Begijnhoven verwarming tel 01150- 15,- 35,- r commissi es 99,50 39,- ZEELAND IN DE PEN ZEEUWSE STATEN Financiën Waterstaat Basisonderwijs adverteren het medium uitstek Witgouden setje met diamant Zilveren parelringen Zilveren roosring Zilveren slavenband Provinciale staten vergaderden vrijdag 29 januari 10.00 uur, in de statenzaal, Abdij 11, Middelburg, ledereen kan de beraadslagingen volgen, want de vergadering is openbaar. 29 januari 100 jaar waterstaat AANVRAGEN GEMEENTE TERNEUZEN WEE KIN FORMATIE zie elders in dit blad AANVRAAG HOECHST 3? OOK BIJ UW JUWELIER j. van den Berg en Zonen De Vlissinger-De Faam ABDIJ Woensdag 20 januari 1982 I EUWS "Een begijnhof heeft veel weg van een stadje in het klein. Het was van de buitenwereld afgescheiden en overdag slechts via een poort toegan kelijk. Er was een bestuur, de mees- tersen,.die bij sommige aangelegen heden terzijde werden gestaan door een raad van oude, ervaren begijnen. Dit bestuur waakte ervoor dat de re gels van het hof geëerbiedigd werden. Bij overtreding kon men uit het hof worden verbannen. Vooral vóór de huizen op het begijnhof golden re gels, die afweken van het in de rest van de stad geldende recht". Aldus de samenvatting van het proefschrift van Florence W.J. Kroon, getiteld begijn hoven in Holland en Zeeland gedurende de middeleeuwen. De graven van Holland en Zeeland heb ben de begijnenbeweging in hun gebied bevorderd. Rooms-Koning Willem II, die ook de stad Middelburg en de abdij zulke belangrijke voorrechten heeft ge geven, verleende in 1 254 aan de begij nen in de stad het privilege dat het ter rein waarop zij woonden werd vrijge steld van schot (belasting), krijgsdienst en andere lasten. Verder genoten zij de zelfde voorrechten als de poorters van Middel.burg. Ook de groep begijnen te Zierikzee stond bij de graven van Hol land en Zierikzee bijzonder in de gunst. Het Middelburgse begijnhof is gesticht voor 1250; het Zierikzeese hof om streeks dezelfde tijd. Sedert het eind van de 1 2e eeuw is een beweging op gang gekomen van vrou wen die een vroom en kuis leven wilden leiden, zonder in een klooster te treden. Omstreeks 1200 gaat men hen begij nen noemen. Óver de naam tast men in het duister. Aan de bewering dat deze afkomstig is van de heilige Begga wordt geen waarde meer gehecht. In de 1 3e eeuw begon er verzet tegen de begijnen en hun mannelijke qollega.s de begarden, te rijzen. Er was kritiek op het feit dat zij bedelden, zich inlieten met theologische problemem, ja zelfs predikten, hetgeen leken niet mochten. Op het concilie van Wenen (1311/1312) kwamen de "kette rijen" van begijnen en begarden ter sprake, besprekingen die uitmondden in decreten waarbij ketterse denk beelden moesten worden vervolgd. De vervolging heeft zware schade toegebracht aan de beweging. In de jaren twintig van de 14e eeuw trad graaf Willem III in Holland en Zeeland reddend op. In 1322 werden hof en bewoonsters van Zierikzee in be scherming genomen. Drie jaar later worden de begijnen in Middelburg in hun oude rechten hersteld. Vermeldenswaard Is ook dat de huizen op het begijnhof geen eigendom van de stichting waren, maar op eigen kosten werden gebouwd of gekocht. De schrijfster behandelt de begijnhoven tot aan de reformatie. In de loop der tijd veranderde de sociale status. In de be gintijd waren er begijnen dié vermo gend waren en tot de adel behoorden. Later zien we begijnen die o.a. betrok ken waren bij de textielindustrie. De Middelburgse begijnen hielden zich b.v. in de 1 4e eeuw bezig met de wolnijver- Subsidie natuur en milieu educatie Gedeputeerde staten stellen de staten voor het provinciaal consulentschap voor natuur en milieu-educatie ƒ1.615,— subsidie te geven. De bij drage is bestemd voor het tekort bij de cursus "milieu en huishouden". Fietspad en fietstunnel Uit het fietspadenfonds van de provin cie moet ƒ236.000,— besteed worden aan de aanleg van een fietspad aan de oostkant van de weg Goes-Zeelandbrug tussen de kruising naar de weg Wilhel- minadorp-Wolphaartsdijk en de Zand- kreekdam. ƒ310.000,— uit hetzelfde fonds wordt gevraagd voor een fiet stunnel onder de parallelweg van de weg Goes-'s-Heer Arendskerke, ter hoogte van de kruising met de door te trekken weg Zeelandbrug-Goes naar rijksweg 58. Over de doortrekking van de weg Zeelandbrug-Goes naar rijksweg 58 heeft het PPR-Aktiecentrum Goes een brief aan de staten geschreven met suggesties voor het fietsverkeer. Subsidie overleg kindercen tra De Stichting overleg kindercentra Zee land in Middelburg is de opvolgster van de provinciale werkgroep met dezelfde naam. De subsidie van de werkgroep moet nu over op de stichting. De staten wordt voorgesteld voor de komende twee jaar een subsidie van ƒ88.900,— per jaar te geven. Samengaan bibliotheken In de voorbereidingen voor het samen- gaan van de openbare bibliotheek Mid delburg en de provinciale bibliotheek Zeeland is aan de orde het aangaan van een gemeenschappelijke regeling tus sen de gemeente Middelburg, de Stich ting openbare bibliotheek Middelburg en de provincie. De regeling is bedoeld voor de bestuurlijke en organisatori sche samenwerking. De Ruyterherdenking Dit jaar wordt herdacht dat 375 jaar ge leden Michiel Adriaanszoon de Ruyter in Vlissingen werd geboren. Om aan die herdenking enige luister te geven be slissen de staten over een subsidie van Staten vergadering Landschapsverordening wordt aangepast aan afvalstoffenwet ƒ7.500,— voor de Stichting Vlissings Aktiviteitenfonds. Instructiebad "De Honte" Gs adviseren de staten ƒ350.000,— beschikbaar te stellen voor uitbreiding van het overdekte instructiezwembad "De Honte" in Terneuzen. De gemeente had gevraagd de bijdrage te verhogen, omdat nadere voorzieningen worden aangebracht en omdat de prijs- en loonkosten sinds de aanvraag zijn ge stegen. Gs menen, dat aan dit verzoek niet kan worden tegemoetgekomen. Landschapsverordening Sinds eind 1979 is een deel van de Af valstoffenwet in werking getreden. Dit had gevolgen voor de landschapsveror dening Zeeland, omdat hierin zaken zijn geregeld die nu in de Afvalstoffenwet zijn opgenomen. Om doublures te voor komen wordt de landschapsverorde ning aangepast. De aanpassing is zuiver formeel en tast de aard van de verorde ning niet'aan. Subsidie recreatiewerk Als de staten er mee instemmen krijgt de Stichting recreatiewerk Zeeland over 1982 een provinciale subsidie van ƒ28.900, Gs menen.dat de stichting haar werkzaamheden op provinciaal ni veau verricht en dat daarom sprake is van een provinciale steunfunctie. Om die reden is het merendeel van de Zeeuwse gemeenten ook niet bereid mee te financieren. Het bedrijfsleven heeft zich voor 1 982 bereid getoond in de kosten van de stichting 1 2.500,— bij te dragen. Schenking schilderij De provincie krijgt van drs. P.J. van der Feen en dr. W.S.S. van der Feen- van Benthem-Jutting uit Domburg een schilderij, getiteld "Bloemen" en ge maakt door Jacoba van Heemskerck. Voorwaarde bij de schenking is, dat het geplaatst wordt in het Zeeuws museum; het schilderij is daar nu in bruikleen. Gs stellen voor het schilderij in dank te aanvaarden. Wijziging reglement van or de. Op 6 november vorig jaar kwam de wij ziging van het reglement van orde voor de staten aan de orde. De zaak is nu nader bestudeerd en wordt opnieuw aan de staten aangeboden. Als het voorstel wordt aanvaard, 'komen er in de plaats van de nu werkende commissies (onge veer 10) zes'commissies, die de staten viseren over te nemen beslissingen. WÊÊ Zoals vorige week beloofd, wordt terug gekomen op de vergadering van de sta tencommissie voor de financiën van vrijdag 22 januari, 9.30 uur. Gepraat wordt over geluidsapparatuur voor de statenzaal en vloerbedekking in die zaal. Ook komt aan de orde een functie-on derzoek bij de provinciale bootdiensten. Maandag 25 januari, 15.00 uur, ver gadert de statencommissie voor de wa terstaat, polders en wegen over een as- faltdeklaag op de weg Kapelle-Wemel- dinge, de overdracht van een weg van de provincie aan de gemeente Wester- schouwen en over het ruilen van wegen met het wegschap Walcheren. De afdeling basisonderwijs van de pro vinciale onderwijsraad vergadert woensdag 27 januari om twee uur 's middags. De afdeling krijgt informatie over de stuurgroep kleine basisscholen en over het experiment voor jeugdige werklozen in de onderwijssector. De twee commissies (financiën en wa terstaat) beginnen met e.en half uur spreekrecht voor de publieke tribune. Alle drie de vergaderingem zijn in het provinciehuis. Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting, t Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-27351, toestel 249. Elementen trotseren elementen is de naam van een film die de bouw van de Zeelandbrug in beeld brengt. De Zeelandbrug-verbinding tussen Schouwen-Duiveland en Noord-Beve land is ruim 5 kilometer lang en wordt daarmee tot de langste van Europa ge rekend. De brug is gebouwd op initiatief en op kosten van de provincie Zeeland. De film laat zien hoe de brug is gebouwd en geeft beelden van de officiële ope ning op 15 december 1965. Die ope ning werd verricht door - toen - nog ko ningin Juliana. Dat het om een belang rijke gebeurtenis ging, blijkt wel uit het feit, dat op die dag de scholen voor voortgezet onderwijs op de beide eilan den vrijaf kregen. De film kreeg vier in ternationale bekroningen; hij is gemaakt door Joop Burcksen en Ruud Herblot. Elementen trotseren elementen is een 16 millimeter film met optisch geluid en duurt een half uur. De film is te leen bij bureau voorlichting van de provincie. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 011 80-27351toestel 226 of 1 24. De tentoonstelling over het 100-jarig bestaan van de provinciale wa terstaat is tot en met vrijdag 29 ja nuari te zien in de Vierschaar van het stadhuis in Zierkzee. De tentoonstelling is dagelijks geo pend (behalve zaterdag en zondag) van 09.00 tot 1 7.00 uur. De tentoonstelling schenkt aandacht aan alle facetten van het waterstaats werk, bijvoorbeeld de zorg voor dijken en duinen, aanleg en onderhoud van wegen, landmetingen en verkeersvei ligheid. Maar ook is veel ruimte gere serveerd voor de milieuzorg, waterzui vering, bestrijding luchtverontreiniging en geluidhinder en de oplossing van het afval-vraagstuk. Op de tentoonstelling is veel fotomate riaal te zien (verleden en heden), een diaserie, tekeningen, maquettes en ma teriaal. De toegang is gratis en eveneens gratis is een informatieve brochure die men op de tentoonstelling kan PROVINCIE ZEELAND Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 12 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. AANVRAGEN De gemeente Terneuzen heeft op 8 december 1981 hen ingediend aanvragen om vergunningen ingevolge de Hinderwet voor: I. het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een gemeentelijke sporthal in het sportcomplex "Oude Vaart". De inrichting is gelegen aan de Oude Vaart 125 te Terneuzen en is kadastraal bekend gemeente Terneuzen. sektie E nummer 2786 gcd. II. het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een gemeentelijk overdekt zwembad annex horeca-ruimte en gymnastieklokaal. De inrichting is gelegen aan de Bellamystraat 51 te Terneuzen en is kadastraal bekend gemeente Terneuzen. sektie E nummer 2534 ged. III. het uitbreiden/wijzigen van een gemeentelijke binnenschietbaan door het aanbrengen van een mengluchtverwarmer. een afzuigventilator en een gashaard. De inrichting is gelegen aan de Industrieweg 30 te Terneuzem em is kadastraal bekend gemeente Terneuzen. sektie M nummer 2186 ged. TER INZAGE Voor een ieder liggen de volgende stukken ter inzage: - de aanvragen met bijlagen. Tervisielegging vindt plaats van 21'januari ot 23 februari 1982 op de volgende plaatsen en tijden: - in het gemeentehuis van Terneuzen. op werkdagen van 9-12 en van 13.30 - 16.30 en iedere donderdagavond van 19-22 uur (inzage donderdagavond, bellen 01150-17980, toestel 123>; - op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie. Bellinkstraat 8 Middel burg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 22 februari 1982. tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de verleende vergunningen, .liggen de bovengenoemde stukken ter inzage op bovengenoemde plaatsen, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. BEZWAREN Een ieder kan een gemotiveerd bezwaarschrift indienen tegen het geven van de aangevraagde vergunningen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland. St. Pieter straat 42. 4331 EW Middelburg en wel tot 23 februari 1982. Tevens kan worden verzocht zijn of haar persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Indien daarom wordt verzocht, kunnen tot 16 februari 1982 tegen de aanvragen mondeling bezwaren worden ingebracht. Hierbij wordt de aanvrager in de gele genheid gesteld aanwezig te zijn (Tel. 01180-27351, toestel 455). Middelburg. 20 januari 1982. Razendsnelle storingsservice door heel Zeeland. Mobilofoonwagens die zó bij u zijn. Meer. weten over onze Hoog Rendements en Energie Zuinige cv-ketels? Bel ons! Zeeuwse Verwarmings Unie bv Industrieweg 36 4538 AJ Terneuzen PROVINCIE Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 12 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëné het volgende bekend. AANVRAAG Hoechst Holland N.V. te Vlissingen heeft op 9 december 1982 bij hen een aanvraag ingediend óm vergunningen ingevolge de 11 inderwet en de Wet inzake de luchtverontreiniging voor het uitbreiden en wijzigen van de chemische fabriek op een perceel aan de Europaweg te Vlissingen-Oost. kadastraal bekend ge meente Vlissingen. sectie M. nos. 526. 559. 576 en 609. De uitbreiding/wijziging omvat het geschikt maken van Sinterfabriek III om niet alleen fosfaatpellets te kunnen sinteren, maar ook natte cokes te kunnen drogen, alsmede de bouw van twee cokesstofsilo's met bijbehorend pmeumatisch tran sportsysteem. I ER INZAGE De aanvraag met bijlagen en overige stukken liggen vQor eén ieder ter inzage van 21 januari 1982 lol 23 februari 1982 op de volgende pla/itsen en tijden: - in het gemeentehuis van Vlissingen. op werkdagen van 9-12 en van 14-15 uur en iedere woensdagavond van 17.45-20.45 uur; - in de provinciale bibliotheek. Abdij 9. Middelburg, op werkdagen van 9-21 uur: - in de openbare bibliotheek. Spuistraat 22. Vlissingen en in de openbare biblio theek. Oostkant 1. Terneuzen. op maandag van 14-20. dinsdag t/m donderdag van 10-12 en van 14-16 en vrijdag van 14-20 uur: - op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie. Bellinkstraat 8. Middel burg. op werkdagen van 9-12 en van 14-18 uur. Na 22 februari 1982. tol het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de beschikking, liggen de stukken ter inzage op bovenvermelde plaatsen, em wel op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. BEZWAREN Een ieder kan bij Gedeputeerde Staten van Zeeland. St. Pieterstraat 42.4331 EW Middelburg een gemotiveerd bezwaarschrift indiemen tegen het geven van de aangevraagde vergunningen, en wel tot 23 februari 1982. levens kan worden verzocht zijn of haar persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Indien daarom verzocht wordt, kunnen tot 16 februari 1982 tegen de aanvragen mondeling bezwaren worden imgebracht. Hierbij wordt de aanvrager in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn (tel. 01180-27351. tst. 430). Middelburg 20 januari 1982. V. Antiek import Gr'enen en Eiken voor handel en particulieren Eigen restauratie atelier Grote voorraad Scherpe prijzen les v. Haneghem Weststraat 68 AARDENBJJRG tel. 01177-1271 Ring Speciale prijs 155,- Qorknoppen 125,- Hanger Inkl. gerhod. zilveren collier van 30,- voor van AZr? voor 6 mm T.V. model van-ëfy^" voor X 5 mm ovaal f van-aö^voor OP RUIMING Hiernaast vindt u een greep uit onze opruimings-etalage! Horloger - Juwelier Lange Delft 40 Middelburg, tel. 13353

de Faam | 1982 | | pagina 13