lor1 a* helmo CRM VERSCHERPT CONTROLE zuidzande ANJA MARJA ƒ3.95 ƒ5.95 Alfa Romeo Nederland heeft volgende week groot nieuws voor de ware autoliefhebbers. BIJOU 17. BIJOU ft* FASHION VAN FRAASSEN HONDERD JAAR SCHAAKCLUB VLISSINGEN Jubileum met grandioos programma LAHR CO HiiriKltu 84e jaargang no. 9 - woensdag 3 maart 1982 WAARIN OPCKNOMKN -(.ROOI ALCHK.RKV* in ('OM BIN A TIK MKT l)K \l ISSIM.KR Hl IS-V-WIU IS OP Mil I I \l CIIKRKN ivibubbi-qqqq remreram J.P.A. ROSSEL KUNSTGEBITTEN REPARATIE AS Autoverzekering Assurantiekantoor Geschiedenis VOORJAAR IN HUIS BIJ BIJOU.... Leuk assortiment gezellige tasjes in modekleuren als rood, wit, blauw, zeegroen enz. Vanaf Lange Delft 44-Middelburg De 'NIEUWE' zaak op de hoek. RM gaat maandelijks de boeken van de Stichting Bui tenlandse Werknemers Zee land controleren. Bovendien moet de in de Vlissingse Pa lingstraat gevestigde stichting vóór I april aan het Ministerie een voorstel doen ten aanzien van de verbetering van het functioneren van de overkoe pelende organisatie voor bui tenlandse werknemers in Zee land. CRM besloot tot die maatregelen na talloze klach ten van buitenlandse organi saties, die stevige vraagtekens zetten bij het beleid en de wijze waarop met de subsidiegelden werd omgesprongen. Zo had de stichting in 1979 nog een paar duizend gulden over, maar in 1980 moest een tekort worden opgevoerd van 55 dui zend gulden. De lokale buiten landse organisaties konden in dat jaar evenwel nauwelijks rekenen op een kostendekken de bijdrage van de stichting. De Turkse Werknemersvere niging Middelburg pikte dat Grote auto's Spuugzat Geen snoepreis niet en reisde naar 'Den Haag', om niet zoals gebrui kelijk de geldmiddelen via de stichting, maar in de toekomst regelrecht van het ministerie te ontvangen. Onder meer vanwege dit Turkse initiatief ging er op het ministerie een belletje rinkelen, en met een 'zware delegatie' werd de Zeeuwse stichting bezocht. LANGE DTLET MIDDELBURG 61 Faam s w Goeie reis. Wij bieden u •--7meer keus en I U5>®,er€is meer zekerheid ^reisbureau f Middelburg, tel 01180-27758 Londensekaai 19 ymUlS»" daWt rwoijt qeMest 2ijn. TUSSEN OOSTBURG en CADZANDj Tolofoon: 011 70 2161 Zondags 900pond van 2 lol 6 uur Woensdag koopavond van 7 tol 9 uur '....de penningmeester wordt bedankt voor zijn riebtig beheer en de com missie voor hun onderzoek'. Een ci taat uit het oudste jaarverslag (13 februari 1939) van de Vlissingsehe schaakclub, die dit jaar het honderd jarig bestaan viert. Een van de vele citaten overigens, die de trouwe clu bleden het komende jaar gaan ver troetelen en hen rode oortjes van trots zal opleveren. De verslagen uit die tijd zelf, zijn in een keurig hand schrift opgesteld en zeer leesbaar voor het nageslacht bewaard geb leven. "Jammer dat we geen oudere verslagen hebben", zegt voorzitter Piet Bikker van de een eeuw oude vereniging, die tegenwoordig de naam Schaakclub Vlissingen draagt. Het eeuwfeest zal in Vlissingen niet on gemerkt voorbijgaan. De slótronde clubcompetitie van de Zeeuwse schaak bond zaterdag 6 maart vanar 13 uur in het maritieme hotel Britannia, is tevens de start voor de feestelijkheden. Aan sluitend aan dit laatste competitieduel wordt om 18 uur in Britannia de jubi leum rece p t i e ge h o u d e n TANDPROTHETICUS Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen PI JPENHUIS Walstraat 31, Vlissingen o\- SIGARENMAGAZIJN Walstraat 119, Vlissingen Premies incl. Zeeland-korting, max. no-c laim, gr. krt., vcrkccrsalarmdicnst en nieuwwaardcregcling. Ace. 25-65 j., be perkt gebruik, 5 j. rijbewijs w.v. 2j. schade vrij. Ook voor jongere leeftijden gunstige tarieven. Catw. AR WA 8.000 225 122 10.000 289 132 12.000 326 146 14.000 363 153 16.000 401 161 18.000 442 175 20.000 482 183 25.000 578 209 Indien u via kantoor verzekerd bent kijgt u deskundige hulp bij het verhaal van uw schade op een schuligc tegenpartij. Statenlaan 152, Middelburg, tel. 01180-25391 Deze week per bos TULPEN NARCISSEN MIMOSA ANEMONEN IRISSEN FREESIA 2 bossen naar keus Lange Delft 99, Middelburg Walstraat 90, Vlissingen Vrillngvrr» Bloemgotd Maar er is meer. Dankzij het feit dat de aluminimum-multinational Pechinev in het Sloegebied met gulle hand in de geldbuidel tastte, wordt tot en met sep tember een programma geboden dat de schaakliefhebbers zal laten smullen. Zo wordt er in mei een simultaanwedstrijd voor club- en huisschakers gehouden in het Scheldekwartier waarbij de meesters en grootmeesters Jan Timman. Jan Hein Donner, Hans Ree, Frans Knijpers, Berry Withuis en de oud-kampioen van Zeeland Cor Jansen aanwezig zullen zijn. In juni wordt er in de Vlissingse bin nenstad een etalage-oploswedstrijd ge houden. Daarbij zullen ln ongeveer tien etalages schaakproblemen worden uit gestald. die de bezoekers aan de Vlis singse binnenstad kunnen oplossen. Vervolgens worden in juli en augustus openlucht schaakwedstrijden gehouden in samenwerking met het Vlissings Ac tiviteiten Fonds en de Vereniging Win kelcentrum Vlissingen. Het streven van de Schaakclub Vlissin gen. zo meldt voorzitter Bikker, is om ook daarbij een aantal grootmeesters te laten opdraven voor sinniltaanwedStrij- den. 11 september worden de jubileu mactiviteiten afgesloten met het open snelschaakkampioenschap van Vlissin gen. Over de volledige geschiedenis van Vlissingse schaakclub (volgens Bikker waarschijnlijk de oudste in zijn stad) last men ondanks het ontbreken van gege vens niet helemaal in hel duister. De Vlissingsehe Schaakclub had namelijk in 1939 een actief secretaris. (J, Reid- sma) die de sChaakgcschicdenis onder zocht en vaststelde dat er al in 1861 te Vlissingen een schaakclub bestond. In het jaarverslag over het jaar 1939 meldt hij: "In het jaar 1861 bestond te Vlissin gen de schaakvereniging 'Reunion sans fm'. Er werd vergaderd in de winter maanden des vrijdagsavonds, beurte lings bij de leden aan huis. Uit die vere niging is ontstaan in het jaar 1882 het Schaakcollege Vlissingen. later ge naamd Vlissingsehe schaakclub, welke vereniging in 1892 haar tienjarig bestaan herdacht, welk feit herdacht werd irt de maand april". Het zijn de enige bekende en diep in de Vlissingse schaakgeschiedenis gewortel de wapenfeiten: Secretaris Reidsma vermeldt over de kortere geschiedenis, dat er in 1936 het eerste reglement tot stand kwam en dat dit in 1939 enigszins werd gewijzigd. Voorts vindt hij het vermeldenswaardig dat in 1935 de heer J. van Hove 'wegens principiële meningsverschillen' na pas veertien dagen de voorzittershamer te hebben gehanteerd, aftrad. Voorzitter Piet Bikker weet vervolgens dat de schaakclub in de oorlogsjaren '40-'45 heeft stilgelegen en dat na die zwarte periode de club de activiteiten vervolgde met 37 leden. Ook huisschakers De Vlissingse Schaakclub draait in de Zeeuwse competitie aan de top. In 1981 werd het Zeeuws kampioenschap be haald en dit jaar, zo verwacht Bikker, zit er een tweede plaats in. Maar ook voor de zogenaamde 'huis- schakers' is er volop plaats in de vereni ging. Iedere vrijdag treffen de ongeveer vijftig leden van de club elkaar in het clubgebouw, dat sinds 1980 is gevestigd in het voormalige belastingkantoor aan de Zeilmarkt. Hoewel de schaaksport sinds de strijd 0111 hei wereldkampioenschap tussen Spasski en Fischer in populariteit enorm is gestegen is er toch nog drempelvrees. Piet Bikker: "Het is een verbreide ge dachte dat wil men lid worden men op een behoorlijk niveau moet kunnen spelen. Maar er zijn in onze vereniging talloze huisschakers die op de club avond met veel plezier de schaaksport op hun eigen niveau beoefenen. De mensen zijn er een avondje uit. En dal is belangrijk voor ze. We proberen dan ook jonge schakers aan te trekken voor onze vereniging". Er zijn meer schakers die geen lid zijn van een vereniging dan welke zich wel aan liet georganiseerde schaken waag den. Aan de AYRO-cursus. zo weel Bik!' I hebben rond de honderdduizend men sen deelgenomen. Daartegenover heeft de Koninklijke Nederlandse Schaak bond (KNSB) om en nabij de dertig duizend leden. De jubilerende schaakclub in Vlissingen kan ook nog best wat leden gebruiken. "En dat hoeven echt geen schakers te zijn die op een hoog niveau kunnen spelen. De club is weliswaar niet in de eerste plaats een gezelligheidsclub, maar velen komen vrijdags om er eens lekker uit te zijn. En dat moet ook mogelijk zijn in een-vereniging als de onze..". Voor informatie: Piet Bikker. Wolstraat 54 in Vlissingen. telefoon 01 <S4-12483 of (privé) 65624. i f Winnende techniek. V^naf de start. --- - L li AM Stichting buitenlandse werknemers in de puree Vlissingen". aldus Ter Wisscha. "Bij heel veel zaken die daar gebeuren zijn talrijke vraagtekens te zetten". Ter Wisscha noemt als eerste vraagteken dat de werknemers van de stichting na genoeg allemaal in grote auto's rijden via een verhuurbedrijf op kosten van de stichting. "Vanuit de directie is er bij de werknemers op aangedrongen om dan ook maar meteen radio's in te bouwen. Naar ik aanneem zodat niemand uit de boot zou vallen die er wél een had. De eigen bijdrage voor het privégebruik van de auto's was bijzonder laag". De FNV- bestuurder viel ook de mond open van verbazing toen hij het vermenigvuldi- gingsapparatuur opmerkte in het ge bouw aan de Palingstraat. "Ik kan me voorstellen dat een stichting deugdelijk materiaal koopt, maar dat er zo met geld wordt gesmeten en een off-set machine wordt aangeschaft, daarvan denk ik toch dat hel geld op zijn minst voor andere, noodzakelijker zaken kan worden aan gewend". Voorzitter Kadir Kilinc van de Turkse Werknemers Vereniging Middelburg vult het lijstje opmerkelijkheden aan. "Directeur Hootsmans en welzijnswer ker Agdag van de stichting hebben ooit eens een reisje naar Turkije gemaakt, waarvan wij denken dat het een snoe preisje is geweest. De stichting heeft ons nooit een acceptabel antwoord gegeven op de vragen daaromtrent. Men zei uit sluitend dat Hootsmans en Akdag de reis uit eigen beurs hebben betaald. Wij geloven dat niet zolang wij dat niet zwart Haar nieuwe taak zou bestaan uit advi seren en het organiseren van cursussen en ontmoetingsdagen. Het verstrekken van voorlichting zou door de met vrij willigers bemande verenigingen ter hand moeten worden genomen. In een pers-bericht naar aanleiding van de uit spraken van Hassani meldt de Walcher- se initiatiefgroep: "Hoewel de plannen voor 1982 nog geen officiële goedkeu ring van het stichtingsbestuur noch van CRM hebben verkregen, blijkt men in de praktijk al gestart te zijn met de her verdeling van taken'. Overigens zet de Walcherse initiatief groep ook grote tekens bij het vertrek van de welzijnswerker Zeki Ozzkirini. Voorzitter Betram: "Verleden jaar zijn twee mensen op jaarcontract aangeno men. Beiden met dezelfde functie. Over die andere welzijnswerker is ons wel advies gevraagd, en we hebben hem po sitief beoordeeld. maar over Ozzkirini is ons niets gevraagd. We waren dan ook stomverbaasd toen we hoorden dat zijn contract niet was verlengd". De geslotenheid van de stichting is ook de FNV in Zeeland spuugzat. De verte genwoordiger in het algemeen bestuur voorde FNV is Herman Klein Hesselink uit Terneuzen. Hij moet zijn plaats delen met Leon Phernambuque. de CNV-dis trictsbestuurder in Zeeland. "Maar die man komt nooit opdagen", klaagt Klein Hesselink. En: "We hebben destijds die plaats moeten delen omdat de stichting bang was voor onderling gekibbel tussen de beide vakbonden. In plaats dat de stichting aan mij vraagt de stichting in de toekomst een daadkr achtig management en een slagvaardig bestuur gaat voeren en welke middelen en methoden men aanwendt om een goed team te vormen. Van het personeel wil Stoové een duidelijke functieom schrijving en taakverdeling hebben. En met betrekking tot de al door Hassani bij de initiatiefgroep Walcheren aangekon digde beleidsveranderingen zal een practisch uitvoerbaar plan moeten wor den overlegd. Ook wil Stoové maande lijks een liquiditeitsoverzicht. Directeur Hootsmans wordt buiten de zaken gehouden. Vanuit het personeel - zo meldt Kadir Kilinc van de Middel burgse vereniging voor Turken - is ges teld dat het verboden is om contact met hem op te nemen. Voorzitter Apers daarover: Inderdaad is het beter om op dit moment geen contact op te nemen met Hootsmans. Deze man is ziek en wij hebben in het dagelijks bestuur ge meend. dat hij eerst maar goed beter moet worden. Aan een gezonde direc teur hebben we meer dan aan een zieke Hootsmans heeft me wél gebeld na het eerste gesprek met de CRM-delegatie, maar ik heb hem gezegd, dat zolang hij ziek is. ik niet met hem wil praten". Dat Hootsmans zich echter zal moeten verantwoorden tegenover het dagelijks bestuur is duidelijk. Apers wil echter niet zo ver gaan dat hij de schuld op Hootsmans wil afschuiven. "Er zijn tal van factoren. Men is stomweg wat on voorzichtig geweest in allerlei zaken. Het is zelfs voorgekomen dat medewer kers van de stichting op plaatsen waren en daar veel geld verteerden, terwijl dat niet noodzakelijk was. Het gebeurde veelal onder het mom van vertaalwerk zaamheden. Ter plaatse waren voldoen de mensen aanwezig die hun landgeno ten konden vertellen waarover het ging. De directie had die zaken wat kritischer moeten bekijken". De aantijgingen dat er met geld is ges meten. zoals Ter Wisscha zegt. wijst Apers naar het rijk der fabelen. "Als er een verzoek bij het dagelijks bestuur op tafel kwam om apparatuur aan te schaffen, dan werd dat kritisch door penningmeester Wisse uit Middelburg bekeken. Ik durf te stellen dat er nooit iets is gekocht wat buiten de proporties ging. Ook ik stelde wel eens vraagtekens bij die fraaie drukkerij van de stichting. Maar als je ziet hoeveel drukwerk de Palingstraat verlaat, hoefje geen kenner te zijn om te weten dat als dat zou wor den uitbesteed het nog veel duurder zou worden". Stichtingsvoorzitter P. Th. Apers op wit hebben kunnen zien.." FNV-bestuurder Ter Wisscha vervolgt: "Er wordt bovendien niet goed op de centjes gepast. De stichting heeft over 1980 een tekort van ongeveer een halve ton. En daarover is CRM zeer boos ge worden. Ik heb geconstateerd dat CRM er met een zware delegatie op bezoek is geweest. Volgens zegsmannen bij de stichting zitten ze behoorliik in de knoei en gaan ze een zeer moeilijke tijd tege moet". Ook de initiatiefgroep Buitenlandse Werknemers Walcheren, die verleden jaar nog uitbundig het tienjarig jubi leum vierde zet grote vraagtekens bij het beleid van de stichting. Een van de uit gangspunten van de intitatiefgroep is om de stichting kritisch te volgen. Bovendien wordt er aan de initiatief groep regelmatig een advies gevraagd. Voorzitter C. Betram van de initiatief groep: "Wij en de verenigingen hebben een begroting ingediend, maar we wis ten niet hoever we konden gaan. Later hoorden wij dat er teveel was opgevoerd en we de begroting meer gespecificeerd moesten indienen". De Walcherse initiatiefgroep heeft half januari opheldering gevraagd aan de stichting. Op 27 januari zou er een ver- gaderiêg worden gehouden. Stichtings voorzitter Apers werd verzocht opening van zaken te geven. Apers en zijnen meldden evenwel dat ze nog niet zover waren. Wél verscheen de plaatsvervan gend directeur Hassani Idrissi volkomen onverwacht ten tonele en onthulde dat er een ander beleid gevoerd zou gaan worden; in plaats van de buitenlanders per nationaliteit, zouden de welzijns werkers per gebied gaan optreden. Ook zou de taak van de stichting veranderen. om de plaats van Phernambuque op te vullen, laten ze het bij wat het is. Moge lijk willen ze geen pottckijkers". Voorzitter Apers van de stichting vindt het aantal klachten over de stichting overdreven maar geeft wel toe dat er in Vlissingen de laatste jaren geen slag vaardig beleid is gevoerd. Apers: "Het is kenmerkend voor het beleid dat het vrij onsamenhanged overkomt. Dat moet in derdaad in de toekomst veranderen. We moeten duidelijker en geprofileerd naar buiten komen". Wel geeft hij toe dat CRM is komen praten. Maar van een 'zware delegatie' zoals Ter Wisscha dat opmerkte is vol gens Apers geen sprake. "Het was een samenloop van omstandigheden waar door een verhaal in de wereld is gehol pen dat een eigen bestaan is gaan leiden. Jaarlijks hebben we namelijk tweemaal contact meteen CRM-delegatie. Nu wil het toeval dat een van beide CRM-con- tactmensen de dienst verlaat en hij nam zijn opvolger mee. Bovendien was het hoofd van de afdeling Welzijn Buiten landers van het departement in Rijswijk drs. E.E. Stoové meegekomen. En dat gebeurde inderdaad naar aanleiding van het bezoek van de Turkse werkne mersvereniging uit Middelburg, die zelfstandig om 85.000 subsidie in Rijswijk vroegen". Desalniettemin heeft CRM aan de stichting een tiental punten aangegeven om zich voor de toekomst te waarborgen tegen het door Apers genoemde onsa menhangend beleid. 1. een door Stoové persoonlijk ondertekende brief wordt geëist dat vóór 1 april een voorstel moet worden gedaan waarin aangegeven hoe Over de vermeende snoepreis naar Tur kije van Hootsmans en Agdag zegt Apers: "Ik heb al zó vaak gezegd dat die reis uit eigen beurs is betaald, dat ik er moedeloos van wordt. Ik zou zo graag eens een gesprek met Kilinc willen heb ben over die zaken. Die man is zeer ac tief. maar persoonlijk heb ik hem nog nooit ontmoet". Kilinc evenwel onderneemt al maanden een poging om met Apers in contact te komen. Kilinc: "Op 25 juli verleden jaar heb ik Apers om een onderhoud verzocht om de problemen te bespreken. Begin oktober heb ik een gesprek gehad met de secretaresse van het dagelijks bestuur mevrouw Verboom. Op 5 december heb ik andermaal om een gesprek gevraagd en daarop heb ik nog steeds geen ant woord". Voor wat betreft de huurauto's zegt Apers inderdaad ooit eens een verkeer de beslissing te hebben genomen. "Dat huurcontract hebben we nu verbroken, hoewel een vroegtijdige contractbreuk veel geld kost. Onze medewerkers krij gen nu een vergoeding op basis van wat er in hun CAO is geregeld". Apers is het oneens met het verwijt dat de stichting niet open zou zijn. "Dat vecht ik met klem aan. Iedereen die mij kent weet dat ik voor openheid ben, en dat geldt ook voor de stichting. Maar op die openbare bijeenkomsten hoor je nooit iemand. Ook de dagbladen zijn er nooit. Ik kom regelmatig in de centra voor buitenlanders en ik bestrijd het dat wij in het geniep de zaken regelen". En tenslotte: "Ik kan begrip opbrengen voor het wantrouwen, maar ik ben er wel verdrietig over. De mensen met die kritiek zouden eens wat meer energie moeten steken in de zaken waar het bij de buitenlanders écht om gaat. Die van de opgroeiende jeugd, de zogenaamde tweede generatie, die vaak volkomen doelloos hier rondzwerven en de pro blemen van de buitenlandse vrouwen. De buitenlanders zijn hier in grote geta le jaren geleden gekomen. En ik ver wacht niet meer dat ze naar hun eigen land terug zullen keren. Daarvoor zijn ze teveel ontheemd. We zullen er hier de schouders onder moeten zetten, zodat ze in deze maatschappij volledig integre ren....". Het bestuur is inmiddels aan het reor ganiseren geslagen, maar moet directeur C. Hootsmanss. de verantwoordelijke man voor het uitvoerende beleid, we gens ziekte buiten schot laten. "Ik ga niet bij die man thuis praten", legt de stichtingsvoorzitter P.Th. Apers uit. "Hij moet eerst genezen. Op neutraal terrein voorkom je een emotionele afhande ling". Over wat er nu gaande is verzucht de heer Apers: "Kort samengevat zou je kunnen zeggen dat we een onsamen hangend beleid hebben gevoerd, waar bij van een slagvaardige aanpak geen sprake was". De zaak kwam echter pas goed in de openbaarheid toen het contract met welzijnswerker Zeki Ozzkirini niet werd verlengd, omdat deze het werk niet zou kunnen doen. waarvoor hij bij de stich ting in dienst was genomen. De indus triebond F~NV werd op verzoek van Ozzkirim ingeschakeld en constateerde een wanorde in Vlissingen. Districtsbes tuurder Dick ter Wisscha uit Den Haag noemt het zelfs een janboel. "Er gebeu ren zeer opmerkelijke dingen daar in

de Faam | 1982 | | pagina 1