Aankoopsubsidies Yerseke Moer Bouwprogramma ziekenhuizen allerlei IN BEROEP Bootdiensten op maritieme tentoonstelling Provinciaal advies over bouwprogram ma zieken- en verpleeghuizen Sociaal-econo misch beleidsplan óafon Tfteunie lAofe adverteren het medium uitstek DE FAAM - DE VLISSINGER UW WEEKBLAD De Vlissinger - De Faam Woensdag 28 juli 1982 Gedeputeerde staten hebben minister Gardeniers van volksgezondheid en milieuhygiëne hun advies gestuurd over de volgorde in de te bouwen zieken- en verpleeghuizen in de provincie voor de periode 1 983-1 989. VERGUNNINGEN DOW CHEMICAL VERGUNNINGEN HOECHST bij ZOETZUUR: HEERLIJK FRIS PRUNUS ABDIJ IEUWS Provinciale staten krijgen in hun verga dering van 1 7 september vijf voorstel len te behandelen tot het geven van subsidie in de aankoopkosten van na tuurgebied in de Yerseke Moer De Stichting het Zeeuwse landschap is in de gelegenheid een vijftal perce len te kopen in het reservaatsgebied van de Yerseke Moer op Zuid-Beve land. De Yerseke Moer is het enige belangrijke oudlandgebied in Zeeland met een nog gaaf karakter. Het cen trale deel er van is aangewezen als natuurreservaat; het bestaat uit zoute poelgronden met nogal onderling verschillende hoogten. Het Zeeuwse landschap typeert de aan te kopen onderdelen als "laaggelegen open poelgrond met een grillige, vrij oor spronkelijke kavelstructuur en hoog teverschillen binnen de percelen. Er zijn overgangen van zoute naar zoete vegetaties en er is een veedrinkput op alle aan te kopen onderdelen". Doordat in de Yerseke Moer een ruil verkaveling op stapel staat, moet een vrij ingewikkelde procedure worden ge volgd. De grondeigenaren kunnen hun percelen namelijk niet rechtstreeks ver kopen aan de Stichting Het Zeeuwse landschap. Als tussenpersoon treedt op de Stichting Beheer Landbouwgronden, die de grond koopt van de particulieren en daarna doorverkoopt aan het Zeeuwse landschap. Deze procedure brengt extra kosten met zich mee: de aankoopkosten die de Stichting Beheer Landbouwgronden in rekening brengt. In alle gevallen bestaat de aankoopsom uit de overeengekomen koopsom, de aankoopkosten van de Stichting Beheer Landbouwgronden en notariskosten, maar in enkele gevallen gaat het ook om achterstallig onderhoud, zij het dat die bedragen van ondergeschikt belang zijn op het totaal. Het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk betaalt vijftig procent van de kosten en gedeputeerde staten stellen provinciale staten voor ook vijftig procent voor hun rekening te nemen. Met de vijf statenvoorstelien is een bedrag van bijna ƒ350.000,- ge moeid; het totaal aantal hectaren dat daarmee kan worden aangekocht is ruim 28. De kosten worden gedekt uit het bedrag, dat speciaal voor de na tuurbescherming op de begroting is opgenomen. In het prioriteitenoverzicht bouwinitia- tieven wet ziekenhuisvoorzieningen, zoals het bouwprogramma in ambtelijke kringen heet, worden alleen projecten opgevoerd die meer dan ƒ10 miljoen kosten Ziekenhuis Kanaalzone Gs vinden, dat in 1983 moet worden begonnen met de bouw van het cen trumziekenhuis in de Kanaalzone (280 bedden) ter vervanging van de zieken huizen in Terneuzen en in Sluiskil. Eerst had de minister - in een vorig bouwpro gramma - ook 1 983 als startjaar, maar in het programma 1982-1 988 werd het ziekenhuis opgenomen voor 1 984, om dat de indruk bestond, dat de voorbe reidingen langzamer verliepen dan de bedoeling was. Gs schrijven nu, dat de voorbereidingen dusdanig zijn, dat vol gend jaar met de bouw kan worden be gonnen. Corneliastichting Zierikzee Voor een nieuw verpleeghuis met 150 bedden houdt de bewindsvrouwe als bouwjaar 1984 aan, maar gs vin den dat al in 1983 moet worden be gonnen. Zij wijzen er op, dat op Schouwen-Duiveland nu geen bed den beschikbaar zijn voor psychoge riatrische patiënten en dat de bereik baarheid van zulke voorzieningen el ders, beperkt is. Bovendien voldoet het verpleeghuis aan het Havenpark niet meer aan de huidige eisen. Verpleeghuis Middelburg Gs adviseren in 1984 te beginnen met de bouw van een verpleeghuis in Mid- delburg (1 50 bedden, gecombineerd) en tegelijkertijd verbouwingen in Der Boede in Koudekerke, inclusief afslan king van het verpleeghuis aldaar. Op Walcheren is er een tekort van psy chogeriatrische bedden, wat met de nieuwbouw kan worden opgeheven. Het nieuwe verpleeghuis wordt, voor wat de centrale voorzieningen betreft, afgestemd op een capaciteit van 210 bedden. De veranderingen in Der Boede zullen geen ƒ10 miljoen kosten, maar terrein voor nieuwbouw, streekziekenhuis Walcheren dit project is gekoppeld aan de nieuw bouw in Middelburg. Verpleeghuis Tholen Al eerder hebben gs het rijk laten weten, dat er naar hun mening behoefte is aan een verpleeghuis op Tholen voor men sen van het eiland Tholen en van Sint- Philipsland. Het gaat om een huis met 90 bedden voor psychogeriatische en somatische patiënten. Als het gereed is kan de verpleegafdeling van het bejaar denoord Ten Anker vervallen. Gs vinden dat met de bouw van het verpleeghuis in 1 984 moet worden begonnen. Ziekenhuis Vlissingen Het streekziekenhuis Walcheren dat met 420 bedden de ziekenhuizen in Vlissingen en Middelburg moet ver vangen staat op het ministeriële pro gramma voor 1988. Gs adviseren in 1985 met de bouw te beginnen, want als 1988 als beginjaar wordt aange houden, betekent dit dat het zieken huis pas in de jaren '90 in gebruik kan worden genomen. De (bouwkundige) situatie van het Middelburgse Gast huis laat dat niet toe, aldus gs., terwijl zij er op wijzen, dat in beide bestaan de ziekenhuizen nogal wat voorzie ningen zouden moeten worden aan gebracht om tot het begin van de ja ren '90 naar behoren te kunnen functioneren. Het is dan ook met klem', dat gs adviseren de bouw voor uit te halen naar 1 985. Tegelijkertijd vragen zij de minister het programma van eisen voor het cen trumziekenhuis in behandeling te ne men, opdat tijdig over de goedkeuring kan worden beslist. Tenslotte wijst het college er op, dat de grond voor het nieuwe ziekenhuis al is aangekocht en dat het bestemmings plan van de gemeente Vlissingen ook is goedgekeurd. De bouwplaats is in de buurt van Der Boede, maar nog op Vlis- sings grondgebied. "V - A "'u-' is i Samenvoeging verpleeghui zen De samenvoeging van de verpleeghui zen "De Wedkampen" in Rilland-Bath en "Maria Terweel" in Goes hebben gs niet in hun advies betrokken. Zij willen eerst meer duidelijkheid over deze zaak hebben om tot een afgewogen advies te kunnen komen, Gedeputeerde staten willen een pro vinciaal sociaal-economisch beleids plan opstellen. Aan de hand daarvan wordt een actieprogramma gemaakt. Dit programma moet zo duidelijk mo gelijk aangeven wat het provinciaal bestuur kan doen aan de sociaal-eco nomische ontwikkeling van Zeeland, waarbij het dan vooral gaat om wat in samenwerking met bijvoorbeeld het bedrijfsleven en allerlei beleidsin- stanties, zoals de gemeenten, kan worden gedaan. Voorkomen moet worden, dat het programma verzandt in een verlanglijst die gepresenteerd wordt bij het rijk, waarna in lijdzaam heid wordt afgewacht wat daarvan kan worden verwezenlijkt. Gs hebben de gemeentebesturen in de provincie een vragenlijst gestuurd met het verzoek die eind augustus weer in gevuld terug te krijgen; het is de be doeling, dat plan en programma nog dit jaar worden vastgesteld. Gevraagd wordt onder meer welke ont wikkelingsmogelijkheden de gemeen ten hebben op sociaal-economisch ter rein. aan welke bedrijfssectoren in dat geval wordt gedacht, welke voorwaar den geboden kunnen worden aan be drijven die zich in de gemeente willen vestigen en wat eventueel in het pakket ontbreekt. Gs willen ook weten of de gemeenten hebben ingespeeld op het werkgelegenheidsplan van het rijk en zo ja welke activiteiten daartoe onderno men zijn. Gevraagd wordt naar arbeids- marktgegevens, de aanwezigheid van bedrijfsterreinen, de toepassing van mi lieuwetgeving en de relatie tussen de gemeenten en het bedrijfsleven. De gemeenten Middelburg, Vlissingen, Goes, Terneuzen en Zierikzee zijn af zonderlijk benaderd, omdat zij een functie vervullen op sociaal-economisch terrein, die verder reikt dan hun ge meentegrenzen. Dinsdag 3 augustus, 11.30 uur, heeft de eerste kamer uit gedeputeerde staten op het programma staan een beroep schrift van mevrouw Th. A.M. Van Rompu uit Hoek. Mevrouw van Rompu is het niet eens met de aanschrijving van het voormalige waterschap De Verenig de Braakmanpolders tot vernieuwing van een drainagebuis en verbreding van een sloot in de Lovenpolder. Beide par tijen - mevrouw Van Rompu en het wa terschap De Drie Ambachten (ontstaan door samenvoeging van de water schappen De Verenigde Braakmanpol ders en Axeler Ambacht) - worden ge hoord. Daarna stelt de kamer haar ad vies op en aan de hand daarvan doen gedeputeerde staten te zijner tijd uit spraak. De beroepzitting is in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Zij is voor het publiek toegankelijk. De maritieme expo in Vlissingen, die ter gelegenheid van de 375e geboortedag van Michiel Adriaansz. de Ruyter wordt gehouden, wordt opgeluisterd door de provinciale stoombootdienten Zeeland. De PSD - met veerdiensten op de Westerschelde tussen Vlissingen en Breskens en tussen Perkpolder en Kruiningen presenteert zich in een lokaal van het maritiem instituut De Ruyter aan de Boulevard Bankert. Ter gelegenheid van de tentoonstel ling is een diaserie gemaakt, waarin alle aspecten van de stoombootdien sten zijn verwerkt. Er zijn grote kleu renfoto's en foto's in lichtbakken die het beeld van de veerdiensten ver sterken. Het boek "Varen tussen overkanten", dat ter gelegenheid van het 150-jarig jubileum van de boot diensten is geschreven door Rinus Antonisse, wordt er te koop aangebo den voor ƒ22,50 per stuk. Ook is er informatiemateriaal over andere on derdelen van de provincie verkrijg baar. De tentoonstelling duurt tot en met zondag 8 augustus en is ondergebracht in de Trompzaal van hotel Britannia en het maritiem instituut De Ruyter, beide aan de Vlissingse boulevards. De stand van de provinciale stoombootdiensten is in het maritiem instituut (de zeevaart school), Boulevard Bankert 156. De openingstijden voor beide tentoonstel lingsruimten zijn op werkdagen van 14.00 tot 21.00 uur en op zaterdagen en zondagen van 1 3.00 tot 1 8.00 uur.| Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-27351, toestel 249. f PROVINCIE ZEELAND Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 31 van de Wet Algemene Bepalingen Milieuhygiëne het volgende bekend. AANVRAGEN Dow Chemical (Nederland) B.V. te Terneuzen heeft bij hen op 3 november 1981 aanvragen ingediend om vergunningen ingevolge de Hinderwet voor het uit breiden en/of wijzigen van een chemisch/petrochemisch fabriekscomplex door; A Het optimaliseren van het LPG-transportsysteem. Dit omvat een uitbreiding van werkwijze met dien verstande dat. via laad-/losarmen LA2 en LA4 en het LPG transportsysteem, schepen beladen kunnen worden met LPG dat af komstig is hetzij uit een ander schip, hetzij uit gekoelde opslag. B Het installeren van 2 nieuwe laad-/losarmen LAI en LA3 aan de noordzijde van de Diepzeesteiger. De laad- en losarmen worden aangesloten op het bestaande LPG-transportsysteem. met dien verstande dat schepen beladen kunnen worden met LPG dat afkomstig is hetzij uit een ander schip, hetzij uit gekoelde opslag en dat LPG-schepen kunnen gelost worden, hetzij in een ander LPG schip, hetzij in geëigende opslag, hetzij rechtstreeks naar de kraakinstallaties. De inrichting is gelegen aan de Herbert H. Dowweg te Terneuzen en is kadastraal bekend gemeente Terneuzen, sektie 88 no. 358. VERGUNNINGEN Na het volgen van de vereiste procedures hebben Gedeputeerde Staten besloten de vergunningen te verlenen onder voorschriften ter voorkoming of beperking van gevaar, schade of hinder buiten de inrichting. De aanvragen, de vergunnin gen en de overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 29 juli tot 31 augustus 1982 en wel op de volgende tijden en plaatsen: in het gemeentehuis van Terneuzen, op werkdagen van 9-12 en van 13.30-16.30 en iedere donderdagavond van 19-22 uur (voor inzage donder dagavond tel. afspreken 01150-17980. tst. 123): in de provinciale bibliotheek, Abdij 9, Middelburg, op werkdagen van 9-21 uur; in de openbare bibliotheek, Spuistraat 22, Vlissingen en in de openbare bibliotheek. Oostkant 1 Terneuzen op maandag van 14 - 20. dinsdag t/m donderdag van 10-12 en van 14-16 en vrijdag van 14-20 uur: op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, Bellinkstraat 8 Mid delburg. op werkdagen van 8-12 en van 14-16 uur. BEROEP Vanaf 29 juli tot 31 augustus 1982 kan tegen de vergunningen beroep worden ingesteld bij de Kroon door: de aanvrager, de betrokken adviseurs, degenen die overeenkomstig artikel 20. 21. 22 lid 2 of 28 lid 1 onder c van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bezwaren hebben ingebracht, of door enige andere belanghebbende, die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig de hierboven genoemde artikelen bezwaren in te brengen. Eventuele beroepschriften moeten worden gericht aan Hare Majesteit de Ko ningin en worden gezonden aan de Raad van State. Afdeling voorde Geschillen van Bestuur. Binnenhof 1. 2513 AA 's-Gravenhage. De vergunningen worden op 31 augustus 1982 van kracht, tenzij overeenkomstig artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek tot schorsing dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan. Een eventueel verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de voorzitter van de Afdeling voor de Geschillen van Bestuur van de Raad van State. Middelburg, 28 juli 1982. X PROVINCIE ZEELAND Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. AANVRAAG Hoechst Holland N.V. te Vlissingen heeft op 1 december 1981 bij hen een aanvraag ingediend om vergunningen ingevolge de Hinderwet en de Wet inzake de luchtverontreiniging voor het uitbreiden van een chemische fabriek op een perceel aan de Europaweg te Vlissingen-Oost, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sektie M nos. 526, 559, 576 en 609. De uitbreiding omvat de bouw van twee tanks met een inhoud van circa 30.000 m3 per stuk voor drukloze opslag van gekoelde vloeibare ammoniak met bijbe horende koelinstallatie en bedieningshuis, alsmede bijbehorende installaties voor het lossen en beladen van zee- en binnenvaartschepen en installaties voor het beladen van ketelwagens. VERGUNNINGEN Na het volgen van de vereiste procedures hebben Gedeputeerde Staten besloten de vergunningen te verlenen onder voorschriften ter voorkoming of beperking van gevaar, schade of hinder buiten de inrichting, respectievelijk ter voorkoming of beperking van luchtverontreiniging. De aanvraag, de vergunningen en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 29 juli tot 31 augustus 1982 en wel op de volgende plaatsen en tijden: - in het gemeentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 9-12 en van 14-15 uur en iedere woensdagavond van 17.45-20.45 uur; - in de provinciale bibliotheek. Abdij 9, Middelburg op werkdagen van 9-21 uur; - in de openbare bibliotheek, Spuistraat 22, Vlissingen en in de openbare bibliotheek, Oostkant 1. Terneuzen, op maandag van 14-20, dinsdag t/m donderdag van 10-12 en van 14-16 en vrijdag van 14-20 uur; - op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, Bellinkstraat 8, Mid delburg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. BEROEP Vanaf 29 juli tot 31 augustus 1982 kan tegen de vergunningen beroq>rworden ingesteld bij de Kroon door: de aanvrager, de betrokken adviseurs, degenen die overeenkomstig artikel 20, 21, 22 lid 2 of 28 lid 1 onder c van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bezwaren hebben ingebracht, of door enige andere belanghebbende, die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig de hierboven genoemde artikelen bezwaren in te brengen. Eventuele beroepschriften moeten worden gericht aan Hare Majesteit de Ko ningin en worden gezonden aan de Raad van State, Afdeling voor de Geschillen van Bestuur, Binnenhof 1, 2513 AA 's-Gravenhage. De vergunningen worden op 31 augustus 1982 van kracht, tenzij overeenkomstig artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek om schorsing dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan. Een eventueel verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moeten worden gericht aan de voor zitter van de Afdeling voor de Geschillen van Bestuur van de Raad van State. Middelburg, 28 juli 1982. ft#######-###### <rO-#### INSTITUUT VOOR HUID- EN LICHAAMSVERZORGING DÉPOSITAIRE VOOR MILOPA NATUURKOSMETIKA DR.NOLSONSTR 2 - VLISSINGEN - TEL.01184-16252 BEHANDELING UITSLUITEND VOLGENS AFSPRAAK Ut*# VERGUNNINGEN TOTAL EN TRAAS PROVINCIE ZEELAND Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 31 van de Wet al gemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. AANVRAGEN I. Total Raffinaderij Nederland N.V. heeft bij hen op 2 maart 1982 een aan vraag ingediend om vergunningen ingevolge de Hinderwet en de Wet in zake luchtverontreiniging voor het uitbreiden en wijzigen van een aardo lieraffinaderij door het uitbreiden en wijzigen van hel propaan/butaansy- steem. De inrichting is gelegen aan de Luxemburgweg te Borsele, kadastraal be kend gemeente Borsele, sectie A nrs. 329, 332, 324 en 377. II. Metaalbedrijf Traas B.V. te Waarde heeft bij hen op 20 april 1982 een aanvraag om vergunning ingevolge de Hinderwet ingediend voor het op richten en in werking hebben van een machinehal op een perceel aan de Frankrijkweg te Vlissingen-Oost. kadastraal bekend gemeente Borsele, sectie A nrs. 578 en 580 en gemeente Vlissingen sectie M2 nrs. 468 en 565. VERGUNNINGEN Na het volgen van de vereiste procedures hebben Gedeputeerde Staten besloten de vergunningen te verlenen onder voorschriften ter voorkoming of beperking van gevaar, schade of hinder buiten de inrichting, respectie velijk ter voorkoming of beperking van luchtverontreiniging. De vergun ningen. de aanvragen en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 29 juli tot 31 augustus 1982 en wel op de volgende tijden en plaatsen: I. en II.: - in het gemeentehuis van Borsele. op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur en iedere vrijdagavond in de openbare bibliotheek Bor sele. Stengeplein 1. Heinkenszand van 17-20 uur: II. - in het gemeentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 9-12 uur en van 14-15 uur en iedere woensdagavond van 17.45-20.45 uur; I. en II.: - op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, Bellink straat 8, Middelburg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. BEROEP Vanaf 29 juli tol 31 augustus 1982 kan tegen de vergunningen beroep wor den ingesteld bij de Kroon door de aanvrager, de betrokken adviseurs, de genen die overeenkomstig artikel 20, 2122 lid 2 of 28 lid 1 onder c van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bezwaren hebben ingebracht, of door enige andere belanghebbende, die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig de hierboven genoemde artikelen bezwaren in te brengen. Eventuele beroepschriften moeten worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin en worden gezonden aan de Raad van State. Afdeling voor de Geschillen van Bestuur. Binnenhof I. 2513 AA 's-Gravenhage. De vergunningen worden op 31 augustus 1982 van kracht, tenzij overeen komstig artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek tot schorsing dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening is ge daan. Een eventueel verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de voorzitter van de Afdeling voor de Geschillen van Bestuur van de Raad van State. Middelburg, 28 juli 1982. Het gebruik van zoetzuur als smaakmaker is oorspronke lijk een Slavische speciali teit, die via centraal Europa de Duitse keuken heeft ve roverd. In Duitsland vindt men een oneindig aantal specialiteiten op het gebied van tafelzuren en zoetzure vruchte- en groenteconser- ven. Onze oosterburen hebben meer recepten dan zuurkool alleen: zoete of zoute kom kommers, uitjes met krui den. bleekselderij, mais en vele soorten kool. die zo rijk zijn aan vitamine C en mi neralen. Dat de Nederlandse consu ment het Duitse produkt weet te waarderen wijz.?n de export-cijfers wel uit. Ne derland is de grootste afne mer van Duitse augurken, paprika's en zoetzure vruch- e- en groente-conserven. Buiten laten de Prunus boompjes het nog afweten, maar binnen kunnen we in deze weken al weer volop genieten van bloeiende Pru- nustakken. Het is vooral de Prunus tri loba. die momenteel wordt aangevoerd. De Prunus be hoort tot de familie van de Rosaseae en veel mooie tuinheesters behoren tot dit uitgebreide geslacht. De herkomst is onbekend, doch voordat de eerste struiken in 1855 in Engeland ingevoerd werden was de in Oost Azië reeds lang in cultuur. De Prunus triloba heeft gevul de. roze bloemen, die op kleine roosjes lijken. De bloemen zijn kortgesteeld over de takken verdeeld. Om zo lang mogelijk plezier te hebben van de takken wordt het gebruik van voed sel voor heestertakken aan geraden. De takken lopen dan mooier uil en zijn langer houdbaar. De bloemetjes blijven dan als het ware doorgroeien. Prunus neemt veel water op. zodat de vaas regelmatig moet worden bijgevuld. Het water niet verversen.

de Faam | 1982 | | pagina 9