c '5> a O) c 'n a> 0) sfil (TT GR IPF '4 (0 cc W eigen roem pvda niet stemmen is rechts stemmen democraten '66 lijst 6 bram vleugel het gaat goed met de vvd 5 S o-a lijst 4 sgp-rpf-gpv progressief middelburg kiezen en delen w/ddelbur Woensdag 26 mei 1982 De Faam Kom vanavond naar de kiezersmarkt Burgemeester en wethouders van de gemeente Middelburg hebben deze Verkiezingspagina beschikbaar gesteld aan de zes politieke groeperingen die deelnemen aan de komende gemeenteraadsverkiezing. Zoals u wellicht weet vindt deze plaats op woensdag 2 juni a.s. In beknopte vorm wordt u geïnformeerd over hun wensen en denkbeelden. A lie volledige partijprogramma 's liggen op de balie in de voorlichtingswinkel aan de Stadhuisstraat. U kunt ze daar gratis afhalen. Vanavond (woensdag 26 mei) zijn de partijen te vinden in de Burgerzaal van het stadhuis. Vanaf20.00 uur wordt hier namelijk een Kiezersmarkt gehouden. Vertegenwoordigers van CDA, PvdA, VVD, SGP-RPF-GPV, Progressief Middelburg en D66 zullen door middel van toespraakjes hun politieke visie kenbaar maken. Vervolgens kan een ieder vragen stellen. Ook richt men marktkramen in met foldermateriaal e.d. Tijdens deze avond zal een kopje koffie geserveerd worden. Daarnaast komt er ook nog een t. v. -toestel te staan voor het volgen van de voetbalfinale in de Europacup I. De redactionele verantwoordelijkheid van deze extra voorlichtingspagina berust bij de politieke partijen en het gemeentelijk bureau Voorlichting zorgde voor samenstelling en vormgeving. Toch wel leuk om tussen de advertenties voor runderlappen en roomsoezen iets over het CDA te mogen vertellen. Onze lijsttrekker had echter wat bedenkingen: "Als je gratis en zonder correcties een stukje tekst in de krant mag zetten, moet je uitkijken. Voor je het weet, ben je jezelf op een vreselijke manier aan het verheerlijken. En dat hebben de kiezers in de gaten. Arie, pas dus op wat je schrijft", zei onze Ad van lijst 1. Niet zo gek bekeken, want laten we eerlijk zijn, in feite hebben al die mensen, uit wie je op 2 juni kunt kiezen, echt in grote lijn wel het beste voor met onze stad. Daar zit het'em niet in. Dat zei ik gisteravond, toen ik dit stukje zat te schrijven, ook tegen m'n zuster Sonja. Die noem ik altijd de "afvallige". Ze moest indertijd zonodig op een andere partij gaan stemmen, omdat wij nog geen dames in de gelederen hadden. Maar goed, daar hebben we het nu niet over. "Zus", zei ik, "in de politiek gaat het om het vertrekpunt, om het waarom". "O", zei ze heftig, "daar heb je Arie weer met z'n diepzinnige CDA-theorieën". Ik zeg: "Rustig Sonja, niet van dat felle, niet op de barricaden. Ik zal jou een voorbeeld geven. Twee dames zijn tegen het doden van zeehondjes. De een kan het doden feitelijk niet zoveel schelen, maar zij vindt bont vreselijk om te zien en te dragen, dus... De andere dame kan het wel degelijk wat schelen, omdat het doden van al die dieren een inbreuk is op Gods schepping. Voel j'et, lieve zus, het vertrekpunt? 't Werd nog laat gisteravond. Sonja had onze verkiezingsfolder gelezen, dus was er genoeg stof tot praten. "Ik vind die folder van jullie erg goed. Geen gezwam, gewoon eerlijk en nuchter vertellen, wat je als CDA denkt, dat er moet gebeuren in Middelburg. Als je 't mij vraagt, levert die folder jullie veel stemmen op", voorspelde zij. "Och, eerst maar eens op de 2e juni wachten", reageerde ik. In de gang kwam het strijdlustige van zus weer even boven. "En wat doen jullie voor de minderheden?" "Goeie vraag, Sonja het CDA staat voor die zaak pal. Het wil een klimaat in Middelburg scheppen, waarin alle mensen-ongeacht overtuiging, ras, geslacht, geaardheid, afkomst en economische positie- zich kunnen ontplooien". Zij werd even stil. Op de stoep vroeg ik haar nog: "Wat gaat het worden op 2 juni? "Moet je dat nou nog vragen?", zei ze met een lach op haar gezicht. "Ik zal jou maar weer volgen: CDA - lijst 1! U óók? Afgelopen vrijdag heeft de PvdA een plan gepresenteerd om op korte ter mijn voor werkloze jongeren tijdelijk deeltijdbanen te scheppen. Uitzicht op werk bieden, daar zet de PvdA zich voor in. Daarom: het werk beter verdelen door o.a. bevordering van deeltijdbanen voor mannen en vrouwen in het gemeentelijk apparaat. De PvdA verzet zich tegen het afstoten van gemeentelijke overheidstaken naar de partikuliere sektor. Per saldo zal dit banen gaan kosten en leiden tot aantasting van de dienstverlening en hogere kosten voor de burger. Zo zullen bijv. de prijzen van het zwembad hierdoor 25 tot 100% omhoog gaan. Bergshoefl, A. Vinke, M. van Mourik, A. P. Pijnenburg, A. C. Almekinders, M. L. Douwes, mr. J. A. R. M. Koole, G. Weslhoff geb. Hubée, A. C. van Brummelen geb. van Wilgen, E. M. J. Brulnooge, P. M. Peeck, mr. A. J. Hoondert, P. M. Proos, C. Blondeel, drs. W. G. C. M. Hartman, R. E. Geelhoed, A. L. Bijleveld, J. B. van der Woude, K. Brekelmans geb. Pijnenburg, Y. A. H. M. Bimmel, J. Eleveld, J. J. Snoeljgeb. van Pelt, Y. J. Janse, A. Clement, A. Mertens, J. A. M. Huser, J. F. Koole. J. Emmens, C. A. van de Poel, mr. T. L. Boonstra. G. A. partij van de arbeid Gillissen, H. Schoenmakers, G. B. Smitskamp e/v Boersma, S. van der Mark e/v van Colmfon, M. Verduin, T. F. C. Korstanje, J. J. Meijler, C.J. Franke, P. Barentsen e/v Blelok, W.M. Janse, C. W. van Westen, C. G. van Meerkerk e/v Kommer, H. Zeker als het ekonomisch slecht gaat, maakt de PvdA zich sterk voor welzijnsvoorzieningen, zoals vormings- en opbouwwerk, gezinsverzorging, bejaardenwerk, peuterspeelzalen, sport. Beknibbelen op dit soort voorzieningen betekent dat nog meer kansarmen uit de boot vallen. Belangrijke onderdelen in het PvdA-verkiezingsprogramma zijn demokratisering, openbaarheid, ruimtelijke ordening, volkshuisvesting, verkeer, natuur, milieu, energie, onderwijs, kuituur. De ruimte ontbreekt om er op in te gaan. Bel voor nadere informatie onze sekretaris Ron Bielok, tel. 11619. De PvdA levert op dit moment twee wethouders i£i het kollege van B W: Henk Gillissen en Gerrit Schoenmakers. Zij zorgen, helaas in een minderheidspositie, voor een progressief en links tegenwicht in het kollege. Dat is hard nodig en moet ook zo blijven. Daarvoor is een sterke PvdA in de raad nodig. Een veel gehoorde klacht is dat politieke partijen alleen in verkiezingstijd belangstelling voor de kiezers tonen. De PvdA in Middelburg tracht al verscheidene jaren een uitzondering op deze regel te vormen door periodiek bijeenkomsten in de wijk te houden. Buurtspraak noemen we dat, zoals u ongetwijfeld weet. Zo willen wij met u, de kiezer, kontakt houden. Demokratie is voor de PvdA meer dan één maal in de vier jaar naar de stembus gaan. Omgekeerd moet u, als kiezer, deze kans om invloed uit, te oefenen niet voorbij laten gaan. Want vergeet één ding niet: NIET STEMMEN IS RECHTS STEMMEN Bij de afgelopen statenverkiezingen is dat weer overduidelijk bewezen. De niet-stemmers zorgen voor de winst van rechtse partijen als VVD, CDA, SGP, enz. Is dat niet uw bedoeling?? Dan weet u wat u op 2 juni te doen staat. D'66 vindt dat het in Middelburg anders moet. Daar hebben we uw steun voor nodig. In Mid delburg is de belasting erg hoog. Dat is niet zo vreemd als u de volgende punten van het af gelopen jaar doorneemt: - geld beschikbaar stellen voor een onnodige, miljoenenverslindende rondweg. Voor- standers: SGP, WD, CDA en een deel van de PvdA. - het maken van honderden orgels zonder dat er een markt voor was; een strop van enkele tonnen die juist de werkgelegenheid bij de sociale werkplaats in gevaar brengt. D'66 was de enige partij die de verant woordelijke politici naar huis wilde sturen. - de bouw van een parkeergarage in de bin nenstad die veel gemeenschapsgeld zal kosten. Daarom vindt u in het programma van D'66 hierover het volgende: 1. Geen aanleg van een volledige rondweg. 2. Gemeenschappelijke regelingen (met meerdere gemeenten, zoals bij de sociale werkplaats) moeten beter controleerbaar zijn. 3. D'66 vindt dat er aan de rand van de binnenstad voldoende gratis parkeergele genheid moet zijn. Het autovrije gebied (Lange Delft) moet verder uitgebreid wor den tot de markt. Als dat goed gebeurt, is dat zeker niet in het nadeel van de mid denstand. D'66 wil: - een schone leefomgeving; een verantwoord milieubeleid is investeren in de toekomst. - een aktief beleid bij het aantrekken van nieuwe bedrijven; vooral in het midden- en kleinbedrijf zijn er kansen voor nieuwe arbeidsplaatsen. - het project 'mensen zon der baan' moet nieuw leven worden inge blazen. - hulp voor jongeren moet beter gebundeld worden, het jeugdbeleid is nu erg versnip perd - meer deeltijdbanen voor vrouwen, ook in de hogere functies; bij vacatures bij de politie moeten meer vrouwen worden aangesteld (er is er nu één). - op het gebied van het welzijn indamming van de buro- kratie, waardoor er meer geld is voor het uitvoerend werk. Enkele andere punten die D'66 in de komende 4 jaar wil verwezenlijken: Er moeten veiliger en snellere fietsroutes van de wijken naar de binnenstad komen. In de binnenstad en waar nodig ook daarbuiten moet een snelheidsbeperking van 30 km. wor den ingevoerd. D'66 wil een open en democra tische bestuursvorm op het gebied van onder wijs en volksgezondheid. Naast speciale aan dacht voor tweedekans-onderwijs moet de open universiteit in Middelburg snel tot stand komen. Welzijnswerk voor ouderen moet veel meer door ouderen zelf bepaald worden. Er moeten meer kleine en betaalbare wonin gen voor één- en tweepersoonshuishoudens gebouwd worden. D'66 is een open partij, van begin tot eind controleerbaar. Inspraak en participatie is voor ons geen franje, maar noodzakelijk om ervoor te zorgen dat het geld goed besteed wordt aan die zaken waar mensen om vragen. D'66 staat voor een zuinig, doelmatig en eerlijk beleid. Weet u nog wat een geweldig resultaat de VVD bij de vorige verkiezingen behaalde? Weet u nog waarom u toen WD hebt gestemd? Ook in de gemeenteraad van Middelburg staat de WD voor u klaar. Met een duidelijk, uitvoer baar, maar vooral liberaal programma. Natuur lijk kent u onze opstelling uit de afgelopen jaren. U weet dat wij steeds hebben geijverd voor: - goede inspraakmogelijkheden voor iedereen; - een breed geschakeerd cultuurbeleid (denk maar eens aan onze strijd tegen het eenzijdige Vleeshalbeleid); - een duidelijk verkeersbeleid met aandacht voor alle verkeersdeelnemers en zonder een zijdige voorkeuren; - meer mogelijkheden om ouders bij het onder wijs te betrekken; - leef- en werkruimte voor de middenstand. Ook weet u nog dat wij ons vooral hebben verzet tegen de sterke stijging van de onroerend goed- belasting. Dankzij de WD is de tariefstijging in 1982 zeer beperkt. Dankzij de VVD zijn de belas tinggegevens beschikbaar gekomen voor ieder een die bezwaar tegen de taxatie wil maken. Ook de komende vier jaren zullen wij ons zo duidelijk blijven opstellen. Gericht op het algemeen belang van de inwoners van MIDDELBURG, van SINT LAURENS en van NIEUW- EN SINT JOOS- LAND. Het gaat goed met de VVD en daarom kunnen wij steeds meer voor u betekenen. Wij kunnen en willen: - meer aandacht vragen voor de bezitter van een eigen woning; - werken aan een doorzichtig en vooral eerlijk subsidiebeleid (welzijnsprogramma, sport- subsidies enz.); - er op hameren dat taken die buiten het ge meentelijk verband goedkoper zijn, niet door de gemeente zelf worden uitgevoerd; - werken aan redelijke parkeertarieven, vooral voor de bewoners en gebruikers van de bin nenstad; - doorgaan met het aanpassen van de stad, de straten en de gebouwen aan de wensen van ouderen en van gehandicapten; - ons blijvend inzetten om de jeugd een reëele kans in onze maatschappij te geven. Maar waarom moet het sportverenigingen die een clubhuis willen bouwen zo moeilijk worden gemaakt? Waarom wordt er nog steeds te weinig gedaan aan de slechte bestrating in Middelburg? Het zal duidelijk zijn dat een flinke liberale scheut in de Middelburgse gemeentepolitiek zéér verfrissend is. Want de WD schenkt meer aan dacht aan de wensen van de Middelburgse men sen. Als u vorige keer al VVD stemde doet u het op 2 juni natuurlijk weer. Als u nog aarzelde, doe dan nu die stap wél KIES LIJST 3 VVD. Vraag meer informatie bij onze raadsleden of wordt lid: WD Antwoordnummer 1877, Den Haag. Want het gaat goed met de VVD, maar het kan nóg beter. Voor ons land, voor onze provincie en voor onze gemeente. j Staatkutlg Gereformeerde De drie samenwerkende partijen aanvaarden als enige norm voor haar politieke denken en handelen het onfeilbare en gezaghebbende Woord van God, zoals ten aanzien daarvan ook beleden wordt in de drie formulieren van Enigheid. Het zich stellen onder dat Woord legt een grote verantwoordelijkheid op een mens, want dat betekent, dat het eren van God boven alles moet gaan en dat je niet voor jezelf in de raad zit maar voor je medeburger. Vanuit het bovenstaande willen de kandida ten van lijst 4 werken aan het besturen van de gemeente Middelburg. Welzijn I Een nieuwe inhoud van dit woord lijkt tegen woordig wel te zijn dat ieder zoveel mogelijk subsidie krijgt. In de voor ons liggende periode (Deo Volente) zal het moeilijk zijn om met de beschikbare financiële middelen rond te ko men. Wij vinden dat de overheid niet eerst via belastingen geld aan de burgers moet ont trekken om het daarna via subsidies, waarbij er veel aan de strijkstok blijft zitten, weer te verdelen. De mondigheid en verantwoorde lijkheid van de burger kan daaruit blijken dat deze zoveel als mogelijk is zijn of haar eigen zaken beheert. Welzijn II Wij zien als eerste taak voor de overheid te bevorderen, dat het openbare leven in goede banen geleid wordt. Enkele punten willen we hierbij aanstippen: - politie en brandweer moeten de middelen hebben om hun taak goed te kunnen uit voeren; - geen gelegenheden scheppen die leiden tot ontsporingen, dus terugdringen van aantal bars, geen subsidie aan verderfelijke films of tentoonstellingen, bestrijding van alco hol- en druggebruik; - de zondag als scheppingsgave te kunnen vieren naar Gods gebod; - behoud van het monumentale karakter van Middelburg; - waarborgen van levenssfeer van onder wijsinstellingen; - bevorderen van eigen woningbezit en be taalbare huurwoningen, hoge eisen aan warmte- en geluidsisolatie; - zorg voor voldoende ruimte op begraaf plaatsen; - ruimte om de woningen met goed verzorgd openbaar groen; - het in goede staat houden van bestrating en riolen; - het in goede banen leiden en zorgen voor de veiligheid van alle weggebruikers, jongen, ouden, voetgangers, fietsers en automobi listen, daarbij hinder voor de omgeving zoveel mogelijk voorkomen. Welzijn III Het lijkt wel of tegenwoordig de laatste resten van de christelijke beschaving opgeruimd moeten worden. Onze aandacht willen we richten op het gezin als cel van de samenleving en daarbij het huwelijk als een Goddelijke instelling waarderen. Daarom zijn we o.a. kritisch ten aanzien van deeltijdarbeid en het gelijkstellen van samenwonenden met ge huwden. In de zomer van 1981 kwamen enkele partijleden uit PPR, PSP en CPN en een aantal partij-ongebondenen bijeen. Doel was te onderzoeken of de progressieve politiek in Middelburg een breder draagvlak gegeven kon worden. Vanaf dat moment is gewerkt aan de opbouw van PROGRESSIEF MIDDELBURG (P.M.): aan organisatie en politiek programma. P.M. gaat uit van de gedachte dat politiek gebaseerd moet zijn op het elkaar ontmoeten van bevolking en politiek. Wij kiezen en delen. In een tijd van ekonomische teruggang wordt uw politieke keuze gevraagd met de gemeenteraadsverkiezingen voor de deur. De grote toename van de welvaart voor een groot deel van de bevolking in de rijke wereld heeft lange tijd problemen in onze samenleving versluierd. Echter herverdeling van de beschikbare middelen zal nu onontkoombaar zijn. Want op wiens schouders komen de gevolgen van de ekonomische teruggang anders terecht? Zijn en worden werknemers, de vrouwen, de werklozen, de bejaarden, de middenstanders, de buitenlanders en de ongeschoolden het slachtoffer? Of ons milieu? Dus wij allemaal? Het komt nu aan op keuzes! ATOOMVRIJ: In het kader van vrede en veiligheid past ook een gemeentelijke verklaring waarin Middelburg zich tot atoomvrije stad verklaart waar geen plaats is voor zaken die iets met kernwapens of kernenergie te maken hebben. MILIEUHYGIËNE: P.M. pleit voor een zoveel mogelijk gescheiden inzameling van afval (bv. ook een schillenboer) en verwerking ervan door recycling in gemeentelijke of regionale bedrijven en compostering, zoveel mogelijk bij de bron. De gemeente dient initiatieven te ontwikkelen voor de opzet van zo'n bedrijf. RONDWEG: De verkeersoverlast in de Middelburgse binnenstad wordt niet opgelost met de aanleg van rondwegen. Een oplossing moet worden gezocht op de kaaien. Een overbrugging van de Maisbaai lijkt daarvoor dan ook een praktische en financieel meer haalbare oplossing. EMANCIPATIE: De gemeente moet met name de kansen voor de emancipatie van de vrouw aanzienlijk verhogen, zodat de achterstand die vrouwen in onze maatschappij hebben t.o.v. arbeid, ontwikkelingsmogeli j kheden en gelijke berechting opgeheven zal worden. Ook voor andere groepen in de samenleving. Inl.: Age Kamermans tel. 28269. Staring e/v Konlngs. P. H. de Koster, M. C. Lander, J. A. Krook e/v Minder hout, M. Nlllessen! T. M. P Jansen, J. J. Vos, D. F. Griep, J. de Dreu geb. Koster, C. Krijgsman, A. Hel) (v), E. van Dijk geb. Sturm, J.C. Janssen, P. H. Sandberg geb.Braat, M. E. A. Riemens, A. L. Poppe, J. den Boer, J. Burgmeljer. R. J. Dorrepaal geb. Hoencamp, H. M. Heyse, J. A. Hlllebrand. S. Joon geb. Schmittmann, N. M. Los, A. J. Verboom. H. Visser, J.C. van Dijk. F N Kodde. L. A. van der Toorn. A. Lultwleler, LM Joosse, A. J. Kaljouw, C. Bakker, D Riemens, W. M. Klapwijk, H. Maljaars, J. Boogaard, A. van der Stel, W Chr de Meester, J. J. Francke, K. M. Dekker, Chr. Blankenburg, J. M. Bareman, J. D. A. van Meeuwen, M. van den Bosse, A. P. Adriaanse, J. A. Vogd, J. A. van Hall, H. P. van der Werf, J. van darVegt, O. Joosse, A. van Leeuwen, A. progressief middelburg Kamermans (m), A. H. (Age) Blom (m), D. F. (Derk) Hofstra (v), N. A. (Nel) Spek (m). J. (Johanj Heestermans (m). C J. (Kees) Reljnders (m), J. M. F. (Frlts) de Groene (v), J. (Anja) de Groot (m), J. P. (Jo) Bos (m), K. (Koop) Bloemen (v). B W C. (Ine) Goossens (m), T. (Tiemen) Anbeek (mj, D. (Dlck) Lockefeer (v), E M. (Emmy) Klabbers (m). G. J. J. M. (Guido) Meijer (m),H. (Henk) Peperzak (mj, L. (Louis) de Jonge geb. van de Guchte.A. J.(Ada) Nijssen (m), H. J. (Henk) Cornelissen (v),L.H. A. (Wies) Harwljne geb Vroomman (v), A. E. (Aty) Noordhoek (m). P. (Peter) Hamelink (v),F. P. (Ans) d'66 Vleugel, A. J. (Bram) Övaa, W. (Wimj Veldkamp. A. J. A. (Harry) Koper, R. (Rob) Koopman, J. (Jan) Dljkwel.A. J. (Alex) Goedegebuure geb. Wondergem. D. S. (Dlny) de Meurichy, W. F. G. M. (Wlm) Vink, J.S.L (Hans) V V I

de Faam | 1982 | | pagina 7