roovers speciaalzaken ROOVERS HUISHOUD het .andere" sieraad 9tooudonk ANJA MARJA BIJOU BIJOU HELMO Nieuwe kollektie leren jacks, blazers en broeken lllllll IIIIIINIIIIIII -H FASHION middelburg ROOVERS LEDERWAREN VOOR MOEDER ÜV VOOR MOEDER OVERS SCHOENEN Houdt Groeneveld voor ogen 84e jaargang no. 18 - woensdag 5 mei 1982 Een boering kan niet tegen hondepoep, hoewel ze het werk in de stallen zonder enige hui vering aanpakt. Een man bij wie de betite ling kleerkast niet zou aan, valt flauw bij het zien van een spettertje bloed. Een jonge vrouw woonde sinds twee maanden op een gezellig tweekamerflatje. Voor één enkele spin sloeg ze panisch op de vlucht. Huilend vertelde ze op kan toor van de woningbouwve reniging wat er was gebeurd. Slechts één oplossing bleek mogelijk: verhuizen. In New York moest een volkswijk worden afgebro ken. Opeens bleek dat daar tientallen vrouwen zaten die nooit op straat kwamen. Kinderen of buren deden de boodschappen. Allemaal voorbeelden van mensen met een fobie, eem ziekte waarvan er ongeveer tweehonderd zijn geregis treerd. Mensen kunnen van hun fobie afkomen; althans ze kunnen leren de angst over winnen. De 22-jarige Connie uit Oostkapelle is daar een voorbeeld van. Ongeveer één jaar geleden sloeg de schrik haar plotseling midden in een warenhuis om het hart. Nu is ze weer helemaal de oude. Samen met Jacques Depae- melaere van de Stichting voor Maatschappelijke Dienstver lening Walcheren aan de Los- kade 29 in Middelburg, werkt ze nu met nog een aantal ge nezende of ex-fobiepatiënten aan het opzetten van een zelf hulpgroep. Vertwijfeld Taboe Geen prognose Middelburgs Mannenkoor concerteert met Ad Hoe orkest en solisten Lange Delft 17 Middelburg een lekkere relax en/of ligstoel Lange Delft 31 vlotte schoentjes en een leuke tas L. DELFT 48 Middelburg „J.v.d. Sloot een bijzonder kadoJ Maatschappelijke factoren Meer vrouwen Hormoonspiegel Hyperventilatie Praten alleen, funest Bloemen °r pullovers exclusief bij mode voor hem wolstraat 66 vlissingen PIJPENHUIS AANSTEKERSPECIALIST Ontvangst nieuwe bewoners Komt U eens kijken in de grootste TASSENZAAK VAN ZEELAND U vindt er altijd een apart cadeau. Zie advertentie met speciale aanbiedingen elders in dit blad. Lange Delft 44 - Middelburg De "NIEUWE"zaak op de hoek t BETERE GESCHENKEN VOOR MOEDERDAG Lange Delft 50 - Tel. 01180-13221 Middelburg Kwaliteit - service - garantie .<-.^'3-1077/^ Faam W AARIN OPGENOMEN "GROO I W A I.C HER KV' IN (OMBINAl lK Ml I l)K VI.ISSINGKR Hl IS-AAN-Hl IS (il lll I I W \l III RI N FOBIE: DE VICIEUZE CIRKEL EN DE ANGST Want fobiën zijn te genezen. Connie: "Het is te vergelijken met een armbreuk. De een heeft er zijn hele leven nog wat last van en de ander weet na een paar jaar al niet meer dat hij ooit in het gips liep". Maar er is moed voor nodig. Een fobie is een angst en het is een vicieuze cirkel waar de patiënt in terecht komt. Iemand met bijvoorbeeld angst om bui tenshuis te komen, zal na een nare er varing daar alle zeilen bijzetten om te voorkomen eenzelfde situatie nog eens mee te maken. De enige oplossing lijkt binnen blijven en anderen de bood schappen te laten doen. Connie over haar eerste kennismaking: "Ik stond midden in een warenhuis en op een bepaald moment was het net of iemand me in m'n nek greep. Ze hebben me naar huis moeten brengen. Ik was vertwijfeld en wist niet wat er met me aan de hand was. Van de huisarts kreeg ik medicijnen. Die nam ik niet, want stilaan was ik tot de overtuiging geko men dat ik met dit probleem kampte en er daarom ook alleen uit moest komen. Ik wist echter toen nog niet dat ik een fobie had". Connie zat maar thuis en piekerde zich suf over dat vreemde verschijnsel. "Tot dat ik een artikel in de Viva las. De ken merken in het Viva-verhaal waren welis waar wat anders, maar ik herkende on middellijk de symptomen. Daarna ben ik ontzettend veel gaan lezen en tenslotte kwam ik na een gesprek met de huisarts hier bij Jacques Depaemelaere terecht". Fobie is een onbestemde angst voor voorwerpen of situaties. Andere mensen begrijpen dat vaak niet. Het stempel van aansteller wordt dan maar gemakshalve op een fobiepatiënt gedrukt. Voor hem of haar die er mee kampt is de angst echter na drukkelijk aanwezig. Symptomen als versnelde hartkloppingen, transpireren de handen en aanvallen waardoor de fobici (iemand die lijdt aan een fobie) er nog eens bovenop de angst krijgt door anderen weggedragen te moeten wor den, maken het voor de patiënt tot een hel. Onbegrip en onwetendheid veroor zaken een taboesfeer rondom de zieken. Zijn conclusie: je kunt er maar beter niet over praten. En dat veroorzaakt dat vele fobiepa tiënten niets aan hun ziekte kunnen of willen doen. Een voorbeeld daarvoor is dat wetenschappers veronderstellen dat zes op de duizend mensen kampen met een fobie. Mevrouw M.N. de Wolf. zelf genezen fobici en oprichtster van de Stichting Fobieclub Nederland in Woerden, schat - aldus het maandblad Partner in februari - dat minstens zes op de honderd mensen één van de twee honderd soorten fobie hebben. Hoeveel er op Walcheren zijn. is een absolute sprong in het duister. Jacques Depaemelaere waagt zich aan geen en kele prognose. Bij hem op kantoor meldden zich de afgelopen acht jaar acht mensen met een fobie. Vier daar van stonden in 1981 oog in oog met de maatschappelijk werker. Daarnaast worden mensen met een fobie thera peutisch behandeld op het Zeeuws In stituut voor Geestelijke Volksgezond heid in Middelburg en zijn er tal van huisartsen die hun patiënt zelf behan delen. Maar ook de huisartsen beseffen lang zaam maar zeker dat een fobici niet met valium of een ander kalmerend middel is te helpen. In een periodiek van de Fobieclub worden daarover voorbeel den gegeven. Een opvallende behandeling van een huisarts was dat hij zijn patiënt voor stelde een zonnebril op te zetten als hij genoodzaakt was de straat op te gaan. De wat duister lijkende omgeving ver minderde de kwelling, waardoor de pa tiënt in kwestie langzaam tot het besef zou komen dat het allemaal wel meeviel. Zaterdag 8 mei geeft het Middelburgs Mannenkoor zijn jaarconcert in de Con cert- en Gehoorzaal te Mid delburg, aanvang 20.00 uur. Het mannenkoor zingt een aantal liederen a capella, o.m. Deep River, Poor Lo nesome Cowboy, Minne lied, En revenant d'Auverg- ne en Nobody knows met solistische medewerking van het koorlid Wim van Otter- dijk. Op veler verzoek zijn Chör der Gefangenen van L. van Beethoven en Chör der Priester van W.A. Mozart in het programma opgenomen. Als hoofdmoot van het con cert wordt de Alt Rhapsodie van Brahms gebracht met de zangeres Sylvia Schlüter on der begeleiding van het Zeeuws Ad Hoe orkest. Het koor is er trots op Sylvia op het concert in zijn mid den te hebben, Sylvia Schlüter, geboren te Rotter dam ving haar zang studie aan in 1970 en maakte de buut in 1973 te Boedapest, waar zij tevens werd uitge nodigd voor een televisie optreden. Sindsdien volgden vele concerten, alsmede ra dio- en televisie-uitzendin- gen zowel in binnen- als buitenland. Ter afwisseling zal Sylvia Schlüter zaterdag nog enke le liederen van de componist Edvard Grieg ten gehore brengen, waarbij zij bege leid zal worden door haar echtgenoot Gerard Akker huis, piano. Vanwegd het succes van vo rig jaar begeleidt een Zeeuws adhoc-orkest weer het Middelburgs Mannen koor. De opdracht die het bestuur gaf aan de dirigent Han Beekman om weer een orkest te formeren werd niet alleen door de dirigent, maar ook door de orkestle den met veel enthousiasme ontvangen. Enkele orkestle den van vorig jaar hebben helaas moeten afhaken ivm. examens. Han Beek man is er evenwel toch in geslaagd het aantal plaatsen in het orkest op te vullen. Vanaf het begin van dit jaar heeft het ensemble ad-hoe iedere zaterdagmiddag in de Zeeuwse Muziekschool ge repeteerd. Behalve als begeleiding van het koor en de solisten zal het orkest de volgende wer ken uitvoeren: Finlandia van J. Sebelius en werkjes van Johan S-Vendsen en ard Grieg. Het Middelburgs Mannen koor telt momenteel 76 le den en dat zijn er evenveel als vorig jaar. Graag zouden zij het ledental van honderd willen bereiken. Zij denken dat vele mannen best willen zingen, doch de moed niet kunnen opbrengen om zich aan te melden als zanger. Het Middelburgs Mannen koor is een koor, dat bereid is prestatie te leveren, maar ook ruimte laat voor ont spanning en een eerlijke sfeer. Mannen, die op dins dagavond bij het Middel burg Mannenkoor ontspan ning willen zoeken zijn van harte welkom. Kaarten zijn voor de uitvoe ring in voorverkoop ver krijgbaar bij: Muziekhandel van Damme, Lange Noord straat 16, Melofesta bv, Langeviele 16, Mossel en Versteege NV, Lange Delft 103, Slagerij Blankenburg. Korte Noordstraat 51 en Concert- en Gehoorzaal, Singelstraat 13, allen in Middelburg. scherminkelstraat 31 (zijstr. walstraatpromenade) vlissingen henk en ingrid van der kooij edelsmeden L Connie daarover: "Op het moment dat je weet wat er aan de hand is, weet je eigenlijk al een beetje meer. Het is dan nog een zaak om er weer uit te komen. En dat kun je niet alleen. Het gaat met horten en stoten. Je bent er zo in maar het duurt langzaam voor je weer terug bent". Het aantal fobicpatiëntcn neemt de laatste jaren enorm toe. Jacques Depae melaere denkt dat maatschappelijke fac toren de oorzaak zijn. Hij veronderstelt: "Ik denk dat het een verschijnsel van de ze tijd is. Vroeger woonden de mensen, familie vrienden en kennissen dichter bij elkaar. Je moet nu grotere afstanden af leggen om elkaar op te zoeken. Dat be tekent dat het individu minder be schermd leeft dan vroeger in de groep. Vroeger stond griep nummer één bij de huisarts en psychische spanningen op de vijfde plaats. Nu is dat precies ander som". Depaemelaere constateert ook dat aan de ene kant de spanningen waaronder mensen leven enorm is toegenomen ter wijl aan de andere kant een geweldige onzekerheid heerst over waarden en normen. "Het leven is agressiever ge worden. De maatschappij pleegt een enorme roofbouw op lichaam en geest", verzucht hij. Het Instituut voor Multidisciplinaire Psychotherapie (IMP) in Amsterdam kwam na een onderzoek tot de conclusie dat vrouwen over het algemeen meer last van een of andere fobie hebben dan mannen. Alleen sociale angsten zijn bij mannen groter dan bij vrouwen. Ook stotteren komt meer voor bij mannen dan bij vrouwen. Uit dat onderzoek kwam ook vast te staan dat vrouwen vaker alleen zijn. Naar schatting bestaat tegen de zestig procent van fobiepatiënten uit vrouwen. En daarvan lijdt het overgrote deel aan straatvrees. Daarnaast zijn allerlei an dere vormen, waaronder angst voor kleine ruimtes, vliegangst, angst voor dieren enzovoorts. Mevrouw De Wolf van de Fobieclub constateert dat dit gezocht moet worden in het feit dat vrouwen makkelijker een smoesje kunnen bedenken. Mannen moeten als gevolg van het rolpatroon naar hun werk. Daartegenover zijn ook gevallen bekend van mannen die plot seling kampten met straatvrees nadat ze werkloos werden. Een huisarts advieseerde een door het werk wat oververmoeide man eens een aantal weken thuis te blijven. Na twee weken rust had hij een fobie.... Dat vrouwen meer angst hebben dan de man. schijnt ook iets te maken te hebben met de sterk wisselende hormoonspiegel van vrouwen. Een week voor de men struatie kan ze er opeens erger aan toe zijn. Volgens de Fobieclub evenwel is het niet reëel om alles aan die kapstok op te hangen. Bij mannen is de faalangst zeer sterk en ook de zogenaamde hart- en kankerfo bie (angst om die ziekte te hebben), vrezen mannen meer. De ervaring van de fobieclub is dat vooral mannen tussen 28 en 38 jaar vaak last hebben. Dat heeft er mee te maken dat mannen in die leeftijdsgroep zich realiseren dat er voor hun niets anders in het verschiet is dan tot hun 65ste de haan te blijven doen die ze doen. Een kleine irritatie kan al voldoende zijn om de fobie te laten toeslaan. Angst is al zo oud als de mensheid. In de oertijd moest de mens oog-in-oog met de dynosaurus vechten of vluchten. Die re actie bestaat nog steeds. Het bloed stroomt naar de ledematen en er ontstaat een verhoogde helderheid. Men ademt extra en het hart pompt harder, waar door het adrenalincgehalte toeneemt. De adrenaline vreet als het ware aan het li chaam, waardoor de enorme schok ont staat: hyperventilatie. En 99 procent van de mensen met een fobie, zo bleek uit onderzoek, hyperventileerde. "De verkramping is verschrikkelijk", herinnert Connie uit Oostkapelle zich, die na de behandeling zeer nadrukkelijk in verleden tijd wenst te spreken. "Het blijkt dal ademhalingsoefeningen uit komst bieden". Jacques Depaemelaere: 'In de zelfhulp groep die in september gaat starten, zullen ontspanningsoefeningen een be langrijke rol spelen. Praten alleen is een klein onderdeel. Met elkaar weten waarover je praat is wél belangrijk en zo kunnen de mensen elkaar helpen, ook door te luisteren naar anderen. Dat ge beurt overigens ook nu al. Er zijn twee cliënten bij mij die elkaar aanmoedigen om naar de stad te gaan en dat ook sa men doen. Dat is heel klein begonnen, met korte wandelingen. Nu treffen ze elkaar en gaan de stad in". "Praten alleen kan funest zijn", vult Connie aan. En: "Je praat jezelf nog eerder van huis". "De groep kan ook samen initiatieven nemen", zeg Depaemelaere. "Dat kan variëren van samen ergens naartoe gaan tot opdrachten aan elkaar geven, zoals beiden doen in het voorbeeld dat ik net gaf. Maar de mensen moeten wel gemo tiveerd zijn om in een dergelijke groep te kunnen functioneren". Walcherse fobiepatiënten worden voor wat de groep betreft overigens niet me teen voor de leeuwen geworpen. Als een fobici zich meldt bij Depaemelaere, komt er een oriënterend gesprek. Dit houdt in dat er informatie wordt uitgewisseld. Pas als de fobiepatiënt te kennen heeft gege ven zich te willen verlossen van de fobie, wordt hij of zij in de groep geplaatst, of wordt individueel gewerkt. "En dat zul len beslist kleine werkbare groepen blij ven", verzekert Depaemelaere. "In de massa is een fobie juist het ergst. De mensen moeten zich lekker voelen in zo'n groep". "lk heb veel vertrouwen in een dergelijke zelfhulpgroep", benadrukt Connie. "Ik heb het ook klaargespeeld om te gene zen. En ik deed het zelf,. Als me iets lukte, tracteerde ik mezelf op bloemen. In een groep is dat uiteraard nog leuker en kan van alles verzinnen als er schot in zit. Dan kun je bij wijze van spreken el kaar tracteren Wie meer wil welen over de zelfhulpgroe pen of een gesprek wil met de maat schappelijk werker Jacques Depaemelae re kan terecht hij de Stichting Maat schappelijke Dienstverlening Walcheren, Loskade 29 in Middelburg. Telefoon 01180-26951. Foto's John Siwabessy en Ruben Oreel. Walstraat 31, Vlissingen 5\- Walstraat 119, Vlissingen /O. Burgemeester en wethou ders van Middelburg heb ben degenen die zich tussen september 1981 en april 1982 in de gemeente hebben gevestigd uitgenodigd voor een kennismakings-en voor lichtingsbijeenkomst. Deze nieuwe inwoners worden donderdag 13 mei om 19.45 uur in de Burgerzaal van het stadhuis verwacht. Eerst zullen de leden van het col lege zich door middel van "5-minuten" toespraakjes nader voorstellen. Daarbij wordt zo mogelijk antwoord gegeven op schriftelijk ges telde vragen. Men kon deze vermelden op een ant woordkaart die zich bij de uitnodiging bevond. Verder /.al deze avond een muzikaal optreden plaatsvinden van één of meer mensen van de Zeeuwse muziekschool. De nieuw ingekomencn kunnen ook nog kijken naar de film "Middelburg Monumenten- stad" en deelnemen aan een rondleiding door het goti sche deel van het stadhuis. Tijdens het informele deel van de bijeenkomst bestaat volop gelegenheid persoon lijk van gedachten te wisse len met burgemeester en wethouders en aanwezige raadsleden, diensthoofden en verdere ambtelijke me dewerkers. Het ligt in de be doeling 13 oktober weer een dergelijke avond te houden. L •ss*"1 Uw Groeneveld opticien adviseert U yiaag over een zonnebril op uw eigen afstands sterkte. Handig als reserve bril, maar bovenal is het veilig in de auto. Onmisbaar in zomer en winter. *(Van +3 tot —6. Hogere sterktes geringe bijtjetaling). Goes, Lange Vorststraat 106, Middelburg, Lange Delft 24, ,A Vlissingen, St. Jacobsstraat 14 OpÜ*4»<Hklr De Groeneveld opticiens zijn aangesloten bij het Optiek-Gilde

de Faam | 1982 | | pagina 1