N <D ONTWERP- BESTEMMINGSPLAN "LANGE GEERE E.O. LIGT TER VISIE I weg o week ZEER GERINGE GROEI VAN HET AANTAL INWO NERS IN 1981 V4 'si 20-27 januari i? <D O o O o Sa O a 3 HINDERWET De Faam Woensdag 20 januari 1982 MENU 'TAFELTJEDEKJE' week 25 t/m 30 jan. Aanvraag bouw vergunning bibliotheek 3e Plansverandering Buitengebied NIEUWE MAATREGELEN '81 Begin februari start in Middelburg een actie om de overlast van honden zoveel mogelijk te voor komen en te beperken. Honde(n)bezitters en de kleuteren lagere school jeugd zullen bij het geheel worden betrokken. Daar waar het ijs op de Middelburgse vesten nog onbetrouwbaar is (nabij bruggen en wakken e.d.) heeft de gemeente borden geplaatst met het opschrift "GEVAARLIJK IJS". Enkele hiervan zijn helaas al weer vernield. Een gevaarlijke vorm van vandalisme! Het blijft dus uitkijken als u gaat schaatsen. Op de balie in de voorlichtingswinkel, Lange Noordstraat 19, vindt u aan nieuwe gratis af te halen folders/brochures: - Uit met Pas-65 krant - Welzijnsactiviteitenprogramma 1982 Om in te zien De afvalstoffenverordening voor de gemeente Middelburg-die sinds 1 december Van kracht is- bij de afd. Algemene Zaken op de begane grond in het stadhuis en bij het bureau Voorlichting,Lange Noordstraat 19. Het is mogelijk tegen betaling een exem plaar van de verordening te verkrijgen. Met het opstellen van het ontwerp-be- stemmingsplan "Dokstraat e.o." wil de gemeente onder meer reeds inspelen op de aanwijzing als beschermd stadsge zicht van de binnenstad. U kunt het plan met de tekeningen komen bekij ken in de voorlichtingswinkel. Inspre kers kunnen hier ook terecht. Het hoofdartikel deze week geeft een zeer beknopte samenvatting van hetgeen is geschreven in de toelichting bij het ontwerp-bestemmingsplan Lange Geere e.o.We hopen echter dat het voldoende is om u te bewegen eens een bezoek te brengen aan de voorlichtingswinkel van de gemeente aan de Lange Noordstraat 19. Daar ligt het plan vanaf begin februari a.s. officieel een maand ter visie. Een tekening en een maquette van het plangebied zijn aanwezig. Algemene vragen beantwoorden voorlichters met genoegen. Daarnaast kan een medewerker van het bureau Ruimtelijke Ordening c.a. van de gemeentesecretarie benaderd worden als specialistische informatie nodig is. gedurende de ter visielegging kan men desgewenst schriftelijk bezwaar tegen het plan indienen bij.de gemeenteraad. Zie begin volgende maand ook het rubriekje Ruimtelijke Ordening" op deze pagina. De belanghebbenden die in het Geeregebied wonen krijgen binnenkort een uitnodiging in de bus voor een informatie/overlegbijeenkomst op 3 februari a.s. Wanneer u een bepaald gemeentelijk onderwerp in deze rubriek behandeld wilt ziendan kunt u dat laten weten aan het bureau Voorlichting, Lange Noordstraat 19. Het bureau staat ook altijd open voor uw vragen. 0 1 "Tafeltje Dek je" is'een activiteit van de Unie Van Vrijwilligers voor ouderen en zieken die zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maandag en donderdag tussen 9.00 en 9.30 uur besteld worden. Tel. (01180) 27537. Het bezorgen doet men ook op deze dagen. maandag boerenkool dinsdag gehakt, andijvie, aardappelen woensdag braadworst, bietjes, aardappelen, donderdag karbonade, erwtjes, aardappelen vrijdag rundvlees, spruitjes, aardappelen zaterdag ïjs, worteltjes, puree. De afdeling Bevolking van de gemeente heeft de gegevens over het bevolkingsverloop in 1981 doorgegeven. Daaruit blijkt dat Middelburg op de eerste dag van dit jaar 38.656 inwoners telde: 18.760 mannen en 19.986 vrouwen. Het aantal zielen, zoals men ook wel zegt, bedroeg op 1 januari van het vorig jaar 38.619. Toen 18.668 mannen en 19.951 vrouwen. Even snel rekenend houden de cijfers in dat het inwonertal in 1981 steeg met 37. Deze zeer geringe bevolkingsgroei kwam als volgt tot stand. In het afgelopen jaar •vestigden zich 1884 mensen (926 mannen en 958 vrouwen) in Middelburg. Er vertrokken echter 1967 personen 987 mannen en 980 vrouwen) naar elders. Dat levert een vertrekoverschot van 83 op. Het aantal geboorten bedroeg 471 (243 jongenSBBen^2^neisjes)^er^J35^mensei^l8(^ Het gebied dat wordt begrensd door Langeviele, Pottenmarkt, Plein 1940, Gortstraat, Varkensmarkt, Vlissingsestraat en de gracht langen de Beenhouwerssingel behoort tot de oudere gedeelten van de binnenstad. In 1967 werd hiervoor reeds een bestemmingsplan ontworpen, waarvan in de loop der jaren drie fasen werden vastgesteld door de gemeenteraad en gedeeltelijk goedgekeurd door gedeputeerde staten. Voor de rest van het gebied. - een derde deel is tot op heden geen bestemmingsplan van kracht. Inmiddels is de planopzet verouderd en de stedebouwkundige kijk op het geheel veranderd. Voor het gehele gebied is daarom een nieuw bestemmingsplan "Lange Geere en omgeving" opgesteld. Het onwerp ligt vanaf begin februari een maand voor belangstellenden ter visie. Zie ook hiernaast. Uitgangspunten Bij het bepalen van de bestem mingen in het plan is rekening ge houden met de uitkomsten van het Distributie Planologisch Onder zoek (DPO) dat in 1980 werd ge houden. Ook het merendeel van de uitgangspunten die te vinden zijn in het in 1975 opgestelde "Intentie plan" voor het Geeregebied is ge handhaafd. We noemen ze even globaal: - Langeviele, Lange- en Korte Geere moeten zich tot winkel straat kunnen ontwikkelen. Kantoren en bedrijven die een intensief contact met het pu bliek moeten hebben passen ook in deze straten. Daarbij kunnen we bijvoorbeeld den ken aan banken en kapsalons. - Gortstraat en Vlissingsestraat lenen zich prima voor een men ging van woningen, bedrijfjes, winkeltjes en een enkel kantoor of café. Bij het bepalen van aantallen geldt de huidige toe stand als belangrijkste uit gangspunt. - het aantal horeca-onderne- mingen moet in principe gelijk blijven aan de situatie van nu. Toch wordt het uitbreiden met een enkele nieuwe vestiging in met name de winkelstraten niet onmogelijk geacht. OmWonpn- den moeten dan Wel in de gele genheid worden gesteld bezwa ren kenbaar te maken. - de woonfunctie moet behouden worden en waar mogelijk zelfs bevorderd. In de winkelstraten praten we dan over bovenwo ningen. Bij gemengde bebou wing wordt bovendien het aan tal op dit moment aanwezige woon-panden als minimum in het plan opgenomen. Voor de historische bebouwing langs de randen van het plan is gekozen voor een systeem dat ook bij het bestemmingsplan "Molen berg" is toegepast. Een groep pan den, die een straatwand vormt, krijgt dan een meervoudige be stemming. Hoeveelheden vindt men terug in de voorschriften."Een wijzigingsbevoegdheid van bur gemeester en wethouders maakt toevoeging van een winkeltje, kantoor, bedrijf of horeca-vesti- ging in de aangegeven straat wanden mogelijk. Een flexibiliteit die noodzakelijk is voor een bin nenstadsplan. Nieuwe bebouwing De nog resterende "stappen" die bij het invullen van het Geerege bied nog te verwachten zijn kunt u hieronder lezen: - het restaureren van een aantal panden aan de Koestraat. Hier in komt een aantal kleinere woningen. - een parkeerkelder met zo'n 250-300 plaatsen onder het ge hele middengebied of een deel daarvan. Deze wordt dan vanaf de Koestraat toegankelijk. - een kantoor van de Amrobank bij de Geerebx-ug met een aantal woningen aan de Koestraat. - een kantoor voor de belasting dienst centraal in het gebied langs de Beenhouwerssingel. - kleinere winkels met woningen op de verdiepingen tegenover het ANWB-kantoor. - ook kleinere winkels of bin nenstadsvoorzieningen die tot een winkelgebied behoren met woningen op de verdiepingen in het gebied tussen Korte- en Lange Geere. Een aantrekke lijke voetgangersverbinding tussen beide straatjes in de vorm van b.v. een winkelpas sage wordt daarbij voorzien. - woningen met terrassen aan het water bij de voetgangers brug naar het Trefcenter. Een duidelijk accent op het wonen in dit winkelgebied. Verkeer Het idee om via éénrichtingsver keer in Langeviele en Korte Geere te komen tot een nieuwe toegang naar de binnenstad werd in 1976 II Het Provinciaal Bestuur van Zeeland heeft een vergunning gevraagd voor de bouw van een bibliotheek aan de Kousteensedijk. Het bouwplan is niet in overeensteing et het geldende bestenmingsplan "KOusteensedijk en omgeving". Het stemt echter wel overeen met de in voorbereiding zijnde herziening van het bestemmingsplan. Daarom willen burgemeester en wethouders vooruitlopend op de goedkeuring hiervan de bouwvergunning verlenen. Bezwaren tegen dit voornemen kunnen tot 21 januari schriftelijk worden ingediend bij burgemeester en wethouders. Tot dezelfde datum ligt de bouwver gunningsaanvraag en het voor ontwerp van de bestemmingsplan herziening ter inzage op de afd. Algemene Zaken in het stadhuis. De goedkeuring door Gedeputeerde Staten van Zeeland op 24 november van dit bestemmingsplan, dat de gemeenteraad op 27 april jl. vaststelde, is onherroepelijk geworden. Het plan met toelichting ligt ter inzage op de afd.| Algemene Zaken in het stadhuis. Burgemeester en hebben besloten: wethouders verlaten. Men koos toen voor een verkeersstroom langs de kern i.p.v. door de kern. De bouw van de Geerebi'ug en het maken van de Langeviele tot winkelerf getuigen hiervan. Laatstgenoemde straat kan volgens het plan wellicht een promenade worden. In het open bare deel van het gebied komen kleine intieme centrumstraatjes die kleine pleintjes verbinden. De voetganger wordt daar als be langrijkste verkeersdeelnemer gezien. Verbindingen met het be staande winkelgebied vinden de opstellers van het bestemmings plan ook van belang. Als hoofd toegang tot het Geeregebied en de parkeerkelder denkt men aan de Koestraat. Bedienend verkeer kan onder bepaalde voorwaarden toe gang krijgen tot bijna alle straten. De te nemen maatregelen voor ontsluiting van het gebied zullen in ieder geval voordeel opleveren voor de voetgangers, vinkelend of zomaar wandelend. het pad naast het wijkgebouw aan de Van Cittersstraat, dat een verbinding vormt tussen deze straat en het speelterrein achter het wijkgebouw, aan te wijzen als voetpad. Kroonbe- roep mogelijk tot 20 februari. het parkeren te verbieden in een parkeervak aan de noorde lijke zijde van de Korte Geere, behalve voor de invalide waar voor de parkeei'plaats bestemd is. Kroonberoep mogelijk tot 20 februari. de geslotenverklaring in beide richtingen voor alle verkeer behalve voetgangers en fietsers van de Hagepreekgang op te heffen en de Hagepreekgang aan te wijzen als verplicht fiet spad voor (brom)fietsers. Kroonberoep mogelijk tot 13 februari. Een beroepschrift moet u indienen bij de Commissaris van de Konin gin in Zeeland te Middelburg. De verkeersbesluiten liggen om in te zien bij het bureau Voorlichting, Lange Noordstraat 19. fi. O Het milieu is een zaak van ons alle maal. Gelukkig is iedereen daar tegen woordig van overtuigd. We hebben nu eenmaal een band met alles wat groeit en bloeit, en met alles dat anderszins de moeite van het behouden waard is. Bij het verbreken van die band vervreem den we van onze omgeving en van ons zelf, waardoor we bedreigd zouden worden in ons bestaan. We zien alle maal in dat er bedrijven moeten zijn om onze welvaart zo veel mogelijk op peil te houden. Maar niemand wil dat daarmee ons welzijn bedreigd wordt. De bedrijven niet. En ook de mensen die in de buurt van die bedrijven wo nen of werken niet. Daarom is de laat ste jaren een grootscheeps stelsel van milieuhygiënische wetten en verorde ningen tot stand gebracht. Hiertoe be hoort van oudsher de Hinderwet. En die is sinds 1 november jl. belangrijk gewijzigd. Van deze Hinderwet moet u de strekking kennen want er zijn in Nederland maar liefst 350 duizend be drijven die zich eraan moeten houden. ken daarom van een geboorteoverschot -van 120. De matige bouwactiviteiten, het kleiner wor den van gezinnen en de zorgelijke werkgele genheid zullen ongetwijfeld van invloed zijn geweest op het toch wel Wat tegenvallende groeicijfer. Ook de stijging van het aantal echtscheidingen, waarbij extra woonruimte nodig is, speelt in het geheel een rol. De gemeente Middelburg zal nu een fors be drag minder uit het Gemeentefonds ontvan gen. De uitkering hieruit wordt n.l. bepaald door het inwonertal. Er zal dus nog meer be- jminigcUnoeteivwordem^^^^^ PLAATS EN VERKEERSMAATREGEL 1. Korte Giststraat Afgesloten voor alle verkeer 2. Smidsbolwerk Afgesloten voor alle verkeer 3. Kerkplein Afgesloten voor alle verkeer AARD VAN HET WERK Bouwwerk zaamheden Riolerings- werkzaam heden Herbestra ting AANVANGS DATUM. In uitvoering In uitvoering In uitvoering Dus kan 't bijna niet missen of u bezit zo'n bedrijf, of u werkt er of woont er bij in de buurt. Die wet moeten we sa men gebruiken, als een stuk gereed schap waarmee bedrijven kunnen draaien zonder de mensen in de buurt overlast te bezorgen. Ten bate van onszelf en van ons milieu! Het doel. Het doel van de Hinderwet is dus het voorkomen of beperken van gevaar, schade en hinder van bedrijven in hun omgeving. Vroeger had dit alleen be trekking op eigendommen, op andere bedrijven en op de gezondheid van mensen. Door nieuwe formuleringen wordt de beschermende werking nu uitgebreid tot de kwaliteit van het mi lieu. Om dit doel te bereiken kent de Hinderwet een vergunningplicht voor bedrijven. Zonder vergunning is het verboden een bedrijf dat gevaar, scha de of hinder kan veroorzaken op te richten of uit te breiden en dergelijke. Een hinderwetvei'gunning moet bijna altijd worden aangevraagd bij het ge meentebestuur en soms bij het provin ciaal bestuur. In enkele uitzonderings gevallen moet een aanvraag bij de Kroon worden ingediend. Folder en brochure. Door het Ministerie van'Volkshuisves- ting en Milieuhygiëne is een folder op gesteld waar wij bovenstaande infor matie aan ontleenden. Deze folder is bedoeld als een eerste kennismaking met de nieuwe Hinderwet. Hierin worden de allerbelangrijkste punten behandeld zoals het aanvragen van een vergunning, wat voor soort vergun ning, de aanvraagprocedure, controle op naleving van de wet, enz. Voor de genen die nog meer informatie wensen is een dikke brochure uitgegeven. Fol der en brochure zijn gratis verkrijg baar bij het Bureau Voorlichting, Lange Noordstraat 19, en de afd. Alge mene Zaken op de begane grond in het stadhuis. li Waarnemend commissaris van politie, de heerJ.H van Geldere gaat 1 febr. a.s. met pensioen. Een afscheidsbijeenkomst voor genodigden is vrijdagmiddag 29 januari in het stadhuis. Daarna is er van half vijf tot half zes een openbare receptie. IJ bent daar van harte welkom. Colofon Deze voorlichtings rubriek van de gemeente Middelburg staat onder redactie van het bureau Voorlichting in het stadhuis. Telefoon: (01180) 26251, toestel 133 of 224. Reacties zijn altijd van harte welkom.

de Faam | 1982 | | pagina 5