N (D <D 7T BINNENSTAD HEEFT WAARDEVOLLE PLANTEN- EN DIERENWERELD 2*"ö as 8 5" <0 g 2-? Sa O a CD i Ö- i SL 1 5' 17 OPENBARE VERGADERINGEN IN MEI 28 april - 5 mei WW <P <D (ft ff week De Faam Woensdag 28 april 1982 MENU 'TAFELTJEDEKJE' week 3 t/m 8 mei Dodenherdenking 1982 Donderdag 6 mei zal er naast de gebruikelijke weekmarkt een stand werkersconcours op en rond de Markt worden gehouden. Daarnaast vinden er andere activi teiten plaats in de diverse winkelstraten. Het geheel maakt deel uit van een feestweek. Op 4 mei kunt u vanaf 18.00 uur de vlag halfstok hangen. Eerst moet de vlag volledig worden voorgehesen in top en vervolgens tot halverwege de mast of stok worden neergelaten. Het neerhalen gebeurt bij zonsondergang in omgekeerde volgorde. Deze richtlijnen plaatsen we naar aanleiding van vragen over dit onderwerp. Op de balie in de voorlichtingswinkel Stadhuisstraat 2, vindt u aan nieuwe gratis af te halen folders/brochures: Studiemogelijkheden aan/in: - scholen voor lager beroepsonderwijs - dagscholen voor middelbaar beroepsonder wij s -. dagscholen voor hoger beroepsonder wij s - dagopleidingen in het wetenschappelijk onderwijs - programma Koninginnedag en Bevrijdingsdag. Bij het centraal stembureau zijn 6 kandidatenlijsten ingeleverd voor de komende gemeenteraadsverkiezing. Het zijn: 1. CDA (Bergshoeff, A) 2. PvdA (Gillissen, H) 3. VVD (Vos, D.F.) 4. SGP-RPF-GPV (Kodde, L.A.) 5. Pro gressief Middelburg (Kamermans, A.H.) en 6. D'66 (Vleugel, A.J.). Tussen haakjes staan de eerste kandidaten. Naar verwachting zal maandag 3 mei a.s. begonnen worden met het asfalteren van het weggedeelte tussen Veersesingel en het pand Veerseweg 36. A Is voorbereiding op dit karwei is men reeds geruime tijd bezig met het verleggen van leidingen, maar nu is het dan echt tijd voor de reconstructie van het smalle deel van de Veerseweg. Tijdens de werkzaamheden, die zo 'n zeven weken zullen duren, wordt het verkeer omgeleid via Nassaulaan, Sportlaan, Noordsingel en omgekeerd. De nodige borden zullen voor verwijzing zorgdragen. Wij ontvingen deze informatie op de valreep en hadden alleen nog maar ruimte in deze kolom. Een andere plaats dan u van ons gewend bent. Het rapport Natuur in Middelburgheeft als basis gediend voor het hoofdartikel. De volledige inventarisatie kunt u desgewenst doornemen in het leesboekje van de voorlichtingswinkel. Verder is het mogelijk het stuk te lenen voor een in overleg te bepalen periode of aan te schaffen voor een nog door b. en w. vast te stellen bedrag. Wanneer u een bepaald gemeentelijk onderwerp in deze rubriek behandeld wilt zien, dan kunt u dat laten weten aan het bureau Voorlichting, Stadhuisstraat 2. Het bureau staat ook altijd open voor uw vragen. I "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de Unie Van Vrijwilligers voor ouderen en zieken die zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maandag en donderdag tussen 9.00 en 9.30 uur besteld worden. Tel. (01180) 27537. Het bezorgen doet men ook op deze dagen. maandag gehakt, erwtjes/wortelen aardappelen dinsdag hamburger, appeltjes, aardappelen woensdag karbonade, spinazie, aardappelen donderdag rundvlees, sperziebonen, aardappelen vrijdag kuikenborst, appelmoes, aardappelen zaterdag Gemeentewerken, maandag 3 om 19.30 uur. Secr. de heer P.Meeusen (spreekrecht) Openbare Orde en Veiligheid, maandag 10 om 16.30 uur. Secr. de heer J.J.v.d.Meijden (spreekrecht) Gemeentewerken en Financiën maandag 10 om 19.30 uur Secr. de heer P.Meeusen (spreekrecht) Ruimtelijke Ordening, woensdag 12 om 19.30 uur Secr. de heer J.G.Meijer (spreekrecht) Beroeps- en Bezwaarschriften, donderdag 13 om 15.30 uur Wnd. secr. de heer J.J.Groenenberg (spreekrecht voor belanghebbenden) Volksgezondheid Milieubeheer, donderdag 13 om 16.00 uur Secr. de heer M.C.Westveer (spreekrecht) Sociale Zaken vrijdag 14 om 16.00 uur Secr. de heer J.M.Kouwer (spreekrecht) Onze historische binnenstad is rijk aan natuurwaarden. Er zijn planten in vele vormen en dieren in diverse soorten aanwezig. Dat blijkt overduidelijk uit het rapport "Natuur in Middelburg" dat na een uitgebreid onderzoek werd opgesteld door de gemeentelijke Plantsoendienst. 'Naast een stukje geschiedenis en een inventarisatie van de flora en fauna besteden de opstellers van het stuk ook met name aandacht aan de relatie tot en de afhankelijkheid van het natuurlijk milieu ten opzichte van de stedelijke omgeving en de mens. Dit artikel wil een globale indruk geven van de inhoud van deze inventarisatie. Het groen vroeger Om een beeld te kunnen krijgen van het groen in vroeger tijden was het nodig oude kaarten te bestuderen. Er werd namelijk erg weinig over geschreven. Zo geeft een plattegrond uit 1550 aan dat in die tijd achter en tussen de bebou wing veel begroeiing aanwezig was. Daarbij moet men denken aan kleine stukjes land en tuin grond met houtwalletjes en be plantingen. Na het gereedkomen van de laatste stadsuitbreiding in 1598 was er tussen de bebouwing nog veel open ruimte. Deze groene oppervlakte verminderde toen er meer gebouwd ging worden. Een gang van zaken die zich voortzette tijdens de Renaissance (16e eeuw). Vanaf die tijd werd de beplanting en het groenbeheer wat meer doelgericht. Jacob Cats, die van 1603 tot 1623 in Middelburg woon de, heeft in die periode gevoelvol geschreven over de tuinen achter de huizen van de Lange Noord straat, die toen doorliepen tot aan het water van de Penninghoek- singel. De Barokperiode (17e eeuw) kenmerkt zich door een onevenre dige verdeling van het groen. Grote gezinnen met lage inkomens moesten genoegen nemen met een klein huisje en een donker plaats je. Daartegenover hadden de grote patriciërswoningen en koopmans huizen vaak flinke parkachtige tuinen. In die tijd ook verplaatste men de ruim begroeide tuinbouw- gronden en boomgaarden tot di rect buiten de stadswallen. On danks deze ontwikkeling bleef in de Middelburgse binnenstad veel ruimte met beplanting gehand- haafd. Tot aan de dag van van daag. Tegen het eind van de vorige eeuw was het openbaar groen reeds duidelijk herkenbaar in het stadsbeeld. Het groen nu Uit het onderzoek is naar voren gekomen dat de bolwerken gezien kunnen worden als één van de be langrijkste groengebieden. Had den deze oorspronkelijk een mili taire verdedigingsfunctie, op dit moment geven ze aan de binnen stad een besloten karakter en wordt een goede overgang ge vormd tussen het oude deel van Middelburg en de omliggende nieuwere stadswijken. De aard van de beplanting levert hieraan een zichtbare bijdrage. Wie de moeite neemt eens over de bol werken te wandelen ontdekt een grote variëteit aan planten, strui ken en bomen. Ze worden met na me genoemd in het stuk van de Plantsoendienst. Aardig lijkt het ons hier te wijzen op een aantal exotische boomsoorten, zoals de ginkgo, vleugelnoot, zelkova, am- berboom en moseik, die staan op het Noordbolwerk. Zwammen ontbreken ook niet. De meest voorkomende soorten zijn het me- niezwammetje, het bekende el fenbankje en het geweizwammet- je. Een zeer zeldzame paddestoel werd op één plaats gevonden op het Vlissings bolwerk. Het gaat hier om het laksteeltje. Naast de bolwerken is het Molen water als een waardevol bebost gebied in de binnenstad genoemd. Er zijn daar erg veel paardekas- tanjes en verder eiken, essen, ie pen en linden. Onder de aanwezige struiken groeien onder meer flui- tekruid, speenkruid en klimop. De talrijke besheesters dragen in be langrijke mate bij tot een geva rieerd aantal broedvogels. Vogels en zoogdieren De binnenstad valt eveneens op door de grote rijkdom aan vogels. Van de ruim 240 vogelsoorten die in ons land voorkomen zijn er in het gebied tussen de vesten al 58 aanéetroffen. Met name de zang vogels zijn goed vertegenwoor digd. De grote verscheidenheid aan vogels heeft natuurlijk te ma ken met de grote oppervlakte aan rustige groengebieden in en om de stad en de vele typen vegetatie. Houtduif, merel, huismus en di verse soorten lijsters komen zeer algemeen voor. Rondom oude ge bouwen huizen gierzwaluw, huis zwaluw, boerenzwaluw, en de ge- kraagde roodstaart. In ondoor dringbare lage beplanting maken bijvoorbeeld fitis, tjiftjaf, putter en nachtegaal hun nesten op de grond. Om het beeld wat compleet te maken moeten we ook de aan wezigheid van winterkoning, heg- gemus, ransuil en goud-haantje melden. De oeverbeplanting biedt plaats aan waterhoen, rietzanger en meerkoet. Watervogels zoals zwanen, ganzen en eenden nemen een aparte plaats in omdat ze veelal door mensen zijn uitgezet. Meeuwen en sternen behoren ook tot de watervogels. Rest ons in dit kader te vertellen dat in de nazo merperiode zwermen van vele duizenden exemplaren spreeuwen Middelburg bezoeken. De dichte begroeiing van heesters en krui dachtige planten bieden een ideale schuilgelegenheid voor veel kleine soorten zoogdieren. Konijnen ko men in verhouding vrij veel voor. Egels, mollen en spitsmuizen zijn er hoofdzakelijk op de bolwerken, waar ze de rulle grond omwroeten op zoek naar insecten, larven en wormen. De bruine rat ziet men regelmatig in de grachten, vesten en bij illegaal gestort vuil. Zie ook de kolom "Middelburg de ze week" Aan een viertal organisaties is door de burgemeester en wethouders toestemming verleend in de komende maanden een huis-aan-huis collecte te houden. Het gaat om de volgende instellingen: - Kon. Ned. Ver. E.H.B.O., afd. Middelburg en St. Laurens van maandag 26 april t/m zaterdag 1 mei. - Ver. A.V.O. Nederland van maandag 10 mei t/m zaterdag 15 mei - Ned. Rode Kruis, afd. Middelburg van maandag 24 mei t/m zaterdag 5 juni - Diabetesfonds Nederland van maandag 5 juli t/m zaterdag 10 juli Bij het collecteren moet men gebruik maken van verzegelde collectebussen. Als gewerkt wordt met collectezakjes moeten deze verzameld worden in verzegelde collectebussen. Collectanten mogen niet jonger zijn dan 15 jaar en dienen niet betaald te worden. Ook moeten collectanten voorzien zijn van een deugdelijk legitimatiebewijs en zijn verplicht dit op verzoek te tonen. De jaarlijkse dodenherdenking zal zoals bekend op de avond van 4 mei worden gehouden. Deze plechtig heid zal eveneens als voorgaande jaren in de Abdij plaatsvinden en begint om 19.30 uur. De plaatse lijke christelijke Brassband "On- da" verleent medewerking. Ook zijn diverse zangkoren en deputa ties van verenigingen gevraagd. Bij de herdenking wordt een ko raal gespeeld. Ook worden enige werken gedeclameerd door mevr. A.A. Scheltens-Koops. Verder zul len er onder begeleiding van het korps enkele liederen worden ge zongen. Om 19.50 wanneer de klok van de Lange Jan en van de R.K. Kerk worden geluid wandelt men gezamenlijk via de Balans naar het monument op de Groenmarkt. Om 20.00 uur zal door een hoorn signaal 2 minuten stilte worden aangegeven, waarna de Last Post wordt geblazen. Hierna is gele genheid tot het leggen van bloe men, waarnb de plechtigheid met het zingen van het 6e couplet van het Wilhelmus wordt besloten. Programma's zullen door enige padvinders in de Abdij worden uitgegeven. Als u van tevoren in het bezit wilt zijn van zo'n pro gramma dan moet u dit even af halen in de gemeentelijke Voor lichtingswinkel. Voor de richtlijnen over het vlag- gebruik op 4 mei verwijzen we naar de rubriek "In Woord en beeld" op deze pagina. WIJZIGING OPHALEN HUISVUIL Het huisvuil in de vrijdagwijk van 30 april (Koninginnedag) wordt niet op die dag opgehaald maar de dag er voor, donderdag 29 april. En het ophalen van huisvuil in de woensdagwijk van 5 mei (Bevrijdingsdag) wordt verschoven naar donderdag 6 mei. WINKELSLUITING OP KONINGIN NEDAG Op Koninginnedag is het verboden om winkels geopend te hebben. Uitzonde ring op dit verbod is mogelijk voor benzinestations voor zover het geen winkelverkoop en normale herstellin gen betreft, voor feestartikelenwinkels en voor rijwielhandelaren (alleen voor de verhuur van fietsen) De vrijdagse koopavond in een deel van de gemeente wordt in verband met Koninginnedag verplaatst naar don derdag 29 april. AANVRAAG STANDPLAATS AM BACHT- EN ANTIEKMARKT In de periode van 3 juni t/m 26 augus tus wordt iedere donderdag een am bacht- en antiekmarkt op de Vismarkt gehouden. Aanvragen voor een stand plaats kunnen tot 14 mei worden inge diend bij burgemeester en wethouders met vermelding van registratienum- Onderwijs, maandag 17 om 16.00 uur Wnd. secr. de heer A.Boogaard (spreekrecht) Financiën, dinsdag 18 om 15.30 uur Secr. de heer H.C.Mulder (spreekrecht) Raad, maandag 24 om 14.00 uur Verkeer, dinsdag 25 om 19.30 uur Secr. de heer J.J.Groenenberg (spreekrecht) Bestuur-Bestuurden, woensdag 26 om 16.00 uur Secr. de heer H.Jansen (spreekrecht) Publicatie van de commissievergaderingen gebeurt ook in de PZC, waarbij zo mogelijk de agendapunten. Voor het gebruik-maken van het spreekrecht is een afspraak met de secretaris van de commissie nodig. PLAATS EN VERKEERSMAATREGEL 1. Koepoortlaan Afgesloten voor alle verkeer 2. Laan van Nieuwen- hove Afgesloten voor alle verkeer voetgangers 3. Korte Giststraat Afgesloten voor alle verkeer voetganger. AARD VAN HET WERK Her bestrating Herbe strating Bouwwerk zaamheden AANVANGS DATUM. In uitvoering In uitvoering In uitvoering mer, branche en gewenste ruimte. Het bezit van een registratiekaart afgege ven door het centraal registratiekan toor detailhandel-ambacht in Den Haag is verplicht. Voor reeds op de weekmarkt voorkomende branches wordt geen standplaats toegewezen. OPHOKPLICHT DUIVEN Om schade aan de pas ingezaaide ge wassen te voorkomen is het tot 16 mei verboden duiven uit te laten vliegen tussen 9.00 en 19.00 uur. Dit verbod geldt niet voor jonge duiven en voor postduiven die deelnemen aan wed- strijdvluchten. WIJZIGING POLITIEVERORDE NING De ïerordening tot wijziging van de Algemene Politieverordening Middel burg (12e wijziging) werd door de ge meenteraad op 14 december vastges teld en Gedeputeerde Staten van Zee land hebben over deze verordening bericht van ontvangst gezonden. Nu ligt de wijzigingsverordening tot 26 mei ter inzage op de afd. Algemene Zaken in het stadhuis. BESTEMMINGSPLAN "ACHTER- SINGEL-BLAUWEDIJK E.O." De verleende goedkeuring door Gede puteerde Staten van Zeeland op 12 ja nuari aan de eerste herziening van het bestemmingsplan "Achtersingel- Blauwedijk en omgeving", fase II, is nu onherroepelijk geworden. Deze onher roepelijk goedgekeurde planherzie ning ligt ter inzage op de afd. Algemene Zaken in het stad huis. VOORBEREIDINGSBESLUIT Voor enkele percelen in het bestem mingsplan "Reijershove" heeft de ge meenteraad op 26 april een voorberei- dingsbesluit vastgesteld. Dit besluit houdt verband met de voorgenomen herziening van het globale bestem mingsplan "Reijershove" voor de ver hoging van de bouwhoogte van de wo ningen op de aangewezen percelen. Het besluit met tekening ligt ter inzage op de afd. Algemene Zaken. if 0 £on4m* Din*4««r Wo»md»j X>An<t«Ml»e Vrl|*U* 24 2 9 25 3 10 17 24 26 11 18 25 27 5 12 19 26 286 13 20 27 3Ö 7 14 21 28 1 8 15 22 29 16 23 30 31 1 2 3 4 5 Burgemeester en wethouders ontvangen 13 mei op het stadhuis de inwoners die zich de afgelopen 7 maanden in onze stad hebben gevestigd. De uitnodigingen hiervoor zijn inmiddels verzonden. Als u als nieuwe inwoner nog geen begroetingsbijeenkomst heeft meegemaakt neem dan even contact op met het bur. Voorlichting. 1 Colofon Deze voorlichtings- rubriek van de gemeente Middelburg staat onder redactie van het bureau Voorlichting in het sladhuiS. Telefoon: (011 HO) 26251. toestel 133 of 224 IteactieS zijn altijd van harte welkom

de Faam | 1982 | | pagina 5