4o -_4<rr R Rijkspolitie llllllllllllllllllllllllll |Y» <M#«?Ë H BIJOU lllllllll llllllllllllllllll.4!ilM ANJA MARJA U SLAAGT DIRECT BIJOU HELMO Basis voor jaarlijks terugkerend evenement EERSTE TREFCENTERLOOP Alarmnummer FASHION Zojuist gearriveerd bij Groeneveld. Houdt Groeneveld voor ogen r 84e jaargang no. 15 - woensdag 14 april 1982 Verfijnde tafelsfeer are jongens die lange af standlopers. De ontberingen die ze zich getroosten om van hun hobby volop te kunnen genieten staan in geen enkele verhouding tot wat ze ervoor terug ontvangen. Geld verga ren zoals in de wielrennerij, is slechts voor enkelen wegge legd, en genieten van roem en publiciteit is eveneens slechts voor een handvol rijk getalen teerde hardlopers in voorraad. De meensten onder hen gaan ten onder in de massa, die juist weer dat extra cachet aan de overwinnaar geeft. Volkomen anoniem lopen zij in een grote groep een tien Engelse mijl, een halve of een hele marathon of een vijfentwintig kilometer lange route. 'Verstand op nul en blik op oneindig', luidt een al niet meer zo populair cliché en 'afzien' is inmiddels ook al een afgezaagde term gewor den. Niettemin heerst er alom bewondering als ondertoon in de opmerking 'rare jongens'. De jongste Cross wedstrijden Eerste tien Persoonlijk record Rivaliteit exclusief bij M Jm m M Mm Mm wolstraat 66 vlissingen Vorderingen Marathons Volkeloop Populair PIJPENHUIS oV. SIGARENMAGAZIJN voor uw rijbewijsétui in onze collectie vanaf 10-— Vele soorten tot 35.— Lange Delft 44 - Middelburg De 'NIEUWE' zaak op de hoek De Faam WAARIN OPGENOMEN "(.ROO I W AIA'HF.RF.V IN COMBINATIE MKT l)K VIJSSINGFR Hl IS-AAN-Hl IS OP GEHEEL AlCMKRI AFSTANDLOPERS Ron A buys en Frans Kooman aan elkaar gewaagd. Meldkamer district Middelburg. Bel dit nummer in dringende gevallen. Er is altijd een surveillance auto in de buurt. Een geruststellende gedachte. Met het oog op de Trefcenterloop aan staande zaterdag zocht de redactie van dit blad een aantal potige knapen op die regelmatig in lange afstandswedstrijden uitkomen. Geen favorieten of mensen wiens naam dankzij de prestatie toch al regelmatig de Zeeuwse sportpagina's siert. Onze eerste belangstelling ging uit naar de mensen uit de middenmoot. Want daar - en dat werd na ons gesprek met Johan de Vlieger. Frans Kooman en Ron Abuys duidelijk - wordt minstens zo hard geknokt als vooraan. Driemaal een Stille Willem? Ja en nee. "We zijn al tevreden als we sneller lopen dan de keer ervoor", verwoordt Frans Kooman die zich in de atletiekkringen de bijnaam De Lachende Scheerkwast verwierf. Het drietal vertelt over hun sport.het saam horigheidsgevoel onder atleten en de aantrekkingskracht die op hen wordt uitgeoefend om regelmatig volkomen anoniem en uitgeput naar de finish te hollen. Ook de kansen voor aanstaande zaterdag bij de Trefcenterloop worden even aangetipt. Als jongste van het gezelschap heeft Jo han de Vlieger (23) bepaald niet de beste vooruitzichten op een goede klassering. De oud-Zeeuws crosskampioen bij de junioren ('79-'80) kampt met een terug val. "En dan kom je terecht in een vi cieuze cirkel. Je gelooft niet meer in je zelf en dan gaat het vanzelf al een stuk slechter. En moetje dan op een bepaald ogenblik uitvallen vanwege luchtgebrek, dan kom je helemaal in de knoop met jezelf te zitten. Er wordt wel eens gezegd dat de jeugd geen vechtlust heeft en ge brek aan mentaliteit demonstreert. Nou, daar geloof ik niets van. Dat geldt in ieder geval niet voor atleten", zegt De Vlieger. De administrateur bij de scholenge meenschap De Waayenburg en in de avonduren nog studerende De Vlieger wijt die terugval aan de militaire dienst. "Dat was veel oefeningen draaien, waardoor je weinig aan slapen toekwam om van trainen maar niet te spreken. Aan de trainingen nu kan het overigens niet liggen dat ik zoveel slechter pres teer. Vroeger trainde ik bij Goudswaard en tegenwoordig bij Lavooy. Beiden hanteren ongeveer dezelfde basisprinci pes. Ik train ongeveer zesmaal anderhalf uur per week. De laatste tijd doe ik ook meer aan duurlopen. Twee jaar geleden was een interval training in mijn pro gramma opgenomen. Daar ben ik nu ook weer mee bezig". De Vlieger presteerde vooral twee jaar geleden in crosswedstrijden erg sterk. Maar ook daarin is hij achterop geraakt. Daartegenover komt hij op de baan op de langere afstanden wat beter uit de voeten. "Er heerst een filosofie dat een jonge atleet beter op de baan kan lopen. Op de weg moet een atleet zijn krachten ver delen. Dal schijnt een oudere beter af te gaan dan jongeren. Maar ik vind de sfeer tijdens wegwedstrijden zo ver domd leuk. Op de baan telt alleen de winnaar. Ook al kom je tijdens weg wedstrijden als laatste binnen, er is altijd wel iemand die een opbeurend woord voor je heeft. Hetzij iemand van de at leten of iemand van de organisatie. Dat is gnweldig leuk en een stimulans om door te gaan. En wat de sportieve vechtlust betreft, die heerst er onder de middenmoters even sterk als bij de voorsten...". Johan de Vlieger hoopt uiteindelijk op de weg ooit eens tot goeie prestaties te komen. Ongeacht de zure deeg die hij nog krijgt te slikken. Waar Johan de Vlieger een fikse deuk in de conditie opliep, ontdekte de een paar maanden oudere Frans Kooman de charme van het hardlopen. "Ik wielrende vijfjaar, maar dan moet je minstens drie uur per dag trainen. Daar kom je mili taire dienst niet aan toe. Van lieverlee ging ik wat hardlopen en tot mijn stom me verbazing merkte ik dat haar pro gressie in zat. Tijdens wedstrijden in Zeeland zat ik soms zelfs bij de eerste tien", verhaalt Kooman zijn kennisma king met de atletiek. De part-time productiemedewerker bij het Trefcenter ("Noem het maar vak kenvuller") geeft toe dat de progressie in zijn looptijden later weer wat afnam. Niettemin werd hij vorig jaar vijfde in de Zeeuwse crosscompetitie. Kooman: "Op gegeven moment heb ik een keuze moeten maken. Ik koos voor de wegatletiek. Baanwedstrijden vind ik te saai. Maar in feite is de baan de basis. Tot ongeveer aan je achtentwintigste jaar moet je op de baan snelheid leren maken. Daarna, maar dat geldt ook nu al. moet je leren je krachten te verde len". Voor de marathon is hij in principe nog een broekje. Niettemin start hij op 8 mei in Amsterdam voor de eerste keer op die afstand. "Ik overleg met Trijnie Smeen- ge, mijn trainster, hoe ik het best naar die afstand toe kan groeien. Momenteel loop ik ongeveer honderdtien kilometer per week. De trainster stelde een schema voor me op. Ze weet precies wat ik kan. Tijdens een halve marathon onlangs ging het bijzonder goed. Ik liep daar een per soonlijk record". De atleet Kooman verwierf zich door zijn grappen en grollen de bijnaam De Lachende Scheerkwast. Hij staat er op dat die naam wordt vermeld. "Sommi gen spreken me uitsluitend met die naam aan", meldt hij. Terug naar de wedstrijden. "Aanstaan de zaterdag is het voor de eerste keer dat ik de vijfentwintig kilometer loop, dus vijf kilometer meer dan de halve marat hon. Die vijf kilometer is een hele hap. Ik ben benieuwd hoe ik uitkom. Meestal neem ik voor de wedstrijd even een kijkje in de groep atleten die starten en zoek daaruit een tegenstander waarvan ik weet dat hij ongeveer even sterk loopt als ik. Zaterdag denk ik rond de 1.25 te lopen en voor wat betreft de eerste Dy namo atleet, ben ik niet kansloos. Hoe wel Ron Abuys met zijn ervaring en wat oudere leeftijd voor mij als de grootste tegenstander geldt". Wat grinnikend over die opmerking weerlegt de 41-jarige Abuys: "Och, on langs liep Kooman een volle minuut sneller dan ik op de halve marathon. Of ik hem in die laatste kilometers kan pakken, dat geloof ik niet, maar je weet maar nooit'. Ron Abuys sport al heel lang. Zo'n 24 jaar, rekent hij uit. Eerst gevoetbald, maar in 1978 overgestapt naar de atle tiek. "Die sport is veel eerlijker", zegt hij en de beide andere atleten knikken be vestigend. Voetballen is een teamsport. Als de ploeg goed in elkaar zit mag er best wel eens een kneus tussen zitten of iemand die een slechte dag heeft. Ik merkte dat ik ondanks mijn leeftijd kei hard trainde, terwijl anderen en jonge ren de kantjes er vanafliepen. Daar kon ik op den duur niet meer tegen. Daar ben ik te ambitieus voor", legt Abuys uit. En: "Atletiek is een individuele sport. Je prestaties zijn mede afhankelijk van wat je er voor over hebt en waar je plafond ligt. Je plezier in de sport df je tevre denheid over je prestaties hoeft niet persé in goeie uitslagen tot uiting te ko men". Niettemin maakt de lasser-monteur bij het chemische bedrijf Hoechst vorde ringen. "Dit is mijn derde vijfentwintig kilometer wedstrijd. De eerste liep ik in 1.30 en de tweede in 1.26. Ik hoop die lijd hier in Middelburg nog te kunnen verbeteren, al wordt ik honderdste. Ik voel eigenlijk wel dat ik beter ga. maar ja...je weet nooit wat je onderweg tegenkomt. De man met de hamer start in ieder geval iedere keer weer mee. En die loopt er onzichtbaar en zonder rug nummer..." Abuys heeft ook al ervaring opgedaan in marathons. De eerste was vorig jaar in Frankfurt, daar mocht hij van zijn werk gever naar toe. En de tweede liep hij in Amersfoort. Beide wedstrijden eindigde hij in een tijd rond de 2.39 uur. Op 23 mei wordt hij weer uitgezonden naar Frank furt. Naast de regelmatige trainingen dient het drietal om te kunnen volharden in hun sport, de leefgewoontes aan te passen. Johan de Vlieger houdt er wel van om zo af en toe eens een dansje te maken en daarbij drinkt hij ook wel eens een pilsje. Frank Kooman drinkt en rookt absoluut niet. "Maar je kunt me wel 's nachts om vier uur in de stad tegenkomen", geeft hij toe. Ron Abuys daartegenover kan - zo meent hij - het zich niet permitteren om uit te gaan. "Toch spring ik wel eens een heel enkele keer uit de band. Maar op maandag begint weer de rust. De beide jongere atleten zijn ongehuwd, maar Abuys heeft een gezin. Zijn eten is an ders dan de rest van de familie: hij is vegetariër. "Nu staat mijn vrouw geheel achter de sport die ik beoefen. In het begin was dat wat moeilijker. Je kunt je leef- en eetgewoontes niet aan je familie opdringen. Jij als atleet moet zorgen dat je je nodige vitamines binnenkrijgt en daarom koos ik ervoor vleesloos te eten....". >Ad Hanneman iFoto's: Ruben Oreel el straatbeeld in .Middelburg wordt zaterdag 17 april voor een deel beheerst door lange afstandlopers die meedingen naar de ereprijzen voor de eerste Tref- centcrloop. De atletiekvereniging Dyna mo '70 heeft voor die wedstrijd een par koers uitgezet dat dwars door Middel burg loopt en over geasfalteerde fa- wegen. Starten kunnen zowel wedstrijd lopers (25 kilometer) als prestatielopers (trimmers). De prcstatielopers kunnen kiezen uit de afstanden twee, vijf. tien en 25 kilometer. Gestart wordt rond twee uur bij de Kloveniersdoelen. Voor Dynamo is dit de derde 25 kilo meterloop. Ook moet deze wedstrijd gezien worden als het begin voor een jaarlijks terugkerend evenement en een vervolg op de tien Engelse mijl die be kend is geworden en telkens bekende- atleten uit Nederland en België trok. Voor wat betreft de 25 kilometer toont de lijst van winnaars twee alom bekende namen. In 1978 won de Belg Mare de Smet en vorig jaar liep Cor Vriend als eerste over de finish. Het verschil voor de organisatie met voorgaande jaren is dat er toen uitslui tend wedstrijdlopers aan de start ver schenen. Dit jaar is het volgens de Dy namo-commissie de ouverture om tot een echte volksloop uit te groeien. De- Middelburgse atletiekvereniging zegt met dit initiatief in te spelen op een be hoefte. En het feil dat zich een niet ge ringe sponsor in de vorm van het wa renhuis Trefcenter éarant stelt, zal bij de atleten veel goodwill kweken. Dynamo kan de zaken nu nog professioneler aanpakken dan voorheen. "We kunnen nu een goede basis leggen voor de orga nisatie van volgende lopen, zowel wed strijden als prestatielopen voor trim mers". redeneren de Dynamoërs. Ook het publiek kan van de wedstrijd genieten omdat er verschillende punten zijn waar de lopers passeren die kort bij elkaar liggen. De atleten komen bij voorbeeld na de start by de Kloveniers doelen voorbij het kruispunt Gecrse- weg-Prooyensweg en vervolgens finis hen ze op het sportpark De Nadorst aan de Nadorstweg. De organisatie verwacht tegen de 150 wedstrijdlopers en plus minus vijfhon derd trimmers. Ze baseren die getallen op de vorige wedstrijden die door hen werden georganiseerd. Zo kwamen er bij de tien Engelse mijl steeds meer dan honderd atleten aan de start. De 25 ki lometerloop is bovendien enorm popu lair en zou wel eens kunnen passen in het trainingsschema van de marathon lopers wiens seizoen nu is begonnen. En over de geschatte vijfhonderd prestatie lopers zeggen de Dynamo '70-ers het niet een slag in de lucht te vinden maar stomweg er van uit te gaan dat de lange afstandlopen voor trimmers enorm in populariteit stijgen. Zeker als daaraan vastgekoppeld een meer dan leuke hc- rinneringsmedaille in het vooruitzicht wordt gesteld. Aan de start voor de vijfentwintig kilo meter wedstrijd verschijnen rolstoelen (de organisatie verwacht niet meer dan vijf), dames, senioren (leeftijdsklasse 19 tot 39 jaar), veteranen 1. 2 en 3. Onder hen is nu al een aantal toppers bekend zoals Staf Paepe. de Europees en Bel gisch kampioen bij de veteranen. Verder zijn inschrijvingen binnen van de Belgen Jan Sebille. Staf Paepe en Hugo van Duijsse (Lid van atletiekvereniging Hulst). Nederlandse toppers die inmid dels inschreven zijn Rom Janssen uit Roosendaal. Dick van Santen uit Rot terdam en Bert Velema. Bij de dames schreef Brigitte Nijs al in. Daarnaast verwacht de organisatie veel marathonlopers die een officiële tijd op deze afstand moeten hebben gelopen. En met de marathonwedstrijd in Rot terdam op korte termijn zullen velen proberen in Middelburg alvast onder de 1.50 te lopen, de tijd die als limiet voor deelname aan die marathon is gesteld. L De bril voor wie de mode altijd op de voet wil volgen. Deze bril met randloos montuur en kunststof glazen is er één uit een internationale collectie die nog slechts enkele dagen in Nederland is. Goes, Lange Vorststraat 106, Middelburg, Lange Delft 24, /*- Vlissingen, St. Jacobsstraat 14 De Groeneveld-opticiens zijn aangesloten bij het Optiek-Gilde. "v-5. Walstraat 31, Vlissingen Walstraat 119, Vlissingen

de Faam | 1982 | | pagina 1