HTi-HU HUIS AAN HUIS om Hm .micHem SCHELDESTRAAT WINKELIERS PRESENTEREN TJOKVOL PROGRAMMA BANKIER PIETER WISSE MET PENSIOEN Handgeschreven boeken, een kaartenbak, de computer en nu bijen verzorgen... roovers speciaalzaken ROOVERS HUISHOUD IJZER Uil; y ANJA MARJA BIJOU uiiiiiniiiiiiiiiiiiiniiiif#iiiii BIJOU D G tegen speciale prijzen HELMO begint met een kofferaanbieding van Bijou middelburg Houdt Groeneveld voor ogen s*~~ Ruime soufié koffer 75 cm 49. FASHION Franse Markt met veel attracties e staart van de Franse Week wordt nog eens extra aangedikt door de Schelde- straat Winkeliersvereniging. Van donderdag tot en met za terdag is er in die Vlissingse winkelstraat en omgeving een Frans getinte markt met een keur aan attracties voor groot en klein. Hoogtepunt is daar bij ongetwijfeld als vrijdag en kele goedgemutste koks arri veren en tweemaal een reu- zenpannekoek bakken. Flui tend zullen zij tweemaal ne gentig kilo beslag roeren om tegen vijf en zeven uur het pu bliek te vergasten op een stuk je uit de enorme pan. Proeven T entoonstellingen Kinderspelen Muziek Ringrijden haar vader voorhield met op geheven vingertje in de rich ting van een bankgebouw toen pa het speeltje niet wen ste te kopen dat het meisje zo begeerde. Geld heeft iets ab stracts, maar is tegelijkertijd zeer nadrukkelijk aanwezig: het maakt en breekt mensen soms. Wie over schulden spreekt heeft het over geld te kort. En rijkdom is het vlam mende dollarteken in Dago- bert Duck's ogen. eld groeit niet aan de bo men. Evenmin bestaat er een grutterij waar geld te koop is, zoals een vijfjarig meisje dat Toeristen mogen uitspreken welke slechtweer- voorzieningen er in Zeeland ontbreken Gebit niet fris Arbeitseinsatz Nu jacks, blazers en broeken R00VERS LEDERWAREN Lange Delft 17 Middelburg SLAAPZAKKEN LUCHTBEDDEN STRAND- en CAMPINGARTIKELEN Het Deense loopwonder OVERS SCHOENEN Onderduiken Revolutionaire groei Toekomst rooskleurig llllllllllllllllllllllllll Wat u voor niets een bril van Groeneveld. Wie past op huisdier op Uw reis waar ook naar toe 70 cm 47.—— 65 cm 45. Lange Delft 4 Segeersstraat 4 Middelburg De 'NIEUWE 'zaak op de hoekj 84e jaargang no. 26 woensdag 30 juni 1 982 in combinatie met de VLISSINGER A WAARIN Ol'til NOMEN "(.ROOI WAI.CHK.RI IN OM BI NA I IK \1I I l)K VI.ISSINGI R III IS-AW-Hl ISOPGI III KI \l III R! N De reuzehap is bijna vier meter in doorsnede. De prestatie van de ploeg koks is vermeld in het Guinness Book of Re cords in 1981. .met een opgemeten doorsnede van 3.81 me ter. Om deze gigantische lekkernij klaar te stomen wordt een koekepan gebruikt van maar liefst 1170 kg. De pan wordt bediend en gekeerd met een telescoopkraan en getranspor teerd op een truck met diepiader. Het gezelschap koekebakkers komt tegen twee uur vrijdag aan op Plein Dronkers. Om twee uur -als alles is opgesteld- kan hei bakken beginnen en rond vijf uur wordt de panne- koek verdeeld onder het publiek. Gemiddeld kunnen 350 mensen per keer er van proeven. De volgende bakronde is tegen zes uur en rond zeven uur worden weer 350 parten uitgedeeld. Maar er is meer van donderdag tot en met zaterdag in de Scheldestraat en omgeving. In garage Van Fraassen loopt in het kader van de Franse Week doorlopend een voorstelling met videobeelden van de bevrijding van Walcheren. Ook foto's en documenten uit de oorlogsjaren zijn in hel garage bedrijf tentoongesteld. De openingstijden zijn van 11 tot 21 uur en op zaterdag van ll tot 17 uur. Verder toont hel meubelhuis 'Inti Archi' (Altena) foto's van de Franse fotograaf Daniël Pons. Ook heeft Altena Franse meubels opgesteld. En in het voormalige postkantoor aan de Scheldestraat is er een tentoonstelling van schilderijen van k.Schoenmaker over oud-Vlissingen De jeugd krijgt eveneens veel aandacht tijdens de braderie achtige Franse Markt in de Scheldestraat. Op het plein Dronkers beginnen donderdag om kwart over vier kinder spelen met onder andere jeu de boule en ballonnen oplaten. Ook is er een draaimolen gedurende de drie dagen en voor de groteren staat luid toeterend een autoscootertent opges teld. Donderdagavond werden er in het club- en buurthuis aan de Glacisstraat de prijzen uitgereikt van de ballonwed strijd op koninginnedag. Donderdagavond vanaf zeven uur en vrijdagavond om kwart voor acht speelt het muziekkorps Caecilia in de gehele Scheldestraat. Zaterdag speelt de accordeonist Fred Geijp van twee tot half vier op het Plein Dronkers. Modehuis Eva verzorgt vrijdag van 10 tot 21 uur en zaterdag van I0 tot 17 uur een modeshow met muziek. Een geluidswagen rijdt op gezette tijden door de Scheldestraat. Zaterdag treedt het majorettenkorps vanaf 13 uur op in de Scheldestraat. Zoals ieder jaar bij de braderie-achtige markt in de Schel destraat komen ook nu weer de ringrijders uit Ritthem aan draven. Aanvang van dit gebeuren in de Kasteelstraat is kwart over negen. En tenslotte demonstreert de Kynologen- club Zeeland met zijn honden op Plein Dronkers. Het verkeer moet gedurende de drie braderie-achtige dagen een andere route nemen. Piet er Wisse en zoon: Nu meer tijd voor zijn bijenzwermen. Wie alles van geld af dienen te weten zijn de bankiers. In het reclame-jar gon worden ze vaak voorgesteld als mannen gekleed in maatcostuums met een zakelijke geaardheid la JR uit de huiskamerbindende tv-serie Dallas. Hard als staal en een alles doorpriemende blik. Niettemin: schone schijn bedriegt. Er zijn bankiers wier rechtsgevoel sterker is ontwikkeld dan de drang naar aktetas sen vol lucratief afgesloten contracten. Tijdens een huiskamergesprek in zijn DE PROVINCIALE PLANOLOGI SCHE DIENST gaat onderzoeken hoe de toeristen in Zeeland denken over de voorzieningen die tot hun beschikking slaan bij minder mooi en slecht weer. Dat gebeurt in de periodes 26 juli tot 20 augustus en 6 september tot I ok tober. Het onderzoek wordt gedaan onder de recreanten van kampeer- en zomerhuisterreinen. Ook aan de ex ploitanten van die terreinen zullen enige vragen worden gesteld. Het on derzoek wordt uitgevoerd na overleg met Recron de consulent recreatie- werk in Zeeland, het ETI en de pro vinciale VVV. De uilslag van het on derzoek - zo redeneer de PPD - kan van belang worden geacht voor het bedrijfsleven en de overheid. fraaie witte huis aan de Koudekcrkse- weg in Middelburg maken we kennis metzo'n bankier: Pieter Wisse, directeur van de Rabobanken in Nieuw en Sint Joosland en Arnemuiden. Per 1 septem ber van dit jaar gaat hij met pensioen. Ruim 37 jaar vertoefde hij zakelijk in beide Walcherse plaatsen en hielp mee de banken te ontwikkelen van een be drijf met handgeschreven boeken, via een kaartenbak lot een geolied draai end geautomatiseerd bedrijf. Pieter Wisse is niet het proto-type ban kier zoals men zich dat voorstelt. Zijn lichtgrijs costuum lijkt hem weliswaar aan zijn lichaam te zijn gegoten, maar zijn rondborstige lach is hartelijk en ontwapenend. Hij wekt geen enkel mo ment de indruk iemand te zijn die jaar lijks miljoenen laat rollen. "Natuurlijk moet er jaarlijks voor winst worden ge zorgd", betoogt hij. En :"Maar het is toch geen kunst om een grote transactie in de wacht te slepen. Het is voor mij veel meer een uitdaging om iemand die tot aan zijn nek in de put zit. er weer uit te halen". Pieter Wisse begon in 1934 op het nota riskantoor van P.Loeft in Koudekerke. "Ik ontmoette in die dagen vaak een wat ouder geheel in klederdracht van de streek uitgedost mannetje. Met zijn tasje onder zijn arm werkte hij dagelijks als éénmansbankier zijn klanten af. Als hij tegen je sprak, kon je je hoofd maar be ter afwenden, want zijn gebit was niet helemaal fris. Desalniettemin benijdde ik hem. Dat was het werk waar ik naar verlangde. Zelfstandig en toch in een goede relatie met mensen. Ik heb dat uiteindelijk bereikt, al sta je tegenwoor dig als bankdirecteur, zelfs in een kleine gemeenschap, niet meer zo direct in contact met de mensen. Om die contac ten toch te houden doe ik op vrijdag avond nog wel eens loketdienst". Later corrigeert de heer Wisse zich nog wat als hij zegt dat hij toch nog veel contacten heeft tijdens begeleidende gesprekken met cliënten als er een hy potheek moet worden afgesloten. Rabodirecteur Wisse werd geboren in Domburg, verhuisde enige jaren later naar Aagtekerke en kwam tenslotte voor de oorlog terecht in Sint Laurens. Tot 1939 werkte hij bij notaris Loeff in Koudekerke en stapte in dat jaar over naar notaris Terpstra in Middelburg. Inmiddels had de jonge Wisse diverse administratieve diploma's gehaald. Lange Delft 31 - Middelburg u L. DELFT 48 - Middelburg J.v.d. Sloot Maar de zo gevreesde Arbeitseinsatz kreeg ook hem te pakken. De bezetter stuurde hem in 1943 naar Berlijn. Daar werd hij echter zo ernstig ziek dat hij drie maanden ziekteverlof kreeg. Maar dat bleek tegen het zere been van de in Middelburg gelegerde Duitsers. Een arts van de invallers huldigde uiteindelijk de opvatting dat hij weer teruggestuurd moest worden naar Berlijn zo gauw hij in staat zou blijken ïén te reizen. Reizen kon hij tenslotte, maar niet voor de vijand: voor zichzelf. H ij dook onder in Lunteren en hield zich schuil tot de bevrijding. In die Gelderse plaats leerde hij ook zijn vrouw kennen, die na de oorlog met hem naar Middelburg ver trok. Beiden hebben van die stap nog steeds geen spijt. Na de oorlog bleek er te weinig werk in het notarisbedrijfTot eind 1946 werkte Pieter Wisse bij de politieke recherche in Middelburg. In het laatste jaar deed hij dal werk slechts één dag per week. had daarnaast een deeltijdbaan bij de Mid delburgse notaris waar hij voor de oor log in dienst was en startte ook nog bij de Rabobank in Arnemuiden: in die pe riode een halve dagtaak. Vanaf 1950 is hij op het gemeentehuis in Arnemuiden nog actief als gemeente-ontvanger en in zijn vrije tijd ook nog secretaris-pen ningmeester van de woningbouwvere niging 'huis en hof in Sint Laurens. En of het allemaal nog niet genoeg was. werkte hij nog als ontvanger-griffier van polders Oud St.Joostland, Nieuw St.Joostland en Nieuwerkerk. Vanwege de samenvoeging met het wa terschap Walcheren werd Wisse in 1965 eervol ontslagen uit die functie. Van 1952 tot 1953 was hij bovendien nog waarnemend gemeenteontvanger in Sc- rooskerke. In 1975 stopte de heer Wisse in Arnemuiden met die functie. De do cumenten, aanstellingsbrieven en be wijzen van eervol ontslag, bewaart de bankdirecteur wat rommelig in een kar tonnen mapje. "Och, soms is het wel eens leuk om er in te kijken", verduide lijkt hij die verzameling. Pieter Wisse kijkt terug op een stuk ge schiedenis in het bankbedrijf dat een re volutionaire groei doormaakte. "We be gonnen met een reserve van om en nabij de 3300 gulden. Dat is nu twee miljoen. Op de balans stond destijds een bedrag van 900.000 gulden en dat is inmiddels opgelopen naar 46 miljoen gulden". Ook het meubilair en de huisvesting is danig veranderd. Wissef'Ik kocht in de beginjaren een ruim houten bureau van de burgemeester van Sint Laurens. Kantoor hield ik in het huis van de bur gemeester in Arnemuiden, die op 'no- nactief was gesteld. Daar was nog wel een kamertje over. Het was een gemoe delijke sfeer. De mensen kwamen zo aan je bureau. Ook kon je in die lijd nog met je geldtas over straat lopen. Daartege nover staat echter dal sommige mensen hun spaarbankboekjes niet durfden to nen en 's avonds laat als niemand het zag naar me toe kwamen". In 1957 werd in Nieuw- en Sint Joost- land gestart met een nieuw bankgebouw met dienstwoning. Vanwege de gestadi ge groei van de bank werd het bankge bouw drastisch vergroot en voorzien van nieuw meubilair en apparatuur. De of ficiële opening vond plaats op 11 juni 1974 door de burgemeester van Mid delburg. Tegelijkertijd werd het 50-jarig bestaan van de bank gevierd. Op 20 januari 1970 werd te Arnemuiden een nieuw bankgebouw met woning in gebruik genomen. De Rabobank onderscheidt zich volgens Wisse van de andere banken vanwege het collectieve karakter. "Wij hoeven niet jaarlijks dividend uit te keren aan aandeelhouders", legt hij uit. "We kun nen daarom wat meer doen voor de mensen. De Rabo is bovendien van de leden. Dat zijn er in onze plaatsen legen de vierhonderd. We werken zeer decen traal. Zwart-wit gesteld zou het er op neer kunnen komen dat we qua rente percentage volledig kunnen afwijken van andere Rabobanken. Toch is de Rabobank meegegroeid met de andere banken. Ook wij bieden bijvoorbeeld reizen aan en handelen met buitenland se valuta. De verschillende banken heb ben niet de status van filiaal. Wel heb ben we een overkoepelende organisatie die ons er op wijst zo uniform mogelijk te werken. Maar vanwege de mogelijk heid ons onafhankelijk op te stellen en het feit dat we zeer kort bij de mensen zitten, kunnen we net iets meer doen. Zo is er via onze bank in de periode dat ik er werkte slechts tweemaal een gedwongen verkoop van een huis geweest. In vrijwel alle andere gevallen hebben we de zaken goed kunnen regelen. We zitten dicht bij de mensen en weten er ook veel van. En juist dat heeft me altijd gecharmeerd". Volgens de heer Wisse ziet de toekomst er rooskleuriger uil dan sommige ons willen laten geloven. Hij dat af aan zijn toekomstvisie over de huizenmarkt." Ik vermoed dat de mensen in de toekomst weer bestaande huizen gaan kopen. De bouw van de huursector stagneert aan zienlijk en dat betekent dat de vraag naar huizen groter wordt. Ook de huur- Aandacht. Vakrftanschap. En advies. Net zolang tot u tevreden bent. Want daar gaat het Groeneveld om. En dan zijn we even tevreden als ij. Goes, Lange Vorststraat 106, Middelburg, Lange Delft 24, Vlissingen, St. Jacobsstraat 14 OpOtbcaa, prijzen worden steeds hoger en uil eindelijk zal het kopen van een huis weer opwegen tegen huren". Wisse vindt dat het op dit moment ech ter ook oneerlijk is verdeeld. "Iemand die een huis huurt en heeft een inkomen onder een bepaalde grens krijgt huur subsidie. Zou die persoon echter een huis bezitten en de rente gaat van de ene dag op de andere van acht naar twaalf prcent. dan ontvangt hij niets. Als het eerlijk verdeeld zou zijn, zou er zoiets als rentesubsidie moeten komen. Nu ko men die mensen vaak voor ondraaglijke lasten te staan". Ook heeft Pieter Wisse de verandering van de indeling in het bankbedrijf mee gemaakt. Kwamen zijn klanten vroeger Tot vlak voor zijn bureau, tegenwoordig worden ze bediend van achter kogelvrij glas. 1 let is een onpersoonlijke gang van zaken die hem tegenstaat. Hij verklaart: "Deze verandering heeft natuurlijk ook te maken met de veranderde houding van de mensen. We leven in een wel vaartsstaat. En het respect voor bezit van een ander is minder dan vroeger. Zelfs in kleine plaatsen moetje tegenwoordig rekening houden met wat er elders ge beurt. ook al heeft nog nooit iemand geprobeerd de bank bij ons te beroven". Over zijn pensioen maakt hij zich op dit moment nog geen kopzorgen. Een voorbereidingscursus staat hem tegen. "Dat moet toch zelf voorbereiden. Ik denk dat ik mijn vrouw wat meer in het DE NEDERLANDSE VERENI GING TOT BESC HERMING VAN DIEREN roept pleeggezinnen op zich te melden. Het gaat hier om mensen die bereid zijn een aantal weken een huisdier in huis te halen gedurende de vakantie periode. Vooral de vraag naar gastgezinnen voor grotere hon den is erg groot. Maar. voegt de die renbescherming daar aan toe. ook als u alleen een kleiner dier als logé wilt hebben moet u niet aarzelen om u op te geven. Dat kan bij Mevr. de Vree. Bermweg 107. Oost-Souburg. Tele foon 01184-62702. PIJPENHUIS Walstraat 31, Vlissingen AANSTEKERSPECIALIST Walstraat 119. Vlissingen p\/Q huishouden help. Aan stofzuigen of bedden maken zal ik me echter nooit wagen. Ik geloof niet dat ik dat goed kan. Lezen doe ik enorm graag en ook houd ik me graag bezig met mijn bijen zwermen. Daarnaast tuinier ik met veel plezier. Ik had graag nog een tijdje wil len blijven op de bank. Maar jaje moet toch plaats maken voor een jonge re collega. Zeker in deze tijd van wer kloosheid L Dt* Groeneveld-opticiens zijn aangesloten b>.j het Optiek-Gild" Een hijskraan is nodig om de 1170 kg wegende pan te tillen en de reuzenpannekoek te keren

de Faam | 1982 | | pagina 1