Bokstraiiter Henk Dik, de misverstanden en de zelfkant van èe sportieve waarde Zeeuwse bdksejite D Rijkspolitie ANJA MARJA llllllll llllllllllllllll llllllll gardeur Wooydonk Illllll I III llllllllllllII11; nu roovers speciaalzaken ROOVERS HUISHOUD VOSSINGEN GEZIEN DOOR DITMAR IN BIJOU 22.— BIJOU w, B \M±i HELMO Alarmnummer middelburg ROOVERS LEDERWAREN Nieuwe kollektie leren jacks, blazers en broeken OVERS SCHOENEN Hun tassen komen van BIJOU FASHION Gerrjt? ik' Meij (21 j paradepaardje van Oersterk kindermontuur nu bij Groeneveld Houdt Groeneveld voor ogen Cv 3 84e jaargang no. 16 - woensdag 21 april 1982 HUIS MHHUIS OVER heel mtCRERER Vlissingen roemrijk loed aan de paal en maar rammen jongens. De in strak ke schijnwerpers glimmende leren handschoenen als flit sende mokers striemend in de frontlijn gericht, beukend op het met bloedovergoten ge zicht van de tegenstander. Het houdt mensen midden in de nacht uit bed, om eenzaam huiverend, zittend in de woonkamer voor de tv. te ge nieten van... ja van wat ei genlijk. "Die beroepssport zouden ze eigenlijk geen sport mogen noemen", zegt de Vlissingse bokstrainer Henk Dik verontwaardigd. Bij ver volgt: "Boksen is trainen, trainen en nog eens trainen. Tijdens de wedstrijden meet je slechts het resultaat van die training". exclusief bij mode voor hem walstraat 66 vlissingen Lange Delft 17 Middelburg ALLE TUINGEREEDSCHAPPEN Lange Delft 31 Bravour Verfijnde tafelsfeer' WÊKKÊÊÊBÊBÊÊÊÊKBÊk Jonge tassenmode '82 Bijou heeft modetassen voor jonge mensen, vlotte modellen in leer vanaf Bekijk die tassenweelde zelf eens in onze zaak. Lange Delft 44 DE 'NIEUWE' ZAAK OP DE HOEK Middelburg De Faam in combinatie met de VLISSINGER AARIN OPGKNOMt N "(.ROOI WAK Hl Rh V' IN OMBINAMK VIF I Dl VI.ISSIM.TR lil IS-VWHl IS (.11111 I W VI III RI A BLOED AAN DE PAAL ie vrijdagavond de ruim zittende tv-stoel wil ruilen voor een klaptstoeltje keurig in rij gezet rond een boksring kan in Vlissingen terecht waarde Vlissingse boksvereniging DOS (de enige in Zeeland) voor het eerst sinds twee jaar weer een boksgala houdt. Om zeven uur gaat de deur van de sporthal van de zeevaartschool in Vlissingen-Pauwenburg open. De wedstrijden beginnen om acht uur. Er wordt gestoeid tussen de volgende boksers: Gerrie de Meij (DOS) tegen T. Konings (Roosendaal), Fons Schuitema (DOS) tegen R. Kieviet (Leiden), Edwin Opreco (DOS) legen Karman (Roosendaal), Martin van Hout (DOS) tegen Jansen (Middelharnis), Simon de Meij (DOS) tegen De Groot (Middelharnis) en vele boksers uit Rotterdam, Dordrecht en Den Haag. Toch nog een balletje opgegooid over de berocpssport die volgens Dik geen bokssport genoemd zou mogen worden. "Ongelukken in de bokssport gebeuren vooral in Amerika. In bepaalde delen van dat land worden getalenteerde bok sers. vaak in armoede levend in de achterbuurten, gevoed met werkloze jongeren, die bereid zijn om zich voor een paar luttele dollars in elkaar te laten timmeren. En dat gebeurt dan lot gerief van de prof in spê een paar keer per week. Dat gebeurt hier in Nederland absoluut niet. Ik durf zelfs te stellen dat in Nederland nog nooit een bokser is geweest die lichamelijke gevolgen on dervindt van boksen...". Tot slot verhaalt Henk Dik nog over de roemrijke Vlissingse bokssportgeschie- denis. "We hadden in die tijd heel wat A-klassers en stapels B-klasscrs. We trainden dal de stukken er vanaf vlogen om bijvoorbeeld een verloren partij, meestal in Rotterdam, weer goed te ma ken. Maar je zou ook kunnen stellen dat wc stomweg zo arm waren dat er voor ons niets anders was dan boksen". Vergeleken met vroeger is het met de huidige Zeeuwse bokssport dus maar povertjes gesteld. Dik beaamt: "In feite hebben we nu alleen nog maar Gerrie de Meij. Noem hem maar gerust ons para depaardje. Maar die jongen mist hier in het Zeeuwse tegenstanders van allure. Tijdens trainingswedstrijden moet hij zich altijd inhouden. Dat is niet leuk voor hem en niet leuk vóór de jongens waar hij mee bokst. We kunnen best nog wat jongens gebruiken...". Wie interesse heeft om zich onder de hoede van Henk Dik aan de bokssport te wagen, kan contact opnemen met Theo Marinisse, Westerzicht 252 in Vlissingen, telefoon 01184-63068. e 21-jarige Gerrie de Meij uit Oost-Souburg, het paradepaardje uit de Vlissingse boksstal DOS van Henk Dik is ook zaterdag van de partij. Ger rie de Meij werd begin maart kampioen van Zuid-Holland, het district waar de Zeeuwse boksers uitkomen. Op zijn tiende leerde hij de eerste bewegingen maken, maar op zijn twaalfde stopte hij weer om op zijn vijftiende voorgoed VërTörcn të zijn voor deze vechtsport. Op zijn zestiende jaar'bokste hij zijn eerste wedstrijd. Gerrie de Meij. die over enkele weken examen HAVO. moet doen. traint zo goed als zeven dagen per week. "Het is de enige manier om goed te kunnen blijven boksen", motiveert hij. Naast de vaste technische trainingen loopt Gerrie veel. maar ook de sporlfiets heeft hij ontdekt als een 'hardstikke goed' middel om zijn conditie op peil te houden. In de zomer fietst hij naar Zuid-Frankrijk. Ook hij ging de eerste wedstrijd met knikkende knieën zijn tegenstander tegemoet, maar inmiddels heeft zijn zelfvertrouwen aardig aan waarde ge wonnen. "Ik hoef niet te winnen om voor mezelf het gevoel te hebben dat ik een leuke wedstrijd bokste", onder vond hij gedurende 23 wedstrijden, waarvan hij dertien won en er drie onbeslist eindigde. Gerrie de Mey bokst vrijdagavond driemaal drie minuten tegen ene Ko nings uit Roosendaal. Op de foto: trainer Henk Dik verzorgt het Vlissingse paradepaardje Gerrie de Meij tijdens zijn wedstrijd twee jaar geleden tegen Jan Wellemdieck uit Utrecht. 1 i t 11111 111 Meldkamer district Middelburg. Bel dit nummer in dringende gevallen. Er is altijd een surveillance auto in de buurt. Een geruststellende gedachte. PIJPENHUIS Walstraat 31, Vlissingen oL SIGARENMAGAZIJN Walstraat 119, Vlissingen yb Karrevrachten misverstand heersen er over de sportieve waarde van deze Olympische krachtsport. Ben de Graaf (van de biljart fluiterstem op de radio en tv. en van De Volkskrant) schreef ooit eens: "De sport die imbecielen voort brengt En: 'De sportieve waar de van het prijsboksen is 0,0 De 52-jarige Dik treurt om die verhalen omdat er onvoldoende onderscheid wordt gemaakt tussen het pure en eer lijke amateurisme en de profs. "In Ne derland is de bokssport scherp geregle menteerd. Uitspattingen zoals in Ame rika, kennen we hier godzijdank niet. Als je honderd jongens tussen de acht tien en vijfentwintig jaar op een rijtje naast elkaar zet, haal je de boksers er niet zomaar uit. Vroeger wel. Toen her- V jW Om zorgeloos mee buiten te spelen. En natuurlijk is ook deze bril een jaar lang gratis verzekerd. Gewoon één van de extra's van de Groeneveld- opticien. I Goes, Lange Vorststraat 106, Middelburg, Lange Delft 24, Vlissingen, St. Jacobsstraat 14 De Groeneveld opticiens zijn aangesloten bij het Optiek-Gilde spaden, harken, schoffels, cultivators L. DELFT 48 Middelburg J.v.d. Sloot kende je ze aan de platgeslagen neuzen en de bloemkooloren. De reglementen zijn in Nederland zo dat vooral de bok sers zelf worden beschermd. Jongens met ongeveer hetzelfde aantal overwin ningen boksen tegen elkaar. Daardoor is er een minimaal verschil in kwaliteit tussen de boksers in dezelfde klassen. Bovendien huldig ik de opvatting dal een jongen niet eerder in een wedstrijd uitkomt, voordat hij tijdens trainingen heeft bewezen ook het gevecht in de ring aan te kunnen". Maar niet iedereen redeneert zoals Dik. Twee jaar geleden werd er net als aan staande vrijdag een boksgala gehouden in Vlissingen. Een der uitgenodigde ploegen werd begeleid door een trainer wiens aangezicht onmiskenbaar ge plaagd werd door een stevige dikke be tonplaat. Als een schaduwbokser plaat ste hij zichtbaar aangegrepen door het gebeuren in de ring. opwaarts stompen in de ruimte terwijl zijn ontoereikend getrainde pupillen afgedroogd werden bij het leven. Voor de liefhebbers van de zo door de Vlissfyger aangeprezen bokssport een aanfluiting: maar weer andere delen van het publiek genoot zichtbaar als weer een Limburger ge wond werd afgevoerd. Daartegenover bewezen de Vlissingse boksers gedegen voorbereid in de met touwen tot een vierkant gespannen are na - om onbegrijpelijke reden(en) ring genoemd aan te treden. "Ja ik ken die gevallen', herinnert Dik zich. "Maar denk nu maar niet dat dit als voorbeeld voor de bokssport kan dienen, ik laat de jongens niet eerder in de ring totdat ze bewezen hebben een wedstrijdconfron tatie aan te kunnen. Dat varieert van pakweg zeven maanden tot twee jaar. Het is afhankelijk van hoe iemand zich beweegt, verdedigt en aanvalt. De bokssport is vooral zelfverdediging. Je moet in staat zijn om zo weinig mogelijk te nemen en waar dat kan geven. Een harde stoot heeft daarbij overigens niet meer waarde dan een zachte en zuivere klap. Het enige dat je met een harde stoot kunt bereiken, is een tegenstander angst in boezemen. Maar het kan ook averechts werken. Maar ik ga er altijd vanuit datje de bokssport voor je plezier bedrijft en niet om iemand anders echt pijn te doen. Gebeurt dat. dan grijpt de scheidsrechter of de trainer in. Persoon lijk vind ik het veel leuker om een wed strijd van gelijkwaardige tegenstanders driemaal drie minuten achter elkaar te zien. dan dat de tweekamp al na tien seconden door een knock out wordt af gebroken. Maar ja. het is natuurlijk ook een karakterkwestie. Sommige boksers zijn echte vechters met keiharde stoten en weer anderen boksen puur op stijl. Voor beide typen is wel wat te zeggen. Maar ik zeg nogmaals: boksen is kei hard trainen. De training is het belang rijkste. Tijdens wedstrijden moet je slechts bewijzen dat je goed hebt ge traind. En dan meet je dat door tegen iemand anders in het geweer te komen. Met je techniek, zeg maar. schermen met je handen...". Bravour in de bokssport wordt gestraft. "Jongens die bij ons komen", zo ver volgt de leermeester op de bedrijfs- school van De Schelde Dik zijn betoog, "komen niet om wat rond te kijken en vervolgens de vooruitgestoken borst in de stad te vertellen dat ze op de boksclub zijn en op straat keiharde klappen uit te delen. Hebben ze een grote mond dan mogen ze het eens tegen een wat sterkere bokser proberen. Maar dat soort jongens houdt het bij ons niet zo lang vol. Ze vallen meteen door de mand. Jongens die echt willen boksen en begrijpen waar het om gaat. zullen bereid zijn ontbe ringen te slikken. Eerst gaan ze een aantal weken in de hoek om de basisoe feningen door te nemen. Daar zullen ze moeten leren afzien. Doorgaan als het pijn doet. En niet van dat slappe gedoe. Ik heb wel eens iemand gehad die na tien minuten touwtje springen er mee stopte. 'Ik ben moe', zei hij en ging zit ten. Nu moetje me toch zoiets aanhoren. Een jonge knaap die na tien minuten moe is. Verschrikkelijk vid ik dal. En ze willen nog boksen ook. Neen. die gast heb ik nooit meer gezien. En zo krijg ik honderden binnen. Maar daar valt zo weer 99 procent vanaf'. Maar zelfs jongens die mijn eisen om aan een wedstrijd deel te nemen doorstonden vielen af. Zo had ik ooit eens iemand die in de kleedkamer zich voorbereidde, maar een paar minuten voor de wedstrijd stomweg niet durfde. In de vier touwen, oog-in-oog met je tegenstander, dan overvalt je de angst. Dat maakt iedereen door. Om echt in wedstrijden te boksen, daarvoor is moed nodig. Pas na een aan tal wedstrijden als je voor jezelf het ge voel hebt je tegenstanders aan te kunnen overwin je de angst. En dan hoefje niet eens te winnen. Als je maar met een vol daan gevoel uit de ring stapt. Dan beleef je de sport zoals die echt bedreven moet worden". i ot en met 27 mei wordt in het Ste delijk Museum Vlissingen een tentoon stelling gehouden van de in 1978 overle den amateur-kunstenaar Jan Willem Ditmar. De expositie draagt de titel Vlissingen gezien door de Vlissinger Ditmar. Jan Willem Ditmar werd in 1893 gebo ren in Utrecht en kwam in 1933 als be voegd leerkracht van het Mulo-onder wijs naar Vlissingen. waar hij werd be noemd aan de Christelijke Uloschool. Zeeland inspireerde Ditmar. Hij beeld de deze bezieling tekenend en schilde rend uit in zijn huis aan de Boulevard de Ruyter. Veel werk dat in het Vlissingse Museum wordt getoond, heeft dan ook wat te maken met de boulevards, de trots van Vlissingen. Maar ook werd de serieuze hobby-kunstenaar geïnspireerd door de schade die het gevolg was van de Tweede Wereldoorlog. Donkere wolken met ruïnes en de verbrokkelde gevan gentoren zijn vlak na de inval van de in Ï944 gemaakt. De sombere sfeer in die dagen beeldde Ditmar treffend uit op het enige materiaal dat in die periode verkrijgbaar was: hardboard. De strenge winter van 1940 met drij- vende ijsschotsen op de Westerschelde zijn eveneens door Ditmar vereeuwigd. De geschiedenis wordt 'gecompleteerd doordat de leraar ook- de wederopbouw in enkele facetten afbeeldde. Jan Willem Ditmar was lid van de Vlis singse kunstkring, van waaruit hij dui delijk is gestimuleerd om met zijn werk door te gaan. In die tijd kwam de kunstkring van amateuristische kunste naars bijeen in de bovenverdieping van het stedelijk museum. Ditmar verhuisde in 1968 overigens naar Rijswijk waar hij in 1978 overleed. Het Stedelijk Museum Vlissingen is op werkdagen van tien tot half een en van half twee tot vijf uur geopend. Zater dags van een tot vijf uur.

de Faam | 1982 | | pagina 1