STRIJD TEGEN VOOROORDELEN T AFVALSTOOM ALS VERWARMER I Hoechst administratie uit de brand in luxe WOON BEURS GOES L BIJOU BIJOU t^n -4^ HELMO Buitenlanders begeleiden naar dokter „EueeHiaam amatic Autobedrijf RIJK B.V. Opwarmronde klussendienst D e Klu-scndicnst van het Middelburgse werkloos heidsproject 'Mensen zonder baan' gaat alvorens te starten met zijn werk, zich opwarmen aan speelgoedreparatie. M ede naar aanleiding van het noodlottige sterfgeval van de tien maanden oude Turkse baby Yacob Eren uit Middelburg hebben vier Nederlandse vrijwilligers besloten voortaan buitenlanders naar een arts te begeleiden. Dit om misverstanden zoals regelmatig buiten de schuld van de arts of patiënt om voorkwamen, in de toekomst te voorkomen. ZUIDZande FASHION Buitenlandse verenigingen gebundeld WIE HEEFT OUD SPEELGOED VAN FRAASSEN ZEELANDHALLEN 8t/m13 FEBR. 10% EXTRA KORTING Verfijnde tai WEDGWi SERVIEÏ M. eneinde een stevige vuist te kunnen maken tegen de vooral in de tijd van een knij pende economie zo kenmer kende problemen voor buiten landers in Nederland, heeft een aantal in Zeeland werken de buitenlandse verenigingen zich gebundeld in de Interna tionale buitenlandse vereni ging Zeeland. Nu al hebben de Turkse verenigingen uit Vlis- singen, Middelburg, en Ter- neuzen, de Joegoslavische vereniging en de Marokkaanse vereniging zich aangesloten. Vakbonden INI Tl A TIEF NIE U WE VR IJ WILLIGER S daxVi moei je ymeest Aijn,. en allesverwoestende brand nog maar net achterwe ge, en toch blij. Zo ongeveer is de stemming onder het admi nistratieve personeel van het Chemische bedrijf Hoechst Holland nv in het Sloegebied. Een begrijpelijke stemming, want het in de nacht van 1 op 2 juni totaal verbrande kantoor complex van de chemiereus in Vlissingen-oost had aanvan kelijk slechts de status 'tijde lijk' maar kreeg tenslotte het predicaat permanent. En wat er nu voor in de plaats is ge komen, is een gebouw waarvan de Hoechst-werknemers soms met een trotse blik wagen te fluisteren dat het het best geïsoleerde kantoor van Ne derland is. Spaanplaat Besparing BLOEMENSCHIKKEN Supersnel Fototentoonstelling vredesdemonstratie in kunstenaarscentrum Autoverzekering Assurantiekantoor LAHR CO J.P.A. R0SSEL KUNSTGEBITTEN REPARATIE Op en top woonaangevend. Vanaf a.s. maandag dagelijks van 13.00-22.00 uur. LAATSTE WEEK OPRUIMING HANDTASSEN Als speciale aanbieding op de reeds afgeprijsde tassen. O.a. blazertasjes, enveloptasjes en schoudertassen gekleed en sportief. 84e jaargang no.5-woensdag 3 februari 1982 De Faam J 'WAARIN OPGK.NOMK.N "(.ROO I WAIT HK.RKV' IN OV1BINA1 IK MKI l)F. M.ISSIN(;i R Hl IS-AAN-Hl IS OP GEHEKI \l HKRK.N Tot voorzitter is gekozen Milovan Vu- jovic van de Joegoslavische vereniging Edvard Kardel uit Vlissingen, secretaris is Abdoe Battai van de Marokkaanse vereniging Zeeland en penningmeester is Kadir Kilinc van de Turkse Werkne mersvereniging Middelburg, de archi- tekt van deze contstructie. Voor de rond 3000 buitenalnders in Zeeland, onder wie 600 Marokkanen. 500 Joegoslaven, 1400 Turken en 500 mensen met een andere nationaliteit, wil de nieuwe vereniging een platform- funktie gaan vervullen. Over het doel zegt voorzitter Vujovic: "Er is veel verschil in benadering van de buitenlanders in de tijd van hoogcon junctuur en de lijd nu. wktarin we een economische crisis doormaken. Vroeger werd je overal geholpen. Nu wordt je weggewoven met de mededeling, "ga maar naar de stichting buitenlandse werknemers. Daar helpen ze je wel'. Maar je moet toch antwoord krijgen. Dat recht hebben de buitenlanders evenzeer als de Nederlanders. Velen werken hier al jaren, ja zelfs twintig jaar. En toch ben je een buitenlander die nergens recht op schijnt te hebben". Vujovic geeft een voorbeeld: "Stel je hebt als buitenlander hier twintig jaar gewerkt en komt dan in de ww terecht. Het is dan toch al geen pretje om werk loos te moeten toezien hoe anderen nog werken, maar daarnaast wordt je door Nederlanders met de nek aangekeken. En toch heeft die buitenlander twintig jaar meebetaald en meegewerkt om de sociale voorzieningen op peil te houden. De ouderen die een AOW-uitkering krijgen, dat is mede door ons betaald. Dat vergeet men maar al te gemakkelijk. Wij betalen voor Hollandse ouders, maar voor onze eigen ouders betalen we niets. Ook als je ziek bent. wordt al me teen gezegd: 'och. het is een buitenlan der. hij stelt zich aan. Dat is toch racisme en dat neemt stomweg toe met de daling van de economie.". Overal in het land. zo menen de initia tiefnemer voor de platformvereniging, doen de vakbonden goed werk voor en met de buitenlanders. De Zeeuwse si tuatie noemen ze echter bedroevend. "De vakbonden in Zeeland zijn volko men passief. Ze weten nauwelijks wat er onder de buitenlanders leeft. Ze zouden zich bijvoorbeeld eens kunnen verdie pen in de problematiek. Men beseft on voldoende dat er in de landen waar de meeste buitenlanders vandaan komen, geen vakbonden functioneren zoals dat hier het geval is". Abdoe Battai vertelt: "Ik heb gepro beerd om op de Schelde regelmatig een stukje in het bulletin van de vakbonden te zetten in onze taal. Maar dat werd niet geaccepteerd. Dus ging het niet door". Kadir Kilinc: "Al die opsommingen zijn voor ons geen reden om het hoofd in de schoot te leggen. Met de leden van de verschillende organisaties samen, ver enigd in de nieuwe vereniging zullen wc er de schouders onder moeten zetten om begrip voor de problemen en de achter gronden van de verschillende buiten landers te kweken. Stap voor stap moe ten de problemen worden aangepakt en opgelost". Voorzitter Vujovic: "En gezamenlijk kunnen we bovendien goedkoper zijn. Zoals bekend moeten ook wij'de bui kriem aanhalen. Taallessen bijvoor beeld hoeven nu niet meer per afzon derlijke groep of nationaliteit. Dat geldt ook voor de sociaal-culturele aktivitei- ten. En de vakbonden kunnen mensen met problemen naar ons verwijzen Begin mei zal de nieuwe vereniging zich voor het eerst presenteren. Dan wordt een bijeenkomst gehouden waar ieder een kennis kan nemen van de doelstel ling van de vereniging. Maar ook zullen de (culturele) achtergronden van de verschillende nationaliteiten worden belicht.. De opzet is om begin februari met de Klussendienst - eenvoudige reparaties tegen een kleine vergoeding - aan te vangen. Eerst moet daarvoor echter toestemming worden verleend door instanties die aan werklozen een uit kering geven. Tijdens de overbruggingsperiode gaan de initiatiefnemers zoeken naar werk in kleuterscholen en peuterspeelzalen Het kan namelijk voorkomen dat er daar speelgoed ligt dat al lange tijd niet meer wordt gebruikt omdat het kapot is. Daarnaast gaan de ruim twintig mensen van het project op zoek naar speelgoed dat bij particulieren ligt. en waar na een gedegen repara tiebeurt weer aardig mee gespeeld kan worden. Na reparatie kan het deugde lijk gemaakte speelgoed verhuizen naar een instelling die daar behoefte aan heeft. De groep Klussendienst bestaat uit mensen met een breed scala aan mo gelijkheden. Nagenoeg alle vakkennis wordt geherbergd. De leeftijd in de groep varieert tussen de twintig en veertig jaar. Wie meer wil weten over de speelgoe dreparateurs, kan contact opnemen met het VJ V-gebouw aan de Latijnse Schoolstraat in Middelburg, telefoon 01180-35790. Dit is besloten tijdens een bijeenkomst van nieuwe vrijwilligers, verleden week in Middelburg. Deze vrijwilligers meld den zich verleden weejc bij de Turkse werknemersvereniging, nadat die ver- enisina in deze krant de noodklok luid de over het nijpende tekort aan Neder landse vrijwilligers om bijvoorbeeld simpele briefjes in te vullen. Mevrouw Gerrie Maandag, adviseur van de buitenlandse vereniging is bijzonder ingenomen met de opkomst. "Er hebben rond de 25 mensen uit Middelburg en het Walcherse platteland op die oproep ge reageerd. Naast het feit dat we nu kwan titatief kunnen rekenen op hulp hebben zich ook mensen gemeld die kennis heb ben van juridische zaken en belastingk westies.". Ook het VJV-project voor de zoge naamde tweede generatie buitenlanders heeft er enkele vrijwilligers bij. "Ook daar ontstonden enige tekorten en op 4 februari zullen acht vrijwilligers 's avonds in het stationsrestauratie zitten om met problemen kampende buiten landers een helpende hand toe te ste ken.", aldus de adviesvrouw. Van de overige aanmeldingen wordt, aldus mevrouw Maandag, een inventa risatie'gemaakt van waar de mensen het best ingezet kunnen worden. TUSSEN OOSTBURG en CADZANdJ J, Telefoon: 01170-2161Zondags geopend van 2 tol 6 uur Woensdag koopavond van 7 tot 9 uur BMW-dealer voor WALCHEREN leasing inbou w ga sins tal la tie alle plaat- en spuitwerk INDUSTRIEWEG 27-29 Tel. 01184-14400 Vlissingen Dat is weliswaar een beetje overdreven maar hel hoofd van de Hoechst bouw- afdeling J.W.H. Groeneveld stelt wel vast dat een van het best g"eisoleerde gebouwen is. "Het afgebrande gebouw is er als semi permanent eind 1966 neergezet. Het be stond in hoofdzaak uit spaanplaat", weet hij,. En dan verheft zijn stem"Dan vraagje toch om brand". Nagenoeg alles ging in vlammen op. Ook een groot deel van de personeel sadministratie. "De personeelsdossiers zijn gespaard, maar onze landmeetkun dige kaarten waarop iedere leiding de laatste jaren is bijgetekend ging verlo ren" treurt de Hoechst bouwchef. Voor- liehter R. Mondeel voegt daar aan toe: "Het heeft alles bij elkaar veel extra werk gegeven. Als je iets moet hebben grijp je om de haverklap mis". Na de brand ging alles wonderlijk snel. '"s Nachts sloeg de brand uit en 's mor gens tegen elf uur kwamen al de eerste noodbarakken het terrein op", meldt Groeneveld. De oorzaak van de brand is overigens nooit vastgesteld. Ook de exacte schade is niet in geld uitgedrukt. Voor het nieuwe gebouw heeft de verzekering evenwel vier miljoen gulden op tafel moeten leggen. nen kolommen en platen worden mili- meterprecies in elkaar gezet". De bouw-chef wimpelt de betiteling 'revo lutiebouw' onmiddellijk van de hand. "Dat is een naam voor iets dat snel en slecht is gebouwd. Dat is hier zeker niet van toepassing". Een opvallend onderdeel in het complex is de verwarming. Stoom die vroeger naar debuitenlucht werd afgeblazen, wordt nu gebruikt als verwarming voor het water dat door de radiatoren kosten te kunnen opvangen. En niet om winst te maken". Volgens de heren Mondeel en Groene veld is de entree van het diep in de Sloe gedoken bedrijf wat aardiger geworden. Vanwege dit nieuwe gebouw heeft ook de portiersloge een geringe gedaantewisse ling ondergaan, zodat het geheel nu op elkaar is afgestemd. Vrijdag 5 februari wordt het splinter nieuwe kantoorgebouw in bedrijf geno men, 's Morgens om negen uur is er ter gelegenheid daarvan een bijeenkomst PI ipc( m Middelburg in het Ontmoetings centrum "Dauwendaele", Vrij- landtstraat 51. Aanvang: dinsdag 2 maart 1982. De wekelijkse cursus bloemenschlkken staat onder leiding van een ervaren en bevoegde leerkracht. De cursus bestaat uit 8 lesavonden. Na iedere les van 19.30- 21.30 uur nemen de deelnemers een fraai bloemstuk mee naar huis. Het cursusgeld bedraagt 148, In clusief bloemen en het materiaal, als mede een overzicht van de lesstof, de cursus is dus volledig verzorgd. In september start ook nog de eenjarige vestigingsoplelding bloemenschlkken en binden. De afwikkeling voor vergunningen en tekeningen ging supersnel. Tweeeneen- halve maand na die noodlottige nacht werd al de eerste paal in de grond gezet en op 12 september was de fundering ge reed. Nauwelijks twee maanden later was de ruwbouw klaar en op 16 november werd het vier etage hoge gebouw als wind- en waterdicht bestempeld. Groeneveld: "Op kantoor van het moe derbedrijf in Frankfurt lagen tekenin gen klaar voor deze kant-en-klare mon- tagebouw. De geprefabriceerde beton- stroomt. "Een investering, van 00 gul den die in drie jaar is terugverdiend als we daarbij redelijk strenge winters in aanmerking nemen. Aan aardgas wordt op deze manier tegen de 100.000 kubie ke meter per jaar gespaard", berekent de heer Groeneveld.' Die energiebesparing is over het hele bedrijf een heet hangijzer. Groeneveld: "Zelfs uit de productieafdelingen ko men nu geluiden en voorstellen om energiebesparende maatregelen te ne men. Voor een bedrijf als dit is dat enorm noodzakelijke om de stijgende op het bedrijf. Omdat er echter sprake is van vervanging van accommodatie en er in feite niet nieuws is bij gekomen zullen er rond de ingebruikneming geen al te grote festiviteiten worden gehouden. Maar de feestelijke stemming zit er toch in. Tenslotte is de som van het aantal verhuizingen, dat het administratieve personeel, de expeditie, personeelsza ken en de directie via de noodbarakken (containers) uit het spaanplaat zijn te recht gekomen in een geriefelijk en aan alle moderne eisen tegemoetkomend gebouw. Opgave binnen 10 dagen door een (brlef)kaart te zenden aan Stichting Bevordering Onderwijs aan Volwas senen (SBOV). Kruisbes 25, 2318 AZ LEIDEN. Gaarne duidelijk uw naam. adres en cursusplaats vermelden. Na opgave ont vangt u een bevestiging. Voor informatie en of opgave: Bel 071-140029 071-216826 Het A msterdams Fotografen Kollektief exposeert van 6 tot en met 25 februari in het Zeeuws kunstenaarscentrum (ZKC). Het thema van de tentoonstel ling in het centrum onder de openbare bibliotheek aan de Molstraat in Mid delburg is 'Nederland zeg nee'. De col lectie foto's toont rede visie van afzon derlijke fotograaf van het collectief op de grootste demonstratie voor vrede (21 novemberin Amsterdam, die ooit in Nederland is gehouden. Een aantal foto's staat ook in het boek 'Nederland zegt nee', dat kort na de de monstralie is uitgegeven. Het Kollektief bestaat uit zeven foto grafen, die elkaar al jaren tegenkomen tijdens hun werk. In 1980 bundelden zij zich tijdens het Waarheidsfestival in de hoofdstad De fotografen zijn zowel amateurs als beroepsMet elkaar wer ken ze op het gebied van de sociale fo tografie, die zich in dienst stelt van de progressieve beweging voor een betere maatschappij. De opening is zaterdag 6 februari. André van der Vreeke leest tijdens die opening (twee uur) uit eigen werk ge dichten over strijd en vrede, Openingstijden van het ZKC: dinsdag tot en met vrijdag 10 tot 12 uuü en 14 tot 17.30 uur. Woensdag en vrijdag 10 lot 21.30 en zaterdags van 9 tot 12.30 en 14 tol 16 uur. Premies incl. Zeeland-korting, max. no-c- laim, gr. krt., verkeersalarmdicnst en nicuwwaarderegciing. Acc. 25-65 j„ be perkt gebruik, 5 j. rijbewijs w.v. 2 j. schade vrij. Ook voor jongere leeftijden gunstige vnj tarieven. Catvv. 8.000 10.000 12.000 14.000 16.000 18.000 20.000 25.000 AR 225 289 326 363 401 442 482 578 WA 122 132 146 153 161 175 183 209 Indien u via kantoor verzekerd bent kijgt u deskundige hulp bij het verhaal van uw schade op een schuligc tegenpartij. Statenlaan 152, Middelburg, tel. 01180-25391 'wr-\ Goeie reis. Wij bieden u meer keus en meer zekerheid. Middelburg, tel. 01 180-27758 Londensekaai 19. TANDPROTHETICUS Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen Nieuwe woontrends in alle stands. Elke dag vele honderden beursaanbiedingen, stand na stand. Voordeel, speciaal voor u. Elke 50e bezoeker op vertoon van entreebewijs een fijne verrassing. Spannende raadwedstrijd en leuke beurspuzzel voor jong en oud. Gezelligheid en sfeer in diverse restaurants. üitstapje voor het hele gezin. Kinderen tot 15-jaar onder geleide. Tractatie gratis. Kom zeker kijken! Deze woonbeurs mag u niet missen. Nu met o.a. Ikea, Paauwe, „Even Kijken", Kebra, Blankenburgh, Gevier, Goud, 't Hoekje van Goes", De Vlijt, Sinke's, Ramsburg, de Jonge, Joose, Kole, Mossel en Versteegh, van Luyk, Sarouk, Renaissance, Pine Shop, Verburg, De Schape kop, v. Wijk, v. Vliet, Bouwisol Zeeland en vele tientallen andere woonspecialisten. Lange Delft 44/Segeersstraat 4, Middelburg De 'nieuwe' zaak op de hoek t

de Faam | 1982 | | pagina 1