Vader en zoon De Visser bakken pepernoten zelf Schoolfoto uit de oude doos Eigenzinnigste lievelingsbeest massaal present in Middelburg E T radities in ons volksleven en daaraan gekoppeld de handige ambachtsman, die zich uiterst serieus op een nóife infoi-m Qé/e Woensdag 25 november 1981 De Faam RECORD DEBUIT KAMPIOEN? ZWERFKATTEN KEUREN ATTRACTIE P Proeven Concert van Zeeuws Orkest Bijeenkomst nazorggroep borstamputatie Sinterklaas opent Roosjesweg Swingen in Scholierencafé Middelburgse ballon landt in Bulgarije Tweede kamerlid Lansink over energie NSO in Middelburg Informatie gehandicaptenzorg Bijeenkomst vermilitarisering Afrikaanse kunst in bejaardentehuis Tentoonstelling ZIKV Gêên kerstcollecte Leger des Heils Koffiebar Leger des Heils The Riverside Jaazz Band in Britannia Vlissingen Kampioenschap KNCGV adspirant dames Raadsvergadering Veere Grieks toneelspel in Vrije School Kijkavond fietsen Israël comité in Zeeland Thema-avond YFC Gevonden voorwerpen De Tien Geboden in Bachten Konime Gespreksgroep W ol t ersh u is Bakkersleraar verguldt koek Koffiècontactmorgen over nat uurgenezing Thema met films in 'De Oude Bakkerij' Sinterklaasmiddag Zuid-West-Centrum Voorlichting vlees en Indisch koken KATTENSHOW venals vorig jaar houdt de vereniging van houders en fokkers van katten 'Felikat' weer een tentoonstelling in de evenementenhal 'De Kruitmolen'aan de Kruitmolenlaan in Middelburg. Zondag 29 november aanstaande zullen zo'n vierhonderd katten in Middelburg te zien zijn. Om 10.00 uur gaan de deuren open voor het publiek. Tot 18.00 uur is de show geopend. In die tussenliggende tijd zullen negen keurmeesters uil Nederland. België en Duitsland de ingezonden katten aan een nauwkeurig onderzoek onderwerpen. Er wordt in drie groepen gekeurdde langharige katten, de kortharige exemplaren en de Oosterse typen. De Middelburgse tentoonstelling kent een groot aantal jonge katten. Deze kit tens, ingedeeld in de leeftijdsklas van 3 tot 6 maanden en van 6 tol 10 maanden, maken in Middelburg hun tentoonstel lingsdebuut. De open klasse staat open voor katten van 10 maanden en ouder, dan is er een kastratenklas voor behan delde dieren, en nestklas en drie jeugd- klassen. De show zal ook een aantal nesten tonen: voor deze groep is vooral bij de jeugdige bezoekers van de show veel belangstelling. I Vorig jaar, toen Felikat voor het eerst een kattenshow in Middelburg hield, bleek dit een schot in de roos te zijn. Nog nooit eerder telde een Felikat-expositie zo'n groot aantal bezoekers. Bijna vier duizend dierenvrienden vonden de weg naar De Kruitmolen. Vanwege deze gro te toeloop waren de organisatoren enigszins verrast. Het binnenstromende publiek dreigde de uitgaande bezoekers te verdringen. Een ijlings geopende tweede uitgang kon een en ander toen in goede banen leiden. Ook dit jaar rekent de organisatie weer op veel bezoekers. Ditmaal zijn er echter van te voren maatregelen getroffen voor een betere doorstroming van het publiek. Onder de vele inzenders naar de Felikat- show in Middelburg is ook de 19-jarige Miranda Schot uit Vlissingen. Zij zal voor het eerst deelnemen met haar crè mekleurige Perzische kater, een fok van catterv Shangu-la van de familie Den Hollander uit Koudekerke. De familie Schot is niet onbekend met het verzor gen van dieren, want behalve de kat zijn er ook nog twee honden, een papegaai en een aquarium met vissen in huize Schot. Het meeste werk vraagt overigens de langharige Perzische kater, die nu bijna één jaar is. Dagelijks moeten de klitten uit de lange haren worden gehaald en dat vergt nogal wat tijd. Ook het show-klaar maken voor een tentoonstelling vereist veel inzet van de inzender: daar moet op getramd wor den. Miranda vertelt dat er regelmatig wordt geoefend met wassen, föhnen, droog wrijven met aardappelmeel en het poederen van de showkat. Of ze met haar gekastreerde kater nu al in de prij zen van interesseert Miranda niet zo veel. Zij vindt het gewoon leuk om mee te doen en de ervaring te proeven. Ook de kat Kimbal van mevrouw Reijnhoul uit Goes komt naar Middel burg. Kimbal is al tweemaal eerder als beste geklasseerd bij de langharige kas traten. En als een kat voor de derde maal als beste op een nationale tentoonstel ling uit de bus komt, wordt het automa tische een 'kampioen', die dan niet meer aan nationale wedstrijden mag deelne men. Kimbal maakt een goede kans om na zondag 29 november op de interna tionale toer verder te gaan. Ook de langharige kastraat van de fami lie Pattiruhu uit Souburg maakt een goede kans op een eerste plaats. De kat, die al één maal eerder de beste van de show werd, is in optimale showconditie. De Stichting Zeeuws Dierenasiel zal ook op de Fëïikat-show present zijn om te trachten voor een negental zwerfkatten een nieuw tehuis te vinden. Het gaat hier voornamelijk om wat oudere katten van anderhalf tot twee jaar. Voor deze kat ten is vaak moeilijk een plaatsing te vinden. De dieren zijn gesteriliseerd of gekastreerd en ingeënt, een medische behandeling die rond de honderdveertig gulden kost. De nieuwe eigenaar hoeft deze kosten echter niet te betalen. Er kan worden volstaan met een vrijwillige bijdrage, maar benadert die gift de kostprijs van de medische ingrepen, dan is dat mee genomen. verteït de beheerder van het asiel aan de Middelburgse Oostperk- wcg. waarde katten vandaan komen. Er zijn bijzonder mooie exemplaren bij. verzekert hij. De bezoekers van de Felikat-show kun nen de verrichtingen van de keurmees ters volgen. De hele dag door worden de keuringen verricht. De inzenders bren gen om beurten hun opgekamde en op gemaakte viervoeters naar de keurings tafels. Zeker tot drie uur in de middag zullen de negen keurmeesters bezig zijn om de ongeveer vierhonderd katten aan een nauwkeurige beschouwing tc on derwerpen. De show wordt besloten met een prijsuitreiking aan de beste show katten en hun inzenders. De organisatoren hebben nog een spe ciale attractie voor het jeugdige publiek. Niemand minder dan Bram Biesterveld (Pommetje Horlepiep) zal naar De Kruitmolen komen om het geheel een extra feestelijk tintje te geven. Tussen 10.00 en 12.00 uur zal hij optreden met liedjes en sketches uit het bekende tele visieprogramma. EO TO: De Perzische kater Kimbal van mevrouw Reijnhoul uit Goes die al tweemaal eerder als beste bij de langharige kastraten werd geklasseerd. eid dit (svmbolisch) volksfeest voorbereidt, zijn voor een groot deel verdwenen. Waar de tradities nog voortleven worden lekkernijen voor een groot deel geleverd door fabrieken. En toch steekt hier en daar een ambachtsman nog de loftrompet over door de koekebakkers. Pep band. maar de bakkersvaaer (71) en zoon (39) t)e Visser uit Mid /er zijn volgens traditie zelfgemaakt product. Rond deze Nicolaastijd wordt dat vooral geïllustreerd door de koekebakkers. Pepernoten taai-taai, speculaas en marsepein rollen voor een groot deel van de lopende De Visser uit Middel" pepernoten voor eigen rekening. Voor wat betreft Walcheren, kunnen zij gerekend w< nog op meerdere plaatsen legt zoon De Visser uit. nog op meerdere plaatsen legt Vader en zoon De Visser beperken hun ambachtelijke traditie evenwel tot de fa bricage van marsepein en pepernoten. Vooral aan de totstandkoming van pe pernoten beleven beiden veel plezier. Zij beschouwen het als een soort hobby. "Maar we moeten wel even op gang ko men". onthult de in zijn vaders voet sporen getreden W. de Visser. En die voorbereidingen beginnen al in septem ber. Voor die pepernoten, waarvan de Middelburgse bakkers zo'n 125 kilo per jaar bruin bakken, staat er al meteen na de zomervakantie een flinke pot water klaar. In het water wordt druivensuiker opgelost en als het tegen de kook is, roert het bakkerspaar er bloem doorheen, op smaak gebracht met anijszout. "Dat kan dan weken blijven staan. Het moet na melijk tot rust komen", weet de Mid delburger. Is het eenmaal zo ver dat verwacht kan lburg, nemen de productie van marsepein en worden tot de laatste der Mohikanen."Op Schouwen gebeurt dat worden dat de klanten om pepernoten komen vragen, dan wordt er stroop en honing door het harde mengsel geroerd. Het deeg dat is gemaakt, is namelijk ontzettend stijf geworden. In bakkerstermen heet die handeling 'opbreken'. Tijdens hét roeren van de zoete (kunst)honing en de stroop steken beide bakkers er nog wel eens de vinger in om te proeven. "Een scheutje anijs zout blijkt dan wel eens noodzakelijk. Maar dal is een kwestie van persoonlijke smaak", verklaart De Visser junior zijn persoonlijke inbreng. De afwerking is erg simpel. Er worden lange slierten gerold.zie foto. die achter eikaar worden gelegd om vervolgens in mootjes te worden gehakt. De oven bakt het strooigoed vervolgens in 220 graden Celcius op de juiste hardheid. Het Zeeuws Orkest onder leiding van Louis Stolijn verzorgt vrijdag 27 november een concert in de Concert- en Gehoorzaal in Mid delburg. Gespeeld wordt Sympho- nie nr.82 van Joseph Haydn,Der hirt auf dem Felsen van Frans Schubert en Symphonic nr. 4 in G grote terts van Gustav Mahler. Solisten zijn Wendela Bronsgeest (sopraan) en Hennie van Eersel klarinet. MIDDELBURG - De nazorggroep voor borstamputatiepatiënten houdt dinschgmorgen 1 december een bij eenkomst in het gezondheidscentrum Dauwendaele aan de Roozenburglaan in Middelburg. De bijeenkomst zal het karakter hebben van een 'onderling gesprek bij een kopje koffie'. De bij eenkomst begint om 10.00 uur. DOMBURG - Sint Nicolaas in hoogst eigen persoon opent zaterdag 28 no vember op een feestelijke wijze de verbeterde Roosjesweg te Domburg. Dat gebeurt om half twee 's middags bij de ingang van het sportpark Oos- terloo aan de Roosjesweg. Na de ope ning wordt wat verteld over de ver richte werkzaamheden en daarna staat er voor genodigden een kopje koffie klaar in hotel 'ln den Walcherse Dolphijn'. MIDDELBURG - Het Scholierencafé in het jongerencentrum Midgard houdt vrijdag 27 november een swingavond, aanvang acht uur. MIDDELBURG - De acht-jarigc El- les de Fouw uit Middelburg kan zich vrijwel zeker verheugen op de eerste plaats van een ballonnenwedstrijd die 1 november werd gehouden vanwege het honderd-jarig bestaan van Pro vinciale Waterstaat in Zeeland. Haar ballon bereikte namelijk door een ste vige noord-westerbries tot ieders ver bazing Bulgarije. Ongeveer 1200 kilo meter van Middelburg landde de bal lon na 23 uur in een klein gehuchtje met de naam Zemen, ongeveer 150 kilometer van de hoofdstad Sophia. Eén en ander betekent dat de ballon ongeveer 50 kilometer per uur heeft gevlogen. Een Bulgaarse journaliste die de ballon in handen kreeg stuurde het meisje vervolgens een lange brief met bijzonderheden over het Oosl- Europesc land. De officiële bekend making van de winnaar wordt eind deze week verwacht. t MARiEKERKE - Dr. A.G.W. Lan sink. lid van de Tweede Kamer voor het CDA. spreekt dinsdag 1 december tijdens een ledenvergadering van de CDA-afdeling Mariekerke in het Dorpshuis te Grijpskerke over het energie vraagstuk. Voorts wordt ook de actuele politieke situatie aan een CDA-visie onderworpen. Er is gele genheid om met het tweede kamerlid in discussie te treden. De ledenverga dering begint óm half achten de lezing van de heer Lansink begint tegen half negen. MIDDELBURG - Het Nederlandse Studenten Orkest (NSO) speelt 23 ja nuari in de Concert- en gehoorzaal in Middelburg. Het is voor de dertigste keer dat dit orkest een toernee door Nederland maakt. Het orkest •staat onder leiding van Louis Stolijn. Op het programma staan Intro in Hol landse trant van Wijdcveld. het Eerste pianoconcert van Tjaikowsky en het concert voor orkest van Bartok. De solist is Marius van Paassen. De op brengsten van de concerten, die in ne gen Nederlandse plaatsen worden ge houden. gaan naar de Stichting Han dicap en Studie. Deze organisatie helpt de gehandicapte student bij het oplossen van problemen, die er van wege hun handicap tijdens de studie kunnen optreden. MIDDELBURG - Walcherse organi saties die zich bezighouden met de zorg voor verstandelijk gehandicapten houden van donderdag 26 tot en met 28 november een voorlichtingsexposi tie in de Middelburgse Vleeshal in het stadhuis. Getoond worden foto's, dia's en publicatiemateriaal, waaruit moet blijken welke voorzieningen er op Walcheren bestaan voor deze groep mensen. Deskundigen vertellen des gevraagd iets over het werk. Ook zelf gemaakte producten worden tentoon gesteld. De openingstijden: donder dag 13 tot 20 uur, vrijdag 11 lot 17 uur en zaterdag 11 tol 16 uur. VLISSINGEN - De PSP-afdeling Noord- en Midden Zeeland houdt donderdag 26 novemher een bijeen komst in het Anker aan de Bonedij- kestraat 163 in Vlissingen. De bijeen komst staat in het teken van de 'toe nemende vermilitarisering van de Ne derlandse industrie in het algemeen en in het bijzonderde Schelde in Vlissin gen'. De bijeenkomst begint donder dagavond om acht uur. MIDDELBURG - Pater Victor van de Reijt houdt van vrijdag 27 november tot en met zondag 29 november in het Rooms-Katholieke bejaardentehuis St. Willibrord aan de Bachtensteene in Middelburg een tentoonstelling over Alïikanse moderne kunst. De exposi tie wordt gehouden ten bate van Pater Ben Dcneul. die als Benedictijn werk zaam is in Afrika. De tentoonstelling is dagelijke open van 10 lot 19 uur. MIDDELBURG - Het Zeeuws Insti tuut voor Kunstzinnige Vorming houdt van woensdag 3 tot en met vrij dag 11 december een overzichtsten- toonstellin overzichtstentoonstelling in de Middelburgse Vleeshal. Ge loond wordt werk van de cursisten, die werken onder een leraar van het ZIKV. Er is werk op het gebied van tekenen en schilderen, beeldhouwen en boetseren, textiele werkvormen, keramiek, edelsmeden, werken met woonruimte en bloemsierkunst. Het werk is gemaakt door kinderen en volwassenen. Ook wordt informatie verstrekt over ballet en bewegingsex pressie. De openingstijden zijn: in de Sinterklaasweek van 13 tot 21 uur. behalve op donderdag van 10 tot 21 uur en 's zaterdags van 10 tol 16 uur. In de week van 7 tot 11 december da gelijks van 13,tot 17 uur, behalve op donderdag, dan is de Vleeshal al om tien uur open. VLISSINGEN - Het Leger des Heils in Vlissingen zal dit jaar gêên liuis- aan-huis-kerstcollecte houden. Wel kunnen winkelende mensen hun gift in de welbekende kerstpotten depo neren. Deze zullen tijdens de koop avond in Vlissingen (vrijdag) en op de zaterdagen in de drukke winkelstraten slaan. VLISSINGEN - ln de koffiebar van het Leger des Heils aan de dr. Staver- manstraat in Vlissingen spreekt zater dagavond 28 november zendeling Ja cob Spronk over zijn werk in Opper- Volta. Hij illustre rt zijn werk met dia's. De bijeenkomst is toegankelijk voor jongelui vanaf 12 jaar. VLISSINGEN - De oude stijl jazzclub Scaldis Swing Society houdt zaterdag 28 november de maandelijkse jazz avond in Vlissingen. Vanaf 21.00 uur verzorgt in het Maritiem Hotel Bri tannia The Riverside Jazz Band een optreden. Deze dixielandformatic be- staat uit Frank Bremmer. cornet; Ru- vert Ophorst. trombone, en piano: Max Simonis, klarinet, saxen en zang; Pleun Spruit, contrabas; Felix Op horst. banjo, gitaar, zang en Bert Nie- niantsverdriet. slagwerk. MIDDELBURG - Het Koninklijk Nederlands Christelijk Gymnastiek Verbond (KNCGV) houdt zaterdag 28 november in de sporthal Kruitmo len in Middelburg bondskampioen- schapswedstrijden voor adspirant da mes. Voor het kampioenschap wordt geturnd in de onderdelen ritmische gymnastiek, jazz gymnastiek en mo derne ritmische gymnastiek. De wed strijden beginnen om half twaalf en zijn legen half zes afgelopen. VEERE - Na precies één jaar touw trekken heeft de gemeente Veere als nog beslag kunnen leggen op een stuk grasland (1.500 ha) aan de Smidsweg in Serooskerke. Verleden jaar ging de gemeenteraad akkoord met de aan koop van dit stuk grond, maar gede puteerde staten vond het aankoopbe drag 198.000) onaanvaardbaar. Met de failliete eigenaar is nu een nieuwe prijs vastgesteld (112.000en gulden), waarmee gs zich wél kan verenig Dit voorstel aan de gemeente raad en daarnaast nog 23 punten wor den vandaag (woensdag 25 november) besproken tijdens de raadsvergade ring, die om 14 uur begint in het stad huis van Veere. MIDDELBURG - ln het gebouw van de Vrije School Zeeland wordt vrijdag 27 november 's avonds om acht uur een uitvoering gegeven door de to neelgroep Theater van het woord' uit Zeist. Gespeeld wordt De Perzen - in vernieuwde stijl - van Aischylos. Er worden maskers gedragen en ook de rol van het woord wordt anders bena derd. VLISSINGEN - De gemeentepolitie van Vlissingen toont vrijdagavond 27 november de 'buit' onbeheerd aange troffen fietsen. Deze kijkavond wordt gehouden van 19 tol 20 uur in het Vlissingse bureau van politie. De fiet sen zijn onbeheerd aangetroffen in de maanden oktober en november. MIDDELBURG - Het Israël Comité Nederland zal donderdagavond 26 november een afdeling in Zeeland krijgen. In de Middelburgse Ontmoe- lingskerk aan de Oosterschcldestraat wordt tijdens een contactavond offi cieel een bestuur geïnstalleerd. De avond zal ook een deel informeel worden gehouden, waarbij kennis kan worden genomen van activiteiten van liet comité en producten uit Israël. VLISSINGEN - In de koffiebar van Youth For Christ aan de Zcilmarkt in Vlissingen wordt zaterdag 28 novem ber om acht uur een thema-avond ge houden over gospelmuziek. De orga nisatie is in handen van enkele mede werkers. MIDDELBURG - In de periode van 9 lot en met 15 november 1981 zijn bij de gemeentepolitie te Middelburg de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven: zwarte, blauwe en wijn rode helm, diverse bankbiljetten, zil veren ketting met naamplaatje, ket ting met letter, diverse brillen, auto sleutels, herenportemonnee met in houd. deken, wieldop, dolkmes, spij kerbroek. regenbroek, diverse hand schoenen en plastic tas met inhoud. VLISSINGEN - De bijbelverfilming van de Tien Geboden, wordt donder dag 3 december getoond in het dien stencentrum Bachten Komme aan de Badhuisstraat in Vlissingen. De voor stelling begint 's middags om half vier en kaarten kunnen aan de receptie van het dienstencentrum worden gekocht. De organisatie is in handen van de Stichting Welzijn voor Ouderen. Popgroep Chivy in Het Buut VLISSINGEN - De Middelburgse rock'n roll groep 'C'hivy' verzorgt vrij dag 27 november een optreden in het S.K.W. club- en buurthuis 'Het Buut' aan de Beatrixlaan in Vlissingen. De band speelt stevige strakk en dansbare songs. De band bestaat uit Frans Tuhuleruw (basgitaar) Johan Wattel (drums); Bob Roganovic (sologitaar); Mieke Dijkgraaf (zang) en Dim Dijkgraaf (zang en gitaar). De band is overigens ook te horen op de onlangs uitgeko men zeeuwse popelpee van het Klomppopfestival. De zaal is open vanaf 20.00 uur. het optreden van 'Chivy begint tegen 20.30 uur. Toegang vanaf elf jaar. VLISSINGEN - Het thema energie bestaat vanavond (woensdag 25 no vember) centraal bij de gespreksgroep van het club- en buurthuis 'Het Wol- tershuis'. De groep maakt vanavond een inventarisatie, waarna de punten één voor êên kunnen worden uitge diept. MIDDELBURG - Voor de afdeling Middelburg van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen zal de heer Sanderse, oud leraar van de bakkers- school. dinsdag 1 december een koek vergulden. Dit gebeurt 's middags om twee uur in De Schakel aan de Bach tensteene in Middelburg MJDDELBURG - De vrouwencon tactgroep 'Kom uit je huis' houdt woensdag 2 december de maandelijk se koffiècontactmorgen in het Mid delburgse Zuiderbaken aan de M. de la Palmastraat. 1 let thema is 'Ziekte en gezondheid in de natuurgeneeskun de'. Het onderwerp wordt ingeleid door de heer Nicveld. Er na is gele genheid om vragen te stellen. De kof fiècontactmorgen begint om half tien en is tegen half twaalf afgelopen. Kinderoppas is aanwezig. Voor infor matie SKW 'De Hayman' tel. 01180-29004. NIEUW EN ST. JOOSTLAND - De soos Hartbreaker in de 'De Oude Bakkerij' in Nieuw en Sint Joostland houdt vrijdag 27 november een the ma-avond aan de hand van films. Ge toond worden de films 'Trippen of Hippen' en 'Andy-bloed en blond haar'. Na afloop wordt er gepraat met een lekker stuk muziek uit de - zoals ze het zelf noemen - 'alom beruchte dis- cohoek'. MIDDELBURG - In het hotel 'Het Wapen van Middelburg' aan de Pot- tenmarkt 12 ontvangt de Middelburg se wijkvereniging 'Zuid-Wcst-Cen- trum' op woensdag 2 december Sin terklaas. Vooraf spelen poppenkastspelers van Parabel een russisch sprookje. 'Sterke Wanda' genaamd. De toegang is voor kinderen van leden en de sinterklaas- middag begint om twee uur. MIDDELBURG - Slager A. Los en de Indische wiökeluitbater R. Jansen geven vanavond.woensdag 25 november om acht uur in De Brasserie aan de Lange Delft in Middelburg een voorlichtings bijeenkomst over vlees en Indisch ko ken. De gezamenlijke voorlichtings avond begint om acht uur. AAP, NOOT, MIES ..Keurig de han den over elkaar en stil zitten. Kijk naar het vogeltje en zet een zondags smoeltje op. Leerlingen van de gere formeerde school anno 1938 in de Gravenstraat in Middelburg. De foto werd ons toegezonden door de heer J. (toen nog Ko) Cevaal uit de Mid delburgse Rentmeesterlaan 20. Hoofdmecster De Winter, zijn doch ter (Juf) De Winter en meester Van Dijk poseerden mee. Verder herinnert inzender Cevaal zich nog de volgende klas-en school- gen ootjes. Ko Vader, Jan Joose, Ri- na Cevaal, Sjaan Mulder, broer en zus Wielemaker, Mientje Joosse, Andrê en Piet Bostelaar. De leeftijd van de mensen op de foto is thans tussen de vijftig en zestig jaar. Ook deze keer weer kunt u de foto bestellen door het knipsel op te stu ren met 7,50 (cheques niet op naam) naar de redactie Faam-Vlis- singer. Postbus 5017, 4330 KA in Middelburg. In de linkerbovenhoek van de enveloppe AAP. NOOT, MIES.

de Faam | 1981 | | pagina 7