allerlei VOORJAARSAANBIEDING II 32.50 allerlei allerlei pot lost uw ruimteproblemen voordelig en praktisch op nu extra goedkoop nu bestellen is keihard voordeel 1498, allerlei BLOKHUT SCHAALDELEN RECHTHEKKEN E Vlissinger ontwerpt en bouwt zeilvliegtuigen. Woensdag 3 maart 1982 De Faam XTC niet bang voor overwerk Schenker Live Gezondheid en rugpijn Wat te doen? Foto's HOEVEEL CAMERA TYPEN ZIJN ER? 3/3 t/m 17/3 300 x 200 cm (tuinplanken) per meter w1 f ipil i i i u ^nnfinp mnr jij ji ib 60 x 250 cm Palen, biels, pergola's enz. Bestratingsmaterialen en vijvers Bij aankoop voor 25.- aan tuinplanten r a 1 zware gele kornoeljestruik voorJ I Bomen, heesters en coniferen tegen scherpe prijzen Bloeiende violen. Nederland Oké- film "Een bittere pil?" gereed IDEETJES VOOR EEN PAASVAKANTIE IN OOSTENRIJK pot in axel maakt een 'n einde aan al uw opbergproblemen, pot heeft de grootste sortering kasten in mahonie, noten, essen, kersen en grenenhout,zelfs gestoffeerd en in hoogglans moderne en klassieke stijl, van heel smal zelfs 60 cm tot op elke gewenste maat 1598,- 998,- ja!! ja!! pot doet't Film en brochure voor vrouwen die willen leren Brochure VOORJAARSVAK ANTIE VOOR HALVE PRIJS IN OOSTENRIJK OOSTENRIJK BLIJ MET "HOKVASTE" NEDERLANDERS GERESERVEERD KAMPEERPLEKJE BIJ NEDERLANDERS IN TREK. MET25 PK DE L UCHT IN 1981 was voor XTC het jaar ran consolidatie en avon tuur. Consolidatie in de vorm van de immer groeiende waardering, die het publiek zowel hier als in Amerika, voor de groep toont en avon tuur in die zin dat XTC we derom behoorlijk wat spirit toonde tijdens tournees door zelfs in plaatsen op te treden waar veel andere Britse bands amper van hebben ge hoord. Zo stond XTC onder andere op podia in Barcelo na en een stad genaamd Ca racas. Eind 1980 verscheen het vierde XTC album 'Black Sea'. dat niet alleen zeer lo vend werd ontvangen (en goed verkocht), maar tevens enkele zeer goede singles opleverde ('Generals and Majors'). In de nazomer van 1981. na een maandenlange zwerftocht langs clubs cn concertzalen in de gehele wereld, startten de voorbe reidingen voor het vijfde XTC album. Andy Partridge. Colin Moulding. Dave Gregory en Terry Chambers trokken zich terug in de Manor Stu dio's. met Hugh Padgham als producer. Hugh was geen vreemde voor de band. Tijdens de opnamen van 'Drums and Wires' en 'Black Sea'. die beide werden geproduceerd door Steve Lillywhite. was hij aanwezig als technicus achter de knoppen. 'Toen we eenmaal begonnen met het schrijven van nieu we nummers bleven de ideëen maar komen', vertelt Andy, die zeer tevreden is over het produktionele werk van Hugh, 'en uiteindelijk zaten we met 15 songs die we persé op wilden nemen. Elf tracks zijn door mij geschre ven en vier door Colin'. Het resultaat is dat 'English Settlement' in Engeland als dubbel elpee uitkomt, en in een beperkte oplage in Ne derland eveneens. In Eu ropa zal het album na deze oplage het leven voort zetten als enkelaar. 'Er is een duidelijk muzikaal verschil te horen tussen 'Black Sea' en onze nieuwe elpee', aldus Andy Partrid ge. 'cn de beste verklaring die ik er voor kan vinden ligt in het feit dat wc met 'Eng lish Settlement' gekozen hebben voor een bredere instrumentatie. Om je een voorbeeld te geven: op 'Ru naways' speelt Colin een behoorlijke baspartij. Terry maakt hierop gebruik van een drumsynihesizer. terwijl ik op een 12 snarige semi- akoesiische gitaar speel. Op een andere track ('It's Naer- ly Africa') speel ik zelfs een partijtje alt-sax'. Het verschijnen van Eng lish Settlement' werd in middels ook in Nederland ingeluid met de eveneens pas verschenen single: 'Sen ses Working Overtime', dat ook op de elpee te vinden is. Niemand hoeft er aan te twijfelen, maar het wordt de tweede grote hit hier voor XTC. na 'Making Plans for Nigel'. De verwachting is dat XTC in 1982 definitief doorbreekt bij het grote pu bliek. Aan de band zal het niet liggen. Na het afleveren van al dit schitterende plaatwerk zal er wederom flink opgetreden-worden in Europa (in maart wellicht in Nederland). Engeland en uiteraard Amerika. XTC kan met andere woor den stevig overwerken, dit jaar. Nu weer eens een positief bericht over Michael Schen ker en zijn Group. Het betreft hier de dubbele live-elpee 'Live At The Bu dokan'. die' oorspronkelijk bedoeld voor de Japanse markt. o.a. in Nederland voor de dure prijs van 80.— verkocht werd. Het album zal nu begin maart officieel ook in Holland uil- komen. voor de normale prijs. Hoe ontstaat rugpijn? De rug bestaat uit een wervel kolom. spieren en zenuwen. De wervelkolom bevat wor tels van hard hot. waartussen zich schijfjes veerkrachtig kraakbeen bevinden. De wervels kunnen ten opzichte van elkaar bewegen, waarbij het kraakbeen de klappen opvangt. Natuurlijk bewegen de rugwervels niet vanzelf. Dat doen uw rugspieren. U gebruikt ze als u hukt en als ii loopt. Maar ook als u zit. De spieren in uw rug werken de hele dag. De rugwervels, de schijljes kraakbeen en de rugspieren zijn nauwkeurig op elkaar afgestemd. Dat merkt u als u teveel van uw rug vraagt. Zoals wanneer u ineens erg zware dingen gaat sjouwen, op verkeerde wijze tilt of lang in één houding zit. Of als u een plotselinge be weging maakt. Uw rug wordt te zwaar belast. De dag erna is hij dan stijf en elke bewe ging doet pijn. Soms zelfs zo erg dat de pijn uitstraalt naar de benen. Wat kan er verder gebeu ren? Vooral rugspieren heb ben vaak teveel te lijden. Ze hebben tijd nodig om zich van die belasting te herstel len. Maar die tijd gunnen we ze meestal niet. In plaats van even wat rustiger aan te doen en onze rug te ontzien. dok ier Bernard A erts blijven we gewoon doorlo pen. doorwerken en doors jouwen. Het gaat dan mees tal van kwaad tot erger. Er kunnen zich komplikaties voordoen, zoals een vreemd tintelend gevoel in been of voet. Er kan een zenuw klem geraakt zijn lussen een rug wervel en een opgezette voel komt? Dan zal de dok ter zo iemand eerst nauw keurig onderzoeken. Het kan namelijk zijn dat zijn of haar rug niet alleen 'over vermoeid' is. maar dat er méér aan de hand is. Mis schien zit er een zenuw bek neld. Misschien is 'de leef tijd' de oorzaak van de allerlei spier. Ook 'n schijfje kraak been kan iels van z'n plaats raken en op een zenuw drukken. Als de rug alleen maar 'oververmoeid' is. is er ge noeg aan te doen. Een war me douche of een zalf tegen spierpijn is een ware vera deming. De dokter kan ook een kuur met tabletten ge ven. Daardoor herstellen de spieren zich sneller. In één of twee weken is de pijn weg. Maar als de pijn doortrekt naar het been of de voet en als daar zo'n tintelend ge- klachten. Voor alle zeker heid zal de dokter in zo'n geval foto's van de rug laten maken. Wat is er op zo'n foto te zien? Lang niet altijd is er op een foto iets te zien dat de oorzaak van rugpijn kan zijn. Alleen bij verandering van de rugwervels, of bij slijtage van het kraakbeen, valt er iels waar te nemen. Zo niet dan wordt de rugpijn veroorzaakt door de spieren. In elk geval zal de dokter aanraden om 't rustiger aan te doen. en soms zelfs be- drust voorschrijven en wel licht ook geneesmiddelen om de spieren te ontspan nen. Daardoor neemt de druk op de rugwervels af en ook de pijn zal minder wor den. Men kan veel meer zelf doen dan men denkt. Houd er re kening mee dal een rug niet zomaar alles kan. Let goed op de houding, sjouw geen zware dingen, en schenk ook aandacht aan goed schoei sel. Doe iets aan de konditie van de rug. Oefeningen en bewegingen maken de spie ren soepel en sterk, waar door men minder kwetsbaar is. Zorg dat óók de rug goed kan uitrusten tijdens het sla pen. Een goed bed is dan ook een eerste vereiste. Als het bed nogal doorzakt kan een plank onder het matras reeds de noodzakelijke ver betering geven. Zo zal men merken dat door wat extra zorg. eenvoudige maatrege len en een juist gebruik van de eventuele geneesmidde len die een arts heeft voor geschreven. men niet lang gebukt hoeft te gaan onder de rugklachten. U kunt tegenwoordig bij Uw huisarts schriftelijke voor lichtingsfolders krijgen over een heleboel andere ziektes. Ze zijn van Artsenservice. Vraag hem er gerust om. 't Kost U niets. Er zijn nogal wat mensen, die denken dal er maar twee ca mera-typen bestaan: kleine pocket-camera's en echte camera's. Dat is een misver stand. want er zijn eigenlijk net zoveel camera's en hulp middelen om te fotograferen, als er wensen zijn. Je kunt stellen, dat er voor elk ge- bruiksdoel wel een aange past toestel is. Bij de al genoemde pocket- camera's staat het gemak voorop. Gemak bij het mee- nemen - je steekt ze zo in je zak of tas. Eenvoud bij het "laden" van de film: je klikt de cassette er moeiteloos in en er kan niets misgaan. Ze zijn ook simpel te bedienen: geen rijtje knoppen en aller lei mogelijkheden. De foto's slagen altijd. Die pocket-camera's hebben één beperking: ze hebben zo'n klein negatief, datje de foto's niet onbeperkt kunt vergroten. Dat kan wel met foto's van de zoeker-came ra's. die een groter negatief- formaat hebben. Ze zijn óók handig om mee te nemen. Ze hebben meestal een au- tomaat, die de belichting re- Recht hek 112B (strak gefreesd) 24 latten reeds op regels gesprijkerd geil en hel zijn ideale came ra's voor wie tijdens een wandeling of de vakantie probleemloos toch geslaag de en goed te vergroten fo to's wil maken. Er zijn ook veel mensen, die fotograferen leuk vinden, maar geen zin hebben om een paar dagen of langer op het fotoresultaat te wachten. Of die honderd procent ze ker willen weten dal een foto van iels. wat ze maar één keer beleven, is geslaagd. De camera, die alles kan. is de spiegelreflexkamera. Die veelzijdigheid is te danken aan het feit. dat je het len- zensysteem naar behoefte kunt wisselen. Je kunt er een gewone lens opzetten of een tele voor het maken van ve raf gelegen onderwerpen en voor het maken van portret ten. Je kunt er een groot hoeklens bij gebruiken om veel beeld op de foto te zet ten. bijvoorbeeld bij een op name in een kamer. Je kunt ook de macro-lens benutten voor scherpe dichtbij-opna men. Er zijn nog meer camera soorten. maar dit zijn de voornaamste. En het zijn er zoveel en ze zijn zó knap ge construeerd, dat er eigenlijk voor elke gelegenheid wel het juiste camera-type is. De fotovakman kan u er mee helpen. De in opdracht van de Slichting Nederland Oké gemaakte film "Een bittere pil?" is gereed. Deze film die werd gemaakt door de Hil- versumse cineast Hans Koe koek. behandelt verschillen de aspecten van het gebruik van medicijnen. De bedoeling van de film is een aanzet te geven tot dis cussie. Hiertoe heeft men een deskundige nodig, een arts. een apotheker of een wijkverpleegkundige. Het laat zich aanzien dat er een grote belangstelling voor de film. waarvan even eens videobanden zijn ge produceerd. bestaat. De Stichting Nederland Oké is er daarom op voorbereid om grote groepen mensen via foldermateriaal te infor meren over doelstelling en gebruik van de film. Organisaties, instellingen en personcne al dan niet geor ganiseerd in een plaatselijk actiecomité (Plac) kunnen de film ter beschikking krij gen om voorlichting over medicijngebruik gestalte te seven. Dit staat te lezen in de fe- bruari-editie van de Neder land Oké-krant. Hierin wordt tevens aandacht bes teed aan de zwemevene- menten die dit jaar door de Stichting Nederland Oké in samenwerking met de Ko ninklijke Nederlandse Zwem bond worden opgezet. Andere onderwerpen in de ze krant zijn: Veiligheid thuis, geluidshinder en de wijze van werken van het plaatselijke actiecomité Waddinxveen. Terwijl het wintersportsei zoen in Oostenrijk op het hoogtepunt is, zijn de VVV's al weer druk in de weer met liet voorbereiden van aan trekkelijke paasarrangemen- ten. Het vakantieplaatsje Ncus- tifl in hei Mühlviertel (Obcrösterreich) biedt bijv. een boerderij vakantie tij dens de paasdagen. Kosten voor een week Os. 1050 (ca. 170.-). Men krijgt daarvoor onderdak, een uitgebreid boerenontbijt. halfpension, paaseieren zoeken, een tochtje met paard en wagen, een paaswandeling. een volksdansavond en een palmtak, die volgens het volksgeloof in hel Mühl viertel een jaar lang de be zitter beschermt tegen onge luk. Nadere inlichtingen over dit arrangement bij Fremdenverkehrsverband Donau-Ameisberg. 4143 Neustift im Mühlviertel. Oostenrijk. tel. 09- 437286429. De VVV van Kirchdorf/K- rems in de Walalpen (Oberösterreich) probeert toeristen te trekken met een hobbycursus van een week. De deelnemers aan de cur- sussen leren het leuk be schilderen van paaseieren, het versieren van paas- boompjes en het binden van palmtakken. Informatie en aanmeldingen: FremFrem- denverkehrsbüro. Haupt- platz 19. 4560 Kirchdorf/K- rems. Oostenrijk, tel. 09-43 7582 3020. In de paastijd kan men voor een sfeervol verblijf ook te recht in de vele Kuhrhotels in de omgeving van Villach (Karinthië). In de week voor Pasen (4 tot II april) is een arrangement mogelijk voor ös 3150 (ca. 500.-). inclusief verschillende soorten dieet. Oostenrijk kent vele oude paasgebruiken. zoals het uil de middeleeuwen stammen de rondtrekken van de pal- mezel. In de 18e eeuw ver boden. maar nu weer te beleven in de aemeente de afgebeelde kast uitgevoerd in satijn wit breedte 250 cm met spiegeldeur kost in de maat 300 cm met spiegeldeur kost deze kast in de maat 200 cm zonder spiegel kost deze kast in de maat 167 cm zonder spiegel kost deze kast o9o,- (alle kasten zijn 218 cm hoog en 65 cm diep) dc kaslcn zijn aangepast aan de behoefte van iedere huisvrouw, de legplanken zijn verstelbaar,' om de 6 cm. de hangroede elke 3 cm. ook wel vermeldenswaardig nieuws is het unieke hangssystoem van schuifdeuren, hangend aan lichtlopende rollers (met 'n pink te openen!) vergeet daarbij zeker niet het ruimte- besparende effect hierbij tonen wij slechts enkele voorbeeldem weer zo'n spetter van een aanbieding: royale dricdeurs schuifkast met heel /I "5C veel bergruimte nu JJ," idem met ">QO 2 schuifdeuren nu ZVo," dircct leverbaar zolang de voorraad strekt. -- (zondags gesloten) Als je jaren niet meer hebt geleerd, is het soms moeilijk om er weer mee te beginnen. Leren kan je als volwassene op een heleboel manieren. Op een dag- of avondschool, maar ook bijvoorbeeld door het volgen van een VOS- cursus (Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving), of een creativiteitscursus. Veel vrouwen die de draad van het leren weer hebben opgepakt ervaren al gauw dat het om verschillende re denen niet meevalt om vol te houden. Het is vooral de door de invloed van hun di recte omgeving, waarom veel vrouwen na verloop van tijd afhaken. De film 'Als je wilt. kun je meedoen...' laat zien. dat weer naar school gaan of een cursus volgen voor vrouwen met een gezin een extra be lasting kan zijn. Zeker als iedereen thuis er aan ge wend is dal moeder in haar eentje de zaakjes daar wel regelt. Ook alleenstaande vrouwen die een kind heb ben te verzorgen merken dat het lang niet eenvoudig is om die zorg met een studie te combineren. Voor korte lijd is er soms wel hulp van familie, vrienden of kennis sen. maar voor een langere tijd wordt hel vaak moei lijker. l iet bevestigen van de keuze die vrouwen voor studie, vorming of een andere vorm van ontwikkeling hebben gedaan, is een doelstelling van de film 'Als je wilt. kun je meedoen...'. Een andere doelstelling van de film is. om duidelijk te laten zien wat er allemaal komt kijken als je bijvoorbeeld kiest voor een volledige dagmavo-op leiding of overweegt om weer iets te gaan doen aan opleiding of vorming. Het is heel vervelend als je halver wege de cursus moet merken dat je teveel hooi op de vork hebt genomen. De belangrijkste doelstelling is echter wel. vrouwen tot nadenken te stemmen over hun eigen situatie en moge- wen die zich in een soortge lijke situatie bevinden sti muleren om ook door te gaaan. De film 'Als je wilt. kun je meedoen...' werd gemaakt in opdracht van het Minis terie van Onderwijs en We tenschappen en het Ministe rie van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk. Bij drie mediatheken kun nen van de film 16 mm filmkopieën of videocasset tes op drie systemen worden gehuurd (VCR-1500 stan daard. VHS en U-matic). De film duurt 22 minuten. Er is nu nog een andere mo gelijkheid bijgekomen om de film te vertonen. allerlei lijkheden. Daarover pralen met anderen kan helpen bij het maken van een bewuste keuze. Het feit dat de vrou wen in de film nogal wat negatieve ervaringen op doen in hun omgeving en tóch volhouden, kan vrou- Uitsluilend bij de Rijks voorlichtingsdienst kan men geheel kosteloos kopieën van de film lenen op Super 8 film met magnetisch geluid. De Super 8 filmkopieën zijn vooral bedoeld voor groe peringen met weinig of geen financiële middelen en voor bijeenkomsten in vereni gingsruimten en huiska mers. Deze groeperingen beschik ken veelal niet over een 16 mm filmprojector of een vi deorecorder. In eigen kring kunnen ze soms gemakke lijker aan een Super 8 film- projector (24 bid./sec. met magnetisch geluid) komen, of die tegen geringe kosten huren bij een foto- en film handelaar. Aan deze uitlening zijn dus in het geheel geen kosten verbonden. Uiterlijk binnen drie dagen moet u de film terugzenden volgens de aanwijzingen die bij de film zijn ingesloten. Voorlopig betreft het hier een proefi uitsluitend voor de film 'Als je wilt. kun je meedoen...' De 16 mm filmkopieën worden verhuurd door de mediatheken van: - de Rijksvoorlichtings dienst (RVD). Anna Paulownastraat 76. Post bus 20006. 2500 EA Den Haag. telefoon 070- 614181 (tevens verhuur van videokopieën); - Verenigd Nederlands Filminstituut (VNFI). Steijnlaan 8. 1217 NB Hilversum. telefoon 035-17645: - Technisch Filmcentrum (TFC). Arnhemsestraat weg 17. 6881 NB Velp (GLD). telefoon 085- 629188. De Super 8 filmkopieën worden alleen uitgeleend door de Rijksvoorlichtings dienst. Bij de film behoort een bro chure. die evenwel ook ge bruikt kan worden los van de film. In de brochure wordt dieper ingegaan op de redenen die vrouwen kunnen hebben om weer te gaan leren of zich op andere wijze te ontplooien. Achterin de brochure is een lijst opgenomen van moge lijkheden op het gebied van volwassenen-educatie met adressen waar men daarover verdere informatie kan krij gen. Deze brochure wordt kosteloos toegezonden op schriftelijke aanvraag door het Ministerie van Onder wijs en Wetenschappen. Centrale directie Voorlich ting. Postbus 20551. 2500 EN Den Haag. Om voorstelling van de film 'Als je wilt. kun je mee doen...' aan te kondigen kan men op dit adres ook enkele affiches aanvragen. Thaur bij Innsbruck en Puch bij Hallein. Dan zijn er nog de traditio nele palmpaastochten in Karinthië(Döbriach en Wolfsberg), in Burgerland (Eise nstadt) Oberösterreich (Bad Isclil) en Tirol (Rat- tenberg). Volgens eeuwe noud gebruik worden de vaak meiers hoge palmtak ken door families samen gesteld en rond gedragen. Nadere inlichtingen over een paasva kantie in Oos tenrijk bij het Oosten rijks Verkeersbureau in Amsterdam, Singel 464, tel. (020) 255933. Het Oostenrijkse vakantie plaatsje Traunkirchen (Oberösterreich) biedt van 1 maart tot 31 mei vakantie gangers verblijf in een rustig gelegen appartement met terras en nabijgelegen kin derspeelplaats en restaurant voor de halve prijs. Wie voor bijv. 14 dagen "boekt hoeft maar één week te betalen. Een week voor twee perso nen kost Os. 2300 (ca. J" 365.-) voor vier personen Os. 3000 (ca. 480.-). Nadere inlichtingen en boe kingen: Fremdenverkehr- samt. 4801 Traunkirchen, Oostenrijk, tel. 09-43 7617 234. "Ik ben trots op de Neder landers en m'n tweede vaderland. Blij ook dat ik mijn geboorteland aan Ne derlandse toeristen mag blij ven bekend maken als een fijn vakantieland. Ik ben dankbaar dat ze trouw zijn". Dit zegt dr. Walter Müller. directeur van het Oosten rijks Verkeersbureau in Amsterdam. Al 11 jaar in Nederland. voortreffelijk Nederlands sprekend, maar Oostenrijker gebleven. Hij is era voldaan met de recente onderzoekresultaten van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) naar het (zoals het officieel heet) "vakantiepatroon van de Nederlandse bevolking in 1981". Het ging daarbij om een steekproef onder Nederlan ders. Ze vulden voor het CBS een vragenlijst in. net als vorige jaren. Steeds kwam Oostenrijk uit de bus met een vrij stabiel aandeel van 11 of 12% Nederlanders, die een zomervakantie in het buitenland doorbrachten. Vorig jaar (zomer 1981) be reikte Oostenrijk in de CBS-statistiek een record van 14% en een heel duide lijke derde plaats na de veel grotere landen Frankrijk en Duitsland. "Nederlanders zijn in de periode van de hoogcon junctuur kennelijk een ver kennend toeristisch volkje geweest. Ze gingen van het ene naar het andere land. Oostenrijk bleef in die tijd stabiel in de keuze van Ne derlanders als vakantiestek kie. Nu het opeens wat slechter gaat met de econo mie. zit Oostenrijk weer in de lift. Dat betekent dat Ne derlanders hokvast zijn: ze weten wat ze willen en ze weten vooral ook wat ze kunnen verwachten als ze Oostenrijk als vakantieland kiezen. Ze kiezen voor ze kerheid. Ze weten dat ze dan m Oostenrijk altijd goed zit-' ten", zegt Walter Müller over Oostenrijks derde plaats in de CBS-statistiek. Als het om wintervakantie gaat is Oostenrijk traditio neel de eerste keuze van de Nederlanders. Ook dit jaar Nederlandse kampeerders houden van een avontuur lijke vakantie, maar gaan graag goed voorbereid op reis. Ze kiezen voor "zeker heid". Dat kan worden afge leid uit de belangstelling uit ons land voor een gereser veerd kampeerplekje in Oos tenrijk. Vorig jaar was het voor het eerst mogelijk via een cen traal adres in Oostenrijk een kampeerplekje te reserveren op 48 campings. Maar liefst 60% van de aanvragen kwam uit Nederland. De Oostenrijkse reserve ringscentrale gaat door met het initiatief van vorig jaar. Voor het hoogseizoen zijn reserveringen mogelijk tot 31 mei. De reserveringskos- ten s 500 (ca. 80.- Re serveringen zijn mogelijk voor minimaal een week. Schriftelijke inlichtingen en reserveringen: Camping- und Caravanningclub Aus tria. Mariahilferstrasse .180. 150 Wien, Oostenrijk. Tel. 09-43 222 853535. allerlei en wat slordige oprit w ar een auto ruimgemeten doorheen kan. verschaft toegang tot een heuse hangar aan de rand van het Vlissingse industrieter rein aan de Gildeweg. Vanaf begin deze maand start er de productie van ge motoriseerde zeilvlieg- tuigen - de kleinste loot en noviteit in de luchtvaart. "Een vliegtuig dat voor iedereen betaalbaar is. die nadenkt", suggereert on dernemer en ontwerper Paul Beuker (33) uit Vlis- singeti. Bovendien zuinig in gebruik, want de brom vlieg heeft slechts drie liter mengsmering per uur lie gen nodig. "Met het zeil- vliegtuig kun je zo'n twee duizend kilometer in één keer afleggen", weet de Vlissingse bouwer. Volgens Beuker heeft dit vliegtuig een grote toe komst. En wie daar wat schamper over doet. krijgt onmiddellijk het verhaal van Jules Verne met zijn raketten te horen. Beuker: "Het is niet denkbeeldig dat er binnen een aantal jaren grote platformen boven warenhuizen wor den gebouwd waar gemo toriseerde zeilvliegtuigen kunnen landen. Met het onderstel kunnen de bezit ters vervolgens de stad binnenrijden. In Canada zijn gevallen bekend waar mensen uit afgelegen ge huchten er al hun bood schappen mee doen". Voor de besturing van een gemotoriseerd zeilvlieg- tuig - sommigen spreken van hangglider is een vliegbrevet nodig. Wel moet de vliegenier een ontheffing van de rijks luchtvaartdienst hebben. Bovendien moet er voor de dag dat men wil vliegen een aanvraag indienen bij die dienst. Alvorens de rijksluchtvaartdienst zo ver was. is er echter heel wat water door de Schelde gestroomd. Paul Beuker kan daarover meepraten. In 1979 stuntte hij bij de start van de Vierdaagse in Nijmegen boven het Gof- fert-stadion. "Nadat ik een paar rondjes boven dat stadion cirkelde, landde ik meteen naast het de Goffert. Prompt werd ik gearresteerd. Het pro ces. dat toen door de rijks luchtvaartdienst is aanges pannen loopt nog steeds en is het langste proces dat ooit in de luchtvaart ge voerd is". Tegenwoordig gaat het al lemaal wat soepeler. Beu ker en een paar maten ("Ik werk uitsluitend met free lance medewerkers"), ge ven lessen in het besturen \an een zeiIvliegtuig. Dat gebeurt in het Sloegebied. waarvoor de rijkslucht vaartdienst toestemming gaf. Het model dat in Vlissin- gen wordt gemaakt en verkocht is een ontwerp van vier jaar sleutelen en uitproberen van Beuker zelf. De roestvrijstalen en aluminium onderbouw wordt door een Vlissings bedrijf op aanwijzing van Beuker gemaakt cn de motor is het product van een samenwerkingsver band tussen een bekende vliegtuigmotoren fabri kant in Duitsland (Beuker: "De naam mag niet wor den genoemd"), en de Vlissinger. De motor is een luchtge- koelde tweecilinder twee- takt boxer motor met een vermogen van 25 pk. De motor weegt 15 kilogram en de topsnelheid ligt tegen.de 125 kilometer per uur. De spanwijdte van dc vleugel is tien meter. De vleugel weegt 26 kilogram en hel onderstel weegt niet meer dan 14 kilogram. "Het kan allemaal keurig opgevouwen boven op de auto", zegt Beuker. Als bijzonderheid voor zijn ontwerp noemt hij het feit dat zijn zeilvliegtuig niet zo veel herrie maakt als de typen die eerder zijn ge produceerd. De Vlissingse uitbater zegt met zijn product publick in Frankrijk. Duitsland. Ne derland en Engeland te bereiken. Maar ook de warme landen, waarvoor het toestel bij uitstek ge schikt is. "Ik heb al een verzoek uit Kenia", meldt hij niet zonder trots. Het Vlissingse bedrijf kan overigens indien dc vraag groot is tegen de twintig toestellen per maand leve ren. Voorlopig rekent Beuker en de zijnen op een pro ductie van één vliegtuig per maand, dal tegen de 15.000 gulden gaal kosten.

de Faam | 1982 | | pagina 14