Nati onaal dames-rugby toernooi in Middelburg Bezuinigiingen sparen platteland .4 BACK DERK THIJ Braderie '83 BIJOU BIJOU SHOWBAND JULIANA VIERT VIJFTIGJARIG BESTAAN De Faam HELMO SHARP MICRO COMPUTERS roskam bv MODE VOOR JONGE r* MENSEN! FASHION W; Bang&Olufsen Oplossing Prachtige resultaten In het basisonderwijs wordt ook niet in niveaugroepen gewerkt, aldus Ben de Reu. "Althans niet in de vorm van dom of goed". LAVERDER ROSE Z0MERAKTIE 25% VOORDEEL Windeieren Surfcentrum Niet populair Middelburg I6-17-I8 juni folklorestad Iedere dag een wedstrijd waarmee fraaie prijzen zijn te winnen. VOOR UW DAGJE UIT.... Lange Delft 44 - Middelburg De zaak op de hoek oplage 20.895.- wekelijks gratis huis aan huis op geheel walcheren in combinatie met de vlissinger, totale oplage 43.200. uitgave: pro vinciale zeeuwse courant b.v. administratie/advertenties: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-27651, privé: h. schrama, 01180-13585. redaktie: ad hannemsin, 01180-27651toestel 54. - w»#"* Foto: "Juliana" uit 1939. Een optreden ter gelegenheid van de geboorte van prinses Irene op 7 augustus. Dit was het laatste openbare optreden van Juliana' vóór de oorlog. Een beeld van de Middelburgse Markt in oude glorie. De shovvband Juliana Middelburg jubileert. Het showkorps bestaat 50 jaar en dit feit wordt gevierd met een aantal activiteiten waarbij het muziekmaken de hoofdmoot vormt. Inmiddels is de jubileum viering al begonnen. De leden hebben al een feestavond achter de rug die klonk als een klok. Tijdens dit feest werden de leden verrast met het jubileumboek '5j|) jaar Ju liana Middelburg', eeii uitgave over het wel en wee van het show korps met ruim zestig foto's vanaf de oprichting in 1933 tot heden. Alle leden kregen een jubileum boek aangeboden, dat in een op laag van 500 exemplaren is ver schenen. Voorzitter J. Bimmel: "Het was een totale verrassing voor de le den. Ik'ben er bijzonder trots op dat we een dergelijk boekwerkje hebben kunnen realiseren". Se cretaris S.G. van der Paal stelde het jubileumboek samen. Hij is enkele jaren bezig geweest om al het fotomateriaal bijeen te krij gen. Juliana werd in 1933 opgericht als onderdeel van de CJMV. Zowel de eerste voorzitter. Iz. de Lange, als de eerste penningmeester, Th. Wijtman. g;even in het boek een terugblik over de beginperiode van het tamboer- en pijperkorps Juliana, zoals het aanvankelijk heette. B urgemeester Wolters schreef eem voorwoord. Verscheidene malen heeft Juliana zich in eeri nieuw uniform gesto ken. In het boekje zijn de tenu- veranderirigen duidelijk te volgen, evenals de uitbreiding van het le dental. In 1933 startte 'Juliana' met vijf tien jongens. Nu heeft het Mid delburgse muziekkoprs 175 leden. Het seniorenkorps telt negentig leden en het juniorenkorps Johan Friso ruir'n zeventig leden. Daar naast is er nog een groep leerlin gen in oplleiding. Een van cle belangrijkste onderde len van de jubileumviering is een internationale taptoe op de Markt in Middelburg, op zaterdag 10 september. Zowel de showband Juliana ails het juniorenkorps Jo han Friso hebben hierin een be langrijk aandeel. Getracht wordt om ook het oud leden orkest zo'n zestig man sterk - en variërend in de leeftijd van 25 tot 62 jaar, een bijdrage aan deze taptoe te laten leveren. En verder komt uit Engeland een 100 man sterke formatie van de Bristol Unicorns naar de Zeeuwse hoofdstad en ook de showband Willen is Kunnen uit het Belgi sche Oostende komt de jubileum taptoe van Juliana opluisteren. Voorts staat er voor zaterdag 4 ju ni een reünie voor oud-leden op het programma, die in de Con cert- en Gehoorzaal wordt ge houden. Om halfzeven begint er een receptie en worden de deel nemers aan de reünie opgevan gen. Daarna volgt er vanaf half acht een officieel gedeelte voor genodigden met onder meer een feestelijk optreden van Juliana en Johan Friso. Ook het oud-ledc- norkest is hierbij actief. In het Jubileumjaar heeft 'Julia na" een druk bezette agenda af te werken. Er wordt onder anderen meegewerkt aan optredens in Ax el, Dedemsvaart, Giesbeek bij Arnhem. Kapelle, Arnemuiden en de indoortaptoe in Leiden. Aanstaande zaterdag neemt Ju liana deel aan het Anglo-Dutch- Contest in het sportpark aan de Irislaan. Tegen de tweehonderd rugbyende dames zijn zondag 29 mei in Middelburg actief tijdens het grootste toernooi-dat de dames in Nederland kennen. Niet minder dat twaalf teams nemen er aan deel. De organiserende Middel burgse vereniging Oemoemenoe behaalde vorig jaar tijdens dit grootse toernooi in Castricum de overwinning. Ook dit jaar op de velden aan de Nadorstweg is de Middelburgse ploeg onder leiding van Peter Kruijk. wiens vrouw (Renske) aanvoerder is. favoriet. Het toernooi begint zondagmor gen om elf uur en is tegen half zes afgelopen. Gespeeld wordt op drie velden, waarvoor telkens één begin- en eindsignaal wordt gege ven. De twaalf teams zijn verdeeld over twee ploegen en spelen tel kens twee keer 12.5 minuut. De twee hoogst geeindigde vijftien tallen van beide poules spelen via een kruisfinale om de eerste tot de vierde plaats. De finalewedstrij den worden tegen kwart over drie gespeeld. DEZE WEEK IN Op de voorlichtingspagina van de gemeente Middel burg wordt ingegaan op de huurverhoging per 1 juli aanstaande. Remmen en hoe we dat het beste kunnen doen staat uitvoering omschreven op onze autopagina. In het zakenhart ueze week twee patatbakkers, die als vrienden samenwerken, on danks dat ze op een steen worp afstand van elkaar za ken doen. BASISSCHOOL In augustus 1985 wordt de wet op het basisonderwijs een feit, de lagere- en kleuterscholen smelten in elkaar. In diverse scholen is al geëxperimenteerd om na de invoering van die wet zo geolied mogelijk de programma's te kunnen afwerken. De Van Duyvenvoordeschool in Souburg de lagere en kleuterscholen in Veere en Vrouwenpolder en Gapinge zijn daar voorbeelden van. De experimenten zijn zo goed als afgelopen en hebben een stempel van algehele goedkeuring gekregen. Maar nu met de rigoureuze bezuinigingsplannen van het coalitie-kabinet van CDA en VVD dreigt er roet in het eten te worden gegooid. Vertwijfeld vragen de 'laboranten' van de experimenten zich af of de overgang naar basisschool nog wel vlekkeloos verlopen kan. Ben de Reu is zo'n laborant. Hij werkt sinds 1980 als pedagogisch-didactisch medewerker op het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland, als coördinator voor kleine basisscholen in Zeeland. Daarvoor was hij 3iaai gaiantie Ben de Reu b ij de ingang van De Stenge in Gapinge de school die volgend jaar doorgaai met experimenteren (foto John Siwabessy). Nieuwendijk 35 39 VLISSINGEN onder ande re schoolhoofd in Arnemuide n. Hoewel Ben i de Reu vrij optimis tisch is ov< ;r de afloop van de operatie na; ar dc basisschool voor de kleinere scholen stelt hij toch wat sombe r vast dat nu het on derwijs aan de eindsprint is geko men er alh ;rlei rigoreuze hobbels op de weg worden gelegd. "Het staal als ee n paal boven water, dat er onderw ijzers moeten verdwij nen. En da m vraagje je toch af hoe bijvoorbet ;ld twee onderwijzers kleuters a ils leerlingen op lagere school-niv /eau kunnen afhingen. We merkt ;n dat ook op de scholen waar geë xperimenteerd is. 'Hoe kan dat' luidt bezorgd de vraag van de ot jders". De overg ,ang van de beide scholen (lager- e n kleuteronderwijs) naar de basis; school is de allergrootste operatie die ooit in het onderwijs heeft p laatsgevonden. Maar in plaats vt in geld te investeren, zoals dat troi jwens in elk bedrijf ge beurt d at - door de overheid be jubelt - innoveert, wordt er geld ingetrokken. De Reu geeft toe dat sommigen er wel eens moedeloos van worden. "Maar daartegeno ver blijkt dal we er op een be hoorlijke wijze steeds uitkomen. In de school in Serooskerke op Schouwen hebben we ervaring met een kleine school opgedaan". Wonder boven wonder is er ook voor de school in Gapinge (De Stenge) een pasklare oplossing gevonden. Aanvankelijk leek het er op dat deze experimentele schooi, die trouwens in januari 1984 als enige op Walcheren doorgaat, één van de drie leer krachten naar huis moest sturen. Maar een simpele ingreep in de werkwijze heeft er toe geleid dat dc drie leerkrachten kunnen blijven. De oplossing komt er in principe op neer dat voor de allerjongsten (van vier tot zeven jaar) twee klas sen komen. Volgens doemdenkers komt het principe van de basisschool er op neer dat kleuters al meteen aan hel rekenen en lezen worden ge zet. Ben de Dreu wijst die veron derstelling echter absoluut naar het rijk der fabelen. "Er bestaat inderdaad nog wel eens een mis verstand, De nuances liggen hier in. dal een kind van bijvoorbeeld vijfjaar dat kennelijk klaar is om te gaan rekenen daar van de leer kracht'dc kans toe krijgt. En dan bedoel ik niet rekenen in de vorm van optellen of aftrekken, maar in meer of minder voorwerpen. On derkennen dat er verschillen zijn. Datzelfde geldt voor lezen. Kin deren die blijkbaar rijp zijn kun nen op een speelse wijze met let ters omgaan, waardoor ze woord jes leren. Andersom is het zo dat een kind dat er nog geen behoefte aan heeft, ook niet met straffe hand wordt gedwongen te leren rekenen of lezen". Voor wat betreft de experimenten zijn er vooral in de Souburgse school prachtige resultaten be reikt. "We hebben daar op grote schaal gewerkt met tien mensen. En dat liet ook een landelijke uit straling heeft, blijkt uit de vele reacties. Onlangs stonden we op een onderwijstentoonstelling in Utrecht. Uit het hele land krijgen we nu nog talrijke aanvragen voor informatie over de resultaten op de Van Duyvenvoordeschool bin nen". Gaan we nog even terug met Ben dc Reu naar de bezuinigingen: de onderwijsstakingen en acties waar onderwijzers priemend de vinger in de hoogte hieven. "Velen, on der wie zowel onderwijsgevenden als ouders, vonden die slakingen en acties overbodig. Het zou nog zo'n vaart niet lopen. Maar ik voorspel dat nu enorm veel scho len 'm knijpen. Dat geldt in het bijzonder voor de vijfmansscho- len. De vergroting van het aantal leerlingen per klas kan betekenen dat er al in augustus talrijke on derwijsgevenden op straat komen te staan. En als er op die genoem de scholen een onderwijzer of on derwijzeres ziek wordt, kan het gebeuren dat er klassen komen met zestig leerlingen, omdat er geen vervanger meer mag ko men". Niettemin blijft Ben de Reu een optimist, al lijken de laatste hob bels die hij en de zijnen moet gladstrijken niet bij voorbaat al gemakkelijk overbrugbaar. Wat te denken van Domburg, waar een kleuterschool is en twee lagere scholen zijn. Alle drie hebben ze +- Lange Delft 61 MIDDELBURG een verschillend bestuur. En zo is het in veel kleine gemeenten. "Maar ik heb er alle vertrouwen in dal we het met de kleine scho len op hei platteland kunnen red den. Bovendien komt er binnen kort een mededeling uit Den Haag dal de scholen op het platte land zullen worden gespaard van de bezuinigingen. Dat gaat dan echter wel ten koste van dc kleiner wordende scholen in de wijken als Paauwenburg in Vlissingen of Zuid in Middelburg. Daar han teert het ministerie de regels van klasgrootte des te nauwgezet ter....". fjf Enkele weken geleden stapten Derk en Marijke Thijs in het huwelijks bootje. De zeven maanden oude tweeling ging mee naar de trouwzaal op de arm van het glunderende bruidspaar, (foto Ruben O reel). Derk Thijs, de vedette in de plankzeilsport van 1973 tot 1978, loert op een rentree in de top. Nog dit najaar mikt hij op een wereld record bij snelheidswedstrijden. Waar hij precies zijn rentree maakt staat voor hem nog niet vast. Achtereenvolgens zijn er wedstrijden in het Engelse Wey mouth, Brest in Frankrijk en op het Veerse Meer. Voorwaarde tot deelname is dat er voldoende wind staat. Met weinig wind - zo rede neert de 24-jarige Middelburger - is de kans om geklopt te worden groot. Hij weigert het om als een verslagene zijn geheimen té vroeg prijs te geven. "Reken maar dat ik verrassingen in petto heb.", lacht hij en hult zich vervolgens in stil zwijgen. De oud-wereldkampioen mist de wedstrijdsport. Aan de ene kant redeneert hij puur zakelijk, maar aan de andere kant heeft hij in een periode aan de top gestaan, toen sportjournalisten plankzeilen als een spelletje op een stukhout met een zeiltje omschreven. "Toen ik in 1973 Europees kampioen werd, meldde een dagblad in Brabant, waar ik toen woonde, dat feit in één kolommetje". De zakelijke kant van zijn rentree heeft te maken met het onder de op geschenkartikelen SERVICE - KWALITEIT - GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG aand.acht brengen van zijn eigen, ontwikkelde surfplanken. Spon soring kost veel geld. Surfers van het kleinste kaliber eisen al een plank cadeau, willen ze de merk naam in de zeilen blijven voeren. En talrijke insiders beweren dat Derk. eenmaal terug op de plank, de huidige Nederlandse topper Stephan van de Berg op alle fron ten zou kunnen vernederen. "Thijs is een man die met de zeil plank is geboren, al bestond die ton nog niet in Europa", beweerde de uitvinder van de Olympische windglider Fred Osterman aan iedereen toen deze Duitser enkele wek en geleden tot veler verrassing de huwelijksvoltrekking bijwoon de van Derk en Marijke in Mid delburg. Derk Thijs stopte in 1978 met de wedstrijdsport omdat het hem slechts windeieren opleverde. Dat goldl ook voor zijn zus Beb. Beiden hadden zo goed als alles bereikt wat er in de surfsport maar te be reiken viel. In tegenstelling tot de aantrekkelijke start en sponsor vergoedingen die er tegenwoordig worden betaald kreeg het Zeeuwse duo destijds niet meer en minder dan reis- en verblijfkosten vergoed. Derk en Beb (30) Thijs keerden de surfsport echter niet de rug toe. Derk leid een bedrijf aan de Arne steinweg in Middelburg, waar hij zelf ontworpen planken verkoopt en Bep heeft een aantal surfscho- len waaronderin Kamperland (de grootste) en in Domburg geeft ze les in brandingsurfen. Beiden hebben een eigen onderneming, maar steken wel waar dat maar even mogelijk is familiair elkaar de hand toe. Niettemin verklaren ze dat zaken en familieleven na drukkelijk gescheiden moeten blijven. Ooit ging het namelijk mis, toen beide ondernemingen onder één bv. vielen. Een herha ling van vermenging van belangen willen ze absoluut niet meer mee maken. Over de geheimen van zijn plank waarmee hij een supersnelle vaart op de wateren zou kunnen maken onthult Derk Thijs absoluut niets. Maar aan te nemen is dat hij be slist geen holle frasen slaakt. Aangenomen kan ook worden dal het grote geld dat tegenwoordig in de surfsport valt te verdienen eveneens lokt. "Bep en ik zijn er destijds mee gestopt omdat we er geen droog brood mee konden verdienen. Wij verdienden alleen de titel en een flinke beker. Step han van de Berg kan rekenen op duizenden guldens. En profs aan de top krijgen zo'n 20 duizend gulden startgeld". De surfsport heeft een revolutio naire ontwikkeling doorgemaakt. Duizenden vertoeven bij zomerse temperaturen met graagte op de plank. "Het is een betaalbare zeilsport", zegt Beb. Niettemin zijn er nog wat scherpe kantjes weg te slijpen. Beb: "De overheid zou de zaak wat meer in banen moeten leiden. Aan de boorden van het Veerse Meer wordt veel natuurschoon vertrapt. Daarom bouwen we nu in Kamperland een surfcentrum, waar zowel re creanten als wedstrijdsurfers te recht kunnen". Volgens Beb staat het al vast dat het surfcentrum volgend jaar kan openen. Er komt een hal waar de surfers zich kunnen verkleden douchen of een versnapering, kunnen nemen. Maar Beb denk t daarbij ook aan de ontwikkelin g van talent. "Vooral kindere n worden in de Nederlandse surf sport te veel aan hun lot overat ••- laten. Vanaf volgend jaar kan e jeugd voor surfdagen (weekei r i- den of vakantie) onder leiding v;m Beb komen trainen. "De echte t a- lenten haal ik er wel uit", voor spelt 7 :e. Derk was trouwens als wedstrijd- surfei r in de jaren zeventig bepaald niet -populair. Noch de pers, noch de a.mdere surfers verheugden zich als E lerk opdook. Voo: r wat de pers betreft heeft hij een eenvoudige verklaring. "Zo wel Beb als ik voldeden niet aan het ideaalbeeld. We zeiden niet wat van ons verlangd werd. We zeic len stomweg de dingen zoals wij vonden dat ze waren. Boven- die n wisten de journalisten niet wa arover ze spraken of schreven". De ongeliefdheid in het deelne- m< jrsveld verklaart Derk eveneens ah i uit onwetendheid. "De mees- tei n kenden de reglementen niet. Bi j surfen vaar je kris kras door el kaar. En bij het passeren van e< ;n boei gelden bepaalde regels. A ,1s ik nou iemand voor moest la te ;n gaan schreeuwde ik bijvoor- b .eeld 'stuurboord'. Ze gaven me I dan onmiddelijk voorrang. Tegenwoordig vaart iedere wed strijdsurfer op die manier. Nu zou het niet meer opvallen". Als pikant bijverschijnsel herin nert Beb zich dat ze in de tijd van het wedstrijdsurfen zo goed als alle vloeken uit de verschillende landen kenden. "Ik voer eens tij dens een wedstrijd tandem met een Noorse. Tot aan de boei com municeerden we keurig in het Engels. Bij de boei gingen we luidkeels en grof over in onze ei gen taal". Hoewel Derk vastbesloten is om dit najaar weer als deelnemer in grote toernooien te verschijnen, onderkent hij dat het vroeger al lemaal wat gemakkelijker ging. "We trainden zelden. Om een wedstrijd te winnen had je wat bravour nodig en tactisch inzicht. De race was vooral bij weinig wind voor het grogtste deel geba seerd op denkwerk. Tegenwoor dig ligt dat inzicht in de wedstrijd erg dicht bij elkaar, zodat de li chamelijke conditie de doorslag kan geven." Jaarlijks weer een gebeuren dat vele bezoekers trekt. Geen wonder, de Middelburgse braderie is een begrip geworen. Ditmaal in het teken van de Zeeuwse folklore. De micro-compu ter geeft nu ook het kleinere bedrijf, de vrije beroepen en de middenstand de kans om te profite ren van al die com putervoordelen zoals: een perfekte admi nistratie, een voonaad/ inkoopsysteem, een cliënten systeem met adres- seermogelijk- heden enz. enz. Eenvoudig te bedienen en nog betaalbaar ook. Bel eens om meer informatie DAMPOORTWEG 29 4322 AW MIDDELBURG TELEFOON 01180 -3 61 51' handige lichtgewicht stadstasjes met en zonder binnenrits. In moderne kleuren. Veilig afgesloten met bovenrits. Vanaf

de Faam | 1983 | | pagina 1