GROEN LEVEN -7.50 p.st. Bruidssluier3.00 7.50 p.st. Graszoden.... 3.50 p. m2ü 35.- 25.- TL VERLICHTING SL LAMP 2x TL 2( 1 HANGLAMP 39.50 59.95 295.- 82. 30.80 ILLEMSEN Kwaliteit enVrijheid Koogdonk Trenchcoat piet itekemp Minirail-verlichtingsset VERSTRATEN en WALH0UT TL PLAFONNIÈRE TL BALKJES agu&sport REUMA: VERZAMELNAAM VOOR VELE ZIEKTEBEELDEN TUINCENTRUM veel licht., weinig stroomverbruik voor aangepast licht in huis ampioen Pedicuur(e) Chiropodist(e) mode voor hem vlissingen Woensdag 24 maart 1982 De Fan "Een trein rijdt door het land, maar stopt bij vele, vele stations. Als hij aankomt, we ten wij ervan, maar de grote vraag blijft steeds; waar komt hij vandaan en hoe is hij aan het rollen ge gaan De ontwikkeling Verschijnselen Een verweer Wat weten wij? Berken 2.5 mtr Cupresso cyparis leylandii Bomen, heesters, vaste planten, pracht violen, bloeiende hei Groentezaad, Pootaardappelen, Plantuien, Slaplanten, Mest Voorjaarsbloembollen, Dahlia's, Gladiolen enz. enz. Honda tuinfrezen Kweekbakken en muurkassen SPOTGOEDKOOP!! Grindtegels 40x60 en 50x504.75 p.st. Grote tuinmeubelshow 147 CA lattenbank nulól idU Natuursteen, flagstone27.50 p.m2 Kinderkopjes, maaskeien, vulkaansteen, lava fossielkeien 1 tgsj 1 S J Biels Mini biels Tuinschuurü! 240x180 nu Tuinpaaltjes per stuk Vlechtschermen 180x180 overlapscherm druk geimpregneerd, tuinaanleg en onderhoud tuinarchitectuur ff 18 watt met kap compl. met buizen rond aan trekpaneel compl. met 40 W. buis rond en vierkant met buis v.a. 82.— 8 watt en 13 watt excl. buis v.a. Walstraat 113-117 2437 VLISSINGEN 3*1 tel. 01184-12437 VLISSINGEN 4% Walstraat 66 Natuurlijk verkrijgbaar bij: Breeweg 17-24 MIDDELBURG Tel. 01180-13187 NU EEN KOMPLETE SET 'de Vlasblomme' DOBBELAAR'S SPECIAALZAAK STICHTING VAKOPLEIDING „CHIROPODY ZEELAND" Inlichtingen en aanmelding bij: o" De reumatoloog, die dit voorbeeld geeft, knikt nadenkend. "U kunt zich zo het beste de chronische gewrichtsreumatiek voor stellen. Het is een kwaal, waarvan wij de oorzaak niet kennen, al zoeken wij er over de gehele wereld nog steeds naar. Maar wij kennen de "stations" erg goed, dat zijn de ziekte kundige achtergronden, die zich in allerlei vormen voordoen. De meeste mensen denken dat pijn en stijfheid in rug en ledematen ook reurtia of gewrichlsreumatiek bete kent. maar dat hoeft niet zo te zijn. Reuma is een verza melnaam voor wel 180 ziek tebeelden. De ziekte kan zich openbaren in de gew richten. de spieren, de zenu wen. maar ook in hart, lon gen, bloedvaatjes en huid. De ziektebeelden lopen van licht ongemak (bijv. een el- leboogpijn) tot zeer ernstige vormen van zware vergroei ingen of gevaarlijke bind weefselaandoeningen". "Wij hebben", zegt de reu matoloog,"door de eeuwen heen gezocht naar de oor zaak van reuma. In vroege re zonderingsgevallen. Dan zou het cortison, vooral bij ouderdoms-spierreuma, voortkomend uit ontstekin gen in de bloedvaatjes, zelfs levensreddend werken". Natuurlijk beschikt de me dische wetenschap tegen woordig over steeds betere pijnstillers en middelen om ontstekingen te onderdruk ken. Die pakken echter de ziekte niet werkelijk aan. maar maken voor de patiënt het leven dragelijker. "Maar. zegt de reumato loog: Hoe is het met de meeste medicijnen die door de mond worden ingeno men? Hoe beter ze werken, hoe slechter ze zijn voor de maag. En ook daarmee moeten we terdege rekening houden". Het reumaspecialisme is nog jong en dateert van na de Tweede Wereldoorlog. In 1905 was het de Nederlandse arts, dr. J.L.F. van Breemen, die de stoot gaf tot het reu maspecialisme over de hele wereld. Hij ag in, dat door meer sterk gericht onder zoekwerk de reumabestrij ding tot groter hoogte zou kunnen worden gebracht en dat de specialisten op dit terrein die in praktijk zouden kunnen brengen. Hij was ook de man die het eerst dacht aan toepassing van fysiothe rapie als medisch hulpmid del. De fysiotherapie stond toen nog in de kinderschoe nen, evenals de later even zo belangrijk geworden revali datie. Dat de artsen de hulp zouden inroepen van niet medisch geschoolde werkers (paramedici) werd toender- tijd vrijwel niet geaccep teerd, maar hierover wordt nu alom wel anders gedacht, houdt na een goede behan deling maar een kleine han dicap over. Soms vlamt de ziekte weer eens op. maar blust dan ook wel weer uil. Vroeger kwa men vele reumapatiênten in een rolstoel of zelfs voor goed in bed nu is hel aantal zo zwaar gehandicapten veel en veel minder. Oorzaak daarvan is de vergrote ken nis van de ziektevormen bij de specialisten, het beter kunnen stellen van de diag nose door verfijning van hel röntgenonderzoek (waarvan wij u al veel vertelden) cn het bloedonderzoek, de toe genomen operatiemogelijk heden, de verbeterde medi cijnen en de onschatbare hulp van de fysiotherapie en de revalidatie (u weel daar ook al van!). Graag maakt de reumatoloog ook gebruik van de teams voor maat schappelijke en sociale hulp. want het is van groot belang hoe de patiënt zich thuis kan gedragen bij zo nodig aan gepaste woongelegenheid en hoe de naaste omgeving hem of haar opvangt met de juiste hulp niet te veel en niet te weinig en vooral met goed inzicht en begrip. Pratend over de verschijnse len van de verschillende rcu- mavormen, vertelt de reuma toloog dat uit de gewricht sontsteking op de lange duur "slijtage" van het kraakbeen voorkomt. Daardoor kunnen botvergroeiingen ontstaan, die zeer veel pijn opleveren. Deze vorm van reuma is chronisch, een ontstekings- achtige slepende aandoening van het bindweefsel, waarin als het ware een gevecht wordt geleverd tussen de allerlei eeuwen onderkende men alleen de jicht, toen werden ook andere gewrichtsziekten voor jicht aangezien en de medische wetenschap stond daar vrij machteloos tegen over. Pas in de negentiende eeuw werden enkele vormen van reuma goed onderkend. Men ging toen reuma in gewrichten, spieren en ze nuwen onderscheiden". Bij hel onderzoek naar de oorzaak van reuma meende de medische wetenschap tussen de twee wereldoorlo gen, dat er ergens in het li chaam een ontstekingshaard moest zitten, die bacteriën zou verspreiden. Men zocht die ontstekingen in gebitten, amandelen, blinde darm of galblaas, maar als die infec tiehaarden waren weggeno men, bleek dat niet bij te dragen tot verbetering van de reuma. Tegenwoordig is men ervan overtuigd dal reuma hele maal niets te maken heeft met uit een ontsteking voortkomende bacteriën, en ook het zoeken naar een vi rus levert nog altijd geen re sultaat op. Men weet nu dat reuma een bindweefselziek te met vele, vele facetten is, die zich in allerlei delen van het lichaam kan voordoen. "Eigenlijk", zegt de specia list, "is zo'n bindweefsel- ziekte een lichamelijk ver weer dat wij (nog) niet ken nen. Maar dat "iets" dat wij "factor X" noemen, wordt over de gehele wereld, vooral sinds de laatste tien jaar vo lijverig gezocht. Maar ook hier is "X" nog de grote on bekende. Het gaat met deze ziekte als met kanker: zon der de ware oorzaak te ken nen kunnen wij nu wel de verschijnselen zo goed moéelijk bestrijden met me dicijnen en therapiëen. Ook op het gebied van me dicijnen hebben wij erg lang moeten zoeken. Men heeft in de jaren dertig gedacht aan tuberculose, waarvoor in het verleden wel goudin- jecties werden gegeven. De ze werden in de jaren dertig toen ook beproefd bij gew- richtsreumatiek en bleken het proces in 70% tot rust te kunnen brengen. Een speciale soort koortsop- wekkende injectie scheen verlichting te geven, maar leverde ook geen ecbl^succes op. We hebben de tragiek^ meegemaakt van de uitvin ding van een hormoon uit de bijnierschors - na twintig jaar onderzoek - het zoge naamde cortison. Men dacht dat de reumapatiënt deze slof tekort kwam, zoals In suline bij de diabetespatiënt en dat wanneer dat tekort aangevuld zou worden, de ziekte te genezen was. Het bleek inderdaad dat het cor tison de ziekte zeer snel tot rust kon brengen, maar dat het zulke verontrustende bijverschijnselen kon ve roorzaken, dat wij het niet in flinke dosis konden geven. Wij gebruiken het alleen nog in zeer lage dosis in uit- omdat de artsen het werken in teamverband met parame dische hulpverleners nu als onmisbaar ervaren. .Dr. van Breemen liet zich 'echter niet afschrikken in zijn streven naar wereldsa- menwerking in het specia lisme reumatologie. Men wist wel. dat de verschillen de soorten reuma op be paalde punten enige over eenkomsten vertoonden zoals pijn. stijfheid, bewe gingsmoeilijkheden. kouwe lijkheid en weersgevoelig- heid, maar de wetenschap was nog lang niet ver genoeg om. bij het vergeefse zoeken naar de oorzaak van de ziekte, de bestrijding ervan goed ter hand te nemen. Daarom, vond hij, had men elkaar nodig om verder te komen. Hij kreeg het ten slotte voor elkaar, in 1913 in Berlijn een internationale conferentie voor speciaal in reuma geïnteresseerde art sen te beleggen. Helaas ver stoorde de oorlog '14 - '18 zijn verdere plannen en hoewel hij in de jaren '20 en '30 krachtig bleef ijveren voor internationale samen werking op het gebied van research (gerichte onder zoekingen), werd het toch 1949 eer de wereldband van reumatologen hecht werd gesmeed. Dat gebeurde op een congres in New York. waarbij dr. van Breemen hartelijk werd gehuldigd. Op dit congres werd de ont dekking van het bijnier- schorshormoon cortison aan de wereld bekend gemaakt. In Nederland werd het spe cialisme reumatologie als internistisch deelspecialisme ongeveer 30 jaar geleden er kend. Op het ogenblik telt Nederland ruim 80 reuma tologen en er zijn leerstoelen voor aan vier universiteiten. De belangstelling voor dit specialisme onder jonge art sen neemt wel toe. maar er zijn nog altijd meer reuma tologen nodig. Bij de sterk toegenomen en nog altijd voortgaande kennis van de ziekte en de bestrijdingsmo gelijkheden komen er ook veel meer ziektegevallen in een vroeg stadium aan het licht en daarom ook zijn er nog meer specialisten nodig. "Wat weten wij nu eigenlijk van reuma?"vraagt de spe cialist zich af. Het gewricht- srouma is het meest bestu deerde ziektebeeld, maar komt niet het vaakst voor Deze ziektevomi komt het meest voor bij vrouwen:dric vrouwen tegen één man. Een tweede bekende vorm is de reumatische ziekte van de aanleiding gevend tot totale verstijving van de gehele rug. Daarbij is het percentage negen mannen tegen één vrouw. Kinderreuma komt minder vaak voor en is dik wijls acuut. Ongeveer 1% van de Nederlandse bevolking boven de 40 jaar lijdt aan enige vorm van gewricht- sreumatiek, maar het over grote deel van deze patiënten ziekte die antistoffen tegen het eigen lichaam produ ceert, en het lichaam dat de ze tracht af te weren. Spier- reuma is een goedaardige aandoening, de patiënt is pijnlijk in bijv. heup of schouder, gepaard met stijf heid. Daarvandaan komt het ouderwetse gezegde: "stijf van de reumatiek". Dikwijls komt spierreuma voort uit de zenuwwortels die uit het ruggemerg komen en bek lemd raken door een slijta geproces in de rug. Daarom wordt dit beeld ook wel ze- nuwreumatiek genoemd. Deze vorm kan geheel gene zen wat de pijnklachten be treft. Uit dit alles wordt wel dui delijk hoe helder het voor beeld van die bij vele sta tions stoppende trein eigen lijk is. Wij vertelden u alleen iets over de meest bekende vormen van reuma cn die kunnen al zoveel verschil lende oorzaken hebben. Er zijn nog tientallen zeldzaam voorkomende reumavor- men op vele plaatsen in het lichaam, maar waartoe die op te sommen? De specialist kan ze vinden en de patiënt naar het beste vermogen helpen. In het algemeen is gewricht- sreuma, ook als deze chro nisch verloopt, geen dode lijke ziekte. Zoals het er nu voorstaat redt 50% van de is Houl.A l.tl.Ab.A» ,60 cm 3 IK, Tuintchuur mwl puntdak DONDERDAG KOOPAVOND Veerseweg 124a - Middelburg Telefoon 01180-12380 Na 19.00 uur: 01180-15068 patiënten het helemaal of met lichte, voor anderen dikwijls onmerkbare handi cap. Van de 50% anderen kan ongeveer de helft rede lijk goed leven en lichte huishoudelijke werkzaam heden verrichten, zij het met medicijnen en/of hulpmid delen. De resterende groep (ongeveer 20%) bij wie de ziekte langer dan 10 jaar voortduurt, behoort tot de blijvend gehandicapten, waarvoor speciale aanpas singen in huis moeten wor den aangebracht. Bij de reumatologen blijft de hoop leven dat eenmaal, liefst heel snel. de oorsprong van de ziekte wordt ontdekt. Want dan zal er ook pre- ventie(voorkoming van de kwaal) mogelijk zijn. Is er nu helemaal geen kans voor preventie? "Alleen maar globaal", zegt de reumato loog. "Het lichaam in goede conditie houden, verstandig eten. geen onverwachte sterke afkoeling van het li chaam (dat is nooit goed!), geen langdurig verblijf in een vochtige omgeving, stress-toestanden, als het kan. vermijden, lichaam en geest niet oververmoeien. Maar ik zeg daarmee niet. dal je van koude, vocht, snoepen, stress of overver moeidheid reuma kunt krij gen. Zo liggen de zaken niet, want dan wisten wij de oor zaak van de ziekte wêl". Amsterdamse Specialisten Vereniging. Evenals in de vorige pro- duktie 'Alle hulde' wordt Gratema bijgestaan door een begeleidingscombo, dat GELIJK OVERSTEKEN is het tiende Nederlandstalige theaterprogramma van Rients Gratema. Deze Frie se cabaretier voert het dins dag 30 maart op in De Schouwburg in Middelburg. probeert in 'Gelijk overste ken' iets te doen met het on dernemersklimaat, met de buitenlandse werknemers, met de chips- en compute- ropmars. met de stijging van de rentevoet, aan de dorps- fanfare. die geen idee heeft van het feit dat ze al jaren bezig is met een fraai stuk zelfwerkzaamheid, aan Jan Modaal en aan een devic- zensparende vakantie in ei gen achtertuin. 'Gelijk over steken' begint 's avonds om acht uur in de Schouwburg in Middelburg. VAN KLASSIEK NAAR JAZZ is het thema van een nachtconcert, dat het Zeeuws Orkest onder lei ding van Louis Stotijn vrij dagavond uitvoert in de Concertzaal in Middelburg. Medewerking aan het con cert verleent de jazzformatie Introduction, bestaande uit Harry Happel piano, Daan Gaillard (bas) en slagwerker Fred Krens. Als solisten tre den Ruud van der Meer (bariton) en Nellie van der Sijde (sopraan) op. De wer ken op het programma van het Zeeuws Orkest zijn: Carmen suite: Les Torea dors van Bizet, drie delen uit de opera Porgy en Bess van Gershwin, Ouverture candi- de van Berstein en Capriccio voor symfonie-orkest cn combo van Tonny Eyk. Harry Happel leidt de stuk ken in die Introduction daarna speelt. De titels van de werken zijn niet bekend. Het nachtconcert begint vrijdag 26 maart om 23.15 uur in de Middelburgse concertzaal. bestaat uit John Eskes. Addy Scheele. Frans Span en Klaas de Vries. Gratema O Unie van elektrotechnische ondernemers RfGISTCRCDTlUOCMARX 1 De meest komplete regenjas van Nederland. Nu voor vrouwen én mannen Kompleet met originele Rainbuddy" of venster'capuchon Makkelijk opvouwen en meenemen door vernuftig opbergsysteem Speciaal tussenstuk houdt broek of rok lekker droog 1 Gemaakt van 100% waterdicht Yotolon: soepel en kreukherstellend materiaal In drie modieuse kleuren Dames trenchcoat Heren trenchcoat 159,50 169,50 2 spots (wit of bruin) 1 meter rail 1 aansluitkast 1 eindstuk 2 comptalux lampen Normaal 208.— TIJDELIJK KOMPLEET ALLEEN BIJ DE Walstraat 68, Vlissingen Tel. 01184-14787 IN VOGEL- VISSEN- PLANTEN- KNAAGDIEREN-DIERENVOEDSEL- TUIN EN BLOEMZADEN-ENZ.ENZ. VLASMARKT 1 2-MIDDELBURG TEL. 01 180-12772. In april start in Goes de opleiding tot De Stichting Vakopleiding Chiropody Zeeland", Postbus 21 1M iddelburg, tel. 01 180-33299 b.g.g. Arnelaan 7, tel. 01 1 80-26798. Minimum vooropleiding M.A.V.O. of I.N.A.S. gewenst.

de Faam | 1982 | | pagina 20