8 Ree en Donner in Scheldekwartier Illlllll llllllllllllllll MARJA ■va BIJOU BIJOU ft* HELMO VLISSINGEN ZATERDAG SCHAARST AD D e oudste schaakvereniging van Zeeland, de Schaakclub Vlissingen, die dit jaar het honderdjarig bestaan viert, houdt zaterdag 15 mei een bij zonder grote schaaksimultaan. Maar liefst zes schaakgrootmeesters en meesters zullen present zijn in de grote zaal van het Scheldekwartier om op 64 velden de strijd aan te bin den tegen meer dan 150 Zeeuwse huis- en verenigingsschakers. Dit evenement is mogelijk dankzij de medewerking van het aluminiumbe- drijf Pechiney in Vlissingen-Oost en ook al omdat de koninklijke Maat schappij De Schelde het Scheldek wartier gratis ter beschikking stelde. I Illlllll Illlllll! II llllllllllllllll li^lillll FASHION n C&JicdL Houdt Groeneveld voor ogen A Haar tas komt van BIJOU 84e jaargang no. 19 - woensdag 12 mei 1982 O DECHARME VAN COMFORT Wethouder Beïnvloed J.P.A. ROSSËL KUNSTGEBITTEN REPARATIE Ambitieus Ongepast Een lijsttrekker is iemand, waarvan verwacht wordt dat hij tijdens de verkiezingen 'het gezicht van de partij' toont. Iemand die z'n haar tweemaal per dag méér kamt dan voor heen en zich regelmatiger de vuiltjes van het blazoen bor stelt. Een lijsttrekker vinden voor een gesprek is niet zo moeilijk. Allemaal willen ze wel wat uit hun keurig geïn stalleerd eiermandje, dat ver kiezingsprogramma heet, kwijt. Maar juist dat was de bedoeling niet. We zochten wat anders en vonden Ad Bergshoeff, lijst trekker van het CDA in Mid delburg. Een ambitieus politi cus: solliciteerde naar de vac- cante burgemeesterspost in Veere en sluit het niet uit ooit 'hogerop' te komen. Boven dien iemand die wat morste en dat liever onder het zorgvuldi ge gedrapeerde stro op de bo dem van dat eiermandje laat rusten. Begin Landelijke politici Zusterverenigingen Voor 'n service: mét Verkiezingsstrijd Vredesgebedsdienst IKV over Falklandcrisis 2/ oV. PIJPENHUIS AANSTEKERSPECIALIST Herman Bisschop in kunstenaarscentrum T ot en met 28 mei expo seert de Vlissingse beeldende kunstenaar Herman Bis schop in het Zeeuws Kun stenaarscentrum achter de bibliotheek in de Molstraat te Middelburg. De tentoon stelling draagt de naam 'mixes media'. Lange Delft 44 - Middelburg De "NIEUWE"zaak op de hoek LANGE DELFT MIDDELBURG 61 De Faam WAARIN OPGENOMEN "GROOT \N Al C III RL N" IN COMBINATIE MET l)K VI.ISSINCKR Hl IS-AAN-Hl IS ()l> GEHKK.I NI C III RI N Met de verkiezingen van de gemeente raad op 2 juni aanstaande in het voor uitzicht publiceren wij op de voorpagina van dit blad achtergrondjes uit de Wal- cherse politieke arena. Achtereenvol gens plaatsen wij 'De Lijsttrekker', 'Af scheid van de politiek', 'Dorpspolitiek', en op de dag van de verkiezing komen 'De Kleintjes' aan bod. Partijprogram ma's trachten wij zoveel mogelijk te vermijden. Die kunnen de politici in ruime mate kwijt tijdens de verkie zingsbijeenkomsten. Bovendien staan er genoeg artikelen in de lokale dagbladen waarin melding wordt gemaakt wat en hoe de partijen hun idealen wensen te verwezenlijken. En over de bijeenkom sten zelf, waar en wanneer, kunt u te recht in de rubriek Korte Informatie van dit blad. aardig dat was met Adri Hoefkens die nou CDA-lijsttrckker is in Vlissingen. Hij woonde in die tijd nog in St. Lau rens. In 1970. ik werkte inmiddels in de gemeente Borsele, stond ik als derde op de lijst. Het was toen zo geregeld dat de voorzitter van de kiesvereniging uit de AR-hoek kwam en dat betekende dat een CHUer lijsttrekker moest worden. Die lijsttrekker was wethouder Baars. Maar tegenwoordig is dat allemaal ver vaagd. Binnen onze CDA-fractie in ieder geval is geen enkele stempel van de oude bloedgroepen (CHU-AR en KVP red.) te vinden. De zaken liggen nu gewoon open. En dat vinden velen met mij een goede zaak". In 1975 wordt Bergshoeff wethouder. "Ik koos het wethouderschap boven het ambtenaarschap in Borsele niet in de eerste plaats om de financiën. In eerste instantie ging ik er qua inkomen zelfs op achteruit. Maar in de politiek zit meer leven, het is dynamischer. Daartegeno ver vergt het politieke bedrijf meer van je. Meer werkuren, wat meer spannin gen en psychisch sta je wat meer onder druk. Privé heb ik met mijn gezin min der last dan bijvoorbeeld collega's in de randstad. De kinderen hebben op school ook nog nooit problemen gehad. Ge lukkig niet. Maar wie weet is dat morgen wel anders". Het is - aldus vele politici - te betreuren dat de lokale verkiezingen vaak worden beïnvloed door wat er zich landelijk in het politieke circus afspeelt. De verkie zingen voor de provinciale staten on langs zijn daar een voorbeeld van. Ad Bergshoeff vindt het eveneens jammer dat de mensen de landelijke trend vol gen. De gemeentepolitiek - zo bena drukt hij -staat veel dichter bij de men sen. Ze weten volgens hem welke politi cus zich wel en welke niet hel lot van de bewoners aantrekt. Bovendien zijn de tegenstellingen anders en minder scherp dan op het Binnenhof. Zo is een kabinet TANDPROTHETICUS Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen gemeenteraadsverkiezingen DE LIJSTTREKKER lokken ze naar de verkiezingsbijeen komsten. En de partijen houden die bij eenkomsten nou eenmaal om een zo groot mogelijk publiek te bereiken. Ik denk niet dat het aan de kwaliteit van de plaatselijke politici ligt dat die landelijke politici worden uitgenodigd. Op het moment dat ik in de Tweede Kamer zou zitten, zouden er naar mij ook meer mensen komen luisteren dan wanneer ik zomaar in de gemeenteraad zit. Althans dat schat ik zo in". Bergshoeff lijkt een ambitieus politicus. Ook al een kwalificatie die naast dyna miek een voorwaarde is om een grotere partij door de verkiezingsstrijd te lood sen. "Och of ik ambitieus ben, weet ik niet. Wel trekt het burgemeesterschap me enorm aan. Daarom solliciteerde ik ook naar de vacante burgemeestersbaan in Veere. Maar of zo'n baan uiteindelijk zal bevallen weet ik niet. Mogelijk dat ik daar ook onvoldoende bevrediging in zou vinden. Ik ben wat ongedurig op dat gebied: niet te lang op een stoel zitten. Anders verzand je. Maar wat de burge meesterspost in Veere betreft weet ik niet welke kansen ik daar zal maken. En dat is niet om er omheen te draaien. De mensen speculeren verschrikkelijk veel. Je wordt er overal op aangesproken. Maar het is een procedure waar je hele maal buiten staat", verzekert Berg shoeff. En voor wat betreft de negatieve geluiden over zijn persoon uit kringen van de gemeenteraad in Veere: die heeft hij nog nooit opgevangen, zegt hij schouderophalend. Zeeland is qua inwonersaantal klein; en wordt wel eens vergeleken met 'niet groter dan Rotterdam-Zuid'. Steeds weer ontmoeten dezelfde mensen el kaar. Dat zou kunnen betekenen dat Bergshoeff zo hier en daar wel eens een balletje zou opwerpen. Bijvoorbeeld als de commissaris van de Koningin in de buurt is. Hij wijst deze veronderstelling volledig van de hand. "Als u me beter zou kennen zou U die vraag niet eens stellen", werpt hij tegen. "Ik doe dat niet. Het is mijn zaak niet en vind het bovendien ongepast om zoiets te doen". "We praten toch zeker niet over de werkplaatsen Walcheren", begint hij het gesprek. Ik houd hem voor dat ik op geen enkele wijze gecen sureerd wens te worden. De werk plaatsen Walcheren zijn té belang rijk om er omheen te stappen. Hij is onverbiddelijk verbonden aan het orgelfiasco. Een voorzitter van een werkplaats Walcheren dat is Berg shoeff dus - is de eerst verantwoor delijk voor de daden daar. Desal niettemin handhaaft het CDA in Middelburg hem unaniem als lijst trekker en dat maakt hem juist zo interessant om mee te praten. Het betekent immers stomweg, dat het Middelburgse CDA een onver murwbaar vertrouwen in het kun nen van politicus Bergshoeff heeft. "Oké", zegt hij tenslotte, maar hij vindt wel dat de zo kwetsbare groep mensen in de werkplaatsen al ge noeg ellende over zich heen kreeg de afgelopen tijd. "Als zodanig was die opmerking bedoeld", verweert hij zich. Het gesprek kan beginnen. Zijn politie ke carrière begon in 1966. Toen stond hij op de zevende plaats van de Middel burgse CDA-lijst. "Ik werkte echter voor de Vereniging Nederlandse Gemeenten en die wilde niet toestaan dat ik in een gemeenteraad ging zitten. Ik heb met een ander moeten ruilen. En dat is wel VVD-CDA-PvdA vooralsnog ondenk baar. Maar op provinciaal niveau 'rege ren' die partijen wél met elkaar. Berg shoeff "Vooral in het menselijk vlak zijn de tegenstellingen minder scherp dan dat wel eens naar buiten toe wordt ge suggereerd. En wat de verkiezingen voor de gemeenteraden betreft, is er toch wel wat verschil met wat er zich landelijk afspeelt. Het zou natuurlijk kunnen dat wij in het spoor van de landelijke ver kiezingen een raadszetel verliezen. Be kijk je daartegenover de beide vorige verkiezingen, toen week de verkiezings uitslag af van de landelijke resultaten. En zo zie ik die negende zetel voor het CDA in Middelburg wel zitten". Maar zijn de lokale politici daar niet zelf een beetje schuld aan door bijvoorbeeld tijdens de verkiezingsstrijd op spreek beurten landelijke politici uit te nodi gen? Bergshoeff beaamt dat. "Jazeker zijn de partijen, het CDA niet uitgezon derd, daar schuld aan. En dat heeft er niets mee te maken dat de plaatselijke partijen onvoldoende gekwalificeerde sprekers zou hebben. Maar namen van landelijke politici spreken nou eenmaal meer tot de verbeelding van mensen en Code 166.F leest Blauw calfs Fl. 129,95 foOtSftfE De grote publiekstrekker is ongetwijfeld grootmeester Hans Ree die onlangs nog Nederlands kampioen werd en ook in ternationaal goede uitslagen boekt. Hij neemt het op tegen twaalf geselecteerde topjeugdspelers van Zeeland tijdens een klokseance. Jan Hein Donner speelt aan dertig tot vijfendertig borden. De inter nationaal meester Kick Langeweg - een van de beste Nederlandse meesters - en Paul van der Sterren, die dit jaar als winnaar eindigde in de meestergroep van het Hoogoventoernooi, komen eveneens naar Vlissingen. Verder is Berry Withuis van de partij. Hij verwierf vooral bekendheid bij de jeugd door leerboeken die hij schreef. De groep van zes wordt gecompleteerd door Cor Jan sen. vele malen kampioen van Zeeland en als simultaangever zeer in trek. Simultaanschaak is een van de oudste vormen van het georganiseerd schaken. Voor meesters en grootmeesters is het een uiterst vermoeiende bezigheid en het is dan ook zelden dat zij honderd procent scoren. Er zijn in vergelijking met het gewone schaken, enkele afwij kende regels. Zo mag de deelnemer pas zetten als de simultaangever voor zijn bord verschijnt. Er mag op dat moment niet meer geaarzeld of nagedacht wor den. Voor de organiserende vereniging is het een ingewikkelde zaak geweest om alles op tijd rond te krijgen. De Schaakclub Vlissingen beschikt eenvoudigweg niet over voldoende stukken om tegen de tweehonderd borden volledig te kunnen voorzien. De vereniging kon echter ge bruik maken van het speelmateriaal van de zusterverenigingen uit Koudekerke en Middelburg. De grote schaaksimultaan begint.zater dag 15 mei om twee uur 's middags. De deelnemers worden tussen half twee en kwart voor twee verwacht in Het Schel dekwartier. Deelnemers kunnen zich overigens nog opgeven bij het secreta riaat 01184-64153. Een dure of 'n voordelige bril. voor Groeneveld maakt 't niets uit. Ons advies blijft zorgvuldig. Onze service zoals 't hoort. Omdat we blij zijn u te kunnen helpen. Goes, Lange Vorststraat 106, Middelburg, Lange Delft 24, M Vlissingen, St. Jacobsstraat 14 De Groeneveld-opticiens zijn aangesloten bij het Optiek-Gilde. Aan welke kwaliteiten moet een wet houder voldoen? En die vraag moet worden gezien in het licht van het ver trek van wethouder Baars en het moge lijke vertrek van Bergshoeff naar een functie op een hogere sport van de poli tieke ladder. "Onze fractie heeft vol doende mensen die het wethouderschap aan kunnen. In principe moet ieder raadslid daartoe in staat zijn. In het wethouderschap moet je groeien. Dat heb ik ook gemoeten". Wie_ moet dan wethouder Baars opvol gen? Bergshoeff: "Het is een publiek geheim dat de heer Vinke, die al eens acht jaar raadslid was, nummer twee op de lijst staat en daar voor in is. Maar uiteindelijk beslist de raad over wie er wethouder wordt". De gemeentelijke verkiezingsstrijd lijkt minder fel dan de landelijke strijd. Toch wordt er tijdens de te houden politieke cafees een stevig robbertje gevochten, weet Bergshoeff nog uit de vorige ver kiezing. "Natuurlijk doe je wat extra je best om het programma duidelijk naar de kiezers te laten overkomen. Je draagt tenslotte een stuk verantwoordelijkheid voor wat betref) de uitslag straks op 2 juni. Maar ik geloof niet dat een lijst trekker meer zijn best zal doen dan ie mand anders op de lijst". Wat de programma's betreft, zit er bij deze verkiezingen weinig ruimte om fraaie beloftes te doen. De gemeentebe grotingen zijn aan een stevige vermage ringskuur bezig en dan valt er weinig te beloven. Bergshoeff stelt in ieder geval dat wat het CDA betreft er weinig be loftes aan de kiezers worden gedaan. Eerder moet een en ander worden uit gelegd waar en hoe je bezuinigt, bena drukt hij. En: "Het CDA doet geen keuze. Iedereen zal wat moeten inleve ren. En je zult per keer moeten bekijken hoe en waar dat het beste kan". Wat betreft de verdeling van de wet houderszetels, zal er in de opinie van de CDA-lijsttrekker in Middelburg weinig veranderen. Hij verwacht eenzelfde aantal raadszetels voor het CDA, (ne gen), zeven voor de PvdA, vijf voor de VVD en de rest van de vijfentwintig ze tels wordt een beetje gelijk verdeeld over de overige partijen, D'66. Progressief Middelburg en de SGP. "Tel de burge meester, die lid is van de VVD als één college-zetel, dan hoeft de VVD er niet bij in het college. En met bestuurlijke continuïteit voor ogen blijft de verdeling dan bij het oude namelijk twee CDA, twee PvdA en de burgemeester, die overigens geen stem in de raad heeft", rekent Bergshoeff tenslotte volgens een bepaald ingewikkeld systeem uit, dat hij vond in een blad van de Vereniging Nederlandse Gemeenten. Foto Ruben Oreel MIDDELBURG - In de maandelijkse Vredesgebedsdienst die zondag 16 mei wordt gehouden in de Doopsgezinde kerk, Lange Noordstraat te Middel burg gaat ditmaal voor Ds den Hol lander uit Oostkapelle. In en na de dienst wordt gesproken over de Fal klandcrisis. De dienst begint om 19.30 uur. Na de dienst is er een bespreking in de consistorie van de kerk. Walstra Vlissingen Walstraat 119*. Vlissingen Over het werk van Bisschop wordt gezegd dat er na een periode van Figuratief zoe kend werken in portretten, beelden zijn losgekomen, die betrekking hebben op het Zeeuwse landschap. Het zijn beelden die hem obse derend dwingen tot weerga ve. Door gebruik te maken van de structuur van jute of ruw linnen, ontstaan er landschappen waarin de stilte van het land en de ge luiden in het water voelbaar worden. De openingstijden van het ZKC zijn: dinsdag en don derdag van 10 tot 17.30 uur, woensdag en vrijdag 13.30 tot 17.30 uur en 's zaterdags van 10 tot 16 uur. L I Bijou heeft modetassen voor jonge mensen, vlotte modellen in leer vanaf Bekijk die tassenweelde zelf eens in onze zaak.

de Faam | 1982 | | pagina 1