Ons kantoor heeft geen drempels" Recreatie- en Vri jeti jds - artikelen Opticiën is Mode-adviseur NMB Directie NMB-Middelburg: De NMB denkt met u mee. s SPECIALE NMB PAGINA Ingewikkelder geworden Specialismen Den Hollander-Bogaert b.v. Historie Gat in de markt Eigen beperkingen ken nen Aanpassen is moeilijk F. van de Ree: Grondig onderzoek Nu gaan sparen bij de NMB betekent niet alleen hoge rente krijgen, maar nog een aardig cadeau ook. Zon fraaie cassette met een zilveren V2 gulden van Wilhelmina is er voor iedereen die nu een NMB spaarrekening opent met een eerste inleg van op z'n minst honderd gulden* Bij de NMB kunt u kiezen uit wel 20 mogelijkheden om uw spaargeld tegen hoge rente opzij te zetten. Met een vaste termijn of direct opvraagbaar en niet te vergeten de prima jeugd-spaarvormen.Voor een persoonlijk ad vies bent u altijd welkom bij de NMB. Gratis voor nieuwe spaarders: Zilveren gulden van Wilhelmina in fraaie cassette. Deze spaaraktie wordt gehouden ter gelegenheid van de heropening van het NMB-kantoor: Markt 43, Middelburg. De aktie loopt van 10 mei t/ni 7 juni 1982. Dit aanbod is ook van kracht bij ons NMB-kantoor in het winkelcentrum "Dauwendaele" Vrijlandstraat 85. Wees er snel bij want de voorraad is beperkt. NMB-Middelburg toen en nu Via makelaar naar NMB Grote investering Onderzoekt voor men be gint Directieteam kunnen voorbereiden op mijn taak hier. Dat moet ook wel, want het werkgebied (de stad Middelburg en een deel van Walcheren) is groot. En voor wat de NMB betreft, zeer gevarieerd. Denk maar aan het midden- en kleinbedrijf, de particulieren, de industrie en niet te vergeten, de bedrijven die hun werkzaamheden vinden in de re creatie-sector. Ik ben voornemens om er regelmatig op uit te trekken. Je kan nu eenmaal de zaken van je cliënten niet vanachter je bureau behartigen", zo meent de heer Jebbink. Op de vraag wat het verschil is tussen het bankieren nu en veertig jaar geleden antwoordt de heer Keim: "Vroeger waren de onder nemers minder afhankelijk van adviseurs. Het zakendoen is mo menteel veel ingewikkelder ge worden. Men heeft advies nu ge woon brood-en-brood nodig. Een ondernemer kan in de huidige zich technisch razendsnel veranderen de wereld met zijn voorschriften, subsidies en maatregelen, niet al les meer op zijn eentje doen. Van daar hij steeds meer een be roep moet doen op specialisme, hetzij binnen zijn eigen bedrijf, hetzij daarbuiten. Dan denk ik aan ue banken, de accountants, de boekhoudbureaus en andere ad viesinstellingen. De NMB heeft zich steeds aangepast en voor de nodige voorlichting en publikaties gezorgd. Ik heb altijd getracht en hopelijk ben ik daar in geslaagd, om de cliënten altijd op een prettige ma nier te helpen, te begeleiden en hen persoonlijk te kennen", aldus de heer Keim. Met het uitgebreide kantoor kun nen volgens de heren Keim en Jebbink de zaken nog sneller en efficiënter dan voorheen worden uitgevoerd. Beiden zijn van me ning dat de NMB een dynamische organisatie is, die mede door geautomatiseerde verwerking grote mogelijkheden biedt. Voor Middelburg slaat dit zeker op de dienstverlening op het gebied van kredieten, assurantie en effecten. "Dat zijn specialismen van kan toor Middelburg, wat niet wil zeg gen dat wij niet gespecialiseerd zijn in de rest van ons diensten pakket. Wij hebben hier een fijne groep van medewerkers, die goed op elkaar zijn ingespeeld en pret tig met elkaar omgaan. Dat is niet alleen uit sociaal oogpunt een pluspunt, het komt vooral ten goede aan de dienstverlening aan onze cliënten", aldus de gaande en de komende man van de NMB in Middelburg. Leen geld uit aan iemanddie het niet terug zal betalen en hij zal u dat zeer kwalijk nemen, (chinees) Het is niet alles geld wat er stinkt (Bud- dingh) De meeste vrouwen maken beter geld op dan bedden (Buddingh) MIDDELBURG - "Den Hollan der-Bogaert b.v. importeert, ex porteert en verkoopt al die artike len die te maken hebben met re creatie en vrije tijd. Dat varieert van een minuscuul miniatuurtje tot en met een kompleet uitgeruste motorboot", aldus de heer H. M. J. Bogaert, eigenaar van deze han delsonderneming die gevestigd is aan de Arnesteinweg in Middel burg. De onderneming steunt op drie poten: Bogaert import-export b.v., die zowel nationaal als internatio naal werkzaam is, groothandel Den Hollander b.v., levert vrijwel uitsluitend aan detaillisten in Zuid-West Nederland en Groot handel Zeebra b.v. in Bergen op Zoom, een zelfbedieningsgroot handel. Op het ogenblik telt Den Hollan der-Bogaert b.v. 20 medewerkers, zijn de administratie en boekhou ding geautomatiseerd en heeft zij magazijnruimte van 6.200 m2 tot haar beschikking. Het is allemaal in 1888 begonnen. In dat jaar opende grootmoeder Spaan in de Gravenstraat een winkel 'de goedkope bazar' ge naamd. "Mijn vader", zo zegt de heer Bogaert, "trouwde in 1919 in en zette vanaf 1929 de grossierderij die naast de detailzaak tot ont wikkeling was gekomen in de Lange Viele voort". Zelf kwam hij in 1954 in het bedrijf. In 1977 ves tigde het bedrijf zich op het in dustrieterrein nadat in 1976 de groothandel Den Hollander was overgenomen, drie jaar later werd de zelfbedieningsgroothandel Zeebra in Bergen op Zoom ver worven, die de distributiemoge lijkheden completeerde. In de jaren vijftig bleek dat de be hoefte aan de regionale groothan del begon te verminderen door de verbetering van de verbindingen met de rest van Nederland. "Maar gelijktijdig begon de toeristen industrie zich te ontwikkelen: een gat in de markt waar wij toen in sprongen. Alras bleek dat de specialisatie in de recreatie- en vrijetijds-artikelen een goede zaak was. Toen ook nog eigen pro- dukten werden ontwikkeld, die een sukses bleken, kon de uitbrei ding van het werkterrein niet uit blijven. Nu doen wij zaken in bin nen- en buitenland, maar onze thuismarkt Zeeland blijft als basis bijzonder belangrijk. Door onze connecties over de ge hele wereld en een goede interne organisatie zijn wij in staat om op zeer korte termijn aan de vraag naar de meest uiteenlopende arti kelen te voldoen. Of het nu de ma gische kubus dan wel de hoela hoep is of Pierrot-artikelen, wij zijn in staat om naast ons vaste assortiment de toppers van het moment bij de detailhandel op de plank te brengen". "Door onze specialisatie moeten de klanten er op kunnen rekenen ook in het hoogseizoen bij ons terecht te kunnen. Dit schept de verplich ting grote voorraden te moeten aanhouden. Voor ons bedrijf is dus een goede financiering van le vensbelang. Wij bankieren sinds 1955 bij de NMB en tot tevreden heid, alhoewel wij hen zo af en toe aan hun eigen slogan moeten he- inneren: 'de NMB denkt met u mee'. Op deze twee speciale pa gina's heeft de NMB ter ge legenheid van de officiële heropening van haar kan toor aan de Markt getracht een 'doorsnede' van haar cliëntenbestand te geven. Dit wordt gedaan aan de hand van interviews met drie ondernemers: een zelf standige, een detaillist en een groothandelaar. Deze vertegenwoordigen te vens de belangrijkste bron nen van inkomsten voor de provincie Zeeland, namelijk de recreatie en het midden- en kleinbedrijf. Belangrijk is, niet verder te sprin gen dan je polsstok lang is,de ban kier moet de overtuiging hebben dat de kansen die er liggen niet door de leiding van het bedrijf overschat worden. Geen verdien ste onzerzijds, maar prettig is dat de groei bij ons er nog niet uit is. Bovendien bedrijven wij een cen- tenhandel, zelfs in de crisisjaren was voor ons soort zaken plaats. Maar het zaken doen anno 1982 is echter zeer complex. Men is de laatste 30 jaar als maar ingesteld geweest op groei, het gevolg is dat er eigenlijk te weinig kennis in huis is om een niet groeiende on derneming toch winstgevend te houden. Den Hollander Bogaert b.v., ver keert in de gelukkige omstandig heid dat alle medewerkers bereid zijn hun mannetje te staan, waar door het aanpassen aan verande rende omstandigheden niet al te zwaar hoeft te vallen. Bij ons geen doemdenken, nee, met vertrouwen de toekomst tegemoet, in de wetenschap dat er steeds grote golven zullen zijn, die het varen erg bemoeilijken, maar niet te moeilijk hopen wij, om koers te houden en dus ons bedrijf te doen voortbestaan". MIDDELBURG - "Een bril is tegenwoordig een mode-artikel, vroeger was het een prothese", al dus een uitspraak van de heer F. van de Ree, die ruim zes jaar gele den besloot zich te vestigen als op ticiën in Middelburg aan de Korte Geere 9-13. "Er is een brilmode ontstaan en dat manifesteert zich dat er elk seizoen een nieuwe kol- lektie brillen wordt uitgebracht, die aansluit bij de modetrend. Op het ogenblik heb ik een kollektie van ca. 2000 verschillende montu ren, een zeer uitgebreid assorti ment dus. Het is inderdaad waar dat popu laire Nederlandse mensen, als zij op de tv komen, de brilmode kun nen bepalen", antwoordt de heer van de Ree desgevraagd. "Klas sieke voorbeelden zijn Loes Haas- dijk, die als eerste TV-omroepster met een bril op programma's aan kondigde en Albert Mol, met zijn 'half brilletje'. Dat heeft de ver koop van die bepaalde monturen zeer bevorderd. Wat dat betreft ben ik die twee nog steeds dank baar", aldus een lachende heer van de Ree. De heer van de Ree is geboren in Terneuzen en volgde zijn oplei ding tot opticiën in Rotterdam. Om ervaring op te doen werkte hij achtereenvolgens bij opticiëns in Almelo, Sassenheim en Voorscho ten. Bij familiebezoeken in Mid delburg kwam de heer van de Ree op het idee om in die plaats een zaak te openen. "Ik ben in 1975 be gonnen met een grondig markton derzoek. Een noodzakelijkheid als je een zaak wilt beginnen. Ik heb toen veel contacten gehad met ac countants en makelaars. Toen bleek dat er in Middelburg en ZO SLAAT U NOG EENS MUNT UIT UW SPAARGELD. Of een spaarpremie van f 7,50. De laatste '/2 gulden die voor ons Koninkrijk is geslagen. Zilvergehalte: 720/1000. Diameter munt: 22 mm. Afmetingen cassette.- 6x 6 an. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK O* I o f* MIDDELBURG - Het NMB-kan- toor aan de Markt heeft in de loop der jaren nogal te maken gehad met bouwtechnische ingrepen. Zo'n dertig jaar geleden betrok de bank het voor die dagen riante kantoorpand waarboven twee woningen torenden. Deze boven woningen werden in 1970 bij het kantoor getrokken onder druk van een toenemend zakenvolume en als gevolg daarvan, uitbreiding van het aantal personeelsleden. Dat het de bank voor de wind bleef gaan, blijkt uit de jongste verbouwing die nodig was om de zaken efficiënt te blijven uitvoe ren. De geschiedenis van de Middel burgse Middenstandsbank gaat overigens verder terug. Vóór 1927, het oprichtingsjaar van de NMB, was er ter plaatse sprake van de Zeeuwsche Middenstands Credietbank, gevestigd aan de Londense Kaai. Toen deze bank was opgegaan in de NMB volgde een verhuizing naar de hoek van de Stationsstraat, waar tot de herfst van 1952 gebankierd werd. Het aantal medewerkers bedroeg in die periode zegge en schrijve negen en anno 1982 dertig. Vlissingen opticiëns aanwezig waren, maar in de andere plaatsen op Walcheren niet, heb ik besloten om Middelburg te nemen, gezien haar centrumfunktie, om een zaak te openen. Iets waar ik tot nu toe geen spijt van heb", zo zegt de heer van de Ree. In 1976 opende hij zijn zaak aan de Korte Geere. "Ik heb dat pand ge kocht, (het staat op de monumen tenlijst) via een makelaar. Door deze makelaar kreeg ik contact met de NMB. De eerste indruk was goed en de NMB is nog steeds mijn huisbankier", aldus de heer van de Ree. In de loop van de tijd kocht hij het belendende pand erbij. "Verder uitbreiden doe ik niet, want dan lijdt de kwaliteit van de dienst verlening eronder. In een filiaal kun je een nog zo bekwaam opti ciën zetten, toch zul je je altijd als 'baas' moeten verdelen. Dat doe ik niet.- Mijn vrouw helpt nu in de zaak en ik heb twee medewerkers en dat is voldoende. Op die manier kan ik al mijn tijd en aandacht aan de zaak besteden." Hoeveel de investering van zijn wikkelingen op dit gebied gaan snel. Ik heb nu een vol-automa- tisch en volkomen geruisloos slij- papparaat en ook een tweede ogentestapparatuur". In de laatste jaren is het aantal Nederlanders dat een bril draagt fors toegenomen. "Dat klopt", zegt de heer van de Ree. "Dat vindt zijn oorsprong in het feit dat men al in een zeer vroeg stadium de ogen aan testen onderwerpt. In tegen stelling tot vroeger besteden de schoolartsen er nu veel aandacht aan, terwijl de wettelijk voorge schreven controle op de ogen bij het halen van een rijbewijs daar ook veel aan heeft toegedragen". De heer van de Ree is, zoals hij zelf zegt, een tevreden ondernemer. Heeft hij nog een boodschap voor startende ondernemers, een feno meen waar de Nederlandsche Middenstandsbank zich erg sterk voor maakt? Zeker, mijn sukses schrijf ik voornamelijk toe aan het grondige onderzoek dat ik heb in gesteld naar de markt waarop en waarin ik mij zou gaan bewegen. Dit onderzoek gaf aan dat Middel burg een uitstekende vestigings- A Is ge een lastige bezoeker wil kwijtra ken, leen hem dan geld (Benj. Franklin) Jongelui denken altijd dat geld alles is in 't leven, als ze ouder worden weten ze het zeker (Oscar Wilde) Alleen in de hand van een edel mens wordt goud werkelijk tot een edelmetaal (Flie- gende blaeter) Wanneer ge de waarde van het geld te weten wilt komen, probeer dan maar eens iets te lenen (Franklin) F. van Ree, Korte Geere 9-13. zaak heeft bedragen, wil de heer van de Ree niet kwijt, wel dat hij nog dagelijks investeert. Ook in zijn branche staat de techniek niet stil. "Ik ben begonnen met slijp- en ogentestapparatuur, maar de ont- plaats was en dat er een groot stuk van de markt braak lag. Markt verkenning en vestigingspunt, dat zijn uitermate belangrijke fakto- ren voor een startende onderne mer", zo besluit de heer van de Ree. J.J.L. Jebbink: "Zeeland is prettig werkgebied". Geld maakt niet gelukkig, gelukkig ma ken ze geld MIDDELBURG - "De Neder landsche Middenstandsbank onderscheidt zich door haar benadering van en de openheid naar de cliënten. Dat is gewoon de realiteit. Wij doen onze za ken efficiënt en zonder op smuk. Ons kantoor kent geen drempels, en daar bedoel ik dit mee: of men nu komt om een inlichting, gericht advies of een transactie afhandelen, aan iedereen besteden wij evenveel aandacht en tijd. Bij ons is de cliënt geen nummer en die in druk zal ook nooit worden ge wekt, vandaar dat er tijd wordt uitgetrokken voor de cliënt, die op zijn beurt geen enkele schroom hoeft te hebben om bij de NMB binnen te stappen. In een bank werken geen 'deftige en statige' mensen, maar ge wone mensen die door hun specialisatie de cliënten van advies kunnen dienen". G. Keim: "Ons kantoor kent geen drempels". Dit zegt de directeur van de NMB in Middelburg, de heer G. Keim. In letterlijke zin heeft hij ook nog gelijk, want de verbouwde vesti ging heeft geen drempels, zodat het gebouw ook voor invaliden toegankelijk is. De heer Keim zal volgend jaar na een dienstverband van ruim 40 jaar bij de NMB de leiding van het kantoor overdragen aan de heer J.J.L. Jebbink, die nu reeds een groot deel van het takenpakket van de heer Keim heeft overgeno men. De heer Jebbink is een gebo ren Fries maar is reeds op jeugdige leeftijd in Zeeland komen wonen. "Zeeland, en vooral Walcheren, is een prettig werkgebied. De inwo ners zijn er bedachtzaam maar als zij je eenmaal hun vertrouwen schenken dan is het goed zaken doen. Vroeger gaven de cliënten minder snel hun 'geheimen' tegenover de bank prijs. Zij zijn nu veel meer open, omdat de NMB heeft bewezen dat het vertrouwen nooit wordt beschaamd. Voor mij, die in 1956 bij de NMB in Goes in dienst trad en vervolgens mijn er varing opdeed op de kantoren in Breda, Zierikzee, Venlo en ten slotte Middelburg, is het een voor recht om directeur te worden van dit sinds 1927 gevestigde kantoor. Dit is een bankbedrijf met zoveel diensten, zowel in de breedte als in de diepte, dat het bankieren pret tig maakt. Ons dienstenpakket strekt zich ook uit tot het buiten land. Via onze eigen internationale NMB-vestigingen kunnen wij on ze cliënten niet alleen adviseren en begeleiden, maar ook introduce ren", aldus de heer Jebbink. "Ik ben reeds eind 1980 in Middel burg gekomen. Ik heb mij dus goed Als men zegt dat men geld minacht, be doelt men natuurlijk altijd het geld van anderen (Fliegende blaeter) Geld, met zweel vergaard, wordt met smaad verkwist, of met vrees bewaard, of met smart gemist (spaanse cop la) Geld is als zesde zintuig, zonder het welk men geen volledig gebruik kan maken van .de andere vijf (Somerset Maugham)

de Faam | 1982 | | pagina 9