ABDIJ IEUWS Zoetwatervoorziening 29 Schilders in Middelburg ZEELAND IN I)E PEN Onderhoud van de wegen komt in het gedrang Wie niet adverteert wordt vergeten BEHANGST0F BUITENVERVEN BEITSEN MUURVERVEN AUT0LAKKEN SCHILDERS MATERIALEN EN GEREEDSCHAPPEN Economische zaken STICHTING ZEEUWS STUDIEFONDS Renteloze Voorschotten COMMISSIES Woensdag 18 augustus 1982 De Vlissinger - De Faam De provinciale waterstaat van Zeeland heeft onlangs het wegenverslag over de periode mei 1 981 tot mei 1 982 gepubliceerd. Uit het verslag blijkt ongerustheid over het achterblijvende onderhoud van de wegen, doordat de financiële middelen krapper worden. VERGUNNING HOECHST (ook in spuitbus) .voor vakman en doe-het-zelver ZONDAG AUGUSTUS "Onder de vele boeken over kunst die in onze tijd verschijnen is er een groot aantal plaatwerken waarin het woord een bescheiden toelichting biedt tot de afbeeldingen. In tegenstelling daarmee bevat dit boek, "Goede onbekenden", een reeks gedocumenteerde studies over schilderkunst, waarbij de afbeel dingen een verduidelijkende aanvulling zijn tot de tekst. Grote-namenfetisjisme en Rembrandt-fixatie hebben lange tijd een verenging van belangstelling en begrip bij kenners en liefhebbers ver oorzaakt, waardoor verscheidene ta lentvolle, zogeheten "kleinere mees ters" onderschat, voorbijgezien of niet herkend werden", aldus Laurens J. Bol in zijn eigen woord vooraf bij zijn boek "Goede onbekenden". De auteur van "Goede onbekenden" is in het Zeeuwse zelf geen onbekende. Hij studeerde aan de rijkskweekschool in Middelburg en begon als onderwijzer. Al vroeg groeide zijn belangstelling voor de beeldende kunst en verdiepte hij zich in de kunst-literatuur. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-27351, toestel 249. Van 1949 tot 1965 was hij museum directeur in Dordrecht, waar hij naam maakte met tentoonstellingen van werk van kunstenaars die niet algemeen be kend waren. Grote vermaardheid kreeg hij door een stroom van publicaties, waaronder grote werken over de familie Bosschaert en 17e-eeuwse minder be kende meesters. Schrijven over kunst is een, maar boei end schrijven is twee. Bol schrijft goed en met humor. Wanneer de Franse edelman Balthasar de Moconys in Mid delburg de schilder-entomoloog (insec- tenkundige) Joannes Goedaert in 1 663 komt opzoeken, kijkt hij niet alleen naar het fraai geïllustreerde manuscript over insecten, maar ook naar de beeldschone dochter van de schilder-auteur, een van de knapste en liefste gezichtjes die hij ooit gezien had, aldus de edelman. Bol vermeldt dit "in de marge" zoals hij zelf zegt. Rond 1 600 leefde en werkte in Middel burg de kunsthandelaar en bloemen schilder Ambrosius Bosschaert. Over die periode schrijft Bol: "In de tijd dat Ambrosius Bosschaert in de rijke koop stad Middelburg werkzaam was heerste daar onder de gegoede inwoners een grote, jonge belangstelling voor bloe men, in het bijzonder voor zeldzame, nieuw ingevoerde soorten. Destijds be stond nog niet de gewoonte boeketten in de woonvertrekken te plaatsen; men bewonderde zijn florale schatten in de eigen siertuin. De Zeeuwse hoofdstad had binnen haar wallen verscheidene grote tuinen met bloemen en geboom te". Geen wonder dus dat de bloemen schilders voorbeelden en werk te over a e n Het verslag begint met een overzicht van de verkeersontwikkeling op de we gen in Zeeland, gesplitst naar rijkswe gen, secundaire wegen (provinciale we gen) en tertiaire wegen (kleinere wegen die zowel van het rijk, de gemeenten als de waterschappen kunnen zijn). Op de rijkswegen is het verkeer vorig jaar ten opzichte van 1 981 met 1.6 procent afgenomen en op de secundaire wegen met 2 procent. Bij de tertiaire wegen was er een stijging van 2 procent. Verder onderzoek wees uit dat in de eerste vier maanden van dit jaar het verkeer op de secundaire wegen met 5,6 procent is verminderd. Op de tertiaire wegen werd Provinciaal wegenverslag een stijging van 0,6 procent geconsta teerd. Rijkswegenplan Het verslag wijst erop dat het provin ciaal bestuur twijfels heeft geuit over het ontwerp rijkswegenplan 1982. Die twijfels betroffen vooral de beperkte fi nanciën van het rijk, waardoor de uit voering van allerlei plannen waarschijn lijk langer op zich laat wachten dan wordt voorgesteld. Verder heeft het rijk plannen om een aantal wegen die het zelf in onderhoud heeft over te dragen aan lagere overhe den. Anderzijds wil het rijk wegen over nemen die nu bij andere overheidsin stanties in beheer en onderhoud zijn. Volgens het wegenverslag komt de pro vinciale weg Serooskerke - Zierikzee in aanmerking voor overdracht aan het rijk, terwijl de provincie verantwoorde lijk zou worden voor de huidige rijksweg Axelse Sassing - rijksgrens. Overigens kan deze zaak nog op losse schroeven worden gezet door de inmiddels aange kondigde wet sanering wegenbeheer, die een algehele reorganisatie van het Nederlandse "wegen-gebeuren" be oogt. Achterstallig onderhoud Het onderhoud van de provinciale we gen wordt betaald uit een rijksbijdrage die stoelt op de wet uitkeringen wegen (WUW). De uitkeringen blijven de laat ste jaren aanzienlijk achter bij de stij gende kosten, zodat de provincies steeds moeilijker komen te zitten om noodzakelijke onderhoudswerkzaamhe den te laten verrichten. Volgens het wegenverslag is er gaande weg een knelpuntensituatie ontstaan. Dit wordt aangetoond met een overzicht van het wegenondertioud over de afge lopen tien jaar. De gemiddelde levens duur van een deklaag van asfaltbeton op een secundaire weg in Zeeland is 10 1 2 jaar. Dit betekent dat elk jaar 8 a 10 procent van het wegennet een onder houdsbeurt moet krijgen. Tot 1978 werd dit percentage gehaald, maar daarna is er een sterke daling ingetre den, tot rond 2 procent in 1 981'82 en volgens de verwachting ook in 1983. Dit betekent dat op dit moment slechts eenmaal per 50 jaar een nieuwe deklaag op een weg kan worden aangebracht. Volgens provinciale waterstaat kan dit leiden tot extra-hoge herstelkosten. Bovendien heeft achterstallig onder houd gevolgen voor het rijcomfort, de Gedeputeerde staten van Zeeland stel len provinciale staten voor om drie jaar achtereen ƒ75.000,beschikbaar te stellen voor' een onderzoek naar de zoetwatervoorziening voor de tuinbouw in Zeeland. Gs vinden dit onderzoek als onderbou wing van een tweetal toekomstige pro vinciale plannen zeer gewenst. Het gaat om het provinciaal waterhuis houdingsplan dat er moet komen als uitvloeisel van de op stapel staande wet op de waterhuishouding en het even eens te vervaardigen provinciale grond waterplan. Het zoetwateronderzoek is aangekaart door de commissie waterbeheersing en ontzilting, die wil nagaan hoe zoet grondwater kan worden gebruikt, even tueel aangevuld met zoet oppervlakte water in Zeeuwse gebieden die niet van buitenaf kunnen worden voorzien. De kosten worden getaxeerd op ander halve ton per jaar, gedurende drie jaren. Gs trekken wat de subsidiëring betreft een parallel met soortgelijk onderzoek in het toekomstige Zoommeer. Voorts overweegt het college .dat de re sultaten van groot belang zullen zijn voor de agrarische sector. Het is daarom alleszins redelijk, dat de overige finan ciële middelen door de eerdergenoem- verkeersveiligheid en de slijtage aan voertuigen. Ernstige zorgen "Dit alles heeft er toe geleid, dat de toestand van een aantal provinciale we gen thans ernstige zorgen baart, aldus het wegenverslag. Met name worden genoemd de wegen Middelburg - Sint-Laurens, Breskens - Nieuwvliet en IJzendijke - Philippine. Voor het traject Middelburg - Sint-Lau- rens zijn er inmiddels vergevorderde plannen voor het aanbrengen van een geheel nieuwe verharding over een lengte van 1,3 km. Fietspaden Ook veel fietspaden zijn nodig aan een onderhoudsbeurt toe. Eigenlijk moeten tegelverhardingen om de 4 a 5 jaar wor den heriegd. Om financiële redenen is dit niet haalbaar, zodat in het algemeen wordt volstaan met een gemiddelde van eenmaal per tien jaar. Het gevolg is dat het rijcomfort op een aantal fietspaden te wensen overlaat, wat weer in strijd is met het streven het fietsgebruik te sti muleren. de commissie (bijvoorbeeld) bij het be drijfsleven worden gezocht. De statencommissie voor economische zaken vergadert op maandag 23 au gustus in het provinciehuis. Sint Pieter straat 42, Middelburg. Begonnen wordt om 1 6 .00 uur. De commissie vergadert in het openbaar; er is spreekrecht voor het publiek. Op de agenda staan o.a. de vergader stukken voor de havenschappen Vlis- singen en Terneuzen. Verder worden behandeld statenstukken over een bij drage voor een onderzoek over de zoet watervoorziening in de tuinbouw en een bijdrage in de onderzoekskosten naar mogelijkheden voor aangepaste land bouw. Als discussiestuk wordt de commissie een rapport van het Economisch tech nologisch instituut voorgelegd, dat de problematiek van de bouw van een zg. hydro-cracker voor Total behandelt. Het gaat om de overheidssteun die nodig is om deze grote investering te realiseren. GEWIJZIGDE O NTWER P-VER- GUIUNING PZEM PROVINCIE ZEELANO Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 24 van de Wet algemene bepalingen mi lieuhygiëne het volgende bekend. AANVRAAG De N.V. Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij te Middelburg heeft bij hen op 2 april 1982 een aan vraag om vergunning ingevolge de Hinderwet inge diend voor het uitbreiden en wijzigen van de Centrale Zeeland ten behoeve van de opslag van afvalolie in een ondergrondse tank en de opslag van afvalstoffen in een deponie. De inrichting is gelegen aan de Edisonweg te Vlissin- gen. kadastraal bekend gemeente Vlissingen. sectie K. no. 169. TER INZAGE De ontwerp-vergunning en de aanvraag hebben reeds van 13 mei tot 14 juni 1982 ter inzage gelegen. Naar aanleiding van een advies van het college van burge meester en wethouders van de gemeente Vlissingen is de vergunning opnieuw opgesteld. Voor een ieder liggen de volgende stukken ter inzage: - de gewijzigde ontwerp-vergunning waarin opge nomen voorschriften tot het voorkomen of beper ken van gevaar, schade of hinder voor de omge ving: - de aanvraag met bijlagen. Ter inzagelegging vindt plaats van 19 augustus 1982 tot en met 2 september 1982 en wel op de volgende plaatsen en tijden: - in het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 9-12 en van 14-15 uur en iedere woensdag avond van. 17.45-20.45 uur; - op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie. Bellinkstraat 8. Middelburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 2 september 1982. tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de verleende vergunning, liggen de bovengenoemde stukken ter inzage op bovengenoemde plaatsen op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. BEZWAREN De aanvrager, degenen die bezwaren hebben inge bracht naar aanleiding van de aanvraag en een ieder die aantoont daartoe redelijkerwijs niet in staat te zijn geweest, kunnen een gemotiveerd bezwaarschrift tegen de ontwerp-vergunning indienen bij Gedepu teerde Staten. St. Pieterstraat 42. 4331 EW Middel burg en wel tot 3 september 1982. Tevens kan worden verzocht zijn of haar persoonlijke gegevens niet ken baar te maken. Middelburg. 18 augustus 1982 PROVINCIE ZEELAND Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne de volgende vergunning bekend. AANVRAAG Hoechst Holland N.V. te Vlissingen heeft op 24 december 1981 bij hen een aanvraag om vergunning ingevolge de Hinderwet ingediend voor het uitbreiden en wijzigen van een chemische fabriek met betrekking tot het filtreren van Cottrell-slurry en de tijdelijke opslag van filterkoek. De inrichting is gelegen aan de Europaweg te Vlissingen-Oost. kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie M, nos. 526, 559, 576 en 609. VERGUNNING^ Na het volgen van de vereiste procedure hebben Gedeputeerde Staten besloten de gevraagde vergunning te verlenen onder voorschriften om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te voorkomen of beperken. De aanvraag, de vergunning en de overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 19 augustus 1982 tot en met 20 september 1982 op de volgende plaatsen en tijden: - in het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 9-12 en van 14-15 uur en iedere woensdagavond van 17.45-20.45 uur: - in de provinciale bibliotheek. Abdij 9. Middelburg op werkdagen van 9-21 uur; - in de openbare bibliotheek. Spuistraat 22, Vlissingen en in de openbare bibliotheek. Oostkant 1, Terneuzen op maandag van 14-20. dinsdag t/m donderdag van 10-12 en van 14-16 en vrijdag van 14-20 uur: - op het bureau Milieuzaken, provinciale griffie. Bellinkplein 8, Middelburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. BEROEP Vanaf 19 augustus tot en met 20 september 1982 kan legen voornoemde ver gunning beroep worden ingesteld bij de Kroon door de aanvrager, de betrokken adviseurs, degenen die overeenkomstig artikel 20, 21, 22, 2e lid of 28, le lid onder c van bovengenoemde wet bezwaren hebben ingebracht, of door enige andere belanghebbende, die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig de hierbovengenoemde artikelen bezwaren in te brengen. De vergunning wordt op 21 september 1982 van kracht, tenzij overeenkomstig artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek tot schorsing dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan. Eventuele beroepschriften moeten worden gericht aan Hare Majesteit de Ko ningin en worden gezonden aan de Raad van State, Afdeling voor de geschillen van bestuur. Binnenhof 1, 's-Gravenhage. Een eventueel verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de Voorzitter van de Af deling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Middelburg. 18 augustus 1982. AANVRAAG/ONTWERP-VERGUN NINGENEUROGAS PROVINCIE ZEELANO Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van de artikelen 12 en 29 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne hel volgende bekend. AANVRAAG Eurogas Terminale C.V. te Rotterdam heeft bij hen op 8 juli 1982 een aanvraag om vergunningen ingevolge de Hinderwet en de Wet inzake de luchtverontrei niging ingediend voor het uitbreiden van een inrichting bestemd voor de opslag van vloeibare gassen onder druk en gekoeld (een zogenaamde gasterminal) door het uitbreiden van de losinstallatie voor propaan en de installatie van een odo- risatie-unit. De inrichting is gelegen aan de Frankrijkwcg 4 te Nieuwdorp. ka dastraal bekend gemeente Borsele. sectie A. nos. 577, 580 en 586 en gemeente Vlissingen, sectie M. no. 624. TER INZAGE De aanvraag met bijlagen, de ontwerp-vergunningen (met daarin opgenomen voorschriften tot het voorkomen of beperken van gevaar, schade of hinder voor de omgeving en tot het voorkomen of beperken van luchtverontreiniging) en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 19 augustus 1982 tot en met 20 september 1982 op de volgende plaatsen en tijden: - in het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 9-12 en van 14-15 uur en iedere woensdagavond van 17.45-20.45 uur; - in het gemeentehuis van Borsele. Stenevate 10, Heinkenszand op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur en iedere vrijdagavond in de openbare bibliotheek Borsele, Stengcplein I. Heinkenszand van 17-20 uur; - op het bureau Milieuzaken van de provinciale grjffie, Bellinkstraat 8. Mid delburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 20 september 1982, tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de verleende vergunningen, liggen de bovengenoemde stukken ter inzage op bovengenoemde plaatsen op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. BEZWAREN Een ieder kan gemotiveerde schriftelijke bezwaren indienen tegen zowel het geven van de aangevraagde vergunningen als tegen de ontwerp-vergunningen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland. St. Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, en wel tot 21 september 1982. Tevens kan worden verzocht zijn of haar persoonlijke gegevens niet kenbaar te maken. Indien daarom verzocht wordt, kunnen tot 14 september 1982 tegen de aanvraag en/of ontwerp-vergunningen mondeling bezwaren worden ingebracht. Hierbij wordt de aanvrager in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn. Middelburg, 18 augustus 1982 PRAKTIJKDIPLOMA BOEKHOUDEN (P.D.B.) Avondcursus te Vlissingen. Dagcursus te Goes. Cursusgeld 190.00 per jaar! Informatie: tel. 01 184-66186 (ZDASG) (e.e.a. bij voldoende belangstelling) Dam 31, Middelburg, tel. 01180-28024 voor het studiejaar 1 982/ 1 983 kunnen nog worden aangevraagd tot 1 september a.s. Het bestuur KROMME WEELE 19 MIDDELBURG 01180-12886 KAAISPUGERFEESTEN IN SLUIS

de Faam | 1982 | | pagina 7