W <D N TE SLOPEN V.M. GEBOUW STERRENWACHT HEEFT BEWOGEN GESCHIEDENIS Sa Si/o as 18 INVENTARISA TIE VOOR WEL ZIJNSPLAN 1985- 1988 <D 3 OP 3 o. CD 2 O 4-11 mei WW <P O (ft w 2 n week O m 7T o iï O o O O DE FAAM: W oensdag 4 mei 1983 Het zal velen aan het hart zijn gegaan, te hebben moeten lezen of horen dat het pand Noordbolwerk 35, waarin o.m. de Sterrenwacht een aantal jaren heeft gezeten, gesloopt moet worden. De gemeenteraad verleende hiervoor in de vergadering van 18 april j.l. het benodigde krediet. Het merendeel van de raadsleden was echter van mening dat er geen andere weg meer openstond. Het gebouw is de laatste jaren zo sterk in kwaliteit achteruit gegaan dat bij vernieuwbouw op zeer hoge kosten gerekend moet worden. Bij het genomen besluit heeft verder nog een rol gespeeld dat tot op heden geen nieuwe bestemming voor het pand te vinden was. In het verleden had men daar niet al te veel moeite mee. Dat mag blijken uit het hoofdartikel, dat op ons verzoek werd geschreven door gemeente-archivaris Peter Sijnke. Een verhaal dat melding maakt van een bewogen geschiedenis. En gewoontegetrouw biedt deze voorlichtingspagina nog meer informatie over allerlei onderwerpen. Bijvoorbeeld over de inventarisatie voor het Welzijnsplan 1985-1988. Wanneer u een bepaald gemeentelijk onderwerp in deze rubriek behandeld wilt zien, dan kunt u dat laten weten aan het bureau Voorlichting, Stadhuisstraat 2. Het bureau staat ook altijd open voor uw vragen. MENU TAFELTJE DEKJE' week 9-14 mei Vrijstelling bestemmingsplannen Bestemmingsplan "Looierssingel e.o." »r Beschikking hinderwet Collecten Ophokplicht duiven Wijziging marktdag Landelijk plan Openbare Bibliotheekvoorziening Donderdag 5 mei (Bevrij dingsdag) en 12 mei (He melvaart) zijn alle ge meentelijke kantoren en diensten, het zwembad, de sporthallen en wijkcentra gesloten. Deze dagen is het echter wel mogelijk om de Abdij toren (de "Lange Jan") te beklim men. In de Stedelijke Scholengemeenschap wordt op 17 mei a.s. in het kader van de Brede Maatschappelijke Piscussie een bijeenkomst gehouden. Waar het precies om gaat kunt u lezen in de krant 'Energie voor Morgen'. Deze is gratis verkrijgbaar bij het bureau Voorlichting, waar ze ook het Tussenrapport verkopen. Medewerkers van het gemeentelijke bureau Bestratingen zijn op het ogenblik de Tamariskenlaan aan het herstraten. In verband met de diverse feestdagen in de maand mei zal het wellicht nog enkele weken duren voordat de dienst Gemeentewerken dit wegdek in ide wijk Griffioen vrijgeeft voor het verkeer. Op de balie in de voorlichtingswinkel Stadhuisstraat 2, vindt u aan (nieuwe) gratis af te halen folders/brochures: - Huuraanpassingen 1983 - Een eigen huis ook voor u? - Verbetering van particuliere woningen - Informatievoorziening Ruimtelijke Ordening. Op de Nationale Molendag-zaterdag 7 mei-zijn er in onze stad twee stelling molens open voor bezichtiging. Te we ten; de Seismolen op het Seisbolwerk en de molen "Ons Genoegen" aan de Oude Vlissingseweg. Daarnaast is de molen aan het Vlissings Bolwerk op genomen in de route van de Lande lijke fietsdag. "Tafeltje Dekje'' is een activiteit van de Unie Van Vrijwilligers voor ouderen en zieken die zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maandag en donderdag tussen 9.00 en 9.30 uur besteld worden! Tel. (01180) 27537. Het bezorgen doet men ook op deze dagen. maandag Gehakt, bloemkool, aardappelen Dinsdag Hamburger, appeltjes, aardappelen Woensdag Rundvlees, sperziebonen, aardappelen Donderdag Jachtschotel, rode kool Vrijdag Vis, wortelen, aardappelen Zaterdag Wat de pot schaft. Het eerste vierjaren-Welzijnsplan van de ge meente Middelburg loopt het volgend jaar af. Daarom is men nu reeds begonnen met de voorbereiding van een nieuw plan voor de pe riode 1985-1988. Om heel precies te zijn, er wordt gewerkt aan een inventarisatie van de activiteiten en werkvormen op sociaal cultu reel terrein en de maatschappelijke dienstver lening. Zo'n overzicht moet een goede basis vormen voor het op te stellen Welzijnsplan 1985-1988. Veel gegevens zijn natuurlijk al bekend vanuit het huidige vierjarenplan (1981-1984) en de verschillende jaarprogramma's. Ongetwijfeld zullen er in Middelburg echter nog activiteiten Ramen zonder glas of dichtgespijkerd met schotten, ontbrekende deuren en dakpannen, scheuren in muren en plafonds, vermolmde sponningen en verzakkingen. Zo ongeveer kan de uitermate slechte toestand beschreven worden van het pand Noordbolwerk 35, in de volksmond "De Sterrenwacht" genoemd. Nu het op het punt staat te verdwijnen, leek het ons aardig u eens te informeren over de bewogen geschiedenis van dit toch wel markante en meer dan 80 jaar oude gebouw. Buitensociëteit De oude Middelburgse vesting wallen werden tussen 1841 en 1848 afgegraven en herschapen in de bolwerken zoals wij die nu ken nen. In 1864 werd in de Zeeuwse hoofd stad opgericht de Maatschappij van visscherij en van gebouwen en grondbezit, genaamd de Nijver heidsvereniging. De vereniging liet in 1873 een grote tuin aanleg gen op het Noordbolwerk, naast de kruidentuin van de Rijks H.B.S. Deze nieuwe buitensociëteit ge woonlijk de theetuin genaamd, werd spoedig beroemd in Middel burg. Niet in het minst door de muziekuitvoeringen die er 's zo mers werden gegeven. Op woens dagavonden en zondagmiddagen verdrong men elkaar rond de mu ziektent in de tuin, vooral als de bekende Jan Morks (1865-1926), dirigent en luitenant-directeur van het Schutterijkorps- na 1907 Middelburgsch Muziekcorps acte de présence gaf. Tegen betaling van een bescheiden jaarlijkse contributie mochten-' de Middel burgers de buitensociëteit bezoe ken; vreemdelingen konden vrij geïntroduceerd worden. In het begin van onze eeuw besloot de deftige sociëteit De Vergenoe ging een dependance van haar ge bouw aan de Markt bij de theetuin te bouwen. Zo verrees in 1902 Noordbolwerk 35. Een gevelsteen, naast de voordeur, vermeldt: "Eerste steen gelegd door mej. A. Boudewijnse 19 23/10 02". Die mej. A. was de toen 12-jarige Adriana, dochter van Pieter Boudewijnse, ijzerhandelaar en bestuurslid ("Commissaris der gebouwen en van het buffet") van De Verge noeging. Het grote bouwwerk had Jugend stilachtige kenmerken (vooral de raampartijen), maar was niet ge heel stijlzuiver. De zwierige Ju gendstil of Art Nouveau is in ons nuchtere land eigenlijk nergens tot volle wasdom gekomen, voor wat betreft de bouwstijl dan. Voorbeelden van Jugendstilmo- tieven in huizen zijn in Middel burg o.m. te vinden in Dam 32 en Pijpstraat 23. Tot 1922 hield het pand zijn bestemming van socië teitsgebouw, op de bovenverdie ping woonde sedert 1908 de be heerder en kastelein Johan Fre- derik Gustaaf Scholten met zijn gezin. Bestrijding tuberculose De Stichting de Godshuizen kocht in 1922 de buitensociëteit, gren zend aan de tuin van het Gasthuis, aan en richtte het gebouw in overleg met het bestuur der Pro vinciale Zeeuwsche Vereniging tot bestrijding der tuberculose en de inspectrice van de volksgezond heid, afdeling tuberculosebestrij ding, tot paviljoen voor "lijders aan tuberculose" in. Het huisje, dat voorheen als bergplaats van stoelen e.d. van de sociëteit diende, werd tot consultatiebureau inge richt. Later werden nog diverse barakken bijgebouwd. De buitensociëteit verhuisde naar een terrein aan de Tramsingel (Vlissingsesingel). li Burgemeester en wethouders willen vrijstelling verlenen van het bestemmingsplan "Kousteensedijk e.o." om de uitbreiding mogelijk te maken van het pand Blauwedijk 47. Stukken die betrekking hebben op deze plannen liggen tot 13 mei ter inzage op de afd. Algemene Zaken in het stadhuis. Tot dezelfde datum kunnen bezwaren schriftelijk worden ingediend bij burgemeester en wethouders. Dit bestemmingsplan keurden Gedeputeerde Staten van Zeeland gedeeltelijk goed. Goedkeuring werd onthouden aan een zinsnede. Het besluit en het bestemmingsplan liggen ter inzage op de afd. Algemene Zaken in het stadhuis. Bezwaren tegen onthouding van de goedkeuring kunnen door een ieder worden ingediend, tot 5 mei. Tegen de goedkeuring van het bestemmingsplan kunnen alleen de gemeenteraad en inspecteur van de Ruimtelijke Ordening beroep instellen. Nadere inlichtingen bij de afd. Algemene Zaken. Het is nu nauwelijks meer voor te stellen dat in die nog niet zo lang vervlogen jaren de t.b.c. een ge vreesde en vaak dodelijke ziekte was. De zieken lagen in twee "lig- hallen", een vrouwen- en een mannenzaal, aan de achterzijde van het gebouw. Zij keken uit op de fraaie tuin met sparreboompjes en grasperken, die uiteraard voor het publiek verboden gebied was. "Een heel mooi, maar triest plek je", merkte iemand, op, die daar in die tijd als verpleegster werkte. In de oorlogsjaren vorderde de bezettende macht het gebouw. Daardoor èn door granaatinslag in november 1944 werd het nog al be schadigd. De herstelkosten be droegen 18.853,95. In bezit gemeente Na de oorlog kwam het pand in gemeentelijk bezit en werd ver volgens tamelijk ingrijpend ver bouwd om in 1949 verhuurd te worden aan de Christelijke Land bouw en Huishoudschool van de C.B.T.B. De school bleef er tot 1967 gevestigd. In de jaren 1967-1969 werd de voormalige school ver huurd aan de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland, die er een dagvei'blijf voor minder begaafde kinderen in inrichtte (een depen dance van Iepenoord). Vervolgens stond het gebouw enige jaren leeg totdat in 1973 de Stichting Volks sterrenwacht "Philippus Lans bergen" er een onderkomen vond. Deze periode duurde tot 1979. Se dertdien heeft het pand geen "permanente bewoning" meer ge kend en daardoor raakte het nogal in verval. De laatste jaren werd het af en toe gebruikt voor kun stenaarsmanifestaties en -instal laties. En binnen niet al te lange tijd wordt het pand Noordbolwerk 35 dan gesloopt. De redenen tot dit besluit hebt u al kunnen lezen in het rubriekje "Middelburg deze week". NIEUWE MAATREGELEN Benw hebben besloten: - de heer F.W. v.d. Poel een ver gunning te verlenen voor de parkeerplaats voor zijn woning Singelstraat 16. Een eventueel bezwaarschrift kan tot 7 mei door een ieder die rechtstreeks in zijn belang is getroffen bij het college van burgemeester en wethouders worden ingediend. - het parkeervak in de Lange Noordstraat dat aansluit op de voor het postkantoor gelegen laaden loszöne en ligt voor het pand nr. 46 aan te wijzen als al gemene invaliden-parkeer plaats. Kroonberoep mogelijk tot 7 mei. - het parkeerverbod dat geldt voor de noordzijde van het Domburgs Schuitvlot over een lengte van 12 meter, gerekend vanaf de hoek Domburgs Schuitvlot/ Achter de Houttui nen, zodanig uit te breiden dat het parkeerverbod gaat gelden voor de hele noordzijde van het oost-westlopende gedeelte van het Domburgs Schuitvlot. Kroonberoep mogelijk tot 21 mei. - een parkeerverbod in te stellen voor de onbebouwde zijde van de Beenhouwerssingel tussen Langeviele en Papenstraat; Kroonberoep mogelijk tot 21 mei. Een beroepschrift moet u richten aan Hare Majesteit de Koningin maar sturen naar de Commissaris van de Koningin in Zeeland te Middelburg. Hl 1 1 Burgemeester en wethouders hebben een hinderwetvergunning verleend aan - Machinefabriek Herder BV, Her- culesweg 6 in Middelburg voor de machinefabriek aan de Hercules- weg 6. Een beroepschrift tegen de beschikking kan tot 27 mei worden ingediend bij de Raad van State, afd. voor geschillen van bestuur in 's-Gravenhage door de aanvrager, door de betrokken advi seur (s), door degenen die al eerder be zwaar indienden tegen de aanvraag en door degenen die kunnen aantonen daar niet toe in staat te zijn geweest. De beschikking en bijbehorende stuk ken liggen iedere werkdag van 8.30 tot 12.00 en van 14.00 tot 16.30 uur om in te zien bij de afd. Algemene Zaken in het stadhuis en op zaterdag tussen 9.00 en 12.00 uur bij de Openbare Bibliotheek in de Molstraat. voorkomen op genoemde gebieden die niet bij de gemeente bekend zijn. Het is belangrijk deze op te nemen in de inventarisatie. Iedere be langhebbende wordt daarom in de gelegenheid gesteld tot 1 juni a.s.0 (nieuwe) activiteiten, wergroepen e.d. te melden. Instellingen die reeds in het jaarprogramma staan vermeld of eerder waren betrokken bij de inventarisatie maatschappelijke dienstverlening behoeven niet op dit artikel te reageren. Zij zijn of wor den afzonderlijk aangeschreven. Alle anderen kunnen voor aanmelding of nadere informatie terecht bij de afdeling Welzijnsplanning van de gemeentesecretarie, Stadhuisstraat 2. Tele foon (01180) 26251, toestel 348 en 426. PLAATS EN VERKEERSMAATREGEL Koudekerkseweg (ter hoogte van Vijvervreugd) tijdelijke stoplichten Boudaenlaan Afgesloten voor alle verkeer Leliëndaalseweg rijbaanversmalling Tamariskenlaan Afgesloten voor alle verkeer AARD VAN HET WERK AANVANGS DATUM. Asfalterings In uitvoering werkzaamheden Herstrating In uitvoering Asfalterings- In uitvoering werkzaamheden Herstrating In uitvoering Door burgemeester en wethouders is aan de volgende instellingen toestem ming verleend in de komende periode te collecteren: 1. Ned. Astma Fonds tot zaterdag 7 mei 2. Kon. Ned. Ver. EHBO van maandag 9 tot zaterdag 14 mei, behalve op Hemelvaartsdag (12 mei). Bij het collecteren moet men gebruik maken van verzegelde collectebussen. Als gewerkt wordt met collectezakjes moeten deze verzameld worden in ver zegelde collectebussen. Collectanten mogen niet jonger zijn dan 15 jaar en dienen niet betaald te worden. Ook moeten collectanten voorzien zijn van een deugdelijk legitimatiebewijs en zijn verplicht dit op verzoek te tonen. Burgemeester en wethouders hebben bepaald dat het tot 22 mei verboden is om duiven uit te laten vliegen tussen 9.00 en 19.00 uur. Het verbod geldt niet voor het deelnemen aan wedstrijd- vluchten en voor jonge duiven. De weekmarkt van 12 mei wordt ver plaatst naar 11 mei De provinciale Griffie in de St. Pieter straat 42 en het gemeentelijk bureau Voorlichting, Stadhuisstraat 2 hebben beiden tot 29 juni ter inzage liggen het Landelijk plan voor de openbare bi bliotheekvoorziening 1983-1985. Dit plan van het ministerie van Welzijn. Volksgezondheid en Cultuur gaat on der andere over de nieuwe openbare bibliotheekvoorzieningen die tussen '83 en '85 tot stand zullen komen. Tegen het plan kan in sommige gevallen beroep worden ingesteld bij het ministerie van WVC. Colofon Deze voorlichtings rubriek van de gemeente Middelburg staat onder redactie van het bureau Voorlichting in het stadhuis. Sjelefoon: (01180) 26251.toestel 133 of 224. Reacties zijn altijd van harte welkom. I

de Faam | 1983 | | pagina 5