Scheldegouwen heeft van avond, woensdag 13 juli. de 27e Badrit georganiseerd. Deze puz- zel-gezelligheidsrit van ongeveer 35 kilometer lengte, voert de deelnemers over de binnenwegen van de gemeente Valkenissc. In schrijven voor de tocht kan vanaf 19 uur bij "De Kaasboer" te Big gekerke. De eerste deelnemer start om 19.30 uur. Er wordt gere den in twee klassen: badgasten en Zeeuwen. De Amsterdamse douaneman Ruud Arends, die overplaatsing aanvroeg omdat zijn hart hele maal verknocht was aan het ram- schip Schorpioen, krijgt zijn zin. Per 1 september is de vrijgezel geplaatst in Vlissingen. Hij doet daar voor de douane alle voorko mende werkzaamheden. De pro cedure heeft precies één jaar ge duurd. "Voor ambtelijke kringen enorm snel", aldus de douane man. In verband met verschillende evenementen wordt de busroute van de ZWN in Westkapelle ge wijzigd. Die wijziging betreft woensdag 13 juli (wegens wieler koers) van 15 tot 22 uur. zaterdag 16 juli (wegens ringrijden) van 7 tot 19 uur en zaterdag 23 juli (we gens sjeesjesrijden) van 17 tot 21.30 uur. De bus uit Domburg gaat via de Zeedijk, door de Achterweg en de Casembroot- straat naar de Bazienstraat. Van de Bazienstraat gaat de bus via de Zuidstraat te Grindweg op. De bus vanuit Zoutelande gaat dooi' de Torenstraat, de Vikingstraat en de Koningin Wilhelminastraal naar de Molenweg. Vandaar gaat de bus door de Koestraat. In De Vitrite Schakel, het perso neelsblad van De Vitrite Fabriek te Middelburg, wordt opgeroepen tol een drastische beperking van 'vermengingen', vervuiling van de produkten door allerlei andere afvalprodukten. De medewerkers die bij de produktie betrokken zijn worden aangeraden een gro tere zorgvuldigheid in acht te ne men. in afwachting van maatre gelen die moeten leiden tot het gebruik van schone en onbescha digde bakken en dergelijke. Aan het eind van de maand, za terdag 30 juli, heeft het winkel centrum Vlissingen voor de lief hebbers gratis rondritten in de paardetram georganiseerd. De tochtjes voeren inzittenden vanaf het parkeerterrein van het Strandhotel naar de binnenstad. De Zeeuwse recreatie-onderne mers. aangesloten bij RECRON, hebben in samenwerking met de VVV en met financiële steun van de provincie, hun informatie over de kampeerruimte in Zeeland uitgebreid. Een tweede infórma- tiepost, naast die op Rijksweg 58 ter hoogte van Krabbendijke. is geplaatst bij het AC-restaurant halverwege de Grevelingendam. In de periode tot en met 28 au gustus zijn de openingstijden van beide: vrijdags van 14 tot 20 uur. zaterdags van 10 tot 20 uur. zon dags zijn ze open van 10 tot 14 uur en op maandag van 10 lot 18 uur. De telefoon nummers van de kam peeri n l'orma tieposten zijn: 01134 - 2845 (Krabbendijke) en 01113 - 2835 Marathon uit Vlissingen houdt vandaag, woensdag 13 juli de eer ste zomeravondwandeltocht in een reeks van vier. Gestart wordt vanaf camping In den Bongerd. Brouwerijstraat 13 te Oostkapelle. De start vindt plaats om 19 uur. De wandeltochten gaan over vijf en tien kilometer. Op woensdag 20 juli is de tweede zomeravond- tocht over dezelfde afstanden en met dezelfde starttijd. De start plaats is achter camping Oranje zon aan de Koningin Emmaweg te Vrouwenpolder. Donderdagavond 21 juli wordt de elfde Badronde van Domburg voor amateurs gehouden. Burge meester Diepenhorst van Dom burg lost om 19 uur het startschot voor een wedstrijd van 84 kilo meter door het centrum van de badplaats. De zomervakantieactiviteiten voor kinderen van zes tot twaalf jaar in buurthuis De Paraplu (Al exander Gogelweg 59. Vlissingen) lopen nog tot en met 1.6 juli. Van daag. woensdag 13 juli, wordt de film 'De bende van hiernaast' vertoond. De voorstelling begint om 10 uur. Donderdag 14 juli is er een spelencircuit georganiseerd, dat begint eveneens om 10 uur. Op vrijdag vindt de voorbereiding op het slotfeest (zomerfeest) plaats en worden er tekenfilms vertoond vanaf 10 uur. Zaterdag 16 juli is het zomerfeest voor wijkbewoners. Vanaf 13.30 uur is cr muziek en iets te eten. 's Avonds (vanaf 19.30 uur) is hel kindersloll'cest met kindervoor stellingen en voorde volwassenen onder andere een barbeque en optredens van 'Breeze' (country muziek) en Ries de Vught (folk en blues). Miniatuur Walcheren is tot en met 19 augustus drie dagen per week (op woensdag, donderdag en vrijdag) extra open tot half tien. Op de vrijdagavond zijn er bovendien een aantal attracties in samenwerking met het ambach tencentrum Demerary. Vrijdag 15 juli is er een Zeeuwse kleder drachtenshow en een vooroorlog se badmodevoorstclling. Am bachtslieden uil Demerary tonen diezelfde avond wat van hun kunnen en de Indonesische dans groep Sinar Matahari verzorgt een optreden. Naast dit alles kan die avond voor tien gulden onbeperkt mosselen worden gegeten. Donderdag 14 juli is het jaarmarkt in Oostkapelle. De markt vindt plaats in de Dorpsstraat en duurt van 13 uur lol 21 uur. Naast de diverse verkooppunten zal ook het kruiswerk met een kraam aanwezig zijn. Mevrouw Gerda Belfroid. onder andere diëtiste van het Provinciaal Kruiswerk is op de jaarmarkt om toelichting mp 'gezonde voeding' te geven. De atletiekvereniging Dynamo '70 heeft vrijdag 15 juli een stra tenloop voor trimmers en wed- stri jdatleten georganiseerd. De start- en inschrijvingsplaals is het VVV-kantoor van Domburg. De start van de prestatieloop is om 19 uur. De afstanden zijn twee en een half, vijf, zeven en een hall en tien kilometer. Om 20 uur lost burge meester Diepenhorst van Dom burg het startschot voor de wed strijdlopers. Donderdag 8 september om 20 uur vindt cr in de Baskenburg sporthal te Vlissingen een inter nationale basketbalwedstrijd plaats. De wedstrijd gaat tussen de basketbalvereniging Amsterdam, onder leiding van ex-international Roel Tüinstra en het Franse St. Troycs dal begin september een tournee door Nederland maakt. De sectie Beeldende Kunst van de Culturele Raad Vlissingen houdt nog één vergadering voor de va kantie. Deze bijeenkomst vindt plaats op maandag 18 juli in wel zij nscenjrum Bachten Kommc (Badhuisstraat 104 te Vlissingen) en begint om 19.30 uur. Op de agenda staat onder meer het overleggen op welke wijze de sec tie moet reageren op de gevolgde procedure van het College van burgemeester en wethouders wat betreft de acceptatie van een kunstwerk van Herman Bisschop; De middenstandsvereniging DE K van Arnemuiden houdt vandaag, woensdag 13 juli, de derde kraampjesdag van deze zomer. Dit keer staat het gebeuren in het teken van dc recreatie. Volgende week, woensdag twintig juli, op de- vierde kraampjesdag is er een stand wcrkerseoncours De Kommissie Welkomdienst voor Iedereen houdi in juli en au gustus Marktpauz.cdienstcn in de Koorkerk bij De Lange Jan te Middelburg. De diensten vinden plaats op donderdag. Van 12.15 tot 12.30 uur is er een orgelbespe ling met daarop aansluitend een korte dienst tot ongeveer 13 uur. Het bureau Planning en Ontwik keling van de gemeente Middel burg heeft een statistisch jaaro verzicht uitgebracht met als titel 'Middelburg' 82'. liet boekje is voorzien van de nodige grafieken en tabellen. Er wordt eveneens teruggeblikt op het gebied van bevolking, woningbouw, werkge legenheid, stadsontwikkeling en dergelijke. Belangstellenden kun nen terecht bij het bureau Voor lichting aan de Stadhuisstraat 2. AAP, NOOT, MIES... En zo stortte de School met de- Bijbel in Westkapelle zich in 1932 gezamenlijk voor de fotograaf. K. Wouters die woont aan de Bosweg 1 in Zoutelande zond ons deze foto en noemde heel veel namen. Bovenste rij: Meester Pouwelse, Willem Huibregtse. Locs Min- dcrhoud(-f), Andries Flipsc. Noach de Witte. Andries de Kam. Lou Roelse. Foort Dominicus. Kees Lievense. Jan Hengst, Pauw Dekker. Adriaan Kaland. Jan Lievense. Bram Faasse Ko- bus Faasse. Tweede rij: Berra Roelse, Lourine Dekker. Betje Kleincpier, Pietje- de Buck. Mina v. Sighem-Verhage handwerkonderwijzeres. Maatje Dekker. Berra .Gabriëlse. >Tona Sanderse. Lourens Kooiman. Betje Minderhoud, Lourina Ver hulst. Sien v. Rooijen. Jacoba v. Sluijs, Meester Kooiman. Micntje Lievense, Maatje Huibregtse, Adriana Westerbeke. Neeltje v. Sighem. Meester Bos. Neeltje v. Rooijen. Maatje Brasser. Derde rij: Pietje Kaland. Tona Hendrikse Adriana Hengst, Neeltje de Witte, Marie Moens. Lies Dekker. Marie Kaland. Neeltje Lievense. A.D. Cornelia Gabriëlse. Baay. Zoetje Domi nicus, Rika Willeboordse, Mientje Minderhoud Jo v. Sighem. Zoetje Westerbeke. Vierde rij: (meisjes) Micntje Roelse. Sentema Faasse Neeltje Lievense s.d.. Lourina de Witte. Tannetje de Buck Keetje Roelse. Keetje Brasser. Sina Hengst. Verstrate. (jongens) Bram Pouwelse, Wim Roelse. Adriaan Lievense. Vijfde rij: Lein Pouwelse, Piel Roelse, Kees Wouters. Joh. Lie vense. Jan Faasse, Boord de Wit te. Maarten Pouwelse. Maarten Peene. Piet Willeboordse, Adriaan de Witte. Joh. Hendrikse. Piet DominicusJb. Roelse Jan Peene Willem Wille boordse Onderste rij: Jan Dekker. Adr. Roelse. Adr. Lous. Kaland. Lou Dekker. Stefanie Gabriëlse. Lein v. Sighem Jan Hengst. Adri Verhuist. De foto is gemaakt op het erf van W. Jobse Zuidstraat. Westkapelle. achter het wagenhuis. De gebou wen rechts op de foto zijn de dienstwoningen van de toren wachters. De foto is bij de redactie van deze krant te bestellen en kost j' 7.50. Als u de foto bestelt, stuur dan dit knipsel mee. Hel wordt terugge zonden.

de Faam | 1983 | | pagina 7