De F-side van de provinciale verkiezingen: W ANJA MARJA ril VAN DE REE brilmode urr HELMO FASHION Houdt Groeneveld voor ogen °r 84e jaargang no. 11 - woensdag 17 maart 1982 at en waarom en of we soms van de anti kernenergiebe weging zijn. Voor een interview wil hij ruggespraak houden met de PvdA-verkiezingscommissie. Paul Boersma is immers lij staanvoerder voor de Zeeuwse statenverkiezingen en als zodanig ook woordvoerder. Toch wordt een afspraak gemaakt. Op zijn kantoor in de provinciale griffie gaat zijn deur nét niet op slot, maar de secretaresse krijgt de uitdrukkelijke opdracht niet te storen. Wim Don (53) ontpopt zich gedurende dat gesprek als een vurige aanhanger van Joop den Uyl. Hij zet vraagtekens bij het optreden van de FNV en hij vindt het optreden van sommige actiegroepen beangstigend. Zeker die actiegroepen die het schijnbaar op zijn persoon hebben gemunt en hem intimideren. Dat komt volgens Don omdat die actiegroepen de persoon en de verantwoordelijkheden niet weten te scheiden. Als verantwoor delijke gedeputeerde en voorzitter van de raad van bestuur van de PZEM wordt net gedaan alsof in Don twee figuren huizen die met elkaar in conflict dienen te zijn. Over zichzelf De verkiezingen Verantwoordelijkheid MEuBe»-gaa[i] ZUIDZANDE TUSSEN OOSTBURG en CADZAND llllllllllllllllllllllllllll lllllllll Eén voorbeeld uit het assortiment van Groeneveld. lllllllll I llllllllllllllll Actiegroepen PZEM-voorzitter gedeputeerde Gerestaureerde boerderij [33: Bang&Okifeen dëWtH n° o\- Autoverzekering Assurantiekantoor LAHR CO J.P.A. R0SSËL KUNSTGEBITTEN REPARATIE FREESIA'S TULPEN NARCISSEN IRISSEN TR0SANJERS 3,95 per bos 5,95 Hm'tuln Korte Geere 9-13 Middelburg Tel. 01180-15860 /f "Betere geschenken" ORIGINEEL HANDGESCHILDERD BLAUW DELFTS DC rowciu rus DELFT De Faam WAARIN OPGENOMEN "(.ROOI WALCHEREN" IN COMBINATIE MKT l)K VI.ISSINGKR III IS-W-Hl ISOPCKHKKI \l (HEREN KOMT WIM DON TERUG ALS GEDEPUTEERDE? Don is een optimist. De opinieon derzoeken die er op wijzen dat de PvdA links en rechts afbrokkelt gel den volgens zijn mening niet voor Zeeland. Dat betekent in zijn optiek dat de PvdA na de verkiezingen in de provinciale staten weer met twee gedeputeerden de beraadslagingen zal hervatten. Hij rekent er op - en legt dat met veel nuances in zijn stem uit - dat de Zeeuwse PvdA achterban hem trouw blijft. Hij komt met Boersma terug. De voor spelde winst van D'66 met het ge volg dat die partij voor het eerst in de geschiedenis aanspraak op een plaats in het college zou maken ten koste van hem wijst hij van de hand. "Wim Don is een jon gen die op zijn veertiende jaar in een garage ging werken. Ik had net één jaar gymnasium achter de rug. maar daarvan timist, en dan val je nog wel eens op je gezicht, maar dat ik na de verkiezing op 24 maart een grote teleurstelling moet slikken, daar geloof ik stomweg niet in. In ieder geval niet in Zeeland. Dat heeft de PvdA niet verdiend. Ik hoef maar te wijzen op onze acties in de ketelbouw voor het behoud van de werkgelegen heid en onze zorg om het milieu... en zo zou ik door kunnen gaan. was ik drie maanden ziek. Mijn vader, predikant in Oostkapelle vond, en dat ging zo in die tijd, dat ik maar beter niet verder moest leren. Na de garageperiode werkte ik bij een verzekeringsmaat schappij. In 1962 kwam ik in de Mid delburgse gemeenteraad terecht. In 1964 begon ik samen met mijn broer een ma kelaars- en assurantiekantoor. Die zaak heb ik in 1978 overgedaan aan mijn broer omdat ik vanaf dat moment van mijn hobby dagwerk ging maken. Ik werd in dat jaar gedeputeerde". ïk heb met de onderzoekers in het land niets te maken. Ik verwacht hier in Zee land geen verlies voor de PvdA, althans niet zoveel als aldoor wordt voorspeld. Nu ben ik weliswaar van nature een op- Ik dacht dat wc hebben laten zien dat we ons inderdaad sterk hébben gemaakt. Als we veel zetels verliezen en ik daar door niet meer als gedeputeerde terug zou komen? nou. dat zien we dan wel. Ik calculeer het in ieder geval niet in. Ik ga er van uit dat we gewoon door gaan. Zo niet nou ja. dan word ik werkloos. Ook daarover maak ik me persoonlijk niet ongerust. Want er is, in tegenstelling tot hel bedrijfsleven, voor ex-gedeputeerden een wachtgeldrege ling. Gelukkig maar. Stel je eens voor dal ik op mijn vierenvijftigste nog zou moeten gaan solliciteren. Ik kan me bovendien niet voorstellen dat ik niets meer te doen zou hebben. Maar nog maals, we komen terug, zeker gezien het werk dat we deden, kan ik me nauwe lijks voorstellen dat de kiezers ons nu in de steek zouden laten....". "Als de PvdA bestuurlijke functies aan vaardt, moet men de mensen op die posten ook de ruimte geven. Het is om het geven van die ruimte en verant woordelijkheid dat het niet goed gaat met de partij. Een voorbeeld: als je er gens loopt en ziet dat een kind een steen gooit naar een eend in het water, dan acht ik me als volwassen, voorbijganger verantwoordelijk voor wat daar gebeurt. Ik moet het kind een standje geven. Iets anders, een paar flinke stappen ver der. zien we Joop den Uyl. Die man muis*- daaA mod je qmu,St Telefoon: 011 70-2161 Zondags geopend van 2 tot 6 uur. Woensdag koopavond van 7 tot 9 uur Wij laten u graag onze ua andere monturen zien. Natuurlijk adviseren wij dan welke bril u het beste staat. Als Groeneveld-opticien weten we niet alleen alles van optiek, maar ook welk montuur het best bij u past. Goes, Lange Vorststraat 106, Middelburg, Lange Delft 24, Vlissingen, St. Jacobsstraat 14 De Groeneveld-opticiens zijn aangesloten bij het Optiek-Gilde moeten we de ruimte geven om zijn ve rantwoordelijkheid te kunnen dragen. Hij is op een rotklus gaan zitten. En niet in het belang van zichzelf, maar in hel belang van al diegenen die van een uit kering afhankelijk zijn: via welke wet dan ook. Hij vecht om de minima te beschermen tot maximaal min x één procent. Van Agt-Wiegel wilden indertijd tot een verhouding min vier procent. Den Uyl is de eerste die een stuk verantwoordelijk heid durft te nemen, en er bovendien nog in gelooft dat je de werkloosheid kunt ombuigen. Hij gelooft dat je die vijfhonderdduizend werklozen voor een deel geleidelijk aan weer aan werk kunt helpen, terwijl de werkloosheid de afge lopen jaren alleen maar is gestegen. Geven we die man niet de ruimte, wat kan er dan wél nog? Ik kan overigens wel begrip opbrengen voor de houding van de vakbeweging, hoewel ik het niet terecht vind. Ook de vakbond moet zijn verantwoordelijk heid dragen en moet weten waar ze mee bezig is. Gaan ze zo door. dan komen we straks in een situatie terecht dat er ges neden moet worden, terwijl er geen Den Uyl meer is. Ze hebben elkaar nodig. Iedereen beseft dat er bezuinigd moet worden. Daarom wordt van de vakbe weging gevraagd mee te helpen. Om die bezuinigingen staat de PvdA bepaald niet te juichen. Maar we moeten on sympathieke maatregelen nemen: juist omdat de belangen van de kleintjes in het geding zijn. Als er dan bezuinigd moet worden, dan maar een beetje op de ziektewetuitkeringen. Daarmee zijn de overige uitkeringen te redden. Dat is me iets waard. De uitkering in de ziektewet is toch al de enige uitkering waar hon derd procent voor wordt betaald. Bij die andere uitkeringen wordt tachtig pro cent betaald. Ondanks die meevaller van vijfhonderd miljoen van de zieken geldpremies is bezuinigen nodig. Dat is éénmalig en geen structurele meevaller. Den Uyl heeft het gezocht in een sector waar het minste pijn veroorzaakt en waar de schade zo beperkt mogelijk blijft. Het achterliggende doel. is het niet loskoppelen van de uitkeringen aan de Ionen. Dat dient men ook bij de vakbe weging in het oog te houden". "Het probleem in de politiek is dat veel mensen niet meer uit elkaar weten te houden dat zij andere mensen, en ik zei dat al eerder, een stuk verantwoorde lijkheid hebben gegeven. Daardoor kun je je er niet meer vanaf maken met te stellen: de schuld ligt daar of daar. Je bent er zelf bij betrokken. Een simpel voorbeeld is dat ik als voorzitter van de raad van bestuur van de PZEM, een college van vijftien mensen, waar je soms na indringende debatten tot be paalde beslissingen komt, de beslissin gen naar buiten moet brengen. Er bes taat echter altijd het gevaar dat jij als voorzitter met die beslissingen vereen zelvigd wordt. Vooral sommige actie groepen spelen het graag op de persoon. Tk ben zelf antimilitarist, maar heb nooit de neiging gehad om op het moment dat er in de jaren vijftig voor de pacifisten geen plaats meer was in de PvdA, uil de partij te stappen. Een partij mag nooit het verlengstuk zijn van een actiegroep. Een partij moet bereid zijn om verant woordelijkheid te dragen en dus bereid zijn beslissingen te nemen. Ik ben het bepaald niet altijd eens met wat er in de partij gebeurt. Maar daartegenover vind ik in de PvdA nog steeds het meeste van mijn idealen terug. Als een mens geen idealen meer heeft is hij geestelijk dood. De PvdA kiest voor eerlijkheid en ge lijke kansen en dat noem ik socialisme. Ikzelf heb volop kansen gehad, omdat ik uit een bepaald milieu kom. Maar velen hebben een moeilijke entree in de maatschappij; ze hebben minder kans; ook in deze lijd nog. Ik heb begrip overigens voor wat ze noemen de pun kers en de actievoerders. Alleen vind ik dat zij niet per definitie en uitsluitend in actievoeren moeten overgaan, maar met elkaar trachten een motivatie te vinden. Dat kan dan deels actievoeren zijn. Ik beschouw actiegroepen als het gewe ten van de overheid en de politieke par tijen. Gelukkig zijn er actiegroepen: dat meen ik zeer nadrukkelijk. Maar de po litieke partij zou de idealen moeten aangeven waarin die groepen zich kun nen vinden. Nu is er natuurlijk geen ideaalbeeld voor de maatschappij maar het punt is dat je of de zaak. tegen de klippen gooit of de goeie elementen er uithaalt en tol zin in je leven maakt. Neem nu dc anti-kernenergiebeweging. Ik heb de overtuiging dat er velen onder zijn. die een diepgewortelde angst heb ben tegen de vér ontwikkelde technolo gie van de kernenergie. Maar daarnaast verwacht ik dat de mensen weten dat ze leven in een democratie en dat ze de wegen moeten bewandelen die daarvoor zijn aangegeven. Ik geef toe dat ik in de tijd van nicuw-links ook bepaald niet achter de vormen, zeg maar ludieke vormen van die groep binnen de partij stond. Nu zie ik dat er veel goeds uit is voortgekomen. Actiegroepen, ik zei dat eerder al, pri ma... maar dan binnen de spelregels. En niet zoals recentelijk gebeurde, iemand die als mij proberen te treffen, omdat ik toevallig voorzitter van de PZEM ben. Het gaat toch niet aan dat men mij pro beert te intimideren met anonieme en dreigende telefoontjes en vuil depone ren in mijn tuin... Ik vind dat beangsti gend. Daarom ook vind ik dat de PvdA zich moet bezinnen op de diepere zin van het leven. Ikzelf noem me christen socialist. Maar die bezinning binnen onze partij kan uit iedere soort van so cialistische of sociaal-democratische in valshoek komen. Of je nu protestant, katholiek of humanist bent...". "De PZEM is een openbaar nutsbe drijf, en eigendom van de gemeenschap. De invloed van de gemeenschap dient dus zo optimaal mogelijk te zijn. Hoe doen we dat nou...? Omdat de PZEM bestuurd wordt door een raad van bes tuur die is gekozen door en uit de staten en door en uit de gemeenteraden. De PZEM-directie bestuurt niet. De PZEM wordt dus bestuurd, zo zou je kunnen zeggen, door politiek gekozenen. De taak van de PZEM is voldoende energie te leveren tegen aanvaardbare prijzen. Daarnaast heeft de raad van bestuur de verantwoordelijkheid voor 1300 perso neelsleden van de PZEM. Op dat scherp van de snede zit je dus. En niet zoals wordt beweerd dat in mijn persoon zich tegengestelde belangen zouden nestelen zoals enerzijds de politieke verantwoor delijkheid en anderzijds het voorzitter schap van een bedrijf. Juist omdat de PZEM een openbaar nutsbedrijf is, wordt in de staten altijd zeer uitvoerig gedebateerd over het wel en wee van dat bedrijf. Daar moet ook de verantwoording wor den afgelegd en die ontloop ik op geen enkele wijze. Dat ik voorzitter ben ge worden van de raad van bestuur van de PZEM is een gs-college besluit geweest. Ik heb op die plaats verantwoording af te leggen. En als verantwoordelijk bes tuurder, dien ik stomweg meerderheids besluiten naar buiten te dragen. Ook al ben ik het niet altijd eens met dat standpunt. Daartegenover staat echter, dat men op crusiale momenten meer derheids- en minderheidsstandpunten moet kunnen verwoorden. Dat geldt ook voor de raad van bestuur van de PZEM. Maar omdat die PZEM nu toevallig ook een kerncentrale heeft, daarom spitst die kritiek zich toe op de voorzitter van de raad van bestuur. Ik ben er van overtuigd, dat er weinig kri tiek zou zijn als die PZEM zonder kern centrale zijn stroom zou leveren. Zou den al die acties om en rond die kern centrale niet geweest zijn, dan was de kritiek op de voorzitter er dus ook niet geweest. Ook binnen de PvdA leeft de anti-ker nenergiegedachte meer dan zo meni geen denkt. Maar het gaat er nu over dat je de verantwoordelijkheid als gekozene draagt. En dan ga je het totale veld overzien van het aantal energievoorzie ningen in dit land en krijg je een aantal aspecten waarmee je rekening moet gaan houden en waaruitje keuzes moet gaan maken. Kiezen voor kolenenergie is ook geen eenvoudige zaak. Ik vind het daarom zeer juist dat de PvdA in Zee land zegt: we kunnen nu wel willen dat die kerncentrale wordt gesloten, maar de beslissing en de consequenties daar van dienen in het parlement te worden genomen en door 'Den Haag' te worden betaald. Wij kunnen de gevolgen niet dragen. En het zou ireële politiek zijn als wij in Zeeland besluiten om die kern centrale te sluiten en we weten niet waarvan we dat moeten betalen. Ik zit evenwel niet als de PvdAer Don op de voorzitterstoél van de raad van bestuur, maar als lid van het gs-college. Dat col lege is ook verantwoordelijk. Wij heb ben destijds gekozen voor een afspiege lingscollege met een programma. En er geschiedt bij de PZEM dan ook niets zonder meeweten van het college. En als de PvdA zegt zijn handen niet vuil te willen maken aan de kerncentrale, dan moet de partij zich terugtrekken uit het kollege. Daartegenover zie ik de resultaten met vertouwen tegemoet voor hel geval aan PZEM-mensen gevraagd zou worden: hoe heeft deze voorzitter het de afgelo pen vier jaar gedaanZou ik uit het personeel kritiek krijgen, dan zou ik een volgende keer in het college zeggen hel is beter dat een ander dit werk gaat doen. De mening van het personeel is voor mij een verschrikkelijk belangrijke maatstaf. Dat bepaalt ook voor een groot deel mijn functioneren als voor zitter van de raad van bestuur. De werkgelegenheid en de werkomstandig heden wegen zeer zwaar voor mij. Ik zou het niet leuk vinden als het personeel mij te kennen gaf dat ik het verprutste". "Over mijn huis aan de Walcherseweg wordt inderdaad nog wel eens wat ge roddeld. Maar ik zal dit eens simpel uit de doeken doen. Ik heb me bereid verklaard om lid van gedeputeerde staten te worden. Daarbij eiste dc partij van mij een optimale in zetbaarheid. Dat betekende, ik moest de zaak, het makelaars en assurantiekan toor dus, verkopen. Dat heb ik gedaan. Mijn broer heeft mijn aandeel gekocht. Over dat kapitaal heb ik vervolgens vijftig procent belasting betaald. Die boerderij, waar ik nu woon, heb ik altijd de mooiste boerderij van Walche ren gevonden. Toen ik die boerderij plotseling leeg zag staan, heb ik hem gekocht met het geld dat vrij kwam uit mijn vroegere zaak en heb me ingezet om hem te restaureren. Ik was zogezegd hel slachtoffer dat men moest vinden om die prachtige boerderij in stand te houden. Ik heb er mijn hele hebben en houen ingestopt, en niet mijn kapitaal stiekum op de bank gezet. Als iemand mij vijfjaar daarvoor had gezegd dat ik nog eens zou gaan verhuizen, höd ik ge zegd 'nooit van ze leven'. Ik kan mij echter voorstellen dat mensen vragen hebben over mijn huis. Maar als die mensen naar mij toekomen met die vragen ben ik bereid hen te verteilen, hoe het een en ander staat. Maar aan achterklappen heb ik een afschuwelijke hekel. Ik heb dat huis goudeerlijk ver diend... Ik vraag me af of ik er wel dieper op moet ingaan Wat mij overigens wel opvalt is dat veel van de mensen die er opmerkingen over maken zelf al twee Mmm DeDee^v&mgei«svant)ee«eng^ 3 jaar garantie hik» Nieuwendijk 35-39 VLISSINGEN huizen bezitten of ze hebben een boot of veroorloven zich een aantal reizen per jaar. Ik ben drie jaar niet op vakantie geweest, omdat ik mijn vakantie in mijn huis in Zeeland houd. Bovendien kan ik zonder schroom zeggen dat ik een erg druk leven heb. en op die verbouwde boerderij heb ik een stukje paradijs op aarde. Natuurlijk worden er rondom dit bezit allerlei indianenverhalen verzonnen. Net zoiets als dat Den Uyl een tweede woning in België zou hebben. Maar moet ik net als vele anderen aantonen hoeveel van de belasting aftrekbare gif ten ik jaarlijks geef..? Neen. ik kan echt niet zo'n farizeeër zijn. Dc bruto- kosten voor deze boerderij zijn inder daad erg hoog geweest, maar die heb ik niet helemaal zelf betaald. Voor monu menten bestaan subsidieregelingen van de verschillende overheden. En als de gemeenschap vindt dat monumenten bewaard moeten blijven, dan betekent dat dat ze ervoor betaalt. Ik besteed mijn inkomen naar eer en geweten en niet levend in grote luxe, maar wél in de naar mijn smaak mooiste boerderij van Wal cheren. En dat vraagt de nodige offers. Maar ik vraag me wel af waarom een PvdA-gedeputeerde niet en een VVD- gedcpuleerdc wel in een dergelijk huis mag wonen..? Moet je niet eerder ver wachten dat een PvdA-gcdeputcerde zich als socialist er voor inzet dat de zwaarste lasten door dc zwaarste schou ders worden gedragen... ook als die so cialist zelf zware schouders heeft....?". Ad Hanneman Foto's Ruhen Dreel. PI JPENHUIS Walstraat 31. Vlissingen SIGARENMAGAZIJN Walstraat 119, Vlissingen /o Premies incl. Zeeland-korting, max: no-c laim, gr. krt., vcrkccrsalarmdicnst en nicuwwaardercgeling. Acc. 25-65 j.. be perkt gebruik, 5 j. rijbewijs w.v. 2j. schade vrij. Ook voor jongere leeftijden gunstige tarieven. Catw. AR WA 8.000 225 122 10.000 289 132 12.000 326 146 f 14.000 363 f 153 16.000 401 J' 161 18.000 442 f 175 f 20.000 482 183 25.000 578 209 Indien u via kantoor ver/.ckcrd bent kijgt u deskundige hulp bij het verhaal van uw schade op een schulige tegenpartij. Statenlaan 152, Middelburg, tel. 01180-25391 TANDPROTHETICUS Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraal 52, Vlissingen Florado deze week: en 2 bos voor Lange Delft 99, Middelburg Walstraat 90, Vlissingen Vdlingvcr* Blocmgocd

de Faam | 1982 | | pagina 1