Ut Q? het lakenhart PUJOIROK WEER PRACHTIG NU 8.15 97.50 Houdt Groeneveld voor ogen Phildar-vestiging in Middelburg iiiuiiii ii minimum Groeneveld, de zon en ii min Mlllllllllllllllllllllll ZEEUWSE (GEBUNDELDE) ANVR REISBUREAUS NAAR TUNESIE Mevrouw Van der Lijke: 'Ik wil af van dat strakke winkelidee' <Palthenette DE FAAM Woensdag 15 juni 1983 Gerjo van Heivoort opent Meneer Jansen Voorlichting in Schouwburg vrijdag 1 juli Snuffelmarkten in zomermaanden in Westkapelle GESMOORDE LAMSSCHENKEL MET VENKEL VIJFJAAR HET ZWARTE SCHAAP Eerste lustrum IKV gebedsdienst Woonlasten Baanlozenkrant Opsporingsambtenaar Moto-cross Museum Puzzeltochl VZB V olwasseneneducatie Diamanten bruiloft Samenzang Rommelmarkt Studiecentra Mariekerke Geslachtsziekten Soos '82 Strafuitkering Scheldebuurt Overzicht gemeente »lAi*6tXA& Veere Rommelmarkt WU MAKEN 7 WEER PALTHE-MOOI PALTHE stomerij Ouderen Adviesraad Eten in Trui Vergadering SKWM Bodemonderzoek Bezwaar en heroep Energie ZETDUIVEL |vnw ogen.„jf* (Jw Groeneveld opticien adviseert Cl graag over een zonnebril op uw eigen afstands sterkte. Handig als reserve bril, maar bovenal is het veilig in de auto. Onmisbaar in zomer en winter. Goes, Lange Vorststraat 106 Middelburg, Lange Delft 24 Vlissingen, St. Jacobsstraat 14 De Zeeuwse bij de ANVR aange sloten reisbureaus beoordelen hun provinciale bundeling die onlangs tot stand kwam uiterst positief. De twee dit voorjaar georganiseerde 'all-in' reizen werden een succes. F.n het vervoer per taxi naar Schiphol dat de Zeeuwse ANVR- De uit l.imburg afkomstige Gerjo van Heivoort (32) open de dezer dagen het café 'Me neer Jansen' aan de Reiger- straat in Middelburg. Met vrienden verbouwde ze het voormalige café De Reiger, dat eind vorig jaar de deuren sloot. Ongewild, zo stelde ze verbaasd vast, neigt de sfeer in het opgeknapte interieur naar wat in de jaren twintig modern gold. De kleurcombinatie wit en lichtgroen zijn daar onget wijfeld debet aan. 'Meneer Jansen' wordt een café zonder pretentie. Volgens de uitbaatster is een café een gelegenheid waar je gewoon gezellig een drankje moet kunnen gebruiken. Het image van een uitspanning hoeft niet kunstmatig te worden opgek lopt door er allerlei culturele activiteiten op touw te zetten of exposities in te richten, al dus de kersverse caféhoudster. Nictcmin heeft Gerjo van Helvobrt een aantal plannen. Zo is ze in elk geval vastbera den om een schietvereniging op te richten die dan elders, ergens builen, wedstrijden kan worden. bureaus samen met de Middel burgse taxicentrale organiseerde blijkt ook succesvol te verlopen. Temeer daar er gepoold' kan wor den. blijft de prijs binnen de gren zen (ook Brussel) en nauwelijks duurder dan de trein, aldus de ANVR in Zeeland. Voor dit najaar hebben de Zeeuwse reisorganisaties weereen nieuwe special op het programma staan, namelijk een vij('tiendaagse trip naar Tunesië. Onder een spe cial wordt verstaan een volledig verzorgde reis. 'waar letterlijk af los is inbegrepen". Zelfs de reis naar Schiphol per luxe touring car'. belooft de Zeeuwse ANVR. Over die vakantiereis wordt op vrijdag l juli om acht uur infor matie gegeven in de schouwburg te Middelburg. Naast een film- en diapresentatie over Tunesië toont een buikdanseres de aantrekke lijke attractie uit dat land. In de lover van de schouwburg worden kramen ingericht met t\pische Tunesische handwerken, hen glas wijn uit dat land kunnen de be zoekers in de pauze proeven. On der de aanwezigen die vrijdag de eerste juli wordt verder een aantal prijzen verloot, waaronder een achtdaagse reis naar Tunesië. Voor informatie Ollie Berrevoets (AMZ-reizen Vlissingen) '1184-19710. Peter Borghart Hol land International Van Fraassen) 01180-27758 of Brigitte Koopman (Holland International Goes) 01I00-27427. Sinds vorige week donderdag beeft Middelburg een Phildar-vestiging. Aan de Korte Geere begon Ineke Zagers-Bertijn een speciaalzaak in Phildar-breimaterialen. In enkele weken tijd hebben specialisten van Phildar het pand - waarin nog en kele weken een Turkse winkel was gevestigd - omgebouwd tot een Phildar-winkel zoals er elders in het land al enkele honderden zijn ingericht. Voor Ineke Zagers betekent de nieuwe winkel het begin van een zelfstandig ondernemerschap. Voorheen was zij medewerkster bij een makelaarskantoor. Toen dit kantoor failliet ging stond zij op straat. Nu heeft zij haar hobby - handwerken - benut om een ei gen zaak te beginnen. Behalve wol. in vele moderne kleuren, heeft de Phildar-zaak ook een grote sortering borduurmateria- len. evenals alle accessoires voor brei- en borduurwerk. Tijdens de openingsdag kreeg iedere bezoeker gratis een brei- boek cadeau. Van de duizend ex emplaren waren er bij sluitingstijd nog maar een kleine honderd over. Ook de aanbiedingen 'vlo gen' de deur uit. De zaak heeft voorts een groot aantal brei- en andere handwerkboeken waarin de bezoekers modellen kunnen uitzoeken. Het organisatiebureau Zuid- West-Nederland, bekend van de succesvolle Walcherse Snuffel markten. is er in geslaagd tijdens de zomermaanden drie Toeristi sche Snuffelmarkten te organise ren. Deze zullen plaatsvinden op het evenemententerrein aan de Koestraat in Westkapelle. Op za terdag 2 juli is de eerste open- luchtmarkt. De Snuffelmarkten zijn alom be kend. Maandelijks trekt dit even ement honderden naar de Vei linghallen aan de Braakmanstraat in Middelburg. De organisatie is van mening dat nu de zomer maanden aanbreken ook de toe risten tegemoet te komen en de hele handel in de buitenlucht in een kustplaats neer te zetten. Overigens zijn hel overwegend particulieren die hun zolderop ruiming te koop aanbieden. De huur van een kraam voor een dag bedraagt J" 35.— Voor boekingen en informatie kan men terecht bij het organisatiebureau 01100-20107 of 0 M 02-2988. Mevrouw Ineke Zagers-Bertijn (foto John Siwahessy) Venkel is een prachtige, forse plant met grote stralende gele bloemschermen. Men ziet ze. wild en verwilderd overal in liet Middellandse Zeegebied en de iets anijsachtige geur van het venkelzaad behoort bij de mediterrane keuken. De Egyptenaren kruidden hun brood met venkelzaadjes en de Grieken gebruikten de venkelthee legen vermoeide en branderige ogen. De smaak van de blaadjes doet denken aan dille. 1 lamsschenkel per persoon. 2 flinke uien in ringen. I groene paprika in reepjes. 4 tomaten in plakken, champignons, 3 teentjes knoflook, zout. peper (grof gemalen) een kneepje rosmarijn. theelepel ven kelzaadjes. en een snufje ker rie. Zo ziet u maar weer dat koken voor een groot deel feeling is. Vraag aan uw goede slager om de lamsschenkel aan twee zij den open te zagen. Braad de schenkels in een beetje boter of olie samen met de venkel zaadjes en de knoflook mooi bruin op een niet te hoge vlam. Voeg nu de uien. toma ten en de paprika toe. haal al les even goed door en strooi er vervolgens de rosmarijn over heen. Maak alles op smaak met zout. peper en het kleine vleugje kerrie. Deksel op de pan en alles nog 2 uurtjes laten sudderen. Op het laatst kan mén desgewenst nog wat I ranse champignons - dat zijn bruine stevige en zeer smakelijke champignons - die nu hier te koop zijn - bijvoegen, maat die mogen niet te lang meesudderen om dat ze beslist knapperig moe ten blijven. Verrukt kijkt zij naar de zuiver zijden draden, die ietwat rom melig op de toonbank uitges tald liggen. "Ik kan er met ge noegen naar kijken. Echt puur natuur. Honderd procent zij de". Mevrouw R. van der Lijke heeft in haar winkel aan de Lange Noordstraat 57 in Mid delburg uitsluitend natuurlijke produkten. Of dat nu wol, ka toen, linnen of zijde is, alles is puur natuurlijk. En in haar winkel wil zij dat ook zo hou den. Toen zij vijf jaar geleden haar zaak Hel Zwarte Schaap' begon, nam zij zich voor om uitsluitend materialen van puur natuurlijke grondstoffen te verkopen. In die beginperiode was het aanbod van deze stoffen aanmerkelijk minder dan op dit moment. "De mensen gaan steeds meer over naar na tuurlijke produkten en daardoor wordt het aanbod ook gevarieer der. Er is nu veel meer variatie in kleuren dan vijf jaar geleden", zegt mevrouw Van der Lijke. die haar zaak de sfeer van een huis kamer gaf. "ledereen mag rommelen en kleuren bij elkaar zoeken, of even naar buiten lopen om te kijken bij daglicht. Ik wil af van dat strakke winkelidee". Deze manier van werken en verkopen houdt wel in dat de spulletjes nogal eens door elkaar liggen. Het doet ietwat rommelig aan. Mevrouw Van der Lijke zit daar niet mee. "Ik kan er goed tegen. Ik ben zelf een rom- melmaakster en het geeft een on gedwongen sfeer in mijn zaak". Overigens weet zij zelf feilloos de weg in de winkel. Dc naam 'Het Zwarte Schaap' heeft zij zonder enige bijbedoeling gekomen. "Het slaat niet op mij zelf. Ik ben geen zwart schaap. Ik hen zelfs een zondagskind", grapt zij. In haar winkel is een grote ver scheidenheid aan handwerkmate riaal uitgestald. De hoofdmoot is wol. maar daarnaast heeft me vrouw Van der Lijke ook een gro te sortering linnen, katoen en zijde in haar winkel verzameld, evenals handwerkatlributen in velerlei vormen. Ook voor hel versieren van handwerken heeft Het Zwarte Schaap voor elk wat wils. Mevrouw Van der Lijke hand werkt zeU'ook veel. Maar de pro dukten van haar hand worden maar hoogst zelden in de winkel verkocht. "Ik heb een man en drie kinderen voor wie ik regelmatig brei. En dan blijft er weinig tijd Mevrouw R. van der Lijke (foto John over om voor de verkoop te handwerken". De natuurlijke materialen die in Het Zwarte Schaap worden aan geboden zijn wellicht duurder dan de synthetische produkten. Hoe groot dat verschil is weet me vrouw Van der Lijke eigenlijk niet te vertellen. "Daar let ik niet op. Ik verkoop het toch niet". Zij ge bruikt alleen natuurlijke produk ten. Ze heeft uitgerekend dat in een gebreide trui zo'n veertigdui zend steken zitten. "Er met al dat werk vind ik dat je dan best mooi materiaal mag gebruiken". Toen zij vijf jaar geleden haar zaak begon, demon streerde zij Siwabessy) drie dagen daaraan vooraf op de braderie in Middelburg' met breien, spinnen en weven. Want ook voor de twee laatste hand werkvormen heeft Het Zwarte Schaap alles in voorraad. Het 5-jarig bestaan van Het Zwarte Schaap wordt op 23. 24 en 25 juni (de data waarop vijf jaar geleden de braderie in Middelburg werd gehouden) gevierd met een aantal attracties. De klanten krij gen een aantrekkelijke korting op alle materialen en voor de kinde ren is er een verrassing. In de doopsgezinde kerk aan de Lange Noordstraat in Middelburg i> zondag 19 juni de maandelijkse gebedsdienst van de IKV-kern Middelburg. Voorganger is domi nee Nell. Het onderwerp is 'de pluriformiteit in de kerk: hoe gaan wij om met de tegenstellin gen in de kerk'. De dienst begint om half acht zondagavond. Er is na de consistorie mogelijkheid om te praten met mensen uit de ver schillende kerkelijke gemeenten en parochies op Walcheren. De problemen die mensen heb ben met de woonlasten is nog er ger dan aanvankelijk werd ver moed. En daarom moet nog har der worden opgetreden. lot die conclusie komt het Woonlasten- •komitee Vlissingen na de actie week van 24 tot en met 28 mei. Het comitee /egt vervolgens dat het regeringsbeleid alleen terug- genoten kan worden als acties massaal zullen worden gevoerd. Gesteund door de motie van de Vlissingse gemeenteraad, waarin er bij de regering op wordt aan gedrongen een beleid te voeren waarbij de lasten van het wonen voor lagere- en middeninkomens betaalbaar blijven, gaal hel Woonlastencomitee door met de voorbereidingen van verder gaande acties. Voor informatie Stichting Opbouwwerk Vlissin gen. 01184-16655. Provincieredacteur G. van Berkel (De Stem) verzorgt in september een cursus voor de medewerkers van de Middelburgse Baanlozen krant. Directeur L.A. Vorthoren van de gemeentelijke sociale dienst in Middelburg wil dal b. en w. in die stad een opsporingsambtenaar met volledige bevoegdheid aan stelt om misbruik van uitkeringen en fraude te voorkomen. Onder meer dit punt wordt besproken tijdens de vergadering van de commissie sociale zaken donder dag 16 juni om 19.30 uur in het stadhuis. Zondag 17 juli vindt op het cross terrein van De Uitlaat nabij Vlis- singen-Oosl een Camel Kuin- pioenscross 500 cc plaats. Dit is een wedstrijd om hel Nederlands Kampioenschap Moto cross in de 500 cc klasse met aan de start onder andere Gerard Rond. Toon Karsmakers (kampioen '82). Peter Herlings en - de enige Zeeuw - Johan Scheele. In het voorpro gramma komen coureurs uit de klassen 125 en 250 cc nationaal aan de start. In het gebouw van de, Zeeuwse Muziekschool, Badhuisstraat 186 te Vlissingen houdt de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Mu seum Vlissingen op zaterdag 18 juni om 19 uur de jaarlijkse le denvergadering. Ook niet-leden kunnen het aansluitende concert (aanvang 20 uur) door leerlingen van de school bijwonen. Kaarten zijn bij de balie van het museum of telefonisch (01184 - 12498) te verkrijgen. Woensdagavond 22 juni houdt de S.V. Serooskerke voor de zevende keer een fietspuzzelloeht over cir ca twintig kilometer. Inschrijven kan vanaf 18.15 uur in de foyer van het verenigingsgebouw De Zandput te Serooskerke. Het in schrijfgeld bedraagt twee gulden per persoon. Vrijdag 17 juni houdt de ges preksgroep Vrouwen zonder Baarmoeder (VZB) de laatste bij eenkomst, van dit seizoen Deze vindt plaats 's morgens van tien uur tot half elf in het kantoor van de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening. Loskade 29 te Middelburg. Zaterdag 20 augustus houdt het Regionaal Educatief Centrum Walcheren een grote activiteiten- markt op het gebied van de vol wasseneneducatie. Het gebeuren vindt plaats op de Vismarkt in Middelburg. Voorafgaand wordt de jaarlijkse educatieve krant uit gebracht. De organisatie van de markt heeft alle nog niet bena derde organisaties, werkzaam op het gebied van de volwassenene ducatie opgeroepen om mede werking te verlenen. Informatie: Hennie Smit (01180 - 34880) of Leon Riekwel (01 184 - 14928). Ter gelegenheid van hun dia manten huwelijk (zestig jaar op woensdag 15 juni) houden C'ris- tiaan Strooi (12 januari 1898. Vlissingen) en Janna Joziasse (25 mei 1902. Ritthem) op vrijdag 17 juni een receptie in gebouw Re- iioboth te Oost-Souburg. Burge meester drs. Th. J. Westerhout en zijn echtgenote zullen het jubile rende echtpaar gelukwensen na mens het gemeentebestuur. In de Nederlands Hervormde Kerk te Aagtekerke vindt vrijdag 17 juni een koor- en samenzang- avond plaats. Medewerkenden zijn ondermeer Sjaloom uit Arne- muiden. het Hervormde Kerk koor uit Grijpskerke en de bariton Bram Maljaars uit Serooskerke. De aanvangstijd is 20 uur. Zaterdag 18 juni wordt er in Oostkapelle een rommelmarkt gehouden op het terrein nabij de kerk der gereformeerde gemeente aan de Noordweg. Voor hongeri ge magen zijn er lekkernijen als verse vis. broodjes en wafels. De opbrengst van deze rommelmarkt is bestemd voor de projecten van Woord en Daad en voor de zen ding. Aanvang negen uur. Tegen vier uur 's middags breekt de rommelmarkt de kramen weer af. In achttien plaatsen, waaronder Middelburg, zullen in september 1984 studiecentra gaan functione ren. Minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) is onlangs ak koord gegaan met een voorstel van het college van bestuur van de Open Universiteiten. De studie centra begeleiden studenten bij voorbereidingen op tentamens en examens en functioneren als ont moetingsplaats. Ook geven de centra voorlichting v'ór en tijdens de studie. De plaats waar het Middelburgse studiecentra wordt gevestigd is nog niet bekend. De gemeenteraad van Mariekerke houdt dinsdag 21 juni een open bare vergadering. Aan de orde- komt onder andere het benoemen van een ambtenaar van de bur gerlijke stand. De vergadering begint om 19.30 uur in het ge meentehuis. De sociaal verpleegkundige ge- slachlsziektebestrijding van de Provinciale vereniging Het Zeeuwse Kruis heeft informatie over het voorkomen van meer ge vallen van geslachtsziekte gedu rende de vakantiemaanden. Me vrouw Betleu van het Zeeuwse Kruis is te bereiken op telefoon nummer 01 100 - 15892. toestel 35. Soos '82 aan de Middelburgse- straat 113 in Oost-Souburg houdt gedurende de zomermaanden (juni en juli) elke vrijdagavond een discoavond. De discoavonden zijn bestemd voor jongeren van dertien jaar en ouder en beginnen om acht uur. regen elf uur sluit Soos '82. Behalve deze activiteit is de soos ook op dinsdag, donder dag- en zaterdagavonden geo pend. Voor informatie 01184- 62338. ln een verslag van een bespreking met directeur Moerman van de gemeentelijke sociale dienst in Vlissingen. meldt de Vlissingse werklozenkrant. dat Moerman gezegd zou hebben dat de straf- uitkeringen in Vlissingen vijf pro cent hoger zouden zijn dan het landelijke gemiddelde. In dat verslag wordt ook melding ge maakt dat de arbeidsbureau's - ook al 'gaan ze de boer op' - wei nig aan banen binnen kunnen ha len. liet wijkcomité Scheldebuurt houdt zijn laatste vergaderiné vóór de zomervakantie op don derdag 30 juni. Dc vergadering begint om 20 uur en vindt plaats in Bachten Komme (zaal 2) te Vlissingen. Üit het financieel meerjarenover- zicht voor de jaren '84 tol en met '87 van de gemeente Vlissingen blijkt dat er in de toekomst om buigingsoperaties plaats moeten vinden. Niettemin zal de woning voorraad in '84 en '85 met 150 per jaar toenemen en de brandweer zal. als gevolg van taakuitbrei ding. een nieuwe hulpverlenings auto en. in '85. gasmeelappara- luur aanschaffen, bovendien zal per I januari '84 een personeel suitbreiding van de sociale dienst met 5 medewerkers plaats vin den vanwege het huidige perio dieke uitkeringsbestand. lil de raadszaal van liet stadhuis te Veere wordt woensdag 15 juni (vandaag) een openbare raads vergadering gehouden. Men ver gadert onder andere over de uit breiding van de afdeling Sociale Zaken en Welzijn. De aanvangs tijd is 19.30 uur. Op liet Dorpsplein te Koudekerke vindt op zaterdag 25 juni de jaar lijkse rommel- en pretmarkt plaats. De markt zal onder andere bestaan uit een twintig-tal kramen van verenigingen en midden stand. spellen en muziek van dis co-show Fireball. (m.u.v phssè) Breng uw plooirok even naar Paltbe en profiteer van de reclame-aanbieding. Daar wordt hu piekfijn gereinigd, geperst en verste vigd. Lekker Ins. En weer bijna als nieuw! Want Palthe gaat zorgvuldig om met uw kostbare spullen! 'van woensdag 15 t/m vrijdag 17 juni. Palthenette, Lange Delft 39, Middelburg De Open Club Stromenwijk en omgeving houdt op dinsdag 21 juni een fietstocht voor ouderen. I let vertrek is om negen uur vanaf dc Ontmoeiingskerk in de Oos- terschelde te Middelburg. Via de veerboot wordt in Breskens liet houtsnijwerk in de ropms-katho- lieke kerk bezichtigd, 's Middags is er een boswandeling. Meer in formatie: 01180-25937. mevrouw Klap-Wolf De Adviesraad Specifiek Welzijn van Middelburg houdt op dinsdag 28 juni een vergadering in de ma quettekamer van hel stadhuis. Lange Noordstraat I. te Middel burg. De vergadering begint om 19.30 uur. Vrouwen en kinderen kunnen op donderdag 16 november weer ge nieten van een maaltijd in vrou wencafé Trui aan de Kerksteeg (in 't Pand) in Middelburg. De maal tijd begint om 18 uur. Vanaf 20 uur is er die donderdag ook een ontmoetingsavond waar vrouwen gezellig mét elkaar kunnen pra ten. Voor dc maaltijd dienen de vrouwen zich te melden op tele foonnummer 01180-35805. Op donderdag 16 juni om 19.30 uur houdt de Stichting Sociaal Kultureel Werk Middelburg. (SKWM) waarvan deel uitmaken .jongerencentrum Midgard. so ciaal cultureel werk 'De I layman', sectie Sint Laurens, 't Trefpunt (Nieuw Middelburg) en de Oude Bakkerij (Nieuw en Sint .loos- land). een openbare vergadering. De algemene vergadering is het hoogste orgaan van de SKWM en komt bijeen op het centraal kan toor van de SKWM. Rentmees- terlaan 245. Op de agenda staat een verande ring van het huishoudelijk regle ment van de SKWM. welke nodig is tengevolge van een interne struktuurswijziging. een doorge voerde statutenwijziging en de de mocra t ise r i n gsrege I c n soci aa I kultureel werk. Tijdens de vergadering van de commissie voor volksgezondheid en milieubeheer in Middelburg wordt onder meer gesproken over het beschikbaar stellen van een krediet voor nader bodemonder zoek op het terrein van de ge broeders De Klerk aan de Mo lenberg. De vergadering wordt gehouden op donderdag 16 juni en begint om half vijf in het pand aan de Stadhuisstraal 2. Voorts worden de concept statuten van de Stichting Streekziekenhuis Walcheren onder de loep geno men. V rijdag 24 juni vergadert de com missie bezwaaren beroepschriften in liet Middelburgse stadhuis in de b en w kamer. Behandeld wor den onder meer bezwaarschriften van de buurtvereniging I igen Haard tegen de ligplaats van het discoschip Veronica, een be zwaarschrift van de belangenve reniging WAO tegen het afwijzen van een subsidie en hetzelfde geldt voor het Seniorenorkest Zeeland en de werkgroep Laat Leven van de Vereniging Ier Be scherming van liet Ongeboren kind. De vergadering begint om 15 uur. In het kader van de Brede Maat schappelijke Discussie wordt er op 23 en 28 juni in het Gemeen telijk Verenigingsgebouw, /and- put 5 te Serooskerke gediscus sieerd over het toekomstige ener giebeleid. Het begint om 20 uur. Het zetduivcltje kraste vorige week een crusiaal woord uit een zin. waardoor de betekenis een geheel andere werd. In het artikel over de boekhindster Juliette Petri begon de laatste alinea met 'Dat boekbinden duur is. blijkt....'. Dat moest zijn: 'Dat boekbinden Nll'.l duur is etc..'. Van +3 tot —6. De Groeneveld-opticiens zijn aangesloten bij het Optiek-Gilde

de Faam | 1983 | | pagina 7