DONDERDAG EXTRA VOORDELIG OP DE MARKT LEKKERBEKJES HOLLANDSE NIEUWE N00RDZEET0NG ZEEVISHANDEL JOH.STEVENS franse maand altena f 00STPERKWEG 18 MIDDELBURG inti archi goed wonen „de Schipper" mode WE ZIJN VERHUISD J.L. MOENS c.v. Aanbieding tapijt FA. P. DAMMAN ZN. Hoe lang wilt u nog zo slecht slapen? Woensdag 30 juni 1982 Tijdens de "zomermarkt" vindt U een winkel vol mode "allerlei" met korting vanaf 10% tot 25% of nog meer. Let op de koopjesrekken. Vele broeken met de beste merken, Levi's en Lois maar ook Bermuda's: de grote mode. Badmode volop, voor dames-, heren-en kindermaten. Ondergoed Ten Cate Breiwol en Haakkatoen Vrij entree Langstraat 1 7, Arnemuiden ZOLANG DE VOORRAAD STREKT: warm uit de pan 500 gram... 4.95 vers van het mes! Li] 1 kilo geloven wij nog steeds in een goed verzorgd modern interieur op internationaal niveau. duurt bij ons de franse week een maand, van 26 juni t/m 26 juli 1982 interieurwzorging/binroihuisarchitectuur expositie zitmeubels van de franse architekt pierre paulin, foto-expositie van daniel pons, presentatie van franse tisca-karpetten, en nog andere dingen die beslist de moeite waard zijn bekeken en geproefd te worden, tevens 3 dagen braderie in de scheldestraat met o.a. het bakken van 's werelds grootste pannekoek, met een doorsnede van 4 meter, f NAAR Voor Gas-, Water-, Loodgieterswerk en Centrale Verwarming AANBIEDING FASTO GEYSERS Denkvlam375-— VAILLANT GEYSERS c.o. stop330.— VAILLANT GEYSERS 2500 5 00.— ALLES BRANDER van 945.— voor885.— BOUWPAKKETTEN EZ en HR ketels RHEEM WANDKETEL voor montage Garage gevel afvoer DOE HET ZELF MATERIALEN Nylon tapijt los geweven pool Nylon tapijt prima kwaliteit Polyesther tapijt Zuiver Scheerwollen tapijt 100% Zuiver wollen tapijt er bestaat een bed voor elke rug die gezond wil blijven of wil worden: tel.: 011 55-2010 toestel 36 Wat is migraine? Laurie Anderson - 'Big Science' (WB) Clash - 'Combat rock' (CBS) De Faam en toch daarom: jac. altena 4381 RP vlissingen scheldestraat 25-29 telefoon (01184) 1 34 76 dus: u komt toch ook even kijken? LOODGIETERS-EN CENTRALE VERWARMINGSBEDRIJF t O 3 Vlissingsestraat 13-17. Middelburg Tel. 01180-13367 en 28480. •t t I1 0 400 cm breed84.00 p.m. 400 cm breed149.00 pm 400 cm breed179.50 P m 400 cm breed speciale prijs van voorJ I U.UU p.m. 400 cm breed236.00 p.m. Woninginrich ting Nieuwstraat 29 Tel. 01180-13437 (Zij'str. v.d. L. Delft), Middelburg Wij zijn niet de grootstemaar wei de voordeligste. WanneerU niet regelmatig ontvangt wilt U ons dan bellen. Tel. 01180-27651. Als u eens wist wat er 's nachts met uw lichaam gebeurt, in een te zacht, kuilend, slap bed. Of - minstens zo slecht - een te hard bed. zonder vering. Als u zelf eens kon zien hoe u op zo'n manier uw wervel kolom forceert, waardoor uw spieren niet kunnen ontspannen. Hoe lang wilt u nog zo slecht slapen? Neem ons advies ter harte: een goed bed en ccn goede komen uw gezondheid en humeur ten goede! En wij hebben voor u het meest perfekte bed dat ei is: Lattoflex. Een bed dat, samen met de speciale Lattoflex matras, uw lichaam in elke welving en holte de juiste steun geeft. Waardoor uw slaaphouding altijd echt ontspannen is. Uw wervelkolom in een juiste, rechte lijn (zie foto). Lattoflex is zo'n bijzonder bed, met zoveel unieke voordelen, dat u binnenkort beslist bij ons moet komen kijken en praten. Lattoflex, slapen zoals u nog nooit geslapen heeft. vraagt schriftelijk of telefonisch de interessante lattoflex folder, welke wij u gratis toezendén. raadpleeg hem, o breng een bezoekje aan onze zaak waar deskundige men sen u alles over slapen vertellen, (pot sinds 1909) pot openingstijden maandag 13.00 tot 18.00 u. dinsdag tot en met vrijdag 9.00 tot 18.00 u. zaterdag 9.30 tot 18.00 u. vrijdagavond koopavond van 18.00 tot 21.00 u. zondag's gesloten Migraine is hoofdpijn. Maar geen gewone. Het is een kloppende, bonzende hoofd pijn, meestal aan één kant van het hoofd. Soms in kom- hinatie met overgeven. Men heeft er niet voortdurend last van. Migraine komt in aanvallen, die men vaak bijtijds voelt aankomen. Meestal is het aan de ogen merkbaar. Hei zicht wordt ineens minder goed. Of men ziet flikkerin gen. sterretjes, heldere vlek ken of dubbele beelden. Het kan zich ook aankondigen met dikke vingers. Of met een verminderde gevoelig heid van bepaalde plekken. Men wordt bleek. De waar schuwing kan ook gevoels matig zijn: bang. prikkel baar of somber zijn. opge wonden doen en druk pra ten. Migraine-paticnten zul len één of meer van deze voorbeelden herkennen. Die-* voorspelbaarheid kan de patient een eind op weg hel pen om er vanaf te komen, in het hoofd bevindt zich een netwerk van bloedvaten. Ze kunnen nauwer en wijder worden. Dat gebeurt op kommando van stoffen die in het bloed aktief worden. Bij een migraine-aanval worden de bloedvaten eerst nauwer en vervolgens wij der. Bij het vernauwen ont staan de verschijnselen die aan de aanval vooraf gaan. Gelukkig is het niet gevaar lijk. Het gaat over en er wordt geen blijvende schade aangericht. heeft voorgeschreven. Naast de inname van het genees middel is het zaak zoveel mogelijk indrukken te ver mijden en op te houden met de bezigheden. Alleen zitten of liggen in een donker ver trek is aan te bevelen. Mis schien neemt tijdens de aanval het gezichtsvermo gen af. Automobilisten moeten daar rekening mee houden, anders ontstaan ge vaarlijke situaties. De aanval voorkomen Een dagboek bijhouden is, zoals eerder vermeld, een goede remedie. Op die ma nier komt men achter even tuele oorzaken en kan men die voorkomen. Roken en drinken zijn zeker niet aan te bevelen. Regelmaat in hel leven is belangrijk. Voor kom vooral vermoeidheid en spanningen. Als ''de pil" een mogelijke oorzaak zou kunnen zijn. raadpleeg dan een arts. Zijn het weersve randeringen, dan valt er na tuurlijk weinig aan te doen. Probeer in elk geval thuis het klimaat konstant te hou den. Voldoende ontspan ning zodat men zich licha melijk en geestelijk lit voelt, is erg belangrijk. De voor zorgen lijken vervelend maar kunnen echt helpen. Wennen aan een geregeld leven is zo gebeurd. Zeker als men merkt, er baat bij te hebben. Het begint met het leren kennen van de migrai ne, maar op een gegeven moment kan men de kwaal de baas worden. Migraine is een veelvoorko mende ziekte. Uw huisarts weet er alles over. Vraag ge rust wat u ervan weten wilt. Van veel andere kwalen heeft uw huisarts trouwens ook duidelijke schriftelijke informatie. Dat zijn de Pa- tiënten-info's, beschikbaar gesteld door Artsenservi.ee. Uw huisarts zal u er graag aan helpen' als u interesse toont. De oorzaak De boosdoener is dus de scheikundige stof in liet bloed die om de een of an dere reden niet snel genoeg onschadelijk wordt ge- maaki. Deze stof komt vrij door een prikkel van buite-- naf en is soms in bepaalde voedingsmiddelen aanwe zig. Daarover is nog niet al les bekend. Het is moeilijk uit te leggen hoe die stof ontstaat. De één krijgt last van migraine op lange, drukke zakenreizen of van te weinig nachtrust. De ander heeft er juist last van bij ie lang uitslapen en op momenten waarop er juist van ontspanning sprake is. op vakantie bijvoorbeeld. Juist als de boog niet meer gespannen is treedt het dan op. Er kunnen nog meer oorzaken zijn: oververmoei dheid, opwinding en span ningen' zorgen, veranderin gen van de normale routine, menstruatie, weersverande ringen. scherp zonlicht, kunstlicht, teveel televisie kijken. En ook hete baden, harde, hoge geluiden, sterke geuren en bepaalde soorten voedsel zoals gebakken spijzen chocolade, gebakjes, kaas en alcohol. Maar bovendien slaaptabletten en "de pil". Dagboek In sommige gevallen is er achter de oorzaak te komen waardoor migraine ontstaat. Het is een goed idee om een soort dagboek bij te houden. Als men erin zet wat men voor de aanval gegeten en gedaan heeft, of welke lijd dat was. hoe het weer was en hoe men zich voelde, komt men een heel eind. Zo'n dagboek stelt orde op zaken. Het geeft het verloop voor. tijdens en na de aanval weer. En laat dus op de lange(re) duur zien wat de oorzaak kan zijn en welke maatrege len het beste genomen kun nen worden. Als de aanval zich op de een of andere manier aankon digt. neem dan meteen de geneesmiddelen die ervoor verstrekt zijn in Het is wel zaak die altijd bij-de-hand te hebben. Hoe sneller de me dicijnen ingenomen worden, hoe groter de kans dat de aanval sneller voorbij is en/of minder heftig is. Op die manier is de migraine enigszins onder kontrole te krijgen. Het is nooit ver standig meer geneesmidde len in te nemen dan de arts Laurie Anderson is een van de meest opvallende arties ten die de laatste jaren uit de New Yorkse kunst-scene is gebroken en nu zelfs inter nationale successen boekt. "Oh Superman" kwam met subsidie t >t stand en werd een heel bijzondere hit in Engeland en Nederland. De mooiste van het jaar, wat mij betreft. Het nummer staal ook op "Big Science", de debuutel pee. en dat is op zich weer een uittreksel van het muzi kale lheater-project-in-wor- ding "United States I-IV". De naam van dat project maakt al duidelijk wat An derson doet. Ze geeft een kunstzinnige kijk op de Amerikaanse techno-sa- menleving waarin de indivi duen wat verweesd en vreemd rondlopen, elkaar opppervlakkig benaderen en praten in een soort pri mitief, niets-zeggend en al- lesverhullend kreten-taaltje (Yodellayheehoo!). In "Big Science", het titelnummer, laat ze zich via in aanbouw zijnde autowegen, winkel centra en drive-in-banken de weg wijzen naar het cen trum. In "Oh Superman" is dat nog duidelijker: com municatie via telefoon- beantwoorders. in een wereld die wordt beheerst door afstand en de Ameri kaanse fixaties op techni sche Almacht en Moeder. De teksten van Anderson zijn schitterend, en geven met hun beeldende kracht een nieuwe dimensie aan de minimale eleclronische, maar van emoties doortrok ken muziek. In "From the air" beschrijft Anderson op vrolijk aandoende tonen een doorgedraaide piloot die zich blootgeeft als "cave man", zijn passagiers opge wekt een "crash-landing" in het vooruitzicht stelt en ze aanraadt uit het raam te springen. In "It Tango" zit een verhaspelde, stuntelige liefdesverklaring, subliem besloten met: "your eyes. It's a days work just looking into them". Anderson gebruikt niet al leen electronische instru menten. en de in deze mu ziek belangrijke "vocoder" (.stemvervormer), maar ook enkele blaasinstrumenten, en zelfs doedelzakken. "Big Science" doet mij. door de zweverige, persoonlijke en indringende sfeer erg den ken aan "Rock Bottom" van Robert Wyatt, ook zo'n tijd loze. sfeervolle plaat. Men sen die "Oh Superman" kennen, wéten wat ze aan deze elpee zullen hebben. Sommigen zijn er absoluut allergisch voor en vinden het maar niks. Ik vind het schit terend. "Big Science" is een unieke, briljante plaat van iemand, die zich niks aan trekt van de popcultuur en godzijdank haar eigenzinni ge weg gaat. John Dat The Clash na vier jaar in de frontlinies van punkrock nog steeds even strijdbaar is. blijkt wel uit de nieuwste el pee "Combat Rock". Het geflirt met guerrilla op "Sandinista!", de driedub bele elpee die hel hele spec trum van de groep bestreek, steekt ook nu weer de kop op. Natuurlijk vail "Combat Roek" tegen je de plaat ver gelijkt met de driedubbele voorganger waarop de groep eigenlijk alles heeft gedaan wat ze in haar mars had. Op "Combat rock" wordt alles nog eens overgadaan. En echt niet slecht. Het duurt even voor de elpee z'n ge heimen prijsgeeft, maar dan blijkt dat The Clash de oude zeggingskracht en intensiteit nog steeds overvloedig bezit. Goede composities, fel en wat rommelig opgenomen, veel afwisseling en opnieuw veel politieke raakvlakken. De Amerikaanse fotograaf Scan Flynn, zoon van de ac teur Errol Flynn. die spoor loos in de Vietnamoorlog verdween, is onderwerp van een nummer. In "Ghetto defendant" neemt dichter Allen Ginsberg een deel van de tekst voor z'n rekening. Op reggae-achtige muziek met een mondharmonikaat- je. Opvallend blijft de rijk dom aan curieuze invallen, die de plaat een bijna anar chistisch en in ieder geval spontaan karakter geven. Het is ruim anderhalf jaar geleden dat de voorganger "Sandinista!" uitkwam, maar zo te horen lijkt "Combat Rock" in een klein weekje opgenomen, met een minimum aan technische spullen en een overdaad aan bizarre invallen en gedre venheid. Een goede plaat. John.

de Faam | 1982 | | pagina 14