éardeur Wooydonk VLISSINGEN IN DE TIJD' iliiiiiiili Middelburgse winkels draaien voor helft op klanten van buiten ANJA MARJA BIJOU BIJOU D e Middelburgse braderie wordt dit jaar gehouden in het te ken van kinderspelen. En zoals dat de gewoonte is bij grote ev.e- nementen in het Walcherse land. werkt deze krant er optimaal aan mee om ruchtbaarheid te geven aan dergelijke initiatieven. Op onze advertentiepagina's vindt u alvast een kleurplaat voor een kleurwedstrijd waarmee we de feestelijke jaarmarkt voor wat de jeugd betreft alvast inleiden. Tijdens de braderie, die van don derdag 17 tot en met zaterdag 19 juni wordt gehouden, zullen de prijswinnaars bekend worden ge maakt. De hoofdprijzen zijn: een tafeltennistafel, een sjoelbak en een glijbaan voor de tuin. Verder nog een keur aan andere prijzen. De organisatie van deze kleur wedstrijd is in handen van de M iddelburgse braderiecommissie en de wedstrijd werd mogelijk gemaakt door de Middelburgse middenstand en het grootwinkel bedrijf. HELMO 15% KORTING op minimumverkoopprijs. Voorbeeld: FASHION Kleurwedstrijd voor de jeugd r Houdt Groeneveld voor ogen SAMS0NITE REISKOFFERS 84e jaargang no. 21 - woensdag 26 mei 1982 pantalons exclusief bij mode voor hem wolstraat 66 vlissingen C»eseftiedenLs in J.P.A. ROSSEL KUNSTGEBITTEN REPARATIE PINKSTERDAGEN VRIJDAGMORGEN 12 UUR O T rekpleister Aan weerszijde van de druk beplante B-wegen richting dorpskernen bloeien in deze tijd van het jaar de meidoorns welig. Hun zoete geur nodigt uit tot luiheid en diep wegzin ken in de schaduw tussen het al aardig opgeschoten ber mgras. De vooruitgeschoven dorpsrandhuizen verraden geen enkele druktemakerij en de enkele tractor, fiets of bromfiets is een welkome af wisseling in de stilte. Dit in tegenstelling tot het niet afla tende stadsverkeer dat door de duivel bezeten iedere seconde rust vergruisd. J ürgen Bruns is nadrukkelijk uit ander hout gesneden dan Van Belzen. De 65- jarige liberaal reisde de hele wereld af als expediteur in de scheepvaart. "Ik zat zo wel in het voorland, Amerika, Australië en Zuidafrika, als in het achterland zoals Duitsland en Zwitserland". Bruns woon de aanvankelijk in Rotterdam ("Ik ben een rasechte geboren en getogen Rot terdammer") maar had reeds jaren een tweede woning in Oostkapelle. Toen hij werd gepensioneerd, kozen hij en zijn ya D Amerikaanse kunstenares nadrukkelijk in Middelburg Voor 'n service: iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii mm WIST U DAT BIJOU EEN SPECIALE KOFFERETAGE heeft. Daar kunt u kiezen uit honderden koffers. De Faam Vorm: SAVOY Topkwaliteit uit Zwitserland WAARIN OPGENOMEN "GROOT VN Al lil Rl V l\ COMBI NA TIK Ml I l)F. VI.ISSINGKR lil IS-AAN-Hl IS Ol» Gl HI II W Al.CHI- RKN De gemeentearchivaris van Vlissingen C.H.J. Peters heeft in een boekje de ge schiedenis van Vlissingen opgetekend. Niet uitgebreid, maar in een notedop. Het boek 'Vlissingen in de tijd' kreeg dan ook de ondertitel 'Geschiedenis in kort bestek'. In het zestien pagina's tellende boek wordt nader ingegaan op het ontstaan van Vlissingen. En dan blijkt die stad aan belangrijke voorwaarden te hebben voldaan om te groeien naar een in vloedrijke plaats. "Een plaats moet aan voorwaarden vol doen die met een typische ligging te maken hebben, zoals een belangrijke militair strategische, of aan belangrijke handelswegen, of een plaats wordt een stad doordat er het regeringscentrum gevestigd wordt. Soms is een combinatie van factoren aanwezig zoals in het Vlis- singse geval", opent archivaris Peters zijn boekwerkje. Dan gaat de samensteller in hink-stap- sprong door de geschiedenis van de Schcldestad (enorm belangrijk geweest die ligging aan het water) zonder de in druk te wekken te gehaast een geschie denisboek in elkaar te hebben geflanst. Hij schetst de ontstaansgeschiedenis, de invloed van rijke mogendheden en de lucratieve kaapvaart van de Vlissingers zelf. Over de naamgeving van Vlissingen is al nantalonc heel wat gespeculeerd. Helaas heeft ook Peters niet kunnen ontdekken waar de naam Vlissingen vandaan is gekomen. Ook wanneer de ties in het wapen van Vlissingen voor het eerst is gevoerd is hem onbekend. En dat (hij) daar een antwoord op schuldig moet blijven, spijt hem merkbaar. "We kunnen er kort over zijn", zo schrijft hij: "We weten het niet. Alle verhalen zijn gissingen!". Ook het bestuur en de rechtspraak die in de vervlogen eeuwen in Vlissingen macht uitoefenden krijgt op een gede gen wijze aandacht. En via opkomst en ontwikkeling, waarin Peters groei en bloei, maar ook de economische nul punten in de geschiedenis van de ha venplaats schetst, komen we terecht bij het culturele leven in de bloeitijd. Betje Wolfs leven wordt kort besproken, maar ook dal van haar vriendin Aagje Deken en de dichter - ooit stadsbestuurder van Vlissingen - Jacob Bellamy. En het zal voor velen een ontdekking zijn dat het Zeeuws Genootschap vroeger (1764) een Nederduitse leessociëteit was. ge vestigd in Vlissingen. In 1769 wordt dit genootschap opgericht en krijgt stand plaats in Middelburg. Redelijk veel schrijft Peters over de Franse overheersing en de belangrijke rol die Vlissingen in de ogen van Napo leon bij het bestand tegen de Engelsen diende te vervullen. En bekende straat namen die ook nu nog worden gevoerd, klinken herhaaldelijk op. Het laatste hoofdstuk behandelt de periode van 1814 tot lieden. Het boekje is van veel illustratiemate- rieel voorzien en verdient een plaats in ieder huis op Walcheren. Want de ge schiedenis van het markiezaat Vlissin gen is puur Nederlands en loopt derhal ve parallel aan het Nederlandse verle den: leerzaam dus. 'Vlissingen in de tijd' is gedrukt door de huisdrukkerij van de gemeente Vlissin gen en uitgegeven door de archiefdienst van die plaats in samenwerking met het stafbureau voorlichting en inspraak. TANDPROTHETICUS Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen I.v.m. de is de sluitingstijd van de Faam en de Vlissinger vervroegd naar WUMliWUMU ngeveer de helft van het winke lende publiek in Middelburg komt uit een andere plaats. In de Langeviele komen er wat meer mensen van el ders en in de Lange Delft is het aan tal bezoekers uit Middelburg zelf iets hoger. Die conclusie kan worden getrokken uit een marktonderzoek dat leerlingen van de tweede klassen van het Delta College in november verleden jaar in beide winkelstraten uitvoerden en dat zich concentreerde op de Langeviele en om streken. In de Lange Delft werden rond de 200 mensen ondervraagd. 115 kwa men uit Middelburg zelf en de rest uit Souburg (16), Vlissingen (16) overige delen van Walcheren (26) en elders (27). In de Langeviele ondervroegen de leer lingen 505 mensen. Uit Middelburg kwamen 231 bezoekers en de overigen uit Souburg (46) Vlissingen (54). overige plaatsen op Walcheren (98) en van el ders (71). De leerlingen ondervroegen de bezoekers op donderdag 19 novem ber en dinsdag 24 november. Een ander interessant gegeven is dat het grote deel van de bezoekers Middelburg per auto aandoet. Uit Middelburg zelf iets minder dan de helft. Op beide dagen bereikten 287 mensen met de auto de Langeviele en 65 de Lange' Delft. Met openbaar vervoer zijn getallen respec tievelijk 34 en 23 en al fietsend kwamen 114 en 76 mensen om boodschappen naar één der Middelburgse winkelpro- menaden. Te voet 58 en 35.. Van de ondervraagden die per auto naar de Langeviele kwamen bleken er 35 op het Hof van Tange te staan geparkeerd. Ill op de Gcere, 73 bij het Trefcenter, vier op de Koustecnsedijk en achttien op de Markt (alleen op dinsdag vanwege de donderdagmarkt) en 52 elders. Getallen die het onderzoektsteam noopte tot de opmerking dat de parkeerfaciliteiten op het Hof van Tange en de Kousteensedijk wat meer onder de aandacht van het publiek moet worden gebracht. En dat de parkecrmogelijkheden in Middel burg te wensen over laten, werd nog eens onderstreept door het feit dat slechts twintig procent van de onder vraagden tevreden was met de moge lijkheid om in de Zeeuwse hoofdstad de auto kwijt te kunnen. Het merendeel van de bezoekers komt er om te winkelen en er is slechts een klein deel van de ondervraagden dat ook tijdens de koopavond komt winkelen. Meer dan de helft van de ondervraag den vindt echter ook de donderdag avond geschikt om inkopen te doen. De weekmarkt is een enorm trekpleister voor de winkels in het centrum van Mid delburg en op donderdag is het in Mid delburg naar verhouding drukker dan op dinsdag. Zowel de winkels in de Lange viele als in de Lange Delft profiteren mee als er weekmarkt is. Ongeveer zestig procent van de onder vraagden vindt de auto's in de Lange viele hinderlijk en ze spreken dan ook de voorkeur uit om de winkelstraat maar tot voetgangerspromenade te bombar deren. Slechts 30 procent is het eens met de staat waarin de straat nu is, namelijk een winkelcrf. Het merendeel der ondervraagden be zoekt ook het Trefcenter. Van de klan dizie in de Lange Delft komt iets minder dan dc helft in het Middelburgse wa renhuis. De ondervraagden misten overigens vooral een Hema in Middel burg. gemeenteraadsverkiezingen (3) Die meidoorns en die Walcherse dorpen: en dan nog gemeenteraads verkiezingen. Had je maar vakantie denk je en dat verlevendigt je werk lust al evenmin. Desalniettemin: op naar de dorpspolitici. De show must immers go on en 2 juni is dra. En de krant moet ook nog worden gedrukt. Later slaat de vlam er in, dorpspoli tiek: een akker schijnbaar bezaaid met loomheid waaruit energie tot besturen wordt geoogst? Het is meeslepend.... "En of dorpspolitiek wat heeft te bete kenen", zegt PvdA-lijsttrekker Jaap van Belzen uit Arnemuiden. "In dorpspoli tiek zit enorm veel muziek", benadrukt de Domburgse aanvoerder van de VVD-lijst Jürgen Bruns. En volgens de voorman van Gemeente Belang in Vee- re, Kees Mol, zijn de tegenstellingen tussen de politici in een dorp geringer dan in een stad. "Men heeft meer waar dering voor elkaar", vult hij aan. Drie geluiden opgetekend uit de mond van plattelandspolitici: soms met elkaar in tegenspraak. Jaap van Belzen zal het niet eens zijn met Mol, omdat de tegen stellingen in Arnemuiden soms wel op de spits worden gedreven Jürgen Bruns noemt dat gekissebis muziek. Achter el kaar leggen ze uit wat zij onder dorp spolitiek verstaan. Jaap van Belzen (54) heeft de meeste raadskruisjes achter zijn naam staan. In 1961 kwam hij in de raad. De laatste tien jaar opereert hij als wethouder openbare werken, sport, recreatie, sociale zaken en hij is loco-burgemeester. Sinds oktober 1981 is hij zonder baan. De politiek en een baan als hoofduitvoerder £ij een bouwbedrijf was teveel geworden. "Meestal werkte ik het dubbele aantal uren van wat normaal iemand werkt". Ik heb nadrukkelijk voor de plaatselijke politiek gekozen. In een ander soort po litiek, zoals de provincie, heb ik nooit belangstelling gehad. In zo'n kleine plaats als Arnemuiden kun je nog iets betekenen voor de mensen. Al dat an dere is te ver weg. In een kleine plaats DORPSPOLITIEK kun je vanuit een bepaalde visie samen met de mensen iets bereiken". Maar niet alles is rozegeur en mane schijn. Een PvdA-politicus stuit in een orthodox-christelijke gemeenschap als Arnemuiden nog wel eens op tegenwer king. Van Belzen geeft een voorbeeld: "Tja dan krijg je problemen zoals on langs in de raad waar met name het CDA een fraai staaltje dorpspolitiek demonstreerde. Het ging toen namelijk over het vakonderwijs op lagere scholen. Conform het ministerie voorschreef, wilden wij dat ook in Arnemuiden toe passen. Nu is dat op het openbaar lager onderwijs geen probleem. Maar in het bijzonder onderwijs was die zaak danig scheefgegroeid. Daar moesten ze terug van 13.5 naar acht uur. En dat stelden we als college aan de raad voor". Dat leverde een enorm gesputter op van met name het CDA. En waarin zit dan naar mijn smaak het dorpspolitieke as pect, namelijk dat het CDA uit angst om Jaap van Belzen: 'In een kleine plaats kun je nog wat betekenen voor de mensen... kiezers te verliezen geen keuze wenste te doen. Zouden zij namelijk vóór stem men dan zouden zij kiezers aan het SGP verliezen die tegenstemde. En nou ver baast het me steeds weer dat SGP-ers, die het overheidsgezag toch zo hoog achten, tegen zo'n voorstel stemmen. Kijk en zoiets noem ik emmeren naar stemmen op een niveau dat ik dan ge ringschattend dorpspolitiek wil noemen. Hoewel ik politiek in een dorp bijzonder hoog acht". Een ander voorbeeld dat de PvdA-er uit de vissersplaats noemt is het afrukken van de verkiezingsaffiches bij de pro vinciale verkiezingen. "Mij is op gege ven moment opgevallen dat op bepaalde plaatsen alle verkiezingsaffiches waren afgescheurd, behalve die van het SGP. Als zoiets op één plaats gebeurt mag je natuurlijk niet meteen wantrouwend zijn, maar als dat op verschillende plaatsen het geval is, is de argwaan lo gisch. Ik heb dan ook overwogen om één affiche van onze partij ergens te hangen en er vervolgens de wacht te gaan hou den. Later is uitgekomen dat een jon getje de dader was. Maar de aanwijzing waar dit politieke vandalisme vandaan kwam, was duidelijk..". Ooit was de raadskamer van Arnemui den strijdtoneel, spannender dan tegen woordig een eredivisie voetbalwedstrijd. Van Belzen grijnst: "Tja, dan kwamen er zaken aan de orde die wel noopten tot stampij. Maar tegenwoordig heeft het college van burgemeester en wethouders de zaken beter op een rijtje staan. Dan krijg je meer een inhoudelijke discussie. Het is allemaal wat beschaafder gewor den. Desalniettemin wordt er vaak be hoorlijk gesteggeld. En dat is maar goed ook. Ik zou me niet kunnen voorstellen dat de raad van Arnemuiden vervalt in matheid. Ik durf te stellen dat we échte politiek bedrijven. Ook al emmert zo'n CDA daar wel eens omheen. Maar ge zien onze resultaten, en ik denk daarbij aan de diverse sportaccommodaties die dc raad heeft goedgekeurd en ook voor de SGP achterban geen vreemd terrein is, heb ik een hoge hoed op van het po litieke bedrijf in Arnemuiden. Arne muiden en Weslkapelle zijn de enige kleine gemeenten op Walcheren die zelfstandig zijn gebleven. Mede omdat ze een eigen geaardheid hebben. En ik ben trots op die zelfstandigheid, hoewel ik niet wil zeggen dat Arnemuiden voor de Arnemuidenaars moet blijven. Want ook daar is gelukkig verandering in ge komen. De tijden veranderen, maar ook wij veranderen..". vrouw na veel wikken en wegen voor een permanente behuizing in Huize Duin roos in Oostkapelle, gemeente Dom burg. De econoom Bruns slenterde in de loop der jaren veel door het gezag in de scheepvaart. Hij besliste mee op het allerhoogste niveau waar al te veel ge hakketak het verlies van een vervoer- sorder kon betekenen. In de politiek Jürgen Bruns: 'Er is heel wat te veredelen in het pakket voor de toerist PI JPENHUIS Walstraat 31, Vlissingen *2* p\- AANSTEKERSPECIALIST Walstraat 119, Vlissingen worden beslissingen veel langzamer ge nomen en de vraag is of Bruns dan niet wat al te ongeduldig wordt. "Die vraag heb ik mezelf ook vaak voorgehouden. Toch wil ik graag een steentje bijdragen aan het politieke gebeuren in de ge meente Domburg. Zo bezocht ik een aantal raadsvergaderingen en ontdekte dat er verschrikkelijk veel muziek in dc dorpspolitiek zit. Denk daarbij maar aan het toerisme. Er is heel wat te vere delen van het pakket voor de toerist". Bruns gaal vooral het Badpaviljoen ter harte. "Daaromheen moetje geen poli tiek spelletje spelen of polariseren. Ik ben van mening dat we in Domburg de handen in elkaar moeten slaan er er voor moeten zorgen dat het badpaviljoen binnen vier jaar weer open gaal. Zoals het er nu staat is het de schandvlek van Domburg". Hoe het politieke krachtenveld in Domburg precies in elkaar zit. weet hij (vervolg binnenpagina) e Amerikaanse kun stenares l'ina Girouard bepaalt de komende weken nadrukkelijk de actualiteit van exposities in Middel burg. Zaterdag 29 mei wordt in de Vleeshal een installatie geopend (14 uur) en op dezelfde dag opent liet Zeeuws Kunste naarscentrum aan de Mol straat 13 in Middelburg een schilderijententoon stelling (recent werk) om 16 uur. Verder is de Ameri kaanse kunstenares mo menteel bezig aan een workshop in De Vleeshal die dinsdag begon en duurt tot en met vrijdag 28 mei, dagelijks van 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur. Tina Girouard groeide op in Louisiana en Texas. Zij studeerde schilderen, dans en drama. In 1968 ver huisde zij naar New York waar zij tot 1972 samen werkte met diverse kun stenaars. Dc installatie in De Vlees hal is het resultaat van di workshop, een samenwer king tussen de deelnemers en de kunstenares. De in stallatie blijft tot en met 13 juni te bezichtigen De tentoonstelling in hel ZK( is een samenwerking tus sen de Zeeuwse expositie- organisatie en de Holly Solomon Galerie te New York. Bij de installatie verschijnt een catalogus met daarin speciaal vervaardigd werk, getiteld Remote. Illlllllllllllllllllllllll Een dure of 'n voordelige bril, voor Groeneveld maakt 't niets uit. Ons advies blijft zorgvuldig. Onze service zoals 't hoort. Omdat we blij zijn u te kunnen helpen. Goes, Lange Vorststraat 106, Middelburg, Lange Delft 24, Vlissingen, St. Jacobsstraat 14 Dc Groeneveld-opliciens zijn aangesloten bij hel Optiek-Gilde -• Samsonite koffer 75 cm OftO minimumverkoopprijs 245.-I1U LvUl" Lange Delft 44 - Middelburg De "NIEUWE"zaak op de hoek

de Faam | 1982 | | pagina 1