voorvader aguAsport BOSCH f187.- allerlei allerlei allerlei allerlei allerlei de boekelier heeft alles wat ik zoek zelfs een gratis boek* «gt Stuur door de natuur WAGEMAKERS HORREN KEES SEIJBEL Op een Lattoflex bed slaapt u veel beter ftitt l/twktwwfv Decoupeerzoag de winkel vol leesplezier De Faam wielrenkleding Woensdag 16 juni 1982 De Faam Beenhouwersingel 5, Middelburg Haarwerk Zeeuwse klederdracht Kapsalon De Jonge de middelburgse Qlazeniet' bv Breeweg 17-24 Middelburg Telefoon 01180-13187 Winkelcentrum Dauwendaele, Middelburg bij pot in axel leverbaar in elke gewenste maat in elk gewenst ledikant. tel.: 01155-2010 toestel 36 Vraag er naar bij uw vakman: PASSENIER Ideal - 'Der Ernst des Lebens' (WEA) Toto - 'IV' (CBS) WINKELIERS OPEREREN TE INDIVIDUEEL VIJFDE OLDTIMER- EN OLDTIMER ONDERDELEN- BEURS HET VSV IN 1981 Werelddiakonaat Raad van Kerken WIE LET ER ECHT OP ZIJN GELD? leuke moderne zithoek met zachte velour bekleed nu 1.195,- gezellige fauteuil met effen ve lours bekleed nu 198,— lcolux 3-, 2- en I-zits, zeer luxe uitvoering met prachtig leder gestoffeerd (model 794) katalo- gusprijs 16.479.- nu 10.950,— hoge klasse: 3- en 2-zitsbank (model 430) gemaakt door gel- derland. katalogusprijs 4.827. - nu 2.975,- prachtig geloogd massief eiken bankstel, gemaakt door werten- spry, mooie gobelin kussens 4.590. nu 2.495,- gezellig klassiek bankstelletje met gebloemde velour bekleed nu 1375,— leuke cetkamertafel en 4 stoelen nu 495,— groot aantal kostbare 2- zitsbankjes gemaakt door dur- let. lcolux. benders en gelder- land in modern en klassiek nu met hoge kortingen op de kata logusprijs: 2.525, nu 1.675, 2.597. nu 1.245,- 2.512,- nu 1.295.- 2.598.- nu 1.595,- 2.895, nu 1.750,- 3.140, nu 1.895,- 3.825, nu 2.295,- 4.855, nu 2.975,- 5.195, nu 3.295,- 5.265, nu 2.975,- 5.485. nu 3.498,- 1.260, nu 895,- 995,- nu 498.- voor kleine kamers: gezellige 2- en 3-zitsbank. houten romp. gestoffeerd met leder 2.998.— nu 1.498,- moderne 3- en 2-zitscombinaiie gestoffeerd met zacht wild leder nu 2.895,- zeer luxe gecapitonneerde ita- liaanse 4-zits en 2-zitsbank met fraai velours bekleed 6.630, nu 3.995,- leuke eigentijdse hoekcom bi na- tic met gezellige velour bekleed 2.375.- nu 1.495,-. luxe complete mahonie tiener- kamer. scheepsmodel, met ko per afgewerkt 1.985. nu 1.498,- 7 heeft u een grote woonkamer? dan is dit uw kans! 3-zitsbank en 2-zitsbank en fauteuil, gemaakt van dik frans eikenhout, gestof feerd met sterk naluurleder 6.795, nu 3.995,-. prachtige klassieke eiken berg- kastjes met glazen deurtjes nu 998,— met houten deurtjes nu 798,- moderne 3- en 2-zitsbank ges toffeerd met moderne weefstof 2.806.- nu 1.998,- prachtig massief klassiek eiken bankstel met fraai gebloemde velour 3.988.- nu 2.498.- idem 3.925.- nu 2.750,- gezellig modern zwart essen op- bergmeubel 1.198,- nu 795,— zeer grote klassieke massief ei ken tafel en 4 bijpassende stoe len. 2.525. nu 1.698,- gezellig modern bergmeubel met veel bergruimte nu 695,- hoge klasse: 3- en 2-zitsbank van interclass, model lima, met prachtig leder gestoffeerd ,5.440.— nu 3.595,- klassiek biedemeyer 2- zitsbankje en bijpassende fau teuil massief mahonie met fraaie wildlederen stoffering 7.545.- nu 4.890.-. pot de grootste en meest exclusieve woninginrichting van de benelux (pot sinds 1 907) waar iedereen zomaar binnen mag lopen ivoor liefhebbers van wer kelijk heel fijne klassieke massief eiken meubelen in oud engelse-, franse- en hollandse stijl, pot, 3e ver dieping, axel. luxe ovale chroomtafel en 4 bij passende stoelen met echt leder gestoffeerd 5.118.- nu 2.975,- moderne ecihoek: grote luimcl- tafel en 4 stoelen I.395.- nu 898,- schitterend blank gelakt essen bergmeubel met echt lederen greepjes 4.275,— nu 1.750,-. leuke vitrinekastjes in mahonie en balibruin 1.750,- nu 995,— 2 luxe klassiek eiken 2- zitsbanken met fraai velours gestoffeerd 4.900. nu 1.796,- modern bergmeubel 1.375. nu 795.- groot royaal klassiek bankstel met volant 4.995. nu 2.490,- luxe italiaanse klassieke bank stellen met leder gestoffeerd, prachtige keuier romp. 5.495.- nu 3.698.- 5.538. nu 3.998.- 4.975,- nu 3.450 - 6.498. nu 4390,- Milieuvriendelijk, oergezellig en hartstikke gezond. Voor alle leeftijden is er de juiste fiets: een stevige, duurzame en toch vederlichte GAZELLE. U vindt ze bij: Noordweg 1 9. Oostkapelle Tel. 01 188-1344 GAZELLE fietsen rijden op VREDESTEIN banden '(gereedschap materialenboek) -pJk- echte haarstrengen en rollen ■tJ Aparte afdeling. Gravenstraat 23 - Middelburg telefoon 01 180-12074 STRIPES handelt over een beminnelijke gabber Russei Ziskcy en John Winger die terecht komen in een nieuw leger van de Verenigde Sta ten dat de democratie moet redden en waarin aardi ge meisjes rondlopen. Zo'n leger is zo slecht nog niet - zeker als je in je privé leven alles hebt verloren: je baan. je auto. en je flat. John Winger beroept zich er op alles altijd bedachtzaam op een verantwoordelijke wijze te benaderen en op te lossen. Russei is altijd overal voor in. De opleiding in het leger is echter zwaar, maar heeft toch ook mooie momenten. Bijvoorbeeld gearresteerd worden door de Militaire Politie - twee heel knappe MP's. Later echter wordt al les wat ingewikkelder. Het duo komt in conflict met de sergeant-instructeur. Ook ontstaat er een misverstand met de Derde Wereld, met de Tsjechen en het komt tot een groot conflict met de Russen. De film eindigt in een spannende en tevens kolderieke climax. De hel den worden beloond voor hun moed. wijsheid en in zicht.... Stripes draait deze week in het Middelburgse Citythea ter. ONE FLEW OVER THE CUCKOOS NESNEST met Jack Nicholson in de hoofdrol gaat over een per soon die hel opneemt tegen het systeem. Hij (Jack Ni cholson) laat zich in een ge vangenis ziek verklaren en wordt opgenomen in een psychiatrische inrichting. Sl Janstraat 33 - 4331 KB Middelburg Telefoon 01180-33247 VOORZETRAMEN B.S. VOOR VRIJBLIJVEND OPMETEN EN HET MAKEN VAN EEN OFFERTE. Nu ook zelf maken met behulp van ISOLERENDE BEGLAZING Misschien hebt u soms het idee dat u op een ander bed beter zou slapen dan nu. Dat weten wij wel zeker. Wij hebben een bed voor _u, waarop u zowel geestelijk als lichamelijk volkomen tot rust komt. Uniek in de wereld: Lattoflex. Een bed met een vering bestaande uit 22 buigzame latten, met instelbare veerkracht, waardoor uw lichaam in de enig juistffStand ligt, met de wervelkolom in een rechte lijn (zie foto). Elke welvingen holte van uw lichaam worden zo optimaal gesteund. [Wanneer U niet regelmatig ontvangt wilt U ons dan bellen. Tel. 01180-27651. koersbroeken trainingspakken collants koerstruien windjacks handschoenen helmen fietsschoenen zweethemden sportvoeding regenjacks Natuurlijk verkrijgbaar bij de officiële AGU-Sport dealer: ME VROUW of MIJNHEER, 1 4 wasmachines staan voor u klaar met voordelige prijzen in onze zelfbedienings-wassalon. Altijd Parkeerruimte. Iedere dag geopend van 7.00 - 21.00 uur. 's Zaterdags en 's Zondags tot 17.00 uur. U voelt het meteen. Vooral in de morgen, na een nacht échte rust. De echte nachtrust die u nu moet missen. Kom bij Ons-kennismaken met de vele voordelen van Lattoflex bedden. Het summum in'kom- fortabel"mcdisch verant woord slapen. Lattoflex bedden passen in elk interieur en zijn ook leverbaar in luxe uit voering, met elektrisch instelbaar hoofd-en voeteneinde. Lattoflex, slapen zoals u nog nooit geslapen beeft. Wij adviseren u graag. tecnisom vraagt scnuftelijk of telefonisch de interessante lattoflex-folder, welke wij u gratis toezenden, raadpleeg hem, of breng een bezoekje aan onze zaak waar deskundige mensen u alles over slapen vertel-, ien. (pot sinds 1909). openingstijden maandag 13.00 tot 18.00 u. dinsdag tot en met vrijdag 9.00 tot 18.00 u. zaterdag 9.30 tot 18.00 u. vrijdagavond koopavond van 18.00 tot 21.00 u. zondag's gesloten rat poeheOd! PST50 Maximale prestaties voor een vriendelijke prijs! Met een grote zaagkapaciteit en een uit gebalanceerde zaaghouder die zorgt voor trillingvrij werken. U zaagt naar beide zijden tot 45 0 onder verstek. Normaal 224,-. Nu tijdelijk in onze 5 Sterren Voordeel Aktie slechts Wilgenhoekweg 2 Serooskerke Voor goed advies en totale service vy De Berlijnse groep Ideal hoort eigenlijk niet helemaal thuis in de nieuwe "Deut sche Welle" waar we de laatste tijd zo veel over -en van- horen. "Ideal" maakt namelijk tamelijk gewone popmuziek, weliswaar met moderne invloeden, maar niet echt baanbrekend of progressief. De groep heeft nogal wat pluspunten. Er is veel compositorisch talent, er zijn verschillende zangers en een zangeres Annette Humpe-, en de muzikale aanpak is tamelijk eenvou dig. Invloeden van rock, reggae, en new wave worden op deze plaat vakkundig verwerkt in een vlotte, ta melijk ongecompliceerde ei gen stijl. De teksten zijn helder en coriéreet, en ade men de moderne koelte: verveling, eenzaamheid, agressie, sex, spanningen. "Ideal" doel enigzins den ken aan Trio: simpele, hechte popmuziek, met drums, bas, gitaar, en hier en daar een kaai. maar erg in dringend orgeltje. Beste nummers zijn het reggae- geënte "Monotonie", het dreigende "Spion", "Eis- zeit" en het desolate "Sex in der Wüste". "Der Ernst des Lebens" is een toeganke lijke, levendige elpee met een grote muzikale variatie en een voelbare, maar enig zins verkilde emotionaliteit. John Met de vierde elpee is de Amerikaanse topgroep Toto weer terug bij het begin. Een mengeling van hard rock -geen heavy metal!- Beatle- achtige melodiën, trendy jazz-invloeden, scherpe gi- taarsoli. en de soulgeënte, felle zang van Bobby Kim ball. De eerste elpee was een sensatie, de tweede. "Hy dra", benadrukte heel dui delijk de jazzrock-achtige voorliefde van de bandle den, met de nadruk op erg mooie synthesizer- en pia nopartijen. Maar groot commerciël succes bleef enigzins uit. zodat Toto op de derde elpee "Turn back" voor de harde rock koos. Opnieuw verdienstelijk, technisch erg knap, profes sioneel geproduceerd, etce tera. maar toch een beetje vlak en soms vervelend. Dus op deze vierde elpee combi neren de gerenommeerde Toto-leden weer hun eigen voorliefdes voor de verschil lende stijlen op de vorige el pees. "IV" is daardoor heel wat gevarieerder, afwisse lender dan de vorige twee platen. Redelijke composi ties, met "Rosanna" als commerciële uitschieter, veel aandacht voor goed uitgewerkte knappe partijen op toetsenbord, ouderwetse rockstructuren met veel ruimte voor gitaarsoli, dus een plaat die in haar soort uitstekend genoemd mag worden. Dat "soort" is soe" pele. zeer gepolijste, gedurf de maar niet écht riskante rock met jazzy invloeden, die op zichzelf een soort kruising vormt tussen Steely Dan en Boz Scaggs. John Hij begrijpt niet dat hij in die inrichting een totaal geïsoleerd leven moet gaan leiden. Dat geldt voor alle patiënten. Keer op keer loopt hij met de kop tegen de muur. Tenslotte loopt hij er op stuk. De film werd be kroond met vijf Oscars. One flew Over The Cuckoo's Nest is vrijdagavond om half negen in Het Woltersliuis aan de Hogeweg (19.30). za terdag in Marnix (20 uur) aan de Noordbeekseweg en zondag in De Zwaan (20 uur) aan de Kromwegesin- gel. ANDY, BLOED EN BLOND HAAR is een Ne derlandse film met veel mu ziek van onder andere Her man Brood. De hoofdrollen worden vertolkt door jonge en onbekende acteurs. De thema's zijn zo van de straat opgeraapt. Deze film uit 1980 wordt vrijdagmiddag om 14 uur gedraaid in het VOC gebouw aan de Hclle- bardierstraal in Vlissingen. AGUIRRE, DER ZORN GOTTES speelt zich af in het Amazone gebied in Zuid-Amerika en gaat over een groep avonturiers die in hel midden van de zestiende eeuw op zoek gaan naar El Dorado (goudland). Ze trekken op een vlot door de jungle. De tocht blijkt on doenlijk. Niettemin zetten ze door. koste wat kost. Het kost ze hun leven. De leider Aguirre blijft leven. Volko men ontspoord blijft hij in de jungle achter. Deze film - met in de hoofdrol Klaus Kinski - draait vrijdagavond om half negen in het jonge rencentrum Midgard in Middelburg. De Maatschappij Verkoop bevordering Midden- en Kleinbedrijf (MVMK) uit Rijswijk waarschuwt kleine re ondernemers met klem voor een te individueel ge richte werkwijze. Volgens de MVMK (doch ter van het KNOV en het NCOV) hebben veel onder nemers uit liet midden- en kleinbedrijf in deze periode van recessie de neiging, om op gevaarlijke wijze op de post 'gezamenlijke promo tionele aktiviteiten' onnodig te bezuinigen. "De doorsnee bedrijfsvoer der onderschat de kracht van het collectief is de mening van de MVMK. De Maatschappij wijst erop, dat detaillisten meer samen moeten werken, om niet één enkele winkel, maar een to tale winkelconcentratie ge zellig, functioneel en geva rieerd te maken. "Het eigen belang wordt niet gediend door er op ei gen houtje voor te strijden. Vooral als liet gaat om con- sumentgerichte acties gooit liet midden- en kleinbedrijf aan de ene kant teveel geld klakkeloos 'over de balk', terwijl het aan de andere kant (de gemeenschappe lijke) ongemotiveerd bezui nigt", aldus de MVMK. "Het is de hoogste tijd. dat ondernemersorganisaties zichzelf op een hoger voet stuk plaatsen. Zeker als het gaat om sfeer- dus verkoop bevorderende akties zal de gemeenschappelijke kracht aangewend moeten worden, om er voldoende onder grond aan te geven. Wij durven zover te gaan, dat we stellen, dat de ondernemer gemiddeld per jaar een der de van zijn totale promotie- budget in de gemeenschap pelijke winkelierspot moet storten. Want pas als het collectief goed draait, maakt ook de individuele winkel een kans". Overigens meent de MVMK dat een betere gemeenschappelijke com merciële belangenbeharti ging door winkeliers, voor de consument zal leiden tot een optimale vergelijkings mogelijkheid. "De plaatselijke onderne- m e rso rga nisa t ies kunnen meer doen aan verbetering van de communicatie tussen de winkeliers. Dat kan dan weer leiden tot meer samen spraak over het pakket dat de consument wordt aange boden. Nogmaals de tijd is voorbij, dat de ondernemer het allemaal alleen wel aan kan". aldus de MVMK. Hooikoorts is een ziekte van de slijmvliezen die zich in de neus, keel en rond de ogen bevinden. Deze slijmvliezen voorkomen dat stof en ande re ongerechtgdheden bin nendringen. Ze vangen die vreemde deeltjes op en scheiden ze met vocht af. Ze zijn bij de één gevoeliger dan bij de ander. Bij sommigen zijn ze zelfs overgevoelig. In bepaalde tijden van het jaar worden ze dan zo hevig en zo langdurig geprikkeld dat ze ontstoken raken. Met alle gevolgen vandien. Jeuk in neus en keel, erg vaak niezen terwijl de neus voortdurend loopt. De ogen tranen en branden. En doordat de slijmvliezen op den duur op zwellen raakt de neus ver stopt en krijgt men last van hoofdpijn. Dat is hooikoorts. De slijmvliezen zijn dus ex tra gevoelig. Maar niet voor alle stoffen. Vooral het stuifmeel (ook wel 'pollen' genoemd) van met name jong gras, is de boosdoener. Pollen zijn minuscule zaad jes die door de wind worden verspreid. Ze komen op de neusslijmvliezen terecht en die raken daardoor geprik keld. Daarbij vormen de slijmvliezen een stof die 'histamine' heet. Juist dat histamine is de spil waarom de hooikoortsklachten draaien. Er is een bepaalde periode waarin hooikoortspatiënten de meeste klachten kunnen verwachten. Vooral in mei en juni, als het gras bloeit. Het meeste last heeft men bij droog, warm weer. Dan blijft het stuifmeel gemak kelijk in de lucht zweven en is de kans groter dat het op de slijmvliezen terecht komt. Bij hooikoorts is het alleen dit stuifmeel. Maar er be staan ook nog andere vor men die men hooikoorts noemt, en die veroorzaakt worden door overgevoelig heid voor stuifmeel van an dere planten, heesters en bomen. Ook stof in huis, op het werk, en op school als- Hooikoorts (dokter Bernard Acrts) mede huidschilvers van huisdieren kunnen overge voeligheid veroorzaken. Die vormen zijn extra lastig om dat ze het gehele jaar voor komen. De aanleg voor hooikoorts is erfelijk. Maar dat betekent nog niet dat iedereen uit een familie met aanleg voor hooikoorts er ook last van krijgt. Er is nog iets bekend van hooikoorts: doorgaans begint het op jonge leeftijd en houdt het vanzelf weer op bij het ouder worden. Grote kans dus dat de klachten mettertijd gewoon weer ver dwijnen of aanzienlijk min der worden. Maar daar is men nü niet mee geholpen. Er zijn geen geneesmiddelen die de overgevoeligheid vol ledig wegnemen. Er zijn wel middelen die de werking van histamine (U weet wel. de stof die de aanleiding is tot de klachten) als het ware 'uitwissen'. Men heeft dan veel minder last van dat hoesten, tranen en proesten. Maar, de kans bestaal dat ze suffig maken. Dat kan ge vaarlijk zijn bij het autorij den. Men moet zich dan ook heel precies aan de voor schriften van de arts en apotheker houden. Aanvul lend worden ook wel neus druppels en sprays toege past. Die werken direct in op de slijmvliezen en remmen de ontsteking en zwelling. Ze helpen heel goed. Maar alle middelen tegen hooi koorts hebben één ding ge meen: zolang de kans aan wezig is, het te krijgen, moet men ze elke dag gebruiken. In elk geval dus gedurende de hele voor- en nazomer. De mogelijkheid beslaat om het lichaam langzaam aan de stoffen waarvoor men overgevoelig is, te laten wennen. Men leert het li chaam op deze wijze nor maal te reageren op stuif meel. Zc'n behandeling heet desensibilisatie en bestaat hieruit, dat men de stof waarvoor men overgevoelig is, in miniscule hoeveelhe den krijgt toegediend. Het lichaam schrikt op den duur niet steeds weer van de stof, het herkent de stof en rea geert niet overgevoelig. Door een beetje rekening te houden met de overgevoelig heid kan men zich heel wat narigheid besparen. Een picknick in het gras op zo'n mooie warme dag in juni dus maar een paar weken uit stellen. Tijdens de zomerva kantie rekening houden met het stuifmeel in de lucht. Bij vakantie aan zee is de kans op last beduidend minder. Men gaat natuurlijk op va kantie op een tijd dat er geen stuifmeel in de lucht is. En men doet er goed aan op de radio het Pollen Nieuws te volgen. En verder ook de dagindeling aanpassen. Midden op de ochtend komt het stuifmeel uit het gras omhoog. En laat in de mid dag daalt het weer. Rond die momenten is het beter om binnen teblijven. Zeker op een warme, zonnige dag, want dan zit er hel meeste stuifmeel in de lucht. Het is ook een goede gewoonte om op zulke dagen een zonne bril te dragen en als het even kan de ramen dicht te hou den, vooral van de auto. Als men zich aan die regels houdt, is er veel kans dat de hooikoorts het volgend jaar veel minder erg zal zijn. Heeft u vragen over'andere ziektes? Uw huisarts heeft tegenwoordig patiënten-in- fo's beschikbaar over tal van ziektes. Vrrag hem gerust om zo'n info. In het weekend van 2 t/m 4 juli zal het Turfschip in Bre da weer bolstaan van de old timer enthousiasten. Voor de vijfde maal zal de traditione le oldtimer en oldtimeron- derdelenbeurs worden geor ganiseerd op deze sfeervolle Iokatie. Men kan er dan weer terecht om de prachtige oldtimer automobielen en motorfiet sen te bewonderen of te ko pen. Alle exemplaren zullen overigens niet in show roomconditie zijn. Men zal er ook aan kunnen treffen waarvan de leek zal zeggen: Wat doet die schroothoop hier? Maar juist deze exem plaren worden door de lief hebbers gezocht. Men kan jaren werken aan zo'n "wrak" en jaren zoeken naar ontbrekende onderdelen. In 't Turfschip zal men dan ook vele onderdelenstands kun nen aantreffen, met daarop de meest uiteenlopende on derdelen uitgestald. Deze kunnen variëren van een boutje tot een compleet mo torblok of van een lampje tot een compleet interieur. De standhouders zullen hun beste beentje voorzetten om ieder aan zijn trekken te la ten komen. Zij zul. zullen ten alle tijden bereid zijn de bezoekers van de nodige in formatie te voorzien. Tussen de oldtimer automo bielen en motorfietsen is voldoende ruimte gelaten om eens lekker te praten over deze boeiende hobby. Door praten wordt men soms wijzer dan door het le zen van duizenden tijd schriften. Overigens kan men voor de broodnodige lectuur op dit gebied ook op deze oldtimer- en oldtimer- onderdelenbeurs terecht. De openingstijden zijn: Op 2 juli van 20.00 uur lot 22.00 uur. Op 3 en 4 juli van 10.00 uur tot 18.00 uur. Het Voorlichtingscentrum Sociale Verzekering (VSV) heeft zojuist zijn jaarverslag over 1981 uitgegeven. Daar in wordt een overzicht gege ven van de werkzaamheden van het Voorlichtingscen trum. De voorlichtiüg aan het pu bliek nam in 1981 weer een belangrijke plaats in. De verslechterende economi sche situatie, de steeds inge wikkelder wordende wetge ving en de vele wijzigingen op dit terrein vormden hier van de belangrijkste oor zaak. De TV-serie "Sociale Ver zekering" die de Stichting Teleac samen met het VSV heeft verzorgd, werd in 1981 herhaald, aangepast aan de nieuwste situatie en onderti teld speciaal voor gehoor gestoorden. Uit onderzoeken blijkt dat de serie goed is aangeslagen. Ook het bijbehorende cur susboek bleek in een grote behoefte te voorzien. In 1981 werd de serie boven dien uitgebreid met een ra dioprogramma óver hetzelf de onderwerp dat aandacht besteedde aan de meer emotionele kanten van het ziek zijn, werkloos zijn of arbeidsongeschikt zijn. Via Viditel, hel viewdata- systeem van de PTT waar- mee de abonnee/gebruiker via de telefoon uit een cen trale computer informatie kan opvragen die op het scherm van een speciaal TV-toestel zichtbaar wordt, verëorgt het VSV inmiddels 300 pagina's met informatie over de sociale verzekerin gen. Het voorlichtingsmateriaal werd uitgebreid met een film over het probleem van de werkloosheid. "Kleine Vrijheid" genaamd. Deze discussiefilm. gemaakt in opdracht van het Overle gorgaan Werkloosheids- en Arbeidsvoorzieningen, werd in korte tijd populair. De andere activiteiten, zoals de voorlichting ten behoeve van buitenlandse werkne mers en het onderwijs von den dit jaar in onvermin derde mate plaats. De fol ders en brochures over de sociale verzekeringen wer den ook dit jaar door een groot aantal mensen ge vraagd. Er werd een aantal nieuwe folders aan toege voegd. Op uitnodiging van Z.E. Kardinaal Willebrands brengt de Pools hulpbis schop Czeslaw Domin een bezoek aan Nederland. Bis schop Domin is voorzitter van de charitatieve commis sie van het Poolse episcop aat en in die functie coördi neert hij de hulpverlening via de kerken in Polen, die voor 85% uit het Westen komt. Op verzoek van de Kardi naal organiseert de Stichting Mensen in Nood/Caritas Neerlandica het werkbezoek van Mgr. Domin. dat plaatsvindt van 25 tol 30 juni a.s. Tezelfdertijd komt - zulks op uitnodiging van dc Raad van Kerken - Dr. Zdzislaw Pavlik, secretaris van de Poolse oecumenische raad. naar Nederland. De bedoeling van het bezoek van de beide Poolse kerke lijke autoriteiten is de hulp verlening aan Polen op nieuw onder de aandacht te brengen van het Nederland se volk. Daarom wordt er naar gestreefd Mgr. Domin en Dr. Pavlik zoveel moge lijk in contact te brengen met organisaties en groepen, die zich in Nederland met de hulpverlening aan Polen bezighouden. De Nationale Stichting Hulp Polen belegt op 28 juni een speciale ver gadering om met beide re presentanten van gedachten te wisselen. Op zpndag 27 juni te 10.15 uur zal Mgr. Domin in de St. Jan's kathedraal te 's- Hertogenbosch voorgaan in de eucharistie-viering. waarna er tot 14.00 uur in het Casino, eveneens te 's- Hertogenbosch, een open huis wordt gehouden, waar in vertegenwoordigers van Nederlandse organisaties en groepen persoonlijk met Mgr. Domin contact kunnen hebben. In 1814 gaf de Nederlandse Bank haar eerste bankbiljet ten uit. Reeds lang voor die tijd bestonden er echter waardepapieren zoals schuldbekentenissen. Het vervalsen van die bankbiljet ten en waardepapieren da teert vanaf dezelfde datum als dat zij in de handel kwa men. Vooral landen met vas te valuta staan bloot aan dergelijke praktijken. Ondanks het feit dat ieder land zijn geld tracht te be schermen door middel van bijvoorbeeld watermerken, zilveren draadjes in het pa pier of speciale vezelstruc turen. zijn er nog steeds val se bankbiljetten in omloop. Dit komt voornamelijk om dat wij niet genoeg letten op wat wij in de handen ge drukt krijgen. Het meest vervalst worden de Ameri kaanse honderd dollar briefjes, maar ook in ons land worden biljetten van 100 en 1000 gulden nage maakt. Van zeer echt lijken- de tot duidelijk te onder scheiden valse briefjes wor den door de onachtzame burger geaccepteerd. Zo presteerde men het zelfs om ingekleurde fotokopiën voor echt te verkopen. Een van de meest bekend geworden vervalsers was wel de Duitser Hopfinger. die biljetten van 500 mark hele maal natekende en inschil- derde. Over één briefje deed hij ongeveer 8 uur. De ware kunswerken hebben hem uiteindelijk toch niet uit de gevangenis kunnen houden. Iedere Nederlander kan er aan meewerken, om het aantal in omloop zijnde waardeloze biljetten te mi nimaliseren. We moeten ge woon goed opletten. Bekijk de briefjes, in het bijzijn van de gever, direct wanneer U ze ontvangt, zodat U ze als ze er veydacht uitzien nog kunt teruggeven! Eigenlijk is het heel eenvou dig om een honderdje te checken. Leg op het water merk een dun papiertje (bij voorbeeld een sigaretten vloeitje) en ga hier met pen of potlood licht overheen. Het watermerk zal zich dan aftekenen. Daarbij zijn er op ons papiergeld bepaalde woorden en cijfers anders bedrukt, en vertonen zij een reliëf. Wanneer U werkelijk denkt een vals briefje in handen gekregen te hebben, waar schuw dan de politie en probeer niet het biljet weer zo snel mogelijk aan een ander kwijt te raken. U helpt daarmee slechts de verval sers.

de Faam | 1982 | | pagina 10