Boeren leven 1 miljoen voor werkgelegenheid PO< VOORJAARSAANBIEDING ZEELAND IN DE PEN Welzijnsoverleg IN BEROEP ALLIBERT VLECHTSCHERMEN or OVERLAPSCHERMEN ao TUINBANKEN 129.- DRUK GEÏMPREGNEERDE SCHAALDELEN n Provincie stelt geld beschikbaar aan projecten die arbeidsplaatsen kunnen opleveren COMMISSIES Onderwijs VOLOP VOORRADIG En kiek die kleuren met Kodak De Vlissinger-De Faam Woensdag 21 april 1982 De provincie heeft een subsidiepot beschikbaar van ƒ1 miljoen waaruit bijdragen kunnen worden verstrekt aan projecten die nieuwe blijvende arbeidsplaatsen in Zeeland kunnen opleveren. Maatschappelijke dis cussie en ergiebeleid Wijziging vergunning C.V.I.-stortterrein Sas van Gent Ramsburg b.v. Keukens Ramsburg b.v. Ontwerp-Vergunning DOW Chemical WEEKIN FORMATIE zie elders in dit blad TUINMEUBELEN pierre paulin ANITA MEYER 4 juni a.s. OSCAR HARRIS 1.80 x 1.80 vanaf09 1.80 x 1.80 vanaf4wi™ tuinplanken 4 m. lang p/m"Ti TUINSCHUURTJES EN BLOKHUTTEN RONDE GEFREESDE PAALTJES 1 OC 50 cmI L w TEGELS, STEENTJES, BIELS, PERGOLA'S ENZ. FRUITBOMEN, LAAN- EN SIERBOMEN BLOEIENDE HEI, VIOLEN, PRIMULA, AUBRIETIA, MADELIEVEN ENZ. ZWARE POLLEN PRIMULA WANDA (paars bloeiend) NS attraktie nr. 51 Dagelijks tot 19.30 uur. Bke woensdag kinderen t/m 12 jaar onder begeleiding gratis toegang. ABDIJ IEUWS "Ruim een eeuw geleden, zo rond 1850, trok er door Zeeland een mars kramer. Zoals de meeste mannen leefde hij in de zomer van de land bouw en in de winter...ja, van het prentenknippen. Vaak diende hij zich als marskramer op de boerderijen in de kale polders aan en probeerde hij zijn garen, band, motteballen of kam metjes te slijten. Vaak bood hij aan een prent te knippen van de boerderij of een meer stichtelijke afbeelding, afhankelijk van de sfeer die er op de boerderij fnerste. "Zo begint het artikel van Rinus Wil- lemsen in het tijdschrift Nehalennia, bulletin van de werkgroep historie en archeologie van het Zeeuwsch genoot schap, lente 1982. Van Jantje (de Prenteknipper) wordt een prent bespro ken waarop de boerderij van Abraham Brevet voorkomt, dichtbij de molen van Cadzand. Het is de bedoeling van de Zeeuwsch dialectenvereniging naast het dialect de volkskunde in de provincie te bestuderen. De neerslag van die studie zal in Nehalennia worden gepubliceerd. In het blad wordt de geschiedenis van de Bathpolders voortgezet. De memoi res van D. Butijn geven uitstekende in formatie. Uit 't jaar 1911 werden vooral de droogte en de storm van 30 septem ber beschreven. 'Zou er wel ooit zoo een droog jaar zijn voorgekomen? Ge lukkig dat het in 't voorjaar nog wat re gende, juist genoeg misschien om de Zaaien met de fiool (vlas en klaver). zaden tot ontkieming te brengen en de wintergranen hun wortels naar de diep te te boren, want na die voorjaarsregen was het dan ook practies afgeloopen. Eiken dag de hemel blauw met die eeu wige zon van koper. Wij konden ons voorstellen hoe het in Indië moest zijn. Reeds vroeg in de zomer zonder water en daar wij op regenputten waren aan gewezen, werden de goede zoetwater- putten opgezocht. Toen die ledig waren werd een beroep gedaan op de regenput van 't klooster (Rilland-Bath) waar een enorme voorraad in moest zitten, al thans heeft daar een groot deel van de bevolking een hele tijd van genoten Even beeldend beschrijft Butijn de storm van 30 september 1911: "Nog dikwijls denk ik aan dat oogenblik toen wij met het rijtuig in de hoek van den dijk bij de Rattekaai aan kwamen. Wij dachten natuurlijk voor een zee van wa ter te staan, gelijk met de kruin, elk oogenblik vreezende dat de dijk 't be geven zou en dan op eens tot de con clusie te komen dat alle gevaar geweken was, daar in misschien 10 minuten tijds 't water een meter was gezakt. Dan ben je dankbaar en krijg je weer moed". Uit Nehalennia blijkt verder, dat be gonnen is met de druk van het derde regioboek op dialectengebied: Dialect in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Ter il lustratie is een rubriek Landbouw- woordenschat opgenomen. Hierin treft men aan een woord als opsteker: een vork met twee tanden. Voor dit gereedschap, zijn verschillende na men gebruikt, zoals de term "vurre- ker" met de volgende plastische om schrijving: "De Vurreker gaf de scho ven aan met de kont nae buuten en de aeren nae binnen, zodat de tasser of lasjer zo goed kon neerleggen". Besloten wordt met een gedichtje: Beter as deur 't duifje krupe en in 't zwêêt bekant verzupe, kun je 'n boerekelder witte of 'n dag op 't kot gae zitte... Het ergste was wel "kantöói snieë", waarvan acte. Onder de kop "werkgelegenheidsfonds - projecten gezocht" voert de provincie op het ogenblik een advertentiecam pagne in enkele dag- en weekbladen in Zeeland om belangstelling te wekken voor haar initiatief een bijdrage te leve ren aan de werkloosheidsbestrijding. In het werkgelegenheidsfonds zit op dit moment 1 miljoen. Dit geld is be schikbaar voor blijvende arbeidsplaat sen in de marktsector. Hiermee bedoe len we arbeidsplaatsen bij commerciële ondernemingen en niet bij de overheid of gesubsidieerde instellingen. Het is de bedoeling dat het werkgele genheidsfonds projecten onder steunt, die misschien zonder deze steun niet van de grond komen. Er wordt niet blijvend gesubsidieerd. Men zou kunnen zeggen dat de pro vincie de laatste stap over de - finan- ciële-drempel mogelijk wil maken. Bij het toekennen van een bijdrage wordt wel in het vizier gehouden dat er nieuwe arbeidsplaatsen ontsttian. Het hoeft niet om grote aantallen te gaan. Ook aanmeldingen die 2 of 3 mensen werk kunnen bieden zijn welkom. Probleemgroepen Bij het toekennen van bijdragen worden enkele "voorrangsregels" gehanteerd. Piojecten die zijn gericht op bevol- kingsgroepen die het moeilijk hebben op de Zeeuwse arbeidsmarkt, kunnen rekenen op extra aandacht. De provincie reageert hiermee op de grote werkloos heid die er is onder jongeren en - ook naar landelijke verhoudingen - onder vrouwen. Een andere voorrangsregel is er voor projecten in gebieden in Zeeland met de hoogste werkloosheidspercenta ges. Initiatieven die een aantoonbaar uitstralingseffect hebben krijgen voorrang op projecten die dit effect niet vertonen. Het gaat hierbij om ac tiviteiten die niet alleen zelf arbeids plaatsen opleveren, maar ook in an dere bedrijven. Bijvoorbeeld: een be drijf maakt een bepaald produkt, Nog twee regio's staan op het program ma voor het periodieke overleg tussen de provincie en de gemeenten over de welzijnsplanning. Donderdag 29 april, 10.00 uur is er een gesprek met de gemeenten op Schou- wen-Duiveland en Sint-Philipsland in het stadhuis van Zierikzee, Meelstraat 8, terwijl de Bevelandse gemeenten en Tholen de provincie treffen op maandag 3 mei in de Prins van Oranje, Nieuw- straat, Goes, 14.00 uur. De gemeentelijke en provinciale be stuurders praten over de taken en be voegdheden van de stuurgroep coördi natie welzijnsplanning, het ontwerp- deelprogramma 1983, waaraan voor het eerst zijn toegevoegd emancipatie en sport, de nota "Podium of schavot" over de Stichting cultuurspreiding Zee land en het woonwagenplan. De subsi diëring van instanties die zich bezig houden met maatschappelijke dienst verlening staat ook op de agenda, evenals het minderhedenbeleid. Het overleg is openbaar. maar besteedt het vervoer ervan uit aan een ander bedrijf, of laat onder delen elders vervaardigen. Projecten met een naar verhouding ho ge eigen financiële bijdrage verdienen de voorkeur. Wie dus zelf veel geld in een project kan of wil steken, maakt in beginsel meer kans op een bijdrage uit de provinciekas. De provincie houdt een kleine slag om de arm als het om experimentele zaken gaat. Zij maken minder kans op een bij drage dan projecten met een grote kans van slagen. Aanmelding Projecten moeten worden aangemeld vóór 1 juli a.s. bij: Gedeputeerde sta ten van Zeeland, postbus 60014330 LA Middelburg. Nogmaals wordt erop gewezen dat het niet persé hoeft te gaan om grootse, nieuwe plannen, ledereen die een be drijfje) op poten wil zetten of uitbreiden en kan aantonen dat er redelijke toe komstperspectieven zijn als de laatste financiële barricaden kunnen worden opgeruimd, kan in principe bij de pro vincie aankloppen. Informatie Wie meer wil weten kan telefonische informatie inwinnen bij de provinciale griffie van Zeeland: tel. (01180) 27351, toestel 328 of 329 (dhr. de Rijke of Blondeel). De statencommissie voor onderwijs, cultuur, jeugd- en sportzaken vergadert maandag 26 april, 16.00 uur, in het provinciehuis. De agenda was bij de samenstelling van deze abdijnieuws nog met bekend. De vergadering wordt gehouden aan de Sint Pieterstraat 42, Middelburg, het eerste half uur is gereserveerd voor het spreekrecht van de publieke tribune. Vrijdag 23 april houdt de stuurgroep maatschappelijke discussie energiebe leid een hoorzitting in de statenzaal, Abdij 1 1Middelburg. Het gaat om een hoorzitting; de stuurgroep verkondigt zelf geen me ning, maar hoort de meningen aan die in de Zeeuwse samenleving bestaan. Voor de zitting is een hoorcommissie in het leven geroepen met als voor zitter het ex-tweede kamerlid J. L. A. Jansen. De hoorzitting duurt een hele dag; begonnen wordt om half elf en in de ochtenduren is ruimte vrij ge maakt voor de Werkende jongeren CNV, de Stichting industriegroep Midden-Zeeland en het Energie ko- mitee Zeeland, 's Middags gaat het om twee uur verder met als deelne mers prof. dr. J. Hamaker, Burgh- Haamstede, dr. L. P. Roegholt, Mid delburg, de Vereniging milieuhygiëne Zeeland en medewerkers van de kerncentrale in Borssele. De programma's voor de ochtend- en middagzitting zijn gelijk. De deelnemers krijgen eerst de gelegenheid hun stand- plinten, die al schriftelijk zijn ingediend, nader toe te lichten, waarna discussie volgt tussen de deelnemers en "de zaal' De hoorcommissie kan in dit sta dium om verduidelijking vragen, maar zij neemt zelf geen standpunt in. De bijeenkomst is openbaar en de toehoorders kunnen zich in de dis cussie mengen. Zoals gezegd is de hoorzitting op 23 april, 10.30 - 1 3.00 uur en 14.00 - 17.00 uur. Plaats van samenkomst: Abdij 11Middelburg. Dinsdag 27 april zijn er drie zittingen van de tweede kamer uit gedeputeerde staten, half elf, elf uur en half twaalf. In alle drie de gevallen gaat het om beslui ten van burgemeester en wethouders van Vlissingen over bijstandszaken De beroepszittingen zijn openbaar; U kunt die bijwonen aan het adres Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-27351, toestel 249. PROVINCIE ZEELAND Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 37, le lid van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Wijziging vergunning Zij hebben het voornemen om op grond van artikel 46. eerste lid van de Afval stoffenwet tot wijziging over te gaan van de door de gemeente Sas van Gent op 17 maart 1981. onder no. AZ/79/H/17 aan de Centrale Vuilverwerkende Industrie B.V. te Terneuzen verleende vergunning ingevolge de Hinderwet, die inmiddels moet worden geacht een Afvalstoffenwetvergunning te zijn. Bovengenoemde vergunning is verleend voor het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een afvalstortterrein op een perceel in de Dekkers polder te Westdorpe. kadastraal bekend gemeente Sas van Gent. sektie G. no. 1083. De reden tot wijziging is gelegen in het feit dat bovengenoemde vergunning (gedeeltelijk) in strijd is met het provinciaal Afvalstoffenplan zoals vastgesteld door Provinciale Staten op 26 juni 1981, goedgekeurd bij K.B. van 29 maart 1982 no. 16. De voorgenomen wijziging houdt in dat het verboden wordt om op bovenver meld afvalstortterrein huishoudelijke en daarmee gelijkgestelde afvalstoffen te storten, en dat de toegestane storthoogte van 1Z: meter ook in deze vergunning wordt vastgelegd. BEZWAREN Tot 7 mei 1982 kunnen gemotiveerde, schriftelijke bezwaren worden ingediend bij: het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Postbus 6001. 4330 LA Middelburg. Degene, die een bezwaarschrift indient, kan verzoeken zijn per soonlijke gegevens niet bekend te maken. Middelburg. 21 april 1982. kan ook die onhandige doe 't zeiver helpen aan: eenvoudig te monteren, onverwoestbare massief houten of kunststoffen. Oostperkweg 1 9 (kl. ind. terrein) Middelburg 01 180-29101 PROVINCIE ZEELAND Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 24 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. AANVRAAG Dow Chemical (Nederland) B.V. te Terneuzen heeft bij hen op 19 november 1981 een aanvraag ingediend om vergunning ingevolge de Hinderwet voor het wijzigen van een chemisch/petrochemisch fabriekscomplex door de 6" Cytran- sportleiding, gelegen tussen de Braakmansteiger en de C3opslagtanks FB-890 t/m FB-893, verder uit te leggen naar de C3opslagtank FB-850. De inrichting is gelegen aan de Herbert H. Dowweg te Terneuzen. kadastraal bekend gemeente Terneuzen. sektie A. no. 569. TER INZAGE Voor een ieder liggen de volgende stukken ter inzage: de gewijzigde ontwerp-vergunning (waarin opgenomen voorschriften tot het voorkomen of beperken van gevaar, schade of hinder buiten de inrichting); de ontwerp-vergunning is gewijzigd naar aanleiding van een advies van de In- spekteur van de Volksgezondheid, belast met het toezicht op de hygiëne van het milieu in Zeeland; de aanvraag met bijlagen. Terinzagelegging vindt plaats van 22 april tot en met 6 mei 1982, en wel op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Terneuzen, op werkdagen van 9-12 en van 13.30-16.30 en iedere donderdagavond van 19-22 uur (voor inzage donder dagavond tel. afspreken 01150-17980, toestel 123). in de provinciale bibliotheek. Abdij 9, Middelburg, op werkdagen van 9-21 uur; in de openbare bibliotheek. Spuistraat 22, Vlissingen en in de openbare bibliotheek. Oostkant 1, Terneuzen op maandag van 14-20, dinsdag t/m donderdag van 10-12 en van 14-16 en vrijdag van 14-20 uur; op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie Bellinkstraat 8, Mid delburg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 6 mei 1982, tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de verleende vergunning liggen de bovengenoemde stukken ter inzage op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. BEZWAREN De aanvrager, degenen, die bezwaren hebben ingebracht naar aanleiding van de aanvraag en een ieder, die aantoont daartoe redelijkerwijs niet in staat te zijn geweest, kunnen een gemotiveerd bezwaarschrift tegen de (gewijzigde) ont werp-vergunning indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, St. Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg en wel tot en met 6 mei 1982 (men kan verzoeken zijn of haar persoonlijke gegevens niet bekend te maken). Middelburg, 21 april 1982. V ontworpen door de franse architect werkelijk zeer fijne exclusieve tuinmeubeler nu bij pot in axel te bewonderen de grootste en meest exclusieve woninginrichting van de benelux (pot sinds 1 909) lol nod 01155-2010 lol belyie00 31 1155 2010 Het optreden van van 9 april j.l. is verplaatst naar vrijdag Alle kaarten blijven geldig Vrijdag 23 april a.s. optreden van Dit alles in Bar Club Karrewiel, Zwaanweg 12, Koudekerke. Meer informatie of kaarten bestellen: Tel. 01185-1721. Wij zijn elke avond geopend. 1 5/4 t/m 28/4 ®TL. oilSS-lWV®1*

de Faam | 1982 | | pagina 17