Het ziekenhuis te Noordgouwe ZEELAND IN I)E PEN Zeeuwse reacties gebundeld IN BEROEP ALLE PERZISCHE TAPIJTEN 'ABRASH' ZEEUWSE STATEN 26 maart mini en maxi Vi fwiTTMlLLl IN ZU1DZANDE Mi De Vlissinger-De Faam COMMISSIES WIJZIGING VERGUNNING EUROGAS PERSOONLIJKE LENINGEN J.P. BOOGAARD J.T. van der Meijden Ook leveren wij u voetverantwoord schoeisel! AANVRAGEN DOW CHEMICAL Wegens reorganisatie w.o.: Vloer-, Tafel-, Kleine Kleedjes, Kussens enz. VOOR DE HELFT VAN DE PRIJS Langeviele 52-54 (naast Kijkshop) Middelburg, tel. 16310 WEEKINFÖRMATIE zie elders in dit blad Mil Kortgeleden is een samenvatting verschenen van de Zeeuwse reacties op de drie groene structuurschema's. Deze reacties zijn toegezonden aan de raad van advies voor de ruimtelijke ordening, die de reacties uit het hele land verzamelt. Woensdag 24 maart 1982 ABDIJ Voor de bouw van een ziekenhuis liet men in 1901 het oog vallen op een aantrekkelijk terrein aan het einde van de Donkereweg tussen Schuddebeurs en Noordgouwe. Een romantische om geving en daarom ook een aangepaste stijl. "De vorm aan het gebouw te geven stond al dadelijk klaar voor den geest: welke andere dan de villa-trant moest hier gekozen worden? De cottage-stijl was het meest geschikt om weg te ne men het idee, dat nog bij velen in een plattelandsomgeving voorzit, dat in een ziekenhuis een gevangenisleven wordt geleid of een soort menschenabattoir wordt gedreven. Streekarchivaris W.H. Keikes van Schouwen-Duiveland heeft in de Kroniek van het land van de zee meermin (1981) over het ziekenhuis geschreven onder de titel "Ziek zijn, beter worden in Noordgouwe. Lotge vallen van een klein ziekenhuis op Schouwen-Duiveland, tot de stich ting waarvan 80 jaar geleden werd besloten". Er was een driemanschap dat met veel daadkracht de zaak van de grond hielp: burgemeester jhr. C.A. van Citters, do minee E.L. Nauta en dokter J.L.C. Wortman. Men was bijzonder te spre ken over het ontwerp van architect Bruijnzeel, die geen kosten voor zijn werk berekende. Weldoensters waren vooral de zeer gefortuneerde dames Van der Lek de Clercq en namens deze da mes legde burgemeester Van Citters op 20 mei 1902 de eerste steen. Op 15 december van datzelfde jaar verklaarde hoofdinspecteur van de volksgezond heid dr, Ruysch het ziekenhuis voor geopend. "Zelden heb ik een opdracht met zoo veel instemming aanvaard", schreef dr. Ruysch in een publicatie van 1 903, hij was bijzonder te spreken over het zie kenhuis, dat hij een weldaad voor alle gemeenten op Schouwen-Duiveland noemde. Uit zijn beschrijving valt op te maken hoe klein het was; beneden vier ziekenkamers (4,5 x 2,75 m), boven twee ziekenkamers (4,5 x 5, 633 m) en gelijkvloers twee operatiekamers. Voor de verpleegsters waren er afzonderlijke slaapkamers plus een "vroolijke" zit- en woonkamer. Om goed licht te hebben in de operatiekamers werden gasoline- gloeilichtlampen met grote reflector en omsloten door een glazen bol "als bij boog-licht" geplaatst. Het ziekenhuis was te klein om optimale dienstverlening te bieden. Er waren geen specialisten op het eiland, geen chirurgen. Voor operaties moest de Goese chirurg dr. Huese overkomen. Zijn spectaculaire overtochten leidden tot sterke verhalen. Hij "presteerde het bij weer of geen weer, bij nacht en ontij met een eigen vaartuig de Oosterschel- de over te steken". Een ingezonden stuk in de Zierikzeesche Nieuwsbode van 6 augustus 1926 wijst op de gevaarlijke sistuatie: wanneer dr. Huese een druk kere praktijk op Zuid-Beveland krijgt, zijn de patiënten op Schouwen-Duive land de dupe. Er was een duidelijke tegenstelling tussen het platteland en de stad (Zierikzee); de huisartsen vrees den. dat wanneer er een vaste chirurg in of bij Noordgouwe kwam, die hun praktijk zou benadelen. In de tweede wereldoorlog ging de exploitatie van het ziekenhuis over in handen van de gemeenten. In 1942 werd het ziekenhuis uitgebreid. Na de oorlog vond het merendeel van de gemeenten Zierikzee de beste plaats voor een ziekenhuis. Mede door een vorstelijke gift van het Zweede rode kruis na de watersnoodramp van 1953 kwam dat tot stand. De dagen van het Noordgouwse ziekenhuis wa ren toen geteld, Het woord "groene structuurschema's" staat voor drie rijksnota's die het beleid voor de komende jaren bevatten ten aanzien van de landinrichting, de open luchtrecreatie en natuur- en land schapsbehoud. Eind vorig jaar zijn inspraakgroepen in Zeeland een aantal keren bijeen ge weest om de schema's door te lichten. In totaal hebben ruim 200 mensen meegedaan aan de inspraak. De meeste belangstelling was er in de kustgebie den, wat niet zo verwonderlijk is, want juist voor deze streek hebben de struc tuurschema's het meeste in petto. Landinrichting Volgens het structuurschema komen drie Zeeuwse gebieden in aanmerking voor landinrichting: Walcheren (vanwe- ge de behoeften van land- en tuinbouw en de kwaliteit van 't landschap) en de Kop van Schouwen en een deel van West Zeeuwsch-Vlaanderen (vanwege de kwaliteit van het landschap). Er bestond bij de insprekers veel ondui delijkheid over de argumenten die heb ben geleid tot aanwijzing van de Kop van Schouwen en het betreffende deel van West Zeeuwsch-Vlaanderen, name lijk het uiterste westen in de buurt van het Zwin. Velen vonden het nodig om te komen tot maatrelen voor "recreatief medegebruik" (fietspaden, dijkbeplan- ting enz.), maar dat is nog geen landin richtingsproject. Als er dan toch iets moet gebeuren komt in West Zeeuwsch-Vlaanderen eerder de kust strook tussen Cadzand en Breskens in aanmerking dan het nu aangeduide ge bied. Gepleit werd verder voor het doorgaan van de ruilverkaveling op Walcheren. Insprekers uit de betrokken regio's bre ken ook een lans voor landinrichtings projecten in Sint-Philipsland en in héél West Zeeuwsch-Vlaanderen. Openluchtrecreatie Het structuurschema openluchtrecrea tie verkondigt de opvatting dat voorzie^ ningen voor dagrecreatie moeten wor den aangebracht in de buurt van de grote steden, bijvoorbeeld in de rand stad. De insprekers onderschreven dit wel, maar men vroeg zich af in hoeverre de bewoners van de steden hiervan ge bruik zullen maken en niet toch een dagje naar het Zeeuwse strand zullen gaan... Inspraak groene nota's Daarom mag 't voorgestelde beleid niet betekenen dat er geen rijkssubsidie meer mag worden besteed aan voorzie ningen voor dagrecreatie in Zeeland. Vooral is de uitbreiding van slechtweer- voorzieningen dringend gewenst. Zeer grote projecten worden echter afgewe zen. Wat de verblijfsrecreatie betreft (hotels, zomerhuizen, campings) wijzen de meeste insprekers uitbreiding van de oppervlakte af. Men ziet meer in een verschuiving van vast naar toeristisch (wisselend) gebruik en meer vakantie spreiding. Ook gingen er stemmen op om de ruimte die in een aantal bestem mingsplannen is gereserveerd voor zo merwoningenterreinen om te zetten in ruimte voor campings. Natuur- en landschapsbe houd. Er bestonden twee opvattingen over de nota natuur- en landschapsbehoud. Een stroming vond het terecht dat het beleid slechts zeer algemeen wordt beschre ven (er blijft dan veel speelruimte over voor de lagere overheid); de andere stroming vreesde dat er op deze manier geen doeltreffend beleid kan worden gevoerd Veel insprekers vonden de nota te som ber. Het lijkt erop alsof er van alles aan het landschap mankeert, maar veel mensen denken er anders over. Er was veel kritiek op het beheer van natuurgebieden. Het rijk en particulie-j ren kampen met geldgebrek Moeten er in deze situatie dan nog wel nieuwe ge bieden worden aangekocht? De insprekers achtten in het algemeen extra bescherming van weidevogel- en ganzengebieden niet noodzakelijk. Van uit de natuurbescherming werd gepleit voor het aanwijzen van enkele grote, rustige gebieden voor deze vogels. Aanstaande vrijdag, 10.00 uur, ver gaderen provinciale staten. (Abdij 1 1 Middelburg.) Uit de voorstellen die gedeputeerde staten aan provinciale staten doen, volgt hier een greep. Begonnen wordt met de bestuurlijke or ganisatie van het waterkwaliteitsbe heer. In Zeeland zijn het de water schappen die moeten zorgen voor schoon water, o.a. door gebruik te ma ken van waterzuiveringsinstallaties. Een werkgroep heeft onderzocht of de hui dige manier van werken de beste is en zij is tot de slotsom gekomen, dat het beter zou zijn als het aantal waterschap pen zou worden teruggebracht. De taakvervulling zou dan beter tot haar recht komen. Hoe de waterschapscon centratie moet worden geregeld moet nog nader worden onderzocht en om in de onderzoekstijd doelmatiger te kun nen werken, wordt voorgesteld de tech nologische dienst van de waterschap pen te versterken. De staten moeten zich hierover uitspreken; zij hebben daarbij de beschikking over bezwaar schriften en andere reacties. Op subsidiegebied zijn er de sanering van het schrootbedrijf De Schrijver in Kapellebrug, het vormingswerk in in- ternaatsverband, de werkgroep Delta- insituut en de Stichting het Zeeuwse Landschap: Het besluit "subsidiëring culturele activiteiten 1982" moet wor den herzien. Voor het beheer van de Oosterschelde is er het voorstel akkoord te gaan met de Dinsdag 30 maart, 11.30 uur. behan delt de derde kamer uit gedeputeerde staten het beroep van de heer A M G. van Riel uit Terneuzen. De heer Van Riel had burgemeester en wethouders van die gemeente een tegemoetkoming ge vraagd in de kosten van vervoer per taxi voor schoolbezoek van zijn zoon In plaats van een taxivergoeding heeft het gemeentebestuur een vergoeding toe gekend voor vervoer per fiets voor de zoon en een volwassenbegeleider. De heer Van Riel is het met deze beslissing niet eens en hij heeft daarom beroep aangetekend bij gedeputeerde staten. De zitting is openbaar; ze wordt gehou den in het provinciehuis. Sint Pieter straat 42, Middelburg. I Als de staten er mee instemmen wordt de beslissing over de herzie ning van het streekplan Midden-Zee land twee maanden uitgesteld. Het uitstel is nodig om gs voldoende ge legenheid te geven het statenvoorstel voor te bereiden. De statencommissie voor sociale zaken en volksgezondheid vergadert maandag 29 maart, half twee 's middags. De maatschappelijke dienstverlening staat centraal; besproken worden op dit ge bied de rijksbijdrageregeling, de subsi diëring aan de Vereniging van instellin gen voor maatschappelijke dienstverle ning in Zeeland en de subsidie voor de gehele sector over 1 982. Woensdag 31 maart, 14.00 uur, be spreekt de afdeling basisonderwijs van de provinciale onderwijsraad de ont- werp-schets formatieregeling basis school. In de schets wordt onder meer geregeld hoeveel leerkrachten minimaal aan een basisschool verbonden moeten zijn. Om vijf over twee, ook op 31 maart, vergadert de commissie waterbeheer. Op de agenda staan het rapport bezui niging kosten waterkwaliteitsbeheer, notities over de planvorming van het waterbeheer, aanpassing/wijziging van de grondwaterverordening, het bestrij- dingsplan en het voortgangsrapport van het waterschap Het Vrije van Sluis en het verslag over 1 980 van de technolo gische dienst van de waterschappen over de waterkwaliteit. Vrijdag 2 april vergadert de commissie voor de bootdiensten om 1 6 00 uur. De agendapunten waren bij de samenstel ling van dit artikel nog niet bekend. Alle vergaderingen zijn in het provincie huis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. De commissies sociale zaken en de commissie voor de bootdiensten begin nen met spreekrecht voor het publiek Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-27351, toestel 249. PROVINCIE ZEELAND Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 37. eerste lid. van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. VERGUNNING Zij zijn voornemens tot wijziging over te gaan van de door hen op 28 april I978 onder no. 1217/1, 2e afdeling, bureau milieuzaken, aan Eurogas Terminals C.V. te Rotterdam verleende vergunning ingevolge de Hinderwet, zoals gewijzigd bij Koninklijk Besluit van 24 augustus 1981. nr. 24. voor het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een inrichting bestemd voor de opslag van vloeibare gassen, die onder druk en gekoeld worden bewaard op een perceel aan de Frankrijkweg te Nieuwdorp. kadastraal bekend gemeente 's-Heer Arends- kerke (Borsele). sectie B. no. 1379 en sectie A. nos. 529 en 530 en gemeente Vlissingen sectic M. no. 590. De reden hiervoor is dat het in het belang van het beperken van het brand- en explosiegevaar noodzakelijk is. dat de voor de los- en laadactiviteiten opgestelde voorschriften en instructies nauwgezet moeten worden opgevolgd en dat deze werkzaamheden uitsluitend verricht mogen worden door speciaal daartoe opge leid en terzake kundig personeel. WIJZIGING De voorgenomen wijziging houdt in dat het volgende voorschrift aan de ver gunning wordt toegevoegd: "alle te verrichten werkzaamheden moeten op zodanige wijze worden uitge voerd. dat hierdoor geen gevaarlijke situaties kunnen ontstaan. In verband daarmee moeten die werkzaamheden uitsluitend worden verricht door daar toe opgeleid en terzake kundig personeel. Alle geldende voorschriften en instructies moeten steeds nauwgezet worden gevolgd. Voor werkzaamheden in situaties waarin die voorschriften en instructies niet voorzien of waarbij daarvan moet worden afgeweken, dient uitdrukkelijk toestemming te worden verleend door de verantwoordelijke bedrijfsleiding". BEZWAREN Gemotiveerde schriftelijke bezwaren kunnen van 25 maart 1982 tot en met 8 april 1982 bij Gedeputeerde Staten van Zeeland. St. Pieterstraat 42. 4331 EW Mid delburg worden ingebracht. Tevens kan hierbij worden verzocht zijn of haar persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Middelburg. 24 maart 1982. bedr. 24m 36m 60m 5000 257 187 131 10000 502 362 250 15000 746 536 368 20000 991 711 487 Andere bedragen en looptijden mogelijk. Bemidd.Kant. Nieuwe Burg 1, Middelburg Tel. 01180-36850 Heeft U pijnlijke voeten ga naar: gedipl. voet- en schoenkundig pedicure. Zusterstraat 37 - MIDDELBURG Tel. 01180-14746 - 33299 b.g.g. 26798 Geopend van dinsdag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur. 's zaterdags van 8.30 tot 12.00 uur. Ook behandeling bij u aan huis, door geheel Walcheren V PROVINCIE ZEELAND Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 12 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne hel volgende bekend: AANVRAGEN Dow Chemical (Nederland) B.V. te Terneuzen heeft bij hen op 17 februari 1982 aanvragen ingediend om vergunning ingevolge de Hinderwet en de Wet inzake de luchtverontreiniging voor het uitbreiden van een chemisch/petrochemisch fabriekscomplex met een Ethanolaminefabriek met een gemiddelde jaarcapaci teit van 45.000 ton. De inrichting is gelegen aan de H. Dowweg te Terneuzen. kadastraal bekend gemeente Terneuzen sectie A, no. 535. TER INZAGE Voor een ieder liggen de aanvragen met bijlagen ter inzage. De terinzagelegging vindt plaats van 25 maart tot en met 26 april 1982, en wel op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Terneuzen. op werkdagen van 9-12. en van 13.30-16.30 en iedere donderdagavond van 19-22 uur (voor inzage donder dagavond tel. afspreken 01150-17980 tst. 123): op het bureau milieuzaken van de provinciale griffie. Bellinkstraat 8. Mid delburg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 26 april 1982, tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de verleende vergunningen, liggen de bovengenoemde stukken ter inzage op bovengenoemde plaatsen, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. BEZWAREN Een ieder kan gemotiveerde schriftelijke bezwaren indienen tegen de aanvragen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland. St. Pieterstraat 42. 4331 EW Middelburg, en wel tot en met 26 april 1982. Tevens kan worden verzocht haar of zijn persoonlijke gegevens niet kenbaar te maken. Indien daarom verzocht wordt, kunnen tot en met 19 april 1982 tegen de aanvragen mondeling bezwaren worden ingebracht. In dat geval wordt de aanvrager in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn (tel. 01180- 27351 tst. 455). Middelburg. 24 maart 1982. maximaal bereik tegen minimale kosten Zeeuws-Vlaams MEUBELHUIS^^ r\rselK,.rnCorl«->->lOC Tnl/\lA^n 1011?/» OlCl m.,1 11 TOHC1 Oostburgseslraat 36 Telefoon <01170) 2161 vanurt Bek)»? 00-3111702161 OPENINGS-TUDEN: maandag 1300-1700 uur zaterdag 1000-1800 dinsdag t/m vrijdag 900-12.00 uur zondag 14 00-1800 en 1300-1800 uur woensdag koopavond 19.00-2100 intentieverklaring voor gecoördineerd beleid. Alle betrokkenen rond de Oos terschelde verplichten zich in de inten tieverklaring tot afstemming van eikaars beleid op de belangen van de Ooster schelde, en het daaraan grenzende kustgebied. N WS

de Faam | 1982 | | pagina 17