Driekwart eeuw schaken in Middelbur roskam bv Kr Zeeuwse sport rechtstreeks belicht in radioprogramma HELMO Doe meer met uw TELEFOON MODE VOOR JONGE MENSEN! ASHiON i Zilveren Kruis Ziektekostenverzekering Vlissingen-Berkdijk 950 toeschouwers, RCS-Goes 500 toeschouwers, Middelburg-Virtus 900 toeschouwers. Good Luck 300 toeschouwers, Oostkapelle— Neo'25 300 toeschouwers. Zie hier de bezoekersaantallen bij competitiewedstrijden van het crème de la crème in het Zeeuwse voetbal. Rijen dik Redelijk Historie Elitespel Oudste lid Met een TELEFOONBEANTWOORDER TOP ZONDAGMENU CENTRUM VOOR KANTOOREFFICIENCY M.m.v. het WILLEM BREUKER KOLLEKTIEF, OLGA ZUIDERHOEK en FRITS LAMBRECHTS Kaarten f. 10. Achter de Houttuinen 8 Antwoordnummer 113 4330 VB MIDDELBURG ZIEK ZIJN IS AL DUUR GENOEG Diana Niemandsverdriet PZC-sportverslaggever Peter de Jonge is maandag 6 december gast in het rechtstreekse radiopro- gra m ina Tros-Ak tua-Sport-Cafe. De Jonge - zo wordt verwacht - zal er die avond geen doekjes om winden hoe de sportprestaties en alles wat daarmee samenhangt, in Zeeland er naar zijn mening voorstaan. De journalist uit Sou burg heeft de handbalster Diana Niemandsverdriet uit Vlissingen. die uitkomt voor de eredivisie- ploeg Quintus. uitgenodigd als speciale gaste in zijn deel van het programma. De uitzending wordt maandag avond tussen tien en elf uur rechtstreeks verzorgd op Hilver sum I. vanuit Taveerne Het Koper Galjoen aan het Damplein in Middelburg. De vaste presentato ren Walter Tiemessen. Viola van Emmenes en Yvonne Wellink van het TROS sportprogramma spre ken open met de sprintster Els Vader en de wielrenners Jan Raas. Adrie van der Poel en Jos Schip per. Voorts worden Derk en Bep Thijs aan de tand gevoeld over plankzeilen. Belangstellenden kunnen de uitzending bijwonen. Nieuws in de notedop Korte Informatie Op de voorliclitingspagina van de gemeente Middelburg onder meer aandacht voor de bestrijding van ratten. Tingieter Bohncke geeft tientje voor de Schorpioen per verkocht bord. Bohncke in het zakenhart. Onze autopagina tjokvol in formatie en natuurlijk de leuke cartoon. r De Franse folkgroep Maluzerne speelt zaterdag 4 december in Razzmatazz aan de Middelburgsestraat 113 in Oost-Souburg. Deze groep bestaat uit musici die verbonden door liefde voor muziek en dans. oude liederen uit de verschillende streken van hun land zingen. Daarnaast brengen ze ook eigen composities ten gehore. Maluzerne heeft gekozen voor oude instrumenten als de draailier, de viool, de kromhoorn, fluiten en de accordeon. Niettemin schuwen deze Fransen ook de hedendaagse instrumenten niet. Piano, bas. gitaar en synthesizer completeren hel instrumentarium en geven een actuele klank aan de melodicn zonder de oorspronkelijke geest aa/i te tasten. De folkloristische muziek van Maluzerne werd overal in het land verzameld, toegankelijk gemaakt en aangepast. Na optredens in de diverse Franse streken werd niets dan de loftrompet gestoken over het viertal. Vooral het dansplezier dat uit de muziek spreekt, bezorgde menigeen de kriebels in de benen. Hel optreden van Maluzerne begint zaterdagavond om half negen. Kaarten kosten een tientje en zijn te reserveren bij Ad Lijnse, 01184-70881. LEEGLOOP TRIBUNES Geen opzienbarend hoge cij fers. Integendeel. Het toe schouwersaantal bij Zeeuwse voetbalwedstrijden houdt ge lijke tred met het peil van het Zeeuwse voetbal. Gewoon erg laag dus. De mensen hoeven niet meer net als vroeger om één uur 's middags al van huis om een toegangskaartje en een goede plaats te bemachtigen. Anno 1982 is het zo dat wan neer men om één minuut voor half drie het terrein van een Zeeuwse voetbalclub opstapt, men zich nog verzekerd weet van een staanof zitplaats op de eerste rang. De keiharde reali teit. Net als in het betaalde voetbal worden we in deze pro vincie met de neus op de feiten gedrukt. Het voetbal leeft niet meer bij de mensen. In de jaren zestig, de glorietijd van clubs als Middelburg en Vlissin gen kwamen er gemiddeld 5000 a 6000 toeschouwers op wedstrijden van deze verenigingen af. Aantal len. die nu zelfs niet meer bereikt worden als profclubs als PSV en Club Brugge onze provincie aan doen. Het Zeeuws elftal-PSV werd bezocht 1100 toeschouwers, en bij Bruse Boys-Club Brugge in juli van dit jaar waren er slechts 500 belangstellenden Neem nu Oostkapelle. Een ploeg, die vorig jaar kampioen werd en dit seizoen debuteert in de tweede klas. "Maar", zo zegt de heer Waltel van Oostkapelle. de toe schouwersaantallen zijn nauwe lijks gestegen. Vorig seizoen kwa men er gemiddeld 250 tot 300 be langstellenden (betalenden en le den) en in de tweede klas is er niet meer aanloop. De mensen in Oostkapelle zijn niet 'voetbal- minded". Een ander dorp zou veel fanatieker zijn. Ik weet zeker, dat wanneer Serooskerke kampioen zou worden van de derde klas, ze in de tweede klas veel meer pu bliek trekken dan wij. Dat baseer ik op het feit dat in 1977 Seroos kerke zo ver kwam in het beker toernooi (in de kwartfinales uit geschakeld door de latere winnaar Jodan Boys). Toen kwamen er 1000 a 1500 toeschouwers. Bovendien heeft Serooskerke een grotere achterban. Vanuit Gapin- ge. Grijpskerke. Vrouwenpolder en Sint-Laurens gaat men naar Serooskerke toe", meent Wattel. De andere Walcherse tweedeklas- Eenzame toeschouwers. Een normaal beeld op de Zeeuwse voetbalvelden Foto Ruben Oreel). ser. Arnemuiden. heeft het aantal toeschouwers sterk zien dalen. Stonden de bezoekers twee jaar terug nog rijendik rond het veld van Arnemuiden. nu is het zo dat de competitiewedstrijden gemid deld door 300 toeschouwers wor den bezocht, waarvan 150 betalen de. Volgens penningmeester Theune is de daling te wijten aan de resultaten van de vissersploeg. "Dat telt bij ons in het dorp heel zwaar. Toen we twee jaar terug de KNVB-beker van het zaterdag voetbal wonnen, kwamen er onge veer 2000 mensen kijken. Doordat we dat jaar erna mindere resulta ten boekten, ging het met de toe schouwers ook in een sneltrein vaart omlaag. Arnemuiden voldeed niet aan de verwachtingen en de mensen bleven massaal weg". Toch is de penningmeester niet ontevreden over de gemiddelde aantallen toeschouwers, die nog naar Arnemuiden komen kijken. "Ik kom regelmatig bij andere tegenstanders maar daar is het ook nooit zo druk. Bovendien is Arnemuiden maar een dorpje. We hebben maar 4000 inwoners", zegt Theune. Bij de drie Walcherse zondag- clubs. RCS. Middelburg en Vlis singen. is er weinig verandering ten opzichte van voorgaande ja ren. RCS. de club die het grootste aantal leden (613) heeft in Zee land. haalt in de competitiewed strijden een gemiddelde van 500 bezoekers. Trainer Jacky Schip per van de Souburgse club vindt dat een redelijk aantal. "Maar als je de grootste vereniging van Zee land bent. dan mogen er ook wel 500 toeschouwers komen" meent Schipper. Bij Vlissingen en Middelburg ko men er 800 tot 1000 toeschouwers. Penningmeester Bert Carol van Middelburg meldt dat bij Mid delburg na drie thuiswedstrijden sprake is van een toeneming van het aantal bezoekers. "In de drie thuiswedstrijden die we nu heb ben gespeeld, kwamen er gemid deld 1000 mensen kijken (tegen Vlissingen waren er ruim 1500) en dat is meer dan vorig seizoen. Die lichte stijging valt te verklaren door het feit dal Middelburg in de uilduels goede prestaties neerzet en dat zorgt in de thuiswedstrijden voor wat extra publiek. Maar het is mogelijk dat wanneer de pres taties maar even minder worden, het bezoekersaantal terugloopt tot 500 600. Bij Vlissingen kwamen in de vier thuiswedstrijden in de nieuwe competitie gemiddeld 1000 men sen kijken. "Dat is een redelijk aantal, maar het is natuurlijk niet Voorzitter Van der Weel speelt een partijtje met het oudste lid. de vroegere voorzitter dr. J. Schellens. Dinsdag 14 december is het pre cies 75 jaar geleden dat de Schaakvereniging Middelburg werd opgericht. Aanvankelijk een schaakclub voor de gegoede bur gerij van Middelburg, maar in de loop der jaren uitgegroeid tot een vereniging waar verschillen in rangen en standen tot het verleden behoren en waar de schaaksport door 'iedereen" bedreven kan wor den. Het 75-jarig bestaan wordt intern gevierd met een receptie en een feestavond op vrijdag 17 decem ber in het huidige speellokaal De Schakel aan de Bachten Steene in Middelburg. Ook staat er een on derling schaaktoernooi op het programma, en alle leden krijgen een aandenken van de jubileum viering. In het kader van het jubi leum ontvangt de Middelburgse schaakvereniging zaterdag 4 de cember de deelnemers aan het Zeeuws schaakkampioenschap dat over zeven ronden wordt ge houden en waarvan één ronde in de Zeeuwse hoofdstad zal worden gespeeld. De jeugdleden van de jubilerende vereniging krijgen in januari van hel volgend jaar een feestje aangeboden. De huidige voorzitter van de Middelburgse schakers, de 37- jarige Ad van der Weel uit Arne muiden. had alles liever wat gro- "De betere geschenken' SERVICE KWALITEIT- „LANGE DElfl 50 MIDDELBURG- ter opgezet, maar de overige be stuursleden beslisten anders. Zij vonden dat het geld dat in de loop der jaren voor de jubileumviering door de leden bijeengebracht is. ook aan de leden besteed moet worden. Vandaar het interne ka rakter van de feestviering. Van der Weel, sinds twee jaar voorzitter van de Middelburgse schakers, maar daarvoor ruim acht jaar secretaris, heeft in die periode veel gedaan om het archief weer op te bouwen. Bijna alle stukken van de vereniging zijn door het oor logsgeweld en de brand in 1940. waardoor Middelburg werd ge troffen, verloren gegaan. Door gesprekken met oudere le den van de vereniging en via het materiaal dat deze groep nog in de persoonlijke bezittingen vond. heeft Van der Weel het archief van de vereniging stukje stukje bij beetje opgebouwd, en nog steeds is hij hiermee bezig. De schaakvereniging Middelburg is in 1907 opgericht. Er waren toen 13 leden, en er werd voornamelijk bij elkaar thuis geschaakt. Twee jaar na de oprichting telde de in middels lid van de Nederlandse Schaak Bond geworden vereni ging 32 leden. Dr. L.A.J. Burgersdijk. conrector van het hoofdstedelijke gymna sium was de eerste voorzitter. De leden van de schaakvereniging Middelburg behoorden in die be ginjaren alleen lot de gegoede burgers en om lid te kunnen wor den moest een tweetal proefwed- strijden worden gespeeld. De der de avond werd over de toelating van de aanmelder gesproken. Jeugdleden werden geheel ge weerd. In 1914 werd het eerste niet-aca- demisch gevormde lid - de Heer Strooband - tot de vereniging toe gelaten. In zijn proefwedstrijd versloeg hij Heemskerk (de sterk ste speler van de vereniging) en dat maakte zo'n indruk dat werd besloten Strooband als lid toe te laten. Ad van der Weel heeft bij zijn nasporingen nog meer ver- meldeöswaardige feiten gevon den. Zo bedroeg de contributie in die eerste tijd 1,50 per jaar en de speelavonden werden in hotel Du Commerce gehouden. Vanaf 1912 speelden de schakers wekelijks in hotel Sint-Joris. toen nog op in de oorlogsjaren van '14-'18 werden de clubde Balans' avond en bij kaarslicht en petroleum lampen gehouden en de koude voelen werden verdreven met bier en ander geestrijk vocht. Later werd in de winterperiode niet meer gespeeld. In 1922 verhuis den de schakers naar De Een dracht (de Hooge) aan de Markt en hier werd tot 1940 wekelijks gespeeld. De sluitingstijd van dit etablisse ment was half één 's nachts en als een schaakpartij wat langer uit liep. en dat kwam regelmatig voor. kwam de politie er aan te pas om de zaak te sluiten en moest de partij worden afgebroken, weet Ad van der Weel te vertellen. Eind 1930 werd dr. J. Scheltens lid van de schaakvereniging Middel burg. Hij is nu het oudste lid van de jubilerende club. Scheltens werd in 1945 benoemd tot voorzit ter en deze functie bekleedde hij tot 1971. Bij zijn aftreden werd hij voor de vele verdiensten voor zijn vereniging ere-voorzitter. De heer Scheltens bezoekt nog regelmatig de wekelijkse speelavonden in De Schakel. Sinds 1972 heeft de schaakvereni- (ook in uvy vakantie) (vanaf 395.— (excl. btw) Of een TELEFOON DOOR KIEZER gaan bij afwezigheid geen belangrijke boodschappen verloren. Direkt leverbaar door: ging Middelburg het jeugdbeleid doelgericht opgepakt en met suc ces. want er is nu een groep van zestig jeugdleden. Een groot deel van dit succes moet worden toe geschreven aan Johan Maljaars, die zich als jeugdleider bijzonder voor dit werk inzet. Een aantal teams speelt in de jcugdcompeti- tie van de Zeeuwse Schaak Bond, en ook de senioren komen in de ZSB-competitie uit. Vooral het eerste schaakteam draait dit sei zoen goed en maakt zelfs kans op promotie naar de KNSB-compe- titie. Dit uitgangspunt en het feit dal het ledental nog steeds toe neemt - samen met de jeugdafde ling zijn er nu 110 leden - dragen er toe bij dat de Schaakvereniging Middelburg met vertrouwen de toekomst tegemoet gaat. op naar het eeuwfeest. meer als tien en vijftien jaar te rug", meldt penningmeester Stroo van de ploeg uit de Scheldestad. "In die tijd stonden de mensen in rijen voor de kassa's. Dan moest je om half twee op het terrein aan wezig zijn om een goed plaatsje te bemachtigen. Toen kwamen er re gelmatig 4000 bezoekers", getuigt Stroo. Die tijden zijn inmiddels al lang voorbij. Hoofdoorzaak voor de weinige toeschouwers is het lage niveau waarop in de provincie voetbal wordt gespeeld. Sinds de beginjaren '70 is het peil van het Zeeuwse voetbal achteruit gehold. De tweede klas is voor Zeeuwse clubs kennelijk het hoogst bereikbare. Voorts gelooft Oostkappelaar Wattel dat de inwoners van zijn plaats te nuchter zijn. "Als je ziet wat wij in een paar jaar hebben bereikt, kampioen van de vierde klas. kampioen van de derde klas en twee keer Walchers kampioen. Dat is toch niet niets, maar de vonk slaat niet over op het pu bliek. Ze zeggen we! eens dat een Zeeuw nuchter is. maar hier zijn ze dubbel nuchter. Ik begrijp het niet. In Oostkapelle wonen ook niet bijzonder veel bejaarde men sen en concurrentie van andere sporten op zaterdagmiddag heb ben we niet. Het leeft bij ons stomweg niet", moet Wattel te- leurgesteld vaststellen Iedere voetballiefhebber hoopt dat de tijden van weleer nog eens terug zullen keren. Dat de mensen weer massaal naar de Velden ko men. 4 5000 toeschouwers, zul len die ooit nog eens langs de lij nen staan bij de competitiewed strijden van de Zeeuwse vereni gingen? Attractief voetbal is een voor waarde voor meer bezoekers, maar dat is zeker niet genoeg. Penning meester Theune van Arnemuiden meent: "Pas als er een Zeeuwse ploeg in de eerste klas komt. zullen er meer toeschouwers komen. Je moet in de top speien". Eenzelfde mening is penningmeester Carol van zondag tweedeklasser Middel burg toegedaan. "Maar dan nog vraag ik me af, of we nog wel liet niveau van vroeger halen. In 1980 organiseerden wij de wedstrijd Middelburg-Los Ange les Aztecs. Dat was toch wel een attractie. Cru ij ff speelde toen ook mee. maar er kwamen slechts 3500 betalende bezoekers (in to taal 7000 toeschouwers). Dat is toch wel een teken aan de wand". Jacky Schipper, al vijfjaar oefen- meester van RCS. ziet pas de be zoekersaantallen stijgen als er soortgelijke figuren als Rob Moens en Wim Groenwegen te rugkeren op de Zeeuwse voetbal velden. "Die brachten spektakel. Wil je terug naar die situaties van de jaren zestig, dan moet je een nieuwe weg inslaan. We zullen de jeugd wat professioneler moeten aanpakken. De jeugd zal harder aangepakt moeten worden. Het mag allemaal niet te gemakkelijk gaan", meent Schipper. Lange Delft 61 I', MIDDELBURG TOMATENSOEP ITALIAANSE KIPSCHNITZEL SALADE FLORENCE GEBAKKEN AARDAPPELTJES GLAS RODE WIJN OP ZONDAG IS HET KINDERMENU GRATIS! Schouwburg Middelburg Maandag 6 december 20.30 u. Uit de pers:Wolkbreuk over dolle wereld" (Waarheid) - ..Indische Wolkbreuk' louterende plensbui" (Enkhuizer Courant) -Wolkbreuk muziektheater met Hegeliaanse inslag" (Trouw) -Ondergangstoneel" (Parool) -Wolkbreuk messcherp getimed muziektheater" (Volkskrant). Bereken mijn premie per maand. Stuur mij omgaand een offerte op maat. Naam -l Adres Postcode/Plaats Telefoon Aantal volwassenen leeftijden Aantal kinderen leeftijden Ziekenhuisklasse 3 2b Meeverzekering mogelijk van huisarts en apotheek tandarts. Basispakket 1982 zonder eigen risico al vanaf f 59,-* per maand. f 59,- tot 27 jaar; f 70,- van 27 tot 35 jaar; f 77,75 vanaf 35 jaar. Alleen bij toetreding vanaf 45 jaar geldt een afwijkende premie. Kinderen gereduceerde premies^^ i DFA 1.12

de Faam | 1982 | | pagina 1