Provinciale almanak Metingen Zeeuwse buitenlucht PREMIER RUIMT HOE'! de lichtbron Culturele subsidies 1798.- 1098.- 849.- Zeeuws Tijdschrift EXPERT KTV SELECO KTV KENWOOD VERLICHTING 10% KORTING ZANUSSI STOFZUIGERS ERRÊS WASAUTOMATEN i PORTABLE ZWARTWIT TV 30.- 9.95 139.- 199.- 29.50 549.- GRUNDIG 579.- MARYNEN 948.- Audio-Racks AKAI 1098.- 698.- EXPERT KOFFIEZETTER DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 13 juli 1983 De kwaliteit van de Zeeuwse buitenlucht wordt nauwgezet in de gaten gehouden. Het hele jaar door worden metingen verricht. De resultaten van die metingen worden altijd open baar gemaakt. Zwaveldioxyde Stikstofdioxyde Ozon Koolmonoxyde Fluoride Instanties Cassette albums Platenkoffers Gourmet-set 'Stereo radio recorder/ Stofzuiger expert EXPERT. JUIST NU EEN BETERE KEUS! Expert: Dais Absolute Zekerheid. Thuisbezorgen: GRATIS Garahtie ZWART OP WIT Service: SNEL GOED Informatie: DEMONSTRATE Klant: IS KONING ABDI J Gs stellen de staten voor een aantal begrotingsposten extra te verhogen en daardoor de uit voering van culturele activitei ten mogelijk maken. Het gaat om de posten evenementen van bovenplaatselijk belang, bijzondere evenementen en ex perimenten en grensverleggen de en vernieuwende kunstacti viteiten. De bedragen die met de verhoging zijn gemoeid, zijn resp. ƒ40.000,—, ƒ30.000,— en nog eens ƒ40.000, Projecten die met de subsidies mogelijk worden zijn die van de fanfare Sint Juttemis en het Flup en Ju-bedrijf en concerten van het Rotterdams Philharmonisch Or kest. Het geld kan worden geput uit een pot van twee ton, die bij de vaststelling van de begroting van het lopende jaar al is bestemd voor incidentele culturele activi- Meer cultuurgeld voor grensverleggende en vernieuwende kunstactivi teiten teiten. In hetzelfde statenbesluit wordt de begroting aangepast aan de lagere rijksbijdrage voor kunstuitingen; er werd gerekend met een bedrag van 735.000, maar het rijk be perkt zich tot zeven ton. Uit het bedrag van twee ton kan deze tegenvaller worden gedekt. De staten wordt gevraagd met het voorstel in te stemmen; gedepu teerde staten zijn vrij om de hoogte van de subsidie per activi teit te bepalen. De statenbeslis- sing valt op 1 6 september. De provinciale almanak voor 1983/1984 is verschenen. Dit bijna 500 pagina's dikke boek werkje bevat een schat aan infor matie over het provinciaal be stuur, provinciale diensten, de gemeentebesturen, waterschap pen en rijksdiensten in Zeeland. De almanak beperkt zich echter niet tot bestuurlijke informatie. Ook het gehele patroon van maatschappelijke, sociaal-cultu rele organisaties op provinciaal niveau, het onderwijs, volksge zondheid, sport enzovoorts en zovoorts komen aan bod. In totaal gaat het om duizenden gegevens (namen van instellin gen, adressen, telefoonnummers, doelstellingen, functionarissen, bestuursleden) die zijn gerang schikt tot een overzichtelijk ge heel. In vergelijking met de vorige uit gave zijn vooral de gegevens op het welzijnsterrein sterk uitge breid. Ook zijn de hierop betrek king hebbende hoofdstukken op nieuw ingedeeld. Veel nieuwe gegevens zijn er ook over de medische en sociale sec tor. Ook is nu bij verschillende in stellingen vermeld of zij in het openbaar vergaderen. Al met al is de almanak voor al degenen die in Zeeland te ma ken hebben met overheidsin stellingen, particuliere (belan genorganisaties etc. een prak tisch onmisbare wegwijzer, die zijn prijs (ƒ30,—) zeker waard is. Het opmerkelijke is trou wens dat de vorige almanak nog 35,— kostte. De provinciale almanak is een door het provinciaal bestuur van Zeeland gesubsidieerde uitgave. Hij is te koop via de boekhandel. E U W S Gedeputeerde staten stellen provinciale staten voor de Stichting Zeeuws Tijdschrift voor 1983 een subsidie te ver lenen in het tekort tot 25% van de exploitatielasten, met een maximum van 20.000, Het Zeeuws Tijdschrift is een be langrijke uitgave voor Zeeland van een kwalitatief goed niveau en gericht op het publiceren van artikelen over historische en ac tuele Zeeuwse onderwerpen, die voor een groot publiek bestemd zijn. De bedoeling is dat de aan dacht zoveel mogelijk gelijk wordt verdeeld over verschillende re gio's, aldus een advies van de Zeeuwse culturele raad. De stichting kampt al een tijd met financiële problemen, waardoor de kwaliteit en de omvang van het tijdschrift in gevaar komen en de belangstelling van de schrijvers kan gaan afnemen. Ook is het bestuur van mening dat de ver goedingen voor administratieve werkzaamheden verhoogd moe ten worden. Tot nu toe is aan de stichting steeds subsidie verleend voor een periode van vier jaar tot een maxi mum van ƒ10.000per jaar. Door de nu voorgestelde subsi diëring zou het tijdschrift een goede financiële basis krijgen die onder meer nodig is voor het aan trekken van schrijvers en uitbrei ding van het aantal pagina's. Tenslotte zou er een einde komen aan een jarenlange periode van onzekerheid. Kortgeleden heeft de provincia le waterstaat - die een speciale milieuafdeling heeft - een rap port gepubliceerd waarin alle metingen in de periode 1981 - 1982 onder de loep worden ge nomen. Er worden namelijk verschillen de vormen van verontreiniging geregistreerd. In Zeeland gaat het om; zwaveldioxyde, stan daardrook (roet) stikstofdioxy- de, s'tikstofmonoxyde, ozon, koolmonoxyde, fluoride, (zwe vend) stof en diverse verontrei nigingen in neerslag. Samenvattend stelt de provinciale waterstaat dat in vergelijking met het meetjaar 1 980/1 981 de ge middelde zwaveldioxyde-concen- tratie licht is gestegen De stijging is veroorzaakt doordat de veront reiniging zich minder goed kon verspreiden, vooral tijdens de wintermaanden. Hierdoor zijn ook de concentraties van zwaveldi oxyde fors gestegen. Ook de uit slagen van de standaardrookme- tingen geven te zien dat in de winter van '81 /'82 de "versprei dingscondities'' ongunstig wa ren. De stikstofmonoxyde-cijfers zijn fors gestegen, ook al onder invloed van de strengere winter. De Amerikaanse norm voor de ozonconcentratie in de buiten lucht is in de zomerperiode van 1 981 op alle drie de punten waar werd gemeten, overschreden. De geadviseerde grenswaarde voor koolmonoxyde werd nergens overschreden, al werd er wel meer van deze stof gemeten. De metingen van fluoride vormen een uitzondering op het algemene beeld: er werd minder fluoride gemeten. Er vond geen over schrijding van de grenswaarde plaats. Bijna overal waar zwaveldioxyde (S02) wordt gemeten zijn de ge middelde concentraties gestegen. Dat houdV voor een belangrijk deel verband met lagere winter- temperaturen: er wordt dan har der gestookt. In Koewacht en Sas van Gent vonden overschrijdin gen plaats van de richtlijn voor S02. Dat was ook een gevolg van weersomstandigheden met veel oostelijke en zuidoostelijke wind. waardoor nogal wat S02 werd geïmporteerdmet name uit de industriegebieden bij Gent en Antwerpen. Stikstofdioxyden (monoxyde en dioxyde) spelen een rol bij foto- chemische luchtverontreiniging (smogvorming). Over de concentraties aan stik stofdioxyde wordt gezegd dat ze in de Zeeuwse buitenlucht zo laag zijn dat er op zichzelf van deze stof geen effecten te verwachten zijn. Datzelfde geldt voor de stikstof- monoxydegehalten. Ze zijn vrij laag en spelen - afgezien van hun relatie tot smogvorming - geen belangrijke rol. Een probleem bij de beoordeling van het ozongehalte is dat deze stof moet worden bekeken in samenhang met stikstofmonox- yde - dioxyde en koolwaterstof fen. Het gaat hierbij om foto- chemische luchtverontreini ging, oftewel smog. Smog is een toestand die ont staat door inwerking van zon nestraling op een verontreinig de atmosfeer. Afgezien van ozon bevat deze smog een groot aantal andere schadelijke stof fen, zoals stikstofdioxyde, pe- roxyacetylnitraat (PAN), aide hyden en zure nevels van zwa velzuur en salpeterzuur. Het optreden van smog gaat ge paard met heiïgheid. Zeer be langrijk is de intensiteit van de zonnestraling. Fotochemische smog begint bij de inwerking van zonlicht op stikstofdioxyde. Daarna volgt een ingewikkelde kettingre actie, waarvan (bv. door TNO) nog allerlei details worden be studeerd. Dit maakt het ook niet eenvou dig een norm vast te stellen voor ozonverontreiniging. Het Rijksinstituut voor de volksge zondheid hanteert een Ameri kaanse norm. Er zijn in Zeeland drie meetpun ten: Waarde, Nieuw Namen en Axel. De norm werd er resp. op 5, 3, en 5 dagen overschreden. 90 procent van de totale uitworp aan koolmonoxyde door mense lijk toedoen, wordt veroorzaakt door het verkeer. Daarom is het niet verwonderlijk dat in Zeeland de meeste koolmonoxyde wordt gemeten op het meetpunt dat ligt in het stedelijke gebied van Vlis- singen. Nagenoeg overal in Zeeland werd minder fluoride gemeten. De overschrijdingsnorm werd niet bereikt. Samenvattend kan worden gesteld dat dat in Sas van Gentregelmatig wordtbena- derd - en over de jaren gezien - incidenteel wordt overschre den. Hierbij moet bedacht wor den dat het meetpunt is gelegen op ongeveer 500 meter van de voornaamste fluoridebron, Zuid-Chemie. Regelmatig wordt er ook in Midden-Zeeland (rond het Sloegebied) een duidelijke Ook de auto is een bron van luchtveron t reiniging fluorideverontreiniging gecon stateerd. Er zijn in Zeeland verschillende meetnetten, die door verschillen de instanties worden beheerd Zo is er de regio Zeeland van het lan delijke meetnet. De metingen worden verricht door het Rijksin stituut voor de volksgezondheid. Verder heeft Zeeland een eigen meetnet, dat bekostigd wordt door de Gemeenschappelijke regeling metingen luchtverontrei niging in Zeeland een samen werkingsverband tussen de pro vincie en gemeenten. In opdracht van deze regeling wordt onder zoek gedaan door het Instituut voor milieuhygiëne en gezond heidstechniek van TNO en het In stituut voor plantenziektenkundig onderzoek. Tenslotte wordt on derzoek verricht door de Stichting gezondheidsdienst voor dieren, dat vooral gericht is op de gevol gen van luchtverontreiniging voor het vee. A Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31391 of 31392 OPRUIMING 66 cm beeldbuis, monitor model, eikenhouten kast, wordt nu opgeruimd voor 51 cm beeldbuis nu voor tuner versterker overjarig model 2 x 45 W. rju samen \)i W Op alle armaturen gedurende de opruiming Zie verder onze speciale aanbiedingen in winket en etalage 180 LITER VRIESKIST Bruto-inhoud 180 liter. Vier sterren****. Afm: 87 x 84 x 68 cm. Adviesprijs f 749,-. Nu voor Enkele aanbiedingen, o.a. Holland Electro Luckey 750W., 3 jr. garantie iöu.—l 7040 700 Watt van 275.- voor 1 69.— f31 cm beeldbuis. Telescoop antenne. Geschikt voor lichtnet en accu. Adv. pr. f 265,-. Bij Expert voor kif 2 stuks nu nu wordt nu opgeruimd op batterijen voor Aanbiedingen vanaf Satellit 1400 nu 'o.a. type LT 9030 800 toeren centrifuge, E-knop, Formica bovenblad. enkele stuks, compleet leMpert IGeschikt voor 8 kopjes vers gezette «koffie. Adviesprijs f 82.- Bij uw I Ex pert zaak nu al te koop voor Voor 10 kopjes nu f 59.95 Voor 1 2 kopjes nu f69.95 v.a. Bekend merk incl. boxen [P di i Jl- MIDDELBURG L. Noordstraat 20 Tel. 01 180-13373 ZUIDZANDE Dorpsplein 7 Tel. 01 1 70-2222 De Expert Vakzaak Maakt Alles Waar! uiiui iciyaai voor het meten van luchtverontreiniging op de Westkapelse zeedijk

de Faam | 1983 | | pagina 13