i§Sm GORDIJNEN STELEN DE SHOW Een stukje provinciale geschiedenis Niet zo in de schijnwerpers IN BEROEP Kiezers gaan op 24 maart naar stembus Welzijnsoverleg provincie gemeenten J.P. BOOGAARD COMMISSIES DE SCHIPPER NIEUWDORP Adverteren is bekend blijven Woensdag 24 maart is het zover. Dan gaan de stembussen open voor de verkiezing van de leden van de provinciale staten. Volwasseneneducatie Planologie Welzijnsplanning Voortgezet onderwijs Recreatie Financiën Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: t bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-27351, toestel 249. VERGUNNING HOÈCHST AFTREKPOSTEN BELASTINGTERUGGAAF REDELIJK TARIEF PERSOONLIJKE SERVICE WEEKIN FORMATIE zie elders in dit blad ^-y .1 b- y HOVENIERSBEDRIJF van Hogendorpweg 54 4384 GZ Vlissingen Tel. 01 184-65375 na 1 8.00 uur. Onze voorraad CUPRESSOCYPARIS LEYLANDII slinkt, maar we kunnen u nog helpen aan grote maten met een hoogte van±1.75 m. We hebben ook nog een beperkte voorraad van kleinere maten: 1,25 m. en 1,50 m. Wij leveren ook andere CONIFEREN, HEESTERS, BOMEN, VASTE PLANTEN enz. Ook a.s. zaterdag zijn wij van 08.30 tot 1 5.00 u. op onze KWEKERIJ aan de WILGENHOEKWEG te SEROOSKERKE (tegenover Groenleer bestrijdingsmiddelen). rr i mini OPENING OP DONDERDAG 18 MAART MEUBELHUIS De Vlissinger-De Faam ABDIJ Woensdag 10 maart 1982, I EUWS Het woord provincie komt van het la- tijnse "provincia" of wingewest. Nu bedoelt men er een groter onderdeel van een staat mee. De Nederlandse provincie zoals we haar nu kennen da teert van 1814, na de Franse overheer sing Voor die tijd. onder de republiek der zeven verenigde Nederlanden, wa ren de provincies eigenlijk kleine zelf standige staten, die alleen bepaalde be langen (defensie en buitenlandse poli tiek bijvoorbeeld) door de Staten-gene- raal lieten behartigen. In 1 848 werd de grondwet op een aan tal punten ingrijpend gewijzigd. Wat de provincie betreft kwamen er recht streekse verkiezingen voor de leden van provinciale staten en de verplichting dat de statenvergaderingen zich in het openbaar dienden af te spelen Verder schreef de grondwet een speciale pro vinciale wet voor (wat betekende dat de koning m het vervolg niet meer naar ei gen inzicht de gang van zaken in de provincie kon bepalen) en kreeg de pro vincie de beschikking over eigen finan- IVergaderzaal van provinciale staten Dinsdag 1 6 maart om 14.00 uur houdt de AROB-commissie uit gedeputeerde staten zitting om het bezwaarschrift te behandelen van de heer J. Bogaert uit Oostburg. Hij is het niet eens met de beslissing van gedeputeerde staten om een verklaring van geen bezwaar te ver lenen aan burgemeester en wethouders van Terneuzen voor de (ver)bouw van een winkel aan de Havenstraat in Ter- neuzen. Ook op 1 6 maart, maar.dan om 14.30 uur is het de beurt aan de tweede kamer uit gedeputeerde staten. Zij behandelt het beroep van een inwoonster van Sas vant Gent op grond van de algemene bijstandswet. Het gaat om een beslis sing van de gemeente Sas van Gent. Dezelfde dag om 15.00 uur behandelt de derde kamer uit gedeputeerde staten het beroep van het bestuur van de Ve reniging voor protestants-christelijk kleuter en basisonderwijs in Vlissingen en het bestuur van de Vereniging voor protestants-christelijk onderwijs in Oost en West-Souburg. Deze besturen zijn het niet eens met het bedrag per leerling voor het lager onderwijs, dat de Vlis- singse gemeenteraad heeft vastgesteld voor het jaar 1 981 Provinciehuis - zetel van provinciaal bestuur en administratie In het bestuur van ons land, staat de provincie in het midden, tussen het rijk en de gemeenten. Veel mensen hebben meer belangstelling voor wat er in Den Haag gebeurt en voor wat de gemeente doet. Die zorgt bijvoorbeeld dat er hui zen worden gebouwd, dat er welzijns voorzieningen zijn, dat het huisvuil wordt opgehaald en dat je op het ge meentehuis terecht kunt om te trouwen of geboorteaangifte te doen. Op het provinciehuis - aan de Sint Pie terstraat in Middelburg - worden zaken behandeld die meestal wat verder af lij ken te staan van de bevolking. Vroeger was dat misschien ook wel zo,. De pro vincie hield toezicht op de financiën van de gemeenten en de waterschappen, hield de dijken in de gaten en zorgde voor de aanleg van wegen. Maar gelei delijk is die situatie veranderd en vooral de laatste tien jaar is de betekenis van de provincie sterk toegenomen. Vooral op het gebied van de ruimtelijke ordening heeft de provincie veel te ver tellen Niet dat ze uitmaakt hoe een nieuwe woonwijk er precies komt uit te zien, maar ze bepaalt wel öf er nieuwe woonwijken mogen komen. Hetzelfde geldt voor de aanwijzing van natuurge bieden, industrieterreinen, recreatiege bieden enzovoorts. Het zijn allemaal za ken die de provincie regelt via de streekplannen. Ook belangrijk is het beleid dat de provincie voert op het gebied van de milieuhygiëne. Er zijn de laatste jaren veel wetten verschenen met bepalin gen over lucht-, water- en bodemver ontreiniging. Het gros van deze wet ten moet worden uitgevoerd door de provincie. Ook zaken als welzijn, re gionale economie en onderwijs wor den steeds meer onderwerp van pro vinciaal beleid. Niemand kan meer volhouden - zoals vroeger weieens gebeurde - dat de provincie eigenlijk niet zo belangrijk is en weinig betekenis heeft voor de De laatste zitting op 1 6 maart wordt ge houden om 1 5.30 uur. Het gaat om het beroep van de heren A. Aarnoudse. J. Aarnoudse, W. Aarnoudse, B. Aar noudse, A. Aarnoudse, A. Kersbergen en A. de Vreugd in Oud-Vossemeer en de heren P. Bogert, J. Bogert en J. Bo- gert in Tholen. Burgemeester en wet houders van Tholen hebben hun- een tegemoetkoming in dë vervoerskosten voor schoolbezoek door hun kinderen geweigerd. De zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Er is dus alle aanleiding om in deze rubriek eens stil te staan bij dit demo cratische provinciale gebeuren èn om eens wat dieper in te gaan op de sa menstelling en de taak van het pro vinciaal bestuur. Een drieluik De provinciewet zegt dat het provinciaal bestuur bestaat uit: provinciale staten gedeputeerde staten commissaris der koningin Het zwaartepunt ligt bij provinciale sta ten, de "provinciale volksvertegen woordiging". Die bepalen in principe Staten verkiezingen welk beleid er wordt gevoerd en hoe het geld wordt besteed. Gedeputeerde staten zijn belast met de dagelijkse gang van zaken. Zij zijn het "dagelijks bestuur De commissaris der koningin is voorzitter van provincia le staten en gedeputeerde staten. Bovendien vervult hij een aantal taken als rijksambtenaar. Provinciale staten. De leden van provinciale staten worden steeds voor een periode van vier jaar door de bevolking gekozen. Dat gebeurt rechtstreeks: elke stem telt mee. Elke stemgerechtigde ontvangt op het stembureau een stembiljet, waarop alle lijsten met namen van de kandidaten zijn vermeld. Voor één van de namen van de kandidaten mag de kiezer een hokje rood maken. Elke kandidaat die voldoende stemmen op zich verzamelt wordt lid van provinciale staten. Om te worden verkozen moet een kan didaat minstens de "kiesdeler" halen. Onder "kiesdeler" verstaan we het to tale aantal uitgebrachte geldige stem men, gedeeld door het aantal beschik bare zetels. In het algemeen worden verreweg de meeste stemmen uitge bracht op de nummers 1 van de ver schillende kandidatenlijsten. Het "te veel" aan stemmen boven de kiesdeler wordt dan doorgeschoven naar nummer 2 enz. enz. De nummer 1 van de kandi datenlijst wordt "lijsttrekker" ge noemd. Het aantal statenleden staat in ver band met het inwonertal van een provincie. Minimaal zijn er 39 statenleden en maximaal 89. Zeeland telt 47 staten leden. De andere kant van de medaille is: hoe kan iemand statenlid worden? Het ant woord op deze vraag is te vinden in twee ,..:"JIIMW*'8aEe Vergadering provinciale staten Woensdag 1 7 maart vergadert de afde ling volwasseneneducatie van de pro vinciale onderwijsraad. De start is om 10 15 uur en besproken worden de taakstelling van de afdeling en de re actie en het advies op de beginselennota en het ontwerp van wet over de vol wasseneneducatie. De provinciale planologische com missie vergadert ook 1 7 maart, maar om 10.30 uur. Het ontwerp-streek- plan Midden-Zeeland en de daarop ingediende bezwaarschriften met antwoorden staan op de agenda, evenals het concept-beleidsplan voor de Oosterschelde met bezwaarschrif ten en de reacties daarop. Tenslotte wordt de inventarisatie voor recrea tieve mogelijkheden in de hals van Zuid-Beveland besproken. wetten: de provinciewet en de kieswet In korte trekken komt het erop neer dat iedereen die zich gesteund weet door een groep van minstens 25 mensen zich kandidaat kan laten stellen. In de prak tijk zijn het de politieke partijen die dit doen. Zij stellen - na discussie in eigen kring - de kandidatenlijsten samen, die op een bepaalde dag moeten worden ingediend. Voor de statenverkiezingen is dit al gebeurd op 9 februari Om sta tenlid te kunnen worden moet iemand minstens 25 jaar oud zijn. in de betrok ken provincie wonen en Nederlander zijn. Ook mag iemand die minister is, of staatssecretaris, of commissaris der ko ningin geen statenlid zijn Dat geldt ook voor mensen die provincie-ambtenaar zijn. Elke gemeente moet haar kiezers op de hoogte stellen van de ingediende kandidatenlijsten en de namen van de kandidaten. De gemeente kan dat op twee manieren doen: door middel van een huis-aan-huis-folder of door pu blicatie in bijvoorbeeld een huis-aan huis-advertentieblad. Kandidatenlijsten In Zeeland zijn door acht politieke par tijen kandidatenlijsten ingediend Het zijn - in volgorde van de lijstnummering, met vermelding van de lijsttrekker: 1Christen Democratisch Appél, E. Ph. IMieuwkerk 2. Partij van de Arbeid, mr. J. P. Boersma 3. Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, J. D. de Voogd 4. Staatkundig Gereformeerde Partij, R. van Ommeren 5. Democraten '66, J. L. A. Boogerd-Quaak 6. Politieke Partij Radikalen/ Evangelische Volkspartij, C. Th. A. van Waterschoot 7. Reformatorisch Politieke Fede ratie/Gereformeerd Politiek Verbond, H. J. Colijn 8. Linkse Samenwerking PSP/CPN, J. C. Dupré Inspraakbijeenkomst over provin ciaal beleid ruimtelijke ordening Donderdag 18 maart. 10.00 uur, heeft de stuurgroep welzijnsplanning een vergadering Voorgesteld wordt het emancipatiewerk toe te voegen aan het sociaal-cultureel werk op het deelpro gramma voor 1 983. Aan de orde komt verder een ontwerp-verordening voor de stuurgroep De afdeling voortgezet onderwijs van de provinciale onderwijsraad heeft ook op 1 8 maart een vergadering, te beginnen om 14.15 uur Het proefproject staat ter discussie, evenals de aansluiting van het voortgezet onderwijs op het lager onderwijs en de roldoorbreking in het voortgezet onderwijs. Een kwartier later, om 14.30 uur dus, bespreekt de provinciale raad voor de recreatie de subsidieverzoeken voor projecten in de openluchtrecrea tie.De verzoeken komen van ge meenten en waterschappen en wor den voorzien van een advies voor het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. Hekkesluiter in de rij is de statencom missie voor de financiën De vergade ring is op vrijdag 19 maart. 9.30 uur. De agenda was bij de samenstelling van dit artikel nog niet bekend. De afdeling volwasseneneducatie en de statencommissie voor de financiën ver gaderen in het provinciehuis, Sint Pie-, terstraat 42. Middelburg; de commissie heeft bovendien spreekrecht. De planologische commissie is te be luisteren in het PPD-gebouw. Groen markt 13 Middelburg. De stuurgroep welzijnsplanning, de af deling voortgezet onderwijs en de raad voor de recreatie vergaderen in het sta tenzaalcomplex, Abdij 1 1, Middelburg. Alle bijeenkomsten zijn openbaar leder half jaar voert de provincie met de gemeenten in Zeeland overleg over het welzijnsbeleid. Per regio worden de gemeenten voor een gesprek uit genodigd. Ook dit voorjaar staat weer een serie gesprekken op het pro gramma. De West-Zeeuwsch-Vlaamse gemeen ten ziin Il2! norst aan de beun i Q ~:ar< 10 I'S 5s*w..n de beu». woordigers van de provincie in het ge meentehuis van Oostburg van gedach ten. Punten die aan de orde komen zijn herstructurering van de provinciale welzijnsplanning, planning en pro grammering van het sociaal-cultureel en het emancipatiewerk, het provinciaal centrum voor kunstzinnige vorming en volwasseneneducatie, de nota Podium of schavot, uitvoering van het provin ciaal woonwagenplan en de invoering van de rijksbijdrageregeling maat schappelijke dienstverlening. Tenslotte worden besproken het minderhedenbe leid en het bestuurlijk experiment ka derwet specifiek welzijn. De bespreking is voor iedereen toe gankelijk. De overige regio's van de provincie komen in april en mei aan bod; data en bijzonderheden worden in Abdijnieuws vermeld. PROVINCIE ZEELAND Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. AANVRAAG Hoechst Holland N.V. te Vlissingen heeft bij hen op l december 1981 een aanvraag om vergunning ingevolge de Wet inzake de luchtverontreiniging inge diend voor het wijzigen en uitbreiden van een chemische fabriek met een do- secrinsiallatic voorde inzet van soda in de zoutfabriek. De inrichting is gelegen aan de Europaweg te Vlissingen-Oóst. kadastraal bekend gemeente Vlissingen. sectie VI. nos. 526. 559. 576 en 609. TER INZAGE Na het volgen van de vereiste procedure hebben Gedeputeerde Staten besloten dé gevraagde vergunning te verlenen onder voorschriften ter voorkoming of beperking van luchtverontreiniging. De aanvraag, de vergunning en overige stukken liggen vooreen ieder ter inzage van I I maart 1982 lot 15 april I982 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 9-I2 en van 14-15 uur en iedere woensdagavond van 17.45-20.45 uur: in de provinciale bibliotheek. Abdij 9. Middelburg op werkdagen van 9-21 uur: in de openbare, bibliotheek. Spuistraat 22. Vlissingen en in de openbare bibliotheek. Oostkant l. Terneuzen op maandag van 14-20. dinsdag t/m donderdag van 10-I2cnvan 14-I6en vrijdag van 14-20 uur: op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie. Bellinkstraat 8. Mid delburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. BEROEP Vanaf 11 maart 1982 tol 15 april 1982 kan tegen voornoemde vergunning beroep worden ingesteld bij de Kroon door de aanvrager, de betrokken adviseurs, degenen die overeenkomstig artikel 20. 21. 22. lid 2 of 28. lid 1 onder c van bovengenoemde wet bezwaren hebben ingebracht, of door enige andere be langhebbende. die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest over eenkomstig de hierbovengenoemde artikelen bezwaren in te brengen. De vergunning wordt op 15 april 1982 van kracht, tenzij overeenkomstig artikel 60a van de Wel op de Raad van State een verzoek tot schorsing dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan. Eventuele beroepschriften moeten worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin en worden gezonden aan de Raad van State. Afdeling voor de geschillen van bestuur. Binnenhof 1. 2513 AA "s-Gravenhage. Eert eventueel verzoek lot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Middelbar». 10 maart 1982. T Geachte particulier. Éénmaal per jaar wordt ook U "uitgenodigd" om aangifte te doen van uw inkomsten, op een.formulier met talloze vragen. Dan is het meestal oppassen dat U alle inkomsten invult om te voorkomen, dat U later een naheffingsaanslag met boete krijgt. De talloze vragen nu eenmaal gespecialiseerde aandacht. En dan nog maar niet gesproken over eventuele bezwaarschriften, als U het oneens bent met de U opgelegde aanslag, indien die afwijkt van uw aangifte. Ook al krijgt U geen aangifteformulier, dan kan het toch verstandig zijn om na te gaan of U eventueel recht heeft op Als U hierover een waardevol advies wenst, met vooraf kostenopgaaf, kunt U inlichtingen krijgen bij Administraties - Boekhoudingen - Belastingen Postbus 237 - 4330 AE Middelburg Nieuwe Burg 1 - Middelburg - Tel. 01180-36850 Qn TETT) [II TTTTTI Houdt u van iets moois voor de ramen? Houdt u van bedrukt, pastel, modern, klassiek of luxueus? Gaat uw voorkeur uit naar dat zware velours? Geen enkel probleem! Onze kollektie gordijnen en vitrages is veelzijdiger dan ooit Wij nemen alle tijd om u te informeren over kleur en stof- i. Over het juiste samenspel tussen vloer en wanden. Kortom: over harmonie in huis. Wij zorgen voor de totale aankleding van uw soonlijke woonomgeving. Onze show is er helemaal voor u. Wandel daarom rustig binnen.

de Faam | 1982 | | pagina 13