a <D N O o TT (GEMEENTELIJK) MILIEUBELEID BEHOEFT STEEDS AANPASSING 52 ®i I'S; ftS <D Sire Rn So 26 30 juni - 7 juli week DEMO CRATISCHE PLANNER STAAT U GRAAG BIJ %o OUD PAPIER De Faam Woensdag 30 juni 1982 ft MENU 'TAFELTJEDEKJE' week 5 t/m 10 juli Voorbereidingsbesluit(en) NIEUWE MAATREGEL WEGENWET Collecte Nota harmonisatie N oor dzeebeleid Structuurschema buisleidingen Klokken stadhuis en Lange Jan Binnenkort opent de ge meente een inzamelpunt voor onder meer chemi sche afvalstoffen en af gewerkte olie aan de Ou de Veerseweg. En dat na bij de Reinigingsgarage. In afwachting daarvan kan men de niet meer te gebruiken olie afgeven bij diverse garage's. Oude medicijnen kan men kwijt bij de drie apothekers die Middelburg rijk is. Deze zorgen voor verzending van de geneesmiddelen naar de fabrikanten, waar ze onder controle worden vernietigd. Ook het materiaal van het ziekenhuis en de verzorgingstehuizen gaat naar genoemde leveranciers. Gooi het nimmer in de vuilniszak. Op de balie in de voorlichtingswinkel Stadhuisstraat 2, vindt u aan nieuwe gratis af te halen folders/brochures: - Glas het inzamelen waard - Wat u moet weten over Hinderwet '81 - Hoge noodHond in de goot - De Wet algemene bepalingen milieuhygiëne - Luchtverontreiniging. Wat doen we d'r aan? Begroeiing in goten is met veegmachi- nes niet weg te krijgen. Toch moet dat voor een goede ontwatering. Daarom zal de Reinigingsdienst begin juli een aantal goten gaan bespuiten. Wanneer u zelf het stukje voor uw huis vrij van onkruid maakt, hoeft men daar niet meer met het bestrijdingsmiddel te werken. Doe dat gewoon. De gemeenteraad heeft in de vergadering van 26 april 1982 ingestemd met de inhoud van de Milieunota Middelburg, waarin notities over de hygiëne van het milieu in onze stad. De nota heeft in hoofdzaak een oriënterend en inventariserend karakter. Over de gevolgen van de in het stuk genoemde beleidsaspecten wil men zich nog nader beraden. Burgemeester en wethouders zulle als de financiële middelen dat toelaten t.z.t. nadere voorstellen aan de raad doen. Inmiddels is de nota toegestuurd aan een aantal belanghebbende instanties en personen. Ondermeer binnengekomen aan- en opmerkingen hebben reeds geleid tot een eerste wijziging. Een goed milieubeleid kan alleen in samenspel met de bevolking uitgevoerd worden. Lees daarom met aandacht het hoofdartikel, koop, leen of neem de nota door. Ook uw reacties zijn welkom en kunnen wellicht aanleiding zijn tot aanpassing. In de rubriek In Woord en beeld" vindt li deze weken vier onderwerpen die hun oorsprong vinden in de Milieunota. Wanneer u een bepaald gemeentelijk onderwerp in deze rubriek behandeld wilt zien, dan kunt u dat laten weten aan het bureau Voorlichting, Stadhuisstraat 2. Het bureau staat ook altijd open voor uw vragen. s "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de Unie Van Vrijwilligers voor ouderen en zieken die zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maandag en donderdag tussen 9.00 en 9.30 uur besteld worderr. Tel. (01180) 27537. Het bezorgen doet men ook op deze dagen. maandag gehakt, andijvie, aardappelen dinsdag zuurkool, worst woensdag hamburger, sperziebonen, aardappelen donderdag braadworst, bietjes, aardappelen vrijdag vis, worteltjes, puree zaterdag wat de pot schaft. De gemeente moet iedere vier jaar een wel- zijnsplan maken, waarin staat aangegeven wat men in die periode wil gaan doen met bijvoor beeld club- en buurthuizen, maatschappelijk werk, onderwijs voor volwassenen en jeugd- en jongerenwerk. De voorbereidingen voor het nieuwe plan 1984-1988 beginnen in september a.s. Het is daarom goed hier even te laten weten dat in Middelburg de heer C. Hagens sinds enige tijd als democratische planner aan het werk is. Zijn taak is met name instellingen, organisa ties en bevolking te ondersteunen en te helpen bij het leveren van hun inbreng bij de ge meentelijke planning. Zo kan hij onder meer assistenti^verlenenjsi^he^nvullei^vai^rc^ De gemeente draagt al van oudsher zorg voor de aanleg van rioleringen, de reinigingsdienst, begraafplaatsen, ruimtelijke ordening en de uitvoering van de Hinderwet. Klassieke taken die alle tot doel hadden en hebben de -zichtbare en tastbare milieuverontreiniging tegen te gaan. De laatste jaren is echter ook een deel van de vervuiling onzichtbaar en ongrijpbaar geworden. Mede daardoor zal het milieubeleid steeds aanpassing behoeven. Ook het beschikbaar komen van nieuwe kennis en het steeds weer anders beleven van het milieu maken dat nodig. Zo staat onder meer te lezen in de inleiding van de Milieunota van de gemeente Middelburg. Ruim begrip Op de vraag wat men vandaag de dag als milieuverontreiniging ziet zijn vele verschillende antwoor den mogelijk. De nota noemt de volgende: wat er in het verleden al aan chemische producten in de grond gestopt is; je weet niet meer wat je eten kunt, er zit van alles in zwemmen in open water is onmo gelijk; angst voor uitlaatgassen van auto's als je fietst; schetteren de muziek van cafe's en sportvel den; kernenergie; knetterende brommers; L.P.G.; weggesmeten afval; kinderen die spelen in een bosje, een deel van het leven, dat zou moeten kunnen; hondepoep; burengerucht, roetneerslag op wasgoed en verkeershinder. Deze willekeurige opsomming kan een ieder natuurlijk gemakkelijk aanvullen. Milieuverontreiniging is dus een ruim begrip. Wanneer we het lijstje nogmaals bekijken, dan wordt duidelijk dat er een re-? Foto: Jaap Wolierbeek beleid een overheidstaak is, die rijk, provincie en gemeenten moe ten uitvoeren. De afbakening van taken is overigens nog niet afge rond. Naarmate de milieuwetge ving wordt voltooid, kan men de daaruit voortvloeiende taken con creet maken en toebedelen. Het onderdeel "probleemstelling" in het gemeentelijke stuk eindigt met de conclusie dat echter in alle sta dia een milieubeleid samenhan gend, evenwichtig en gecoördi neerd moet worden uitgevoerd. Gemeentelijk milieubeleid Op het gebied van water- en luchtverontreiniging en de ver wijdering van afvalstoffen en de geluidhinder zijn de afgelopen ja ren diverse wettelijke regelingen in het leven geroepen. Deze mi lieuhygiënische wetgeving, die nog in opbouw is, vraagt van de overheid een actief beleid. Met name een gemeente kan daarbij een belangrijke rol spelen. De plaatselijke overheid staat immers het dichtst bij de bevolking en kent latie ligt naar een aantal al gerui- het best de problemen en behoef de uitvoering van de Hinder wet, de Wet Gevaarlijke Stof fen, de Kampeerwet en de Wet Ruimtelijke Ordening. - wat wil een plaatselijk bestuur doen? Gedacht wordt aan het stimuleren van milieu-vrien delijke acties en het bevorderen van het milieubesef - wat mag een lokaal bestuur doen? Te denken valt aan het vestigen van nieuwe bedrijven of de aanleg van rijks- of pro vinciale wegen. Mogen ze ge weerd worden? - wat kan een lokaal bestuur doen? Hierbij spelen de be schikbare mankracht en de fi nanciële middelen. De basisdoelstelling van het te voeren beleid moet echter steeds zijn gericht op de bescherming en het herstel van het natuurlijk mi lieu met het oog op mensen, dieren, planten, goederen, water, bodem en lucht en de relatie daartussen. Daarbij is de bescherming van es- tetjische, natuurwetenschappe- lijke-en cultuurhistorische waar den van belang. Aparte hoofdstukken De nota heeft, zoals in de kantlijn gesteld, in hoofdzaak een oriënte rend en inventariserend karakter. Aparte hoofdstukken worden ge wijd aan luchtverontreiniging, verontreiniging oppervlaktewa ter, bodembescherming, geluid hinder, afvalstoffen en aan na tuur- en milieu-educatie. In vele gevallen wordt na de inleiding de situatie in Middelburg weergege ven en het wettelijk of juridisch instrumentarium. Ook ontbreekt het niet aan een aantal beleidsge- dachten. Te koop, te leen, door te nemen In de voorlichtingswinkel is de Milieunota (Notities over de hy giëne van het milieu in de ge meente Middelburg) voor 7,50 te koop. Het is ook mogelijk daar het stuk te lenen voor een in overleg te be palen periode of door te nemen in de leeshoek. Voor het gebied Lange Geere en omgeving heeft de gemeenteraad op 24 mei een voorbereidingsbesluit vastgesteld. Het bedoelde gebied wordt globaal begrensd door de Langeviele, Plein 1940, Gortstraat, Vlissingsestraat en Beenhouwerssingel. Het besluit ligt met een tekening ter inzage bij de afd. Algemene Zaken in het stadhuis. De gemeenteraad stelde op 24 mei tevens een voorbereidingsbesluit vast voor: een perceel aan de Elektraweg, een perceel aan de Vrijlandstraat, een pereeel aan de verlengde Koninginnelaan bij de Domburgse Watergang, een perceel aan de Koudekerkseweg, een perceel aan de Langevieleweg/Karel Doormanplein, een gedeelte van de Magistraatwijk tussen Statenlaan en Oude Vlissingseweg (behalve de kwekerij van de Werkplaatsen Walcheren) en een terrein tussen "Swerfrust" en de Michaëlsdreef. Ook dit besluit ligt om in te zien bij de afd. Algemene Zaken in het stadhuis (eerste verdieping, kamer 15). Burgemeester en wethouders hebben besloten om onderge- noemde pleintjes aan tewijzen als voetpad: - het pleintje bij de Sociale Dienst aan de Simpelhuisstraat - het pleintje aan de Stadhuis straat naast het pand nr. 2. Kroonberoep mogelijk tot 31 juli. Een beroepschrift moet u richten aan Hare Majesteit de Koningin maar sturen naar de Commissaris van de Koningin in Zeeland te Middelburg. Het volledige ver- keersbesluit ligt om in te zien bij het bureau Voorlichting, Stad huisstraat 2. Er zijn plannen om een gedeelte van de Lange Geere aan het open baar verkeer te onttrekken. Tot 29 juli kunnen belanghebbenden het voorstel met een tekening komen bekijken op de afd. Algemene Za ken in het stadhuis. Bezwaren kunnen tot dezelfde datum schrif telijk worden ingediend bij de ge meenteraad. Het bureau Bijzondere Wetten van de afd. Algemene Zaken in het stadhuis is altijd bereid u over verkeersbesluiten en -zaken nader te informeren. me tijd bekende vakgebieden. We denken daarbij aan de politieve rordening, de bouwverordening en de ruimtelijke ordening. Gezien de mate van verontreiniging slechts zelden meer zintuigelijk is waar te nemen,zijn bijvoorbeeld trillings metingen, snuffelpalen en labora torium-onderzoek nodig. Zaken waarvoor een grote deskundigheid nodig is. Het is daarom dat diverse vakgebieden aan "verdieping" on derhevig zijn. De opsteller(s) van de nota vinden verder dat milieu ten in haar gemeente. Een ge meentebestuur kan daarom het overheidsbeleid daarop gericht toespitsen. Een eigen visie is dan wel gewenst. Deze moet dan leiden tot een gemeentelijk milieubeleid dat in samenspel met de bevolking moet worden uitgevoerd. De Mi lieunota van de gemeente Middel burg geeft aan hoe men zo'n beleid in een aantal sectoren kan verde len: - wat moet een plaatselijk bes tuur doen? Te denken valt aan Door burgemeester en wethouders is toestemming verleend aan: -Diabetes- fonds Nederland van maandag 5 juli t/m zaterdag 10 juli een huis-aan-huis collecte te houden. Bij het collecteren moet men gebruik maken van verzegelde collectebussen. Als gewerkt wordt met collectezakjes moeten deze verzameld worden in ver zegelde collectebussen. Collectanten mogen niet jonger zijn dan 15 jaar en dienen niet betaald te worden. Ook moeten collectanten voorzien zijn van een deugdelijk legitimatiebewijs en zijn verplicht dit op verzoek te tonen. In deze nota wordt uiteengezet op wel ke manier de regering een samenhan gende en evenwichtige ontwikkeling van activiteiten met betrekking tot de Noordzee wil bevorderen. Degenen die hun mening over het beleidsvoorne men kenbaar willen maken, moeten dit voor 29 oktober schriftelijk doen bij het Secretariaat van de Raad van de Wa terstaat, Postbus 20906, 2500 EX 's- Gravenhage. In de brief kan aangege ven worden of men het standpunt mondeling wil toelichten tijdens een genlijsten/inventarisatielijsten en het opstel len van instellingsplannen. Ook het onder steunen en begeleiden van inspraak van in stellingen, groeperingen en bevolking behoort tot zijn mogelijkheden. Daarnaast kan hij er voor zorgdragen dat initiatieven van de be-, trokkenen in de welzijns planning meegeno men kunnen worden. In de voorbereidingsfase van het komende welzijnsplan staat hij ook graag een ieder bij. De heer Hagens werkt on der verantwoordelijkheid van de Commissie Specifiek Welzijn. Hierin zitten vertegen woordigers van gemeenteraad en bevolking. Hij is voor vragen over de Middelburgse wel zijnsplanning bereikbaar op het stadhuis. Te- lefoon (01180-26251, tst.332). PLAATS EN AARD VAN AANVANGS VERKEERSMAATREGEL HET WERK DATUM. 1. Oud Arnemuids- Reconstruc- In uitvoering voetpad/Kleine tie Werffstraat Afgesloten voor alle verkeer 2. Jasmijnstraat Vernieuwen In uitvoering tussen Sportlaan gas-water en Leliestraat en elektri- Afgesloten voor citeitslei- alle verkeer dingen 3. Prins Johan Werkzaam- In uitvoering Frisostraat heden aan Afgesloten voor het wegdek alle verkeer. m 7 openbare hoorzitting. De nota ligt ter inzage bij het bureau Voorlichting, Stadhuisstraat 2 en is tegen betaling van 10,- verkrijgbaar bij de Staats uitgeverij. Een samenvatting is gratis verkrijgbaar bij de hoofdafd. Voor lichting van het Ministerie van Ver keer en Waterstaat. Deze nota (deel a, beleidsvormen) geeft een beschrijving van de denkbeelden van de Regering over de ruimtelijke gevolgen van het leggen, behouden en beheer van buisleidingen. De procedu re van de planologische kernbeslissin gen is op de nota van toepassing. In spraaktermijn tot 15 september. Ter inzage bij het bureau Voorlichting, Stadhuisstraat 2. De klok in de stadhuistoren geeft ieder half uur het aantal slagen van het hele uur dat daarop volgt. Er zit echter wel een verschil in toonaard. Om bijvoor beeld half zes hoort u dus zes slagen die lichter van toon zijn dan die om zes uur. Met wat oefening is beslist te horen hoe laat het precies is. Aardig hierbij is nog te vermelden dat bij het slaan van de klok altijd de daar aanwezige ruitert jes in beweging komen. Het uurwerk van de Abdijtoren (Lange Jan) werkt op precies dezelfde wijze. Als extraatje kan men voor het slaan nog luisteren naar een melodietje via het automa tisch speelwerk. Hierbij worden 39 van de 49 klokken van het carillon "be diend" De andere tien komen ook aan bod bij handbespeling. Een korter deuntje is verder nog te horen om kwart voor en kwart over. Er worden zodoende vier verschillende liedjes ten gehore gebracht. Ieder kwartaal ver vangt men de elektrische speelband voor een exemplaar met nieuwe werk jes. Het carillon wordt op deze wijze zo nuttig mogelijk gebruikt. Wij hopen met dit verhaal antwoord gegeven te hebben op bij het bureau Voorlichting if li In onze stad staan op 13 plaatsen containers waar u als burger uw oud papier in kunt deponeren. De opbrengst van dit "afval" is voor verenigingen, kerken, e.d., die zich hiervoor hebben aangemeld. Men draagt ook zelf zorg voor het leeghalen. De Reinigingsdienst informeert u graag over de mogelijkheden. Colofon Deze voorlichtings- rubriek van de gemeente Middelburg staat onder redactie van het bureau Voorlichting in het stadhuis. Telefoon: (01180) 26251, toestel 133 of 224. Reacties zijn altijd van harte welkom.

de Faam | 1982 | | pagina 5