Schoolfoto uit de oude doos M evrouw L, de Wit-Francke, wo nende aan het Oranjeplein 19 in Oost- Souburg stuurde ons de foto van deze week. Het is de Julianaschool in Sou burg uit 1926 met aan het hoofd on derwijzer G. de Ru en de onderwijzeres juffrouw Visser. De school heet heden ten dage Rehobothschool. Mevrouw de Wit noemt de volgende namen: Boven ste rij: Wim de Kam. Kees Pouwer. Jan Vader. Piet Deurwaarder. Johan van Sabben. Jan Hogesteger. Wim van Vel- sen. Twede rij van boven: Piet van Sluis. Anton Schipper. De Graaf. Bram van Wallenburg. Piet Kranenburg. Bourgon Crucq. Joost Bakker. Van Soelen. Wim Goor. Derde rij van boven: Buurman, Bep (Louwese. Betsij Arnoijs. boerin netje Lemmetje Francke. Nelly Baljê. Mina Dellebeke. Ella llering. Zittend: Annie Hogesteger. To Wissekerke. Juf frouw Visser. Nellie Nieuwdorp, Marie Lobbezoo, Guus Kramp. woon/winkelpand F0T0- STRIP- VER- HAAL UITSLAG CYMBIDIUM De Vlissinger - De Faam Woensdag 28 juli 1982 KNIPTIP (J) Een onbewaakte auto met daarin een camera... dat is vró- gen om diefstal. ALLERGIE: een kleine oorlog? Huid-test noodzakelijk te koop: in de noordstraat-promenade te axel. redelijke prijs inlichtingen tel. 01155-1976 LANDSCHAPSFOTOGRAFIE Gratis blad voor de Doe-het-Zelver Op vakantie? Dus: uitzoeken Saltimbocca Lente-soepje KNIPTIP Een onbewaakte auto met daarin een camera... dat is vrógen om diefstal. een OPEL JAARVERSLAG 1981 VERLIES IN 1981, MAAR VERTROUWEN IN DE TOEKOMST KNIPTIP Philips droog- automaat JDoet uw camera al aan sPort? Sportfoto's maken is een leuke hobby. ORGANISATIE HUISHOUDBEURS NAAR DE RAI allerlei AAP, NOOT, MIES... Ook deze foto kunt u weer bestellen door een cheque op naam van onze fo tograaf Ruben Oreel ter waarde van J' 7.50 samen met dit knipsel te sturen aan de redactie Faam-Vlissinger. Post bus 5017. 4330 KA in Middelburg. Zet in de linkerbovenhoek van de enveloppe AAP. Noot. Mies. De medische wetenschap wordt in toenemende mate geconfronteerd met het ver schijnsel van allergieën. Het menselijk lichaam blijkt na melijk steeds meer gevoelig te zijn voor plantaardige en chemische stoffen in zijn omgeving. Allergieën worden veelal aangeduid als: beschavings- ziektcn. Met andere woor den: in ons huidige milieu komen steeds meer stoffen voor, die onafhankelijk van elkaar of in een bepaalde (onbekende) combinatie huid- en lichaamsreacties veroorzaken. Allergieën komen voort uit allergenen. Dat zijn dus stoffen, die bij voorbeeld hooikoorts veroorzaken. Allergenen kunnen zijn: grassen,pollen. stuifmeel, bloesems Natuurlijke pro- dukten dus, en van daaruit geredeneerd is het verklaar baar. dat veel mensen ge voelig zijn voor bijvoorbeeld natuurprodukten zoals jog- delde stuifmecl-ncerslag in ons land weergeeft. Regio naal kan dat nogal uiteenlo pen: zo is bekend dat in Limburg bepaalde onkruid pollen eerder en in groter getale in de lucht voorko men dan in Friesland. Sinds veertig jaar vervaardi het HAL Allergenen Labo ratorium - destijds ontstaan uit samenwerking van aller- gologen uit de Academische ziekenhuizen van Leiden. Amsterdam en Utrecht - hoogwaardige allergccncx- tracten van zowel stuifmeel van grassen, bomen, on kruiden en andere planten, als van huisstof, schimmel en dierenhuidschilfers. Met de extracten van deze biologische prod uk ten wor den de vin allergie verdach te patiëpten gecontroleerd middels een eenvoudige. wennen aan het allergeen dat de klachten veroorzaakt. Geprobeerd wordt zodoen de de patiënt minder gevoe lig te maken. Via injecties met steeds stijgende hoe veelheden of concentraties van die biologische allerge nen bereikt men dan. na on geveer vijf maanden, de eerste resultaten. Zo'n kuur. zoals door het HAL Allergenen Laborato rium wordt bereid, kan toch best een jaar of vijf in beslag nemen. Wanneer maargoed wordt uitgezocht, wat de werkelijke oorzaak is van zo'n allergie en de allerge nen in die speciale "hypo- sensibilisatiekuur" verwerkt zijn. kunnen tamelijk op merkelijke resultaten wor den bereikt: de patiënt is dan verlost van zijn klachten en daar gaat het om. Het biologisch-aspect of duidelijk "niel-chemisch" etiket, dat allergenen nu eenmaal bezitten, spreekt Er is nóg een manier om plezier te hebben van deze ca mera. Dat is als je hem meeneemt wanneer je op va kantie gaat. Dan maak je in de loop van elke dag van enkele hoogtepunten een direct klaar foto. In de va kantie-bagage zit ook een klein foto-album. En elke avond, als de rust is weergekeerd in het vakantiever blijf, pakje dat album en die foto's. Je schrijft een log boek van de vakantie en dat verhaal wordt op een leu ke manier geïllustreerd met de foto's, die je dezelfde dag hebt gemaakt. Het voordeel van zo'n vakantie-album is, dat je het kunt maken terwijl de herinnering nog levend is. En datje het doet op een moment, datje er ook alle tijd voor hebt. Een bijkomend voordeel is, datje het, alsje thuis komt, ook aan familieleden en vrienden ter inza ge kunt geven. Kijk, déér hebben we tijdens die fiets tocht gerust (foto 1). En zó smaakte het ijsje (foto 2). En dédr hebben de kinderen al pootjebaaiend zoveel plezier gehad (foto 3). Uw vakantie-logboek laat het al lemaal zien. Uit allerlei onderzoeken blijkt steeds weer dat bij amateurs de landschapsfotografie op de tweede plaats van hun be langstelling staat. Hel fotograferen van familie en vrienden staal voorop. De meeste landschapsfoto's worden een beetje recht-toe-recht-aan gemaakt. Dat is jammer, want met een klein beetje meer aandacht voor het onderwerp, zouden dezelfde foto's tot kunstwerken kunnen worden gemaakt. Een stapje naar links, een beetje naar rechts, een iets hoger- of lager standpunt en hetzelfde onderwerp ziet er plotseling veel beter uit. meldt een kleurafwerkcentrale ons. Een goede landschapsfoto heeft een duidelijk verschil tus sen voor- en achtergrond. Bovendien moet de film in staat zijn zeer fijne kleurnuances duidelijk gescheiden weer te geven. Voor de tweede maal heeft Bosch gereedschappen een blad uitgegeven, vol nuttige wenken en tips voor de Doe- het-Zelver. In dit Dpe-het-Zelf- Profi- Journaal wordt een komple- te bouwtekening en om schrijving voor het bouwen van een logeerbed in een kist gegeven. Het maken van de sterkste houtverbinding - de zwa- luwstaartverbinding - wordt door middel van tekst en duidelijke illustraties binnen hel bereik van de Doe-het- Zelver gebracht. Achter in dit volledig in meerkleurendruk uitgevoer de Profi-Journaal staat een geïllustreerd dagboek, waarin op humoristische wijze het wel en wee van een beginnende Doe-het-Zelver beschreven is. Dit Bosch Doe-het-Zelf Profi-Journaal kan men zo lang de voorraad strekt - gratis verkrijgen bij de leve ranciers. van de Bosch elek trische gereedschappen. Wanneer u ALLE getallen in uw getallen reeks kunt terugvinden tussen boven staande getallen, dan heeft u „BINGO". U hoeft zich niet bij ons te melden; wij sturen alle winnaars schriftelijk bericht. vrijwel plijnloze huid-test op de arm. Al na een kwartier kan de dokter dan zien, of iemand allergisch is of niet. Soms moet de patiënt via de neus of de mond het aller geen inademen om de wer kelijkheid na te bootsen. De specialist heeft een breed arsenaal van behandelings mogelijkheden. Overigens is het altijd het beste om direct contact met de boosdoener te vermijden. Liefst zoveel mogelijk. Maar, met stuifmeel, dat immers zo vaak in de lucht zweeft, is dat nauwelijks mogelijk. En het is nu een maal niet voor iedereen weggelegd om elke lente op cruise te gaan op de Atlanti sche Oceaan. Behalve allerlei pilletjes en drankjes, die de klachten slechts enigszins kunnen verlichten - maar ook ne venwerkingen zoals sufheid kunnen veroorzaken! wordt steeds vaker een na tuurlijke basis-therapie toe gepast. Men laat dan het li chaam van de patiënt ge- KIJK, VOEDING van C. den Hartog is bedoeld om mensen op een niet-school- se wijze te informeren over ons natje en droogje. Hij schrijft op soms onthullen de wijze over wat er met onze voeding samenhangt. Eten is meer: cultuur, ge zelligheid. contact met anderen. Kijk voeding is een uitgave van Het Spec trum en kost 34,50 (ISBN 90 274 7724 8) FIETSEN IN EUROPA is in samen werking met de ENFB (echte Neder landse fietsersbond) samengesteld en geeft informatie voor fietsers in vele Tanden van Europa. Het boek bevat stukjes van lezers van het ENFB-lijfblad Vogelvrije Fietser en geeft practische informatie. Ook de techniek van de fiets en het fietsen zelf komt aan bod. Fietsen in Europa is uitgegeven bij Van Gennep en kost 19.50 (ISBN 90 6012 517 7). praktische tips voor fotografen in de vorm van een foto-drieluik De direct klaar-fotografie heeft vele voordelen. Je kunt, alsje be- schikt over 'n camera, die la minute fotoplezier levert, van fotogra feren een leuk avontuur maken. Op een feestje kun je 'n gastvrouw ver rassen met een ter plaatse gemaakte foto. Je kunt kinderen op hun ver jaardag blij maken met een plaatje van het aansnijden van de veijaars- taart direct nadat het is gebeurd. Of foto's maken van iets, datje onder weg ontdekt maar ook thuis wilt laten zien. Of - om een minder plezierig onderwerp te noemen - een foto maken van de gevolgen van een onge val, waar je bij betrokken bent. Zo'n foto kan als bewijs dienen voor de verzekering. Zo heeft een direct klaar-camera vele practische toepassin gen. hurt, aardbeien, cacao en- andere voedingsmiddelen. De chemie op haar beurt, heeft daar in de laatste de cennia nog vele stoffen aan toegevoegd: lijmen, harsen, oliederivaten, formaldehyde (parfums, spaanplaat, latex, vernis en In contact niet het menselijk lichaam ontstaan zodoende kleine "oorlogen", want de huid, neus longen of andere organen gaan een afweer- gevecht (een reactie) aan met die vreemde stoffen. Een voor vele mensen "vreemde stof" is in dit ge val bij voorbeeld grasstuif- meel, dal in miljoenen mi nuscule deeltjes aanwezig is in het milieu wanneer zich de lente aandient. Deze deeltjes (pollen genaamd) worden dagelijks geleld door o.a. het Academisch Ziekenhuis te Leiden en het Ziekenhuis te Helmond. Na de nieuwsberichten worden de "pollenvoorspellingen" voor die dag aan de luiste raars meegedeeld. Een Allergie-service Labo ratorium zoals het HAL Allergenen Laboratorium te Haarlem geeft een pollen- kalender uit, die de gemid- het publiek steeds meer aan. Artsen vinden het overigens in toenemende mate belang rijker dat allergie-patiënten zich zouden moeten laten onderzoeken en behandelen met allergenen van Neder landse origine. Dat komt na melijk, omdat Iiiiii patiënten in contact komen met ty pisch Nederlandse aller- geen-bronnen. Het gevaar bestaat immers, dat men bij het onderzoek en behande ling, in contact zou kunnen komen met stoffen of aller genen die in ons land hele maal niet voorkomen. Er beslaan nog veel andere misverstanden over dit soort allergische ziekten: naar schatting lijdt ongeveer tien procent van de Nederlandse bevolking aan deze verza melnaam van typische aan doeningen. Uit wetenschap pelijke voorspellingen blijkt dan men pas aan het eind van de jaren '90 denkt de allergie als afweerzieklé overwonnen te hebben. In dit geval dus ook: een kleine oorlog, welke kan worden overwonnen, maar wal toch nog even duurt. De italiaansc keuken is zon der twijfel vindingrijk en fantasievol. Men doet deze keuken groot onrecht door te verkondigen dat het uit sluitend een spaghetti- en pizzakeuken is. Elke streek van Italië heeft zijn eigen heerlijke specialiteiten, die wereldberoemd zijn gewor den: zoals bijvoorbeeld de Ossobucco (kalfsschenkel) uit Milaan, de Spaghetti Bolognese (sa s van gehakt, champignons en tomaat) uit Bologna en de Saltimbocca (kleine stukjes kalfsvlees) uit Rome. 400 gr. kalfsschnitzel zout versgemalen peper blaadjes verse salie (eventueel te vervangen door in totaal 3 afgestreken theelepels gedroogde salie) 100 gr. rauwe ham 100 gr. boter I vol glas Marsala Vraag Uw slager uiterst kleine plakjes schnitzel (hoogstens 50 gr. elk) zo plat mogelijk te willen uitslaan. Bestrooi ze met weinig zout en peper en leg er een blaadje salie op. Dek dit af met een plakje rauwe ham en rol de lapjes op of sla ze dubbel. Steek vast met een cocktailprikkertje. Bak het vlees niet langer dan 2 mi nuten in hete boter, giet de Marsala erbij en laat het ge heel, met een deksel op de pan, nog enkele minuten doorsudderen. Geef er stok brood bij of gekookte rijst. De basis van een geurige, lichte lentesoep is een fijne magere bouillon. U kunt deze trekken van een kalfs- bot met wat soepvlees. Voeg er soepgroenten aan toe: peterselie, selderij, wortelt jes. sjalot, prei wat kervel en kruiderij: zout. peperkor rels. stukje heel dun afges neden citroenschil, plukje thijni en laurier. Laat dit zeer zachtjes trek ken: aardgas is ook op het kleinste pitje te heet voor soep. U zult onder de pan een vlamverdeler moeten leggen. Hoe zachter de soep trekt hoe beter. In Frankrijk noemt men dit de soep laten glimlachen. Zeefde soep na het trekken. Benodigdheden: o.a. rauwe ham en mager spek. Bel voor Uw dagelijkse recept: 070-26.23.11 Geen orchidee die de laatste jaren zoveel bekendheid kreeg als de Cyihbidium. De naam van deze bloem is af geleid van kumbos, wat in bet grieks schuitje betekent. De vorm van de lip doet den ken aan een schuitje, in kor te tijd werden Cymbidiums dé populaire trekkers in het sortiment exotische bloe men. In vroegere jaren werden vele orchideeën beschouwd als zeer luxe en kostbare bloemen, bestemd voor de happy few en slechts ver krijgbaar in de grotere bloe- menzaken. Op dit moment zijn er diverse soorten or chideeën op vrijwel alle ver- koopputnen van bloemen en planten en de oort daarbij het hoogst. De landen van herkomst van deze bloemen zijn Azië Australië. Orchidceënkwe- kers in binnen- en buiten land hebben zich de laatste jaren intensief bezig gehou den met kruisingswerk. Hel gevolg daarvan is dat er momenteel zo'n dikke ze venduizend kruisingen zijn! We zien de Cvmbidium met grote bloemen en met kleine bloemen, de z.g. mini-Cym- bidium. De verrassende variatie in vorm en kleur maakt het soms moeilijk een keus te maken. De grootbloemige wordt vaak aangevoerd in éénsluks verpakking, dikwijls voor zien van een takje groen. Met wal fantasie is er van enkele Cymbidiumbloemen en wat groen een fraai ar rangement te maken. Wie voor een fors boeket kiest zal liever een of meer takken kopen. Zowel de groot- als de kleinbloemige Cvmbidium wordt gerekend tot de sterke snijbloemen, die het met ge mak in huis enkele weken zullen uithouden. Sterke, grootbloemige Cvmbidium zijn Gymer'Cooksbridge' (geel). Lillian Steward'St. Slier rie' (roze). In klein bloemige zijn dankbare ty pen King Arthur 'Salvador' (geel). Excalibur 'Gallahad' (roze). Bij de trekking van 29-07-1982 kunt u de volgende prijs in natura winnen: Tijdens de presentatie van het 1981 jaarverslag ver klaarde Opel's directeur, F. Beickler, dat Opel vorig jaar een verlies leed van 592 mil joen Mark maar met een marktaandeel van 19.2% het enige merk dat zijn markt positie in Duitsland duidelijk kon verbeteren. Ook ontwikkelden de ver kopen zich positief in de ex portmarkten. Deze stijgende trend was het resultaat van nieuwe produkten en hoge investeringen, waarmede Opel hoopt in 1983 uit de rode cijfers te zijn. In 1981 verkocht Adam Opel totaal 826.844 auto's (1980: 816.407). Hiervan werden 441.793 stuks geëx porteerd, waarmede het exportaandeel steeg van 50.5 naar 53.4%. Hoewel de in de herfst van 1981 geïntroduceerde Asco- na een uitstekende start had. was de Kadetl met 414.485 stuks Opel's meest geprodu ceerde model. Deze week bereikten Euro- fair bv. en RAI Gebouw bv. overeenstemming over de continuïteit van de jaarlijkse Huishoudbeurs, de grootste consumentenbeurs van ons land. Met ingang van de Huishoudbeurs 83 zal RAI Gebouw bv. de organisatie van het evenement voortzet ten. De Huishoudbeurs wordt daarmee een van de bijna dertig tentoonstellin gen en vakbeurzen waarvan de RAI, eigenaar van het tentoonstellingscomplex, zelf de organisator is. De Huishoudbeurs werd dit jaar voor de 37e maal door Eurofair B.V. georgani seerd. In totaal trok de beurs 192.000 bezoekers, 5 procent meer dan de 183.000 van vorig jaar. Met name in de laatste decennia is echter het karakter van het evenement sterk gewijzigd. In het begin werd vooral de aandacht van de bezoekers gevraagd voor allerlei technische no viteiten, apparaten en ma chines die het huishouden voor de Nederlandse huis vrouw minder onplezierig maakten. De laatste jaren staat naast onderwerpen zoals interieur en keukens, vooral de vrije tijd centraal. Sport, spel, hobby en va kantie vormen belangrijke onderdelen van de- Huis houdbeurs. De Huishoudbeurs vormt een afspiegeling van de trends in het hedendaagse gezinsleven. De Huishoudbeurs 83 vindt plaats van 15 tot en met 24 april.

de Faam | 1982 | | pagina 10