verwarming oei 0115(7- SKALA KUURBHY NU ZEGGE SCHRIJVE EEN(1)TIENTJE(F.K>.-)RW. I DE JAGER IJZERHANDEL ZEELAND IN DE PEN Rectificatie ZEEUWSE STATEN Bel nu: 01100-11920 Watergeuzen in Zeeuwsch-Vlaanderen Socipal-cultureel werk 1 983 IN BEROEP (OM M I SSI ES WEE KIN FORMATIE ADVERTEREN HET MEDIUM BIJ UITSTEK ADVERTEREN IS BEKEND BLIJVEN P. SEITS De Vlissinger-De Faam Woensdag 6 januari 1982 Gedeputeerde staten stellen voor de subsidiëring van de Stichting re- 100 jaar waterstaat creatiewerk Zeeland in 1982 voort te zetten en hiervoor ƒ28.900,— beschikbaar te stellen. Toch provincie-subsidie mm* Vrijwilligers Bestuurlijke organisatie Sociale zaken Economische zaken Milieu Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-27351, toestel 249. ONTWERP-VERGUNNING HOECHST zie elders in dit blad AANVRAAG HOECHST Maatkorsetten SPORTSCHOOL FELIX JANSSENS 'Jm WMÊÉÊ:- m dt>9en UUttit Vergroot het risiko van de inbreker ACHTER DE HOUTTUINEN 12 - MIDDELBURG - Tel. <01180) 28011 ABDIJ IEUWS In het al meer dan een halve eeuw ver schijnend Jaarboek van de oudheid kundige kring "De Vier Ambachten" heeft drs. A.M.J. de Kraker een uitvoe rige studie geschreven over de woelin gen van de watergeuzen tussen 1572 en 1576 in het Vlaamse kustgebied en speciaal het gebied van de Vier Am bachten (Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen). Wie nog een romantisch idee over de watergeuzen heeft, wordt door deze studie en andere uit de droom gehol pen. Hoewel de geuzen in de vrij heidsstrijd van de lage landen een belangrijke factor zijn geweest, met hun "raids" of landgangen hebben zij de bevolking veel last en ver driet bezorgd. De feiten zijn bekend: de verovering van Den Briel (1 april) en Vlissingen (6 april) in 1572 had tot gevolg dat al binnen enkele maanden een belangrijk deel van Holland en Zeeland in handen van de geuzen was gevallen. Onder geuzen worden dan verstaan werkloze matrozen, avontu riers, Calvinisten, edelen, kortom een bonte massa die voor een deel gedra gen werd door een gezamenlijke haat tegen de Spanjaarden. De Kraker:. "Het waren deze woelige jaren, tijdens welke de geuzeninvallen in het Vlaamse kustgebied plaatsvon den. Door de inname van Vlissingen door de Geuzen werd de onderlinge oorlogstoestand tussen de gewesten ook in het kustgebied sterk merkbaar, temeer daar de Watergeuzen al snel de Vlaamse en Zeeuwse kustwateren be heersten. Dank zij hun steunpunt te Vlissingen konden de Watergeuzen hun overmacht ter zee ten volle doen gelden. Het lot van de handel van en op Wal cheren lag voortaan in hun handen. Bovepdien werd het Noordvlaamse pol dergebied nu aan hun agressie blootge steld". De toestand in Oost-Zeeuwsch-Vlaan deren was in de jaren na 1570 weinig rooskleurig. De beruchte Allerheiligen vloed van 1 november 1570, die reeds een voorloper had op 10 maart van dat jaar bracht grote schade aan dijken en landerijen. Voor herstel waren grote ka pitalen nodig. De algemene oorlogstoe stand bracht stremming op het gebied van handel en nijverheid. Toen kwamen de vernielingen door de geuzen. Ter- neuzen, Assenede, Sas van Gent, Axel, Triniteit, Aandijke en Ossenisse werden sinds 1572 meerdere malen geheel of gedeeltelijk door brand verwoest. De bevolking zat tussen twee vuren: de geuzen en de inkwartiering van Spaanse soldaten. Door hun verwoestende aan pak werden de geuzen niet bepaald als bevrijdend gezien. Samenvattend zegt De Kraker dat de acties van de Watergeuzen in het noord oostelijk kustgebied in de eerste plaats bedoelden de opstand in Vlaanderen te stimuleren. "In de tweede plaats waren de acties een van de belangrijkste mid delen om de verovering van Walcheren c.q. Zeeland mogelijk te maken. In de derde plaats dienden zij de veroverings mythe van Vlaanderen in stand te hou- In de vorige aflevering van Zeeland in de Pen - Dialect Land van Axel - is tot onze spijt een storende fout geslopen: ge sproken werd van het "Kostuum en sieraad in Zeeland" van wijlen De Bree. Dit boek is echter geschreven door de heer J. de Bree en niet door de andere Zeeuwse auteur L.W. de Bree, die en kele jaren geleden is overleden. Provinciale Staten van Zeeland behan delen dit voorstel in hun vergadering van 29 januari a.s. In hun voorstel herinneren gs aan de afspraak die voor 1981 werd gemaakt. De provincie zou toen voor één jaar twee derde van het financiële tekort van de stichting voor haar rekening nemen. In principe zouden namelijk de provincie, de gemeenten en het bedrijfsleven ieder een derde dienen te betalen. Nu blijkt echter dat dit uitgangspunt niet te realiseren is. Het geraamde tekort voor 1 982 bedraagt ruim ƒ41.000, Het bedrijfsleven doet mee voor een bedrag van ƒ12.500,—, maar de ge meenten komen niet verder dan twee bijdragen, afkomstig van Westerschou- wen (ƒ3.650,—) en Arnemuiden (ƒ250,-). Bijna alle gemeenten vinden dat de stichting recreatiewerk een pro vinciale zaak is, een zogenaamde steunfunctie, die uit het provinciale huishoudgeld moet worden betaald. Als de provincie nu zou vasthouden aan haar eerder ingenomen standpunt, zou dit het einde betekenen van de stichting recreatiewerk. Gs zouden het betreuren als de stichting inderdaad zou verdwijnen. Volgens gs heeft de instelling in de korte tijd van haar bestaan bewezen in een behoefte te voorzien. Dat komt o.a. ook tot uiting in de bereidheid van het bedrijfsleven om nu mee te betalen, terwijl dit aan vankelijk op grote problemen stuitte. Verder wordt gewezen op een onlangs verschenen notitie over het werk van de stichting. Hieruit kan de conclusie wor den getrokken dat er inderdaad kan worden gesproken van een provinciale steunfunctie. Gs vinden voortzetting van het werk te meer van belang nu het doorbrengen Subsidie recreatiewerk van vakantie in eigen land steeds meer wordt gepropageerd. De staten wordt voorgesteld het maximum-subsidie voor 1982 vast te stellen op 28.900,Dit is het ver schil tussen het geraamde tekort en de bijdrage van het bedrijfsleven. In de loop van 1982 zal er dan ant woord moeten komen op vragen over de verdere ontwikkeling van het werk van de stichting en de bijdrage van het bedrijfsleven. Uit de notitie over het recreatiewerk blijkt o.a. dat men zich inspant voor het geven van kader-training aan vrijwilli gers die in het vakantie-seizoen op campings en andere plaatsen werkzaam zijn. Men zorgt ook voor documentatie, ad visering en stimulering voor het onder nemen van allerlei activiteiten ten bate van de recreanten in Zeeland. Bij de stichting i§ een beroepskracht werkzaam, die wordt betaald door het Nederlands centrum voor recreatie- Om voor 1 983 het deelplan sociaal-cul tureel werk te kunnen opstellen wordt de gemeenten gevraagd hun program ma voor 1 5 februari in te dienen bij ge deputeerde staten. Ook instellingen die voor plaatsing op het provinciaal plan in aanmerking komen, moeten voor 15 februari hun werkprogramma en de be groting voor 1 983 aan gs opsturen. Organisaties en instellingen die niet in het provinciale adressenbestand zijn opgenomen, maar toch in aanmerking denken te komen voor opneming in het deelplan wordt ook gevraagd hun werk programma en begroting in te dienen. Aan de hand van de binnengekomen gegevens wordt het provinciale deel plan samengesteld, dat uiteindelijk door provinciale staten moet worden vastge steld. Programma's worden ingewacht bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Mid- West-Zeeuwsch-Vlaanderen is aan de beurt in de rij van plaatsen waar de tentoonstelling ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van provinciale waterstaat te zien is. In de raadszaal van het gemeentehuis van Oostburg, Raadhuisplein 1 is de expositie opgesteld van woensdag 6 tot en met zaterdag 16 januari. De openingstijden zijn van 9.00 tot 17.00 uur. Zondags is de tentoon stelling niet te bezichtigen. Na Oostburg volgt Zierikzee, waar de Vierschaar van het stadhuis, Meelstraat 8. de expositie zal herbergen Van 20 tot en met 29 januari zijn daar de ma quettes, panelen, de verkeersregelin stallatie en de diaserie te zien. Evenals in Oostburg zijn de openingstijden van 9.00 tot 1 7.00 uur. De Vierschaar is op zaterdag en zondag gesloten. De toegang tot de expositie is gratis. Hekkesluiter in de tentoonstellingsrij is Vlissingen, waar men van 3 tot en met 19 februari in het stadhuis. Stadhuis plein 7, terecht kan. Nadere informatie hierover volgt te zijner tijd. De tweede kamer uit gedeputeerde sta ten komt 12 januari om 10.00 uur bij een om het beroepschrift te behandelen van een inwoonster van Bu^g-Haamste- de op grond van de algemene bij standswet. Het gaat om een uitspraak van de gemeente Westerschouwen. Ook op 1 2 januari, maar dan om 10.30 uur behandelt de derde kamer uit gs het beroep van de stichting welzijn buiten landse werknemers uit Vlissingen. De stichting richt zich tegen de beslissing van de gemeente Borsele om een tege moetkoming in de vervoerskosten bij schoolbezoek te weigeren. Om 1 1.00 uur vervolgt de derde kamer haar zitting met het beroep van de heer J. van den Berg uit Hulst Hij is het niet eens met de beslissing van burgemees ter en wethouders van Hulst om hem zijn horecavergunning af te nemen. De laatste zitting van die dag wordt ge houden om 1 1.30 uur. Hiervoor komt de eerste kamer uit gs bijeen. Deze ka mer is ingesteld om administratieve ge schillen te behandelen. De heren J.P. van Cadsand uit Axel en ir. W. de Feyter uit Rijswijk en mevrouw P. de Feyter-de Regt uit Axel tekenden beroep aan tegen de weigering van het waterschap Axeler Ambacht om het waterpeil in het kanaal van Hulst, ten oosten van de stuw bij de Kinderdijk te verlagen. Alle zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provinciehuis. Sint Pieterstraat 42. Middelburg. Maandag 11 januari komt de commissie voor de bestuurlijke organisatie bijeen om 10.00 uur. Gesproken zal worden over de gemeenschappelijke regeling integratie bibliotheekwerk. Het gaat om de openbare bibliotheek Middelburg en de wetenschappelijke, provinciale bi bliotheek, eveneens in Middelburg. Dezelfde dag, maar dan om 13.30 uur is het de beurt aan de commissie voor sociale zaken, volksgezondheid en maatschappelijk werk. De commissie be handelt de subsidiëring van de Stichting overleg kindercentra Zeeland (OKZ). De commissie voor economische aan gelegenheden sluit om 1 6.00 uur de rij van vergaderingen van die dag. Op de agenda staat de hernieuwde uitgifte van mossel- en oesterpercelen in de Ooster- schelde. De vergaderingen worden gehouden in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg en zijn allemaal openbaar, ledereen is~dus van harte welkom. De vergadering van de statencommissie voor het milieubeheer op vrijdag 8 ja nuari gaat niet door. Reden hiervan is het gebrek aan agendapunten. De bij eenkomst was aangekondigd in het vo rige Abdijnieuws. I PROVINCIE ZEELAND Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van de artikelen 12 en 29 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. AANVRAAG: Hoechst Holland N.V. te Vlissingen heeft bij hen op 1 december 1981 een aanvraag om vergunning-ingegevolge de Wet inzake de luchtverontreiniging ingediend voor het wijzigen en uitbreiden van een chemische fabriek met een doseerinstallatie voor de inzet van soda in de zoutfabriek. De inrichting is gelegen aan de Europaweg te Vlisingen-O'ost, kadastraal bekend gemeente Vlissingen. sectie M. nos. 526. 559, 576 en 609. TER INZAGE: De aanvraag met bijlagen, de ontwerp-vergunning (met daarin opgenomen voorschriften tot het voorkomen of beperken van luchtverontreiniging) en over ige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 7 januari tot 8 febrauari 1982 op de volgende plaatsen en tijden: - in het gemeentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 9-12 en van 14-15 uur en iedere woensdagavond van 17.45-20.45 uur; - in de provinciale bibliotheek, Abdij 9. Middelburg, op werkdagen van 9-21 uur; - in de openbare bibliotheek. Spuistraat 22, Vlissingen en in de openbare bibliotheek. Oostkant 1. Terneuzen op maandag van 14-20, dinsdag t/m donderdag van 10-12 en van 14-16 en vrijdag van 14-20 uur; - op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, Bellinkstraat 8, Mid delburg. op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 8 februari 1982. tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de verleende vergunning, liggen de bovengenoemde stukken ter inzage op bovengenoemde plaatsen op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. BEZWAREN: Een ieder kan gemotiveerde schriftelijke bezwaren indienen tegen zowel het geven van de aangevraagde vergunning als tegen de ontwerp-vergunning bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, St. Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, en wel tot 8 februari 1982. Tevens kan worden verzocht zijn of haar persoonlijke gegevens niet kenbaar te maken. Indien daarom verzocht wordt, kunnen tot I februari 1982 tegen de aanvraag en/of ontwerp-vergunning mondeling bezwaren worden ingebracht. Hierbij wordt de aanvrager in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn. Middelburg, 6 januari 1982. Razendsnelle storingsservice door heel Zeeland. Mobilofoonwagens die zó bij u zijn. Meer_ weten over onze Hoog Rendements en Energie Zuinige cv-ketels? Bel ons! Zeeuwse Verwarmings Unie bv Industrieweg 36 4538 AJ Terneuzen PROVINCIE ZEELAND Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 12 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. AANVRAAG Hoechst Holland N.V. te Vlissingen heeft bij hen op 1 december 1981 een aanvraag om vergunning ingevolge de Hinderwet en de Wet inzake de luchtver ontreiniging ingediend voor het uitbreiden van een chemische fabriek door de bouw van twee ammoniakdfpslagtanks aan de Europaweg te Vlissingen-Oost. kadastraal bekend gemeente Vlissingen. sectie M, nos. 526, 559. 576 en 609. TER INZAGE De aanvraag met bijlagen en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 7 januari 1982 tot 8 februari op de volgende plaatsen en tijden: - in het gemeenste huis van Vlissingen, op werkdagen van 9-12 en van 14-15 uur en iedere woensdagavond van 17.45-20.45 uur; - in de provinciale bibliotheek, Abdij 9. Middelburg, op werkdagen van 9-21 uur; - in de openbare bibliotheek. Spuistraat 22. Vlissingen en in de openbare bibliotheek. Oostkant 1. Terneuzen. op maandag van 14-20, dinsdag t/m donderdag van 10-12 en van 14-16 en vrijdag van 14-20 uur; - op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, Bellinkstraat 8, Mid delburg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 8 februari 1982. tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de beschikking, liggen de stukken ter inzage op bovenvermelde plaatsen, en wel op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. BEZWAREN Een ieder kan bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, St. Pieterstraat 42.4331 EW Middelburg een gemotiveerd bezwaarschrift indienen tegen het geven van de aangevraagde vergunningen. Men kan hierbij verzoeken zijn of haar persoon lijke gegevens niet bekend ie maken. Mondelinge bezwaren kunnen worden ingebracht tijdens de openbare zitting in het gemeentehuis van Vlissingen op 27 japuari 1982 om 11.30 uur. Hierbij wordt gelegenheid geboden over de aanvraag van gedachte te wisselen. Middelburg, 6 januari 1982 BELANGRIJKE MEDEDELING L. Noordstr. 31 Middelburg tel. (01180) 13563 Wij vervaardigen "nu ook NORMALE (alles onder garantie) en BUIKBANDEN Damesbediening AANWEZIG UW ADRES VOOR kunstledematen, orh. korsetten en apparaten steunzolen volgens gipsafdruk en meerdere soorten medische bandages, alle soorten loop hulpen. inschrijven nieuwe cursussen januari '82 JUDO, KARATE en DAMESCONDITIETRAINING Inlichtingen en aanmeldingen: Goes: gymzaal Reigerstraat I iedere di. van 17.00-20.00 uur Yerseke: gymzaal Oude Boogaert iedere za. van 11.00-12.00 uur Middelburg: gymzaal Brandweerkazerne iedere wo. van 17.00-21.00 uur. gymzaal Gen. H. Smitslaan (Klarenbeek) iedere wo. van 13.00-15.00 uur. Vlissingen: sporthal Baskensburg iedere wo. van 13.00-15.00 uur en van 19.00-21.00 uur Tel. aanmelding en inlichtingen 01650-35548 Zo is dat vandaag de dag. Je kunt een kleuren-TV maar beter huren dan kopen. Geen financieringskosten, geen rente en aflossingen, geen langlopende verplichtingen (minimum huurtermijn slechts 6 maanden), geen serviceabonnementen, éénmalige installatiekosten f 50.-. Probleemloos Skala kleurkijken met een modern 36 of 48cm. toestel (56 cm. slechts f 2,50 méér). Met 365 dagen service per jaar. En verder geen verplichtingen. Je ziet niet voor niets steeds meer mensen bij Skala huren, j Vrijheid, blijheid. Skala. Ook voor alles met video. Bij Skala huurt u vandaag de techniek van morgen: Teletekst, Vieivdata/Viditei, 99 kanalen voor satelliet 365 service Per)aar Lange Vorststraat 59-61 Goes veilig hang en sluitwerk U moet trachten inbraak te voorkomen en het de inbre ker zo moeilijk mogelijk tc maken. Hij zal proberen u en uw beveiliging toch te ver schalken Maar een goede be veiliging vergt meer tijd en werk van de inbreker, waaruit volgt dat zijn risiko vergroot wordt en dal hij eerder ge neigd of gedwongen kan zijn. zijn poging halverwege te staken. ijzerwaren - bouwbeslaq - gereedschappen - bouwelementen

de Faam | 1982 | | pagina 9