HELMO J VAN DE REE brillen BIJOU BIJOU 'zou een skibril met dubbele glazen bescherming bieden' I ZOidzandt roovers speciaalzaken ROOVERS HUISHOUD Mil; HUIS MN HUIS oven Héé ment/ten E. Nieuwe kollektie leren jacks en blazers FASHION Vroege voorjaars mode bij Bijou LAHR CO VANFRAASSEN W; Bang&Olufsen lllllllllllllllllllllllllllllllllllll Uw leesbril van Houdt Groeneveld voor ogen ■llllllll llllllllllllllllll(*&)M middelburg R00VERS LEDERWAREN Volop BOERENBONT SERVIEZEN Voorjaars mode bij OVERS SCHOENEN 1 C 84e jaargang no. 8 - Woensdag 24 februari 1982 100-jarige mevrouw De Rïjke-de Kuyper oudste inwoonster van Middelburg 'ven leek het er op dat Friesland na achttien jaar kwakkelen weer een elfsteden tocht in de geschiedenisboe ken kon bijschrijven. Nacht op nacht hebben honderden lange afstands schaatsers begin dit jaar met van spanning krom getrokken tenen liggen hun keren om deze gigantenstrijd écht te mogen beleven. He laas: de dooi maakte abrupt een eind aan elke illusie: de spanning was gebroken. Even wennen Korte Geere 9-13 Middelburg Tel. 01180-15860 (f Leuke modellen in vele moderne kleuren vanaf. Lange Delft 44-Middelburg De 'NIEUWE' zaak op de hoek. Lathi Finnen Jan Haas levert vierde kwartaalprent Inzinkingen n het verpleegtehuis Der Boede te Koudekerke vierde mevrouw A. de Rijke-de Kuy per afgelopen maandag haar 100-ste verjaafdag temidden van haar familieleden die in grote getale naar de jarige eeuweling waren gekomen. De hoogbejaarde Middelburgse is nog maar kort in Der Boede. Verfijnde tafelsfeer A Autoverzekering Assurantiekantoor w i-hjis.»» daaAmoetje ymeest^Vi. wwr Lange Delft 17 Middelburg Ook los verkrijgbaar Lange Delft 31 De Faam WAARIN OPGENOMEN "GROOT WALCHEREN" IN OMBIN Al IK MKT l)K VI.ISSINGKR III IS-AAN-Hl IS OP <iK Hl-KI. \l.( IIKRI N in combinatie met de VLISSINGER ELFSTEDENTOCHT A chter elkaar: Bart de Graauw in zijn spoor Dick Chardon en Dick Schenkel. Ronald Vonk kon even niet volgen. Echter niet voor Dich Chardon (47) uit Middelburg, Dick Schenkel (41) uit Oostkapelle en Ronald Vonk uit Mid delburg. Mede gesteund door de ervaren Middelburger Bart de Graauw trainen ze wekelijks om straks op zaterdag 27 februari in de gretig wachtende Finse plaats Lathi de gigantische afstand van tweehonderd kilometer te overbruggen. Voor tandarts Chardon is het de zeven de keer dat hij meerijdt en de gereed schapssteller Schenkel tracht voor de derde keer deze gigantenafstand te overbruggen. Luchtfotograaf Vonk, met 29 jaar de benjamin van het Walcherse gezelschap, zal voor het eerst ervaren wat het betekent om op de wenkbrau wen en met als was aanvoelende knieën te schaatsen. Het viertal - dus met wijnhandelaar Graauw - traint zo af en toe op de Haagse ijsbaan De Uithof, maar voor het overgrote deel lopen ze afstanden van om en nabij de vijfentwintig kilo meter op de Walcherse stranden of in de duinen. Op een zondagochtend begeleiden we het viertal tijdens een training op De Uithof in Den Haag. In langgerekte ri jen schaatsen enthousiastelingen rondje na rondje. Vanuit het restaurant overziet de toeschouwer aan de ene kant de openlucht piste en aan de andere kant de overdekte baan. Een kalend persoon die qua aanzicht ruim de vijf kruisjes moet zijn gepasseerd houdt het vol om op houten noren een lange rij stevig doordouwende schaatsers te volgen. In de bochten haakt hij af, om op het rechte eind de opgelopen achterstand ruim schoots goed te maken. 'Zijn houten zijkanten raken het ijs, en daardoor remt hij af, legt een goedwil lende tafelgenoot uit, uit wiens vurige betoog later blijkt dat hij al weken pro beert zijn techniek te perfectioneren. Neen, hij gaat niet naar Finland. Wel zou hij in Friesland zijn gestart, maar niet in de wedstrijd. Hij uit een bewon derend 'oh' voor het taaie Zeeuwse ge zelschap Inmiddels hebben de Zeeuwen hun baantjes getrokken. "Je moet altijd even wennen als je na enige tijd weer op het ijs staat", concluderen ze. Ze zouden best nog wat langer willen blijven, maar thuis wil men de familie niet helemaal op zondag alleen laten. "Ze,moeten in Zeeland de kans aangrijpen om de eer ste overdekte schaatsbaan van Neder land te bouwen", mompelt Dick Char don tijdens de terugweg. Na een poos stilte die is aangebroken na goed bedoelde adviezen aan het adres van Ronald Vonk vraagt deze enigszins nerveus geworden: "Zou een skibril met dubbele glazen bescherming geven?" Dick Chardon was er zoals gezegd vanaf de eerste buitenlandse elfstedentocht bij. "Volkomen waanzinnig", zo blikt hij op de tocht in 1976 terug. "Overal langs Ti L de kant stonden bordjes met de elf Friese steden. Dat was overigens niet in Finland maar in het Noorse Lilleham- mer. Maar een fantastich ij.- Johan Wardenier werd de verrassende winnaar met op luttele seconden daarachter Jeen van den Berg en Jan Roelof Kruithof'. Opvallend was dat Dick Schenkel en Chardon zonder van eikaars bestaan te weten deze wedstrijd in ongeveer zeven uur uitreden. strijden deze wedstrijd te mogen orga niseren". Chardon vindt de wedstrijd in Finland zwaarder dan de echte elfstedentocht. "Ik heb dat ervaren tijdens een loopma rathon in Enschede. Daar werden pro grammaboekjesuitgegeven met de na men van de lopers. Om de haverklap hoorde ik uit het publiek roepen, 'hup Chardon'. Als je dat hoort.moet je uit goed fatsoen wel een stapje harder lo- Het jaar daarop waren alle ingrediënten aanwezig om de elfstedentocht een 'waardig' karakter te geven. Het plan was om in Oulu in de Botnische Golf te schaatsen. Het ijs bleek te slecht zodat het gezelschap moest verkassen naar Lathi. 'Wat zou dat zijn', zo vroegen de tweehonderd deelnemers zich af. Char don: "Het bleek een uiterst moderne universiteitsstad te zijn met honderd duizend inwoners. We hebben onze ogen uitgekeken". Er werden daar in Lathi 59 rijders gek lasseerd. De rest is na L50 kilometer uit de strijd genomen. Het jaar erna ver toefden de 'maffe' Hollanders weer in Lathi. Chardon: "Dat was een ver schrikking. Vanwege Je dooi werd de wedstrijd ingekort tot honderd kilome ter. Het dooide zelfs zo hard dat de sneeuwschuiver een enorme boeggolf opwierp. Ik herinner me nog dat Her man Gorter vanwege materiaalpech op blote voeten de resterende vijfentwintig kilometer heeft gelopen". In 1979 reed Chardon de wedstrijd vol ledig uit. Winnaard werd Kruihof in een tijd van zes uur, vijf minuten en 17 se conden. Chardon had acht uur.vijfen twintig minuten en drie seconden nodig om de vier baantjes van vijftig kilometer af te leggen. In 1980 was het andermaal Kruithof die in Oulu de wedstrijd won. "Een hels parkoers waar ikzelf maar honderd ki lometer van schaatste", aldus Chardon. Ook in 1981 was het Zeewater van Oulu stevig genoeg om de Hollanders te ver maken. Na hondervijftig kilometer ga ven Chardon en Schenkel het op. "De Finnen meenden de eerste keer te doen te hebben met een opmerkelijke misoogst uit Holland", grapt Chardon. En: Nu zeven haar later zie je ook Finnen aan de-start verschijnen. Maar het schaatsmateriaal zou zo in het mu seum kunnen". Ook de populariteit van dit Hollandse evenement is in het Scandinavische land enorm. Chardon: "Je zou kunnen stellen dat Oulu en Lathi jaarlijks om de eer De beeldende kunstenaar Jan Haas uit Vlissingen heeft de vierde kwartaalprent van het Zeeuws kunstenaarscentrum (ZKC) mogen leveren. Het is een ets die in een oplage van vijftig stuks is ge maakt; genummerd en gesigneerd. Voor 65,— gulden kan men eigenaar wor den van deze. kwartaalprent. Voor in formatie: ZKC, Molstraat 13, telefoon 01180-11791. pen.Datzelfde gebeurt naar ik aanneem tijdens een echte elfstedentocht. Door het enthousiasme van het publiek wordt je meegdragen". Gedurende zo'n tweehonderd kilometer schaatsmarathon gaat er heel wat door je hoofd. Op een gegeven moment wil len je spieren echter niet meer met het gevolg dat er van alles door je hersens schiet. "Waar ben je mee bezig? Vraag jeje af. Tijdens een wedstrijd zien je tegenstanders aan je gezicht wat er met je aan de hand is. Soms versnellen ze dan plotseling, maar die honderd meter voorsprong kun je nooit meer goed ma ken; het blijft. Goed getrainde zware jongens versnellen als ze stukzitten, maar voor hen maakt het veel uit hoe ze geklasseerd worden. Uitrijden is het be langrijkste. Als je hem uitrijdt hoor je in ieder geval tot de honderd besten. Neen. laat ik liever zeggen de honderd eigen- zinnigste marathonschaatsers van de wereld". Er zijn talrijke redenen voor mensen om zich te wagen aan een wedstrijd als de elfstedentocht. Je lichaam testen, zien watje aankunt, de grens van je accepta tievermogen bereiken. Dick Chardon doet het om een doel te hebben voor zijn trainingen. Hij ontmoette evenwel mensen tijdens de wedstrijden waar hel uilrijden van de tocht bijna van levens belang is. Chardon: "Ik heb iemand gekend die klaagde over de slechte situatie in zijn bedrijf. Voor de wedstrijd zei hij tegen mij: "Als ik de tweehonderd kilometer haal, zal het gegarandeerd ook goed gaan met mijn zaak'. En ja hoor, zijn bedrijf is er helemaal bovenop geko men". Dick Chardon en Dick Schenkel hebben er het volste vertrouwen in dat ze dit jaar de wedstrijd in Lathi uitrijden. Bij de prestaties van Ronald Vonk worden nog vraagtekens gezet. Hij moet nog ervaren wat het betekent om vier rondjes van vijftig kilometer, volkomen afgezonderd tussen hopen sneeuw jezelf te dwingen door te gaantot het bittere einde.... Bijna vijftien jaar woonde zij in Ter Veste in Middelburg. Enige tijd geleden kwam zij ten val en brak haar heup waardoor zij - voor het eerst in haar lange leven - in het ziekenhuis terecht kwam. Na haar ontslag uit het Gasthuis, zo'n twee maanden geleden, is zij voor verdere verzorging in Der Boede terecht gekomen. En daar werd in de verjaar dagkamer van deze verpleeginrichting haar 100-ste verjaardag gevierd. Onder de bezoekers die haar kwamea feliciteren was ook de echtgenote van de commissaris van de koningin in Zee land, mevrouw Bocrtien-Velema, die de gelukwensen namens haar echtgenoot kwam overbrengen en burgemeester drs. P.A. Wolters van Middelburg en zijn echtgenote, die namens het ge meentebestuur de felicitaties over brachten. Mevrouw De Rijke, die al 25 jaar we duwe is. woonde vroeger in de Nieuw Oostersestraat in Middelburg. Zij heeft twaalf kinderen waarvan er nog negen in leven zijn. Behalve een zoon die in Afrika woont waren alle kinderen aan wezig. Voorts zijn er 33 kleinkinderen en 26 achterkleinkinderen. In de avondu ren was er in Middelburg een familie reünie maar voor mevrouw De Rijke werd dit teveel: zij woonde dit familie feest niet bij. De eeuweling is nog bijzonder helder van geest en nog regelmatig bezoekt zij de kerkdiensten in de verpleeginrich ting. Ook zingt zij nog graag. Alleen haar gezichtsvermogen is niet best meer. Ter gelegenheid van haar verjaardag was mevrouw De Rijke weer in haar Nieuwlandse klederdracht. Omdat het aankleden in 'hoerendracht' nog al omslachtig is, is zij voor de rest in 'bur ger'. 'rT**»don o«<i «wvni. I nokmtmvjL 'hrismf/c speciaalzaak burg icc garantie Naast elkaar: Dick Chardon, Bart de Graauw, Dick Schenkel en Ronald Vonk. Premies incl. Zeeland-korting, max. no-c- laim. gr. krt., verkcersalarmdienst en nieuwwaarderegcling. Acc. 25-65 j., be perkt gebruik. 5 j. rijbewijs w.v. 2j. schade vrij. Ook voor jongere leeftijden gunstige tarieven. Catw. 8.000 10.000 12.000 14.000 16.000 f 18.000 20.000 25.000 AR 225 289 326 363 401 442 f 482 378 Indien u via kantoor verzekerd bent kijgt u deskundige hulp bij het verhaal van uw schade op een schuligc tegenpartij. WA 122 132 146 153 161 175 f 183 209 Statenlaan 152, Middelburg, tel. 01180-25391 i TUSSEN OOSTBURG en CADZAND Telefoon: 01170-2161 Zondags geopend van 2 tot 6 uur. Woensdag koopavond van 7 tot 9 uur Goeie reis reisbureau y Goeie reis. Wij bieden u meer keus en meer zekerheid. Middelburg, tel 01 180-27758 Londensekaai 19. GX/W OeD?e^?y-TOM'Sv'3coee«enQe<u>a 3|3dr garantie Nieuwendijk 35-39 VLISSINGEN Ook aan een leesbril toe? De Groeneveld-opticien heeft ze altijd in voorraad. Maar natuurlijk zijn er meer mogelijkheden in dit genre. Kom eens kijken en laat u deskundig adviseren door de Gilde-opticien. Welkom. Bij de Groeneveld-opticien. Goes, Lange Vorststraat 106, Middelburg, Lange Delft 24, Vlissingen, St. Jacobsstraat 14 De Groeneveld-opticiens zijn aangesloten bij het Optiek-Gilde L DELFT 48 - Middelburg J.v.d. Sloot

de Faam | 1982 | | pagina 1