Vlissingen viert 375-ste geboortedag de Ruyter met bloemenhulde en herdenkingsdienst fff 0f MUM HH DE KLERK Schoolfoto uit de oude doos I n Vlissingen wordt donderdag 25 maart het feit herdacht dat Michiel Adriaanszoon de Ruyter 375 jaar geleden in deze stad werd geboren. De juiste da tum van de geboorte, van de man die later één van Nederlands grootste zeehelden zou worden, is 24 maart, maar omdat op die dag verkiezingen voor de provinciale staten worden gehouden, wordt de her denking een dag later gehouden. Souburger A. van Wijngen kreeg verzetsherdenkingskruis De Vlissinger-De Faam Woensdag 17 inaart 1982 Herdenkingsdienst Versiering Vervolg Directeur-geneesheer Streekziekenhuis NCRV-karavaan in De Schouwburg Lijsttrekker-avond Muziek-special Dia's over kanten mutsen CPN-kamerlid op bezoek Zeeland en de Derde Wereld Gevonden voorwerpen V redesgebedsdienst Toelichting op Mattheuspassion Zangmanifest Wielertoertocht "Ronde van Walcheren" Bijeenkomst goed en slechthorenden Siiuffelmarkt Jubileum Zonnebloem 'Zonnebloem'middag Goethe-weekend Wandeltocht Aagtekerk Werkgroep Homofilie Gevonden voorwerpen CDA Vrouwenberaad Vrouwen in de VVD Vergadering wijkcomité Cursus bloemschikken Robuust massief eiken zitcombinatie D HecrMICHlEL ADRIAE2sTZ D RUYTER,Lieutenant ^ddmirael Generaal der Vere e niade Nederlanden tZ Dc plechtige herdenking bestaat uit twee gedeelten: een bloemenhulde bij het standbeeld van M,A. de Ruyter op de boulevard en een herdenkingsbi jeenkomst in de Sint-Jacobskerk te Vlissingen. gevolgd door een receptie ten stadhuize aangeboden door het ge meentebestuur van Vlissingen. De or ganisatie van de herdenking, die tijdens de zomermaanden nog een vervolg krijgt, is in handen van de stichting Vlissingens Aktiviteiten Fonds. De bloemenhulde, die in de plaats is gekomen van de gebruikelijke kransleg- ging, begint om 16.15 uur bij het stand beeld van De Ruyter. Zowel burgerlijke als militaire autoriteiten zullen de plechtigheid bijwonen. Een bloemen hulde zal worden gebracht door o.a. commissaris van de koningin in Zee land dr. C. Boertien, de commandant zeemacht Nederland, vice-admiraal Hulshof, de consul-generaal van de Ve renigde Staten en zijn echtgenote, de heer en mevrouw Sulzer. de Ameri kaanse marine attaché G.N. Laroque. burgemeester. Th. J. Westerhout van Vlissingen en enkele nazaten van M.A. de Ruyter. De erewacht, die bij het standbeeld staat opgesteld, wordt geïn specteerd door Commissaris Boertien.de commandant Zeemacht Nederland, vi ce-admiraal Hulshof. Na de inspectie van de erewacht zullen afvaardigingen van het korps Zeekadetten Schelde- mond, leden van de scoutinggroep M.A. de Ruyter en leerlingen van het Mari tiem Instituut de Nederlandse. Zeeuwse en Vlissingse vlaggen hijsen. Voorts zal er een informatiebord over M.A. de Ruyter worden onthuld. Dit informatiebord wordt aan het gemeen tebestuur aangeboden door mevrouw Van de Sluis namens het Comité Be schermd Stadsgezicht. De tekst is in vier talen gesteld. Met het strijken van de vlaggen en een korte taptoe wordt de plechtigheid bij het standbeeld besloten. De muzikale omlijsting van het gehele gebeuren bij de bloemenhulde wordt verzorgd door het tamboer- en pijpers korps der Mariniers uit Rotterdam on der leiding van adjudant G.G. Schrij vers. Donderdagavond is er in de Vlissingse Sint Jacobskerk een herdenkingsbijeen komst. die evenals bij de bloemenhulde 's middags, zal worden bijgewoond door De Stichting '40-'45 heeft het verzets- herdenkingskruis toegekend aan de heer A. van Wijngen uit Oost-Souburg. De thans 65-jarige oud-verzetsstrijder kreeg zijn onderscheiding voor zijn activiteiten tijdens de oorlogsjaren, die zich uit strekten tot het onderbrengen van land genoten op onderduikadressen en het helpen van joden om uit handen van de nazi's te blijven. Het verzetswerk van Van Wijngen speelde zich af in de buurt van Nieuw- dorp op Zuid-Beveland% en begon toen hij nog op de Schelde in Vlissingen werkte als autogeen en elektrisch lasser. Hij kwam in opstand toen hij en zijn collega's de uren, die in de wintermaan den wegens de verduistering korter werden gewerkt, in de zomermaanden moesten inhalen. Van Wijngen was dan ook één van de eersten die op transport een groot aantal autoriteiten. Maar ook het publiek is in de gelegenheid om de plechtigheid bij te wonen. Zij kunnen, zo lang de voorraad strekt, vanaf maan dag 15 maart gratis kaarten verkrijgen bij het Vlissingse VVV-kantoor. De herdenkingsdienst wordt geopend door de heer G. van Geelkerken, voorzitter van het Vlissings Aktiviteiten Fonds. Een herdenkingsrede over 'Michiel Adriaanszoon de Ruyter' wordt uitges proken door vice-admiraal b.d. A.v.d. Moer. Zijn toespraak zal worden omlijst door een optreden van de Marinierska pel van de Koninklijke Marine uit Rot terdam. onder leiding van majoor J.J. Koops. De kapel brengt een gedeelte uit het programma dat tijdens hun bezoek aan de VS in verband met het 200-jarig bes taan van de betrekkingen met dit land. in april a.s.. wordt gespeeld. Tijdens de herdenkingsbijeenkomst zal de kerk feestelijk zijn opgesierd met tal rijke bloemen. De directie van de Keu kenhof uit Lisse stuurt belangeloos drie werden gesteld om in Duitsland te gaan werken. De 25-jarige Adri van Wijngen werd toen op een scheepswerf geplaatst waar hij zich met snijbranden van scheepswrakken moest bezighouden. Zijn snijbrander was toen dagelijks op zettelijk - kapot, reden waarom hij meermalen op het matje moest komen en herhaaldelijk werd afgetuigd. Hij besloot toen te vluchten. Met de trein ging hij richting Nieuwerschans. Bij controle aan de grensposten bracht de voortvluchtige Van Wijngen enkele spannende uren door op het dak-van het treinstel waarin hij de reis naar Neder land maakte. Hij kwam veilig aan in de ouderlijke woning in Lewedorp, waar zijn ouders in de buurt van de Sloedam een, boerderij hadden. Hij dook toen onder in een kerkgebouw in Nieuwdorp en kwam daar in contact met verzets- hoveniers die het kerkgebouw in een feestelijke bloemensfeer moeten bren gen. Na de herdenkingsdienst worden de genodigden in het Vlissingse stadhuis ontvangen door het gemeentebestuur. Deze ontvangst staat om 21.35 uur op het programma. Hoewel het officiële herdenkingsge- deelte met deze plechtigheden is afge sloten heeft het organiserende Vlissingse Aktiviteiten Fonds nog een aantal plan nen. in het kader van De Ruyterher- denking. Gedacht wordt onder meer aan een ïeme expositie, een vlootschouw en kinderspelen. De data van deze activi teiten. die öngelwijfeld zullen plaats vinden. zijn nog niet exact bekend. Om een en ander financieel rond te krijgen heeft hel VAF de beschikking gekregen over subsidiegelden. Het Anjerfonds stelde 3000,— beschikbaar, van de provincie Zeeland werd 7500.-- aan subsidiegeld verkregen en de gemeente Vlissingen schonk 15.500. voor de De Ruyter-herdenking. strijders uit de buurt. Hij hielp toen veel mensen aan onderduikadressen, maar moest later zelf weer vluchten en be landde toen in Nieuw- en Sint Joosland. waar hij maandenlang op een zolderka mertje heeft doorgebracht en bij huis zoekingen bracht hij menig uurtje door in de regenbak van het huis waar hij verbleef. Toen de Nieuwlandse grond te heet werd onder zijn voeten kwamen zijn ouders hem met paard en wagen ophalen. In een grote kist - hij kreeg toen de naam Hugo de Groot - ging hij over de Sloedam terug naar Lewedorp waar hij zich weer bezighield met het rond brengen van geheime berichten en an dere verzetsactiviteiten. Van Wijngen kreeg zijn onderscheiding thuisgestuurd per post. MIDDELBURG - De heer C. Kos- tense uit Barendrecht is benoemd tot directeur-geneesheer van de Stichting Streekziekenhuis Walcheren. Hij werkt in die functie zowel voor het Gasthuis in Middelburg als voor het Bethesda-Sint Joseph-ziekenhuis in Vlissingen. De nieuwe geneesheer-di recteur volgt dokter C'.G. Kroes op. die op 1 augustus gebruik maakt van VUT-regeling. De heer Kostense (44) is nu nog werkzaam als huisarts in Ba rendrecht. Hij is afkomstig uit Bier vliet. MIDDELBURG - De omroeporgani satie NCRV presenteert maandag 22 maart een overzicht van haar radio- en televisie-activiteiten. De NCRV-kara vaan komt voor dit doel naar de Schouwburg aan het Molenwater in Middelburg, waar bekende radio- en televisiemedewerkers vanaf vier uur klaar zitten om met hen die dat willen een praatje aan te knopen. De NCRV biedt ook de gelegenheid om deel te nemen aan de reactietest uit de 'Ted- show'. In de omroepersstand kan men een televisietest afleggen. Voorts zijn er doorlopende video- en dia-presen taties, praathoeken. voorlichtings kraampjes en tentoonstellingen. Ook vertelt de NCRV iets over Teletekst, 's Avonds om half acht begint in de Schouwburg een provinciale vergade ring van de NCRV. Voorzitter drs. Thijmen Jansen gaat daarbij in op de vraag 'Waarom juist nu een NCRV?'. Tevens is er een optreden van de christelijke brassband Wilhelmina on der leiding van K. Zijlstra en samen zang met. medewerking van Joop Reijnolds. De avond wordt besloten met de vertoning van de film 'Hier Hilversum...de NCRV'. MIDDELBURG - De lijsttrekkers van D'66. CDA. VVD en PvdA treden vrijdagavond 19 maart met elkaar en met de in de zaal aanwezige toehoor ders in discussie, tijdens het laatste 'politieke café' dat 's avonds om half negen begint in 'Schuttershof in Mid delburg. Mevrouw J. Boogerd-Quaak en de heren F.. Nieuwkerk (CDA). J. de Voogd (VVD) en P. Boersma (PvdA) krijgen enkele minuten de ge legenheid om één van hun collega's aan te vallen op een recente uitspraak. Na hel verweer yan de aangevallene kan het publiek daürop inhaken. Ver der zullen de lijsttrekkers lintwoord geven op de vraag 'Geef aan waarop u denkt te kunnen bezuinigen en waarop u beslist niet wil bezuinigen nu de provincie in de komende jaren tien procent minder te besteden krijgt'. De avond staal onder leiding van de heer C. van der Maas. hoofdredacteur van» de PZC. De muziek voor. tussen en na de discussies wordt gespeeld door leerlingen van de Stedelijke Scholen gemeenschap in Middelburg. OOST-SOUBURG - ln hel buurthuis 'De Zwaan' in Oost-Souburg wordt donderdag 18 maart weer de maande lijkse muziek-special gehouden. Om twee uur begint de muzikale work shop. waarbij belangstellenden op de beschikbare apparatuur kunnen 'jam men'. Wel dienen zij hun eigen instru menten mee te nemen. De film 'Keep on rocking' staat vanaf drie uur op het programma. Deze film is een verslag van een rock- en rollfestival, dat in 1969 in Toronto is gehouden en toont beelden van optredens van Bo Diddly. Jerry Lee Lewis. Chuck Berry en Little Richard. Het festival was georgani seerd door John Lennon. MIDDELBURG - Dia's over kanten mutsen uit verschillende delen van Zeeland zijn woensdag 24 maart te Velen belden ons reeds verontrust met de vraag waarom hun ingestuurde foto nog niet was geplaatst. Wij kunnen ons voorstellen dat het geduld van een aan tal mensen op de proef wordt gesteld, maar we kampen stomweg er mee dat we bijna vijftig foto's ter beschikking hebben, en er maximaal maar één per week geplaatst kan worden. Dus. nog even geduld s.v.p. Deze week plaatsen wij een foto van de tegenwoordige Juiianaschool in Oost- Souburg. De inzender, de heer P. de Visser die woont aan de Noordbeekse- weg in West-Souburg, vermoedt dat hij in 1920 is genomen. De hoofdonderw ijzer is de heer Caliber en de onderwij zeres is mejuffrouw Sietse. Wat opvalt zij nde twee olijke knapen vooraan. Zoals bekend kunt U in het bezit komen van deze oude kiek door 7.50 (che ques niet op naam) samen met dit knip sel te zenden naar de redactie Faam- Vlissinger. postbus 5017. 4330 KA Mid delburg. zien in restaurant De Twee Compag nieën aan dc Loskade in Middelburg. Mevrouw M.E. Jansen uit Brouwers haven licht de dia's toe met een lezing, die zij houdt op uitnodiging van de "Kantkring Wlacheren'. De gast spreekster komt aan het woord zodra de ledenvergadering van de kring is afgelopen. Die begint om half twee. Politiek jongeren forum MIDDELBURG - Ter gelegenheid van de verkiezingen voor provinciale staten - woensdag 24 maart - houdt het Zeeuws Politiek Jongeren Kontakt (ZPJK) donderdag 18 maart een fo rumavond voor jongeren, 's Avonds vanaf acht uur komen verschillende sprekers aan het woord over hun visie op politieke zaken, vooral op de zaken die voor jongeren van belang zijn. Na hun inleidende praatjes krijgen de mensen in de zaal volop de gelegen heid om vragen te stellen en te discus siëren. Jongèrenhuisvesting. jeugd werkloosheid. minimumjeugdloon en energie noemt hel ZPJK als onder werpen die aan de orde kunnen ko men. Ook willen de organisatoren nader in gaan op de vragen 'Wal heeft (provinciale) politiek met jongeren te maken?' en -andersom- 'Wat hebben jongeren met (provinciale) politiek te maken?' De sprekers die voor het fo rum in het jongerencentrum Midgard zijn uitgenodigd, zijn: Mark Faasse (CDA-jongeren) Njonkic Pattinawa (ANJV), Simon Posthuma (SGP-jon geren). Dorothé Tempelman (PPR) en Hans van der Zwam (RPF). Van de andere (jongeren)partijen, zoals de Jong Socialisten. D'66 en CPN/PSP zijn de namen nog niet bekend. De discussies worden geleid door Guido Kiabbers. MIDDELBURG - Het tweede-ka merlid Gijs Schreuders van de CPN houdt donderdag 18 maart een toes praak in het Zuiderbaken aan de Rentmeesterlaan in Middelburg. Ook de lijsttrekker van de CPN/PSP-com- binatie. Hans Dupré, houdt daar don derdag een lezing. Beide sprekers luis teren een PSP/CPN-bijeenkomst op. die wordt gehouden met het oog op de komende statenverkiezingen. Dc avond begint om half acht. Dupré is woensdag 24 maart opnieuw te horen in De Zwaan in OOst-Sou- burg. Vanaf zéven uur 's avonds houdt zijn lijstcombinatie daar een uitsla genavond. MIDDELBURG - Dominique Don van het Rijn Schelde-instituut in Mid delburg praat vanavond (woensdag 17 maart) over 'het ener giegebruik met betrekking tot de Der de Wereld'. Als gastspreker treedt Wim Kersten op. Beiden zijn te horen tijdens de tweede open avond over 'Zeeland en de Derde Wereld', die vanavond om acht uur begint in het Rijn/Schelde-inslituut aan de Dam 47 in Middelburg. VLISSINGEN - In de periode van 3 tot 10 maart zijn bij de gemeentepolitie te Vlissingen de volgende voorwerpen aangegeven: bruine lederen labaks- zak; linker zwarte nappa dameshand schoen; linker zwarte nylon hand schoen: beige nachthemd; geel regen pak in plastic las: paraplu; 3 sleutels aan zwart label: 2 sleutels aan sleutel hanger; lipssleutel; 5 sleutels aan sleutelhanger met letter: 2 wieldop pen. Aangegeven dieren, in asiel: bastaard zwarte poedel, reu zwart met witte kat. witte-perzische gec. kater. Openingstijden: maandag tot en met vrijdag 09.00 - 12.00 uur. 14.00 - 16.00 uur. In dezelfde periode werd bij de ge meentepolitie te Oost Souburg een wit digitaal meisjeshorloge aangegeven. MIDDELBURG - De IK V-kern Mid delburg houdt zondag 21 maart een vredesgebedsdienst in de Doopsgezin de kerk aan de Lange Noordstraat in Middelburg. Het thema van de dienst, die 's avonds om half acht begint, is: 'Wat betekent leven in vrijheid?'. Voorganger is ds. A.V. de Nooij uit Vlissingen. Tijdens een nabespreking in de consistorie van de kerk zal nader op het thema worden ingegaan. MIDDELBURG - De directeur van de Zeeuwse Muziekschool in Middel burg. de heer G.W. Bergman, geeft zondag 21 maart een toelichting op de Mattheuspassion van J.S. Bach. De heer Bergman doet dat aan de hand van grammofoonplaten. Belangstel lenden wordt verzocht tekstboekjes of piano-uittreksels mee te nemen. De toelichting begint 's morgens om elf uur in het gebouw van de muziek school aan de Kuiperspoort in Mid delburg. MIDDELBURG - Meer dan twintig zanggroepen uit alle delen van Zee land en uit België nemen zaterdag 20 maart deel aan het Zeeuws Zangers manifest dat 's middags om één uur begint in de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg. Dit manifest trok in voorgaande jaren ruim duizend be langstellenden. MIDDELBURG - De Koninklijke Marechaussee houdt op woensdag 24 maart in samenwerking met de Ko ninklijke Marine Vlissingen de tweede ronde van Walcheren. De afstand is 85 kilometer. Aan de toertocht nemen politiemensen en personeel van de krijgsmacht uit heel Nederland deel. De toertocht begint om 10.00 uur bij de marinekazerne te Vlissingen. Het geheel wordt begeleid door motorrij ders van de Koninklijke Marechaus see. Na 45 kilometer is er een rust in sporthal de halve maan te Oostkapelle. Naar verwachting zullen de deelne mers om 14.30 uur weer bij de mari nekazerne arriveren. MIDDELBURG - De afdeling Zee land van de Nederlandse Vereniging voor Slechthorenden houdt dinsdag 23 maart een voorlichtingsmiddag voor slecht- en gocdhorenden. Centraal hierbij staat de omgang met slechtho renden. Dc informatrice van de Zeeuwse afdeling, mevrouw Van Rijs wijk, zal een inleiding houden over de film 'Slechthorend'. De bijeenkomst begint om half drie. MIDDELBURG - In de veilinghallen in Middelburg wordt zaterdag 20 maart voor de tweede keer een Wal- chcrse snuffelmarkt gehouden. De markt is geopend van negen uur 's morgens tot vijf uur 's middags. De eerste snuffelmarkt in Middelburg werd op 20 februari door ongeveer zesduizend mensen bezocht. MIDDELBURG-Dit jaar viert 'De Zonnebloem' haar 10-jarig bestaan. De jaarlijkse boottocht op maandag 5 april, zal daarom een extra feestelijk karakter krijgen. De tocht gaat dit keer naar het Veerse Meer en de Oosterschelde. Zieken, gehandicapten en bejaarden die mee willen kunnen zich tot en met maandag 22 maart aanmelden bij me vrouw A. Rienstra. Langevielesingel 18a. tel. 01180-29718, tussen 18-20 uur) of mevrouw M. Coumou. Van Kleffenslaan 16. (tel. 01180-26381). VLISSINGEN-De regio Walcheren van "De Zonnebloem" houdt op za terdag 27 maart een ontspannings middag in het gebouw van de M.T.S.. Marconiweg 1 te Vlissingen. Het pro gramma vermeldt o.a. een optreden van het Scheldeloodsenkoor. Dc MTS is vanuil Middelburg te bereiken met bus 56. halte sporthal. Men kan zich aanmelden op de nrs. 01180-29718 of 26381. MIDDELBURG-Op 22 maart aan- staande wordt de 150e sterfdag her dacht van Johann Wolfgang von Goethe. Goethe is zeer bekend om zijn gedich ten. zijn lyriek, zijn drama's en zijn romans. Als hommage aan deze kunste naar/wetenschapper houdt het studie centrum voor Anthroposofie in Zee land. 19. 20 en 21 maart een speciaal Goethe-weekend. Dr. Siepman van den Berg en Drs. de Cock, beiden docent in de fenomeno logische natuurwetenschap aan de Vrije Hogeschool, zullen de deelne mers invoeren in de methode van on derzoek van Goethe. De dames Arends en Geurts, beiden werkzaam in de kunstzinnige expres sie. begeleiden de deelnemers in het op kunstzinnige wijze tot uitdrukking bren aen van het beleefde. De heer Sandhövel schetst Goethe's biografie in zijn verbinding tot bio grafische wetmatigheden. Als bijzonder hoogtepunt zal mevrouw Knottenbelt, voordrachtkunstenares enige gedichten van Goethe voordra gen en zal de heer de Broeckert enige stukken spelen van Beethoven, groot bewonderaar en vriend van Goethe. Zij die geïnteresseerd zijn in dit week end kunnen inlichtingen inwinnen bij het studiecentrum van Anthroposofie. Dam 69. Middelburg, dan wel telefo nisch 01180-34646/01102-2564. AAGTEKFRK-De sportvereniging Aagtekerke (SVA) houdt zaterdag 20 maart weer een wandeltocht. De af standen zijn 5. 10. 15 en 25 km. De start is bij verenigingsgebouw Amicitia aan de Agathastraat. De 25 km-lopers starten om één uur, de deelnemers aan de 15 km om half twee en de rest om twee uur. Het startbureau gaat 0111 half één open. Iedere deelnemer die de tocht volbrengt ontvangt een speciale herin- neringsmedaillc. VL1SSINGEN-De werkgroep Homo filie 'Walcheren' houdt woensdag 24 maart een thema-avond over de anti discriminatiewet in coffeeshop Belli Amie, Bellamypark 10. Vlissingen. M1DDELBURG-In dc periode van I tol en met 7 maart zijn bij de gemeen tepolitie in Middelburg de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven: paar witte sportschoenen; rood kin derlaarsje met witte rand; rode kin derpantoffel; blauwe regenbroek: sleutels: handschoenen; bromfiets- plaatje; verzekeringsbewijs: beugel; bankbiljet; donkerbruine portemon nee met inhoud; gouden kinderring. en gouden knop. Dieren: hond. zwart. MIDDELBURG-Het CDA Vrouwen- beraad buigt zich donderdag 25 maart over de sociale wetgeving, de jeugd werkloosheid. deeltijdarbeid, het werkgelegenheidsplan en de ziektewet 'perikelen'. Inleider is de heer S. Jor- rilsma uit Goes. C'NV-vakbondsbes- tuurder en bestuurslid van het CDA- Zeeland. Het Vrouwenberaad komt bijeen in de Oranje-Nassau Mavo aan de Sportlaan in Middelburg. De bij eenkomst begint om acht uur. M1DDELBURG-De regio 'Walche ren' /an de Vrouwen in de VVD bes teed donderdag 25 maart aandacht aan het onderwerp 'Energie'. De avond vindt plaats in de restauratie van het Station in Middelburg, aan vang 20 uur. VLISSINGEN-Hct wijkcomité Paau- wenburg komt woensdag 24 maart om 20 uur bijeen in club-en buurthuis De Paraplu. Aan de orde komt o.m. de groenactie op 27 maart, het hobby- projekt van de openbare kleuterschool De Zonnebloem' en de politieke avond op 17 mei. VL1SSINGEN-In club-en buurthuis 'De Scheldébuurt' start dinsdag 23 maart een cursus bloemschikken. De cursus omvat 10 lessen. Voor nadere informatie kan men bellen 01184-12302. Hbnen is meer dan h dak boven je hoofd ma in uw mum Drie jaar garantie op de romp? De Klerk knippert niet met de ogen. Logisch, de massief eiken konstruktie weet van geen wijken. Kussens in topkwaliteit leder zijn dan een vanzelfsprekendheid. A 2+3-zitsbank Van.2875.- voor Bijpassende fauteuil Vanvoor 725.- vlissingen: spuistraat 6, tel. (01184-17720) AAP, NOOT, MIES...

de Faam | 1982 | | pagina 7