W a. <D N m 7T GRIFFIOEN I KAN REAGEREN OP 'BEHEERSPLAN BOMEN' I's z O h M Sa. S® 5 n 20 KRUIDENTUIN DE GRIFFIOEN VOORALGEMEEN GEBRUIK oï HQ'S 18 - 25 mei Sta cww <P week DE FAAM Woensdag 18 mei 1983 MENU 'TAFELTJEDEKJE' week 24-28 mei Wijziging bouwverordening en bouwverordening logiesgebouwen Landelijk plan openbare bibliotheekvoorziening NIEUWE MAATREGELEN A 3* Het is vrijdag 20 mei a.s. vanaf 18 uur niet mogelijk uw auto te parkeren op de Bodenplaats. Dit terrein wil men vanaf dat tijdstip vrijhouden voor het plaatsen van bussen e.d., waarmee de medewer kers aan de 's-avonds te houden taptoe worden vervoerd. Om de taptoe van de Ocma op vrijdagavond a.s. goed te kunnen voorbereiden is het noodzakelijk reeds vanaf 13.00 uur deze dag de Markt vrij te hebben van auto's. Wij verzoeken u daarmee rekening te houden. 's-Middags om één uur wordt ook de Lange Noordstraat, tussen Markt en Stadhuisstraat, afgesloten voor alle verkeer. Op de balie in de voorlichtingswinkel Stadhuisstraat 2, vindt u aan (nieuwe) gratis af te halen folders/brochures: - Huuraanpassingen 1983 - Een eigen huis ook voor u? - Verbetering van particuliere woningen - Echtscheiding - Het gezag over de kinderen bij scheiding - Omgangsregeling na scheiding - Ondertoezichtstelling R G E R LUK L STAND vo;;r,ickhlin^; Alle gemeentelijke kantoren en dien sten zijn dinsdag 24 mei a.s. gesloten. Dat komt omdat op vele Walcherse plaatsen nog derde Pinkster wordt ge vierd. Wel is het bureau Burgerlijke Stand van de afdeling Bevolking tus sen acht en negen uur 's morgens geo pend. Alleen aangifte van geboorten en overlijdens is daar dan mogelijk. Het is al weer enige jaren geleden dat wij op deze voorlichtingspagina een artikeltje wijdden aan de kruidentuin in de wijk Dauwendaele. Naar aanleiding hiervan nam een aantal bewoners uit De Griffioen het initiatief om te komen tot de aanleg van een soortgelijke tuin in hun wijk. In samenwerking met de Plantsoendienst van de gemeente kwam al geruime tijd geleden dit project tot stand. De indruk bestaat dat nog niet alle kruidenliefhebbers op de hoogte zijn van het bestaan en de mogelijkheden van de tuin. Daarom deze week aandacht voor dit onderwerp. Wilt u er na lezing meer over weten, uw medewerking verlenen of ideeën aandragen, dan kunt u terecht bij Ella Beun, Essenlaan 13 (tel: 16718). Zij coördineert de werkzaamheden en onderhoudt de contacten met de Plantsoendienst. Daar kunt u overigens ook met uw vragen of opmerkingen terecht. De Griffioen staat eveneens in het hoofdartikel centraal. Het gaat over het "Beheersplan Bomen dat voor een deel van dit gebied is opgesteld. Belanghebbenden kunnen daarop reageren. Wanneer u een bepaald gemeentelijk onderwerp in deze rubriek behandeld wilt zien, dan kunt u dat laten weten aan het bureau Voorlichting, Stadhuisstraat 2. Het bureau staat ook altijd open voor uw vragen. i "Tafeltje Dek je" is een activiteit van de Unie Van Vrijwilligers voor ouderen en zieken die zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maandag en donderdag tussen 9.00 en 9.30 uur besteld worden! Tel. (01180) 27537. Het bezorgen doet men ook op deze dagen. dinsdag Gehakt, witlof, aardappelen woensdag Carbonade, bloemkool, aardappelen donderdag Jachtschotel, rode kool, aardappelen vrijdag Vis, wortelen, puree zaterdag wat de pot schaft Naast de vijver aan de Berkenlaan in de wijk De Griffioen ligt een echte kruidentuin, waar van iedereen gebruik kan maken. Hierin zijn diverse soorten overblijvende kruiden te vin den. We noemen: mierikswortel, ruit, dragon, zuring, citroenmelisse, hyssop, kattekruid, la vas, kruizemunt, bonekruid, marjolein, salie, bieslook, pepermunt, tijm, rozemarijn, kleine pimpernel, lavendel, citroentijm, en bijvoet. Maar één of twee-jarige kruiden, zoals selderij, kervel, dille, basilicum, borage, anijs, venkel, kar wij, koriander, knoflook en peterselie ont breken niet. Aardig daarbij is nog te vermelden dat niet steeds dezelfde delen van de planten voor consumptie worden gebruikt. Soms alleen de blaadjes, een andere keer weer de zaden, wortels, bloemen of ook wel de gehele plant. D.e gemeente wil in de oude Griffioen overgaan tot een meer planmatige aanpak van het groenbeheer. Hiervoor heeft het bureau Plantsoenen van de dienst Gemeentewerken een ontwerp opgesteld. Officieel heet dat: 'Beheersplan Bomen voor de woonwijk De Griffioen I'. Bewoners (belanghebbenden) van deze wijk worden-gedurende I maand-in de gelegenheid gesteld om de nota met bijbehorende tekeningen en fotomateriaal te bestuderen in de Voorlichtings winkel. Eventuele reacties op het voorgestelde plan kan men daar ook kwijt. Er is daarvoor namelijk een speciale brievenbus opgehangen. Groenvoorziening De oude Griffioen-zoals het oudste gedeelte van de woonwijk Grif fioen I vaak wordt genoemd-is wat de groenvoorziening betreft een van de mooiste wijken van onze stad, aldus de nota. Deze wijk werd omstreeks 1948 gebouwd en is wat het 'groen' aangaat uitge voerd naar de plannen van de tuinarchitect Broerse uit Amstel veen. De heer Broerse is alom be kend van de heemtuinen die voor en na de oorlog onder zijn beheer zijn aangelegd. Het 'natuurlijke' heeft hij met name ook in de Grif fioen op uitstekende wijze ver taald en gerealiseerd. Zo staan er diverse populieren, wilgen, iepen, esdoorns, berken en abelen. Daar naast nog essen, meidoorns, en en kele andere boomsoorten. Het zal bekend zijn dat de straatnamen in deze wijk vernoemd zijn naar de genoemde bomen. Ontwikkeld. De snelgroeiende soorten, die in het bomenassortiment voorkomen zijn nu echter zodanig ontwikkeld en uitgegroeid dat de klachten van de wijkbewoners, over vochtig heid, duisternis en schaduw e.d. niet konden uitblijven. Ondanks het feit dat in de afgelopen 35 jaar dit groen met veel zorg door de Middelburgse Plantsoendienst is onderhouden. Beheersplan In zijn algemeenheid stelt het ge- meentebestuur zich op het stand punt dat bomen in de openbare grond eerst dan gerooid worden, wanneer er een onhoudbare toe stand is ontstaan. In de regel is dit het geval indien de boom aanlei ding geeft tot schade aan bijvoor beeld gebouwen. Of als de boom gevaar oplevert door een slechte conditie (om- of uitwaaien van takken). Om aan de veelvuldige klachten van de wijkbewoners te gemoet te komen is door de Plant soendienst voorgesteld voor deze wijk een beheersplan te maken. De bewoners van het Park de Grif fioen hebben hierover in juni '82 een brief ontvangen van het ge meentebestuur. Daarin stond ver meld dat het plan na ongeveer een jaar gereed zou zijn. Een eerste versie is nu in een nota verwerkt ter bespreking met de belangheb benden. Inventarisatie Er is een inventarisatie gemaakt van het gehele bomenbestand in de wijk. Deze zijn op vier tekeningen aangegeven, en elke boom is voor zien van een code bestaande uit één of twee cijfers waarmee de soort e.d. worden aangegeven. Daarnaast is een aantal bomen voorzien van een symbool. Dit zijn de bomen die om een bepaalde reden gerooid of op andere wijze behandeld moeten worden. Bij de kwaliteitsbeoordeling hebben de gezondheidsfactoren een rol ge speeld. Daarbij is onder meer ge keken naar aantastingen, bescha digingen, vitaliteit, stabiliteit, e.d. De beoordeling van de hinderlijk heid heeft plaats gevonden aan de hand van vijf criteria. Uitvoeringsplan Bij het uitvoeren is gedacht aan een verdeling in drie fasen. - In de le fase dienen 32 bomen te worden gerooid, terwijl er bij 34 bomen een forse ingreep dient plaats te vinden - In de tweede en derde fase moeten er 91 bomen worden gekapt, en zal er bij drie een ingreep moeten plaatsvinden. Fase één zou nog dit jaar uitge voerd kunnen worden. De andere respectievelijk in 1985 en 1987. Herbeplanting Het is gewenst om voor de bomen die worden gerooid, weer jonge bomen aan te planten. Een be plantingsplan is thans in voorbe reiding. Uitgangspunt daarbij is dat zoveel mogelijk gebruik wordt gemaakt van duurzame houtsoor ten en dat bij iedere fase ongeveer een gelijk aantal bomen wordt te- ruggeplant. Van de zijde van de raadscommissie Gemeentewerken is gevraagd om zo mogelijk ook coniferen en vruchtdragende bo men in het plan op te nemen. En verder spaarzaam te zijn met al te gróte bomen. Uitnodiging Bewoners van de Griffoen I wor den bij deze uitgenodigd om van de voorgestelde plannen kennis te nemen. Dat kan vanaf vandaag 18 mei-gedurende 1 maand-in de Voorlichtingswinkel aan de Stad huisstraat 2. Daar liggen enkele exemplaren van het 'Beheersplan Bomen' en hangen de vier teke ningen. Indien nodig zullen mede werkers van het bureau Voorlich ting u hierover algemene infor matie verstrekken. Voor de meer technische details kan een af spraak met de Plantsoendienst worden gemaakt. Op- of aanmer kingen op dit plan kunt u noteren op een formulier wat u daarna de poneert in een daarvoor speciale brievenbus. De verordening tot wijziging van de Bouwverordening en de Bouwverordening Logiesgebouwen die de gemeenteraad op 22 november vaststelde, zijn nu door Gedeputeerde Staten van Zeeland goedgekeurd. Alleen aan de wijziging van artikel 305 is goedkeuring onthouden. De verordeningen zijn op 5 maart in werking getreden en liggen tot 2 juni ter inzage op de afd. Algemene Zaken in het stadhuis. De provinciale Griffie in de St. Pieterstraat 42 en het gemeentelijk bureau Voorlichting, Stadhuisstraat 2 hebben beiden tot 29 juni ter inzage liggen het Landelijk plan voor de openbare bibliotheekvoorziening 1983-1985. Dit plan van het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur gaat onder andere over de nieuwe openbare bibliotheekvoorzieningen die tussen '83 en '85 tot stand zullen komen. Tegen het plan kan in sommige gevallen beroep worden ingesteld bij het ministerie van Burgemeester en wethouders h»bben besloten: - de invalidenparkeerplaats aan de westelijke zijde van de Ha ringplaats te verwijderen. Kroonberoep mogelijk tot 4 ju ni. - het parkeerverbod dat geldt voor de noordzijde van het Domburgs Schuitvlot over een lengte van 12 meter, gerekend vanaf de hoek Domburgs Schuitvlot/Achter de Houttui nen, zodanig uit te breiden dat het parkeerverbod gaat gelden voor de hele noordzijde van het oost-westlopende gedeelte van het Domburgs Schuitvlot. Kroonberoep mogelijk tot 21 mei. - een parkeerverbod in te stellen voor de onbebouwde zijde van de Beenhouwerssingel tussen Langeviele en Papenstraat. Kroonberoep mogelijk tot 21 mei. Een beroepschrift moet u richten aan Hare Majesteit de Koningin maar sturen naar de Commissaris van de Koningin in Zeeland te Middelburg, Sint Pieterstraat 42. De besluiten liggen om in te zien bij het bureau Voorlichting, Stad huisstraat 2. Wijziging ophaalregeling huisvuil rond Pinksteren - dinsdag 24 mei (derde Pinksterdag) kan er geen 'afval' worden aange boden - woensdag 25 mei wordt het huisvuil in de binnenstad, de wijk Griffioen en Stromenwijk opgehaald - donderdag 26 mei komen de wagens in de wijken Nw. Middelburg, Kla- renbeek, St. Laurens, Nw.- en St. Joosland en het Klein Industrieter rein. - vrijdag 27 mei wordt weer de nor male route gereden. Op 25 en 26 mei bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker Hierbij herinneren we u nog even aan het bevolkingsonderzoek dat gehouden wordt ter voorkoming van baarmoe derhalskanker. Dit vindt plaats op woensdag 25 en donderdag 26 mei a.s. Het gaat hier om de inwoonsters die geboren zijn in 1930, 1933, 1936, 1939, 1942, 1945 en 1948. Zij hebben ruim een maand geleden hiervoor een oproep kaart ontvangen. De onderzoekwagen zal op de binnenplaats van het stadhuis Selderij, peterselie en bieslook zijn erg gewilde kruiden en worden dan ook het meest geplukt. Het is aan te bevelen de andere kruiden even eens te proberen en er mee te experimenteren. Bijna alle zijn te gebruiken in soep, salade en kruidenboter. Geïnteresseerd? Ga dan met de schaar naar de kruidentuin en knip voorzichtig het gewenste af. De zorg voor en het onderhoud van de krui dentuin is in handen van vrijwilligers. Zij be steden daar enige uren per week hun tijd aan. Dat gebeurt niet op vaste tijden, maar op dins dag tussen 18.30 en 19.00 uur is er meestal ie mand aanwezig. De kruidentuin is er dus voor algemeen ge bruik. Wees er wel zuinig op. PLAATS EN AARD VAN AANVANGS VERKEERSMAATREGEL HET WERK DATUM 1. Boudaenlaan Afgesloten voor Herstrating In uitvoering alle verkeer 2. Tamariskenlaan Herstrating In uitvoering Afgesloten voor alle verkeer 3. Vlissingsesingel/ Poelendaelesingel (gedeeltelijk) af gesloten voor alle verkeer 4. Oostkerkplein Aanleg Afgesloten voor leidingen In uitvoering alle verkeer Asfalterings- In uitvoering werkzaamheden staan. Te bereiken vanaf Stadhuis straat en de Helm. Gewijzigde openingstijden zwembad - zonaag 22 mei (eerste Pinksterdag) is het bad gesloten - tweede Pinksterdag (23 mei) is het bad geopend van 10.00-13.30 uur. Ophokperiode duiven verlengd Burgemeester en wethouders hebben bepaald dat de ophokperiode voor dui ven is verlengd tot 11 juni a.s. Het uit- vliegverbod geldt tussen 09.00 en 19.00 uur, maar is niet van toepassing voor jonge duiven en bij wedstrijdvluchten. Hinderwet Beschikking Burgemeester en wethouders hebben een hinderwetvergunning verleend aan - Machinefabriek Herder BV, Her- culesweg 6 in Middelburg voor de machinefabriek aan de Hercules- weg 6. Een beroepschrift tegen de beschikking kan tot 27 mei worden ingediend bij de Raad van State, afd. voor Geschillen van Bestuur in 's-Gravenhage door de aanvrager, door de betrokken advi seur^), door degenen die al eerder be zwaar indienden tegen de aanvraag en door degenen die kunnen aantonen daar niet toe in staat te zijn geweest. De beschikking en bijbehorende stuk ken liggen iedere werkdag van 8.30 tot 12.00 en van 14.00 tot 16.30 uur om in te zien bij de afd. Algemene Zaken in het stadhuis en op zaterdag tussen 9.00 en 12.00 uur bij de Openbare Bibliotheek in de Molstraat. Collecte Door burgemeester en wethouders is aan Avo Nederland toestemming ver leend om in de periode 16 t/m 22 mei te collecteren. De politie heeft de afgelopen maanden weer de nodige fietsen onbeheerd in de stad aangetroffen. Op donderdag 19 mei worden tussen 16.00 en 17.30 uur deze gevonden rijwielen uitgestald op het binnenplein van het politiebureau, Achter de Houttuinen 10. Misschien staat uw vermiste tweewieler er wel bij. Kom gewoon even kijken Deze rubriek van de 1 gemeente Middelburg staat onder redactie van het bureau Voorlichting in het stadhuis. Telefoon: (01180) 26251,toestel 133 of 224 Reacties zijn altijd van harte welkom.

de Faam | 1983 | | pagina 5