BIJOU f 15.- BIJ0U El i De Faam HET WEEKBLAD VOOR WALC Topatletiek uit België op de 800 meter in Vlissingen HELMO f KANVAS IN KLEUR... FASHION JEUGDORKEST, KUIPEUSPOORTORKEST EN MARIANNE BOER CONCERTEREN CONCERT 90-JARICiE BRASSBAND CAECIILIA MODE VOOR JONGE MENSEN! DE ZAAK OP DE HOEK Debutant Tegen kostprijs Lange Delft 44/Segeersstraat 4a Middelburg bodun CAFETIERE vorm: bistro Klok DEZE WEEK IN Woensdag 22 juni 1 983 85e jaargang nc». 25 Dit seizoen heeft het ge kortwiekte bureau *Uii in Zeeland' een record aantal uitvoeringen in de reeks abonnements- voorstcllingen. Informa tie daarover in deze krant. Een mammoet agenda. Zo kan het aantal te bespreken pijnten. die de volksvertegenwoor digers in Middelburg volgende week moeten doornemen het best L worden omschreven. Liefhebbers van de atletieksport kunnen vanavond (woensdag 22 juni) hun hart ophalen in Vlissingen. Op de kunststofatletiekbaan van het sportpark Baskensburg treden Belgische topatleten aan op de 800 meter bij zowel de dames als de heren. Bij de heren verschijnen Michel Wijnsbergen van Hermes Oostende en Pol Bruneels uit Kort rijk aan de start. Bij de dames komen de supersnelle Rosine Wallez (Aalst) en Annemarie Snuffel (Antwerpen) in actie. De wedstrijden beginnen om zeven uur. Voor sportieve tegenstand van Zeeuwse zijde zor gen André Stroo van Marathon Vlissingen en Jan Eversdijk van AV '56 uit Goes. Vooral de verrich tingen van de Vlissingsc atleet worden met veel belangstelling tegemoet gezien. Met de Belgen als gangmaker wordt het niet onwaarschijnlijk geacht dat Stroo een nieuwe Zeeuws record aaat vestieen. Dat record staat al sinds jaren op naam van de Goesenaar Niek Flipsc. die vanavond optreedt als speaker. Het record van Flipse staat op iets meer dan l .50. Mogelijk nog sterker bezet is de 800 meter dames. Tegen de eerste en tweede Belgische (respectieve lijk Wallez en Van Nuffel), strijden Elly van Hulst van Olympia '48 uit Den Haag en Desiree de Leeuw .van ADA Amsterdam. Karin de Nijs. de Zeeuwse* die voor SOS Soest loopt, zorgt voor Zeeuwse inbreng. Verder worden er allerlei technische nummers af gewerkt. Het programma vermeldt voor de heren en jongens verspringen en kogelstoten en voor de dames en meisjes hoogspringen en discuswerpen. Omdat deze wedstrijden worden gesponsord, is de toegang tot deze sportieve hoogstandjes gratis. oplage 20.895. wekelijks gratis huis aan huis op gehee I Walcheren in combinatie met de vlissinger, totale oplage 43.200. uitgavie vinciale zeeuwse courant b.v. administratie/advertent les: markt 51. postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-27651 privé h. schrama, 01180-13585. redaktle: ad hanneman, 011 80-27651toestel 54 LITERATUUR Sinds 1978 verschijnt in Zeeland per jaar een zestal boekjes in de Slibreeks. Hoewel de boekjes kwa omvang, oplage em inhoud uniek zijn te noemen, lijlkt het er op dat de Zeeuwen zelf ir taling hebben aan literatuur van eigen bodem. Zeventig procent mit de oplage van 1500 verdwijn t over de provinciegrens, em vindt vooral gretige kopers in de randstad. Naar de oorzaak van die Zeeuwse apathie is alleen maar te gissen. De boekjes, samengesteld door een literaire werkgroep van het Zeeuws Kunstenaarscentrum (ZKC). kosten per stuk slechts vier gulden. De afmeting is klein doch aantrekkelijk. De redactie streeft er naar beeldende kunst en schrijvende kuns t in de boekjes samen te brengen. Er worden zo wel gedichten als (korte) verhalen gepubliceerd, a fgewisseld met boekjes van uitsliuitend beeldende kunstenaars. Bov endien - en dat is misschien wel het belangrijkste van de reeks - k rijgen talentvolle Zeeuwse schrijvers een streepje voor op anderen Ondanks al die plussen is de Sli'breeks vrij onbe kend. De doorsnee-lezer in Zee land heeft in overgrote meerder heid nog nooit gehoord van deze' Zeeuwse literaine 'kleinkunst'. "Niettemin is due Slibreeks de op één na de grootste in zijn soort in Nederland", zo getuigt Aarnout de Bruyne. dat onbekend maakt onbemind alleen voor Zeeland geldt. De Bruyne is redactielid van de Slib. Ziji t dagelijkse brood verdient hij als conrector aan de scholengemeenschap Schelde- mond in Vlissingen. Zijn vak is leraar Nederlands. Met hem spraken we over de Slibreeks, waarvan er nu zo'n twintig zijn verschenen. (G roler is alleen het Amsterdams Cahier). Hij oppert als mogelijkheid voor die onbe kendheid. dat de provinciale pers schijnbaar geen letter over een Slib-boekje wunst te schrijven. Blijkbaar - zo verzucht Aarnout de Bruyne - hebben die redacties meer interesse voor nationale of zelfs internationale kunst. Het begon allemaal in 1975 toen het ZKC werd opgericht. De ini tiatiefnemers van het kunste naarscentrum achtten het van groot belang d at behalve de beel dende kunst ook de schrijvende kunstenaars aein bod moesten ko men. In de beginjaren gaf de lite raire poot van het ZKC het tijd schrift Slib uitDat ging echter na twee jaar ter ziele. In 1978 werd toen begonnein met de Slibreeks, boekjes waari n vooral (Zeeuwse) debutanten hun pennevruchten kwijt konden. ver commercieel met interessant. Een voorbeeld is 'Ernie Wever' van Dirk de Witte. Toen hij zelf moord pleegde was hij aan een roman bezig. Een fragment daar van is ooit geplaatst in een Vlaams tijdschrift. Wij hebben het in 1982 in een boekje geplaatst, zodat dit Het Zeeuws Jeugdorkest Het Zeeuws Jeugdorkest onder leiding van Han Beekman en het volwassenenorkest, onder leiding van Dick Boon, dat onlangs de naam Kuiperpoortorkest aannam, concerteren vrijdag 24 juni in de concert- en gehoorzaal in Middel burg. De veertienjarige Marianne Boer uit Vlissingen, soleert op de piano. Het concert begint om 20 uur. Het Zeeuws Jeugdorkest speelt werken van Rossini. Strauss en van Schubert de Unvollendete. Het Kuiperspoortorkest vertolkt behalve de ouverture Alceste van Von Gluck het pianoconcert nr 17 KV 453 van Mozart. Marianne Boer verzekerde zich vorig jaar van veel aa nhang. Tij dens haar eerste recita I waren zo veel geïnteresseerden naar het Kuiperspoorttheater i in Middel burg gekomen, dat :en tweede concert een week 1. ater moest worden ingelast. Ook het tweede concert was uitverkocht. Verder trad zij reeds op voor t v en radio. Marianne heeft sinds 1 laar zeven de jaar les van Gé A .udenaardt. leraar aan de Zeeuw; se Muziek school en het Brabant;Conserva torium in Tilburg. De eerste vingeroefe ningen op de piano lee: rde zij al als kleuter van haar vadé T. een pia novirtuoos in de.popul aire sfeer. 'I Lange Delft 61 MIDDELBURG Marianne Boer (foto John Siwa hes<n') schitterende werk voor het nage slacht bewaard bleef'. Uit de vele manuscripten selec teerde de Slibredactie voor de vol gende uitgaven een hoekje van Roeland Lossen uit Goes en van Pirana (Wjelemaker) uit Koude- kerke. Voor het onderwerp beel dende kunst, dat eenmaal per jaar aan de orde komt, werd een reis verslag van de beeldende kunste naar Gerrit van der Ven, die on langs bij galerie Marquis expo seerde, door Indonesië gekozen. Behalve het uitgeven van boekjes in de Slibreeks, organiseert het redactieteam regelmatig 'schrij versavonden', waar amateurschrij- vers hun werk kunnen voordragen. Een bundeling van dat werk wordt ook uitgegeven. Hoewel de boekjes in de Slibreeks slechts vier gulden per stuk kosten (een abonnement J' 22.50) lijdt de ZKC-redactiegroep geen verlies. "We springen er nipt uit", zegt Aarnout de Bruyne tot slot. Voor informatie Zeeuws Kunstenaars centrum Middelburg. arnout de Bruyne (foto Ruben Oreel) De Bruyne, zitten vogels, vogels van diverse pluimage. "Zowel de moderne als de klassieke stroming is vertegenwoordigd". Zorgvuldigheid bij het lezen van de ingezonden manuscripten staat voorop. "De inzender Jieeft een serieuze poging ondernomen lite ratuur te produceren. Bij de beoordeling van het werk dien je daar rekening mee te houden". speelt onder leiding van dirigent J. Meliefste. Voor een gastoptreden zorgt de koninklijk erkende fanfare Caeci- lia uil het Zuid-Limburgse Bo- eholtz. Dit ensemble speelt voor namelijk Egerlandermuziek. Ook de voor de streek van afkomst zo gezellige Stimmungsmusik is het ensemble bekend. Het concert begint om half acht. 's Middags houdt het Vlissingse korps een re ceptie in het verenigingslokaal (de Oude Vismijn) op de hoek Nieu- wendijk-Bellamypark van 14 tot 16 uur. taalbeheersing en literaire waarde. En met die beide waarden geme ten. haalt niet iedere debutant de eindstreep naar de uitgeverij". Hij vervolgt lachend: ..Wat litera tuur is kun je niet zo één-twee-drie uitleggen. Het komt er op neer. dat iets dat de werkelijkheid an ders voorstelt, en wat gemakkelijk is neergeschreven, literair kan worden genoemd. In de poëzie merk je dat een dichter vooral speelt met de meerwaarde van woorden. De groep beoordeelt overigens redelijk objectief'. De Bruyne noemt hen. Wim Hof man (kinderboekenschrijver). Marjan Rijken (lerares Neder lands). Frans van Dixhoorn (dichter en onderwijzer), Rien Rooker(leraar Nederlands) en De Bruyne zelf. En'om de redactie te completeren: Teun de Lange en Leonard Snelders verzorgen de lay-out. In het redactieteam, zo verzekert Wie echter de reeds verschenen boekjes doorsnuffelt komt dra tot de ontdekking dat er slechts wei nig Zeeuwen debuteerden in de Slibreeks. "Dat komt", zo legt De Bruyne uit. ..omdat we het peil van de werken op een hoog niveau willen houden. Komt er dus een debutant in aanmerking voor uit geven. dan is hij er verzekerd van, dat zijn werk in een stevige reeks is terecht gekomen". In de reeks komt men klinkende namen tegen als Ward Ruvslinck, (Signalement). LIans Warren (met homo-erotische gedichten), Jac ques Hamelink (Appendix bij Af daling in de Ingewanden). J.C. van Schagen (Kantels), Bob den Uyl (Het Onbereikbare) en J.M.A. Biesheuvel (De Verpletterende Werkelijkheid). De Bruyne geeft uitleg. "We krijgen veel manus cripten binnen. De redactie leest dat manuscript. Gelet wordt op Naast het kader scheppen voor debuterende schrijvers om te pu bliceren stelt de ZKC-werkgroep zich tot doel 'verbreding en ver spreiding van de literatuur tegen kostprijs'. "We willen lezers be reiken die voor een paar gulden in contact kunnen komen met goed werk. We zijn trouwens op geen enkele manier concurrerend voor grote uitgevers. Over het alge meen zijn de teksten in de Sli breeks vrij kort en voor een uitge In liet kader van de viering van bet negentigjarig bestaan van het Vlissingse korps, is er op zaterdag 2 juli een ware muziekhappening. In het centrum treden niet minder dan 14 Zeeuwse korpsen op, ver spreid door het centrum. Op de foto Caecilia in de beginja ren. Vanwege het negentigjarige bes- avond 25 juni een jul aileumcon- taan van de Brassband Caecilia eert plaats in het Schel dekwartier uit Vlissingen vindt er zaterdag- te Vlissingen. De jarige brassband 'De Schelde' in Vlissingen werd een klok ontworpen. De 18-jarige Rinus de Winter uit Baarland, leerling plaatwerker aan de be- drijfsschool, klaarde het karwei. Hij werkte vele uren aan zijn werkstuk en vrijdag 17 juni werd de ijkklok op de technomobiel geplaatst. Dat gebeurde in het keuringsstation van de ANWB in Middelburg. Rinus de Winter plaatste toen de klok - identiek aan de exemplaren die aan het eind van de vijftiger jaren de technomobielen sierden - op de oldtimer. Hij deed dat samen met Joop Oele uit Goes, één van zijn leermeesters van de bedrijfs- school. De volgende dag. zaterdag 18 ju ni. reed de trots van Ton van Noorden en Gerrit Corbcij. al mee in de Walcherenrit voor old timers en ook tijdens de jubi leumreceptie ter gelegenheid van de 100-jarige ANWB (woensdag 22 juni in het Middelburgse keu ringsstation) is de Technomobiel te bewonderen. Terug van weggeweest. Leuke nieuwe mode. Vlotte tasjes. Kom uw eigen kleurcombinatie uitzoeken bij BIJOU. 1 Keuze uit 9 modellen. Speciale prijs NU topkwaliteit vakkundig I advies binnen 2 dagen klaar alle afdruk- I mogelijkheden) alleen de goede foto's betaalt U I gratis waar- debonvoor fotoalbum en/ of vergroting POTO PILM-V1QIO W H I V" Hl vi OM mui 1^ VII f v» u y OOM in* ^1 "de betere geschenken diverse maten en kleuren bijpassende thee- en koffieglazen en lepels SPECIAALZAAK 'SERVICE - KWALITEIT - GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 niet het landelijk net van keu- ringsstations. waar nu de wagens van de leden gekeurd worden. Toch heeft de ANWB weer een technomobiel. Het stokpaardje van Ton van Noorden, in het da gelijks leven chef van het team van speciale acties bij de afdeling Technokeuringen van de ANWB. Hij heeft stad en land afgereis'd om zo'n technomobiel terug te vinden. Samen met zijn collega Gerrit Lorbeij heeft hij vele kilo meters afgelegd om een Chevrolet bestel van hïet bouwjaar 1949 op de kop te tikken. Via Amerika en Duitsland werd er uiteindelijk één in België gevonden. Het voertuig was in gebruik als kippenhok, maar overigens nog in goede staat. Enkele ureri sleutelden brachten de Chevy weer aan de praat en kon het tweetal met het felbe geerde voeirtuig naar Nederland terugkeren. De Chevy werd tot op het bot gesloopt. Het chassis bleek nog in uitstekende staat en de carrosserie was ook nog meer dan voldoende in orde. Het tweetal maakte de Chevy weer als ni euw. Maar ook de in richting van de technomobiel moest weer in de oorspronkelijke staat worden teruggebracht. En ook dat ga f de nodige problemen. Bij de ANWB vonden Gerrit en Ton nog een complete gereed- (bedrijfsschool De Schelde) plaatst de klok. Leermeester Joop Oele kijkt toe. (foto John Siwabessy). De ANWB heeft weer t :en techno mobiel, terug van wegg eweest. Zo rond 1950 was het een vertrouwd beeld in de straat. Een autokeu ring aan huis. De technomobiele dienst van de ANWB - Je grootste organisatie van automt »bilisten in Nederland die dit jaar 1 iet hondja rig bestaan viert - kw am in de jaren aan huis om een gekochte of nog aan te kopen auto te c ontroleren op mankementen en de1 waarde van de aankoop te beoordel en. schapsset zoals die in 1949 in de technomobielen werd gebruikt, inclusief de verschillende meetin strumenten. Het karwei was gek laard. De technomobiel was weer terug. Op de klok na. In die tijd voerden de technomobielen boven op het dak van de wagen een ijkklok mee. Deze klok gaf de snelheid aan waarmee werd gereden. In die ja ren was het nog niet zo druk op de Nederlandse wegen. Wie een poosje achter de technomobiel bleef rijden, kon zodoende zijn ei gen snelheidsmeter controleren. Maar zo'n klok was nergens meer te krijgen. Toch wilde het tweetal de technomobiel compleet hebben. En ook dat is gelukt. In samen werking met de bedrijfsschool van Watersnoodramp 1953: technomobielen werden ingezet om de buiten boordmotoren te reparerc m. De technomobielen do orkruisten toen het hele land. omdat, zo schreef men in 1948: 'het een dringende noodzaak is zuinig met ons wagenpark om te gaan'. Na verloop van tijd wet 'den deze technomobielen van do weg ge haald. Er werd een begi n gemaakt

de Faam | 1983 | | pagina 1