E 'Die flauwe kul van eens per jaar Dierendag' tt F HELMO fashion CEL UNIEK SUSKE WISKE ALBUM tacntaac] ZUIDZAnde TUSSEN OOSTBURG en CADZANDj I Vlissingse binnenstad moet één groot warenhuis vormen Autobedrijf RIJK B.V. Nieuwe kerk Lammerenburg vrijdag open 83e jaargang no. 50 - woensdag 9 december 1981 'en roerend tafereel. Een hond neemt afscheid van zijn tijdelijke bazin: mevrouw Ella Nederlof-Kaptijn. De witte met bruine vlekken gesierde bastaard heeft het er nadrukkelijk moeilijk mee. Zijn treurige kop legt hij in de nek van de asyl medewerkster. Zij spreekt hem bemoedigend toe. "Wat is dat nou joh. we hebben toch een nieuw thuis voor je gevonden. Dat is toch geen reden om verdrietig te zijn". Het ogenblik stilte dat daarop volgt, is slechts begrijpelijk voor de twee scheidenden. De nieuwe bigenaar staat er wat verlegen bij; hij verplaatst nerveus zijn gewicht van het ene op het andere been. Met zoveel wederzijdse genegenheid valt niet te spotten, lijkt hij te denken. Zijn'vrouw, wiens oordeel doorslaggevend was om de negenja rige teef uit het asyl-leven te verlossen, wekt de indruk er alles van te begrijpenDe ogen van Ella Nederlof worden vochti ger. Pas als het beest met neerhangend hoofd en gedwee achter zijn nieuwe baas het asyl aan de Walcherse weg verlaat, laat de 52-jarige mevrouw Nederlof haar tranen de vrije loop. "Ja, ja.., er is hier al heel wat water gestroomd, lacht ze even later door haar betraand gezicht heen. Prima team de"\/lissinger SLUITINGSTIJD ADVERTENTIES Kerstweek i.v.m. verschijning op dinsdag 22 december. SLUITINGSTIJD ADVERTENTIES Vrijdag 18 december 16.00 uur OUD/NIEUW WEEK i.v.m. verschijning op dinsdag 29 december SLUITINGSTIJD ADVERTENTIES donderdag 24 december 16.00 uur Vlooien Artsen Afstandshond Nieuw asyl Klikken Geheugen EN GRATIS BIJ UW KLEURENFOTO'S. Autoverzekering LAHR CO *^hUI5"' daoA mod je B ELLA MY WIN KEU ERS JANSSEN EN I/EYSTEK: De Faam W WRI\ KNOMKN I WAIAHERKV IN COMBINAl IK \1K I Dl I.ISSINOKR Hl IS-AAN-IU IS OP (.Kill I I \N AI.C HEREN KEUZE UIT 80 MODELLEN i DIERENLIEFDE Dierenliefde: of zoals mevrouw Neder lof het uitlegd: "Die flauwe kul van eens per jaar Dierendag: voor mij is elke dag dierendag". Het ongeveer dertig jaar oude asyl aan de Walcherseweg moet verdwijnen. Zo hier en daar - ook onder de plaatselijke politici - worden geluiden gehoord om dan maar tegelijkertijd de beide in Middelburg functionerende asyls .ook een aan de Oostperkweg. bij elkaar te brengen. Mevrouw Ella Nederlof is daar falikant tegen. Haar ervaringen .in drukken en meningen noteerden we hier aan de vooravond van de verhuizing. Op de plaats aan de Walcherse weg. waar duizenden beesten liefdevol werden op- kracht. net als Olga Vierhout, die vijf jaar in dienst is van de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Dierenin het asyl aan de Walcherse weg. Naast de beide dames kunnen de in het asyl ver blijvende beesten rekenen op verzorging van twee (zestienjarige) medewerksters en is er een mevrouw die bijna dagelijks uit Vlissingen komt met de fiets. Een prima team. aldus Ella Nederlof. Aanbod om hulp heeft ze overigens voldoende. Maar meestal wijst ze die af. "Ik heb geen behoefte aan vlinders die komen en gaan. Ik hou er van om met een vaste ploeg te werken, die op elkaar zijn inge speeld". Over het werk zelf zegt de asylbeheer- ster: "Iedere dag krijgen de honden een Ook beide 'vuilnisbakjes' moeten met Ella Nederlof op de foto. (foto Ruben Oreel) gevangen, komt nu een verzorgingsflat of zoiets. "Eigenlijk had ik een dagboek bij moe ten houden, over wat er zich de afgelo pen vijftien jaar dat ik hier werk heeft afgespeeld", verzucht Ella Nederlof aan het begin van het gesprek. Het dieren verblijf in Middelburg is dan wel oud, maar schoon. Mevrouw Nederlof illus treert: "Er kwam hier onlangs nog een mevrouw en die bekeek het gebouw wat kritisch van de buitenkant en kwam binnen. Ik zag dat ze overal met haat vingers over ging. Waar gebeur,d hoor. Toen zei ze: 'Mevrouw Nederlof, het is hier schoner dan bij mij thuis'. Dat is toch tekenend... maar het is gewoon een kwestie van werkers, die bereid zijn om in een oud asyl er nog wat van te maken. In welk particulier huis, krijgt een hond dagelijks een schone deken? En waarom zijn de dieren die hier komen met huid klachten, na veertien dagen genezen? Stomweg omdat er mensen zijn die er wat van maken", benadrukt mevrouw Nederlof. Mevrouw Nederlof is een betaalde De redactie is de komende weken bereikbaar op een ander nummer. Wie iels heeft te melden, kan bel len naar 01176-16(16 (Peter Ver dunnen). schone deken. De gebruikte gaat aan de waslijn". Ze vervolgt met nadruk in haar stem: ."En iedere dag worden de hokken schoongemaakt. Als hier in dit oude asyl namelijk een drol ligt. wordt dat door het publiek zwaarder beoordeeld, dan in een modern asyl het geval zou zijn. Overigens voldoet dit asyl met zijn be tonnen vloeren aan de eisen van de mo derne bouwvoorschriften.Daar kunnen vlooieneitjes bijvoorbeeld niet ontkie men. Dit in tegenstelling tot een houten vloer". Een hond of kat vol vlooien is voor som mige mensen aanleiding het beest naar het asyl te laten verhuizen. Mevrouw Nederlof:"Dat zijn voornamelijk beesten die niet goed verzorgd worden. Iedere hond of kat heeft vlooien. Ik heb er nog nooit een gezien die ze niet heeft. Maar het is een kwestie van verzorgen. Een hond heeft geregeld een bad nodig en een kat dien je een vlooienband om te doen. En dan moet je natuurlijk je huis stof zuigen. Daarnaast kun je bij de dieren arts een onschuldig poeder halen tegen het ongedierte dat vrij onschadelijk is. Zelfs poesjes van vier maanden kunnen er mee worden behandeld". "Maar soms zie je mensen die komen klagen over vlooien of ander ongedier te", vervolgt de asylbeheerster. "Die zien er zo smerig uit dat als je ze tegen een muur zou zetten, ze er in hun eigen vuil blijven plakken. En dan maar kla gen over het ongedierte van hun kat of hond. Wie weet watje tegen zou komen als je hen eens kritisch onder de loupe zou nemen Mevrouw Nederlof zet ook vraagtekens bij het advies dat sommige Walcherse artsen geven."Als een mens jeuk heeft krijgt de hond of kat de schuld. Wij we ten precies welke artsen adviseren de kat of hond van de hand te doen. De dokter zegt niet 'mevrouw of meneer u moet eens wat vaker onder de douche'. Nee, het beest krijgt de schuld". Welke artsen dat zijn wil mevrouw Ne derlof niet zeggen. "Dat weten ze zelf wel. We hebben er al meerdere malen over gepraat. Het zijn altijd dezelfde. Ik vind het altijd zo raar dat een huisarts dan niet even een dierenarts belt. Dan weet men misschien of die hond een bepaald medicijn gebruikt, of dat het echte allergie <s. Ik zou die allergie overigens niet weg willen cijferen. Dat kan best. Zelfs ernstig. Maar niet zo maar zeggen 'het ligt aan het huisdier'. Ik heb trouwens nooit gehoord dat ie mand de planten weg moest doen". We krijgen hier ook veel afstandshon den van mensen die pas getrouwd zijn of een baby hebben gekregen. Vooral van sommige moeders krijg je eèn punt hoofd. Het is toch logisch dat een hond het raar vindt, dat er plotseling iets in een wieg ligt met allerlei bewegingen en kirrende geluiden. Het beest hoeft zijn lippen maar te trekken, of hij wordt al hierheen gebracht. Ook voor andere nieuwkomers, waarvan ik dan zeg dat de hond toch minstens de kans moet krij gen om aan de huisbewoner te wennen, moet de hond wijken. Maar ik vraag me wel eens af, waarom het bij de één wel en bij de ander niet lukt. Een honden liefhebber moet toch in staat zijn met het beest te praten en hem gerust te stellen.. Het lukt ons toch ookAls een hond hier na pakweg een maand weggaat, dan praten wij er ook mee. En je voelt ge woon dat hij het begrijpt. Praten is voor ons een beproefd middel dat helpt. Ja zekerSommigen zullen me wel voor seniel verslijten, zoals ik zojuist pro beerde die oude lobbes gerust te stellen bij zijn gfscheid. Maar je geeft zo'n hond de kans om enig begrip op te brengen. En met praten geef je hem aandacht, waarvoor hij de rust krijgt om te wennen aan de nieuwe situatie". Het asyl aan de Walcherse weg gaat verdwijnen. Er voor in de plaats komt een asyl in het industrieterrein nabij de Her- eulesweg. "Dat nieuwe asyl zal iets gro ter worden. Dit asyl heeft zestien hok ken. Klein en overzichtelijk, maar eco nomisch is een klein asyl minder verant woord", verzucht mevrouw Nederlof. Ze heeft een afkeer van een groot asyl. "Kijk maar naar grote ziekenhuizen of bejaardenhuizen. Daar is het individu het slachtoffer van de grote opzet. Voor beesten geldt hetzelfde. Als je hier een moeilijke oude hond hebt, die verdrietig i^dan mag hij er op een kleedje bij ons liggen. Maat heb je een groot asyl. dan komt hij er van voren in. zit zijn tijd uit. de veertien dagen dat er subsidie voor betaald wordt, en gaat er vanachter uit. Maar wel in de vuilniszak hoor. Het is weliswaar een economisch slechte tijd, maar toch blijf ik volhouden dat je de asyls niet te groot mag maken. Zo komen er heej wat mensen naar het asyl aan de Walcherseweg om een hond. Mevrouw Nederlof kent evenwel haar pappenheimers. "Als je een hond ziet, moet dat meteen klikken. Ja-nee-ja-nee en je ziet de mensen 'ach get' dan gaat hij bij mij weer het hok in. Beginnen de mensen met opmerkingen over te grootje dik. te brommerig dan klikt dat niet. Het is net als bij een kennismaking tussen mensen. Staat een ander je niet aan, dan knoop je er ook geen band mee aan. Zie je een hond zitten en het is een liefje, dan kun je er verder mee. Ik zeg altijd tegen de mensen je komt hier voor een hond en kiest er bewust een. En of die dan gromt of niet meteen kwispel staart, dat mag niets uitmaken". Mevrouw Nederlof heeft een ijzeren geheugen. Veel honden - 'maar ook katten', benadrukt ze - kan ze zich nog herinneren. Er kwam laatst een vrouw wiens hond overleden was. Ze kwam om een nieuwe hond en nadat ze een paar woorden had gesproken wist ik meteen welke hond ze tien jaar geleden bij ons afhaalde. Ze zei 'mens weetje dat nog!'. Het is misschien wel een bijzondere gave van mij. Alle honden die hier komen neem je op en je raakt zo verschrikkelijk betrokken bij het wel en wee van dat beestJe ziet het ook aan de beesten als ze hier weggaan. Bijvoorbeeld dat beest dat nel is weggehaald. Als ze hem BMW-dealer voor WALCHEREN leasing inbouw gasinstallatie alle plaat- en spuitwerk INDUSTRIEWEG 27-29 Tel. 01184-14400 Vlissingen Alleen in december. Lever dus snel uw kleurenfilm in bij FOTO-FIUVI-VIDEO COMBI-LID St. J*cot»rrMt 27 V). Mtfigtn T«l 0300 Kort» Gm 17 - M<M»tD»XQ T* 37772 L*ng» Kfffcstrut 31 Go»» T»i 77324 hier in Middelburg loslaten.komt hij gegarandeerd terug. Onvoorstelbaar noemt mevrouw Ne derlof dal er veel mensen hun beesten niet terug terughalen. "Op dit ogenblik zitten er bijvoorbeeld dertig katten in de hokken. Stuk voorstuk lieve beesten, die bepaald geen slecht tehuis hadden. Je merkt dat aan hun open reactie op mensen. Maar ze blijven hier zitten Het geblaf om een vrij thuis in de asyls is voorlopig nog niet verstomd. Beesten worden (nog steeds) té snel aangeschaft. Maar als gevolg daarvan ook evenredig snel verstolen. Mensen als mevrouw Ella Nederlof zijn van onschatbare waarde om die brokstukken uil de samenleving op te vangen. Vrijdag 11 december is een feestelijke dag voor de gereformeerde-hervormde wijkgemeente Lammerenburg. Dan na melijk zal het nieuwe kerkgebouw, naast het winkelcentrum Papegaaienburg offi cieel in gebruik worden genomen. Zater dagmorgen tussen tien en twaalf is het gebouw voor de omwonenden te bezich tigen. De naam die de nieuwe kerk zal gaan dragen is Schaapskooi, een plek voor ontmoetingen. De officiële opening voor genodigden begint vrijdagmiddag om half vier met de verwelkoming van de gasten. Na het zingen van een lied en schriftlezing en een gebed volgt de overdracht van de bouwcommisie en de orgelcommissie. Vervolgens neemt de organist het orgel in gebruik en wordt een kunstwerk onthuld. Vrijdagavond is er om half acht een in- wijdingsdienst. Premies incl. Zeeland-korting, max. no claim. gr. krt.. verkecrsalarmdicnst en nieuwwaardercgeling. Cat.». 10.000 12.000 14.000 16.000 18.000 20.000 r 25.000 30.000 AR 362 410 457 504 547 591 706 f 823 WA 160 174 187 199 209 ƒ217 j" 236 251 Assurantiekantoor Statcnlaan 152. Middelburg, tel. 01180-25391. TfteTooo 01170 2161 Zondag-, geopend wan 2 lol 6 uui Woensdag koopavond van 7 lol 9 uur oute beleidsbeslissingen in het verleden en een achteruit hollende economie zijn zo'n beetje de zweepslagen, die het winkelbestand in de Vlissingse binnenstad teisteren. De winkeliers zijn echter ondernemend genoeg om het daarbij niet te laten zitten. Eerder adviseerde een aantal van hen aan de collega's om niet bij de pakken neer te gaan zitten en zelf wat initiatieven te nemen. De winkels, zo luidde het advies, moeten er aantrekkelijk uitzien. Daarnaast onderhandelden de winkeliers met de gemeente om het decor van de binnenstad te verbeteren, zodat de winkels er in een keurig verzorgde omgevingbij zouden staan. Het gemeentebestuur zegde toe er aan te werken. Voor sommige winkeliers duurt het evenwel allemaal te lang. Het gaat zo niet langer meer. Er komen steeds meer winkels leeg te staan", verzuchten de heren Janssen en Heystek. Beiden zijn oude rotten in het winkelvak. De zestigjarige vishandelaar C.J. Janssen woont al sinds zijn geboorte aan het Bellamypark en J. Heystek heeft een modehuis, dat al vijftig jaar aan het park in de Vlissingse bin nenstad is gevestigd. Beiden hebben grote zorgen. "We zijn weliswaar individualisten, maar er zal toch iemand iets moeten doen. Zo kan het niet langer", léggen zij hun actie uit om Vlissingen wat beter in de gunst van de consument te brengen. Het tweetal vindt vooral dat het gezel ligheidselement. dat vroeger de Vlis- 'singse binnenstad kenmerkte, weer moet terugkomen. Zij dragen daar enige ideeën voor aan. En dan met name voor het Bellamypark. Niet dat de andere winkelstraten in het centrum er niet bij horen, maar het Bellamypark is volgens hen achterop geraakt. De Walstraat en de Sinl-Jacobsstraat hebben al een op knapbeurt gehad toen er een promenade is gekomen. Volgens hen kan het Bellamypark er al aantrekkelijker gaat uitzien met onder meer sierbestrating en sfeerverlichting. Verder moet het plantsoen een opknap beurt krijgen. Niet zoals nu het geval is een grote, met hondepoep bedekte, groene grasvlakte, maar een goed on derhouden plantsoen met bloemen en struiken. Zelfs een gedeelte van het Bellamypark inrichten als parkeerterrein zien Janssen en Heystek wel zitten. Het tweetal is al met deze ideeën bij burgemeester Westerhout geweest. De eerste burger deelde de zorg van beide winkeliers, maar er is geen geld voor de plannen. Er is slechts een bedrag van 140.000 gulden beschikbaar. En dat is tc gering om de plannen te realiseren. Wel vinden beide heren dat het ge meentebestuur toch zeker zijn goede wil kan tonen. Er zijn indertijd - het huidige gemeentebestuur heeft daar nauwelijks schuld aan - fouten gemaakt door grootwinkelbedrijven ver buiten het be staande Vlissingse winkelcentrum, ves tigingsplaatsen te verlenen. Hierdoor wordt het publiek aan de binnenstad onttrokken. Daardoor is er steeds min der publiek naar de binnenstad geko men. met het gevolg dat een aantal middenstanders het niet meer zag zitten en de zaak voorgoed op slot deed. liet tweetal vindt dat het gemeentebestuur in dit kader een ereschuld beeft in te lossen. "Het boetekleed ontsiert de edelman niet", zegt de heer Janssen wanneer hij stelt dal het gemeentebe stuur best op de verkeerd ingeslagen weg mag terugkomen, voor het te laat is. "Als we moeten wachten tot het jacht havenplan gereed is, dan is het te laat. want dan moeten we denken aan een termijn van zo'n tien jaar", zegt de heer Janssen, over het onlangs gelanceerde gemeenteplan. De middenstanders moeten overigens ook de hand in eigen boezem steken, want teveel wordt er nog in 'eigen straatje' gedacht. Maar het is van be lang. dat de hele binnenstad een sfeervol geheel wordt, waar het gezellig en aan trekkelijk Is om te winkelen. "We zullen dan ook één front moeten vormen en niet als individualisten te werk moeten gaan. Als voorbeeld noemt de heer Janssen de koopavond en met name de koopavon den in het kader van Sinterklaas. "Alle winkeliers moeten eigenlijk in zo'n geval hun winkel 's avonds open doen. Ook al zal het voor bepaalde branches wat minder aantrekkelijk zijn. Maar het pu bliek ziet dan dat de ondernemers in ieder geval van goede wil zijn om van de binnenstad weer een levendig geheel te maken". Beiden benadrukken tenslotte de stel ling: "Met z'n allen moeten we als het ware één groot warenhuis vormen", ^waarvan alle afdelingen geopend zijn".

de Faam | 1981 | | pagina 1