met brandnetel selderij of gemengde kruiden. kilo Wij noteren voor U zeelaods grootste kaasverkopersl MOUW WAT IS BLAASONTSTEKING? video cassettes te huur adverteren is bekend blijven deWlissinger deWlissinger HET HANGT WEER VOOR U KLAAR wv ECHTE van £50 nu slechts: V. de sede, da's luxe op verantwoorde wijze en morgen is er weer zo'n gezellige donderdagse KOOPAVOND! U ZOEKT. jS adverteren doet verkopen de boekelier voor plezier Das istder neueTrendsifzer von deSede. de sede en pot in axel DE FAAM Woensdag 19 januari 1983 DONDERDAG KOOPAVOND! VAN MIDDELBURG Geldig van 17t/m Tl januari. ÓÓK OP DONDERDAGAVOND u* i voor uw baby of kleuter een hemdbroekje? een slaapzak of een pyjama een babyjurkje of een jasje? Nu slaagt u echt voordelig (30%-50% korting) BABYHUIS cfc Lilcuh tftf Hoe ontstaat het? Gewassen plas Andere ziektes Verse asperges in het hartje van de winter Signaal Aanvulling Gunstig Met een Loodsje-Faampje vangt u geen bot. luxe op verantwoorde wijze uitnodiging exclusiviteit, waar het om wonen gaat in de grootste en meest exclusieve showroom van de benelux Boerenkaas SMITH kaas MIDDELBURG LANGE VIELE 2 TEL. 01180 16366 Langeviele 3 Middelburg tel. 01180-14108 Beenhouwerssingel 5 MIDDÈLBURG Tel. 01 180-15844 dokier Bernard A erts Een groot deel van het vocht dat we gebruiken wordt door de nieren omgezet in urine. Dit wordt verzameld in de blaas. Van daaruit loopt een afvoerweg naar buiten. De urinewegen zijn bekleed met een laagje, het slijm vlies. Bij blaasontsteking is dit slijmvlies ontstoken. Als reactie zwelt het en gaat pijn doen. Dal merkt u vooral als een brandend ge voel bij het plassen. De uri ne ziet er nogal troebel uit en kan zelfs stinken. Soms komt er met de urine ook wat bloed mee. U hebt het gevoel dat u veel vaker moet plassen dan anders. Terwijl er telkens maar een beetje komt. Blaasontsteking wordt ve- .roorzaakt door bacteriën. Dat zijn microscopische deine beestjes. Ze komen lerecht in uw blaas. Hoe ze laar komen? Ze zijn afkom stig uit de darmen. Daar even miljoenen bacteriën. Ie horen er thuis. Déér be- torgen ze u geen last. Maar '.e komen ook voor aan de litgang van uw darmen, lond de anus. /an daaruit kunnen ze zich 'erspreiden. Ze kunnen via ie urineleider binnendrin- ten in uw blaas. Bij vrou- ven gaat dat gemakkelijker lan bij mannen. Dat komt •mdat bëj hen de urine- eider korter is en daardoor le barrière voor de bacte- iën wat kleiner. )ok door geslachtsgemeen- chap kunnen bacteriën in richting van de blaas ge- racht worden, llaasontsteking is meer las- g dan gevaarlijk. Toch is er en risico: de ontsteking an zich uitbreiden naar uw ieren. Een ontsteking aarvan kan tot nare gevol- en leiden. Een blaasont- eking moet men dan ook I001T verwaarlozen, r bestaan speciale genees- liddelen tegen ontstekin gen, dus ook tegen blaas ontsteking. Ze heten anti biotica. Ze doden bacteriën en daardoor geneest de ontsteking. Uw huisarts kan bij een blaasonLsteking een kuur met antibiotica geven. U moet ze precies innemen volgens het voorschrift en de kuur ook helemaal af maken. Doet u dat niet. dan bestaat de kans dat niet alle bacteriën gedood worden. Ze gaan zich weer vermeer deren en uhebt zo weer een blaasontsteking. Voor de tweede keer zijn de bacte riën dan vaak moeilijker te bestrijden omdat ze al aan de antibiotica gewend zijn geraakt. De kuur moet dus altijd helemaal worden af gemaakt. Natuurlijk kunt u zelf uit het verloop van uw klachten opmaken of de blaasontste king geheel verdwenen is. De beste manier om zeker heid te krijgen is om uw uri ne te laten controleren. Dit moet eigenlijk altijd gebeu ren. Daarom vraagt uw dok ter u om uw urine na zo'n kuur met antibiotica nog eens te komen brengen. U moet dan een z.g. 'gewassen plas' inleveren. Het doel van een gewassen plas is zo schoon mogelijke urine voor het onderzoek te krijgen. Door verontreini gingen buiten het gebied van de urinewegen kan men gaan denken aan een blaas ontsteking die er niet is. We moeten dus urine hebben die eigenlijk direct uit de blaas komt. U gaat als volgt te werk. U maakt de uit wendige geslachtorganen goed schoon, gaat urineren, maar laat de eerste portie wegstromen. De tweede portie vangt u op, waarna u het laatste gedeelte van de traal weer weg laat lopen. Uit dat aldus opgevangen plasje kan men een goed beeld krijgen van wat in de blaas aan de hand is. Zo'n gewassen plas is dus nodig om vast te stellen'of u een blaasontsteking heeft en ook om vast te stellen of de blaasontsteking genezen is. Maak er een gewoonte van om veel te drinken en be denk geen redenen om niets te drinken opdat u maar weinig hoeft te plassen. Als u vaak moet plassen, spoe len de bacteriën mee naar buiten en krijgen ze geen kans zich te vermeerderen. Belangrijk is ook persoon lijke hygiëne. Houd de streek rond de anus zorg vuldig schoon. Gebruik hiervoor een schoon was handje. Elke ochtend, elke avond en elke keer als u naar het toilet bent geweest. Doe het met warm water (en eventueel babyzeep). Be weeg het washandje van voor naar achter. Daarmee voorkomt u dat u de bacteriën zelf naar uw urineleider toebrengt. Doe dat ook zo bij gebruik van toilet papier. En vraag uw partner hetzelfde te doen. Het is ook een goede ge woonte om na elke ge slachtsgemeenschap zo mo gelijk te plassen. Dan plast u de bacteriën die eventueel zijn binnengedrongen, er weer uit. Als u hierop let, is er veel minder kans dat u nog eens last krijgt van zo'n hinderlijke en pijnlijke blaasontsteking. Als u schriftelijke informatie wilt over andere ziektes, vraag er uw huisarts gerust om. Hij beschikt over pa tiënt en-info's van Artsenser vice, die een heleboel ziektes behandelen. Ze zijn bedoeld om patiënten duidelijk te maken wat ze precies man keren. door Gen Slettenhaar) Verse asperges als een deli catesse hartje winter op ta fel, en dan nog wel dunne asperges van bijzonder mal se kwaliteit, dat kan in de nabije toekomst werkelijk heid worden. "Het is ons gelukt asperges binnenshuis op water te trekken, zoals dat ook met witlof gebeurt", zegt ing. E.A. van Os van het Wageninse Instituut voor Mechanisatie, Arbeid en Gebouwen, die met andere onderzoekers hiervoor proefnemingen heeft uitge voerd. De malsheid wordt verkregen door de asperge stengels snel te laten groei en en wel zo'n 4 si 5 centi meter per dag. Hierdoor vormen ze geen vezelige houtige schil, die de huis vrouw of huisman moet ver wijderen om een smakelijk gerecht te bereiden. De snelle groei komt tot stand door de planten die buiten groeien na het groei seizoen te rooien en binnen in bakken te plaatsen. Uit het onderzoek is gebleken dat een luchttemperatuur van 22* C en een water temperatuur van 24* C de hoogste opbrengst geeft. Er behoeven geen meststoffen of andere middelen te wor den toegevoegd,want in de wortel van de aspergeplant zijn genoeg reservestoffen opgeslagen voor de groei van de stengels. Buiten groeien de stengels eveneens uitsluitend op de reserves in de wortel. De plant moet dan wachten tot de bodem in het voorjaar voldoende verwarmd is. Dat is het signaal voor de asper geplant om zijn stengel door de bodem naar boven te bo ren. Op dat moment steekt de teler de stengel onder in de grond af. Dat oogsten is een arbeidsvragend preci- siewerkje, dat dagelijks moet gebeuren omdat de as pergekop, eenmaal boven de grond, in het daglicht een paarse kleur krijgt, en daar voor trekt de Nederlandse consument zijn neus op. De teelt binnen kent dat probleem niet. De planten staan in het donker, zonder grond, bij een temperatuur die het meest ideaal is. Bij het oogsten behoeft er ook niet gezocht te worden, want op ooghoogte kunnen de oogstbare stengels gezien worden en snel geoogst. De korte weersafhankelijke oogstperiode en de arbeids intensieve oogstwijze vorm den de aanleiding voor in stellingen van toegepast landbouwkundig onder zoek en de Landbouwhoge school om een nieuwe wijze voor teelt en trekken van asperges al in 1977 onder de loep te nemen. De onderzoekers zien de nieuwe wijze van produce ren voornamelijk als een aanvulling op de buitenteelt, die in Nederland zeer aan zienlijk is. Jaarlijks worden in Nederland op 2400 hec tare ruim 6 miljoen kilo as perges geproduceerd met een waarde van 40 miljoen gulden. De oogst gaat voor de helft naar West-Duits- land en komt voor een kwart bij de conservenindustrie terecht. Hoe eerder de as perges op de veiling worden aangevoerd, des te hoger de prijs in de regel is. Ir. K.J. de Vries van het Proefstation voor de Ak kerbouw en de Groenteteelt in de Volle Grond heeft op basis van een semi-prak- tijkproef een kostprijs van zo'n 11 per kilo voor de "nieuwe" asperges bere kend. De mogelijkheid tot kostprijsverlaging dan wel opbrengstverhoging ligt vooral in het verbeteren van bestaande rassen. Een gunstige bijkomstigheid in de vooruitzichten van dit in feite nieuwe produkt is, dat de Nederlandse asperges in West-Duitsland geen on bekenden zijn. Het introdu ceren van de op water ge trokken asperges bij deze potentieel belangrijke afne mer wordt daardoor gemak kelijker. De aspergetrek op water kan worden uitgevoerd op bedrijven die een installatie hebben om witlof te trek ken. Door deze installaties te gebruiken in een periode dat de prijzen voor witlof laag zijn. zou dit nieuw produkt van de Nederland se tuinbouw binnen niet al te lange tijd kunnen worden gerealiseerd. mensen die 't betere wonen graag betaalbaar houden, al kost 't natuurlijk wat meer dan het doorsnee-interieur, mensen bovendien die daarvoor wel kwaliteit verwachten in de zin van lange levensduur en een design ver boven de middelmaat, mensen dus die weten wat van pure klasse mag verwachten; mensen die anders willen wonen, mensen zoals u. looftman 'MO. Ul OHIO 12540 presenteren nu meubelen van de meest vooraanstaande zitmeubelfabriek van de wereld, de sede uit Zwitserland, in onze exclusieve de sede studio. middelburg vlissmgen goes kruidingen ooslburg hulst zelzote gent antwerpen klinkende namen waar u van ophoort: aurora, artifort, benders, brunati, cassina, castelijn, comfort, cor, de sede, durlet, gelderiand, giorgetti, knoll, koekoek, hülsta, kill-intern., lübke, leolux. miller, muylaert. muileman. n-line, pas-toe. poltrona-frau. rietveld, raanhuis. spakman. saporiti, thonet. mterltibke (pot sinds 1907) waar iedereen zomaar mag binnenlopen vrijdagavond koopavond van 18 tot 21 uur zondags gesloten tel. ned.: 01155-2010 tel. belgië: 0031-1155-2010 b.o zoom r dtii brede brugge kortrijk 4 verdiepingen exclusief wooncomfort, gemakkelijk te bereiken met grote liften of trappenhal. (zondag's gesloten)

de Faam | 1983 | | pagina 8