Grafzerken te Goes IN BEROEP ZEELAND IN DE PEN bestuur voor komende vier jaar Provinciale staten kiezen dagelijks NATUVIT. DE NATUURLIJKE METHODE 1 COMMISSIES Economische zaken WEE KIN FORMATIE zie elders in dit blad Woensdag 9 juni 1982 T^rwekktn oliecapsules Knoflook capsules Vezel tabletten Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-27351, toestel 249. ONTWERP-VERGUNNINGEN H0ECHST Drs. R.C.E. Barbé Mr. J.P. Boersma W. Don E. Maris-Koster J.B. Ventevogei J.D. de Voogd Samenstelling kamers en AROB-commissie RADSON Vorige week hebben provinciale staten van Zeeland het nieuwe dagelijks bestuur van de provincie gekozen: het college van gedeputeerde staten. Portefeuilles De Faam ABDIJ IEUWS 3emeente-archivaris L.J. Abelmann /an Goes heeft een beschrijving ge naakt van de grafzerken in de Grote of Vlaria Magdalenakerk in Goes, waarna Je Heemkundige kring de Bevelanden iet werk, met talrijke afbeeldingen, ïeeft uitgegeven. Grafzerken en de studie ernaar zijn om meer dan één reden belangrijk. Abel mann zegt daar zelf van: "Op de eerste plaats is het een aanduiding van dege nen die er onder begraven zijn. Op de tweede plaats is het als kunsthistorisch monument belangrijk. Dit laatste gaat uiteraard alleen op voor de zerken die min of meer versierd zijn met figuren. wapens of beelden". Eraan toegevoegd kan worden, dat de zerken inzicht geven in het patriciaat van Goes, van de heren die in het stadsbestuur een plaats bek leedden, vooral in de 17de eeuw. Dit komt ook, doordat de archivaris niet heeft volstaan met een inventarisatie, maar geprobeerd heeft min of meer uit gebreide genealogische gegevens bijeen te brengen van vele zerken. Historici en genealogen zullen hem daarvoor dank baarzijn. De grafstenen geven niet alleen de ge schiedenis weer van de geslachten, maar ook informatie van meer algemene aard. De Bataafse revolutie in 1795 Werkt vaak 's avonds door. Eet dan haastig in de stad. Blijft toch vitale echtgenoot Natuvit Tarwe- kiemolie-capsules zijn een natuurlijke bondgenoot Is lid van twee disco's. Verbruikt onwijs veel energie. Vult haar voeding aan met Natuvit Tarwekiemolie-capsules. Bromt elke dag door weer en wind naar school. Maakt lange dagen. Maar moeder zorgt voor Natuvit Knoflook-capsules. We beseffen het allemaal. Onze welvaart mag dan wat aan het afnemen zijn, onze welvaartsklachten worden er niet minder om. We bewegen te weinig We leven teveel onder spanning En niet te vergeten: ons moderne voedsel bevat niet altijd de natuurlijke stoffen die we nodig hebben. Dat verstoort onze stofwisseling Dat ondermijnt onze weerstand en tast onze energie aan. Natuvit doet daar wat aan. Brengt de natuur weer in ons lichaam terug Met een serie produkten die de juiste aanvulling op onze voeding vormen. En dat is nodig Want zijn wij mensen uiteindelijk niet zelf 'n stukje natuur? Natuvit Vezeltabletten laten de natuur uw stoel gang regelen. Nemen de oorzaak van verstopping weg door middel van zuivere vezelstoffen uit graan en citrusvruchten. Natuurlijk, en gemakkelijk in te nemen. Een hele opluchting Natuvit Knoflook-capsules werken gunstig op het totale organisme. Geven een natuurlijke weerstand tegen de negatieve invloeden van ons klimaat en onze levenswijze. Want knoflook is een zeer rijke bron van waarde volle voedingsstoffen. Men schrijft er bovendien een gunstige invloed op het bloedvatenstelsel aan toe. De Natuvit Knoflook-capsules zijn volkomen reuk- en smaakloos. Natuvit Tarwekiemolie-capsules een natuurlijke bron van vitaminen (waaronder vitamine E), mineralen, meervoudig onverzadigde vetzuren, eiwitten en sporen elementen. Een verantwoorde aanvulling bij vermoeidheid en sport Alle Natuvit-produkten zijn van natuurlijke oor sprong en voldoen aan de hoogste kwaliteitseisen. U vindt de gehele serie natuurprodukten bij uw vertrouwde drogist of reformzaak. Vakkundige voorlichting krijgt u er gratis bij. A*- AI ATT Tl/TT TC I/EDWTTi^D A AD RIL DOMBURG: Warenhuis Karna, afd. Drogisterij,'t Groentje 6. MIDDELBURG: Drogisterij Boot, Korte Noordstraat 59-61 DA Drogisterij 1VAl UVll LJ VEI\Al\lJ\JD/l/iI\ DIJLaban, Maasstraat 56-58, Segeersstraat 10 Drogisterij Meulmeester, De Ruyterstraat 21 D.A. Drogisterij "Pharma CharmeWinkel- Laban, Maasstraat 56-58, Segeersstraat 10 centrum Dauwendaele, Vrijlandstraat 63 Drogisterij Schulte en Thieme, Lange Delft 119-123. Goes Zuidvlietstraat 75 telefoon 01100-12420 Rijdt een zware oplegger. Zit soms dagenlang achter het stuur. Stoelgang-problemen dreigen altijd. Gebruikt daarom Natuvit Vezeltabletten. Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 24 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. AANVRAAG Hoechst Holland N.V. te Vlissingen heeft op 9 december 1981 bij hen een aanvraag ingediend om vergunningen ingevolge de Hinderwet en de Wet inzake de luchtverontreiniging voor het uitbreiden en wijzigen van een chemische fa briek op een perceel aan de Europaweg te Vlissingen-Oost, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie M, nos. 526, 559, 576 en 609. De uitbreiding/wijziging omvat het geschikt maken van Sinterfabriek 111 om niet alleen fosfaatpellets te kunnen sinteren, maar ook natte cokes te kunnen drogen, alsmede de bouw van twee cokesstofsilo's met bijbehorend pneumatisch trans portsysteem. TER INZAGE De aanvraag met bijlagen, de ontwerp-vergunningen (met daarin opgenomen voorschriften tot het voorkomen of beperken van gevaar, schade of hinder voor de omgeving en tot het voorkomen of beperken van luchtverontreiniging) en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 10 juni 1982 tot en met 24 juni 1982 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 9-12 en van 14-15 uur en iedere woensdagavond van 17.45-20.45 uur; in de provinciale bibliotheek. Abdij 9. Middelburg op werkdagen van 9-21 uur; in de openbare bibliotheek, Spuistraat 22, Vlissingen en in de openbare bibliotheek. Oostkant 1, Terneuzen op maandag van 14-20, dinsdag t/m donderdag van 10-12 en van 14-16 en vrijdag van 14-20 uur; op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, Bellinkstraat 8. Mid delburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 24 juni 1982, tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de verleende vergunningen, liggen de bovengenoemde stukken ter inzage op bovengenoemde plaatsen op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. BEZWAREN De aanvrager, alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aanlei ding van de aanvraag en een ieder die aantoont daartoe redelijkerwijs niet in staat te zijn geweest, kunnen tot 25 juni 1982 bij Gedeputeerde Staten van Zeeland. St. Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, gemotiveerde schriftelijke bezwaren inbrengen naar aanleiding van de ontwerp-vergunningen. Tevens kan worden verzocht zijn of haar persoonlijke gegevens niet kenbaar te maken. Middelburg, 9 juni 1982. predikte gelijkheid, dus geen tekenen van onderscheid meer, zoals de wapens op de zerken. Zij werden dan ook weg gekapt, In de vorige eeuw werd het be graven in de kerken verboden. Aan de beschrijving van Abelmann wordt ontleend, dat jonker Zweder van Heenvliet, overleden 4 oktober 1486, op zijn grafzerk is afgebeeld als ridder in harnas met op het bovenkleed en de mouwen afbeeldingen van de leeuw uit zijn wapen. Langs zijn lichaam ligt het zwaard, het hoofd op een kussen en de voeten rustend op een leeuw. De opgang van een familie kan worden afgeleid van de genealogische aanteke ningen bij de beschrijving van de zerk van Comelis van Watervliet. De familie naam was eerst Brouwer, vermoedelijk naar het beroep. Vader Gillis Comelis Brouwer bouwt (of herbouwt) het huis Watervliet te Heinkenszand in 1588. Zijn zoon Comelis komt vanaf 1609 voor met de naam Van Watervliet. In de vier de generatie zijn er verbintenissen met het ridderlijke geslacht De Perponcher Sedlnitky en de zeer gegoede familie Van der Nisse. Ook in de derde generatie is een Cornelia van Watervliet getrouwd met mr. David van Nisse, lid van de ma gistraat van Goes en dijkgraaf van de Brede Watering Bewesten Yerseke. De archivaris vermeldt nog, dat de zer ken niet meer op hun oorspronkelijke plaats liggen. Bij restauratiewerkzaam heden zijn zij uit de "loop* «-gelegd, vooral de meest fraaie en daardoo; meest kwetsbare. met één ("hun") gedeputeerde. Voor zitterschappen en lidmaatschappen bekleed door gs-leden van stichtingen, commissies, adviesraden, "schappen" (havenschappen, recreatieschappen) etc. liggen in dezelfde lijn als de porte feuilleverdeling. In de staten worden voorstellen verdedigd door de gs-leden tot wier portefeuille het te behandelen onderwerp behoort. De verdeling van de portefeuilles is een zuiver politieke zaak, waarbij ook de uitslag van de statenverkiezingen een belangrijke rol speelt. Anders dan men misschien zou denken berust de portefeuilleverdeling niet op bepaalde voorschriften. In de provin ciewet (waarin de inrichting, samenstel ling en bevoegdheid van het provinciaal bestuur is geregeld) komt het woord "portefeuille" niet voor. De gehele gang van zaken is een kwestie van poli tieke gewoonte, zoals dat met veel pro cedures en gebruiken in onze staatsin richting het geval is. Ter informatie van degenen die geïnte resseerd zijn in de werkwijze van het provinciaal bestuur volgt hier een op somming van de portefeuilles en hun beheerders. Provinciale Zeeuwse Brug Maatschap pij; Westerschelde Oever-verbinding; onderwijs; economische aangelegenhe den; werkgelegenheid; agrarische za ken, visserij; havenschappen Vlissingen en Terneuzen. NV Haven van Vlissingen; milieuhygië ne en waterkwaliteitsbeheer; steunpunt kunstzinnige vorming en volwassenen-, educatie; gemeente- en provinciegren zen; recreatie; archiefwet; algemene beleidscoördinatie; waarnemend com missaris der koningin. Openbare nutsvoorzieningen (energie en water); openbaar vervoer; volksge zondheid; maatschappelijk werk Coördinatie welzijnsplanning; emanci patie; sport; jeugdzaken; ruimtelijke or dening; volkshuisvesting; natuur- en landschapsbescherming. Provinciale- en gemeentefinanciën; planning en taakanalyse, automatise ring; toerisme; personeelszaken; rechtspositie lagere publiekrechtelijke lichamen; bestuursschool; interne za ken; voorlichting en inspraak. Provinciale stoombootdiensten; water staatszaken en verkeer; onteigening en belemmeringenwet; bestuurlijke orga nisatie; toepassing provincie- en ge meentewet (zover niet horend bij andere onderdelen); algemene juridische en bestuurlijke problemen, klachten en De AROB-commissie uit gedeputeerde staten behandelt dinsdag 1 5 juni twee bezwaarschriften. De eerste zitting wordt gehouden om tien uur. Het gaat om het bezwaar van mevrouw R E. He- melsoet-de Meulmeester uit Sas van Gent. Zij heeft aan gedeputeerde staten een vergunning gevraagd voor het bou wen van een benzinestation aan de Zandstraat in Sas van Gent. Gs hebben die vergunning geweigerd, omdat de uitrit van het station 50 meter van de aansluiting van de weg IJzendijke- Sluiskil met de weg Terneuzen-Sas van Gent ligt. Mevrouw Hemelsoet is het met de weigering niet eens. Om half elf behandelt de AROB-com missie het bezwaar van de Volksdans vereniging Goes. De vereniging heeft onlangs een dansmiddag voor ouderen georganiseerd. Om een deel van de kosten te dekken heeft zij subsidie aan gedeputeerde staten gevraagd. Gs heb ben het verzoek afgewezen en hiertegen maakt de vereniging bezwaar. Ook de tweede kamer uit gedeputeerde staten moet op 1 5 juni in actie komen. Zij behandelt twee zaken op grond van de algemene bijstandswet. Om elf uur is een beslissing van de gemeente Kapelle aan de orde en om half twaalf een van de gemeente Goes. Alle zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. BBBHB Maandag 14 juni, 1 6.00 uur, vergadert de statencommissie voor economische aangelegenheden. De agenda's voor de vergaderingen van de havenschappen Vlissingen en Terneuzen worden be sproken en een notitie van de VVD met als onderwerp het door het havenschap beboeren van nog niet uitgegeven in dustriegebied in Vlissingen-Oost De commissie vergadert in het open baar; het eerste half uur is gereserveerd voor spreekrecht van het publiek. Plaats van samenkomst is het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. MB Door de wijzigingen in de samenstelling van het college van gedeputeerde staten is ook de samenstelling van de kamers uit gedeputeerde staten en de AROB commissie veranderd. De kamers en de commissie adviseren gs over adminis tratieve geschillen tussen overheidsin stanties onderling of tussen burgers en de overheid. De eerste kamer uit gedeputeerde sta ten behandelt geschillen die voortvloei en uit waterstaatszaken of die met het verkeer te maken hebben. Tot leden van deze kamer zijn aangewezen de gede puteerden J.D. de Voogd en mr. J.P Boersma en als hun respectievelijke plaatsvervangers E. Maris-Koster en drs. R.C.E. Barbé. De tweede kamer is belast met geschil len over de algemene bijstandswet en de woonruimtewet Haar leden zijn de gedeputeerden W. Don en J.D de Voogd met als plaatsvervangers drs. R.C.E. Barbé en J.B. Ventevogei De derde kamer is aangewezen voor onderwijs en volkshuisvesting en zij be handelt de rest van de geschillen die niet met name zijn genoemd Hier zijn tot leden benoemd de gedeputeerden drs. R.C.E. Barbé en E. Maris-Kostei Hun plaatsvervangers zijn mr. J.P Boersma en W. Don Voorzitter van alle kamers is de com missaris der koningin dr C. Boertien; plaatsvervanger is gedeputeerde mr J.P Boersma. De AROB-commissie heeft een wisse lende samenstelling; afhankelijk van het geschil dat aan de orde is, kan een ge deputeerde aan de commissie worden toegevoegd. De voorzitter en één lid van de commissie hebben blijvend zitting. Voorzitter is de commissaris der konin gin, plaatsvervangend voorzitter is ge deputeerde mr. J.P. Boersma. Lid van de AROB-commissie is gedeputeerde J.B. Ventevogei en zijn plaatsvervanger is J.D. de Voogd. BBBBBBBB C23 spaart u energie alleenvertegenwoordiging voor Zuid-West Nederland En verdien honderden en honderden guldens per jaar op uw stookkosten. Vele duizenden bezitters van een Radson-ER ketel kunnen U vertellen hoe waar dit is. Hoeveel U met een Radson-ER ketel verdient hangt natuurlijk af van het rendement van uw huidige ketel, maar dat U verdient staat vast! Dat bewijst de praktijk. Kies daarom ook voor Radson. Uw installateur weet er alles van. Of vraag een folder aan bij: Het college van gs (zoals gedeputeerde staten kortweg worden genoemd) be staat uit vijf man èn - voor het eerst in de Zeeuwse geschiedenis - een vrouw. De gekozenen zijn: mw. E. Maris-Koster (VVD) en de heren drs. R.C.E. Barbé (CDA), mr. J.P. Boersma (PvdA), W. Don (PvdA), J.D. de Voogd (VVD) er J.B. Ventevogei (CDA). In het dagelijk leven is het nogal onbe scheiden te vragen wat iemand in zijn portefeuille heeft. Toch zal een lid van gedeputeerde staten bij zo'n vraag niet vreemd opkijken. Wie naar de portefeuille van een gs-lid vraagt heeft het namelijk over de taak van de man of vrouw binnen het dage lijks bestuur van de provincie. Het totale werkterrein van gs is gesplitst in een aantal "portefeuilles". Je zou de verge lijking kunnen maken met de verdeling op rijksniveau in ministeries. Een groot verschil is wel dat de administratie van de provincie één geheel is. Er zijn dus geen "provinciale ministeries". Wel werkt de portefeuilleverdeling door in het ambtelijk apparaat. Ambtenaren hebben over het algemeen te maken Samenstelling en taken gs Het nieuwe college van gs. vrni. J.B. Ventevogei, drs. R.C.E. Barbé, W. Don, griffier der staten, J. Wagenvoort, commissaris der koningin dr. C. Boertien, mr.J.P. Boers ma, J.D. de Voogd en E. Maris-Koster

de Faam | 1982 | | pagina 9