rA film Uteek DE PUNT allerlei De Faam en DeVlissinger Walcheren. Maak het duidelijk lettering systems Keukens Badkamers Tegels Openhaarden Allesbranders Houtkachels HELP ONS HELPEN. GEEF! op1-* met Pickup letters snel, simpel èn voordelig De Faam Woensdag 2 juni 1982 EEN BADKAMER HOEFT NIET PERSÉ DUURTE ZIJN! Het bewijs vindt U in de toonzaal van Gévier: badkamers van prima kwaliteit, in vele vormen, maten en kleuren. Aan te passen aan Uw speciale wensen envoor een prijs die U zeker past. Want al vanaf f 1.495,-- heeft Gévier een badkamer van eerste kwaliteit voor U. Een badkamer hoeft dus niet persé duur te zijn. Kijk maar bij Gévier. Goes Zuidvlietstraat 75 telefoon 01100-12420 GIRO 6868 RODE KRUIS DEN HAAG Chevron Servicestation Rotterdamsekaai Middelburg ZIKV geeft een balletuitvoering in de schouwburg H et Z.I.K.V. (Zeeuws instituut voor Kunstzinnig Vor ming) geeft naast een cursusaanbod van keramiek, textiel, tekenen/schilderen, boetseren, beeldhouwen, ook ballet lessen in verschillende afdelingen. Dit cursusjaar hebben de balletdocenten van de afdeling Middelburg en Vlissingen besloten een leerlingenuitvoering te houden. n Onderwerp De taal van het Binnenhof Malakoff-soep Esperanto nieuwsbrief ook naar Middelburgse scholen José van Dam in ambachtcentrum Rijnmondband in Vlissingen A Is opening van het zo merseizoen en als het ware aansluitend op het tentoon stellingsonderdeel "Zeeuw se klederdrachten en hun omgeving" treden Zaterdag 5 juni twee bekende Zeeuw se koren op in de Grote Kerk te Veere. Het West- kappels Dameskoor onder leiding van Rietje Wester hout kan op zichzelf al een a vo n d v u 11 e n d progra m m a verzorgen. Men heeft heel wat bekende en beroemde liederen op het repertoire staan. Het Middelburgs Mannenkoor onder leiding van Han Beekman staat borg voor de enthousiaste uitvoering van diverse be roemde en evenzeer beken de koorwerken. ir 12 r 13 \-J H 11 VJ 15 r Adverteren is bekend blijven Spandau Ballet - 'Diamond' (Reformation) Gary Brooker-'Lead me to the water' (Phonogram) Bestaande uit: bad toebehoren closet-combinatie (duoblok) wastafel met spiegel en accessoires leverbaar in diverse kleuren Openingstijden toonzaal: werkdagen 9.00 - 12.00 uur 13.00 - 17.00 uur Leveringen donderdagavond 19.00 - 21.00 uur via de vakhandel zaterdag 9.30 - 12.30 uur DE AFSTAND is een mu- ziektcatergroep uit Breda die gebruik maakt van mu ziek en poézie. Het programma dat deze groep zaterdag 5 juni in Midgard zal brengen heet: "KRONIEK VAN KORTE DAGEN" en handelt over een mid-twinliger die fan tastische reizen onderneemt in zijn fcef-leef zolderkamer. De elcctronische muziek is ondersteunend en sfeer- scheppend bij de belevenis sen van de man. Het decor is eenvoudig, er worden wei nig attributen gebruikt om dat de speler z'n hele zol derkamer nodig heeft voor /ijn belevenissen. De teater- groep is in maart 81 begon nen. de vier leden kenden elkaar van experimentele muziekgroep en en vor mingstoneel. Deze beide vormen van kuituur zijn geïnspi reerd door verzet, hel is dus niet zo zeer een programma dal voor amusement be doeld is maar meer als ver scherping van de kritische geest. De afstand probeert het pu bliek niet zozeer aan te spreken op een politieke stellingname, maar meer op een overeenkomst in erva ringen. Aanvang 20.30 en de toegangsprijs is 4.-. mmm ROMY SCHNEIDER die afgelopen zaterdag over leed. is vanavond te zien in de film Claire de Femme in het Middelburgse Citythea ter. Claire de Femme is in 1979 opgenomen en is één van de films waarin de overlede artieste uit Oosten rijk afrekende met het wat zoete Sissy-verleden. de films die haar aanvankelijk beroemd maakten. Claire de Femme handelt over een vrouw die zelfmoord ver kiest boven aftakeling en kwelling. Ze hoopt met die daad haar man aan een nieuwe liefde te helpen, waarin de verhouding met haar kan blijven voortbes taan De nacht waarin de zelfmoord wordt gepleegd duurt lang. Haar man (Yves Montand) is ten einde raad maar ontmoet dan Lydia (Romy Schneider), die zich ook dopr het leven probeert te slaan. Het lijkt er op dat deze ontmoeting door de voorzienigheid is gearran geerd. Rondom het paar verschijnen verbazingswek- kende en belachelijke per sonen. De vraag: zal Lydia voor Miehei de ideale vrouw [Tl Faam Super en normaal bezine van constant superieure kwaliteit met bediening. Toch 8 cent per liter korting. 7 Dagen per week open. Nieuw in onze shop, grote beurtpakket ten met alle benodigdheden, afstelgege- vens en montagevoorschriften voor 17 populaire automerken voor rond de vijf tig gulden. Het is een programma geworden waarin alle leeftijdsgroe pen aan meedoen. De jongsten laten zien. wat zij op de ritmicklessen geleerd hebben en verder wordt klassiek ballet gedanst door de leerlingen in de leeftijd 6-12 jaar. de middelbare scholieren dansen op klassieke muziek en jazzmuziek en de volwassenen (beginners en gevorder- den)eveneens. Het zijn dansen geïnspireerd op de muziek van Phil Collins. Emerson. Mendelssohn. David Shire.De leerlingen worden op de piano begeleid door Simon van der Meer en Conny Arnoulse. De gehele uitvoering staat onder leiding van de docenten: Marian Beinema, Tina Christiaanse, Renate van l.iere, Paula van de Vélde, Marjolein Verheyen. De uitvoering wordt gehouden op woensdag 2 juni en donderdag 3 juni - 19.15 uur in de Schouwburg te Middel burg. Afdeling voorlichting 'Mijnheer de Voorzitter! Wij blijven zitten met een gat van 4(H) miljoen gulden. De mi nister zei hiervan dat het structureel moet worden in gevuld. Daarover moet naar mijn oordeel eerder worden gesproken dan in september. Daarom heb ik de eer, mijn heer de Voorzitter, u daaro ver een motie aan te bie den...1. Zo maar een zinnetje uit zo maar een debat in de Twee de Kamer. Er wordt vaak beweerd dal op het Haagse Binnenhof een voor burgers onbegrijpelijke taal wordt gesproken. Maar is dat nu zo? Spreken Kamerleden een andere taal dan de overige Nederlanders? Volksvertegenwoordigers en dat zijn Kamerleden moeten een voor ieder zo begrijpelijk mogelijke taal spreken. Maar dat lukt lang niet altijd. Ieder vak. en lid van de Tweede Kamer zijn is ook een vak. kent zijn ei gen termen. Zo heeft een profvoetballer het over 'pe nalty' en 'corner'. Een met selaar werkt met 'specie' en 'troffel' en een journalist praat over 'ch'apeau', 'lay out' en 'punten'. Ook Kamerleden gebruiken woorden, die voor hen een vaste aanduiding voor be paalde dingen zijn. De dis cussie. die tijdens een ver gadering plaatsvindt, heet 'debat'. Een uitdrukkelijke wens van de Tweede Kamer aan de regering wordt een 'motie' genoemd en wan neer een Kamerlid de mi nister onderbreekt tijdens zijn rede, noemt men dit 'interrumperen'. Zo zijn er nog veel meer woorden, die voor buitenstaanders moei lijk te begrijpen zijn. maar die Kamerleden tijdens hun dagelijkse werk niet kunnen missen. Het taalgebruik van Ka merleden is sterk afhanke lijk van het onderwerp, waarover gesproken wordt. Niet alleen het Kamerwerk kent zijn eigen vaktermen. Ook in de onderwerpen, die besproken worden komen die vaktermen voor. Wie niet veel van kernenergie afweet, zal moeite hebben om een Kamerdebat over dat onderwerp te kunnen volgen. Wanneer men Ka merleden verwijt dat zij moeilijk te begrijpen zijn. zegt dat vaak meer over de moeilijkheidsgraad van het onderwerp waarover zij spreken, dan over de onwil of onmacht van Kamerleden om begrijpelijk Nederlands te praten. Kamerleden zijn zich ervan bewust, dat zij niet alleen voor zichzelf of voor elkaar spreken. Ze weten dat de buitenwereld meeluistert en dus moet kunnen begrijpen wat er wordt gezegd. De Voorzitter van de Tweede Kamer is om die reden ook voorzitter van de werkgroep 'Duidelijke Taal'. Deze werkgroep probeert onbe grijpelijk taalgebruik in overheidsstukken legen te gaan. Ondanks de pogingen om onnodig taalgebruik op het Binnenhof uit te bannen, wordt er af en toe nog wel eens een zin uitgesproken waarvan men zich af kan vragen, of Kamerleden en ministers die zelf nog wel begrijpen. Zo zei minister president Van Agt in no vember 1981 in de Tweede Kamer: 'Het op deze wijze mobi liseren van financiële middelen om een gerich te impuls te geven voor het herstel van de werk gelegenheid zal alleen het beoogde effect sorte ren wanneer dit gepaard gaat met de in het re- geer-akkoord noodzake lijk geachte ontwikkeling van de arbeidskosten'. Vaktaal. Evenals andere beroepen kennen ook Tweede Ka mer-leden een aantal vak termen. Hier volgt de verklaring van een aantal veel in de Tweede Kamer gehoorde woorden. Amendement Wijziging in de tekst van een ontwerp van wet. De Twee de Kamer heeft het recht om wijzigingen in wetsontwer pen te maken, die haar ter beoordeling worden voor gelegd. De Eerste Kamer heeft dat recht niet. Coalitie Samenwerk i ngsverba nd tussen twee of meerdere partijen in de Tweede Ka mer om zo een meerderheid te verkrijgen en op die ma nier een brede steun voor de te vormen regering te ver krijgen. Demissionair Wanneer een kabinet offi cieel is afgetreden, blijven de ministers tot hun opvol gers benoemd zijn. lopende zaken behartigen. Ze mogen dan geen ingrijpende beslis singen meer nemen. Hel ka binet heet dan 'demissio nair'. Initiatief wetsontwerp Niet alleen ministers mogen wetsontwerpen maken, ook de leden van de Tweede Kamer hebben dat recht. Een door een Kamerlid in gediend wetsontwerp heet een 'initiatief wetsontwerp'. Interpellatie Een spoeddebat, dat op voorstel van één van de Ka merleden wordt aangegaan met een minister of staatsse cretaris. Interruptie Het in de rede vallen van een Kamerlid of minister tijdens zijn redevoering. Kabinet Alle ministers. Het kabinet vormt samen met het staats hoofd (de koningin) de re- gering. Motie Als een Kamerlid een be paald standpunt inneemt, dan kan hij dat standpunt in een schriftelijk stuk in de Kamer laten vastleggen. Die motie moet door vier andere leden worden gesteund, voordat zij een onderdeel van het debat kan worden. Als een meerderheid van de Kamerleden zich achter de motie schaart, dan is dat een duidelijke boodschap voor de regering. Die dient dan met de motie rekening te houden, wil zij geen ruzie met de Tweede Kamer krij gen. Oppositie(partij) Een partij, die geen deel uitmaakt van de regering. Staten-Generaal De vol ksvertegen woord i - ging of parlement. Zij wordt gevormd door de Eerste Kamer (75 leden) en de Tweede Kamer (150 leden). De Eerste Kamer wordt ge kozen door de Provinciale Staten, de Tweede Kamer wordt rechtstreeks gekozen door alle Nederlanders die ouder zijn van 18 jaar. Wetsontwerp Een voorstel voor een nieu we wet of een voorstel om een bestaande wet te wijzi gen. Een wetsontwerp moet door zowel de Eerste Kamer als door de Tweede Kamer worden goedgekeurd, wil hel ook echt een wet wor den. (genoemd naar de vesting Malakoff op de Krim, in 1855 in de Krimoortog door de Fransen veroverd) 1 liter heldere, gezeefde en eventueel ontvette bouil lon 75 gr. in blokjes gesneden rauwe ham of zeer mager spek I grote aardappel enkele worteltjes een handjevol spinaziebla- deren Snijd de aardappel in kleine dobbelsteentjes, de wortelt jes in zeer dunne reepjes en de spinaziebladeren. zonder de stelen, ook in reepjes. Voeg dit alles, met de blok jes ham. toe aan de bouillon en laat dit ca. een kwartier doorkoken tot de groenten nét gaar zijn. Bel voor iedere dag een an der recept de telefonische receptendienst: 070-26.23.11 de Esperanto Nieuwsbrief verzonden, waarin infor matie over de snelheid waarmee leerlingen ver schillende vreemde talen leren, de invloed die bijv. het Esperanto heeft op het leren van de moedertaal, resp. andere vreemde talen en over een experiment van leerlingen uit verschil lende landen, die deelge nomen hebben aan een internationale schoolweek waarbij Esperanto de voertaal was. De Bond van Arbeiders- Esperantisten FLE, aange sloten bij de Federatie van Esperanto-organisaties in Nederland (FEN) voert een aktie onder de naam "Jos, wordt wijzer", waarin ge wezen wordt op de nadelen van de verplichte invoering van het Engels in het basi sonderwijs en de mogelijke verplichte invoering van het Engels in het voortge zet basisonderwijs, (zie persbericht 31.3.82). In het kader van deze aktie is een aantal scholen met een brief benaderd, te we ten 1100 scholen voor kleuterbasis-, voortgezet en beroepsonderwijs in Groningen. Emmen. 01- denzaal, Enschede. Nij megen. Roermond, Maas tricht. Middelburgen Pur- m erend. In aansluiting daarop is aan dezelfde scholen thans een speciaal nummer van RENAISSANCE- AVOND Het Zeeuws Kunstenaars centrum houdt op vrijdag avond 4 juni in de Concert en Gehoorzaal aan de Sin gelstraat in Middelburg een culturele avond, die geheel in het teken van de Nederland se Letterkunde der renais sance zal staan. Deze avond begint om kwart over acht. Voor dc pauze zal veel aan dacht besteed worden aan Marnix van Sint-Aldcgon- de. die aan het eind van de zestiende eeuw op zijn kas teel te West-Souburg een zeer fraaie psalmberijming heeft voltooid. Na de pauze zal met vertoon van dia's gesproken worden over em blemen: gravures met korte, toepasselijke gedichtjes. Het U trechtse m uziekgezc Isch a p Camerata Trajectina zal de lezingen muzikaal illustre ren door enkele, speciaal in gestudeerde Marnixpsalmen ten gehore te brengen. Bovendien zingt de groep ook Geuzenliederen en Liefdeslyriek van Hooft. De Provinciale Bibliotheek heeft in de foyer een kleine tentoonstelling ingericht van zeldzame renaissance-boek- werken. Een boeiend en af wisselend programmma! De toegangsprijs bedraagt f 7.50. (inclusief programma boekje). Aanvang 20.15 uur. In het Middelburgse am bachtscentrum Demerary aan het Oostkerkplein is tot eind juni een tentoonstel ling van José van Dam uit Utrecht. De kunstenares toont in het onlangs feeste lijk geopende centrum olie verfschilderingen en zeef drukken. De expositie is dagelijks van tien tot ze ventien uur geopend. Op uitnodiging van de Winkeliersvereniging Wal- straat en omgeving zal de Rijnmondband uit Schiedam zaterdagmiddag 5 juni een optreden verzorgen in de binnenstad van Vlissingen. Als een opwarmer voor de taptoe die dezelfde avond op het Stadhuisplein van de Delta uit Vlissingen, ver trekt de ongeveer 50 man tellende drumfanfare om streeks 15.00 uur vanaf het stadhuis. De Rijnmondhand heeft de afgelopen jaren reeds meermalen met de Deltaband een optreden in binnen- en buitenland ver zorgd, en was bereid vijf uur eerder uit Schiedam te ver trekken. De Rijnmondhand wordt geïnstrueerd door een aantal beroepskrachten en kan tot de Nederlandse top orkesten worden gerekend. De Jeugd-Deltaband van de Koninklijke Harmonie Ons Genoegen zal vanaf onge veer 19.30 uur op het Stad huisplein in het voorpro gramma van de taptoe op treden. ZEEUWSE KOREN IN GROTE KERK Enkele liederen zullen geza menlijk door het Westkap- pels Dameskoor en het Middelburgs Mannenkoor ten gehore worden gebracht. De avond begint om 20.00 uur. IT Of het nu gaat om een naam, tekst, prijs of codenummer, met Pickup-letters komen kleine en grote zaken beter over. Belette ring schept duidelijkheid. Vooral als het goed gebeurt. Met Pickup-lettersystemen kunt u alle kanten uit. Er zijn zelfklevende letters in allerlei maten en kleuren, en in verschillende lettertypes. Zelfklevende Pickup-letters zijn bovendien weerbestendig en kleurecht. Komt u eens kijken. f \Voor vakman en doe-het-zelver CPRUYTl KROMME WEELE 19. 0rnv I 11 MIDDELRIJRG V BV J Tel. 01180-12886 Uit een modieuze trend kan nog wel eens iets écht goeds voortkomen. Spandau Bal let. voortrekker van de Blitz-rage. experimenteert vanaf het begin van haar bestaan met mengelingen van funk en disco. Op de tweede elpee "Diamond" bewijst de groep dat het dit genre als geen ander be heerst. Spandau Ballet, of liever gezegd: leider-voorman- componist-Gary Kemp. heeft alles: goede zang. compositietalent, een dui delijk muzikaal concept, herkenbaarheid. zelfver trouwen en lef. "Diamond" bevat zeker vier hits. Het bekende, al wat oudere "Chant no. 1". het gedurfde briljante "Instinction", de kraker "Paint me down" en "She loved like diamond". De muziek wordt gedragen door een zware bas en funky ritmes. De theatrale sterke zang geeft een emotioneel tegenwicht aan de wat koele klanken van synthesizers en de zeer gedurfde, inventieve blazers-partijen. De composities zijn briljant van structuur: herkenbaar, nooit monotoon, scherp on derbroken door verrassende soli van ritme-instrumenten, synthesizers, en blazers, en altijd dansbaar. Waar kom je zoiets tegenwoordig nog tegen? "Diamond" is een verplet terend goede plaat, waar mee Spandau Ballet alle groten in het discogenre achter zich laat. (behalve misschien Chic). In num mers als "Pharaoh", "Inno cence and scienice". en "Missionary" worden nieu we wegen verkend: trage, zware ritmes, geluidseffek- ten. theatrale zang. in de stijl van Ultravox. Alleen: Span dau Ballet doet het zoveel beter: melodieuzer. en vooral gedurfder, 'origine ler.. Wat er verder ook met Spandau Ballet gebeurt: "Diamond" is in ieder geval een blijvertje, een sublieme plaat. John pickup Zo maar weer eens een ou derwets mooie plaat: "Lead me to the water" van Gary Brooker. Vroeger zanger en belangrijkste componist van de legendarische groep Pro col Harum (iedereen kent "A whiter shade of pale", dus iedereen kent Gary Brooker). en sinds 1977 al leen op pad. In 1979 ver scheen de hele mooie solo debuutelpee 'No more fear of flying", waarvan de titel song nog een kleine hit werd in Nederland. In 1980 bes-' teedde Brooker zijn tijd met het begeleiden van Eric Clapton. "Lead me to the water" is de tweede solo-el- pee van Brooker. Onmid dellijk herkenbaar, alleen al door die hele typische, war me stem, en de erg melo dieuze. soms wat theatraal aandoende composities, met invloeden van blues, reggea (in de titelsong), en vooral: Procól Harum. Zijn geestes kind klinkt nog duidelijk, door in deze plaat, waar schijnlijk omdat Brooker Procol Harum was. Brooker. begeleid door o.a. George Harrison. Phil Col lins, Eric Clapton en Albert Lee (ex-love), blinkt uit in melodieuze frisse popbal- lads. Daarmee staat "Lead me to the water" goed vol. De prachtige titelsong "The Angler". "Another way", "Home Loving" en "The cycle", en Hang on rose" zijn opwekkende, harmo nieuze popsongs met een warme klank en bovendien erg vakkundig opgenomen. "Lead me to the water" is een evenwichtige secuur ge maakte, sympathieke plaat van een gerijpt en talentvol artiest. John

de Faam | 1982 | | pagina 12