S. 'Openingstijd loketten overheid een misstand' Antroposofisch arts uit Breda komt tweemaal per maand naar Middelburg H V BIJOU HELMO "BAANBREKER VOOR VASTE ARTS" Autobedrijf RIJK B.V. iNAE^^^HJiQSEk] E3DÜC3BD] Z.UIDZANDE TUSSEN OOSTBURG en CAOZANDf OPRUIMING 19,- 139,- 10,- 10,- 49,- 19,- I KOFFERS SPECIALE KOFFERWEEK 7,- 8,-10,- 10,- 10,- 20.- 10,- 1 ,C\ -MCC FASHION DANSLES IN MIDDELBURG Dansschool Janvier VAN FRAASSEN I in leer Reis- tassen CONSUMENTENBOND MIDDELBURG iar geleden werd in de JTjeugdherberg 'ScheldemQIïC/* in Vlissingen de volksdansgroep 'Hinky Tinky Toys' opgericht. Vrij snel veranderde deze naam (Hinky-Tinky was de naam van een Amerikaanse volks dans) in Volksdansgroep Vlis singen. Nu, een kwart eeuw later, telt de vereniging ruim 150 leden. Het echtpaar Wies en Rinus Popering was er vanaf het be gin bij. Zij danst nog steeds 'maar Popering zelf vindt het op zijn leeftijd (60) een beetje te gortig worden. Maar Wies Popering (52) geniet nog met volle teugen. Ook de 54-jarige voorzitter van de' Volksdans groep 'Vlissingen' is een en thousiaste danser. En men kan hem wekelijks vinden tijdens de repetitieavond in het ver enigingsgebouw Breehof. "Vooral de Griekse dans fas cineert me enorm. Als ik die muziek hoor, waan ik mezelf al onder de Griekse zon", mijmert hij. Enthousiasme Oma Kinderen Vanaf 25 januari aanvraag nieuwe cursus voor beginners in Middelburg Inlichtingen dagelijks per telefoon 01 100-20176 of 's Maandags per soonlijk van 18.30-22.30 in de Con- eert- en Gehoorzaal Singelstr. 13 te Middelburg Jeugdverenigingen Verkocht Gezelligheidsvereniging Weinig mannen Programma Gevestigde artsen Autoverzekering LAHR CO g- claak mod qmmt <&i/Yi. m mi J.P.A. R0SSEL KUNSTGEBITTEN REPARATIE Schouder- en I handtassen I vanaf Herenparaplu's Opvouwbare paraplu's vanaf Leren schooltas 5 vakken, 42 cm breed vanaf Koffers Middelburg Lange Delft 44/Segeersstraat 4a, LANGt CTELFT MIDDELBURG 61 84e jaargang no. 3 - woensdag 20 januari 1982 De Faam WAARIN OPCF NOME N "GROOI WALCHEREN" IN COMBINATIE MKT Dl VI ISNIM.KR HÏIS-AAN-HI IS Ol» (.1 Hl El Al HEREN 'choorvoetend komen zo hier en daar afdelingen van de Consumenten bond van de grond, die, in het verlengde van wat er landelijk aan initiatieven worden genomen, zich ter plaatse oriën teren en manifesteren. Zo is er ook sinds bijna een jaar in Middelburg een afdeling van de consumentenbond. De afdeling is nog niet echt naar buiten getreden, maar verwacht wordt dat er binnen zeer korte tijd drie rapporten zullen verschijnen: openstelling en voor het publiek toegan kelijke kantoren. Recreatiemogelijkhe den bij slecht weer en Aansluiting bus sen-treinen in Middelburg. Afdelingsvoorzitter mr. C.A. Erdman, gepensioneerd directeur Zeeuwse Stich ting Revalidatie, wil wel een top van de sluier oplichten over wat er zoal uit de rapporten tevoorschijn kan komen. Hij voegt er wel aan toe dat nog niet alles bekend kan worden gemaakt ornaat de rapporten in de eerste plaats aan de be treffende instanties aangeboden zullen worden en nog niet helemaal klaar zijn. el99 Erdman: "In het rapport over de ver bindingen tussen trein en bus komen niet zo'n spectaculaire zaken boven drijven. Over het algemeen kun je aan nemen dat de busonderneming haar best doet. De problemen met wachttij den kunnen nauwelijks anders opgelost worden dan dat de onderneming zelf al heeft gedaan. De bussen over heel Wal cheren sluiten goed aan als alles volgens het normale dienstrooster verloopt. Dat geldt evenzeer voor de stadsdiensten. Ook zouden wij een open deur intrap pen als we zouden voorstellen om het parkeerterrein van de bussen te verleg gen naar het parkeerterrein naast het station in plaats van op de Loskade. Daar is immers reeds een plan voor. Maar daar heeft de gemeente stomweg geen geld voor". Wel vindt Erdman dat de halte naast het Kanaal door Walcheren van een be scherming voorzien moet worden. "Maar ook daar denkt busonderneming volop aan, om iets van dien aard aan de vangrail te bevestigen", zegt voorzitter Erdman. Een misstand noemt de heer Erdman het dat de loketten van vooral overheidsbe drijven tijdens de lunchpauze gesloten zijn en in sommige gevallen slechts in de ochtenduren zijn geopend. "Wij vinden dat een misstand omdat er mensen zijn die overdag werken en zelfs tijdens de lunchpauze niet terecht kunnen voor hun paspoort, rijbewijs of aanvraag voor een nieuwe woning. Dit soort problemen speelt uiteraard ook elders en niet alleen in Middelburg, maar dankzij dit soort onderzoekingen, kan de consumenten bond ook elders of zelfs landelijk de vruchten plukken van het werk van de afdelingen. Ik heb trouwens stellig de overtuiging dat aan deze manco's iets kan worden gedaan. Het hoeft toch niet zo te zijn dat één afdeling ineens gaat eten. Men kan elkaar toch aflossen". De heer Erdman noemt in dit verband ook de openingstijden van winkels. "Het zijn vooral de winkels waarin man en vrouw alleen werken die tussen de mid dag of tussen zes en zeven uur op de koopavond zijn gesloten. Het gaat ons daarbij vooral om de werkende mensen, die vanwege die openingstijden met veel moeite de gemeente kunnen bezoeken of boodschappen doen", stelt Erdman. De slechtweerrecreatie is eveneens niet zoals die zijn moet. Erdman: "De toe risten tijdens de zomermaanden op Walcheren zijn als het regent of er is te veel wind voor het strand snel uitgeke ken. Ze moeten dan maar blijven zitten op hun kamertje met een kopje koffie": "De afdelingen van de consumenten bond komen maar langzaam van de grond", onthult de Middelburgse voor zitter Erdman. "De eerste afdeling werd tien jaar geleden in Apeldoorn opgericht en nu bestaan er nog maar achttien in Nederland. In principe doen wij het zelfde als de landelijke Consumenten bond in Den Haag, maar datn typisch regionaal. In alles is ons uitgangspunt het behartigen van de belangen van de consument. Verleden jaar in maart zijn in Middelburg de eerste initiatieven ge nomen en in mei is de werkgroep offi cieel opgericht. De werkgroep bestaat uit dertig personen en daarboven func tioneert een bestuur, bestaande uit vijf personen". Hoewel de afdeling Middelburg van de Consumentenbond volop aan de weg timmert is er daarnaast volop werk om zich te verzekeren van een vaste plaats in lichamen waar de bevindingen aan de orde kunnen worden gesteld. "Het is dan ook de opzet", aldus Erdman, "om een plaats te krijgen in een aantal com missies van de gemeenteraad. Zeker met het oog op de toekomst, waarin wij een verkeersonderzoek in Middelburg gaan doen. dat is gerelativeerd aan de vaak levensgevaarlijke fietswegen door de binnenstad. Als je niet op de een of an dere wijze de vinger aan de pols kunt houden, bijvoorbeeld in een raadscom missie. schiet je weinig op met onder zoek". Voorzitter Erdman en het bestuur en de werkgroep kunnen nog wat assistentie gebruiken. Leden die geïnteresseerd zijn kunnen daarvoor contact opnemen met de heer Erdman. Wagenaarstraat 8 in Middelburg, telefoon Ol 180-14540. .et streven van de Medische associatie Middelhurgxom in Mid delburg een antroposofisch huisarts te laten vestigen, wordt vanaf 30 ja nuari na driejaar enthousiast aan de weg timmeren voor een deel inge vuld. Dan namelijk houdt dr. F.. Clotcher. antroposofisch arts in Breda tweemaal per maand op zater dag spreekuur in de privéwoning aan de Singelstraat 2.De Medische asso ciatie is inmiddels omgedoopt tot de Stichting Mediaan. Stichtingsvoor zitter Hans Notenboom legt uit: "Zolang er nog geen vaste antropo sofische arts in Middelburg is, be taalt het ziekenfonds niets. Middels (ie stichting kunnen we de heer Clotcher betalen uit bijdragen van onze leden of sympatisanten. Dat houdt de medische en financiële za ken gescheiden, zodat de arts niet op de klok hoeft te kijken, als een pa tiënt bij hem op spreekuur zit". Volksdansgroep 'Ylissingen' viert 25-jarig jubileum Het echtpaar Van Popering uit Vlissin gen heeft de oprichting van de vereni ging- van heel dicht bij meegemaakt. "Ja. het begon heel spontaan bij de fa milie Koops, die toen vader en moeder waren van de jeugdherberg. In 1958 zijn wij ouders in de jeugdherberg gewor den. Op die manier namen wij automa tisch de traditie van paascursussen voor volksdansers bij ons in de jeugdherberg over", vertelt Rinus Van Popering. Mevrouw Van Popering laat intussen een plakboek zien waar foto's van de paascursussen en de vele uitstapjes met de vereniging getuigen van een gezellige tijd. Mevrouw van Popering danst nog steeds. "Ik ben er een tijdje uit geweest, maar toch weer begonnen. In het begin ging het nog wat stijf, maar ik merk nu dat hetnog het nog prima gaat. Bovendien voel ik mezelf noge jong om bij de be- jaardengroep te gaan". Moeder Popering heeft in haar enthou siasme zelfs haar zoon Hans (17) mee gekregen. Hans is er echter snel mee ge stopt omdat door het vele repeteren zijn schoolvorderingen in de knoei dreigden te komen. Vader Popering is er al enkele jaren ge leden mee gestopt. "Ik voel er niet zo veel voor om met de jongeren te dansen. Ik wordt nu toch wel een jaartje ouder. Ik vind het wel heel leuk om te gaan kijken". In ieder geval blijft het volksdansen een belangrijk onderdeel van het leven van de Poperings. "Volgende week wordt Repetitie-avond in het verenigingsgebouw Breehof Verheul noemt het inmiddels een soort NEDBBANDSEBPtDWlQWSLKAREN ty» Goes - Middelburg - Zierikzee p Jacob Valckeplein 4 - 4461 KV Goes- Tel. 01100-20176 NEDfRlANDSE80NDWNQANSlfRAR£N oma 81 jaar. Keken maar dat we de volksdansmuziek aanzetten in het ge huurde zaaltje. Zelfs oma die in de be- jaardengroep zit waagt bij dit soort ge legenheden graag nog een dansje". Tijdens het gesprek met Chris Verheul en Sjaak van der Linde (Van der Linde is 15 jaar lid van de vereniging), worden plotseling een paar boeken tevoorschijn gehaald waarin de geschiedenis van de verschillende jeugdverenigingen in ons land uit de doeken wordt gedaan. Verheul: "De AJC (arbeiders jeugdcen- trale red.) waar ik vroeger lid van was, maar ook andere jeugdverenigingen de den veel aan volksdansen. Vandaar ook dat veel van onze leden uit die jeugd verenigingen zijn voortgekomen". Van der Linde knikt bevestigend en hij vertelt hoe bij 'zijn' jeugdvereniging, de Nederlandse Jeugdbond voor Natuur studie (NJN), voornamelijk Joegoslavi sche en Israëlische dansen ten tonele werden gevoerd. Dat volksdansen ook buiten de jeugd verenigingen in opmars kwam r Verheul in 1972. "Tijdens een culturele avond in het Scheldekwartier was er ook een uit voering van de volksdansvereniging. Ik was eigenlijk meteen verkocht", herin nert de voorzitter zich. Na eerst vijf jaar lid te zijn geweest volgde Verheul in 1977 voorzitter Wim Blaasse op. Verheul is één van de vele voorzitters die de vereniging in die 25 jaar heeft gehad. "Wij zijn in de eerste plaats een gezel ligheidsvereniging. Dat is de voornaam ste reden voor het grote verloop van de leden, maaë ook van het'bestuur. Een ideologische band tussen de leden of bestuursleden onderling is er niet", ver klaart hij. rage om lid te worden van een volks dansgroep. "Heel opvallend is het groot aantal kinderen dat de laatste tien jaar lid is geworden. Dat is echt niet te wijten aan adverteren, maar voornamelijk om dat die kinderen er onderling enthou siast over praten. Maarliefst tachtig van de honderdvijftig leden zitten in één van de acht kindergroepen". Erg jammer noemt Verheul het feit dat er maar 15 mannen lid zijn. Verheul: "Ja, de mannen zijn erg in de minderheid. Ik heb de indruk dat dal vooroordeel van vroeger, dat dansen voor mannen ver wijfd zou staan ook nu nog geldt. Dat is natuurlijk onzin. In de Oost-Europese landen zijn er juist veel mannen bij de volksdansgroepen. Ik heb toch niet de indruk dat die verwijfd overkomen". Een goed gevoel voor ritme is volgens Sjaak van der Linde tevens lid van het Joegoslavisch orkest 'Vranjanka' uit Vlissingen, onontbeerlijk voor het goed uitvoeren van de folkloristische passen. "Een bekend ritme is niet co moeilijk uit te voeren, maar wanneer er op muziek gedanst wordt die geaseerd is op maat soorten van buiten onze eigen wordt het een stuk moeilijker. Zo is bijvoorbeeld de Balkan-muziek, en de Turkse, Griekse en Armeense muziek erg inge wikkeld", legt Van der Linde uit. De muziek waar de demonstratie groep 'Vranje' van de vereniging op danst, wordt allemaal op band afgespeeld. Van der Linde: "Een aantal jaren geleden speelde ons orkest nog wel eens tijjens uitvoeringen, maar de dansers vinden het erg moeilijk wanneer er plotseling afge weken wordt van de geijkte muziek en het orkest aan het improviseren slaat. Vooral bij de dansen met de ingewikkel de maatsoorten komen ze dan snel in de knoei". BMW-dealer voor WALCHEREN leasing inbouw gasinstallatie alle plaat- en spuitwerk INDUSTRIEWEG 27-29 Tel. 01184-14400 Vlissingen De jubileumcommissie '25 jaar voeten werk' van de vereniging beeft voor dit jubileumjaar een interessant draaiboek in elkaar gezet. Op 23 januari wordt er een receptie ge houden met koud buffet in de jeugd herberg aan de Breewaterstraat 12 in Vlissingen. Deze receptie is openbaar. Diezelfde avond, in hetzelfde geboów. wordt er een volksdansfeest gehouden. De muzikale begeleiding is in handen van 'Vranjanka'. Op zaterdag 22 mei wordt er een pro vinciaal folkloristisch dansfestival ge houden in hotel Brittania in Vlissingen. Ongeveer 10 provinciale groepen zullen die avond in kostuum optreden. Een .extraatje tijdens die avond vormt het optreden van de dansgroep 'Ariba Ari- ba' die Zuid-Amerikaanse dansen op voert. Tot slot brengt de Joegoslavische dans groep 'Gerdan Ohrid' in augustus een bezoek van een week aan de Scheldestad en Hcinkenszand. Deze groep zal tijdens haar bezoek mistens twee maal optre den. Volgens Notenboom is voor deze finan ciële regeling gekozen vanwege het ver schil in behandeling tussen een 'gewone' huisarts en een antroposofisch arts. "Een antroposofische arts praat eerst heel uitvoerig met zijn patiënt en bekijkt zijn levensritme over een volle dag. Dan pas stelt hij of zij de diagnose. Wij ne men als regel dat doktor Clotcher dertig minuten met een patiënt bezig is". De arts uit Breda, zo verwachten de Middelburgers, kan baanbrekend werk verrichten. "Al vele malen solliciteerden hier artsen, maar ze durfden het avon tuur niet aan om in deze kleine Middel burgse gemeenschap een praktijk te starten. Als doktor Clotcher hier een maal aan de slag is, zal ons inziens blij ken, dat er voor de antroposofische ge neeswijze een grote belangstelling is. Immers, de medische associatie her bergde al zo'n honderdvijftig sympati santen. Ook weten we dat er tientallen bezoeken worden gebracht aan deze artsen huiten de provincie. Uit dit alles bestaat er bij ons de overtuiging dat een antroposofische arts in Middelburg op niet al te lange tijd is te realiseren. Ook al met het oog op het feit dat hij als schoolarts aan de Vrije School verbon den zal zijn". De medische associatie - tegenwoordig dus de Stichting Mediaan - had ook al kontakt met Middelburgse artsen. "We hebben tot op heden één officieel ge sprek gehad en verder zijn er wat infor mele contacten geweest", zegt de heer Notenboom, die over die bevindingen voorlopig nog geen oordeel kan en wil geven. Wél staat vast dat de artsen me nen. dat er in Middelburg moeilijk een plaats is in te ruimen voor nog een col lega er bij. wiens vak bovendien op een andere leest is geschoeid. De weekeind- diensten en van elkaar overnemen zijn echter problemen waarover de genees heren het met elkaar eens kunnen wor den, vindt Hans Notenboom, want in Breda is dat bijvoorbeeld met dokter Clotcher ook gelukt. Een lichtpunt is echter dat het zieken fonds. aldus Notenboom, wel bereid bleek de patiënten van een gevestigd antroposofisch arts op te nemen. De tweemaandelijkse spreekuren moeten echter privé betaald worden - Stichting Mediaan bijvoorbeeld - maar er kan ook een aparte verzekering zeventien gul den per maand, boven hel ziekenfonds worden afgesloten. Over he,t algemeen werkt een antropo sofisch arts niet in zijn eentje. Naast hem functioneert een aantal therapeuten zoals een fysiotherapeut, een kunst/in nig therapeut en een hcileurytmiste (een soort van joga uit het westen). "Ook die mensen zijn op niet al te lange termijn in Middelburg voorhanden", stelt Hans Notenboom. "Ik studeer over twee jaar af als kunstzinnig therapeut en er is een Middelburgse die binnenkort klaar is met de studie hcileurythmie". Het eerste spreekuur van dr. E. Clotcher is zaterdag 30 januari. Vervolgens wordt er in de Middelburgse Singclstraat 2 spreekuur gehouden op 6 en 27 februari, 13 en 27 maart. 10 en 24 april, 15 en 22 mei en 5 juni. Voor informatie en af spraken kan men dagelijks tussen 13 en 14 uuc-contact opnemen met Adri Maas. telefoon 01180-15898. Premies incl. Zeeland-korting, max. no claim. gr. krl„ verkeersalarmdiensi en nieuwwaardercgeling. Caiw. 8.000 10.000 12.000 14.000 16.000 18.000 f 20.000 25.000 AR ƒ255 J 289 ƒ326 363 ƒ401 ƒ442 f482 ƒ578 WA 122 132 146 153 161 175 183 209 Assurantiekantoor Statenlaan 152, Middelburg, tel. 01180-25391. Goeie reis. N Wij bieden u v meer keus en Goeie reis j meer zekerheid. Middelburg, tel. 01 180-27758 Londensekaai 19 Tolotoon: 011 70-2161Zondags geopend van 2 lot 6 uur Woensdag koopavond van 7 lot 9 uur TANDPROTHETICUS Spoedig klaar Tel. afspraken 011*4-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen L I in onze opruiming goedkoper als ooit! Profiteer van onze Koffer met ritssluiting v.a. 17.Soufletkoffer v.a. 20. Schalenkoffer (stijl Samsonite) v.a. 69. i7 29,-, 35,- I enz. Vele aanbiedingen Boodschappen tassen, linnen Stadstassen vanaf Doe. mappen skai vanaf Clippertassen 2 vakken Heren portemonnees, leer, vanaf TP Damesporte monnees, leer, met I portefeuillevak I BIJOU

de Faam | 1982 | | pagina 1