Provincie als "bouwheer Wie niet adverteert wordt vergeten ««Sir*-» Hoofdlijnen van beleid IN BEROEP "s r»WrjfS 4.50 ZlAMA's 15.00 "JkRCO Tweede deel bodemsanerings programma 1 982 adverteren is bekend blijven KNIP EN TEKENLES De Vlissinger - De Faam Woensdag 14 juli 1982 Gedeputeerde staten hebben het tweede deel van het bodemsanerings programma voor 1982 aangeboden aan staatssecretaris I. Lambers- Hacquebard van milieuhygiëne. Wasserijen Viszilverfabriek Westlandstraat, Breskens Voormalige textielfabriek Bedrijfsterreinen Kousteensedijk Terrein Cruson Gasfabriek Tholen Andere gasfabrieken Stortplaatsen Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-27351, toestel 249. AANVRAGEN N.S.M. SLUISKIL GROTE ROMMELMARKT VERGUNNINGEN PZEM Uw kleding zelf maken? Kom het leren op de "£*Co~ °P SSS298-oo 398-00 h»£frs«W275-oo 8.00 lo.oo 15.00 15.00 vindt u bij uw Sd *KLED'HG 5peci*alzaak R<' ABD Onlangs werd het hoogste punt bereikt bij de uitbreiding van het provinciehuis aan het Koorkerkhof Giststraat in Mid delburg. Bij die gelegenheid hees gede puteerde J.B. Ventevogel de vlag in top en hield hij een korte toespraak. Augustus 1981 werd met de bouw be gonnen en het hoogste punt werd veer tien dagen eerder bereikt dan in het schema werd berekend. De oplevering wordt in het voorjaar van 1983 ver wacht. Het provinciale kantoor moet ruimte bieden aan 75 ambtenaren, die daartoe vier verdiepingen tot hun be schikking hebben. In de kelder komt ruimte voor het archief, vergaderzalen en een fietsenberging. Het gebouw is ont worpen door het architectenbureau Rothuizen en 't Hooft in Middelburg; er is rekening gehouden met de monu mentale omgeving. Hoofdaannemer is Meco b.v. in Middelburg. Gedeputeerde Ventevogel zei, dat het aan het vorige college van gedeputeer de staten is te danken, dat zoveel geld in de nieuwbouw is gestoken - 4,35 miljoen. Daarmee is letterlijk en figuur lijk het fundament voor de uitbreiding gelegd en voor een aandeel in de werk gelegenheid. Het getuigt van bijzonder wijs beleid om de werkgelegenheid op zo'n manier te stimuleren, aldus de ge deputeerde, die zijn speech besloot met dè hoop uit te spreken, dat de provincie op deze manier kan voortgaan met het verschaffen van werkgelegenheid. De provincie is de laatste tijd druk doende met bouwactiviteiten. Eerder dit jaar kwam de verbouwing bij de provin ciale planologische dienst gereed; voor de inrichting van de zolderverdieping tot kantoorruimte was een krediet van 775.000,— beschikbaar. Het kan toor van het Economisch technologisch instituut voor Zeeland aan de Nieuw- straat in Middelburg is pas grondig op geknapt; kosten 285.000,— Ook in 1 980 waren er bouwactiviteiten, ver spreid over Middelburg. Zo werd "De Gouden Poorte" aan de Wagenaar- straat verbouwd tot kantoorruimte voor de afdeling personeelszaken van de provinciale griffie en werd het huis Mo lenwater 69 ingericht tot kantoor van de provinciale rand voor de volksgezond heid. Klapstuk in de bouwactiviteiten wordt de Zeeuwse bibliotheek aan de Kou steensedijk in Middelburg. Dit gebouw gaat de provinciale bibliotheek en de openbare bibliotheek in Middelburg her bergen en het is de bedoeling de Zeeuwse afdeling van de nog op te rich ten open universiteit er in onder te brengen. Na de bouwvakvakantie wordt met dit bouwproject, waan/oor 32 miljoen wordt uitgetrokken, begonnen. In het najaar van 1 984 hoopt men er mee gereed te zijn. Het tweede deel bevat een aantal nieu we projecten, maar er zijn ook locaties opgevoerd, waarvan bij het oriënteren de onderzoek is vastgesteld dat nader onderzoek gewenst is. Na onderzoeken in en bij wasserijen el ders in het land zijn dusdanige conclu sies getrokken, dat het wenselijk is, dat de in Zeeland gevestigde wasserijen in aanmerking komen voor oriënterend onderzoek. Het gaat om de voormalige wasserij De Dageraad aan de Beesten markt in Hulst en de nog in bedrijf zijnde wasserijen in Goes, Wijngaardstraat, en Vlissingen, Paul Krugerstraat. De voormalige viszilver- of parelmoerfa- briek in Tholen (stad) had een kunst stoffen afvalwaterleiding, waardoor verontreiniging kan zijn ontstaan. Oriënterend onderzoek is gewenst naar trichloorethyleen, butylacetaat, aceton en petroleum. Oriënterend onderzoek wordt aanbevo len voor een terrein aan de oostkant van de Westlandstraat, eigendom van Gebr. Cruson. Het vermoeden bestaat, dat af val van de verzinkafdeling is gestort met daarin cyaniden, zinkfosfaten en bezinksel uit de bassins. Het terrein van de voormalige textielfa briek in Sas van Gent is bestemd voor woningbouw, maar voordat gebouwd gaat worden, worden grond en grond water onderzocht, op gechloreerde koolwaterstoffen en polycyclische aro maten. Een metaalwarenbedrijf in Hulst, Nieu- weweg, het terrein van een oliehandel in Wemeldinge, Oranjeboomstraat en dat van een transportbedrijf in Burgh- Haamstede, Zandweg, komen ook voor oriënterend onderzoek in aanmerking. Op het terrein waar de Zeeuwse biblio theek zal worden gebouwd, hebben een ijzergisterij en een houthandel gestaan. Oriënterend en nader onderzoek zijn hier al uitgevoerd; er is, op enkele plaatsen een verhoogd gehalte aan kwik en koper gevonden. De uitgegraven, verontreinigde grond moet worden af gevoerd naar een gecontroleerde stort- Bodem verontreiniging Terrein Kousteensedijk, Middelburg plaats. Voor deze kosten is het project op het programma opgevoerd. Naast het oriënterende onderzoek aan de Westlandstraat wordt voor het ter rein van Cruson een tweede nader on derzoek voorgesteld. Eerder onderzoek bracht aan het licht, dat het terrein en het grondwater verontreinigd zijn met zware metalen. In het grondwater wer den verder gevonden gechloreerde koolwaterstoffen, xyleen, tolueen, sty reen, fluorantheen en pyreen. In grond monsters werden geconstateerd xyleen, tolueen, styreen, extraheerbaar orga nisch chloor en perchlooretheen. Het nu aangemelde onderzoek zal zich richten op grondwatermonsters aan de rand van het bedrijfsterrein en daarbuiten. Het terrein van de voormalige gasfabriek op Tholen en het daaraan grenzende ter rein van de voormalige parelmoerfabriek vormen een geheel. Voor het gedeelte van de gasfabriek wordt saneringson derzoek en sanering aanbevolen. Bij de sanering wordt voorlopig alleen het weggedeelte voorgesteld; dit houdt ver band met het spoedmatige karakter. Het sanerings-onderzoek wordt geraamd op 230.000.en de gedeeltelijke sa nering op 562.000.— Nader onderzoek wordt gevraagd voor de terreinen van voormalige gasfabrie ken in Goes, Aardenburg, Hansweerten Wemeldinge. In Goes is de grond verontreinigd met cyaniden en zwavelverbindingen, ter wijl een verhoogde concentratie aan polycyclische koolwaterstoffen werd gemeten. In het grondwater werden ook cyanide en polycyclische koolwaterstof fen gevonden. Onder de herbestrating op het terrein in De hoofdlijnen van beleid 1982-1986 dienen als leidraad voor het college van gedeputeerde staten om het bestuur van de provincie de komende vier jaar ge stalte te geven. Gedeputeerde staten maakten aan de hand er van een beleidsprogramma, dat hij de begroting voor 1983 gepresen teerd zal worden (augustus). De hoofdlijnen van beleid beslaan alle terreinen waarop de provincie zeggen schap heeft. Zo zijn er hoofdstukjes over economie, ruimtelijke ordening, recrea tie, landbouw en visserij, welzijn, milieu en verkeer en waterstaat. In het boekje, waarin de uitgangspun ten voor het provinciale beleid zijn ver meld, zijn ook opgenomen de verdeling van taken (portefeuilles) van de leden van gedeputeerde staten en de samen stelling van de commissies uit provin ciale staten. Het boekje is verkrijgbaar bij het provin ciehuis, bureau voorlichting, Sint Pie terstraat 42, 4332 EW Middelburg, te lefoon 01180-27351, toestel 226 of Aardenburg werd plaatselijke verontrei niging door cyanide en zwavel gemeten. Bij het grondwater gaar het om veront reiniging met cyanide en extraheerbaar organisch chloor. Het nadere onder zoek moet worden uitgevoerd aan de noordkant van het fabrieksgebouw en in de bovengrond van de volkstuintjes in de buurt; ook moet de mate van veront reiniging door extraheerbaar orga nisch chloor worden onderzocht. Het terrein in Hansweert is licht veron treinigd met cyanide en er is een ver hoogd gehalte aan polycyclische kool waterstoffen waargenomen. Het nadere onderzoek zal zich richten op de bouw- voor van de tuintjes in de directe nabij heid. In Wemeldinge tenslotte werden cyani de en zwavel gevonden in de bodem. Het grondwater is verontreinigd met cyanide en met aromatische verbindin gen. Twee voormalige stortplaatsen in Goes zijn opgevoerd voor nader onderzoek: 's-Heer Arendskerke en de Goese Pol der. Aanvankelijk waren voor Vlissingen het terrein van de voormalige gasfabriek en de voormalige stortplaats in Papegaai enburg voor nader ondetzoek in het pro gramma opgenomen; dit onderzoek is voorlopig uitgesteld; bekeken wordt nog of het als aanvulling alsnog voor 1 982 moet worden aangemeld. De eerste kamer uit gedeputeerde sta ten behandelt dinsdag 20 juli twee be roepschriften. De heer P. van Oosten uit Krabbendijke en de heer A H. Schrier - namens mevrouw P. Schrier Klap hebben bij gedeputeerde staten be zwaar gemaakt tegen het besluit van het waterschap Noord- en Zuid-Beveland om beplanting langs de sloten aan de Oude Rijksweg in Krabbendijke en aan de Meidoornlaan in Waarde weg te halen. Partijen worden om 1 1 30 uur gehoord. De tweede kamer uit gs houdt 20 juli twee keer zitting: om elf uur en om kwart over elf in de ochtend. Bijstands zaken staan op de rol. De AROB-commissie uit gedeputeerde staten behandelt het beroepschrift van de heren I.A. van Royen, Baarland, H. Franse, Oudelande en N. en L Oosthoek uit 's-Heerenhoek tegen een gs-beslis- sing. Die beslissing houdt in een verkla ring van geen bezwaar voor de aanleg van een parkeerterrein aan de Hein- kenszandseweg. Burgemeester en wet houders van Borsele hadden de verkla ring gevraagd, omdat het parkeerterrein niet is vermeld op het geldende be stemmingsplan De AROB-zitting is ook op 20 juli en begint om 10.30 uur Alle beroepszaken worden behandeld in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Zij zijn toegankelijk voor het publiek, PROVINCIE ZEELAND Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 12 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. AANVRAGEN De Nederlandse Stikstof Maatschappij N.V. te Sluiskil heeft bij hen op 8 juni 1982 aanvragen om vergunningen ingevolge de Hinderwet en de Wet inzake de luchtverontreiniging ingediend voor het uitbreiden en/of wijzigen van een in richting ter vervaardiging van kunstmeststoffen. De inrichting is gelegen aan de Industrieweg 10 te Sluiskil. Het betreft de volgende projecten; 1Het uitbreiden van de bovengenoemde inrichting met een inrichting voor het granuleren van nitraatkorrels, nominale capaciteit circa 1500 ton per dag, waarin electromotoren met een gezamenlijk vermogen van 3050 kW zullen gebezigd worden en aansluitingen op het bestaande leidingennet van de bestaande nitraat-fabrieken. 2. Een aantal aanpassingen in verband met de installatie van de ammoniak- produktie-eenheid "Unit D", voorzover nog niet genoemd in de Hinderwet- aanvraag betreffende Unit D. De aanpassingen bestaan onder andere uit het leggen van een verbindingsleiding voor gasvormige ammoniak en het plaat sen van een ammoniak-verdamper (vervanging). De kadastrale omschrijving van deze projecten is voor wat project 1 betreft; gemeente Terneuzen, sectie P, nos. 1530 en 1531 en voor wat project 2 betreft: gemeente Terneuzen, sectie P., nos. 1530, 1531 en 1532. TER INZAGE Voor een ieder liggen de aanvragen met bijlagen ter inzage. De terinzagelegging vindt plaats van 15 juli tot 17 augustus 1982, en wel op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Terneuzen, op werkdagen van 9-12 en van 13.30-16.30 en iedere donderdagavond van 19-22 uur (voor inzage op don derdagavond lel. afspreken 01150-17980 tst. 123) in het gemeentehuis van Sas van Gent op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur; op het bureau milieuzaken van de provinciale griffie. Bellinkstraat 8 Mid delburg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 16 augustus 1982 tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de verleende vergunningen, liggen de bovengenoemde stukken ter inzage op bovengenoemde plaatsen, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. BEZWAREN Een ieder kan gemotiveerde schriftelijke bezwaren indienen tegen de aanvragen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, St. Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg en wel tot 17 augustus 1982. Tevens kan worden verzocht zijn of haar persoon lijke gegevens niet kenbaar te maken. Indien daarom verzocht wordt, kunnen tot 10 augustus 1982 tegen de aanvragen mondeling bezwaren worden ingebracht. In dat geval wordt de aanvrager in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn (tel. 01180-27351. tst. 455). Middelburg. 14 juli 1982 Georganiseerd door voetbalver, de Meeuwen, op 1 5 juli 1 982, op het terrein van de voetbalver., te Zoutelande. Aanvang 1 6.00 uur. PROVINCIE ZEELAND Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. AANVRAAG De N.V. Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij te Middelburg heeft bij hen op 5 april 1982 een aanvraag om vergunningen ingevolge de Hinderwet en de Wet inzake de luchtverontreiniging ingediend voor het uitbreiden en wijzigen van de Conventionele Centrale Borssele ten behoeve van het verstoken van afvalolie. De inrichting is gelegen aan de Zeedijk nr. 34, te Borssele, kadastraal bekend gemeente Borsele, sectie B, no. 1953. TER INZAGE Na het volgen van de vereiste procedure hebben Gedeputeerde Staten besloten de gevraagde vergunningen te verlenen onder voorschriften tot het voorkomen of beperken van gevaar, schade of hinder voor de omgeving en tot het voorkomen of beperken van luchtverontreiniging. De aanvraag, de vergunningen en de overige stukken liggen voor een ieder ter inzage, en wel van 15 juli 1982 tot en met 16 augustus 1982 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Borsele, Stenevate 10. Heinkenszand. op werkdagen van 9-12 en van 14-16 en iedere vrijdagavond in de openbare bibliotheek Borsele, Stengeplein 1. Heinkenszand, van 17-20 uur; op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie. Bellinkstraat 8, Mid delburg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. BEROEP Vanaf 15 juli 1982 tot en met 16 augustus 1982 kan tegen voornoemde vergun ning beroep worden ingesteld bij de Kroon door de aanvrager, de betrokken adviseurs, degenen die overeenkomstig artikel 20. 21. 22,2e lid of 28. Ie lid, onder c van bovengenoemde wet bezwaren hebben ingebracht, of door enige andere belanghebbende, die aantoont dal hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig de hierboven genoemde artikelen bezwaren in te brengen. De vergunning wordt op 17 augustus 1982 van kracht, tenzij overeenkomstig artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek tot schorsing dan wel tol het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan. Eventuele beroepschriften moeten worden gericht aan Hare Majesteit de Ko ningin en worden gezonden aan de Raad van State, Afdeling voor de geschillen van bestuur. Binnenhof 1, 1513 AA 's-Gravenhage. Een eventueel verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Middelburg, 14 juli 1982. AANVRAGEN MACHINEFABRIEK "LEWEDORP" EN DOW CHEMICAL PROVINCIE ZEELAND Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van de artikelen 12 en 29 van de Wet algemene bepa lingen milieuhygiëne het volgende bekend. AANVRAGEN 1. Machinefabriek "Lewcdorp", S. van Gurp, Ko- renweg 22, Lewedorp heeft bij hen op 3 juni 1982 een aanvraag om vergunning ingevolge de Hinderwet ingediend voor het oprichten en in werking hebben van een metaalwalserij. De inrichting is gelegen op een perceel aan de Frankrijkweg te Vlissingen-Oost, kadastraal bekend gemeente Vlissingen. sectie M. no. 637 gedeeltelijk en gemeente Borsele, sectie A, no. 579 gedeeltelijk. II. Dow Chemical (Nederland) B.V. te Terneuzen heeft bij hen op 8 juni 1982 een aanvraag om vergunning ingevolge de Hinderwet ingediend voor het uitbreiden van een chemisch/petro chemisch fabriekscomplex door het uitbreiden van het propaanvocdings- en transportsysteem met een tweede propaan-opwarmer. De inrich ting is gelegen aan de Herbert H. Dowweg te Terneuzen, kadastraal bekend gemeente Ter neuzen, sectie A. no. 569. TER INZAGE De aanvragen met bijlagen, de ontwerp-vergunnin- gen (waarin opgenomen voorschriften tot het voorko men of beperken van gevaar, schade of hinder) en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 15 juli 1982 tot en met 16 augustus 1982 en wel op de volgende plaatsen en lijden: 1. - in het gemeentehuis van Vlissingen, op werk dagen van 9-12 en van 14-15 uur en iedere woensdagavond van 17.45-20.45 uur; - in het gemeentehuis van Borsele, Stenevate 10, Heinkenszand. op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur en iedere vrijdagavond in de openbare bibliotheek Borsele, Stengeplein 1, Heinkenszand van 17-20 uur: II. - in het gemeentehuis van Terneuzen, op werk dagen van 9-12 en van 13.30-16.30 uur en ie dere donderdagavond van 19-22 uur (voor inzage donderdagavond tel. afspreken 01150- 17980. tst. 123); 1 11 - op het bureau Milieuzaken van de provin ciale griffie, Bellinkstraat 8, Middelburg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 16 augustus 1982, tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de beschikkingen, liggen de stukken ter inzage op bo venvermelde plaatsen, en wel op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. BEZWAREN Ken ieder kan bij Gedeputeerde Staten van Zeeland. St. Pieterstraat 42.-433I EW Middelburg een gemoti veerd bezwaarschrift indienen legen hel geven van de aangevraagde vergunningen, en wel lol 17 augustus 1982. Tevens kan worden verzocht zijn of haar per soonlijke gegevens niet bekend te maken. Indien daarom verzocht wordt, kunnen lot 10 augustus 1982 tegen de aanvragen mondeling bezwaren worden in gebracht. Hierbij wordt de aanvrager in de gelegen heid gesteld aanwezig Ie zijn (tel. 01180-27351. tst. 430 "f455). Middelburg. 14 juli 1982. Bij: Mevr. H. Louwerse Segeerssingel 68 4337 LH Middelburg Tel 01 1 80-1 5762 Aanmelden dagelijks na 1 7.00 uur Hl kin V00r- vanaf BABY HUIS f| IELE

de Faam | 1982 | | pagina 13