D FNV over gastarieven HELMO afVfcJ Autobedrijf RIJK B.V. FASHION [atEagm Nieuw boek over Middelburg? VAN FRAASSEN BODYBUILDING KRACHTTRAINING FIGUURCORRECTIE EN FITNESSTRAINING tl yn/rs" 84e jaargang no. 1 - woensdag 6 januari 1982 "verfijnde tafelsfeer" VILLEROY BOCH /1\ \jim i i e laatste tonen van Mahlers vierde symfonie zijn nauwelijks verstomd, als de le den van het Zeeuws Orkest zich met hun aanhang verza melen achter de gesloten deu ren van de foyer in de Middel burgse concert- en gehoorzaal. Op de tafels branden die 27ste november feestelijk de kaar sen. Handen grijpen naar de op grote dienbladen aangedragen wijn en frisdrank. Kaasblokjes - soms wel twee - vullen de hongerige magen van het ge mengde gezelschap beroeps- en amateurmuzikanten. "Je kunt je redelijkerwijs afvra gen: hoe is het in godsnaam mogelijk, dat een orkest in de ze samenstelling Mahlers symfonie heeft kunnen spé len", kraait dirigent Louis Stotijn over het huzarenstuk van het gemeleerde gezelschap van beroeps-en amateurs. En gebruik makend van de aan wezigheid in het besloten ge zelschap van de provinciale cultuurbaron, gedeputeerde Mr. Paul Boersma en de com- misaris van de koningin Dr. C. Boertien, predikt de dirigent welgemikt: "Blijf dit unieke orkest subsidiëren. Ja, geef hen zelfs meer. Bouw het uit tot een orkest dat de man van de straat bereikt....". Betoog Dirigent Leraren Amateurs Klungels Bezuinigen Uniek Mensen Autoverzekering LAHR CO J.P.A. R0SSËL KUNSTGEBITTEN REPARATIE BMW-dealer voor WALCHEREN Sportschool Felix Janssens De Faam W AARl\ OPGENOMEN "GROOÏ WALCHEREN" IN COMBI NA 1 IF MKT l)K VLISSINGER III IS-AAN-Hl IS OP GEHEEL WALCHEREN SERVIES i "MANOIR'' Zeeuws Orkest m k n f '7' Tm* Zeeuws Orkest Uniek ensemble van beroeps- en amateurmuzikanten Eén man valt bijzonder op in dit ge zelschap. Maar dat vindt mogelij kerwijs een oorzaak in het feit dat we juist voor hem kwamen. Hij ijsbeert door de ruimte; handen in de zak ken en de slippen van het jacquet achteloos achter zich aan bunge lend. Hij neemt hier een felicitatie voor het geleverde werk in ont vangst. legt daar een vriendschap pelijke hand op de schouder van een kennis en ziet toe dat de genodigden van alles worden voorzien en een plaatsje achter een tafel krijgen. Het is Frits Tavenier. secretaris-mana ger-zakelijk leider en pr-man van het orkest. Maar ook orkestlid - op de tweede stoel naast concertmeester mr. F.K. Adriaan- se. Als hij als één der bestuursleden van het provinciale orkest het woord'neemt, protesteert vooral het jeugdige deel van het orkest. 'Als dat maar niet te lang duurt', luidt het ironisch. Taveniers be toog dijt niet uit. Tot ieders tevreden heid duurt het slechts tien minuten. En die tijd heeft hij iedere medewerker, die een belangrijke bijdrage leverde aan deze serie najaarsconcertcn. ook nog bedankt. Een paar dagen later in zijn directeurs kamer van Boone bouwmaterialenhan- del aan de Middelburgse Korendijk, praat hij honderd uit. Hij boeit vooral vanwege zijn overtuigende wijze van praten. En muzieken het enige pro vinciale symfonie-orkest in Nederland waar amateurmuzikanten geen onbe langrijke rol spelen, is een oderwerp waarvan Frits Tavenier volkomen in de ban is. Daarnaast is muziek voor hem een uitlaatklep om de sores in het za kenleven héél eventjes te vergeten. "Als je tijdens een repetitie fout zit. wordt dat onmiddelijk opgemerkt. Je bent dus wel verplicht om je op de partituur en de dirigent te concentreren. Maar na zo'n repetitie blijkt wél hoe relatief alles is. De losgeraakte tegels bij een klantof de boze aannemer... het is allemaal weer op te lossen", grapt hij. Frits Tavenier houdt er van om zaken op de juiste waarde te beoordelen en fouten recht te zetten. Soms zelfs met harde hand. Vooral de beschuldiging van de dirigent van het Middelburgs Mannen koor (MMK), Han (in deze krant des tijds door een gedachtenkronkel Bram Beekman genoemd), dat het Zeeuws Orkest op het allerlaatste moment niet meewerkte aan de totstandkoming van een lp ter gelegenheid van het 75-jarig jubileum van het Middelburgse koor zijn bij Tavenier in het verkeerde keel gat geschoten. Hij toont brieven van enige jaren geleden waarin de voor waarden voor die samenwerking zijn neergezet. "Als regel werken wij aan geen enkel enkel concert mee in Zee land", benadrukt Tavenier. "Bovendien zou Beekman bij een gezamenlijke uit voering de dirigeerstok hanteren, en daar passen wij voor. We hebben aan het Middelburgs Mannenkoor voorstel len gedaan tot samenwerking, maar die waren minder vergaand, dan het koor wilde. Ik heb het gevoel dat Beekman stomweg jaloers is op het feit dat wij hem niet vragen om dirigent te worden van het Zeeuws Orkest". Tavenier noemt Beekman vervolgens een 'dreumes' die het wil opnemen tegen iemand als de huidige dirigent Stotijn. die in de Nederlandse muziekwereld al ruimschoots zijn sporen heeft verdiend. Ook de opmerking van Beekman, dat de blazersgroep in het Zeeuws Orkest uit sluitend uit muzikanten van boven de grote rivieren zou bestaan, bestrijdt Ta venier. "Ons orkest bestaat inderdaad uit een deel beroepsmensen. Maar het zijn geen muzikanten, die in andere or kesten spelen. Het zijn nagenoeg alle maal leraren, verbonden aan Zeeuwse muziekscholen. Het zou de heer Beek man tot eer zijn. als hij zich niet te groots voelde om bij ons in het orkest gewoon op zijn viool mee te spelen". Beekman heeft ooit in het orkca, mee gespeeld. De plaats die hem werd toe bedeeld, keurde hij af. Beekman eiste de plaats op van concertmeester. Maar die werd hem geweigerd. Beekman:"lk ben beroepsmuzikant en de mensen op de eerste lessenaar zijn amateurs.Boven dien heb ik een solistendiploma, waar voor ik cum laude slaagde. Dal men mij vroeg om bij het Zeeuws Orkest te spe len is overigens alweer acht jaar geleden. Ik woonde toen nog maar net in Zee land. Ik heb het gevoel dat met name Tavenier mij sindsdien op allerlei ma nieren de voet dwars probeert te zetten". Tavenier vertelt overigens aan iedereen die het horen wil. dat Beekman leden van het Zeeuws Orkest als leerling wei gert. Han Beekman daarover:" Er is een jongen van vijftien jaar geweest, die graag lessen bij mij wilde nemen. Hij konigde aan, om over 2 5 jaar naar het conservatorium in Amsterdam te willen. Ik hield die jongen voor. dal hij dan zeer hard moest studeren. Toen hij mij op gegeven ogenblik vertelde dat hij in het Zeeuws Orkest ging spelen, heb ik hem dat ontraden. Naar mijn mening, kon hij de tijd die hij daaraan kwijt zou zijn, veel beter benutten door te studeren. Daarmee zou hij zijn doel, om in Am sterdam een vioolstudie te volgen, beter dienen. Ik geef overigens aan verschil lende leden van het orkest les of heb die gegeven. Behalve die jongen, heb ik daar uiteraard nooit bezwaar tegen ge maakt". De zin van het geruzie in dit Middel burgse muziekcircuit ontgaat Beekman volledig. Tavenier blijft daartegenover echter als een waakhond overeind. Het Zeeuws Orkest is voor hem immers de moeite waard om voor te vechten. Om kracht bij zijn argumenten te zetten noemt Tavenier grote namen uit de Ne derlandse muziekwereld, die hij per soonlijk kent. "We hebben niet veel goeie strijkers in Zeeland", verzucht Tavenier. De reden: "Sommige leraren cello en viool op de Zeeuwse muziek scholen zijn klungels. Ze bezitten niet de capaciteit om jonge mensen goed te be geleiden. En al die cum laude diploma's die ze hebbenLaat me niet lachen. Als dat echt iets voorstelt, geef je dan les op een Zeeuwse muziekschool?". Als Frits Tavenier is uitgeraasd en er wat is gegeten, komt hij tot zichzelf. Tot zijn ziel is het echter moeilijk doordringen. Hij blijft gul met woorden "Mijn naaste medewerkers noemen me gewoon Frits" - en alsof hij in de wereld de naam pri meur heeft uitgevonden, laat hij zijn vrouw opdraven met grote papieren, waarop hij uit doeken doet hoe concer terend Nederland er uit moet zien. Goedkoper en effectiever. In plaats van de zestien symfonie-orkesten en vijf ra dio- orkesten in Nederland, waarvoor de Frits Tavenier gemeenschap 250 miljoen gulden neer telt. ziet Frits Tavenier veel meer in een drastische bezuinigingsoperatie."Dat kost 50 miljoen minder en we hebben orkesten van een betere kwaliteit", op pert de manager in Tavenier. Hij weet vrijwel zeker, dat als aan de bijna 3000 beroepsmusici wordt gevraagd wie er in de VUT wil. er bijna een kwart de vinger op zullen steken. Maar veel vertrouwen heeft hij niet in zijn reorganisatieplan nen. "Zeker niet als de politici van de lagere overheden steeds maar ikke. ikke blijven roepen". Het Zeeuws Orkest is (en blijft) uniek. Slechts 250.000 gulden is nodig om Zeeland muziek te blijven leveren van een orkest met die provinciale naam. In 1960 bleek deze constructie - pas jaren later kwamen er ook professionals achter de lessenaar - de enige haalbare. Het geld wordt voor een deel door de provincie (fiftyfifty met CRM) betaald en het andere deel komt uit het Zeeuwse bedrijfsleven. Ook de gemeente waar een concert plaatsvindt, betaalt een vast bedrag. De basis is tien concerten per jaar er ernaast nog wat nevenactivitei ten. zoals onlangs mogelijk is gemaakt door de Kamer van Koophandel, die 2.500 gulden beschikbaar stelde. Van dat geld wordt deze zomer een kamer concert (met een wat uitgedund ensem ble) gegeven in de Grote Kerk in Veere. Voor Tavenier naast zijn drukte in de bouwmaterialenhandel veel werk aan de winkel. De concerten moeten ruim an derhalfjaar van te voren worden geor ganiseerd. en daarvoor zijn naast het vaste aantal amateurs, beroepsmensen nodig. Zeker nu het orkest de durf heeft om eens wat anders dan Haydn of Mo zart te laten horen. Frits Tavenier bena drukt. dat hij zonder die muziek niets leuk meer vindt. "Ik durf te beweren, dat Mahler het moeilijke stuk tijdens de najaarsconcer ten red.) mijn bedrijf heeft gered. Ik zei al eerder dat muziek relativeert. Maar muziek heeft ook iets waar je niet om heen kunt. Natuurlijk ook sporters zijn bezield van hun activiteit. En ik kan me dat nog voorstellen ook. Voor mij is het evenwel de muziek. Speel ik, dan ben ik honderd procent mens. Dan heb ik geen welvaart meer nodig. Al dat op gedirkte valt voor mij dan meteen door de mand. Ik hou stomweg van georden de samenwerking. Of dat nu is in het gezin of op een andere plaats in de sa menleving. Als je echter ergens gestruc tureerd bezig bent, dan is dat in een or kest. Ik zou niet zonder muziek kunnen. Ik heb dat nodig. Net als eten en drin ken. Maar er zijn helaas weinig mensen die er verstand van hebben hoe er ron dom culturele activiteiten georganiseerd moet worden om het geolied te laten lopen. In dit verband heb ik veel be wondering voor het inzicht en vermogen van wethouder Gerrit Schoenmakers in Middelburg. Hij is één van de weinigen, die weet waarover hij praat daakrrmiji gmze*St Tolefoon: 011 70-2161Zondags geopend «n 2 tot 6 our Woensdag koopavond van 7 tot 9 uur De afdelingen Vlissingen en Middelburg van de F'ederatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) zijn van mening dat bij iedere prijsverhoging van het gas de gemeentebedrijven of de PZEM zo snel mogelijk de meterstanden dienen op te nemen om een zo eerlijk mogelijke nota te kunnen berekenen. Daar ontbreekt het nu nog wel eens aan, menen de FNV-afdelingen, die over deze zaak een brief hebben geschreven aan het Middelburgs college en de directie van de PZEM. Twistpunt is de zogenaamde graaddag. De brief: "Bij tussentijdse verhoging van de gastarieven moet. daar de meterstand maar eenmaal per jaar wort opgenomen, de leverancier schatten hoeveel gas iemand tegen het duurdere tarief gebruikt heeft. Men doet dit met behulp van zogenaamde graaddagen. Hierbij wordt echter geen rekening gehouden met de volgende punten: de wind, de stand van de woning ten opzichte van de zon, welk type verwarmingstoestel men heeft. etc. Ook kan het voorkomen dat iemand bij verhoging van het tarief zuiniger gaat stoken. Doordat al deze factoren niet meespelen in de berekening wordt gemiddeld 20 tot 100 gulden per woning teveel in rekening gebracht". Voorts dringen de FNV-afdelingen erop aan dat de gemeentebedrijven en de PZEM voorschotnota's voortaan maandelijks in plaats van 2:maandelijks doen uitgaan, om tot een betere spreiding van de lasten te komen. Dit in verband met het toenemend verlies aan koopkracht. Fanoy Boeken uit Middelburg wil een nieuw boek uitgeven over Middelburg; nu eens niet weer een boek waarin de rijke historie van Middelburg wordt beschreven of nog eens een boekje met oude prenten, maar een boek waarin Middelburgers van nu hun eigen boek samenstellen. Fanoy Boeken roept daartoe Middelburgers op een bijdrage aan dit boek te leveren, middels maximaal 6 getypte velletjes. Er kan natuurlijk van alles in dit boek geplaatst worden: gedichten en proza, herinneringen uit de tijd voor de oorlog, aan de oorlog zelf, persoonlijke belevenissen, verhalen over wonen en werken, verhalen over sportgebeurtenis- sen, dromen, politieke geschrif ten, enzovoorts. Centraal moeten in dit nog te schrijven boek de Middelburgers zelf staan. Tot 1 februari kan iedereen zijn of haar bijdrage in zenden naar: Fanoy Boeken, afd. uitgeverij. Nieuwe Burg 26, 4331 AH Middelburg. Na die datum wordt bezien of voldoende in zendingen zijn binnen gekomen om het boek inderdaad uit te ge ven. Is dit zo, dan zal het boek in de zomer van 1982 uitkomen. Goeie reis reisbureau Goeie reis. N-_~- Wij bieden u meer keus en meer zekerheid. Middelburg, tel 01 180-27758 Londensekaai 19. Premies incl. Zeeland-korting, max. claim. gr. krt.. verkeersalarmdienst nicuwwaarderegeling. C»tw. 8.000 10.000 12.000 14.000 16.000 18.000 20.000 25.000 AR ƒ255 289 326 ƒ363 ƒ401 ƒ442 ƒ482 ƒ578 WA 122 132 146 153 161 '75 183 209 Assurantiekantoor Statcnlaan 152, Middelburg, tel. 01180-25391. TANDPROTHETICUS Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen leasing inbouw gasinstallatie alle pi a at- en spuitwerk INDUSTRIEWEG 27-29 Tel. 01184-14400 Vlissingen Voor dames en heren Op de modernste Amer apparatuur, onder deskundige leiding. Tel. aanmelding 01 650-35548, en ma., wo. en vr. avond aan de zaal: "De Oude Stad", Paardestraat, Vlissingen.

de Faam | 1982 | | pagina 1