Fltiisterzacht comfort heeft voor u een gloednieuwe wanddecoratie Flexa verf, *n heel ander gezicht. Veelzeggende naam: GAZELLE WAGEMAKERS allerlei allerlei Nieuws? Nieuws! carla mes 1 KILO SCHOLFILET. 10.- SCH0L of SCHAR 1A 't ZEEPAARDJE allerlei allerlei allerlei h/ek/ez V Adverteren de Faam - de Vlissinger wijst U de weg PM UMuUnft. VISHANDEL Anne Frank Stichting 25 jaar Gazelle fietsen fijne fietsen GAZELLE De Faam Woensdag 28 april 1982 LANGEVIELE 3 MIDDELBURG Flexa faserit décor V voor de verfraaiing van uw N- interieur. QDDIIVT Itlf VOOR VAKMAN EN DOE HET ZELVER OrnUI I IliVa Kromme Weele 19 Middelburg Tel. 01180-12886 Zeg "Gazelle" en iedereen denkt onmiddellijk aan topkwaliteit, betrouwbaarheid, veel fiets- plezier. Want Gazelle betekent al 90 jaar lang kan niet beter, kan niet mooier. Wij als vakmensen kunnen erover meepraten. En we hebben ze staan: de nieuwste Gazelle-modellen om te toeren, te trimmen, te racen. Kom eens langs. Voor 'n gedegen advies. Of voor een kleuren- folder. Voel ons maar meteen aan de tand wat betreft onze service. Die is Gazelle-waardig. Gegarandeerd! GAZELLE fietsen rijden op VREDESTEIN banden.^- Korthaar katten pronken vers3 kg. I Ui gebakken J? 500 gramwa Vlasmarkt 7 Middelburg tel. 01180-14526 UW KIND TE DIK HONDA ONTWIKKELT ZUINIGE BROMFIETS MINDER AUTOPECH OP TAUERN AUTOBAHN VERBRANDING KOLEN IN TNO-WERVELBED GEEFT POSITIEVE RESULTATEN Vrijwilligers klusjesdienst Dat kan deze fantastische wandelwagen u garanderen. Bij dit exclusieve model, ontworpen met een zeer apart eigen Bébèl- design, is werkelijk aan alles gedacht... puur rijplezier zowel voor uzelf als voor uw oogappel. Fluisterzachte veerkrachtige rubberen banden, omkeerbakje, verstel bare rug en voeten steun, hoge makkelijke duwer en voortreffelijke riemvering... Een absoluut topmodel uit onze keurkollek- tie... en de garantie van ons eigen vaderlandse merk"Koelstra" staat erachter... degelijker kan het niet! Leverbaar in beeldige stofkom- binaties met cordkwaliteiten. Een behaaglijke bijpassende voetenzak behoort tot de mogelijkheden. Ook het tijdelijke vriendelijke prijskaartje zal u verbazen... In de onder- staande Bébèl-zaak van 279.- 199.- BABYHUIS SPRUYT v Decoratief, vochtregulerend, voelt niet hard of scherp aan en bedekt N-. gescheurde of afbrokkelende muren. Flexa faserit décor is on- i*s brandbaar, geluidsabsorberend, makkelijk aan te brengen en even- eens makkelijk te verwijderen. 'jly.-c.O '-.••-I- r Noordweg 19, Oostkapelle Tel. 01188-1344 rijwel elke Nederlander kent het Dagboek van Anne Frank en bijna elke Amster dammer zal u de weg wéten te wijzen naar het Anne Frank Huis, de plaats waar Anne Frank was ondergedo ken tijdens de bezetting. Wat niet veel Nederlanders weten is dat bef Dagboek van Anne Frank het meest vertaalde en meest gelezen boek uit de Nederlandse literatuur is. Het werd in meer dan 50 ta len. in ruim 15 miljoen ex emplaren verspreid. Het Ne derlandse meisje Anne Frank werd daardoor, over de hele wereld, het symbool voor de slachtoffers van de jodenver volging en de Nazi-terreur tijdens de Tweede Wereld oorlog. Ter nagedachtenis van haar en haar medeslachtoffers bezoeken elk jaar heel veel mensen het Anne Frank Huis. En het bezoek groeit van jaar tot jaar. Tien jaar geleden bezochten jaarlijks ongeveer 200.000 mensen het Achterhuis, verleden jaar waren hét er bijna 400.000. Wat daarbij opvalt is, dat het merendeel van de be zoekers uit het buitenland komt. Dat is eigenlijk jam mer. De ervaring leert na melijk. dal heel veel jonge Nederlanders maar bitter weinig weten over wat er in de oorlog is gebeurd. Op school wordt vaak meer aandacht besteed aan de Tachtigjarige Oorlog dan aan de Tweede Wereldoor log. Veel jongeren hebben, als ze al iels hoorden over de oor log. het idee dat het eigenlijk wel een spannende tijd was. Ze realiseren zich niet dat nog maar kort geleden hon derdduizenden Nederlan ders uitgehongerd, gevan gen of vermoord werden vanwege hun afkomst of omdat ze zich niet wilden onderwerpen aan een on menselijk bewind. Het Anne Frank Huis laat iets zien van die tijd en de Anne Frank Stichting heeft er allerlei onderwijsmate riaal over gemaakt, op een manier, dat jongeren zich afvragen hoe een herhaling van die tijd te voorkomen is. Op 3 mei 1957 werd de Anne Frank Stichting opgericht. 25 jaar geleden dus. De aanleiding was. dat het huis zou worden afgebroken, waar Anne Frank samen met haar ouders, zusje en nog vier anderen had on dergedoken gezeten. Het Dagboek was. mede door hel toneelstuk en de film die ervan gemaakt waren, al be kend over de hele wereld en enkele honderden mensen per jaar belden aan op de Prinsengracht met de vraag of ze het Achterhuis moch ten zien. De firma, die daar toen gevestigd was. was die bezoekers steeds ten dienste, maar moest verhuizen van wege de afbraakplannen. Er zou een nieuw kantoorge bouw worden gevestigd. Een spontane aktie onder de bevolking, en de schenking van het pand zelf aan de zo juist opgerichte stichting zorgde ervoor dat het huis behouden bleef en dat hel kon worden gerestaureerd. De Anne Frank Stichting vond bet van begin af aan onjuist om alleen stil te staan bij het verleden. Het werk moest op de toekomst ge richt zijn. Er werden allerlei bijeenkomsten belegd in het huis. Jongeren uit de hele wereld kwamen er bijeen met de bedoeling te spreken over hoe vooroordelen tus sen rassen en volkeren kon den worden bestreden. Later richtte de Stichting zich meer en meer op liet onderwijs, met onderwijs materiaal en kursussen over de Tweede Wereldoorlog, maar ook over vooroordeel en over de manier waarop je je daadwerkelijk moet op stellen in een democratie. Dit werk voor het onderwijs heeft zich de laatste jaren sterk uitgebreid. Jaarlijks worden enkele honderden groepen scholieren in het Breeweg 17-24 MIDDELBURG Telefoon 01180 - 13187 huis ontvangen met speciale programma's. Voor leraren worden kursussen gegeven over de vraag hoe in het on derwijs om te gaan met de Tweede Wereldoorlog. Door bemiddeling van de Anne Frank Stichting ko men kampoverlevenden en oud-verzetsmensen naar scholen om over hun erva ringen te vertellen. Via allerlei miedia. variërend van tentoonstellingen, interna tionale bijeenkomsten tot schooltelevisie, en theater, probeert de Stichting jonge ren te informeren. Daarbij wordt niet alleen maar verteld over het verle den. Een groep onderwijs mensen binnen de Stichting probeert ook vanuit een an dere hoek de jongeren te benaderen. Tegenover de onderdrukking en de discri minatie van het nationaal socialisme en het fascisme, staat het begrip demokratie. Met leraren van het voort gezet onderwijs samen wordt gewerkt aan onder wijsmateriaal dat jongeren leert kritisch en bewust te zijn. maar ook verantwoor delijkheid te dragen. De Anne Frank Stichting heeft de laatste jaren aan een bijzonder zorgelijke ontwikkeling veel aandacht moeten besteden. Dat is aan -opnieuw- de opkomst van antisemitisme en zelfs van groepen die de ideeën van Hitier aanhan gen. Tot dusverre is Neder land voor de ergste uitwas sen daarvan gevrijwaard. Maar in de rest van Europa zijn de anti-semitische en neo-fascistische uitingen weer duidelijk waar te ne men. In Parijs. Bologna. München, Antwerpen en Berlijn kwam het zelfs tot bomaanslagen waarbij vele doden vielen. Maar ook in Nederland staan de haken kruizen weer op de muren, ook hier zijn groepen aktief die rassenhaat proberen aan te wakkeren. Is het nog steeds nodig om over de Tweede Wereldoor log te blijven spreken? Dë Anne Frank Stichting vindt van wel. Vóór de oorlog be grepen weinig mensen het gevaar dat dreigde. Het bleek een rampzalige ver gissing. De geschiedenis zal zich niet snel herhalen. Maar dal komt omdat er nog steeds mensen genoeg zijn die zich die tijd herinneren, en omdat er jónge mensen zijn die van de ervaringen van hun ouders hebben ge leerd. De Anne Frank Stichting bestaat 25 jaar. Zij is onaf hankelijk van politieke of religieuze organisaties. Het grootste deel van haar werk wordt mogelijk gemaakt door de opbrengsten van haar eigen aktiviteiten en door de steun van allerlei particulieren. Het werk van de Stichting zal de komende jaren moeten worden voort gezet. het Anne Frank Huis moet als monument in stand gehouden worden, en ten- toonstellings-, kursus- en werkruimten zullen moeten worden aangepast aan de omvang van het bezoek en liet werk. U kunt daartoe bijdragen door overschrij ving op rekening 54.20.21.056. bij de Algeme ne Bank Nederland N.V. of op postgiro nr. 111964. ten name van de Anne Frank Stichting. Het Anne Frank Huis is da gelijks geopend van 9.00 tot 17.00 uur (op zon- en feest dagen van 10.00 lot 17.00 uur). Het adres is Prinsen gracht 263 Amsterdam. Het Anne Frank Huis is bereik baar vanaf het Centraal Station met tram lijn 13 en 17. Voor een begeleid bezoek voor scholen of andere groepen is het noodzakelijk ruim van tevoren telefonisch een afspraak te maken (020-264533). Nederlands grootste jaar lijkse show van Europees Korthaar katten zal deze maand gehouden worden te Rotterdam. Een honderdtal korthaarkatten uit binnen- en buitenland zullen zich op zondag 9 mei onderwerpen aan het scherpe oog van een uitgelezen korps van inter nationale keurmeesters. Deze show van alle moge lijke soorten korthaar katten wordt eens per jaar gehou- den. De organisatie is tel kens in handen van de Ras- club Europees Korthaar, welke een onderdeel is van Felikat. In ons land zijn zo'n 20 soorten gefokte korthaar katten. Hoewel de Europees Korthaar blauw (beter be kend als "Kartliuizer) één van de bekendste soorten is. Zomers make-up nieuws in mooie doos jes Doosjes met poederblushers in frisse kleuren, doosjes met de mooiste oog schaduw, doosjes met heerlijke zachte lipgloss en rouge. Maar ook nieuws in potjes en flesjes, potjes met transparante foundations, flesjes met parfum en eau de toilette die geuren naar voorjaarsbloemen. Kom al dit kleurige, geurige nieuws bij ons bekijken en proberen. huidverzorging cosmetica parfums damplein 9 middelburg tel. 01180 - 1 6984 verdienen de andere rassen zoals de Silver Tabby, de crème, witte, rode, enz. de aandacht van het kattenn- minnend publiek. Al deze rassen zijn te be wonderen op zondag 9 mei in het Zuiderparkhotel, Dordtsestraatweg 285,Rot terdam. Aanvang 09.00 uur, sluiting 17.00 uur. Hoogtepunt van de dag is de verkiezing van de mooiste kat van de gehele show, waarna de prijsuitreiking zal geschieden door de voorzit ter van de stichting "Diere nambulance Rotterdam". Wanneer men als ouder merkt dat het kind aan de zware kant is, doet men er goed aan met hem of haar naar de huisarts te gaan. Jammer genoeg zijn er geen vaste regels hoeveel het kind mag wegen op welke leef tijd. Dit is namelijk voor ieder kind verschillend. De huisarts kan echter wél vast stellen of het te zwaar is. Is dit het geval, dan is het be langrijk opi de eetgewoon ten te Een paar tips: Twee dunne sneetjes brood met niet te veel beleg zijn voldoende voor het ontbijt. Een kind moet genoeg drin ken. Geef het in plaats van sterk gezoete dranken thee. verdunde vruchtensappen of mineraalwater. Melk dient niet om de dorst te lessen. Het is een voe dingsstof. Kinderen hebben ongeveer 300 tot 500 cc per dag nodig. Een kind mag, maar moet niet eten als het geen behoefte heeft. Te vet voedsel als frites bij voorbeeld is uit den boze. Matigheid is hier geboden. Beloon kinderen niet met snoepjes. Te veel zoetigheid is ook niet goed. Mocht uw huisarts constate ren dat het gewicht véél te hoog is. dan zal hij een streng dieet voorschrijven. Zwaarlijvigheid kan name lijk niet alleen lichamelijk veel ongemakken veroorza ken, ook psychisch is het een belasting. Honda Motor Co.Ltd. in Ja pan bericht dat zij een nieu we bromfietsmotor heeft ontwikkeld waarvan het ben zineverbruik slechts 1 liter per 150 km is, gemeten bij een konstante snelheid van 30 km per uur. De nieuwe 4-takt motor wordt toegepast in een nieuwe versie van de Honda Super Cub. een type brom fiets dat al sinds 1958 door Honda gefabriceerd wordt en waarvan er sindsdien meer dan 14 miljoen zijn af geleverd in 120 verschillen de landen. De Super Cub. die toch al een uitstekende naam heeft op het gebied van betrouw baarheid en zuinigheid zal met deze nieuwe motor dus nog met aanzienlijk minder brandstof toe kunnen. De Honda technici noem den de nieuwe motor de 'Econopower-engine'. waar mee zij aangeven dat niet alleen het brandstofverbruik is verminderd tot I50km/ltr maar dat daarnaast ook het vermogen is vergroot van 4,5 naar 5,5 pk. Dit wordt be reikt door toepassing van een bijna bolvormige ver brandingskamer die gedeel telijk gevormd wordt door de cilinderkop en voor het andere gedeelte door een holle uitsparing in de kop van de zuiger. Het gevolg van een dergelijke bolvor mige verbrandingsruimte is een optimale verspreiding van het vlamfront waardoor een zeer efficiënte verbran ding plaatsvindt. Verder is. door verbeteringen aan het inlaat- en uitlaatsysteem, de vullingsgraad verhoogd. Mechanische verliezen wor den beperkt, onder andere door lagering van de nokke- nas met kogellagers. De motor is voorzien van een electronische ontsteking, een automatische nokke- naskettingspanner en een versnellingsbak met over drive. wat ook weer bij draagt tot een gunstig ver bruik. De Super Cub wordt in Ja pan als lichte motorfiets ge leverd in de uitvoering met 50 cc. 70 cc en 90 cc. motor. De Super Cub zal niet op de Nederlandse markt worden gebracht omdat niet kan worden voldaan aan de eisen, zoals fietspedalen aan een bromfiets, die door de Nederlandse wet gesteld zijn. OM TE ONTHOUDEN Maak voor Uzelf een va kantiekalender van de tijd van voorbereiding tot en met de afhandeling. De kans om dingen te vergeten en onefficiënt aan te pakken wordt hierdoor veel kleiner. Op de drukst bereden noord-zuidverbinding van Oostenrijk, de Tauernauto- bahn - Scheitelstrecke, wer den vorig jaar 13% minder oproepen om hulp bij pech geregistreerd. In slechts 2% van de alarmmeldingen was eerste hulp noodzakelijk. De OAMTC (de Oostenrijkse ANWB) vindt dat een gun stige ontwikkeling. In verre weg de meeste gevallen ging het om wegenwachthulp. Topdag was zaterdag 28 juli 1981. De wegenwacht moest toen 26 keer uitrukken om stilstaande auto's weer aan het rijden te krijgen. Het onderzoek aan de ko- lengestookte wervelbedketel bij TNO in Apeldoorn heeft, bijna een jaar na de start, reds duidelijk gemaakt dat de uitworp van schadelijke stoffen via dit proces aan zienlijk kan worden terugge bracht. De uitworp blijft op alle punten (zwavel-dioxyde, stikstofoxyden, vliegas) dui delijk beneden de normen die ex-minister Ginjaar van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne kort voor zijn aftreden heeft vastgesteld. Deze normen werden door de betrokken industrie des tijds volstrekt onhaalbaar geacht. Mede op grond van deze positieve resultaten heeft TNO onlangs de stoomkötel overgenomen van Stork- Hengelo. Stork, die de ketel destijds heeft gebouwd, blijft betrokken bij het ver dere onderzoek. De betrokken TNO-des- kundigen zijn ervan over tuigd dat verdere aanpas singen en verbeteringen aan de 4 Megawatt-installatie de nu gemeten emissie van schadelijke stoffen nog aan zienlijk kunnen terugbren gen. Toekomstig onderzoek zal voorts worden gericht op nog verdere verhoging van het rendement van de wer velbedketel. Zowel de regeling als de be drijfsvoering van de proef installatie verlopen al gerui me tijd vlekkeloos.; toezicht is niet of nauwelijks nodig. Op grond van deze resulta ten verwacht TNO, dat in het overheidsbeleid het stre ven naar industriële toepas sing zal worden gestimu leerd. Na een maandenlange voorbereiding is vanaf ja nuari de Klusjesdienst ac tief in Middelburg en om geving. De opzet is om mensen zonder baan in de gelegenheid te stellen zin vol bezig te zijn. Ook is in middels gebleken dat dit vrijwilligersproject in een behoefte voorziet. Steeds meer mensen (en instellin gen) doen een beroep op de Klusjesdienst: tuintjes spitten, kleine reparaties en behangetje aanbrengen, heipen bij verhuizingen en zovoorts. Voorwaarde is wel dat elke klusaanvraag binnen de doelstelling past. De Klus jesdienst verricht namelijk pro-deo werkzaamheden en is strikt gebonden aan de wettelijke voorschrif ten. Dit betekent ook dat de deelnemers toestem ming kregen van uitke- ringsverlenende instanties om met behoud van de uitkering actief te zijn. Het project wil de Klusjes dienst uitbreiden mef en thousiaste mensen - leef tijd speelt geen rol - die iets omhanden willen hebben. Het gaat hier om werklo zen en arbeidsafgekeur- den. Bij de Klusjesdienst kunnen zij in groepjes werken of alleen. Zij doen ervaring op en er zijn mo gelijkheden om er iets bij te leren. Op de woensdag ochtend vanaf tien uur is er een werkbespreking. Mensen die mee willen doen zijn op die tijden welkom. Voor mensen die een klusje hebben en overwegen een beroep op hen te doen, is een folder beschikbaar. Voor verdere informatie of afspraken: Latijnse Schoolstraat 10. Middelburg. Telefonisch: elke woensdagochtend van 9.00 tot 10.00 u. 01180 - 35790.

de Faam | 1982 | | pagina 6